Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Tragicznie zakochana kobieta albo… obsesyjna fanka. Kim naprawdę była Ewa Braun?

Ewa Braun trwała u boku Hitlera aż do samobójczej śmierci. Na ilustracji fragment okładki książki „Spowiedź Ewy Braun" (Bellona 2018).

fot.materiały prasowe Ewa Braun trwała u boku Hitlera aż do samobójczej śmierci. Na ilustracji fragment okładki książki „Spowiedź Ewy Braun” (Bellona 2018).

Wokół osoby Ewy Braun krąży wiele legend i nieprawdziwych plotek. Jej romans z Adolfem Hitlerem pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych związków w historii. Co połączyło wodza III Rzeszy z młodziutką asystentką fotografa i jak dotrwali razem aż do śmierci?

Ewa Braun urodziła się w Monachium w 1912 roku. Była jedną z 3 córek w bardzo religijnej rodzinie. Przesądziło to sprawę jej edukacji – została wysłana do żeńskiego katolickiego liceum. Była ponoć utalentowaną uczennicą, ale na tyle leniwą, że zamknęło jej to drogę na studia. W wielu kilkunastu lat chciała iść do pracy, ale rodzice postanowili wysłać ją jeszcze do szkoły klasztornej. Ta okazała się całkowitym nieporozumieniem. Przyszła kochanka Hitlera opuściła ją po 9 miesiącach i w wieku 17 lat rozpoczęła pracę w zakładzie fotograficznym Henricha Hoffmana.

„Frauelin Ewa” na srebrnej tacy

Jej nowy pracodawca był już wtedy oficjalnym fotografem pnącego się po szczeblach kariery szefa NSDAP – Adolfa Hitlera. W sumie wykonał ponad 2 miliony jego zdjęć! I to właśnie w jego zakładzie fotograficznym przyszły dyktator i jego żona zobaczyli się po raz pierwszy. Hoffman przedstawił swoją pomocnicę jako „naszą małą Frauelin Ewę”. Jego sławny klient występował pod pseudonimem „Herr Wolf”. Co ciekawe, dziewczyna kompletnie nie wiedziała, kim jest mężczyzna, którego właśnie poznała. W ogóle nie interesowała się polityką, co zresztą miało znaczenie także w jej późniejszym życiu.

Heinrich Hoffman, to w jego zakładzie fotograficznym Adolf Hitler poznał młodziutką Ewę Braun.

fot.domena publiczna Heinrich Hoffman, to w jego zakładzie fotograficznym Hitler poznał młodziutką Ewę Braun.

Fotograf od początku planował, że „zeswata” pracownicę z obiecującym politykiem. Chciał w ten sposób wkupić się w łaski Hitlera. Mówiono, że chciał podać ją Führerowi „na srebrnej tacy”. Jednak ani on, ani ona nie wiedzieli jeszcze wtedy o istnieniu innej kobiety, która odegrała w życiu dyktatora bardzo dużą rolę.

Tą kobietą była Geli Raubal, córka przyrodniej siostry Hitlera Angeli i jej męża Leo Raubala. Urodziła się w 1908 roku. W 1927 roku razem z matką zamieszkała w domu wuja w Berghofie. W tym czasie „wujek Adi”, jak go nazywała, rozwinął na punkcie siostrzenicy niezdrową obsesję. Kiedyś wyznał nawet Hoffmanowi:

Kocham Geli i mógłbym ją poślubić. Ale wolę pozostać singlem. Zachowam sobie jednak prawo do wybierania jej kręgu przyjaciół, aż do czasu, gdy znajdzie dla siebie odpowiedniego mężczyznę.

Czy wiesz, że ...

...polscy oficerowie zamordowani w Katyniu do końca nie wiedzieli co ich czeka? Świadczą o tym ich spisane tuż przed śmiercią notatki, które odnaleziono podczas ekshumacji. 

...w lipcu 1918 roku bolszewicy stracili nie tylko najbliższą rodzinę cara Mikołaja II? W nieczynnej kopalni pod Ałapajewskiem kolejnej nocy zostało zatłuczonych na śmierć pięciu krewnych władcy oraz wdowa po jego stryju.

...w dwudziestoleciu międzywojennym żartowano, że "najbezpieczniejszym miejscem dla komunisty polskiego jest polskie więzienie"? Nienawidzący Komunistycznej Partii Polski Stalin postanowił ją zlikwidować, w wyniku czego zginęli wszyscy czołowi jej przywódcy.

...w czasie I wojny światowej rosyjska prasa prowadziła zorganizowaną kampanię przeciw Rasputinowi? Niemal wszędzie rozprowadzano karykatury jego penisa z prześmiewczym podpisem "ster Rosji".

Komentarze (9)

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Anonimie, chociaż zabrzmi to jak straszny frazes, w dodatku niehistoryczny, ale wiekowy, nie bez powodu powstał: miłość jest ślepa… Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy za komentarz :)

 1. Anonim Odpowiedz

  Ja się muszę przyczepić do jednej rzeczy: Hitler na pewno nie powiedział, że woli pozostać „singlem”.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   To się nazywa merytoryczny komentarz Panie Mariuszu :) No, ale o gustach się nie dyskutuje, więc dziękujemy za podzielenie się z nami opinią o urodzie Braun :)

 2. Tofik Odpowiedz

  Kobieta- paradoks. Zabiegała o względy bestii, a on dbał głównie o względy polityczno- propagandowe. W zasadzie była jego kukiełką mężczyzny, który bardziej kochał swojego psa niż ją. Związała się z główną postacią polityczną tamtych lat i nie wiedziała praktycznie nic o tym, co się dzieje. Można się zastanawiać, czy była aż tak głupia, czy ślepa z miłości…

 3. Jan Odpowiedz

  Ewa oprócz miesięcznej pensji 4000 RM zarabiała krocie za zdjęcia Adolfa nawet po 20000 RM za sesję i to był główny powód zapoznania jej z Hitlerem przez
  Heinricha Hoffmanna by mieć dostęp do prywatnych zdjęć wodza.

  PS. Poprawnie Heinrich Hoffmann a nie Heinfich Hoffman

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Panie Janie, dziękujemy za zwrócenie uwagi – literówka już została poprawiona. Na przyszłość prosimy o zgłaszanie błędów w specjalnym formularzu na dole strony. Pozdrawiamy serdecznie :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.