Ciekawostki Historyczne

Pierwszy wielki pogrom na Żydach miał miejsce na ziemiach okupowanej Polski. Korzenie zbrodniczego zamysłu Niemców sięgają jednak czasów, gdy Hitler był zaledwie nastolatkiem.

Niemcy rygorystycznie odseparowali ludzi rzekomo lepszych rasowo od gorszych. Wprowadzono kary za kontakty intymne z przedstawicielami tej drugiej grupy (Rassenschande – zhańbienie rasy). Potomstwo z takich związków pogardliwie nazywano „mieszańcami” (Mischlinge).

Przeciwko niektórym spośród dyskryminowanych wydano „rozkaz eksterminacji” (Vernichtungsbefehl), wykonany z przerażającą skutecznością.

Zdawać by się mogło, że powyższy akapit odnosi się do rzeczywistości drugiej wojny światowej w Europie Środkowej, w tym w Polsce. A jednak nie. Wydarzenia te nastąpiły jeszcze przed pierwszą wojną światową w dalekiej Namibii, w owym czasie kolonii znanej jako Niemiecka Afryka Południowo-Zachodna. Prześladowaniom i eksterminacji poddano tubylczą ludność, przede wszystkim plemion Herero oraz Nama.

Dokonane wówczas ludobójstwo nieprzypadkowo przypomina tak bardzo holokaust. Jak pisze Timothy Snyder w książce „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”:

Zabijanie „czarnych” oznaczało [dla Hitlera] niesienie „sprawiedliwości Pana”, gdyż świat należał do „najsilniejszych”. Podobnie jak większość Europejczyków, Hitler odznaczał się rasizmem wobec Afrykanów. (…) Dla niego „Afryką” był cały świat, a wszystkich ludzi, w tym Europejczyków, postrzegał głównie w kategoriach rasowych.

Członkowie plemienia Herero skuci łańcuchami (zdj. domena publiczna).

Członkowie plemienia Herero skuci łańcuchami (zdj. domena publiczna).

„Murzyńscy” pomocnicy

To właśnie te doświadczenia dostarczyły wielu pojęć i sposobów działania wykorzystywanych następnie przez nazistów na podbitym terytorium. Niemcy sytuowali siebie w roli silniejszych, kolonizatorów ujarzmiających słowiańskie masy uznane za nie w pełni ludzkie.

Wobec Żydów, kontrolujących rzekomo cały świat, występowali jednak jako ci słabsi. Chcieli się wyzwolić spod tego panowania poprzez eksterminację swoich „ciemiężycieli”.

Bardzo wymownego potwierdzenia tego schematu myślowego dostarczył Jürgen Stroop, odpowiedzialny za stłumienie powstania w getcie warszawskim. Swoich litewskich oraz łotewskich wspólników w tej zbrodni nazywał pogardliwie mianem „Askarysów”, czyli afrykańskich najmitów pracujących dla białych kolonizatorów.

Wymordowanie milionów europejskich Żydów również miało odbyć się z wykorzystaniem takich pomocników. To wschodni „podludzie” mieli wykonać „brudną robotę”, a więc ostateczne rozwiązanie miało dokonać się przez podjudzanie mieszkańców podbitych terenów do własnoręcznego zabijania Żydów.

Jürgen Stroop (pośrodku, w czapce polowej) w płonącym getcie warszawskim (1943). Swoich pomagierów z krajów bałtyckich nazywał pogardliwie „Askarysami”. (zdj. domena publiczna).

Jürgen Stroop (pośrodku, w czapce polowej) w płonącym getcie warszawskim (1943). Swoich pomagierów z krajów bałtyckich nazywał pogardliwie „Askarysami”. (zdj. domena publiczna).

Ten pomysł okazał się – z punktu widzenia sprawców – nie dość skuteczny. Jednostronna spirala przemocy i mordu miała nakręcać się sama, jeden pogrom miał wywołać kolejny, jak uderzające o siebie kostki domina. Tak się jednak nie stało.

