Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dlaczego Hitler nienawidził Żydów?

Adolf Hitler gestykulujący podczas swojej mowy w 1927 roku.

fot.Bundesarchiv, Bild 102-13774 / Unknown Heinrich Hoffmann / CC-BY-SA 3.0 Adolf Hitler gestykulujący podczas swojej przemowy w 1927 roku.

Wiemy na pewno, że nie wyssał antysemityzmu z mlekiem matki. Czy znienawidził Żydów, bo nie przyjęto go do Akademii Sztuk Pięknych? Czy uległ szczującym za Żydów kolegom ze szkolnej ławki? A może zaślepiły go perory politycznych mentorów? Kiedy wódz III Rzeszy stał się antysemitą?

Alois Hitler, ojciec Adolfa, tak naprawdę nazywał się Schicklgruber – jako dziecko pozamałżeńskie nosił nazwisko po swojej matce. Dopiero w wieku 40 lat Alois zyskał nazwisko Hitler (męża swojej matki). Kim był więc ojciec Aloisa, a dziadek Adolfa Hitlera? Spekulacji nigdy nie brakowało – śledztwo zlecone przed wojna przez austriackiego kanclerza Engelberta Dollfussa wykazało, że babcia dyktatora zaszła w ciążę, pracując u niezwykle wpływowego barona Salomona Mayera Rothschilda, po czym została zwolniona.

Inną wersję przedstawił już po wojnie, w cieniu szubienicy, skądinąd dobrze poinformowany Hans Frank:

Kucharka Schicklgrober – babka Adolfa Hitlera – gdy urodziła dziecko, służyła w domu u pewnej żydowskiej rodziny o nazwisku Frankenberger. I ten Frankenberger, poczynając od urodzin aż do 14. roku życia dziecka, płacił tej Schicklgrober alimenty dla swojego syna. Cała ta historia była doprawdy wielce nieprzyjemna.

Sceptyczny wobec tych rewelacji jest jednak Peter Longerich, autor nowej, monumentalnej biografii Hitlera:

Jakkolwiek uporczywie drążono tę tezę, brakuje jej jakichkolwiek podstaw. Łatwo jednak zrozumieć, że Hitler z powodu tej i innych, wyciąganych jedna za drugą, skandalicznych historii nie był zainteresowany rozpowszechnianiem dziejów swojej rodziny.

Nie rozsądzając tej kwestii, trzeba bezdyskusyjnie uznać, że uporczywe plotki tym, że ojciec Hitlera był „żydowskim bękartem” mogły mieć później niemały wpływ na rodzące się w umyśle młodego Adolfa demony.

Czy to dziadek Hitlera? Bardzo wątpliwe. Baron Salomon Meyer Rotschild, żydowski bankier, na litografii Josefa Kriehubera z 1839 roku.

fot.domena publiczna Czy to dziadek Hitlera? Bardzo wątpliwe. Baron Salomon Meyer Rotschild, żydowski bankier, na litografii Josefa Kriehubera z 1839 roku.

Szkolne debiuty

W Mein Kampf Adolf Hitler wyraźnie podkreśla, że w domu dominowały kosmopolityczne poglądy ojca, a antysemityzm był absolutnie nie do pomyślenia. Powszechnie znana jest historia „szlachetnego Żyda” – Eduarda Blocha, który opiekował się matką Adolfa Hitlera, Klarą i zyskał jego dozgonny szacunek i wdzięczność (w 1940 pozwolił mu nawet wyemigrować). Jak to jednak często bywa, gdy rodzice próbują za wszelką cenę uchronić swoje dzieci przed błędami i toksycznymi ideami, to swoją destrukcyjną rolę ma do odegrania jeszcze szkoła.

