Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 styczniowych rocznic, o których należy pamiętać

Na ilustracji fragment sowieckiego plakatu z okresu oblężenia Leningradu

Na ilustracji fragment sowieckiego plakatu z okresu oblężenia Leningradu

Wyzwolenie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i głód w Leningradzie. Początek prohibicji w Stanach Zjednoczonych oraz śmierć znanej i popularnej antysemitki. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w styczniu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie styczniowe daty koniecznie należy pamiętać?

2 stycznia 1964 roku

Nikita Chruszczow, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, złożył nieoficjalną wizytę w Polsce. Jeszcze w tym samym roku stracił władzę w ZSRR i przeszedł na przymusową emeryturę. Do końca życia przebywał w areszcie domowym i stał się dosłownie turystyczną atrakcją.

Nikita Chruszczow podczas jednej z wizyt zagranicznych

5 stycznia 1976 roku

Kambodża decyzją Czerwonych Khmerów zmieniła nazwę na Kampucza. Trwające 4 lata rządy Khmerów i ich próby stworzenia „państwa idealnego” w rzeczywistości przyniosły terror, w wyniku którego zgładzono 1/4 z 7 milionów obywateli.

Czaszki ofiar reżimu z obozu Tuol Sleng (fot. Sigmankatie, CC BY-SA 3.0).

10 stycznia 1971 roku

10 stycznia 1971 roku zmarła Coco Chanel. Zapisała się ona w historii przede wszystkim „małą czarną”, sznurami pereł, fryzurą na pazia i zapachem, który do dziś kochają miliony kobiet. Była ikoną, wizjonerką, ale i… zapiekłą antysemitką.

Coco Chanel. Ikona stylu i… zapiekła antysemitka.

12 stycznia 1943 roku

Rozpoczęła się operacja wojsk radzieckich mająca na celu przerwanie blokady Leningradu prowadzonej przez siły III Rzeszy. Sytuacja miasta była dramatyczna. Plagą wśród ginących z głodu mieszkańców stały się akty kanibalizmu…

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (2)

     • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

      Szanowny Panie, nie sposób w zestawieniu 10 rocznic umieścić wszystkich – a jest ich w jednym styczniowym dniu naprawdę ogrom. Umieściliśmy te, które uznaliśmy za kluczowe m.in. „wyzwolenie” obozu Auschwitz-Birkenau. Pozdrawiamy.

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.