Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najwyższa pora im podziękować. Pięciu obcokrajowców, którzy pomogli Polsce wywalczyć niepodległość

Ignacy Jan Paderewski pozyskał w USA potężnych sojuszników sprawy polskiej. Kto zasłużył się najbardziej?

fot.Arthur Szyk/CC BY-SA 4.0 Ignacy Jan Paderewski pozyskał w USA potężnych sojuszników sprawy polskiej. Kto zasłużył się najbardziej?

„Można Polakom wybaczyć, że wierzą, iż w 1918 roku sami wywalczyli sobie niepodległość. Tak jednak nie było” – pisał Norman Davies. I miał rację. Kto pomógł nam w stworzeniu wolnej Polski? I czy zapamiętaliśmy ich zasługi?

Oczywiście nie można bagatelizować wkładu Polaków, zarówno legionistów, jak i tych walczących w obcych mundurach, w odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Na pewno przyczynili się oni do wzajemnego wyczerpania sił państw zaborczych.

Prawdziwe warunki pokoju po I wojnie podyktowali jednak zwycięzcy – przedstawiciele demokracji zachodnich. Gdy konflikt zmierzał ku końcowi, to przed nimi stanął problem polskiej niepodległości. I gdyby nie niektórzy politycy i wojskowi, którzy wsparli polskie starania, być może historia potoczyłaby się inaczej. O kogo chodzi?

5. Sir Adrian Carton de Wiart

Generał Adrian Carton de Wiart pomagał odrodzonej Polsce stanąć na nogi, zabiegając o wsparcie rządu brytyjskiego.

fot. Henry Walter Barnett/domena publiczna Generał Adrian Carton de Wiart pomagał odrodzonej Polsce stanąć na nogi, zabiegając o wsparcie rządu brytyjskiego.

Brytyjczycy z czasów po I wojnie nie mają w naszym kraju najlepszego PR-u.  Pamięta się im lorda Curzona i wyznaczoną przez niego linię. Albo słowa premiera Lloyda George’a, który z typowo brytyjskim poczuciem humoru rzucił hasło: „Dać Polsce Śląsk, to jak dać małpie zegarek”.

Na tym tle tym korzystniej przedstawia się sir Adrian Carton de Wiart, brytyjski bohater wojenny. Tuż po wojnie stał się członkiem misji wojskowej do Polski. Początkowo niewiele wiedział o celu swojej wyprawy. Jak sam przyznał:

Miałem raczej mgliste pojęcie, gdzie leży Polska. Wiedziałem, że to gdzieś blisko Rosji (…) Dowiedziałem się także, że Polska aktualnie prowadzi jednocześnie pięć wojen: z Niemcami, bolszewikami, Ukraińcami, Litwinami i Czechami.

W 1919 roku generał Carton de Wiart znalazł się z misją aliancką we Lwowie.

fot.nieznany/domena publiczna W 1919 roku generał Carton de Wiart znalazł się z misją aliancką we Lwowie.

Szybko jednak niewiedza przerodziła się w sympatię, co de Wiart udowodnił, gdy na jesieni 1918 roku został łącznikiem między Brytyjczykami a dowództwem polskim. Pełnił swoją funkcję w sposób niezwykle życzliwy dla Polaków.

Domagał się od swojego rządu wsparcia materiałowego i organizował sprzęt wojenny dla Polaków na Węgrzech. Co nie mniej ważne, umożliwiał też jego przewóz przez tereny wrogich Polsce Czech. Polubił zresztą nasz kraj do tego stopnia, że po zakończeniu służby osiedlił się na Polesiu. Spędził w Polsce cały okres międzywojenny.

Czy wiesz, że ...

...w dwudziestoleciu międzywojennym żartowano, że "najbezpieczniejszym miejscem dla komunisty polskiego jest polskie więzienie"? Nienawidzący Komunistycznej Partii Polski Stalin postanowił ją zlikwidować, w wyniku czego zginęli wszyscy czołowi jej przywódcy.

...największy zjazd monarchów przed I wojną światową odbył się z okazji pogrzebu króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII? Zgromadzeni władcy dalecy byli jednak od żałobnego nastroju.