Zobacz również:

Białostocki wzorzec

Miejscem pierwszego pogromu, który miał pociągnąć za sobą następne, był Białystok. 27 czerwca 1941 roku wkroczył tam 329. batalion niemieckiej policji porządkowej z misją dokonania rzezi. Jak opisuje Timothy Snyder:

Żydom nakazano – przy akompaniamencie sowieckiej muzyki – oczyścić Białystok z posągów Lenina i Stalina. Niemieccy policjanci (…) zatrzymali pewną liczbę kobiet i dzieci oraz ponad tysiąc mężczyzn. Niektórzy Niemcy gwałcili Żydówki. Tymczasem inni niemieccy policjanci szczelnie okrążyli kwartał otaczający synagogę i ustawili przed nią karabin maszynowy. Następnie Niemcy wepchnęli Żydów do synagogi, oblali ją benzyną i podpalili. Przez około pół godziny krzyki przerywał terkot broni maszynowej.

Wymowa tej sceny jest jasna: cała wina za komunizm miała symbolicznie spocząć na Żydach, za co należała się najwyższa kara. Mienie pozostawione przez ofiary zostałoby rozdzielone między morderców jako swoista rekompensata za wcześniejsze cierpienia i zachęta do dalszej krwawej łaźni.

Oferta dla podludzi

Snyder zauważa, że warunkiem spełnienia ludobójczych zamiarów było spotkanie się eksterminacyjnej polityki najeźdźcy z konkretnymi oczekiwaniami miejscowej ludności, gotowej wybić swoich żydowskich sąsiadów.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.
Niemcy umożliwiali zmazanie hańby współpracy z komunizmem, gdyż w czasie okupacji radzieckiej lat 1939–1941 nie tylko Żydzi kolaborowali z Sowietami. Naziści umożliwiali też wyładowanie frustracji i gniewu po dwóch latach niewoli poprzez dostarczenie bezbronnego kozła ofiarnego. Częścią oferty było jednocześnie przejęcie majątków ukaranych.

Na tym jednak płaszczyzna porozumienia się kończyła. Niemcy nie chcieli i nie byli w stanie przekonująco zaproponować budowy państwa polskiego, które sami dopiero co zniszczyli.

W Białymstoku wciąż świeża była pamięć o wkroczeniu do miasta Einsatzgruppe IV we wrześniu 1939 r. i wymordowaniu lokalnych elit.

Choć mężczyna na zdjęciu wyglada jak zwyczajny starszy pan, w rzeczywistości był zbrodniarzem wojennym. W Holokauście na Litwie pomagała litewska policja bezpieczeństwa Sauguma. Na czele jej wileńskiego kręgu stał właśnie Aleksandras Lileikis. (zdj. domena publiczna).

Choć mężczyzna na zdjęciu wygląda jak zwyczajny starszy pan, w rzeczywistości był zbrodniarzem wojennym. W Holokauście na Litwie pomagała litewska policja bezpieczeństwa Sauguma. Na czele jej wileńskiego kręgu stał właśnie Aleksandras Lileikis (zdj. domena publiczna).

Litewski początek

Państwa bałtyckie stanowiły znacznie lepszy grunt dla nazistowskich planów ludobójczych. Timothy Snyder uważa wręcz, że holokaust rozpoczął się właśnie na Litwie. Inspirowana przemoc, która na dawnych ziemiach polskich skończyła się na chaotycznych erupcjach pogromowych, przyniosła w tych krajach dużo bardziej systematyczne mordy.

Tym razem Niemcy proponowali nie tylko przejmowanie mienia żydowskiego i zmycie z siebie grzechu kolaboracji z Sowietami, ale dołożyli do tego wizję wolnej Litwy.

Mogli sobie pozwolić na takie obietnice, wszak to nie oni stali za upadkiem tego państwa rok wcześniej.

