Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Mieszko II Lambert (990-1034)

XIX-wieczne wyobrażenie Mieszka II autorstwa Franciszka Smuglewicza.

fot.domena publiczna XIX-wieczne wyobrażenie Mieszka II autorstwa Franciszka Smuglewicza.

Mieszko II Lambert (990-1034) – polski król z dynastii Piastów, drugi z kolei koronowany władca państwa. Polityczne szlify zdobywał u boku ojca, Bolesława Chrobrego, biorąc udział w wieloletnim konflikcie zbrojnym z Rzeszą niemiecką. W 1013 roku wziął ślub z siostrzenicą zmarłego cesarza Ottona III, Rychezą. Koronował się wspólnie z ojcem i żoną w 1025 roku, by po kilku tygodniach przejąć władzę.

Rządził w warunkach głębokiego kryzysu, w kraju osłabionym wojnami i skłóconym z większością sąsiadów. Przepędzony w roku 1031 przez swoich dwóch braci: Bezpryma i Ottona, na skutek jednoczesnego, skoordynowanego ataku wojsk niemieckich i rusińskich. Wydarzenie to, dzisiaj niemal zapomniane, można by uznać za pierwszy w historii rozbiór państwa polskiego. Na jego skutek znaczące terytoria odpadły od terytorium Piastów i zostały przyłączone do Niemiec oraz Rusi Kijowskiej. Symbolicznie wojna ta zamyka okres mocarstwowej pozycji państwa skonsolidowanego przez Bolesława Chrobrego.

Mieszko II został uwięziony w Czechach i – wedle relacji Galla Anonimawykastrowany poprzez zmiażdżenie jąder rzemieniami. W 1032 roku zdołał powrócić nad Wisłę i odzyskać tron, pod naciskiem cesarza niemieckiego Konrada II był jednak zmuszony podzielić się władzą z młodszym bratem (i wcześniejszym buntownikiem) Ottonem oraz jednym z dalszych krewnych, niejakim Dytrykiem. Jedna z niemieckich kronik podała, że wyrzekł się także swojego tytułu królewskiego.

Ledwie na nowo zjednoczył kraj, a umarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Zgodnie z późną kroniką Traski przed śmiercią doznał „pomieszania zmysłów”. Inne źródło podało, że zginął z ręki swojego przybocznego, jest to jednak błędna wiadomość, odnosząca się w rzeczywistości do Bezpryma.

Dowiedz się więcej o Mieszku II Lambercie:

Czy zanim do kraju wrócił Kazimierz Odnowiciel, Polską rządził jego brat Bolesław?

Średniowiecze | 21.04.2021 | Autor:

Wymazano go z historii, bo był sadystą i bękartem? Czy ten zapomniany władca Polski istniał naprawdę?

W państwie Piastów zapanował trwający do 1038 roku mroczny czas bezkrólewia. Tak można przeczytać w podręcznikach historii. Być może jednak było zupełnie inaczej i na piastowskim tronie zasiadł kolejny władca, ale jego imię zostało skazane na zapomnienie. Był…

Bolesław Chrobry otrzymał swój przydomek ze względu na niezwykłą waleczność

Średniowiecze | 17.05.2020 | Autor:

Wielcy, Cudaczni, Szaleni i Plątonodzy – skąd się wzięły najciekawsze przydomki polskich władców?

Dzieje polskich władców to podboje, spiski, knowania, dyplomatyczne sojusze, polityczne strategie… zdrady, romanse i miłość. Wielu królów, książąt i możnowładców zapisało się w historii z uwagi na wyjątkowe dokonania, ale również za sprawą określonych cech charakteru czy wyglądu….

Kastracja w Bizancjum. W czeskim lochu nie robili tego równie delikatnie...

Średniowiecze | 27.11.2016 | Autor:

Kastrat na polskim tronie. Czy synowi Bolesława Chrobrego naprawdę zmiażdżono genitalia? [18+]

Mało jest w historii polskiego średniowiecza zdań budzących równie ostry sprzeciw. Jedna niedyskrecja Galla Anonima rozpętała burzę, trwającą do dzisiaj. I może nie ma się co dziwić. Bądź co bądź, chodzi o królewskie jądra.

vikings

Średniowiecze | 21.11.2016 | Autor:

Wikiński najazd na Polskę. Czy to skandynawscy wojownicy unicestwili mocarstwo Bolesława Chrobrego?

Pożoga przyszła z północy. W wojnie, która miała przesądzić o losach państwa Piastów wziął udział nawet przyszły król Norwegii. „Nie było lekkie dla Lechitów prawo wojny” – odnotowano w skandynawskich pieśniach. I nie dałoby się ująć rzeczy trafniej.

Bez Jarosława Mądrego plan rozbioru Polski nie doszedłby nigdy do skutku. Na ilustracji ruski władca w wyobrażeniu Aleksieja Trankowskiego (źródło: domena publiczna).

Średniowiecze | 16.11.2016 | Autor:

Zdrada sprzed tysiąclecia. Czy wiesz kiedy naprawdę doszło do pierwszego rozbioru Polski?

Niemcy i Rosjanie rozszarpujący Polskę na kawałki, by zabrać dla siebie najlepsze kąski i osadzić na tronie bezwolną marionetkę? To nie jest wcale nowa historia. Pierwszy rozbiór Polski nastąpił już w roku 1031. A jego motorem była zwyczajna,…

placze

Średniowiecze | 06.06.2016 | Autor:

Czy syn Bolesława Chrobrego był beksą?

Łatwo sobie wyobrazić średniowiecznego wodza, który rozbija czerepy wrogów, grabi wioski i zarządza egzekucje. Co jednak powiedzieć o księciu, który przy okazji… płacze jak bóbr?

Mieszko II na XIX-wiecznym drzeworycie.

Średniowiecze | 28.01.2016 | Autor:

To nie była żadna fanaberia. Wiemy po co syn Bolesława Chrobrego uczył się mówić po grecku

Historycy przez lata przezywali go gnuśnym nieudacznikiem. Zupełnie niesłusznie. Król Mieszko II pod pewnymi względami przewyższył nawet sławnego ojca. I nie bez powodu siedział z nosem w książkach.

Księżna Matylda wręcza księgę liturgiczną Mieszkowi II (1000–1025 r.)

Średniowiecze | 08.08.2015 | Autor:

Mieszko II jednak nie został wykastrowany?

Utalentowany władca, który nie potrafił utrzymać zdobyczy swego ojca. Zaatakowany z dwóch stron, stracił królestwo, żonę… i klejnoty. Nie tylko te koronacyjne. Tak przynajmniej uczą w szkole. Prof. Błażej Śliwiński dowodzi, że syn Bolesława Chrobrego uniknął przynajmniej tej…

Ciekawe materiały o Mieszku II Lambercie z portalu TwojaHistoria.pl:

Krótki okres rządów Bezpryma był czasem prześladowań i okrucieństwa

artykuł | 06.08.2021 | Autor:

Tego polskiego władcę wymazano z dziejów. Dlaczego?

Większość historyków pomija go w swoich kronikach. Krótki okres jego rządów był czasem prześladowań i okrucieństwa. Oto burzliwa historia pierwszego syna Bolesława Chrobrego.

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

artykuł | 10.10.2017 | Autor:

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.

Najlepsze książki o Mieszku II Lambercie: