Ciekawostki Historyczne
Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Ewa Braun zdradzała Hitlera?

Była tak bardzo oddana wodzowi Trzeciej Rzeszy, że dzień po ślubie z nim połknęła kapsułkę z cyjankiem. Czy jednak zawsze była wierna Führerowi? Kto był zdolny sprawić, że zdradziła największego szaleńca XX wieku?

Znajomość Ewy Braun i Adolfa Hitlera rozpoczęła się w 1929 roku, kiedy wówczas 17-letnia Ewa podjęła pracę w zakładzie fotograficznym Heinricha Hoffmana, oficjalnego fotografa wodza. To właśnie on od początku próbował zeswatać swoją pracownicę z przyszłym kanclerzem, żeby wkupić się w jego łaski. Mówiło się, że chciał podać swą podopieczną Führerowi „na srebrnej tacy”.

Zbliżenie Ewy i Hitlera dokonało się jednak dopiero po śmierci innej ważnej kobiety w życiu dyktatora, Geli Raubal, w 1931 roku. Po samobójstwie konkurentki Ewa została zaproszona do willi w Berghofie i zaczęła pojawiać się w towarzystwie przywódcy NSDAP.

Ich związek od początku nie był idealny. Adolf Hitler coraz bardziej zajęty polityką i umacnianiem swojej władzy, nie miał czasu na regularne spotkania z Ewą. Jej za to brakowało jego obecności i cały czas czuła się niedoceniana. Chcąc zwrócić na siebie uwagę i skłonić Hitlera do małżeństwa z nią, dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo, w 1932 i 1935 roku. Mimo to Hitler pozostawał niewzruszony na jej wołanie o uwagę i nie zamierzał wchodzić z nią w formalny związek.

Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, Ewa nie wiedziała zbyt wiele o jej przebiegu. Czas spędzała w Niemczech, a na wakacje latała do Włoch i Francji specjalnie przeznaczonym do tego samolotem. Taki transport zapewnił jej oczywiście Hitler. Jednak kiedy Niemcy zaczęli na froncie ponosić porażki, Ewa dostrzegła zmianę w zachowaniu swojego partnera. Spędzała z nim coraz mniej czasu, a on powoli stawał się coraz bardziej zmęczony i schorowany.

Wspólny ,,rodzinny" obiad. Tyle, że ,,rodzina" ciut patologiczna... Fotografia pochodzi z książki ,,Czekoladowy tort z Hitlerem" (Bellona 2017).fot.materiały prasowe

Wspólny ,,rodzinny” obiad. Tyle, że ,,rodzina” ciut patologiczna… Fotografia pochodzi z książki ,,Czekoladowy tort z Hitlerem” (Wydawnictwo Bellona 2017).

Wszystko zostaje w rodzinie

To właśnie w tym czasie mógł rozpocząć się romans Ewy z jednym z oficerów SS. Tajemniczym amantem był Hermann Fegelein, osobisty przedstawiciel Himmlera przy głównej kwaterze wodza III Rzeszy. O związku plotkowało się długo. Podejrzenia wzbudził dodatkowo fakt, że Fegelein ożenił się w 1944 roku z siostrą Ewy – Margarette Braun. To małżeństwo miało być podyktowane względami zawodowymi. I rzeczywiście, w prezencie ślubnym Hitler mianował pana młodego generałem dywizji Waffen-SS.

W następujących słowach znajomość Ewy i Hermanna wspominała Christa Schroeder, sekretarka Hitlera:

Jeszcze dzisiaj widzę pewien obraz, którego nie zapomnę. Po skończonym tańcu Fegelein podniósł Ewę dwiema rękami na wysokość piersi. I kiedy Ewa dosłownie leżała w jego ramionach, popatrzyli sobie obydwoje z wielką czułością i tęsknotą w oczy; Fegelein wyraźnie bardzo pociągał Ewę.

Inspiracją do napisania artykułu była książka ,,Czekoladowy tort z Hitlerem" (Wydawnictwo Bellona 2017).

