Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Mięsna rewolucja

"Chwała bohaterom Potiomkina"? Przecież im chodziło po prostu o mięso... Rosyjski pancernik „Potiomkin” był na początku XX wieku jednym z największych i najpotężniejszych okrętów wojennych na świecie. Obsadzona 700-osobową załogą jednostka stanowiła chlubę cara Mikołaja II aż do czasu gdy w 1905 roku wybuchł na niej słynny bunt. Radziecka propaganda przez dekady chełpiła się rewolucyjną gotowością i robotniczo-chłopskimi ideałami dzielnych marynarzy. Tymczasem nie chodziło o żadne idee, tylko… zepsute mięso.

27 czerwca (14 według starego stylu) miał być na „Potiomkinie” kolejnym zwyczajnym, do bólu rutynowym dniem służby: pobudka, poranne mycie, modlitwa, śniadanie, szorowanie pokładu itd. Coś jednak przykuło uwagę marynarzy czyszczących poszycie deków. Był to odrażający fetor. Chcąc, nie chcąc brać marynarska udała się w kierunku, z którego dochodził. Ich oczom ukazał się ohydny widok. Z haków zwisały ogromne płaty mięsa, po którym wiły się larwy jakiegoś robactwa.

Członkowie załogi "Potiomkina" . Porucznik siedzący w środku był jedną z ofiar buntu.

Członkowie załogi „Potiomkina” . Porucznik siedzący w środku był jedną z ofiar buntu.

Nomem omen było to mięso zakupione poprzedniego wieczoru przez oficera zaopatrzeniowego od pewnego greckiego rzeźnika, który (chcąc pozbyć się mało świeżego towaru) był gotów sprzedać je za wyjątkowo niską cenę. Na nic zdały się protesty towarzyszących oficerowi marynarzy. Młodszy lekarz okrętowy uznał jakość towaru za akceptowalną i zakup nadpsutego mięsa stał się faktem.

A wszystko przez tę szyneczkę…

Już o poranku wśród załogi rozniosła się wieść o zepsutym mięsie, które miało stanowić podstawę ich codziennego posiłku – barszczu. Zaraz po zmianie wachty wszyscy marynarze mający nieco wolnego czasu udali się na spardek, by na własne oczy przekonać się, że plotka o toczonym przez robaki mięsie nie jest głupim żartem, a niestety smutną prawdą.

Mężczyźni stanęli w grupie, mierząc wzrokiem przeznaczony dla nich prowiant. Szybko zaczęły padać pierwsze komentarze: „Tego ścierwa nie dałbym do zżarcia nawet świni” lub „Wyrzucić śmierdzącą padlinę za burtę!”

Czerwony Potiomkin... Prawie jak "Czerwony Październik", ale bez broni atomowej...

Czerwony Potiomkin. Prawie jak „Czerwony Październik”, ale bez broni atomowej…

Atmosfera zaczęła się niebezpiecznie zagęszczać. Marynarze – głusi na rozkazy mata – zażądali sprowadzenia oficera zaopatrzeniowego. Mat uczynił zadość ich prośbom i zameldował o całej sprawie oficerowi wachtowemu. W końcu o problemie został zaalarmowany sam kapitan okrętu – Golikow. Ten ostatni postanowił osobiście pofatygować się z doktorem Smirnowem na inspekcję mięsa przeznaczonego dla załogi.

Czy wiesz, że ...

...XIX-wieczni mężczyźni powszechnie przyjmowali, że seks to sprawa, która nie dotyczy ich partnerek? Kobietom odmawiano prawa do jakiejkolwiek erotycznej satysfakcji. Święcie wierzono, że bez penisa nie da się osiągnąć orgazmu.

...jedyna polska cichociemna generał Elżbieta Zawacka będąc dzieckiem nie umiała powiedzieć ani słowa po polsku? Było to bezpośrednim tego, że mieszkała na ziemiach zaboru pruskiego, gdzie jej rodzinę poddawano germanizacji.

...w XIX wieku zapanowała prawdziwie makabryczna moda. Co roku zabijano setki tysięcy ptaków, by zadowolić kobiety pragnące stylowo się ubrać. Hitem wśród elegantek były kapelusze, których elementem ozdobnym były ptasie pióra, lub całe wypchane ptaszki.

