Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Brutalne pacyfikacje i strefa śmierci. Wojna szwedzko-rosyjska na polskiej ziemi

Zwycięstwo pod Narwą, jedna z wiktorii Karola XII (obraz Gustafa Cederströma, domena publiczna).Pół wieku po niszczycielskim „potopie” Rzeczpospolita znów doświadczyła szwedzkiej przemocy. Polska stała się areną trzeciej wojny północnej, zwieńczonej słynną bitwą pod Połtawą. Ciężaru tych walk nie ponieśli w największym stopniu Szwedzi czy Rosjanie, lecz głównie masowo mordowani polscy chłopi.

Początkowe pasmo zwycięstw sprawiło, że Karol XII uwierzył, iż jego wojska zostały wybrane przez Boga, aby wywrzeć krwawą zemstę na wszystkich odstępcach od wiary i grzesznikach. Pastor Westerman sączył to słodkie przesłanie do uszu zebranych na nabożeństwach polowych żołdaków, a jego kolega po fachu wyjaśnił: RUSSA to odwrotnie ASSUR. Tak jak Izraelici mieli w Asyryjczykach odwiecznego wroga, tak przeznaczeniem Szwedów jest wojna z Rosją.

Ten podniosły nastrój miał oczywiście swoją ciemną stronę. Biblijne przykłady bezlitosnej zemsty Izraelitów na ich wrogach legitymizowały wszelkie zbrodnie szwedzkiej armii, duchowni zaś wprost zachęcali żołnierzy do mordowania i siania pożogi w imię Wszechmogącego.

Komunia w szwedzkim obozie po bitwie pod Fraustadt (obraz Gustafa Cederströma, domena publiczna).

Komunia w szwedzkim obozie po bitwie pod Fraustadt (obraz Gustafa Cederströma, domena publiczna).

Przerażenie na Kremlu

Pierwsza krwawa ofiara, jaką wojsko szwedzkie złożyło Bogu, miała miejsce pod Fraustadt (Wschową). W okolicy tego położonego na zachodnich rubieżach Rzeczpospolitej miasteczka odbyła się 13 lutego 1706 roku bitwa między wojskami Karola XII a oddziałami sasko-rosyjskimi. Zwycięscy Szwedzi darowali łaskawie życie leżącym u ich stóp Sasom, jednak Rosjanie nie mieli tyle szczęścia.

 Artykuł został oparty między innymi o książkę Petera Englunda pt. „Połtawa” (Katmar 2015). Książka do nabycia w wersji papierowej od września. Już dziś możecie kupić wersję elektroniczną.

Artykuł został oparty między innymi o książkę Petera Englunda pt. „Połtawa” (Katmar 2015).

Według Petera Englunda, autora monografii bitwy pod Połtawą, dowodzący feldmarszałek Rehnsköld polecił swoim podkomendnym zmasakrować jeńców. Ponad 500 ofiar stworzyło przerażający stos ciał, wysoki ponoć na trzech mężczyzn. To była tylko zapowiedź marszu śmierci, jaki Szwedzi zamierzali podjąć w swojej ekspedycji na wschód.

Nawet tak bezwzględny władca jak Piotr Wielki był wstrząśnięty. Z Moskwy zaczęli wyjeżdżać cudzoziemcy, a na europejskich dworach przepowiadano szybki kres rosyjskiej potęgi. Podczas wojny trzydziestoletniej mężczyźni zdolni do walki unikali za wszelką cenę poboru do wojska, teraz jednak nawet górnicy i robotnicy zasilali na ochotnika szwedzką armię, która szybko osiągnęła zawrotny jak na ten kraj i ówczesne czasy rozmiar 44 tysięcy żołnierzy.

Na wschód ruszali masowo śmiałkowie, którzy chcieli dorobić się na łupach wojennych. Rozpaczliwe propozycje pokojowe, słane jedna po drugiej, były odrzucane przez ambitnego Karola XII z rozbawieniem i poczuciem wyższości. Król, który właśnie upokorzył Sasów, miał wielkie plany – chciał zdetronizować Piotra Wielkiego, a wśród kandydatów na zastąpienie go na tronie widział między innymi… Jakuba Ludwika Sobieskiego, syna zwycięzcy spod Wiednia!

Czy wiesz, że ...

… Maurycy Beniowski został cesarzem Madagaskaru? Pomogła w tym… plotka. Pewna stara Malgaszka, która po latach wróciła z niewoli, zaczęła rozpowiadać, że podróżnik jest wnukiem lokalnego władcy, Ramini Larizona. Dzięki tej pogłosce 10 października 1776 roku przywódcy plemion obwołali go Wielkim Ampanskabe, czyli cesarzem.

...Janusza Radziwiłła pamiętamy jako zdrajcę narodowego interesu najpewniej dlatego, że zmarł w niewłaściwym czasie? Wielu magnatów i szlachciców wciąż jeszcze wtedy pozostawało w szwedzkim obozie. Chociażby Jan Sobieski, późniejszy król Polski!

