Ciekawostki Historyczne

Wyzwolenie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i głód w Leningradzie. Początek prohibicji w Stanach Zjednoczonych oraz śmierć znanej i popularnej antysemitki. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w styczniu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie styczniowe daty koniecznie należy pamiętać?

Zobacz również:

2 stycznia 1964 roku

Nikita Chruszczow, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, złożył nieoficjalną wizytę w Polsce. Jeszcze w tym samym roku stracił władzę w ZSRR i przeszedł na przymusową emeryturę. Do końca życia przebywał w areszcie domowym i stał się dosłownie turystyczną atrakcją.

Nikita Chruszczow podczas jednej z wizyt zagranicznych

Nikita Chruszczow podczas jednej z wizyt zagranicznych

5 stycznia 1976 roku

Kambodża decyzją Czerwonych Khmerów zmieniła nazwę na Kampucza. Trwające 4 lata rządy Khmerów i ich próby stworzenia „państwa idealnego” w rzeczywistości przyniosły terror, w wyniku którego zgładzono 1/4 z 7 milionów obywateli.

Czaszki ofiar reżimu z obozu Tuol Sleng (fot. Sigmankatie, CC BY-SA 3.0).

Czaszki ofiar reżimu z obozu Tuol Sleng (fot. Sigmankatie, CC BY-SA 3.0).

10 stycznia 1971 roku

10 stycznia 1971 roku zmarła Coco Chanel. Zapisała się ona w historii przede wszystkim „małą czarną”, sznurami pereł, fryzurą na pazia i zapachem, który do dziś kochają miliony kobiet. Była ikoną, wizjonerką, ale i… zapiekłą antysemitką.

Coco Chanel. Ikona stylu i… zapiekła antysemitka.

Coco Chanel. Ikona stylu i… zapiekła antysemitka.

12 stycznia 1943 roku

Rozpoczęła się operacja wojsk radzieckich mająca na celu przerwanie blokady Leningradu prowadzonej przez siły III Rzeszy. Sytuacja miasta była dramatyczna. Plagą wśród ginących z głodu mieszkańców stały się akty kanibalizmu…

Pielęgniarki ratujące cywilów w oblężonym Leningradzie

Pielęgniarki ratujące cywilów w oblężonym Leningradzie

15 stycznia 1734 roku

W krypcie na Wawelu pochowano króla Jana III Sobieskiego i jego żonę, Marię Kazimierę. Historia ich miłości do dzisiaj rozpala wyobraźnię, ale w swoich czasach Marysieńka nie była specjalnie lubiana przez swoich poddanych, którzy rozpowszechniali wiele kontrowersyjnych historii na jej temat…

Portret Jana III Sobieskiego w stroju rzymskim autorstwa Daniela Schultza

Portret Jana III Sobieskiego w stroju rzymskim autorstwa Daniela Schultza

16 stycznia 1919 roku

Ratyfikowano 18. poprawkę do konstytucji Stanów Zjednoczonych, wprowadzającą zakaz wytwarzania, sprzedaży i przewozu napojów alkoholowych. To właśnie w epoce prohibicji kobiety zaczęły podejmować bunt przeciw wszystkiemu, co było dotąd zakazane i zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Nie tylko towarzyszyły mafiosom, ale same stawały się gangsterami.

Bonnie Elizabeth Parker, urodzona 1 października 1910 roku, zmarła 24 maja 1934 roku. Członkini gangu Barrowa i partnerka życiowa Clyde’a.

Bonnie Elizabeth Parker, urodzona 1 października 1910 roku, zmarła 24 maja 1934 roku. Członkini gangu Barrowa i partnerka życiowa Clyde’a.

20 stycznia 1320 roku

Arcybiskup gnieźnieński Janisław, w krakowskiej katedrze, koronował Władysława Łokietka na króla Polski. Czy wiecie jak dokładnie wyglądała jedna z najbardziej niezwykłych uroczystości w dziejach tego miejsca?