Inspiracją do napisania artykułu była książka ,,Czekoladowy tort z Hitlerem” (Wydawnictwo Bellona 2017).

Czy Ewa naprawdę była w potajemnym związku z mężem swojej siostry? Nie wiadomo. Ale na taki scenariusz może też wskazywać fakt, że kiedy 25 kwietnia 1945 roku Fegelein potajemnie opuścił bunkier Hitlera, dzwonił do Ewy i namawiał ją do wspólnej ucieczki.

2 dni później został znaleziony kompletnie pijany w jednej z dzielnic Berlina, a następnej nocy zastrzelony w więzieniu. W tym samym czasie Hitler wziął ślub z Ewą, a następnie popełnił razem z nią samobójstwo. Ich ciała zostały spalone przez adiutanta Führera.

Burzliwy związek trwał ponad 15 lat. Był to czas pełny nieporozumień i zranień, ale też niewątpliwej fascynacji. Nie wiadomo, czy Hitler kochał Ewę, ale w testamencie który zostawił, to ona zajmowała pierwsze miejsce. Na zawsze pozostanie też tajemnicą, czy Ewa do końca życia pozostała wierna swojemu partnerowi.

Zobacz również:

***

Agonia III Rzeszy oczami 12-letniej dziewczynki. „Czekoladowy tort z Hitlerem” to świetnie udokumentowana opowieść o upadku Niemiec z perspektywy dziecka. Więcej informacji w księgarni wydawnictwa Bellona.

Bibliografia:

 1. Karol Grunberg, Eva Braun. 15 lat z Hitlerem, Wydawnictwo Książka i Wiedza 1993.
 2. Angela Lambert, Przegrane życie Ewy Braun, Wydawnictwo Rebis 2006.
 3. Christa Schroeder, Byłam sekretarką Adolfa Hitlera, Wydawnictwo Bellona 2000.

Kup książkę z rabatem na stronie Empik.com:

KOMENTARZE (18)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Historyk

[OCENZUROWANO] te głupie komentarze w stylu: „największy szaleniec”, „patologiczna rodzina”. Co mają na celu te idiotyczne komentarze? Może lepiej będzie jak poszukam wiarygodnego źródła, a nie jakieś pierwsze lepsze byle co – jeszcze to beznadziejne wydawnictwo – odradzam czytanie.

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Arkadiusz Grochot

  Nacechowanie emocjonalne słów nie wskazuje na wiarygodność źródła.

   kwidzyniak

   A może jednak odstąpicie od tych epitetów z gatunku „patologiczna rodzina” i pozwolicie czytąjącym samodzielnie ocenić osoby i wydarzenia, bez narzucania im swojej wersji . Swiat się nie zawali jeśli uznacie czytelników za osoby potrafiące samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski, bo odnoszę wrażenie,że macie z tym pewne kłopoty.

wqw

Jedno z podstaowych pytań, czy Hitler popelnil samobojstwo? Jakieś dowody bo chyba nie czaszka kobiety na półce w Moskiwe?

maciejmakro

„Największy szaleniec”, ” patologia” itp. określenia to istotnie merytoryczne podejście do tematu… Co za badziew a nie artykuł!

bbs

byli gorsi i to jeszcze nasi przyjaciele

Charlie

a Merkel ma kochanka ?

  zuzia

  Musiałbyś być jej materacem,albo??????

zuzia

Czy Ewa Barun zdradzała Hitlera?Musiałaby być durna jakby tego nie robiła!Z takim kałmukiem iść do łóżka do ubliżanie kobiecej dumie!

zuzia

Nie zdziwiłabym się jak Ewcia miałaby jakiegoś przydupasa! Cóż można było z takim jełopem Hitlerkiem robić w łóżku?A czy on w ogóle nadawał się do bzykania?

grisza

wszyscy powinni wiedzieć,że nic nie wiedzą

Polak

Wystarczy sprzyjająca sytuacja by bestialskie teutońskie hordy znów mordowały Słowian.Współczesnych kolaborantów przepędzić za Odrę póki czas.Liczyć na pozytywy może jedynie idiota,,,

  His story K.

