Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Niemka, która ukradła koronę Chrobrego. Dlaczego Rycheza zdradziła Polskę?

Pierwsza polska królowa na obrazie Wojciecha Gersona (źródło: domena publiczna).Sprzeniewierzyła się wszystkiemu, na co jej teść i mąż pracowali przez ćwierć wieku. W tajemnicy wywiozła z Polski insygnia koronacyjne i oddała je uradowanemu cesarzowi Niemców. Za jej sprawą Polska znowu spadła do rangi księstwa. Ale czy tak było naprawdę?

Przed wrotami poznańskiego pałacu stała cała kawalkada ciężkich wozów. Rycheza – władczyni Polski, ulubienica Bolesława Chrobrego i żona jego syna Mieszka – właśnie wydała jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Stwierdziła, że ma dość. I kazała ładować na wozy wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość.

Zdradziecka Niemka?

Zabrała biżuterię, kosztowności, relikwie, wszelkie osobiste drobiazgi, a może nawet meble. Zapakowała księgi. Był wśród nich okazały psałterz Egberta, który przed laty dostała w prezencie od matki. Był też tak zwany kodeks Matyldy. Bezcenne dzieło, w którym umieszczono pierwszy w dziejach rodu Piastów portret władcy. Wreszcie Rycheza zapakowała również… polską historię.

Na jednym z wozów wylądował dworski rocznik, w którym notowano najważniejsze wydarzenia z całej złotej epoki piastowskiego imperium. Przede wszystkim jednak królowa zabrała korony. Nie tylko swoją własną, ale też tę, którą koronowali się jej teść i małżonek. I to zabrała je nie gdzie indziej, a prosto na niemiecki dwór.

Wizerunek Mieszka II z Kodeksu Matyldy (źródło: domena publiczna).

Wizerunek Mieszka II z Kodeksu Matyldy (źródło: domena publiczna).

Okoliczności wyjazdu Rychezy, do którego doszło późną jesienią 1031 roku, nie przedarły się do powszechnej świadomości. Nie licząc garstki historyków, niemal nikt nie pamięta, jakie wydarzenia popchnęły królową do brzemiennej w skutki decyzji.

Dlaczego porzuciła kraj, w którym spędziła niemal dwie dekady swojego życia? Dlaczego pozbawiła męża najważniejszego symbolu jego władzy? I dlaczego ogołociła poznański pałac? W powieściach, podręcznikach i popularnych biografiach próżno szukać odpowiedzi na postawione pytania. Pozostało tylko palące przekonanie, że Rycheza zdradziła.

Czy wiesz, że ...

...w średniowiecznej Anglii używano niezwykłej metody, by dowieść swojej niewinności? Oskarżony musiał połknąć grudę złożoną z przaśnego, jęczmiennego wypieku oraz owczego sera wytworzonego w maju. Jeśli podczas mszy świętej zdołał pochłonąć całość, uznawano go za wolnego od zarzutów.

...król Anglii Ryszard Lwie Serce zdobył pieniądze na udział w wyprawie krzyżowej, sprzedając Szkotom… niepodległość? Potężna suma, wypłacona w 1189 roku przez króla szkockiego uwolniła kraj od angielskiego zwierzchnictwa. I pozwoliła angielskiemu monarsze wyruszyć w upragnioną pielgrzymkę.

...nasi przodkowie nie jadali w średniowieczu znanego nam dzisiaj barszczu – przyrządzanego z buraków? Pierwotnie danie o tej nazwie wyrabiano z rośliny o nazwie barszcz zwyczajny.

Komentarze (10)

 1. Anonim Odpowiedz

  Jestem pod wielkim wrażeniem twórczości Kamila Janickiego. Pański wkład w prezentowanie roli kobiet w historii Polski jest nie do przecenienia. Wielkie dzięki!

   • Mahasik Odpowiedz

    Władcy Polski…Mieszko II 1025-1031, Bezprym 1031-32, Mieszko II 1032-34, Kazimierz Odnowiciel 1038/9-1058. Kto rządził Polską w okresie 1034-1038/9? Kazimierz z klasztoru przez internet?

    • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki

     A czemu Kazimierz rządził od 1038? Bo Pan tak gdzieś w internecie przeczytał? Jak człowiek sztucznie szuka spisków to i je sztucznie znajduje.

     Kazimierz swoją drogą nigdy nie był w żadnym klasztorze. To późny mit pozbawiony podstaw źródłowych.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   O wszystkim można powiedzieć, że może tak było, a może nie. Ale potem warto zajrzeć do źródeł. Określić, które są najbliższe czasowi wydarzeń, najbardziej wiarygodne, które posiadają potwierdzenie w innych tekstach itd. I w ten sposób, na przestrzeni dziesiątek lal, naukowcy na różne sposoby udowodnili, że Bezprym istniał, a Bolesław Zapomniany – nie.

 2. JAQ Odpowiedz

  „Wikińskie hordy przetoczyły się przez kraj Piastów, nigdzie nie napotykając zwartego oporu.” „Jeśli w Poznaniu byli urzędnicy skłonni dołączyć do monarchini, to Bezprym właśnie spalił ich na stosie. Jeśli w stołecznym garnizonie znajdowali się żołnierze wciąż wierni staremu porządkowi, oślepiono ich i wykastrowano.”
  Wiadomo to skądś czy autor wie więcej niż mówią źródła?

 3. Marian Odpowiedz

  Na podstawie tych kilku komentarzy można wstępnie uznać, że ktoś napisał jakiś „gniot” o treści zawierającej tendencyjne brednie.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.