Ciekawostki Historyczne

Początek obrad Sejmu Wielkiego i największy bunt w Auschwitz. Utworzenie Generalnego Gubernatorstwa i narodziny ostatniej Jagiellonki. Pierwsza konstytucja w Rosji i początek faszystowskich rządów we Włoszech. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w październiku.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie październikowe daty trzeba zapamiętać?

6 października 1788 roku

6 października 1788 roku otwarto obrady Sejmu Czteroletniego zwanego też Wielkim. Marszałkiem konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego był wówczas książę Kazimierz Nestor Sapieha, magnat, generał artylerii litewskiej i członek loży wolnomularskiej. Masoni stanowili aż 20% posłów tego zgromadzenia. Nic dziwnego, że odegrali dużą rolę w opracowaniu i uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.

Aż 20% posłów biorących udział w obradach Sejmu Czteroletniego należało do masonerii. Obraz Kazimierza Wojniakowskiego "Uchwalenie Konstytucji 3 Maja".fot.domena publiczna

Aż 20% posłów biorących udział w obradach Sejmu Czteroletniego należało do masonerii. Obraz Kazimierza Wojniakowskiego „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja”.

7 października 1944 roku

7 października 1944 roku wybuchło powstanie więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Zorientowawszy się, że czeka ich krematorium, członkowie Sonderkommando chwycili za broń. Żywcem spalili strażników w piecach i w liczbie około 250 wydostali się za obozowe druty. Był to największy bunt więźniów w dziejach osławionego obozu zagłady.

Piec krematoryjny z obozu w Auschwitz. To właśnie między innymi przy ich obsłudze pracowali członkowie Sonderkommando.fot.Pimke, lic. CC BY-SA 3.0

Piec krematoryjny z obozu w Auschwitz. To właśnie między innymi przy ich obsłudze pracowali członkowie Sonderkommando.

10 października 1789 roku

10 października 1789 roku deputowany Joseph-Ignace Guillotin zachwalał swój projekt urządzenia do dekapitacji. Pomysłodawca chciał, aby ścięcie było jedyną karą dla wszystkich skazanych na śmierć, niezależnie od ich pochodzenia. Maszyna miała być symbolem postępu, jednak szybko zmieniła się w narzędzie terroru i zwróciła się również przeciw „dzieciom rewolucji”.

Pod gilotynę trafiali nawet rewolucjoniści. Na obrazie egzekucja Robespierre'a.fot.domena publiczna

Pod gilotynę trafiali nawet rewolucjoniści. Na obrazie egzekucja Robespierre’a.

12 października 1939 roku

12 października 1939 roku Adolf Hitler podpisał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa. Było ono tworem całkowicie podporządkowanym III Rzeszy. Od samego początku okupant zaczął na tym terenie zbierać grono donosicieli. Do siatki niemieckich informatorów w samej stolicy Gubernatorstwa, Krakowie, należało nawet kilkaset osób…

Generalne Gubernatorstwo na radzieckiej mapie z 1940 roku, przedstawiającej III Rzeszę.fot.domena publiczna

Generalne Gubernatorstwo na radzieckiej mapie z 1940 roku, przedstawiającej III Rzeszę.

14 października 1964 roku

14 października 1964 roku Komitet Centralny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego odsunął od władzy Nikitę Chruszczowa. Był to jedyny przypadek w historii, gdy przywódca partii i państwa ustąpił ze stanowiska. Początkowo były I Sekretarz nie miał pojęcia, jak można żyć bez pracy. Ostatecznie jednak Chruszczow dożył swoich dni na przyzwoitej emeryturze z dala od trosk władzy.

Na rok przed przejściem na emeryturę Chruszczow pozuje w NRD z... misiem!fot.Bundesarchiv, Bild 183-B0118-0010-027, lic. CC BY-SA 3.0 de

Na rok przed przejściem na emeryturę Chruszczow pozuje w NRD z… misiem!

18 października 1523 roku

18 października 1523 roku przyszła na świat Anna Jagiellonka. Od początku była dzieckiem pogardzanym – nie dość, że mniej zdolna od rodzeństwa, to jeszcze nie urodziła się chłopcem. Nawet jej biografka Maria Bogucka wypowiedziała się, że królewna była „niezbyt inteligentna, niezbyt ładna, małostkowa, czasem śmieszna”. Mimo to u schyłku życia zdołała doprowadzić do powrotu polskiego tronu w ręce Jagiellonów!

Anna Jagiellonka w stroju koronacyjnym na obrazie Marcina Kobera.fot.domena publiczna

Anna Jagiellonka w stroju koronacyjnym na obrazie Marcina Kobera.

26 października 1931 roku

26 października 1931 roku w Warszawie rozpoczął się tzw. proces brzeski. Przywódcy Centrolewu stanęli przed tamtejszym Sądem Okręgowym. Publiczna dyskredytacja przeciwników politycznych nie była jedyną taktyką stosowaną przed Sanację. Do dziś zatrważają opowieści o Berezie Kartuskiej… Chociażby ze względu na głodowe racje żywności dla osadzonych.

Ława oskarżonych podczas procesu brzeskiego.fot.domena publiczna

Ława oskarżonych podczas procesu brzeskiego.

28 października 1950 roku

28 października 1950 roku uchwalono „ustawę o zmianie systemu pieniężnego”. Za tym enigmatycznym określeniem miała kryć się denominacja złotego. Jednak tak naprawdę komunistyczne władze ukradły obywatelom 2/3 oszczędności, aby móc sfinansować plan sześcioletni.

Przy okazji reformy walutowej zabroniono obywatelom posiadania walut obcych, złota oraz platyny. Za złamanie zakazu groziło wieloletnie więzienia, a nawet kara śmierci. fot.kadr z Polskiej Kroniki Filmowej

Przy okazji reformy walutowej zabroniono obywatelom posiadania walut obcych, złota oraz platyny. Za złamanie zakazu groziło wieloletnie więzienia, a nawet kara śmierci.

30 października 1905 roku

30 października 1905 roku car Mikołaj II Romanow nadał Rosji pierwszą konstytucję i powołał Dumę Państwową, która miała pełnić funkcję parlamentu rosyjskiego. Było to jedno z ustępstw monarchy wymuszonych przez nastroje rewolucyjne w kraju. A wszystko zaczęło się od pancernika „Potiomkin”, na którym załoga zbuntowała się z powodu… zepsutego mięsa.

Pancernik "Potiomkin" w czasie rewolucji 1905 roku.fot.domena publiczna

Pancernik „Potiomkin” w czasie rewolucji 1905 roku.

31 października 1922 roku

31 października 1922 roku Benito Mussolini został premierem Włoch. Do mianowania siebie na to stanowisko doprowadził organizując tzw. marsz Czarnych Koszul. Zamachowcy wielokrotnie próbowali wysłać Mussoliniego na tamten świat, ale bezskutecznie. Wierzono, że Duce był kuloodporny, a nawet nieśmiertelny, co miała mu przepowiedzieć na łożu śmierci katolicka zakonnica.

Mussolini przed Senatem w 1922 roku.fot.domena publiczna

Mussolini przed Senatem w 1922 roku.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.