...XVIII-wieczna polska szkoła uczyła młodzież wszystkich negatywnych zachowań szlacheckich, jakie stały się wtedy przekleństwem Rzeczypospolitej? Wychodzili z niej obywatele przekonani o wyjątkowości swojego stanu i przywiązani do zepsutego ustroju państwa. Nie brakowało też fanatyków religijnych.

...w czasie kryzysu lat czterdziestych XVII wieku kolonie złagodziły problemy finansowe Nowej Anglii, wykorzystując wampum, czyli pas wykonany z muszelkowych paciorków, jako legalny środek płatniczy? 

Komentarze (4)

 1. Woziwoda Odpowiedz

  To jeden z tych fragmentów historii polskich ziem, który prawie w ogóle nie zaistniał w obiegu powszechnym. W powszechnej świadomości prawie nic nie wiadomo o skali polskich ofiar tej wojny.

 2. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl, które mogą Was zaciekawić
  http://www.wykop.pl/link/2718715/brutalne-pacyfikacje-i-strefa-smierci-wojna-szwedzko-rosyjska-na-polskiej/

  Kasztanka1:
  Lepsze zabory szwedzkie od rosyjskich. O ile można tak napisać o jakichkolwiek zaborach.
  Myślę że były to czasy w których Polska wyszła z zaścianka.
  szeju:
  @Kasztanka1: lepsze?
  http://historia.newsweek.pl/zniszczenia-i-grabiez-w-polsce-czasie-potopu-szwedzkiego-newsweek-pl,artykuly,352820,1.html
  tl;dr: Zniszczenia podczas potopu byly wieksze, niz podczas II WŚ. To wlasnie ci cywilizowani szwedzi.
  dociekliwyobserwator:
  @Kasztanka1: Lepiej to było dbać o swoje granice. Gdyby wtedy porządnie przywalić Szwecji i Ruskom to by się im odechciało zaborów i wojen.
  Yolanty:
  @szeju: Szwedzi? A ja to myślałem, że nas wikingowie napadli( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  Vejito:
  @szeju: powstanie Chmielnickiego, Potop, wojny północne – to było takie spustoszenie kraju, że to cud, że istniejemy, tego się nie da porównać z niczym wcześniej i później, a do tego z mapy na zawsze zniknęło wiele miejscowości, które istniały od setek lat
  Trek762:
  @dociekliwyobserwator: Król Sas powinien zastosować się do uchwały Sejmu. I ile wiele można mówić o posłach ówczesnej Rzeczypospolitej, to akurat w przypadku wojny północnej mieli rację twierdząc, że nie należy się mieszać.
  Ale oczywiście, „nasz” król wplątał nas do tej wojny, chociaż na papierze mieliśmy pokój ze Szwecją. Wszystko po to, by pobawić się (saskimi) żołnierzykami, bo chyba nie myślał, że odzyska Inflanty bez żołnierzy, do tego w porozumieniu z Rosją…
  shogu:
  @Kasztanka1: Wyobraź sobie że Szwedzi wywozili z Polki fontanny …
  Pantokrator:
  @Trek762: dokładnie, król zresztą był idiotą, bo było dobrze wiadomo, że Rosja to „długoterminowy” zawodnik, a Szwedzi posiadają b. ograniczone zasoby ludzkie i po 1 poważniejszej klęsce będą się zbierać do domu, szczególnie, że Szwecja nie walczyła z samą tylko Rosją.
  To, że po pierwszych poważniejszych kampaniach w ogóle była mowa o wojnie, a nie o upadku szwedzkiego imperium, było rezultatem wielkiego geniuszu wojskowego Karola XII. Z tym, że jak każdy geniusz wojskowy, musiał w końcu popełnić błąd, na który Szwedzi nie mogli sobie pozwolić. Ot i tyle.
  Skyworld:
  @dociekliwyobserwator: Ciekawe czym przywalić Szwedom? Szwecja wtedy była potęga militarną. O Rosjanach nie wspominając.
  @Trek762: Sam atak na Szwedów był raczej kwestią prestiżu zabranie inflant o które walczyła Rosja było mokrym snem Sasa. Sam atak złym pomysłem nie był po prostu nikt się nie spodziewał że z młodego (coś ok 17 lat przy wstepowaniu na tron bodajże) Szwedzkiego króla okaże się militarny geniusz który sprawi że Szwecja w pojedynkę będzie się mogła równać koalicji Danii, Branderburgii Rosji i unii Sasko-Polskiej
  Ciekawostka. Szwecja przegrała na własne życzenie. W pewnym momencie Rosja widząc jak Szwecja kosi koalicjantów chciała podpisać pokój. Król Szwecji jakkolwiek wspaniały wojskowy, dyplomatą wybitnym nie był i odrzucił pokój z Rosją chcąc dalej walczyć.
  Trek762:
  @Pantokrator: Zgodnie z prawem Murphy’ego, wszystko co mogło się w Rzplitej zawalić, w XVIII wieku się zawaliło. Kryzys gospodarczy, archaiczny system władzy, elekcje z podejrzanymi kandydatami itd.
  Dopóki istniała równowaga Austria-Prusy, Szwecja-Rosja-Turcja, a hajs ze zboża się zgadzał, mogliśmy się zapędzać aż pod Moskwę, i to w ramach „prywatnej wyprawy” co bogatszych obywateli! Ale dzień dziecka się skończył, gdy na zachodzi nauczyli się uprawiać