Tak też było z młodym Hitlerem, który w szkole realnej w Linzu zetknął się z pierwszymi wyznawcami judaizmu. Temat ich odmienności musiał się pojawić w rozmowach politycznych zbuntowanych nastolatków – w wieku 14 lat przyszły dyktator III Rzeszy spotkał się po raz pierwszy ze słowem Żyd, które wzbudziło w nim, jak sam wspominał, „lekką niechęć i niemiłe uczucie”.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Petera Longericha, zatytułowanej "Hitler. Biografia" (Prószyński i S-ka 2017).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Petera Longericha, zatytułowanej „Hitler. Biografia” (Prószyński i S-ka 2017).

Kosmopolityczny czyli żydowski Wiedeń

Przełomem w antysemickiej krucjacie Hitlera był jednak dopiero okres wiedeński, który znamy z pierwszej ręki, dzięki wspomnieniom jego przyjaciela – Augusta Kubizka. Miasto, pozornie światowe i bogate, przy bliższym przyjrzeniu przedstawiało wówczas zupełnie inny obraz. Jak pisze Peter Longerich w książce ‚Hitler. Biografia„:

biły po oczach brutalne nierówności społeczne i nędza szerokich mas ludności (…), ale również głęboko zakorzenione konflikty narodowościowe monarchii, wręcz namacalne w wieloetnicznym Wiedniu.

Agresywny z natury Hitler wchodzi tu w pierwsze konflikty: irytowało go zachowanie Żydów na stołówce, do której sam uczęszczał, potem miał niemiłe spięcie z żydowskim domokrążcą – żebrakiem. Irytowała go też żydowska publiczność w operze, jednak wbrew dyżurnym wiedeńskim antysemitom bronił inscenizacji dzieł Wagnera pod batutą Żyda Gustava Mahlera – to kolejny, po Eduardzie Blochu, przykład niekonsekwencji Hitlera.

Mimo swojej irytacji wobec żydowskiej publiczności, Hitler stawał w obronie wykonań dzieł Wagnera pod batutą żydowskiego kompozytora i dyrygenta Gustawa Mahlera (uwiecznionego na powyższym zdjęciu autorstwa Moritza Nähra w 1907 roku).

fot.domena publiczna Mimo swojej irytacji wobec żydowskiej publiczności, Hitler stawał w obronie wykonań dzieł Wagnera pod batutą żydowskiego kompozytora i dyrygenta Gustawa Mahlera (uwiecznionego na powyższym zdjęciu autorstwa Moritza Nähra w 1907 roku).

Gdy niechęć zamienia się w politykę

Te pierwsze zadry zaczęły się potęgować wraz z rosnącym zaciekawieniem Adolfa Hitlera polityką. Jego pierwsi nauczyciele – Georg Schönerer, lider partii wszechniemieckiej, oraz Karl Lueger, burmistrz Wiednia – byli wojującymi antysemitami.

Oczywiście Hitler nigdy nie przyznałby się, że ktoś w decydujący sposób wpłynął na jego poglądy. W Mein Kampf opisuje więc swoje, trwające dwadzieścia lat, „dojrzewanie” do antysemityzmu, w procesie „uporczywych zmagań”, swoją „najtrudniejszą przemianę”.

Czy wiesz, że ...

...zesłańcy na Syberię podążali w miejsce odbycia kary, tak zwaną Władimirką? Droga ta budziła grozę w więźniach, ponieważ cała usiana była kośćmi.

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

... żona rządzącego Rwandą dyktatora Juvénala Habyarimana, choć próbowała wszystkim wmówić, że jest kurą domową, w rzeczywistości rządziła krajem. Była u steru władzy także wtedy, gdy rozpoczęło się ludobójstwo. Nie miała zamiru go powstrzymywać.

...Marii Skłodowskiej-Curie po I wojnie światowej zabrakło pieniędzy na dalsze badania? Wprawdzie w czasie wojny radiologia udowodniła swoją użyteczność, ale po zawieszeniu broni nikogo nie było stać na zakup rzadkiego i kosztownego radu. 