Łokietek zrywa układ z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim pędzla Jana Matejki

Łokietek zrywa układ z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim pędzla Jana Matejki

24 stycznia 1588

Bitwa pod Byczyną zakończyła wojnę o koronę polską między Zygmuntem Wazą a arcyksięciem Maksymilianem Habsburgiem.  Hetman wielki koronny Jan Zamoyski ostatecznie pokonał Maksymiliana. Arcyksiążę dostał się do niewoli i został internowany w Krasnymstawie.  

Hetman Jan Zamoyski

Hetman Jan Zamoyski

27 stycznia 1945 roku

Oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły obóz Auschwitz-Birkenau, w którym zginęło ok. 1,1 mln osób. „Wyzwolenie” przez czerwonoarmistów miało jednak swoją drugą stronę, którą był… strzał w potylicę.

Jedną z ofiar sowieckiego „wyzwolenia” był pułkownik Aleksander Krzyżanowski „Wilk” – na zdjęciu przed oddziałem w styczniu 1944 roku.

Jedną z ofiar sowieckiego „wyzwolenia” był pułkownik Aleksander Krzyżanowski „Wilk” – na zdjęciu przed oddziałem w styczniu 1944 roku.

30 stycznia 1644 roku

Pod Ochmatowem 30 tysięczna armia tatarska pod wodzą Tuhaj-beja stanęła naprzeciw 19 tysięcznej armii Polskiej dowodzonej przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Wzmocnione siły uderzyły na oddziały tatarskie zmuszając je do odwrotu. W dniu następnym pod Siną Wodą wojska Tuhaj-beja zostały ostatecznie rozbite.

Potyczka z Tatarami pędzla Maksymiliana Gierymskiego

Potyczka z Tatarami pędzla Maksymiliana Gierymskiego

 

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Slawomir

A gdzie wyzwolenie Warszawy 17.01.1945?

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Szanowny Panie, nie sposób w zestawieniu 10 rocznic umieścić wszystkich – a jest ich w jednym styczniowym dniu naprawdę ogrom. Umieściliśmy te, które uznaliśmy za kluczowe m.in. „wyzwolenie” obozu Auschwitz-Birkenau. Pozdrawiamy.

Zobacz również

10 marcowych rocznic, o których należy pamiętać

Śmierć Władysława Łokietka, koronacja Władysława Jagiełły, egzekucja Jürgen Stroopa, decyzja o wymordowaniu 25 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz pogrzeb Józefa Stalina. Co łączy te wydarzenia?  Wszystkie...

3 marca 2018 | Autorzy: Redakcja

10 lutowych rocznic, o których należy pamiętać

Obwołanie Władysława Jagiełły królem, początek obrad Okrągłego Stołu, śmierć Zygmunta Augusta Poniatowskiego, pożar Reichstagu oraz  bitwa pod Verdun. Co łączy te wszystkie wydarzenia?  Wszystkie miały...

8 lutego 2018 | Autorzy: Redakcja

Średniowiecze

Prawda historyczna w „Koronie królów”. 10 artykułów, które powinieneś przeczytać, jeśli chcesz wiedzieć jak było naprawdę

Czy koronę można było kupić? Za ile? Jak naprawdę układały się relacje Kazimierza Wielkiego z jego matką, a jak z żoną? Jeśli oglądając "Koronę królów"...

21 stycznia 2018 | Autorzy: Redakcja

10 grudniowych rocznic, o których wypada pamiętać

Jedyna elekcja vivente rege i XVII-wieczny traktat rozbiorowy. Początek Cesarstwa Francuzów i jedyny samodzielny Nobel dla Polki. A także jedyne wypowiedzenie wojny przez Polskę w...

5 grudnia 2017 | Autorzy: Redakcja

10 listopadowych rocznic, o których trzeba pamiętać

Śmierć największego polskiego króla i najsłynniejsze zwycięstwo floty I Rzeczpospolitej. Wybuch rewolucji październikowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pierwsza odsiecz Wiednia i rzeź Pragi. Co...

1 listopada 2017 | Autorzy: Redakcja

10 październikowych rocznic, które koniecznie trzeba zapamiętać

Początek obrad Sejmu Wielkiego i największy bunt w Auschwitz. Utworzenie Generalnego Gubernatorstwa i narodziny ostatniej Jagiellonki. Pierwsza konstytucja w Rosji i początek faszystowskich rządów we...

5 października 2017 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.