Ciekawostki Historyczne

Obwołanie Władysława Jagiełły królem, początek obrad Okrągłego Stołu, śmierć Zygmunta Augusta Poniatowskiego, pożar Reichstagu oraz  bitwa pod Verdun. Co łączy te wszystkie wydarzenia?  Wszystkie miały miejsce w lutym.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie lutowe daty koniecznie należy pamiętać?

Zobacz również:

1 lutego 1411 roku

Zawarto I pokój toruński kończący Wielką Wojnę pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. Najsłynniejsza bitwa tego konfliktu miała miejsce pod Grunwaldem. I chociaż większość historyków, twierdzi, że zwycięstwo to nic nam nie dało, grubo się mylą!

Bitwa pod Grunwaldem autorstwa Jana Matejkifot.domena publiczna

Bitwa pod Grunwaldem autorstwa Jana Matejki

2 lutego 1386 roku

Podczas walnego zjazdu szlachty w Lublinie obwołano Władysława Jagiełłę królem Polski. Według historyków dopiero wtedy ten litewski „prymityw” poznał światło prawdy chrześcijańskiej. Ale czy Jagiełło naprawdę był poganinem?

Władysław Jagiełło na nieukończonym szkicu Jana Matejki. Ilustracja z książki Kamila Janickiego pt. "Damy polskiego imperium".

Władysław Jagiełło na nieukończonym szkicu Jana Matejki. Ilustracja z książki Kamila Janickiego pt. „Damy polskiego imperium”.

6 lutego 1989 roku

W Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, które zapoczątkowały przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dlaczego jednak w Pałacu Namiestnikowskim nie znalazła się ani jedna kobieta?

Nie tak prosto wypatrzyć kobiety zasiadające przy okrągłym stole.

Nie tak prosto wypatrzyć kobiety zasiadające przy okrągłym stole.

8/9 lutego 1943 roku

W Parośli na Wołyniu sotnia UPA dokonała masakry polskich mieszkańców. Wokół tej zbrodni piętrzą się jednak sprzeczności. Zwłaszcza w kwestii tego, ilu Polaków naprawdę zginęło w czasie wołyńskiej rzezi.

W przypadku Rzezi Wołyńskiej rozbieżności, co do liczby ofiar sięgają 40 000 osób. Na zdjęciu pomordowani mieszkańcy Lipników (źródło: domena publiczna).

W przypadku Rzezi Wołyńskiej rozbieżności, co do liczby ofiar sięgają 40 000 osób. Na zdjęciu pomordowani mieszkańcy Lipników (źródło: domena publiczna).

10 lutego 1716 roku

W czasie konfederacji tarnogrodzkiej wojska saskie natknęły się na jazdę wojsk konfederackich dowodzonych przez pisarza koronnego Michała Potockiego. W starciu w okolicach Sokalu wojska konfederackie zostały całkowicie rozbite.  

Dowódca wojsk konfederackich od Sokalem - Michał Potockifot.domena publiczna

Dowódca wojsk konfederackich pod Sokalem – Michał Potocki.

12 lutego 1798 roku

Zmarł Stanisław August Poniatowski. Jeszcze za życia władcy, w 1765 roku, na jego dwór przybył jeden z najbardziej znanych pogromców serc niewieścich. Niewiele brakowało, by Giacomo Casanova zmienił dzieje naszego kraju..

Śmierć Stanisława Augusta Poniatowskiego. Autor: Marcello Bacciarelli.fot.domena publiczna

Śmierć Stanisława Augusta Poniatowskiego. Autor: Marcello Bacciarelli.

19 lutego 1846 roku

19 lutego 1846 roku na terenie Galicji wybuchło powstanie chłopskie, zwane rabacją galicyjską. Buntem dowodził Jakub Szela – bezwzględny morderca, największy wróg Polaków i wierny agent Jego Cesarskiej Mości. Jednak na zdradzie kraju jego niezwykłe losy wcale się nie zakończyły.

Rzeź panów w wyobrażeniu Jana Lewickiego.fot.domena publiczna

Rzeź panów w wyobrażeniu Jana Lewickiego.