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

Komentarze (8)

 1. żart Odpowiedz

  Podziękować to Ignacemu Paderewskiemu, że zainteresował innych muzyką i nie zapomniał o Polsce, jak inni kompozytorzy (dzisiejsi). Pomoc zagranicy to jak „przystawka” do chleba (śledż,ogórek do wódki). Ludzie są różni pomimo narodowości (wszyscy szukają bohaterów) gnębieni w przeszłości przez najedżów.
  Czego uczą w tych szkołach (młode pokolenie) – religii „Wszystkich świętych” – ewangelistów.

 2. Adalberto Wojciech Soczówka Odpowiedz

  -Dziekujemy wszystkim jak najserdeczniej, a nasza dziekczynnosc jest bez granic,
  tak jak Unia Europejska.
  -Tylko, ze to juz 100 lat (1918 – 2018) i nalezy odszukac pra-prawnukow i im dziekowac?
  -A tu trzeba trzymac sie terazniejszosci i patrzec w przyszlosc.
  -Francuzi po wygranej wojnie nie umieli sie zachowac, kontrybucje i miliardowe
  odszkodowania spowodowaly inflacje i wielomilionowe bezrobocie i byly posrednimi
  przyczynami dojscia faszystow do wladzy!!!
  -Jak to ladnie, ze Francja pomogla po I.Wojnie Swiatowej, ale przed II. nie ruszyla
  palcem, mimo Ukladu, a potem sama „padla” i poszla na kolaboracje!!!
  -Tak Bogiem, a prawda, to Francja otrzymala nasza strefe okupacyjna w Niemczech
  i nasz sektor w Berlinie, a mysmy otrzymali Polska Misje Wojskowa w Berlinie
  i mozliwosc przyjazdu do Berlina Zachodniego na miesiac, bez wizy!!!
  -Polski nie bylo, byla Generalna Gubernia, wiec tych „pieciu obcokrajowcow,
  ktorzy pomogli Polsce wywalczyc niepodleglosc” – pomogli Polakom i za to im
  WIECZNA CHWALA!!!

  Jednak najwyzszy czas, aby nie tak intensywnie „babrac” sie w odleglej historii,
  a zajac sie FUTURYSTYKA: ZIEMIA JEST JEDNA, LUDZKOSC JEST JEDNA,
  WSZYSCY JESTESMY EMIGRANCI!!!

  • Mateusz Drożdż Odpowiedz

   Szanowny Panie,
   Dziękuję za komentarz i za trafne spostrzeżenia. Jako autor stoję jednak na stanowisku, że artykuły tego typu to jednak nie „babranie się w odległej historii”, bo nauki historii nigdy dość, a tym bardziej takiej, która ma wciąż wpływ na nasze życie. Myślę, że zgodzi się Pan ze mną, że I wojna światowa była matrycą całego XX stulecia i pośrednio czasów współczesnych, w których przyszło nam żyć. To ona zrodziła faszyzm, nazizm i komunizm, które potem tak brutalnie przeorały Europę i świat. Poznawanie historii daje szansę – choć rządzący nie zawsze z niej korzystają – na to, by nie przerabiać po raz kolejny tych samych błędów. Z artykułu wynika – przynajmniej dla mnie, ale mam nadzieję, że i dla innych Czytelników też – że warto mieć przyjaciół za granicą, a im więcej takich wpływowych przyjaciół na demokratycznym Zachodzie będziemy mieli, tym większa jest szansa na to, byśmy nie musieli przerabiać bardzo trudnych dziejów Polski z wieku XX i wcześniejszych.
   Pozdrawiam,
   Mateusz Drożdż

 3. Monia Odpowiedz

  Witam.
  Poszukuję książki (lub stron internetowych), gdzie więcej mogłabym się dowiedzieć o cudzoziemcach wspomagających walkę o niepodległość Polski.
  Z góry dziękuję. :)

 4. Czytacz Odpowiedz

  Nie przeceniałbym roli cudzoziemców w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Z drugiej strony w kraju nad Wisłą stawia się pomniki różnym „postaciom” czemu więc nie wymienionym w artykule? Pozdrawiam autora.

