Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Rycheza (-1063)

Rycheza na rysunku Kamila Jadczaka.

fot.Kamil Jadczak/Ciekawostki historyczne Rycheza na rysunku Kamila Jadczaka.

Rycheza (-1063) – małżonka Mieszka II Lamberta i pierwsza polska królowa, koronowana wraz z mężem i teściem, Bolesławem Chrobrym, wiosną 1025 roku.

Po matce była potomkinią cesarskiego rodu Ludolfingów, po ojcu natomiast – lotaryńską możnowładczynią. Urodziła się w 995 lub 996 roku. Do Polski przybyła w roku 1013. Przypuszczalnie brała aktywny udział w działaniach politycznych teścia i przyczyniła się do zdobycia przez niego korony. Można z nią wiązać rozwój Krakowa i Giecza, a także dotarcie do Polski opowieści, która stanęła u podstaw legendy o Popielu zjedzonym przez myszy. Według relacji kronikarskiej spisanej w klasztorze ufundowanym przez jej rodzinę, jej małżeństwo nie było udane i ciążyła na nim sprawa niewierności Mieszka.

Rycheza opuściła kraj po tym jak jej mąż został przegnany, a następnie uwięziony i wykastrowany w wyniku politycznego porozumienia zapośredniczonego przez jej szwagra Bezpryma. Do historii przeszła w związku z oddaniem korony, tak swojej, jak i męża, cesarzowi Konradowi II. Wbrew ugruntowanej opinii, aktu tego nie można rozumieć w kategoriach zdrady. Rycheza występowała w obronie praw do tronu swoich i swojego syna, a korony przekazała oddając się pod opiekę niemieckiego władcy i oczekując jego pomocy w odzyskaniu tronu.

W kolejnych latach prawdopodobnie na krótko wróciła do Polski, a nawet sprawowała nieformalną regencję w imieniu swojego syna, Kazimierza Odnowiciela. Gdy ten, wzorem ojca, został wypędzony, pomogła mu zebrać armię i zapewniła środki potrzebne do odbicia dziedzictwa przodków. Zmarła w Niemczech w roku 1063. Wbrew swojej ostatniej woli została pochowana w kolońskim kościele Maryi Panny.

Dowiedz się więcej o Rychezie:

Czy zanim do kraju wrócił Kazimierz Odnowiciel, Polską rządził jego brat Bolesław?

Średniowiecze | 21.04.2021 | Autor:

Wymazano go z historii, bo był sadystą i bękartem? Czy ten zapomniany władca Polski istniał naprawdę?

W państwie Piastów zapanował trwający do 1038 roku mroczny czas bezkrólewia. Tak można przeczytać w podręcznikach historii. Być może jednak było zupełnie inaczej i na piastowskim tronie zasiadł kolejny władca, ale jego imię zostało skazane na zapomnienie. Był…

Koronacja Maryi Panny przedstawiona w tzw. psałterzu Oswalda (X wiek).

Średniowiecze | 05.08.2017 | Autor:

Jak wyglądała koronacja pierwszej polskiej królowej?

W 1025 roku, po ćwierćwieczu starań, wojen i podchodów, Polska stała się wreszcie królestwem. Arcybiskup Hipolit nałożył koronę na głowy Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka. Ale nie byli oni wcale jedynymi bohaterami wydarzeń.

Święty Mikołaj na ruskiej ikonie z XIII wieku.

Średniowiecze | 06.12.2016 | Autor:

Polskie korzenie… świętego Mikołaja?

Tysiąc lat temu niemal nikt nie wierzył w świętego Mikołaja. Zmieniło się to za sprawą jednej rodziny. I kilku niezwykłych kobiet, wśród których była… pierwsza polska królowa!

Portret Marii Dobroniego autorstwa Mihaila Dvoeglazova. To właśnie między innymi ona zadbała, aby Kraków był godzien miana stolicy Poldki. Ilustracja z książki "Damy ze skazą".

Średniowiecze | 13.11.2016 | Autor:

Dlaczego Kraków został stolicą Polski? To zasługa tych dwóch kobiet

Gniezno leżało w gruzach. Poznań został zrujnowany. Polska na gwałt potrzebowała nowej stolicy. I wcale nie wybrał jej mężczyzna zasiadający na tronie.

Pierwsza polska królowa na obrazie Wojciecha Gersona (źródło: domena publiczna).

Średniowiecze | 09.11.2016 | Autor:

Niemka, która ukradła koronę Chrobrego. Dlaczego Rycheza zdradziła Polskę?

Sprzeniewierzyła się wszystkiemu, na co jej teść i mąż pracowali przez ćwierć wieku. W tajemnicy wywiozła z Polski insygnia koronacyjne i oddała je uradowanemu cesarzowi Niemców. Za jej sprawą Polska znowu spadła do rangi księstwa. Ale czy tak…

Czaszka królowej Rychezy. Tak wyglądała po niemal całym tysiącleciu w roli jarmarcznej atrakcji.

Średniowiecze | 01.11.2016 | Autor:

Tysiąc lat pogardy. Dlaczego porwano zwłoki pierwszej polskiej królowej?

Za życia należała do najbogatszych i najbardziej poważanych kobiet na kontynencie. Gdy umarła, pazerni możnowładcy rozkradli dobra jej rodziny. Najcenniejszym trofeum okazało się jednak… jej własne ciało.

Ciekawe materiały na temat Rychezy z portalu TwojaHistoria.pl:

Jadwiga Andegaweńska na rysunku Włodzimierza Tetmajera.

opinia | 25.10.2017 | Autor:

Która z polskich władczyń jest najpopularniejsza? I czy którakolwiek budzi większe zainteresowanie od swojego męża?

Na jakąkolwiek uwagę mogą liczyć tylko, jeśli przysłużyły się Kościołowi. Ambicja? Polityczne talenty? Obiektywne zasługi dla kraju i dynastii? Na silne i niezależne kobiety wciąż nie ma w polskich dziejach miejsca. Może nie licząc jednej, jedynej królowej…

Najlepsze książki o Rychezie: