Ciekawostki Historyczne

Nigdy nie dowiemy się, jak bolszewicy potraktowaliby Komendanta, gdyby to oni wygrali Bitwę Warszawską lub gdyby miał on nieszczęście dożyć 1945 roku. Możemy natomiast posłużyć się historią porównawczą. Ukraińcy też mieli swojego „Piłsudskiego”, który cały ostatni etap życia spędził na łasce czerwonych...

Najbardziej zasłużoną osobą dla powstania niezależnego państwa ukraińskiego był niewątpliwie Mychajło Hruszewski. Przez lata pracował jako historyk, spisywał monumentalną syntezę dziejów Ukrainy i propagował idee narodowe.

W 1917 roku został de facto przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej. 22 stycznia 1918 kierowana przez niego Ukraińska Centralna Rada ogłosiła niepodległość, a już w kwietniu… Hruszewski został obalony. Po długich perypetiach i działaniach wojennych większość ziem zamieszkanych przez Ukraińców przypadła Związkowi Radzieckiemu. Cała reszta Polsce. Niezależne państwo ukraińskie przestało istnieć.

W tym budynku obradowała Ukraińska Centralna Rada z Hruszewskim na czele (fot. A1, domena publiczna)

W tym budynku obradowała Ukraińska Centralna Rada z Hruszewskim na czele (fot. A1, domena publiczna)

Ukraiński Piłsudski?

No dobrze, ale co właściwie cały ten Hruszewski miał wspólnego z Piłsudskim? Okazuje się, że całkiem sporo. Wprawdzie nie był konspiratorem ani żołnierzem, ale także prowadził żywą działalność publicystyczną, a przede wszystkim – stał się dla swoich rodaków żywą ikoną.

Profesor Hruszewski. Większość Polaków nie zgodziłaby się z jego poglądami...

Profesor Hruszewski. Większość Polaków nie zgodziłaby się z jego poglądami…

Jak wyjaśnia Łukasz Adamski w książce „Nacjonalista postępowy” nawet na najwyższe urzędy w państwie Hruszewskiego i Piłsudskiego wybrano w niemal identyczny sposób. Hruszewski został przewodniczącym Centralnej Rady zaocznie, kiedy jeszcze przebywał w areszcie w Moskwie. Także Piłsudski w Polsce: został zaocznie wybrany na ministra spraw wojskowych (…) a po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu i przyjeździe do Warszawy został od razu naczelnikiem państwa.

Poza tym obaj panowie potrafili korzystać z naprawdę ostrego języka (o wywodach Hruszewskiego na temat Polaków już kiedyś pisałem), a społeczeństwa – zarówno polskie, jak i ukraińskie – nie wyobrażały sobie bez nich niepodległości.

Niepodległość jednak na dłużej zagościła tylko w Polsce. Hruszewski był zmuszony obserwować upadek swoich marzeń z dystansu kilkuset kilometrów.

Zdaniem Ukraińców Hruszewski zasłużył sobie na miejsce na banknocie o wartości 50 hrywien

Zdaniem Ukraińców Hruszewski zasłużył sobie na miejsce na banknocie o wartości 50 hrywien

W Wiedniu historyk wciąż prowadził działalność publicystyczną, ale przede wszystkim… przymierał głodem. W liście z jesieni 1923 roku narzekał, że w służbie narodowi stracił wszystko to (…), co sam ciężką pracą zarobił, i przyznawał, że sam sobie ubrania łata, bo nie stać go na krawca.

W końcu zgorzkniały, prawie sześćdziesięcioletni profesor postanowił przyjąć upokarzającą propozycję bolszewików, którzy pozwolili mu wrócić do kraju, ale tylko jak zwykłemu obywatelowi, pozbawionemu jakichkolwiek praw, honorów czy pozycji politycznej.

Zobacz również:

W sowieckim raju

Po przyjeździe do Kijowa w marcu 1924 roku otrzymał posadę profesorską w Ogólnoukraińskiej Akademii Nauk. Na nowo podjął prace nad dziejami Ukrainy, a nawet kształcił studentów, ale jednocześnie był obiektem brutalnych szykan. Gazety i czasopisma naukowe zarzucały mu niechęć do zdobyczy rewolucji, burżuazyjne myślenie i nawyki, a także odrzucanie marksistowskiej nauki.

Na dodatek Hruszewski znajdował się pod nieustannym nadzorem służb bezpieczeństwa. Śledzili go szpicle, donosili na niego konfidenci, a OGPU (bolszewicka policja polityczna) konfiskowała jego korespondencję i uniemożliwiała mu wyjazdy zagranicę.

Siedziba Ogólnoukraińskiej Akademii Nauk. Szybko stała się dla Hruszewskiego złotą klatką...

