Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Bezprym (986-1032)

Bezprym na rysunku Kamila Jadczaka.

fot.K. Jadczak/Ciekawostki Historyczne.pl Bezprym na rysunku Kamila Jadczaka.

Bezprym (986-1032) – książę Polski z dynastii Piastów. Pierworodny syn Bolesława Chrobrego z jego drugiego małżeństwa z bliżej nieznaną węgierską arystokratką. W młodości odsunięty od dziedziczenia tronu. Jego losy stanowią licznych temat spekulacji. Istnieją teorie wedle których w 1000 roku nastoletni Bezprym wraz z ojcem i niemieckim imperatorem Ottonem III wyruszył w podróż do Akwizgranu i został narzeczonym cesarskiej siostrzenicy Rychezy. Następnie miał przebywać we Włoszech, gdzie wbrew ojcowskim nakazom wstąpił do wspólnoty pustelniczej. Być może właśnie ten akt nieposłuszeństwa – a także namowy kolejnej małżonki Bolesława, Emnildy – doprowadził do oddania władzy nie Bezprymowi, lecz jego młodszemu przyrodniemu bratu, Mieszkowi II Lambertowi. On też został w 1013 roku zaślubiony ze wspomnianą Rychezą.

Po śmierci ojca Bezprym krótko przebywał w kraju, być może zarządzając własną, skromną dzielnicą. Następnie został przepędzony przez Mieszka II Lamberta. Wykorzystując pomoc młodszego, też wydalonego z Polski brata, Ottona, wszedł w konszachty z władcami Niemiec i Rusi Kijowskiej.

Władzę przejął w 1031 roku na skutek zbrojnego najazdu, który można uznać za pierwszy rozbiór w historii Polski. Istnieją przesłanki, wedle których Bezprym dokonał fizycznej eksterminacji znacznej części polskich elit, a majątki dawnych wielmożów przekazał wspierającym go wikińskim wojownikom. Zginął już z początkiem kolejnego roku, zamordowany przez jednego ze swoich dworzan. Jego krótkie panowanie ostatecznie zakończyło dzieje polskiego mocarstwa, zbudowanego przez Bolesława Chrobrego. Po Bezprymie kraj nie podniósł się już z upadku, a w zaledwie kilka lat później doszło do przepędzenia nowego księcia Kazimierza i zupełnego rozkładu władzy zwierzchniej.

Dowiedz się więcej o Bezprymie:

Egzekucja na XIV-wiecznej miniaturze z francuskiego kodeksu

Średniowiecze | 24.11.2016 | Autor:

Pierwsze ludobójstwo Polaków. Czy ten przeklęty książę wyrżnął w pień całą elitę państwa Piastów?

Zdaniem Niemców był tyranem, jakich mało. Polscy kronikarze doszczętnie wymazali go z historii. I nic dziwnego. Wszystko wskazuje na to, że Bezprym dokonał jednej z największych zbrodni w dziejach Polski.

vikings

Średniowiecze | 21.11.2016 | Autor:

Wikiński najazd na Polskę. Czy to skandynawscy wojownicy unicestwili mocarstwo Bolesława Chrobrego?

Pożoga przyszła z północy. W wojnie, która miała przesądzić o losach państwa Piastów wziął udział nawet przyszły król Norwegii. „Nie było lekkie dla Lechitów prawo wojny” – odnotowano w skandynawskich pieśniach. I nie dałoby się ująć rzeczy trafniej.

Bez Jarosława Mądrego plan rozbioru Polski nie doszedłby nigdy do skutku. Na ilustracji ruski władca w wyobrażeniu Aleksieja Trankowskiego (źródło: domena publiczna).

Średniowiecze | 16.11.2016 | Autor:

Zdrada sprzed tysiąclecia. Czy wiesz kiedy naprawdę doszło do pierwszego rozbioru Polski?

Niemcy i Rosjanie rozszarpujący Polskę na kawałki, by zabrać dla siebie najlepsze kąski i osadzić na tronie bezwolną marionetkę? To nie jest wcale nowa historia. Pierwszy rozbiór Polski nastąpił już w roku 1031. A jego motorem była zwyczajna,…

Pierwsza polska królowa na obrazie Wojciecha Gersona (źródło: domena publiczna).

Średniowiecze | 09.11.2016 | Autor:

Niemka, która ukradła koronę Chrobrego. Dlaczego Rycheza zdradziła Polskę?

Sprzeniewierzyła się wszystkiemu, na co jej teść i mąż pracowali przez ćwierć wieku. W tajemnicy wywiozła z Polski insygnia koronacyjne i oddała je uradowanemu cesarzowi Niemców. Za jej sprawą Polska znowu spadła do rangi księstwa. Ale czy tak…

Ciekawe materiały o Bezprymie z portalu TwojaHistoria.pl:

Najmniej popularny polskich władca na XIX-wiecznej litografii.

artykuł | 17.10.2017 | Autor:

Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy?

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami i książętami nikt się nie interesuje.

Najlepsze książki o Bezprymie: