Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Kto sfinansował dojście Hitlera do władzy?

Kto tak naprawdę finansował wyborczy sukces Hitlera?

fot.Bundesarchiv/CC-BY-SA 3.0 Kto tak naprawdę finansował wyborczy sukces Hitlera?

Naziści nie wygraliby wyborów bez pomocy wielkiego niemieckiego kapitału. W kluczowym okresie od jesieni 1932 do wiosny 1933 roku koncerny wypłaciły NSDAP kilkadziesiąt milionów reichsmarek. Kto tak naprawdę stworzył Hitlera? I czy wobec tych firm kiedykolwiek wyciągnięto konsekwencje?

Przed wyborami 5 marca 1933 roku kampanię narodowych socjalistów sponsorowali na niespotykaną wcześniej skalę niemieccy przemysłowcy. Postawili na Adolfa Hitlera skuszeni perspektywą intratnych kontraktów. Uwierzyli, że naziści obronią ich przed komunistami, których notowania poszybowały w górę podczas wielkiego kryzysu lat 1929-1933. Potrzebowali kogoś, kto nie pozwoli zaprowadzić w Niemczech komunizmu na wzór sowieckiej Rosji.

Płacić, bo będzie rzeź!

11 lutego 1933 roku świeżo upieczony kanclerz Hitler otworzył międzynarodową wystawę motoryzacyjną w Berlinie. Zaprezentował ambitny program budowy dróg oraz ulg podatkowych dla producentów aut. Dziewięć dni później na spotkaniu z przedstawicielami największych koncernów oświadczył, że demokracja w wydaniu Republiki Weimarskiej jest sprzeczna z interesami biznesu, a rosnący w siłę marksizm trzeba zmiażdżyć.

Gdy tylko opuścił spotkanie, Hjalmar Schacht, znany finansista o szerokich kontaktach politycznych, ogłosił zbiórkę na rządowy fundusz wyborczy nazistów.

Hjalmar Schacht (pierwszy od lewej) posiadał szerokie kontakty wśród niemieckich i międzynarodowych przedsiębiorców. Były one nieocenione dla Hitlera.

fot.Bundesarchiv/CC-BY-SA 3.0 Hjalmar Schacht (pierwszy od lewej) posiadał szerokie kontakty wśród niemieckich i międzynarodowych przedsiębiorców. Były one nieocenione dla Hitlera.

Jak pisze brytyjski historyk z Cambridge, profesor Richard J. Evans, autor książki Nadejście Trzeciej Rzeszy, Schacht zażądał od przemysłowców trzech milionów reichsmarek. Wszyscy bez szemrania zapłacili, dzięki czemu tuż przed decydującymi marcowymi wyborami do Reichstagu Joseph Goebbels mógł sfinansować kampanię w iście amerykańskim stylu. Przedstawił Führera jako germańskiego mesjasza i wykorzystał radio, które było najlepszym narzędziem dotarcia do szerokich mas elektoratu.

Zarówno profesor Evans, jak i niemiecki historyk Götz Aly, autor książki „Państwo Hitlera”, twierdzą, iż łożenie przez niemieckich przemysłowców na partię Hitlera nie wynikało z powodów ideologicznych, lecz było jedynie wybiegiem, mającym na celu ochronę własnych interesów. Na wszelki wypadek przez całe lata 20., 30. i 40. XX wieku biznesmeni z Rzeszy i tak transferowali za granicę gigantyczny kapitał.

Czy wiesz, że ...

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

...polski przedwojenny agent Jerzy Sosnowski zdołał zinwigilować Abwehrę? Przedstawiając się jako baron Georg von Nalecz-Sosnowski, zamożny właściciel ziemski, wkupił się w łaski berlińskiej śmietanki towarzyskiej. Udało mu się zdobyć nawet plany ataku na Polskę.

...po II wojnie światowej piłkarzom zdarzało się grać mecze w zamian za cebulę i ziemniaki. W PRL-u Zbigniew Boniek, by wyjść na swoje oficjalnie pracował na pięciu etatach.

...przed wojną w szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie nie używano kaftanów bezpieczeństwa? Z kolei pasy, służące do przywiązywania pacjentów do łóżek, pojawiły się dopiero przed samym wybuchem wojny.

Komentarze (22)

 1. Graz Odpowiedz

  Ciekawe, bo przed wojna Niemcy byly bankrutem (poczytajcie: niemiecka hyperinflacja z 1923r.), a zaraz po wojnie maja drugie co do wielkosci zasoby zlota na swiecie. I co ciekawsze- wszystko zdeponowane w Stanach. Dlaczego Niemcy uznali, ze tam to zloto bedzie bezpieczne i Stany nie beda chcialy go zwrocic prawowitym wlascicielom?

 2. Rafal Odpowiedz

  Stalin również w pewnym sensie wspierał hitlera, komuniści byli za słabi a socjaldemokraci opowiadali się za sojuszem z zachodem. Więc zadowolony był gdy władze objął kontrowersyjny austriak.