Siedziba Ogólnoukraińskiej Akademii Nauk. Szybko stała się dla Hruszewskiego złotą klatką…

Z drugiej strony władze próbowały go kokietować: mógł zostać przewodniczącym całej Ogólnoukraińskiej Akademii Nauk. Wystarczyło publicznie wyrazić poparcie dla władzy radzieckiej i zapewnić o swojej bezgranicznej lojalności. Na taki układ Hruszewski nie poszedł, więc komuniści – typowym dla siebie zwyczajem – złamali mu karierę i wpędzili go do grobu. Po tym jak do władzy doszedł Stalin:

Artykuł powstał w oparciu o książkę Łukasza Adamskiego pt. "Nacjonalista postępowy. Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę i Polaków" (PWN 2012).

Artykuł powstał w oparciu o książkę Łukasza Adamskiego pt. „Nacjonalista postępowy. Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę i Polaków” (PWN 2012).

Stopniowo pozbawiano [Hruszewskiego] wpływu na funkcjonujące w ramach ukraińskiej akademii instytucje. Jego własną katedrę wielokrotnie reorganizowano, uszczuplano. (…) Całą instytucję próbowano nawet zmusić do badań nad okresem „przemysłowego kapitału” (…).

W końcu – we wrześniu 1930 r. – wydano decyzję o likwidacji (…) Katedry Historii Ukrainy, jak również [wydawanego przez Hruszewskiego] czasopisma „Ukrajina”. Później rozpoczęły się aresztowania wielu związanych z Hruszewskim młodych badaczy.

W końcu 23 marca 1931 roku w Moskwie aresztowano także samego Hruszewskiego. Oskarżono go o działania mające na celu obalenie władzy radzieckiej i kierowanie podziemną organizacją antysystemową. Wprawdzie z niewyjaśnionych powodów został wypuszczony na wolność, ale uniemożliwiono mu jakąkolwiek pracę, a media opluwały go jako członka kliki faszystowskiej i nacjonalistycznej. Ostatecznie, jesienią 1934 roku, Hruszewski zmarł w uzdrowisku Kisłowodsk podczas niezbyt skomplikowanej operacji chirurgicznej. Bardzo prawdopodobne, że w rzeczywistości został zamordowany. Czy tak samo skończyłby Piłsudski na jego miejscu?

Źródło:

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jarek

Trzeba było pozostać w Wiedniu. Lepiej być głodnym niż martwym.

D781

Pisłudski skończyłby jeszcze szybciej, nikt by się z nim nie pieścił.

Mikolaj jaworski

Fakt lepiej być głodnym niż martwym. Ale Stalin by mu nie pozwolił żyć.

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Piłsudski sprzedał Białoruś bolszewikom? Są na to nowe papiery

Po wielkim sukcesie, jakim była Bitwa Warszawska 1920 roku wydawało się, że wszystko jest możliwe. W polskie ręce wpadły Pińsk, Słonim i Baranowicze. Wtedy jednak...

25 lipca 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Dwudziestolecie międzywojenne

Wrocławski historyk udowadnia: Polacy sami wepchnęli Ukraińców w ramiona Hitlera!

Relacje polsko-ukraińskie nie układały się cukierkowo odkąd tylko powstała Druga Rzeczpospolita. Do eskalacji wewnętrznego konfliktu doszło jednak przed samym wybuchem II wojny światowej. Historyk Jan...

4 lipca 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Dwudziestolecie międzywojenne

Marszałek Piłsudski miał własnego… talent managera!

Kazimiera Iłłakowiczówna wielką poetką była. To powszechnie znany fakt, tak samo jak ten, że przez prawie dziewięć lat pełniła funkcję sekretarza Józefa Piłsudskiego. Jednak mało...

22 grudnia 2013 | Autorzy: Rafał Kuzak

XIX wiek

Dwa ruble Piłsudskiego. Jak przyszły marszałek sparaliżował carską biurokrację

Józef Piłsudski. Pogromca bolszewików z 1920 roku, konspirator wymykający się latami carskiej Ochranie, dowódca legionów bijący Moskali w bitwach pierwszej wojny światowej. Należy mu przypisać...

9 grudnia 2012 | Autorzy: Bartłomiej Osuch

XIX wiek

Lwów pod polską okupacją? Ukraińskie spojrzenie na historię

Nie tak dawno „Rzeczpospolita” doniosła, że według materiałów opublikowanych na stronie Euro 2012 Lwów przez 600 lat był pod polską okupacją. Podobno takie informacje nadesłała...

10 czerwca 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Kto założył państwo polskie? Polanie. A Ukrainę? Też Polanie!

Szkolne podręczniki uczą, że Ruś Kijowska przyjęła chrzest niedługo po Polsce, że tamtejsze państwo powstało przy niemałym współudziale skandynawskich Waregów, a Bolesław Chrobry ochoczo splądrował...

14 marca 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.