Komentarze (20)

 1. Takeha Odpowiedz

  Niestety tytułu biografii Hitlera juz nie wspomnę, czytałem ja w latach 90., ale tam jako źródło antysemityzmu upatrywano w jego okresie Wiedeńskim. Według autora wynikała ona z dwóch źródeł. Po pierwsze w znaczącej ich roli w wiedeńskiej ASP, gdzie bez powodzenia usiłował się dostać – za swoja porażkę winił własnie żydów. Po drogie w najcięższym dla niego okresie, kiedy przymierał głodem w Wiedniu, żył z pożyczek oraz drobnych zamówień od znajomych żydów. Czasem z litości któryś z nich zabierał wygłodniałego Hitlera na obiad. Można powiedzieć że ten okres przetrwał jedynie dzięki żydowskiej dobroczynności. Po trochę zawiść, po trochę wstyd i poczucie upokorzenia z tego okresu, według autora, budowały w nim nienawiść wobec wyznawców judaizmu. Okres I Wojny światowej tylko je podbił i dał im pseudo logiczne usprawiedliwienie.

 2. Jan Odpowiedz

  Dopiero w wieku 40 lat Alois miał zyskał nazwisko Hitler (męża swojej matki). Drogi autorze babcia adolfa Anna Maria Schicklgruber poślubiła Johanna Georga Hiedler i nigdy nie nazywała się Hitler. Dla pana to pewnie bez znaczenia tak samo jak raz pisze pan Schicklgruber, a później Schicklgrober. Zmienił pan także nazwisko jedynego przyjaciela z lat młodości adolfa Augusta Kubizek na Augusta Kubizka (tego się nie odmienia) i cytuje pan go nie umieszczając w bibliografii jego książki-August Kubizek „Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości”

 3. Łukasz Odpowiedz

  Wykazując niekonsekwencję Hitlera w jego stosunku do niektórych Żydów/osób pochodzenia żydowskiego, pominęliście dowódcę Hitlera z czasów I wojny światowej – por. Hugo Gutmanna.
  W latach 30. w świetle ustaw norymberskich, jako Żyd został pozbawiony obywatelstwa niemieckiego oraz statusu weterana wojennego, a nawet aresztowany przez Gestapo, jednak Hitler wstawił się wtedy za swoim byłym przełożonym, i dzięki temu Gutmann wraz z rodziną mógł wyemigrować z III Rzeszy.

 4. Janusz Korczak. Odpowiedz

  to nie tylko Hitler nie nawidził żydów.Żydów nienawidziło 70000000 Niemców ale cała Europa i pół Ameryki.

 5. Bazyl Odpowiedz

  Żydów zwyczajnie nie da się lubić, jakkolwiek mordowanie problemu nie rozwiązuje. Jeśli ten przeklęty naród się nie nawróci to jesteśmy zgubieni.

 6. Michał Odpowiedz

  Moja teoria na temat nienawiści Adolfa Hitlera do Żydów jest następująca: Z początku Adolf był mocno religijnym człowiekiem, chrześcijaninem o czym świadczą jego święte obrazy, które malował, m.i matka boska itp. W pewnym momencie w życiu Hitlera, prawdopodobnie od zażywania środków psychoaktywnych, nastąpił przełom. Hitler zorientował się i uświadomił sobie, ze cala religia chrześcijańska, biblia starego i nowego testamentu jest zwykłym oszustwem i została napisana i wymyślona przez żydów w celu manipulacji ludności i czerpania korzyści materialnych. Dlatego własnie znienawidził żydów i uważał ich za zarazę tego świata i prawdę mówiąc wcale mu się nie dziwie.

 7. Anonim Odpowiedz

  same kłamstwa, ten artykuł nie porusza najważniejszych przyczyn nienawiści do żydów i nie łączy tego co Żydzi wyprawiali przed wojną z tym co robią dzisiaj, głupi artykuł jak but.

 8. Anonim Odpowiedz

  Może Hitler uznał, że nie może być dwóch narodów wybranych. A wobec tego jak nie wyrżnie żydów to żydzi wyrżną lub przynajmniej zdominują jego naród.