Chyba najbardziej jaskrawym przykładem tego rodzaju „oferty” było wypuszczanie z więzień członków litewskiej młodzieżówki komunistycznej pod warunkiem udowodnienia swojej lojalności względem nowych władz poprzez… zabicie Żyda.

W nowych realiach, ustanawianych przez nazistowskie Niemcy, to Żydzi i tylko Żydzi byli odpowiedzialni za bolszewizm. Litwini, choćby nawet pracowali dla NKWD, mogli liczyć na dobre układy z nowymi „wyzwolicielami”.

Płonąca synagoga na Litwie (zdj. domena publiczna).

Płonąca synagoga na Litwie (zdj. domena publiczna).

Litwin zrobił swoje…

Masowe rozstrzeliwania były wykonywane przez litewskie jednostki, nadzorowane rzecz jasna przez odpowiednio wykształconych i wyszkolonych Niemców. Takich jak Alfred Filbert, posiadający tytuł doktora dowódca Einsatzkommando 9, która przeprowadziła rzeź w osławionych, podwileńskich Ponarach.

Zdawał on sobie sprawę, że kłamstwem jest pogląd, jakoby tylko Żydzi byli komunistami, gdyż jego rodzony brat spędził lata wojny w obozach koncentracyjnych jako… niemiecki komunista.

Sam Filbert został po czterech miesiącach odwołany do Berlina z powodu załamania nerwowego i głębokiej depresji. Do struktur nazistowskich powrócił dopiero po dwóch latach i zajął niewysokie stanowisko ds. zwalczania korupcji w centrali Kripo (policji kryminalnej).

W podobnym czasie co Filbert załamały się też sny Litwinów o niepodległym państwie u boku III Rzeszy. Stało się to, gdy władze niemieckie wyjęły spod prawa wszystkie litewskie organizacje. Żydzi na Litwie byli już niemal całkowicie wymordowani, nie było więc dłużej powodu, by stwarzać płonne nadzieje.

Artykuł został oparty między innymi na książce Timothy’ego Snydera pt. „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (Znak Horyzont 2015).

Artykuł został oparty między innymi na książce Timothy’ego Snydera pt. „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (Znak Horyzont 2015).

Proroctwo Hitlera zaczyna się spełniać

Żydzi jednak dalej byli obarczani winą za komunizm, a także kapitalizm (po włączeniu się USA do wojny) czy brytyjskie bombardowania.

W sierpniu 1941 r. już wszyscy członkowie narodu wybranego powyżej szóstego roku życia w Niemczech musieli nosić gwiazdy Dawida. Stanowiła symbol „odpowiedzialności” za zbyt wolne tempo walk w ZSRR.

Niedługo później Alfred Rosenberg zasugerował Hitlerowi deportację Żydów „na wschód” w odwecie za… wywózki Niemców Nadwołżańskich przeprowadzane przez Sowietów tuż przed nadejściem Wehrmachtu.

Zdaniem Hitlera Żydzi sami byli sobie winni i to na nich spoczywała odpowiedzialność za Holokaust (zdj. domena publ.).

Zdaniem Hitlera Żydzi sami byli sobie winni i to na nich spoczywała odpowiedzialność za Holokaust (zdj. domena publ.).

Obarczanie Żydów odpowiedzialnością za niepowodzenia III Rzeszy nie miało końca. Jak przytacza Peter Longerich, Hitler po włączeniu się Stanów Zjednoczonych do wojny przypomniał swoje „proroctwo” z roku 1939, co zapisał w swoim notatniku Goebbels:

Przepowiadał Żydom, że jeśli jeszcze raz doprowadzą do wojny światowej, to ta wojna zniszczy ich samych. To nie były czcze słowa. Wojna światowa jest faktem, a unicestwienie Żydów musi być tego konieczną konsekwencją. Musimy poradzić sobie z tą sprawą bez sentymentów.