20 lutego 1530 roku

20 lutego 1530 roku na Wawelu odbyła się koronacja 9-letniego Zygmunta Augusta na króla Polski. Koronowano go za życia ojca, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej w dziejach Polski. W jaki sposób doszło do tej unikalnej ceremonii?

Portret Zygmunta Augusta ok. 1553 roku. Autor: Lucas Cranach the Younger fot.domena publiczna

Portret Zygmunta Augusta ok. 1553 roku. Autor: Lucas Cranach the Younger

21 lutego 1916 roku

21 lutego 1916 roku rozpoczęła się bitwa pod Verdun. W wyniku walk zginęło ponad 300 tys. żołnierzy francuskich i niemieckich, a 400 tys. zostało rannych. Czy wiecie ilu polskich żołnierzy straciło życie w wyniku starć I wojny światowej? O wiele więcej niż w latach 1939-1945…

Niemieccy żołnierze podczas jednego z krwawych szturmów pod Verdun.fot.domena publiczna

Niemieccy żołnierze podczas jednego z krwawych szturmów pod Verdun.

27/28 lutego 1933 roku

W nocy z 27 na 28 lutego 1933 roku w Berlinie doszło do pożaru gmachu Reichstagu, co stało się decydujące dla pełnego przejęcia władzy w Republice Weimarskiej przez Adolfa HitleraNaziści nie wygraliby jednak bez pomocy wielkiego kapitału pewnych koncernów, które wypłaciły NSDAP kilkadziesiąt milionów reichsmarek.

Pożar Reichstagu był argument dla Hitlera do przejęcia pełnej władzy w kraju.fot.domena publiczna

Pożar Reichstagu był argument dla Hitlera do przejęcia pełnej władzy w kraju.

 

 

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kobieta

Panowie, ale koronacja Władysława Jagiełły miała miejsce 04.03. 1386 roku. W lutym co najwyżej można mówić o jego elekcji, choć chyba lepiej byłoby wymienić jeszcze jego chrzest i ślub z Jadwigą. No chyba że w podtytule pisząc o koronacji pomyliliście Jagiełłę z Zygmuntem Augustem??

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Droga Pani, oczywiście, że chodzi o wybór. Jak głosi rocznica poniżej: „2 lutego 1386 roku Podczas walnego zjazdu szlachty w Lublinie obwołano Władysława Jagiełłę królem Polski”. W leadzie nastąpiła oczywiście pomyłka, która została już sprostowana – nie koronacja a wybór. Dziękujemy za czujność i pozdrawiamy serdecznie :)

Zobacz również

10 marcowych rocznic, o których należy pamiętać

Śmierć Władysława Łokietka, koronacja Władysława Jagiełły, egzekucja Jürgen Stroopa, decyzja o wymordowaniu 25 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz pogrzeb Józefa Stalina. Co łączy te wydarzenia?  Wszystkie...

3 marca 2018 | Autorzy: Redakcja

10 styczniowych rocznic, o których należy pamiętać

Wyzwolenie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i głód w Leningradzie. Początek prohibicji w Stanach Zjednoczonych oraz śmierć znanej i popularnej antysemitki. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały...

3 stycznia 2018 | Autorzy: Redakcja

10 grudniowych rocznic, o których wypada pamiętać

Jedyna elekcja vivente rege i XVII-wieczny traktat rozbiorowy. Początek Cesarstwa Francuzów i jedyny samodzielny Nobel dla Polki. A także jedyne wypowiedzenie wojny przez Polskę w...

5 grudnia 2017 | Autorzy: Redakcja

10 listopadowych rocznic, o których trzeba pamiętać

Śmierć największego polskiego króla i najsłynniejsze zwycięstwo floty I Rzeczpospolitej. Wybuch rewolucji październikowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pierwsza odsiecz Wiednia i rzeź Pragi. Co...

1 listopada 2017 | Autorzy: Redakcja

10 październikowych rocznic, które koniecznie trzeba zapamiętać

Początek obrad Sejmu Wielkiego i największy bunt w Auschwitz. Utworzenie Generalnego Gubernatorstwa i narodziny ostatniej Jagiellonki. Pierwsza konstytucja w Rosji i początek faszystowskich rządów we...

5 października 2017 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.