 9. Pnina Odpowiedz

  Witam,wszystkich zainteresowanych tematem , widzę tu wiele emocji i nie logicznych opinii zwiazanych z judaizmem i jego wyznawcami i dziwie się ze taka wiedzę posiadają ludzie inteligentni i tu Michale muszę cie zaskoczyć ze wyznawcy Mojżeszowi nie uznają nowego testamentu i nie maja nic wspólnego z ta największą herezja.,i obarczaniem Żydów za śmierć człowiekoa boga..Reasumując cały nowy test.jest poświęcony owiniabiem żydów za za zło całego świata.a gdzie jest odpowiedzialność jednostki za jej czyny.? Od pierwszego do ostatniego człowieka zdolnego do samodzielnego myślenia. A co do zakochanego ,tak trzymaj chlopcze,gratuluje z całego serca.

 10. Ewa Odpowiedz

  Największym ludobójstwem w historii świata, Panie autorze, było ludobójstwo Chińczyków dokonane przez Mongołów w XIII wieku. Ze 120 milionów Chińczyków, mongolskie podboje przetrwała połowa ludności. Matematyki niestety nie oszukasz. Prawdziwej nienawiści do ludzi z żydowskimi korzeniami należy szukać gdzie indziej. Żydzi są niezwykle ekspansywni finansowo i gospodarczo, a to budzi zawiść i w konsekwencji nienawiść, ot i tyle ( nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o kasę). Kasa jednak im nie pomogła w czasie 2 wojny światowej, bo Niemcy jako jedyny naród w historii ludzkości ustanowili dokonali prawnej kodyfikacji ludobójstwa innej nacji ludzi.

 11. Ewa z Polski Odpowiedz

  Największym ludobójstwem w historii świata, Panie autorze, było ludobójstwo Chińczyków dokonane przez Mongołów w XIII wieku. Ze 120 milionów Chińczyków, mongolskie podboje przetrwała połowa ludności. Matematyki niestety nie oszukasz. Prawdziwej nienawiści do ludzi z żydowskimi korzeniami należy szukać gdzie indziej. Żydzi są niezwykle ekspansywni finansowo i gospodarczo, a to budzi zawiść i w konsekwencji nienawiść, ot i tyle ( nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o kasę). Kasa jednak im nie pomogła w czasie 2 wojny światowej, bo Niemcy jako jedyny naród w historii ludzkości dokonali prawnej kodyfikacji ludobójstwa innej nacji..

 12. Zyd Odpowiedz

  Mojim zdaniem to nie jego paranoję… Bo czemu mają tak potężnego sojusznika jak usa który im ZAWSZE POMOŻE czy oni są coś w zamian im zaoferować na pewno bezinteresownie i bez żadnego powodu im poomagaja … czemu usa dąży do denuklaryzacji innych państw które mają atom a o tym że oni mają taka broń temat nawet nie jest poruszany… miał konkretna wiedzę na ich temat dlatego chciał ich zlikwidować oni mu zagrażali nw w jaki sposób ale zagrożeń gdy idziesz na wojnę z połową świata jest mnóstwo a on był cięty najbardziej na nich ciężko mi to wytłumaczyć bo sam tego nw ale wiem że to ma drugie dno… A teraz powiedz o nich chocby pół zdania stawiające ich w złym świetle to wszyscy politycy od nich i usa krzyczą antysenityzm antysenityzm wejście zróbcie napis jak w hoolewod

