Ciekawostki Historyczne

Mieszko II Lambert (990-1034)

XIX-wieczne wyobrażenie Mieszka II autorstwa Franciszka Smuglewicza.fot.domena publiczna

XIX-wieczne wyobrażenie Mieszka II autorstwa Franciszka Smuglewicza.

Mieszko II Lambert

Król Polski (1025 -1034) z dynastii Piastów, drugi z kolei koronowany władca państwa, książę Polski( 1032-1034). Polityczne szlify zdobywał u boku ojca, Bolesława Chrobrego, biorąc udział w wieloletnim konflikcie zbrojnym z Rzeszą niemiecką. W 1013 roku wziął ślub z córką palatyna reńskiego i siostrzenicą zmarłego cesarza Ottona III, Rychezą. Koronował się na króla wspólnie z ojcem i żoną w 1025 roku, by po kilku tygodniach przejąć władzę.

Rządził w warunkach głębokiego kryzysu, w kraju osłabionym wojnami i skłóconym z większością sąsiadów. Mieszko II Lambert przepędzony został w roku 1031 przez swoich dwóch braci: Bezpryma i Ottona, na skutek jednoczesnego, skoordynowanego ataku wojsk niemieckich i rusińskich. Wydarzenie to, dzisiaj niemal zapomniane, można by uznać za pierwszy w historii rozbiór państwa polskiego. Na jego skutek znaczące terytoria odpadły od terytorium Piastów i zostały przyłączone do Niemiec oraz Rusi Kijowskiej. Symbolicznie wojna ta zamyka okres mocarstwowej pozycji państwa skonsolidowanego przez Chrobrego.

Mieszko II król Polski został uwięziony w Czechach i – wedle relacji Galla Anonima – wykastrowany poprzez zmiażdżenie jąder rzemieniami. W 1032 roku zdołał powrócić nad Wisłę i odzyskać tron, pod naciskiem cesarza niemieckiego Konrada II był jednak zmuszony podzielić się władzą z młodszym bratem (i wcześniejszym buntownikiem) Ottonem oraz jednym z dalszych krewnych, niejakim Dytrykiem. Jedna z niemieckich kronik podała, że wyrzekł się także swojego tytułu króla Polski. Warto podkreślić, że w Polsce nie przyjęto do wiadomości zrzeczenia się korony i po 1032 polskie roczniki wciąż nazywały go królem.

Ledwie na nowo zjednoczył kraj, a umarł w niewyjaśnionych okolicznościach w 1034 roku. Zgodnie z późną kroniką Traski przed śmiercią doznał „pomieszania zmysłów”. Inne źródło podało, że syn Bolesława zginął z ręki swojego przybocznego, jest to jednak błędna wiadomość, odnosząca się w rzeczywistości do Bezpryma. Za jego czasów od Polski odpadły nabytki terytorialne Chrobrego: Milsko i Łużyce, Grody Czerwieńskie oraz Morawy (i być może Słowacja). Był pierwszym władcą Polski umiejącym czytać i pisać. Znał język niemiecki, łacinę i grekę. Pochowany został w katedrze w Poznaniu.

Dowiedz się więcej o Mieszku II Lambercie:

Średniowiecze

Mieszko II kontra Konrad II

W 1031 roku Konrad II najechał na Polskę. Czemu tym razem Mieszko II postanowił skapitulować przed wrogiem, skoro wcześniej…

18 września 2023 | Autorzy: Mariusz Samp

Średniowiecze

Rekordowe upały w Polsce

Coraz częściej nawiedzają nas ekstremalne fale upałów. Cóż, klimat się ociepla. Ale wyjątkowo gorące lata już się w Polsce…

19 lipca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Czy w XI wieku Polską rządził Bolesław Zapomniany?

W państwie Piastów zapanował trwający do 1038 roku mroczny czas bezkrólewia. Tak można przeczytać w podręcznikach historii. Być może…

21 kwietnia 2021 | Autorzy: Iwona Kienzler

Ciekawe materiały o Mieszku II Lambercie z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Bezprym – zapomniany władca Polski

Większość historyków pomija go w swoich kronikach. Krótki okres jego rządów był czasem prześladowań i okrucieństwa. Oto burzliwa historia…

6 sierpnia 2021 | Autorzy: Michał Procner

Średniowiecze

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych…

10 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najlepsze książki o Mieszku II Lambercie:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.