Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Przywódcy w kluczowych momentach historii. Jak poradzili sobie z ciężarem wojen światowych?

Przywódcy globalnych potęg mieli ogromny wpływ na przebieg I i II wojny światowej. Jak z niego skorzystali?

fot.Imperial War Museum/domena publiczna Przywódcy globalnych potęg mieli ogromny wpływ na przebieg I i II wojny światowej. Jak z niego skorzystali?

Walczyć,  czy zachować dystans? Wspierać którąś ze stron, czy przyglądać się z boku? Od decyzji tych światowych liderów zależały losy milionów ludzi. Czy udało im się sprostać temu wyzwaniu? Jak oceniła ich Historia?

Dwie wielkie wojny i dwóch wielkich przywódców. Woodrow Wilson i Franklin Delano Roosevelt musieli, każdy w swoim czasie, przeprowadzić naród amerykański przez globalną zawieruchę. Ich działania w przełomowych momentach były testem nie tylko patriotyzmu, ale i człowieczeństwa. Obaj decydowali o biegu historii. I odcisnęli na niej swoje piętno.

Od Wilsona…

„Dzięki właściwej wszystkim wielkim biografom przenikliwości Berg odkrył w Woodrowie Wilsonie kogoś, kto potrafiłby zrozumieć obecną sytuację Waszyngtonu”, oceniło „Vanity Fair”. Zdobywca Nagrody Pulitzera i 1. miejsca na liście bestsellerów New York Timesa A. Scott Berg napisał wyczerpującą i odkrywczą biografię jednej z wielkich postaci amerykańskiej nowożytności. Sto lat po swej inauguracji prezydenckiej Woodrow Wilson pozostaje jedną z najbardziej wpływowych, a zarazem zagadkowych osób XX wieku.

A. Scott Berg zakończył pisanie „Wilsona” po ponad dekadzie pracy. W ten sposób powstała najbardziej osobista i przenikliwa biografia 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Berg opracował setki tysięcy dokumentów z Wilson Archives i jako pierwszy biograf uzyskał dostęp do dwóch niedawno odkrytych zbiorów bliskich Wilsona. Dzięki tym materiałom mógł opisać niezliczone szczegóły, a nawet kilka nieznanych zdarzeń, które uzupełniają wiedzę o charakterze Wilsona i rzucają nowe światło na całe jego życie.

Polecamy najnowszą biografię Woodrowa Wilsona autorstwa A. Scott Berga, wydaną nakładem wydawnictwa Napoleon V.

Polecamy najnowszą biografię Woodrowa Wilsona autorstwa A. Scott Berga, opublikowaną nakładem wydawnictwa Napoleon V. 

Od prezydenta-naukowca, który przeprowadził kraj przez jego pierwszą wielką wojnę, do człowieka gwałtownych namiętności, od idealisty, chcącego uczynić świat „bezpiecznym dla demokracji”, do przywódcy po wylewie, którego stan i ukrywające to zabiegi należały do największych tajemnic stulecia – widzimy intymny portret, przedstawiony ze szczególnie współczesnego punktu widzenia: książkę zarazem bogatą w fakty i z głębokim uczuciem przedstawiającą całe życie Wilsona, jego osiągnięcia oraz porażki. To nie Wilson-ikona, ale Wilson-człowiek.

…do Roosevelta

Jeden z najlepszych biografów naszych czasów napisał nowoczesną, wszechstronną i naprawdę wyczerpującą książkę o imponującym życiu Franklina Delano Roosevelta. Jean Edward Smith połączył w tym znakomitym dziele współczesny dorobek naukowy oraz szeroki wachlarz materiałów źródłowych z epoki, oddając w nasze ręce wciągającą historię jednego z największych prezydentów w dziejach Ameryki.

To portret namalowany szerokimi pociągnięciami pędzla, ale i bardzo szczegółowy. Możemy zobaczyć w jaki sposób niezmordowana energia Roosevelta, jego ostry intelekt, osobisty magnetyzm i naturalna zdolność roztaczania wokół siebie uroku pozwoliły mu sprostać niezliczonym wyzwaniom, wobec których stawał przez całe życie. Smith przypomina walkę FDR z polio oraz niepełnosprawnością, a także jak doświadczenia te pomogły mu wykuć determinację, dzięki której opanował ekonomiczny zamęt wielkiego kryzysu i powstrzymał wojenne zagrożenie ze strony totalitaryzmu. Opisuje również, z bezprecedensową bezstronnością i wyczuciem, życie prywatne FDR.

Polecamy najnowszą biografię Roosevelta autorstwa Jeana Edwarda Smitha pt. "FDR. Franklin Delano Roosevelt", wydaną niedawno nakładem wydawnictwa Napoleon V.

Polecamy nanowszą biografię Roosevelta autorstwa Jeana Edwarda Smitha pt. „FDR. Franklin Delano Roosevelt”, wydaną niedawno nakładem wydawnictwa Napoleon V.

Smith z otwartą przyłbicą i przenikliwością zmaga się również z licznymi błędami oraz pomyłkami publicznej kariery Roosevelta, w tym z jego katastrofalną próbą przebudowy sądownictwa; godnym pożałowania internowaniu Amerykanów japońskiego pochodzenia; a także z jego sporadycznymi nadużyciami władzy. Ponadto autor książki „FDR. Franklin Delano Roosevelt” przedstawia rozsądną i wyważoną ocenę reakcji Roosevelta na Holokaust, zwracając uwagę na jej przełomowe momenty oraz niedociągnięcia. Podsumowując spuściznę Roosevelta, Jean Smith stwierdza, że FDR, bardziej niż ktokolwiek inny, zmienił relację pomiędzy narodem amerykańskim a jego rządem. To właśnie on zrewolucjonizował sztukę prowadzenia kampanii wyborczych i wykorzystał bujnie rozwijające się mass-media do zjednywania sobie publicznego poparcia oraz uśmierzania publicznych lęków.

Jednak co ważniejsze, Smith przedstawia nam najwyraźniejszy jak dotąd obraz przemiany wręcz „wzorcowego” arystokraty ze znamienitego rodu, człowieka, który nigdy nie musiał zaprzątać sobie głowy pracą zarobkową, w prezydenta zwykłych ludzi. W efekcie powstało wspaniałe dzieło zapewniające świeże spojrzenie i wyciągające istotne wnioski odnośnie mężczyzny, którego losy są powszechnie znane, ale nie zawsze rozumiane. FDR, książka napisana zarówno dla szerokiego grona odbiorców, jak i naukowców, to w każdym elemencie porywająca biografia.

Kup biografie najbardziej znanych prezydentów USA taniej na stronie Empiku:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.