  Liberman:
  III Wojna Północna, a potem wojna o sukcesję polską, gdzie Leszczyński przegrał ostatecznie dobiły RON. Potem już był tylko teatrzyk, fasada państwowości, już było wiadomo, że to koniec.

  stoch22:
  III Wojna Północna jest o tyle ważna w naszej historii, bo osłabiła nas na tyle, że od tamtego czasu Rosja zaczęła ingerować w naszą politykę wewnętrzną. Niezmiennie trwało to do upadku państwowości RONu, wojna ta w połączeniu z wcześniejszymi(vide potop, powstanie Chmielnickiego, wojna z Turcją oraz wszelkie wady i nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego systemu) i póżniejszymi(przemarsze obcych wojsk przez terytorium, pechowe walki o zachowanie ciągłości i niezawisłości Rzplitej oraz następujące po tym rozbiory) nieszczęściami były głównym z czynników upadku naszego państwa. Wojna ta jest o tyle ciekawa, że Rosja z na pół barbarzyńskiego kraju, który stulecie temu z największym trudem odpierał zakusy swoich sąsiadów zaczął się liczyć na arenie międzynarodowej i zaczęto te państwo postrzegać za prawdziwe mocarstwo. Na dodatek kończy raz na zawsze etap naszej wyższej pozycji nad wschodnim sąsiadem – potem już mogliśmy marzyć o doścignięciu Rosji.

  desensitization:
  Kto chce poczytać o tym ze szwedzkiego punktu widzenia – polecam „Karolińczyków” Vernera von Heidenstama. Trudno zdobyć po polsku, ale po angielsku czy po szwedzku powinno być online

 3. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Dyskusja dotycząca artykułu z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1137165072978817

  Mike C.:
  Wygrana Szwedów i nie było by rozbiorów.
  Andrzej K.:
  Nikt tak nie zniszczył Polski jak szwedzi, wtedy właśnie.
  Adam B.:
  Andrzej K. Nikt tak nie znsizczył Polski jak kretyńskie pomysły ustrojowe zamojskiego.
  Mike C.:
  Po pierwsze – w tą wojnę wmiksowali nas Sasi, a nie sami Szwedzi. Po drugie – wygrana Szwedów i tak była lepsza niż wygrana Rosji. Szwedzi nie byli by w stanie okupowac nas dłuższy czas, mając do zajęcia Rosję. Wygrana Szwecji oznaczała tez przegraną Prus. Czyli dwóch potencjalnych rozbiorców mniej.
  Andrzej K.:
  Skąd taka wi9zja? W wojnę zaplatał Polskę sojusz Sasa z Piotrem, przy znacznym udziale Reinholda Patkula. Rosjanie dopiero się organizowali, więc nie mogli nikogo okupować.
  Andrzej K.:
  Adam B., jakie to „kretyńskie pomysły” Kanclerza ( jednego z najwybitniejszych ) masz na myśli?
  Andrzej K.:
  Zmarł w 1665, a więc 3 pokolenia wcześniej, zanim ruszyła wojna północna
  Daniel K.:
  Rzeczpospolita bardzo długo pozostawała w tym konflikcie neutralna, nawet gdy wojna już toczyła się na naszym terytorium. Wojnę wywołał August jako elektor saski, razem z królem duńskim i carem Piotrem. I pragnę zaznaczyć, że Szwecja była stroną napadniętą! Nie było winą Karola XII że za przeciwników miał zgraję nieudaczników i jak zaczął ich tłuc pod Narwą (a Sasów pod Rygą), tak zatrzymał się w Dreźnie Emotikon smile I winą Karola XII też nie było, że między Rygą a Dreznem była Rzeczpospolita.
  A za detronizację Augusta i intronizacje Stanisława Leszczyńskiego (a w domyśle to miał być przecież powrót na tron rodu Sobieskich) to powinniśmy być wdzięczni.
  Adam B.:
  Andrzej K. Przede wszystkim elekcję Viritim a co za tym idzie wszelakie pacta conventa, artykuły henrykowskie, liberum veto. Od tego czasu obce mocarstwa mieszały się w sprawy Polski chociażby przekupując szlachtę by wybrała „odpowiedniego” kandydata na króla.
  Andrzej K.:
  Adam B.Bzdury wypisujesz.

 4. godfrey1099 Odpowiedz

  „Pastor Westerman sączył to słodkie przesłanie do uszu zebranych na mszach polowych żołdaków.”
  Słowo „msza” nie istnieje w protestanckim słowniku – polscy luteranie używają terminu „nabożeństwo”. Artykuł ciekawy, ale jak się pisze o motywacji religijnej, to trzeba uważać na takie byki.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.