  To bardzo dziwne, że nie liczysz… Spełniasz kryterium

Anonim

Jeżeli dwie najbliższe mu kobiety tracą jakąkolwiek nadzieję na sens życia i decydują się na samobójstwo, to świadczy, że Hitler nie był „potworem” tylko w sensie makro ale i mikro. Zatem nie ma odpowiednich epitetów, dla tego stworzenia, które zgotowało ludzkości piekło Holokaustu i eksterminacji i chyba nigdy nie będzie bez względu na to jak niektórych bolą „nieobrzezane” uszy.

Anonim

Myślę gdy była w Austri. z. Szperem na nartach .to doprawiła Wolfowi rogi

miecio

a tak naprawdę to szkoda mi Ewy zmarnowała młodść i nie zaznała miłości prwdopodobnie uciekli do argentyny i tam się roztali z adofem on byłza duzym tchurzem aby popełnić sepuko od 42r pchałukrdzione złoto do Argentyny

Cham i prostak

Była piekną kobietą jak na tamte czasy i naprawdę bardzo ładna jak na dzisiejsze standarty. Ładna buzia, piękne wysportowane ciało.Gdyby żyła dzisiaj i miała np . dzisiejszą fryzurę to na pewno by miała rzesze adoratorów. Ja na pewno chciałbym mieć ją jako żonę albo kochankę.

Afanasjew

MOWCIE CO CHCECIE; A JA PODZIWIAM PANA kANCLERZA, byl taki nieprzecietny a mysli Jego byly dalekosiezne jak artyleria „Bismarca” niezwykla postac historyczna (..)

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Tragicznie zakochana kobieta albo… obsesyjna fanka. Kim naprawdę była Ewa Braun?

Wokół osoby Ewy Braun krąży wiele legend i nieprawdziwych plotek. Jej romans z Adolfem Hitlerem pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych związków w historii. Co połączyło...

4 czerwca 2018 | Autorzy: Arkadiusz Grochot

XIX wiek

Dlaczego Hitler nienawidził Żydów?

Wiemy na pewno, że nie wyssał antysemityzmu z mlekiem matki. Czy znienawidził Żydów, bo nie przyjęto go do Akademii Sztuk Pięknych? Czy uległ szczującym za...

1 grudnia 2017 | Autorzy: Jakub Kuza

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Hitler był w młodości komunistą?

Twórca nazizmu, czyli antykomunistycznej, antydemokratycznej i antysemickiej ideologii opłakujący lewicowego pacyfistę pochodzenia żydowskiego? A do tego służący pod sztandarami bolszewizującej Republiki Rad? Te karty swojego...

23 listopada 2017 | Autorzy: Adam Miklasz

Dwudziestolecie międzywojenne

Największe romanse stalinowskiej Rosji

Wszechobecny terror niszczył w stalinowskiej Rosji moralność i łamał tysiące kręgosłupów, ale zdarzali się i tacy, którzy nie chylili czoła przed brutalną mocą. Walczyli do...

20 czerwca 2017 | Autorzy: Karol Bochenek

Druga wojna światowa

Jak wychować idealnych nazistów? Poradnik Magdy Goebbels

Morderczyni szóstki dzieci, jedna z bliższych osób w otoczeniu Hitlera, żona największego manipulatora III Rzeszy. Zanim w berlińskim bunkrze dokonała najokrutniejszego kroku, na jaki może...

21 maja 2017 | Autorzy: Zuzanna Pęksa

Druga wojna światowa

Najgłupszy dowódca II wojny światowej? Oto 10 bezsensownych decyzji Hitlera

Wojskowy geniusz czy militarny dyletant? Błyskotliwy dowódca czy amator na czele milionowej armii? Jakim dowódcą był Adolf Hitler? Niektóre jego decyzje zaskakiwały generałów niekonwencjonalnym podejściem,...

20 maja 2017 | Autorzy: Paweł Stachnik

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.