  • Anonim Odpowiedz

   Oczywiście, o wolność zawsze trzeba walczyć samemu, ale też zawsze warto mieć jakieś wsparcie i przyjaciół na świecie. Co prawda część z nich zawsze jest wiedziona interesem, ale inna część – czystą sympatią. Nieszczęście Polski w XX w. polegało na tym, że tych przyjaciół w bliskiej odległości i większej ilości zabrakło nam w czasie drugiego światowego konfliktu. Pozdrawiam Miłego Czytelnika!
   Mateusz Drożdż

 5. ZKAR Odpowiedz

  Panie Mateuszu, gwoli prawdy historycznej, proszę nie powtarzać bzdur, że lord G. Curzon wyznaczył jakąś linię, która później stała się granicą Polski. To, że nazwano ją od jego nazwiska (na co nie miał wpływu) nie świadczy o tym, że zrobił to osobiście. W rzeczywistości nie był jej zwolennikiem. Już bardziej na miejscu byłoby określenie „linia Cambona”, ale niestety zbyt wiele razy autorzy (tacy jak Pan) powtórzyli w ciągu stu lat tę nieprawdziwą informację…

  • Mateusz Drożdż Odpowiedz

   Szanowna Pani lub Szanowny Panie,
   Dziękuję za tę uwagę, ale chciałbym zwrócić uwagę na trzy rzeczy.

   Po pierwsze, sprawa wytyczania dyplomatycznego polskiej granicy wschodniej jest tak obszerna, że może być jej spokojnie poświęcony osobny artykuł, a ten artykuł – jednak ma nieco inny punkt ciężkości i jest poświęcony innym osobom, z innymi zasługami.

   Po drugie, proszę zwrócić uwagę na zapis w moim tekście, bo jak rozumiem kwestionuje Pan te właśnie dwa zdania, zwłaszcza to drugie: „Brytyjczycy z czasów po I wojnie nie mają w naszym kraju najlepszego PR-u. Pamięta się im lorda Curzona i wyznaczoną przez niego linię”. Fakt, że ta linia – zwana linią Curzona – utrwaliła się w pamięci narodowej, narodowej legendzie zdrady sojuszniczej głównie po okresie II wojny światowej i taka pamięć, owszem – uproszczona i nie zważająca na to, kto Curzonowi cokolwiek przygotował i przekonał do podpisania, czy jakie linie proponowano kiedy i komu jako wschodnie granice Polski – trwa do dzisiaj. To już jest działka nie tyle precyzyjnie określonych i opisanych faktów, co bardziej ich interpretacji, pamięci, skrótów myślowych, czyli też w skrócie: pewnej legendy, mitu historycznego, czy szeroko rozumianego historycznego PR, dziedzictwa kulturowego czy historycznego, posthistorii itp.

   Proszę zatem też zwrócić uwagę, że ja jednak w tym artykule nie napisałem, że wschodnią granicę Polski wytyczył lord Curzon. Tym razem to Pani/ Pan zrobiła/ zrobił tę kalkę intelektualną, gdy przywołałem postać brytyjskiego lorda, a Pani/ Pan uznała/ uznał, że przypisuję Curzonowi winę. Nawet jeśli, to nie w tym tekście. Proszę przeczytać ten fragment jeszcze raz. :)

   Po trzecie zaś, to że tej linii Curzon nie wyznaczał, ani nie był jej zwolennikiem, nie oznacza, ze nie powinien wziąć za nią politycznej odpowiedzialności, którą jest teraz obarczany. Był ministrem spraw zagranicznych, a jego pracownicy czy współpracownicy dali mu pewną propozycję, którą przygotowali, on podpisał ją i z momentem składania swojego podpisu wziął za nią odpowiedzialność jak każdy dyplomata, który podpisuje jakiś ważny dokument – w tym przypadku notę do rządu bolszewickiego z propozycją przebiegu granicy. Nie ma się więc co dziwić, że to on jest obwiniany, mimo, że być może to Lewis Namier, który miał osobisty żal do Polaków, odpowiada za propozycję niekorzystnego dla Polski przebiegu granicy.

   Pozdrawiam,

   Mateusz Drożdż

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.