 3. Waldemar Gegotek Odpowiedz

  Oczywiste bujdy na resorach.
  Sytuacja Niemcow (teraz obywateli Republiki Weimarskiej ) po przegranej pierwszej wojnie swiatowej -rok 1933 :
  – nedza, inflacja, glod , panstwo potwornie zadluzone , konfiskaty fabryk i odszkodowania dla zwyciezcow tej wojny ,po chleb trzeba jechac taczka pelna D Mark.

  Az tu nagle przemyslowcy wyciagaja z materacow jeszcze po kilka taczek DMark i sponsoruja nimi Hitlera . Czys sie Pan , Panie autorze szaleju najadl ?
  W 33 panstwo w rozsypce – na dnie , a 6 lat pozniej w 1939r najsiliejsze panstwo swiata ! To czemu my jestesmy po 30 latach wolnosci zebrakami ? Skoro to takie proste , a w dodatku pozyczylismy 6 bln dollarow . To ile musieli dostac Niemcy , zeby w 6 lat zbudowac supermocarstwo ?
  Doprawdy Stalin krzywde uczynil uczac pisac parobkow i lumpow ,bo teraz musimy ich wypociny trawic, a mogli przeciez pasac kozy.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Waldemar Gegotek: Szanowny Panie, czy w dyskusji nie można poprzestać na argumentach? Skoro jest Pan pewny swojego stanowiska rzeczowe argumenty z pewnością by wystarczyły. Obrażanie autora artykułu, który skądinąd oparł się na szeregu konkretnych źródeł, jest bardzo niskim zagraniem. Poza tym Pana poczucie wyższości i dzielenie ludzi na lepszych oraz „parobków pasących kozy” jest doprawdy słabe.

   • Jerzy Odpowiedz

    Wypowiedź pana Gegotka moze i jest obcesowa, ale zadaje on słuszne pytania. Jak mogło byc tak dobrze skoro było tak źle? Skąd te asu z rękawów?

    • Judym

     Żydzi mają swoje sposoby. Morganowie Rockefellerowie i Rotschildowie to najpotężniejsze żydowskie rody. Według mnie to nie problem wyciągnąć z rękawa ileś milionów reichsmarek aby zainwestować w Hitlera. Po wojnie kapitał się zwrócił z nadwyżką, bo banki tych rodzin udzielały kredytów państwom zniszczonym w 2 wojnie. Prawdopodobnie II wojna światowa to spisek na skalę światową.

 4. Poo7 Odpowiedz

  „ultraprawicowy” – ekhem, to że włoscy faszyści się deklarowali się jako prawica to jednak mały ma to związek z faktem. W niemieckim wydaniu ma to się gorzej, bowiem już w nazewnictwie partii jak i ideologii wskazuje na lewy nurt. Narodowy socjalizm = prawica?

 5. Jurek Pazurek Odpowiedz

  Ileż w tym artykule pogardy dla demokracji!? Ile jadu wylanego na ideę wolnych wyborów!? Wynika z tego, że demokracja to system polityczny, w którym nie liczą się wyborcy bo są durni tylko pieniądze wyłożone na kampanię wyborczą mającą oszukać durnych wyborców. Wynika z tego, że każde wybory demokratyczne to kwestia kasy i wystarczy zainwestować w porządną kampanię i wygraną mamy w ręku. Ciekawe co na ten temat powie pani Clinton czy nawet nasi spece z PO. Wyłożyli grube miliony i nic to nie dało.

  • Kamil J. K. Odpowiedz

   A nie jest tak? Demokracja to kasa i targowisko kto DA więcej. Nie liczą się żadne logiczne, zdroworozsądkowe argumenty tylko obietnice i PR. Wpasować się w nastroje mas, zanęcić(a na to trzeba mieć kasę i to dużą, bo reklama żeby trafiła do ludzi musi być obecna w mediach) i pasuje.

 6. Prawdziwa historia Odpowiedz

  Zbrodnie nazizmu powinny być jasno nazywane zbrodniami kapitalizmu najbardziej zbrodniczego systemu w dziejach ludzkości,który do tej pory niesie miliony ofiar rocznie. Dlatego jesli kreslić taką samą miarą jak komune i skoro za propagowanie komunizmu systemu stokroć łagodniejszego jest karą więzienia to za propagowanie kapitalizmu powinna być czapa

  • Dyktatura prawdy Odpowiedz

   Debilku. Kapitalizm jest jak tlen. Widziałeś jakieś „zbrodnie” tlenu. Nie? No właśnie! Nazizm to narodowy SOCJALIZM dlatego za jego zbrodnie odpowiada Marks.

 7. Msz Odpowiedz

  Brakuje wątku o wsparcii Hitlera przez potentatów naftowych z USA. Hitler cieszył się dużym uznaniem m.in. u prezesa Shella i późniejszego BP.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.