Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 październikowych rocznic, które koniecznie trzeba zapamiętać

Parada SS i policji zorganizowana z okazji pierwszej rocznicy utworzenia Generalnego Gubernatorstwa.

fot.Bundesarchiv, Bild 183-L16175, lic. CC BY-SA 3.0 de Parada SS i policji zorganizowana z okazji pierwszej rocznicy utworzenia Generalnego Gubernatorstwa.

Początek obrad Sejmu Wielkiego i największy bunt w Auschwitz. Utworzenie Generalnego Gubernatorstwa i narodziny ostatniej Jagiellonki. Pierwsza konstytucja w Rosji i początek faszystowskich rządów we Włoszech. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w październiku.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie październikowe daty trzeba zapamiętać?

6 października 1788 roku

6 października 1788 roku otwarto obrady Sejmu Czteroletniego zwanego też Wielkim. Marszałkiem konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego był wówczas książę Kazimierz Nestor Sapieha, magnat, generał artylerii litewskiej i członek loży wolnomularskiej. Masoni stanowili aż 20% posłów tego zgromadzenia. Nic dziwnego, że odegrali dużą rolę w opracowaniu i uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.

Aż 20% posłów biorących udział w obradach Sejmu Czteroletniego należało do masonerii. Obraz Kazimierza Wojniakowskiego "Uchwalenie Konstytucji 3 Maja".

fot.domena publiczna Aż 20% posłów biorących udział w obradach Sejmu Czteroletniego należało do masonerii. Obraz Kazimierza Wojniakowskiego „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja”.

7 października 1944 roku

7 października 1944 roku wybuchło powstanie więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Zorientowawszy się, że czeka ich krematorium, członkowie Sonderkommando chwycili za broń. Żywcem spalili strażników w piecach i w liczbie około 250 wydostali się za obozowe druty. Był to największy bunt więźniów w dziejach osławionego obozu zagłady.

Piec krematoryjny z obozu w Auschwitz. To właśnie między innymi przy ich obsłudze pracowali członkowie Sonderkommando.

fot.Pimke, lic. CC BY-SA 3.0 Piec krematoryjny z obozu w Auschwitz. To właśnie między innymi przy ich obsłudze pracowali członkowie Sonderkommando.

10 października 1789 roku

10 października 1789 roku deputowany Joseph-Ignace Guillotin zachwalał swój projekt urządzenia do dekapitacji. Pomysłodawca chciał, aby ścięcie było jedyną karą dla wszystkich skazanych na śmierć, niezależnie od ich pochodzenia. Maszyna miała być symbolem postępu, jednak szybko zmieniła się w narzędzie terroru i zwróciła się również przeciw „dzieciom rewolucji”.

Pod gilotynę trafiali nawet rewolucjoniści. Na obrazie egzekucja Robespierre'a.

fot.domena publiczna Pod gilotynę trafiali nawet rewolucjoniści. Na obrazie egzekucja Robespierre’a.

12 października 1939 roku

12 października 1939 roku Adolf Hitler podpisał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa. Było ono tworem całkowicie podporządkowanym III Rzeszy. Od samego początku okupant zaczął na tym terenie zbierać grono donosicieli. Do siatki niemieckich informatorów w samej stolicy Gubernatorstwa, Krakowie, należało nawet kilkaset osób…

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.