Komentarze (7)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykuł z serwisu wykop.pl (http://www.wykop.pl/link/920023/a-wszystko-przez-te-szyneczke/)

  histeryk_13:
  No proszą, znów dowiedziałem się czegoś zupełnie nowego. Chociaż podejrzewam, że to zepsute mięso było tylko kroplą która przelała czarę goryczy. Tak czy inaczej, kolejna fajna ciekawostka.

  mateuszo:
  jak ten Smirnow powiedział, że to mięso jest dobre, to mogli mu kazać zjeść to mięso. jak było takie dobre, to dlaczego miałby nie zjeść?

  histeryk_13:
  @mateuszo: Co dobre dla marynarza nie konieczni musi być dobre dla podniebienia (i żołądka) oficera ;).

  sgsman:
  @mateuszo: a „Kilerów dwóch” Pan oglądał? A scenę w zakładzie karnym ;)?

  krdk:
  Nie zdziwiłbym się gdyby prawdziwym powodem upadku Rosji sowieckiej było coś podobnego.

  mnik1:
  @krdk: Można tak powiedzieć. W wielkim skrócie – ZSRR nie rozpadł się przez rozmaitych Wałęsów, ale przez wojnę ekonomiczną narzuconą CeCePeowcom przez Stany Zjednoczone (głównie chodziło o gaz i ropę naftową). Socjalistyczny Raj całą swoją gospodarkę opierał na tych dwóch surowcach (bo wszelka inna produkcja ledwo-ledwo zaspokajała rodzime potrzeby), więc gdy ich ceny spadły, kolos zaczął się chwiać.

  Dr_Pociskator:
  To jest jeden z artykułów dla których warto wchodzic na wykop.

  mordechay:
  @Dr_Pociskator: ostatnio zauważyłem bardzo fajny trend na wykopie – więcej znalezisk historycznych niż politycznych. Podoba mi się to.

  diablo19:
  No i przez głupie robaki musieliśmy znieść XX wiek pod znakiem sierpa i młota…

  FilipChG:
  No i wreszcie coś naprawdę wartego wykopania.

  szukajek:
  to była tylko iskra, tak jak u nas gdy robotnikom w stoczni nie wydano mięsnej wkładki do zupy.

  gEeK:
  @bakafaka: no właśnie… cały czas mnie zastanawia – jaka to miała być nauczka? Co miało nią być, jak miała wyglądać owa kara…???? Raczej nie zabili ich za robaki na mięsiwie…

  locktifa:
  @gEeK: Karą za sprzeciw wobec rozkazów, miało być rozstrzelanie marynarzy, co już bezpośrednio stało się zapalnikiem do otwartego buntu.

  NieruchomyPoruszyciel:
  Kilkanaście lat później też wybuchł bunt bo ludzie byli głodni. Tym razem na lądzie. Państwo czyli Car, który przed I WŚ światową zgromadził niewyobrażalne bogactwa, który stworzył najlepszą i najliczniejszą ówczesną armię świata, słono zapłacił za głód obywateli. Z resztą zapłaciła za to cała Europa, zalewem bolszewizmu a potem komunizmu.

  W Rosji jest wszystko ok dopóki ludzie nie zaczynają chodzić głodni. Wtedy nawet najlepsze służby specjalne i najbardziej wyrafinowany aparat bezpieki nie pomoże. Głodny lud rosyjski to straszliwa siła.

  Tu_Jest_Polska_Tu_Sie_Pije:
  To właśnie dlatego w UE jest dopłata dla rolników i żywności. Jak tłuszcza ma co żreć to się nie zbuntuje.

  stulejarz_f23:
  Jestem zdziwiony, że tyle osób po raz pierwszy dowiaduje się o tym fakcie. Pancernika Potiomkina nikt nie oglądał?

 2. Trurl Odpowiedz

  Panie magister; pod zdjęciem powinno być „popłynął”. Niech Pan to poprawi bo oczy bolą.
  Wiele rewolucji ma podłoże socjalne; wydarzenia w 1970 i 1980 roku w Polsce też zaczęły się od podwyżki cen „zwyczajnej”. Nihil novi sub sole.

 3. wj Odpowiedz

  Wszystko to było pokazane w filmie Siergieja Eisensteina i nie potrzeba do takiej wiedzy książki Bascomba,która została chyba napisana na podstawie tego filmu,ani tego artykułu.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.