Ciekawostki Historyczne

Rycheza (-1063)

Rycheza na rysunku Kamila Jadczaka.fot.Kamil Jadczak/Ciekawostki historyczne

Rycheza na rysunku Kamila Jadczaka.

Rycheza

Małżonka Mieszka II Lamberta i pierwsza polska królowa, koronowana wraz z mężem i teściem, Bolesławem Chrobrym, wiosną 1025 roku.

Po matce była potomkinią cesarskiego rodu Ludolfingów, po ojcu natomiast – lotaryńską możnowładczynią. Urodziła się w 995 lub 996 roku. Do Polski przybyła w roku 1013. Przypuszczalnie brała aktywny udział w działaniach politycznych teścia i przyczyniła się do zdobycia przez niego korony. Można z nią wiązać rozwój Krakowa i Giecza, a także dotarcie do Polski opowieści, która stanęła u podstaw legendy o Popielu zjedzonym przez myszy. Według relacji kronikarskiej spisanej w klasztorze ufundowanym przez jej rodzinę, jej małżeństwo nie było udane i ciążyła na nim sprawa niewierności Mieszka.

Rycheza opuściła kraj po tym jak jej mąż został przegnany, a następnie uwięziony i wykastrowany w wyniku politycznego porozumienia zapośredniczonego przez jej szwagra Bezpryma. Do historii przeszła w związku z oddaniem korony, tak swojej, jak i męża, cesarzowi Konradowi II. Wbrew ugruntowanej opinii, aktu tego nie można rozumieć w kategoriach zdrady. Rycheza występowała w obronie praw do tronu swoich i swojego syna, a korony przekazała oddając się pod opiekę niemieckiego władcy i oczekując jego pomocy w odzyskaniu tronu.

W kolejnych latach prawdopodobnie na krótko wróciła do Polski, a nawet sprawowała nieformalną regencję w imieniu swojego syna, Kazimierza Odnowiciela. Gdy ten, wzorem ojca, został wypędzony, pomogła mu zebrać armię i zapewniła środki potrzebne do odbicia dziedzictwa przodków. Zmarła w Niemczech w roku 1063. Wbrew swojej ostatniej woli została pochowana w kolońskim kościele Maryi Panny.

Dowiedz się więcej o Rychezie:

Średniowiecze

Żadnego z polskich władców tak nie potraktowano. Fatalny początek rządów Kazimierza…

Pierwsze lata panowania Kazimierza Odnowiciela były niezwykle trudne dla Polski – i jego samego. Mało brakowało, aby nasz kraj……

22 lipca 2023 | Autorzy: Mariusz Samp

Średniowiecze

Wymazano go z historii, bo był sadystą i bękartem? Czy ten…

W państwie Piastów zapanował trwający do 1038 roku mroczny czas bezkrólewia. Tak można przeczytać w podręcznikach historii. Być może…

21 kwietnia 2021 | Autorzy: Iwona Kienzler

Średniowiecze

Jak wyglądała koronacja pierwszej polskiej królowej?

W 1025 roku, po ćwierćwieczu starań, wojen i podchodów, Polska stała się wreszcie królestwem. Arcybiskup Hipolit nałożył koronę na…

5 sierpnia 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały na temat Rychezy z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Która z polskich władczyń jest najpopularniejsza? I czy którakolwiek budzi większe…

Na jakąkolwiek uwagę mogą liczyć tylko, jeśli przysłużyły się Kościołowi. Ambicja? Polityczne talenty? Obiektywne zasługi dla kraju i dynastii?…

25 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.