 13. Anonim Odpowiedz

   Cytat z Poznaj Żyda!Teodor Jeske Choinski
  Że to zżydzenie Galicyi nie jest skutkiem tylko przypadkowych stosunków, lecz z góry obmyślonym planem, poświadcza przemowa rabina, wygłoszona już w r. 1875 w kahale lwowskim.
   — „Bracia! — mówił rabin — dziewiętnaście wieków walczą Żydzi o władzę nad światem, którą Bóg Abrahamowi przyobiecał; krzyż jednak powalił Żydów. Rozproszeni po wszystkich ziemiach świata, byli Żydzi wszędzie przedmiotem prześladowania. Ale już to samo rozproszenie Żydów po całym świecie świadczy o przynależności całego świata do nas! Dziś naród żydowski staje się coraz potężniejszy. W rękach żydowskich nagromadzony jest pieniądz, przed którym uchyla czoło cały świat. Pieniądz to przyszłość Żydów. Czasy prześladowania już minęły. Postęp i cywilizacya ludów chrześcijańskich stanowią mury ochronne dla żydów i przyspieszają urzeczywistnienie naszych planów. Nam, Żydom, udało się opanować główne centra giełdy światowej w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Berlinie, Amsterdamie i Hamburgu. Wszędzie, gdzie są Żydzi, rozporządzają wielkim kapitałem. Wszystkie państwa są dziś zadłużone. O długach stanowimy my, Żydzi, więc państwa muszą się coraz więcej obdłużać. Długi zaciągnięte oddają w zastaw w ręce żydowskie kopalnie, dobra, państwa, koleje i fabryki państw. Konieczną jest jeszcze rzeczą, aby Żydzi wszędzie ziemię zagarnęli, a zwłaszcza wielką posiadłość. Skoro wielka posiadłość przejdzie w ręce żydowskie, wtedy robotnicy chrześcijańscy umożliwią nam wielkie dochody. Uciskano nas przez 19 wieków, teraz wyrośliśmy ponad głowy tych, którzy nas dotąd uciskali. Prawda, że niektórzy Żydzi dają się chrzcić, ale fakt ten tylko przyczynia się do wzmocnienia naszej potęgi, gdyż chrzceni Żydzi zawsze Żydami zostają. Przyjdzie czas, w którym chrześcijanie zechcą przyjąć wiarę żydowską, ale Juda ze wstrętem ich odrzuci. Wrogiem naturalnym Żydów to Kościół katolicki. Dlatego musimy Kościół zarazić duchem swawoli, niewiary i brakiem wszelkiej karności. Musimy podsycać walkę i niezgodę pośród różnych wyznań chrześcijańskich. Kapłanom katolickim wypowiedzmy walkę najzacieklejszą na wszystkich polach. Kapłanów musimy zarzucić całą masą szyderstw i wyśmiewisk, 1oraz skandalami z prywatnego życia, aby ich przez to oddać w ogólną pogardę i pośmiewisko. Musimy dalej mieć wpływ na szkołę. Religia chrześcijańska musi być wycofana ze szkół, wówczas religia chrześcijańska musi zaginąć. Kościół zubożeje wtedy i straci znaczenie, a dobra jego przejdą w ręce Żydów. Żydzi muszą wszystko w swe ręce ująć, a zwłaszcza władzę i urzędy, dalej adwokaturę, sądownictwo a najbardziej medycynę. Żydowski lekarz ma najlepszą sposobność zetknięcia się najbliższego z rodziną chrześcijańską..Żydzi muszą kres położyć nierozerwalności malżeńskiej i doprowadzić do państwowych ślubów cywilnych. Francya pada już ofiarą, obecnie czas na Austryę. W końcu idzie o zawładnięcie prasy. Wtedy panowanie nasze całkiem zapewnione.“[1].  Wpatrzywszy się uważnie w tę mowę, widzi się w niej odbicie wszystkiego tego, co Żydzi robią w Europie od czasów ich emancypacyi politycznej. Z planem więc idą ku podbojowi narodów chrześcijańskich, głównie Słowian.
   Niech się Polacy, i Rusini galicyjscy nauczą tej przemowy na pamięć, aby wiedzieli, co im grozi.
   Nie jest przyjemnością wiedzieć, że to, co stanowi chlubę narodów chrześcijańskich, ich postęp i cywilizacya, ich humanitaryzm, zwraca się w ręku.Żydów zatrutą strzałą przeciwko nam samym, jako środek zagłady.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.