Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 lutowych rocznic, o których należy pamiętać

Żołnierze francuscy ruszają do ataku podczas bitwy pod Verdun

fot.domena publiczna Żołnierze francuscy ruszają do ataku podczas bitwy pod Verdun

Obwołanie Władysława Jagiełły królem, początek obrad Okrągłego Stołu, śmierć Zygmunta Augusta Poniatowskiego, pożar Reichstagu oraz  bitwa pod Verdun. Co łączy te wszystkie wydarzenia?  Wszystkie miały miejsce w lutym.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie lutowe daty koniecznie należy pamiętać?

1 lutego 1411 roku

Zawarto I pokój toruński kończący Wielką Wojnę pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. Najsłynniejsza bitwa tego konfliktu miała miejsce pod Grunwaldem. I chociaż większość historyków, twierdzi, że zwycięstwo to nic nam nie dało, grubo się mylą!

Bitwa pod Grunwaldem autorstwa Jana Matejki

fot.domena publiczna Bitwa pod Grunwaldem autorstwa Jana Matejki

2 lutego 1386 roku

Podczas walnego zjazdu szlachty w Lublinie obwołano Władysława Jagiełłę królem Polski. Według historyków dopiero wtedy ten litewski „prymityw” poznał światło prawdy chrześcijańskiej. Ale czy Jagiełło naprawdę był poganinem?

Władysław Jagiełło na nieukończonym szkicu Jana Matejki. Ilustracja z książki Kamila Janickiego pt. "Damy polskiego imperium".

Władysław Jagiełło na nieukończonym szkicu Jana Matejki. Ilustracja z książki Kamila Janickiego pt. „Damy polskiego imperium”.

6 lutego 1989 roku

W Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, które zapoczątkowały przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dlaczego jednak w Pałacu Namiestnikowskim nie znalazła się ani jedna kobieta?

Nie tak prosto wypatrzyć kobiety zasiadające przy okrągłym stole.

fot.domena publiczna Nie tak prosto wypatrzyć kobiety zasiadające przy okrągłym stole.

8/9 lutego 1943 roku

W Parośli na Wołyniu sotnia UPA dokonała masakry polskich mieszkańców. Wokół tej zbrodni piętrzą się jednak sprzeczności. Zwłaszcza w kwestii tego, ilu Polaków naprawdę zginęło w czasie wołyńskiej rzezi.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (2)

    1. Kobieta Odpowiedz

     Panowie, ale koronacja Władysława Jagiełły miała miejsce 04.03. 1386 roku. W lutym co najwyżej można mówić o jego elekcji, choć chyba lepiej byłoby wymienić jeszcze jego chrzest i ślub z Jadwigą. No chyba że w podtytule pisząc o koronacji pomyliliście Jagiełłę z Zygmuntem Augustem??

     • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

      Droga Pani, oczywiście, że chodzi o wybór. Jak głosi rocznica poniżej: „2 lutego 1386 roku Podczas walnego zjazdu szlachty w Lublinie obwołano Władysława Jagiełłę królem Polski”. W leadzie nastąpiła oczywiście pomyłka, która została już sprostowana – nie koronacja a wybór. Dziękujemy za czujność i pozdrawiamy serdecznie :)

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.