Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Władimir Putin (ur. 1952)

Władimir Putin był prezydentem Federacji Rosyjskiej w latach 1999-2008. W 2012 roku wrócił na urząd.

fot.Kremlin.ru/CC BY 4.0 Władimir Putin był prezydentem Federacji Rosyjskiej w latach 1999-2008. W 2012 roku wrócił na urząd.

Władimir Putin (ur. 1952) – agent wywiadu i polityk, prezydent Federacji Rosyjskiej w latach 1999-2008 oraz od 2012 roku, premier w latach 2008-2012. Urodził się 7 października 1952 roku w Leningradzie (ob. Petersburg). W młodości trenował judo, zdobywając nawet mistrzostwo na poziomie miasta. Ukończył studia prawnicze na Państwowym Uniwersytecie Leningradzkim. Jednym z jego profesorów był Anatolij Sobczak, późniejszy mer Petersburga (w latach 1990-1996) i polityk powiązany z pierestrojką.

Po studiach, od 1976 roku pracował jako oficer wywiadu zagranicznego KGB. Sześć lat (od 1985 do 1990 roku) spędził w Dreźnie. W 1990 roku zakończył czynną służbę i wrócił do Leningradu. Otrzymał stanowisko prorektora na swoim byłym uniwersytecie. Został też doradcą Sobczaka, który w 1992 roku uczynił go swoim zastępcą. Po przegranej Sobczaka w wyborach otrzymał pracę w administracji prezydenta Borysa Jelcyna. Szybko piął się po szczeblach federalnej administracji. Od lipca 1998 do sierpnia 1999 roku stał na czele FSB (następczyni KGB). 9 sierpnia 1999 Borys Jelcyn powołał go na stanowisko premiera. Ogromną popularność wśród Rosjan zdobył sobie dzięki sprawnie zorganizowanej interwencji w Czeczenii w 1999 roku. Do dzisiaj pojawiają się jednak oskarżenia o łamanie przez rosyjskich żołnierzy praw człowieka w tym regionie.

31 grudnia 1999 roku Jelcyn nieoczekiwanie zrezygnował ze stanowiska prezydenta, mianując Putina swoim następcą. Tę decyzję potwierdziły wybory z marca 2000 roku, które dały Putinowi 53-procentowe zwycięstwo. Jego pierwsze działania zmierzały do ograniczenia władzy „oligarchów” (niepopularnych biznesmenów i potentatów medialnych), usprawnienia działania federalnej administracji, poprawienia kondycji gospodarczej w kraju i opanowania sytuacji w Czeczenii, gdzie narastały nastroje separatystyczne. W 2001 roku, po ataku na World Trade Center, zadeklarował pełne wsparcie Rosji w amerykańskiej kampanii antyterrorystycznej. W kolejnych latach zdecydowanie sprzeciwił się interwencji USA w Iraku.

W 2004 roku Putin uzyskał reelekcję na urząd prezydenta. Trzy lata później jego partia Jedna Rosja zdobyła większość w parlamencie. On sam po zakończeniu drugiej kadencji objął urząd premiera, na swojego następcę na stanowisku głowy państwa namaszczając Dmitrija Miedwiediewa. Prezydencki fotel objął ponownie w 2012 roku, przekazując z kolei Miedwiediewowi funkcję premiera. W 2018 roku wygrał kolejne wybory na najwyższy urząd. Zwłaszcza przy ostatnim z tych głosowań pojawiały się podejrzenia o fałszowanie wyników.

Po 2012 roku Putin wyraźnie objął kurs na wzmocnienie znaczenia Rosji na arenie międzynarodowej. W marcu 2014 roku autoryzował zajęcie Krymu, który został włączony do Federacji Rosyjskiej. Miesiąc później rozpoczął – choć nieoficjalnie – trwającą do dzisiaj wojnę z Ukrainą w Donbasie. Oskarża się go również o ingerencje w procesy wyborcze w innych krajach, między innymi o wspieranie, także poprzez cyberataki, elekcji Donalda Trumpa na prezydenta USA w 2016 roku.

Dowiedz się więcej o Władimirze Putinie:

Władmir Putin. Ilu ludzi zamordował cudzymi rękoma prezydent Rosji?

Historia najnowsza | 03.05.2017 | Autor:

Ma na rękach krew setek ofiar. Najbardziej krwiożerczy seryjny morderca w najnowszej historii

Niektórych pozbawił życia kulą w potylicę. Dla innych miał filiżankę zatrutej herbaty. Chwytał się środków wyrafinowanych, ale też zupełnie trywialnych. I choć jego czyny szybko wyszły na jaw, to pozostał całkowicie bezkarny. Bo przecież jego nie było na…

putin

Dwudziestolecie międzywojenne | 09.09.2010 | Autor:

Władimir Putin: Nie zaszkodzę demokracji. Po prostu będę jak Roosevelt

Podczas spotkania z grupą analityków i politologów należących do klubu dyskusyjnego Wałdaj były prezydent a obecny premier Federacji Rosyjskiej odwołał się do epizodu z XX-wiecznej historii USA.

Ciekawe materiały na temat Władimira Putina z portalu TwojaHistoria.pl:

Diorama pokazująca T-34 (fot. Ryan Crieri, lic. CCA 2.0 G)

news | 15.01.2019 | Autor:

Putin sprowadza najsłynniejsze radzieckie czołgi z okresu II wojny światowej z… Laosu. Czyżby Rosji skończyły się T-34?

Trudno zaprzeczyć, że T-34 to, obok niemieckich Panter, najsłynniejsze czołgi okresu II wojny światowej. Nawet słynny Rudy 102, którym jeździli serialowi czterej pancerni, był właśnie takim pojazdem. Wygląda jednak na to, że w Rosji pojazdu T-34 zabrakło.

Władimir Putin (fot. Kremlin.ru, lic. CCA 4.0 I)

news | 11.12.2018 | Autor:

Putin był agentem Stasi? Właśnie znaleziono jego legitymację!

Praktycznie odkąd Władimir Putin wypłynął na rosyjskiej scenie politycznej wiadomo było, że ma za sobą owocną karierę w radzieckich służbach specjalnych. Przez lata był oficerem KGB. Właśnie okazało się, że działał na rzecz nie tylko tej komunistycznej służby.

Anna Jarosławówna pochodziła z Kijowa, ale przez kilka rządziła Francją.

news | 01.06.2017 | Autor:

Trwa awantura o kijowską księżniczkę. Wszystko przez słowa Putina

Od kilku dni nie milkną echa wypowiedzi Władimira Putina, który na spotkaniu z Emanuelem Macronem w Wersalu stwierdził, że kijowska księżniczka Anna, późniejsza żona króla Francji była Rosjanką. Czy to prawda?

Władimir Putin i Shinzo Abe w grudniu 2016 roku.

news | 29.04.2017 | Autor:

Czy wreszcie skończy się II wojna światowa?

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że w lecie odbędzie się spotkanie rosyjskich i japońskich delegatów na Wyspach Kurylskich. To pokłosie rozmów z premierem Japonii Shinzo Abem, podczas których omawiano też kwestię… zawarcia traktatu pokojowego po II wojnie światowej!