W tym czasie trwało już udoskonalanie technologii zabijania, otwierano pierwsze obozy zagłady, gdzie możliwe było „poradzenie sobie z tą sprawą bez sentymentów”, jakie odczuwali ludzie przeprowadzający rozstrzeliwania na Litwie.

Bibliografia:

 1. Christian Ingrao, Wierzyć i niszczyć. Intelektualiści w machinie wojennej SS, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013.
 2. Peter Longerich, Himmler. Buchalter śmierci, Prószyński i S-ka, Warszawa 2014.
 3. David Olusoga, Casper W. Erichsen, Zbrodnia kajzera, Wielka litera, Warszawa 2012.
 4. Timothy Snyder, Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie, Znak Horyzont, Kraków 2015.

KOMENTARZE (27)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Dwa lata radzieckiej okupacji terenów wschodniej RP (1939-1941) to były dwa lata rabunków, mordów, gwałtów i wywózek.
Jeśli żydzi chowali księży i patriotów przed komunistami, to ludność polska odwdzięczała się chowaniem żydów przed Niemcami.
Jeśli zaś żydzi za komunistycznej okupacji zachowywali się jak świnie, to cóż, pretensje o to że za Niemców im nikt nie pomagał powinni mieć do siebie.
Czy timothy snyder o tym napisał, czy jak zwykle zapomniał?

  Anonim

  To dokładnie tak było
  Zydzi wydawali księży i patriotów dla komunistów , a ludność polska odwdzięczała się chowaniem żydów przed Niemcami.

   Janek

   I w zamian za to dzielni Polacy (przede wszystkim ze wsi) pomagali Niemcom Zydow mordowac przeksztalcajac wojne polsko-niemiecka na wojne polsko-zydowska, bo Polacy zabili zdecydowanie mniej Niemcow niz zamordowali Zydow. Mordercow trzeba ukarac, chocby po wielu latach.

  Janek

  Nawet gdyby Zydzi zachowywali sie niegodnie, to taki fakt nie usprawiedliwia mordow na Zydach, gwaltow na Zydowkach i przywlaszczanie oraz kradziezy mienia zydowskiego.
  „Sprawiedliwi…” byli i sa do dzis napietnowani przez polskich sasiadow, a sadzac po komentarzach, antysemityzm dobrze sie trzyma u nas, pomimo odezw Papiezy (takze polskiego) i naszego Episkopatu potepiajacego antysemityzm i antysyjonizm.

   Yakuza

   Natomiast większość funkcjonariuszy NKWD mordujących Polaków w latach 37-38 na teraneach Związku Radzieckiego było pochodzenia żydowskiego. Wg. szacunków ok 200 tysięcy ofiar. Po wstąpieniu Armi czerwonej w 39 ludność żydowska wydawała w ich ręce patryjotów polskich (moja babcia nawet to jeszcze pamięta). Katyń rękoma głównie oficerów pochodzenia żydowskiego. Dlaczego ich wybierał Stalin? Bo nienawidzili polaków i w końcu trzeba to zrozumieć. Jak mówić o antysemityźmie wśród Polaków to trzeba móić jednocześnie o antypoloniźmie wśród Żydów.

    Wiesław z Białostoczcyzny

    A moja babcia opowiadała jak po wkroczeniu w ’39 ruskich, to katolicy polscy zaczęli masowo zapisywać się do partii licząc na profity. W Katyniu 20% polskich oficerów stanowili ludzie pochodzenia żydowskiego. Najwięcej UB-eków było katolikami, a ONR właził w dupę ubecji przy każdej możliwej okazji, taki np. Piasecki. Katolicy po prostu wykorzystali holokaust aby się wzbogacić. We wsi babci, ludzie którzy przechowywali żydów przejęli ich majątki. Po wojnie już nie chcieli powiedzieć co zrobili z przetrzymywanymi. Aby chronić swoje dupska jako pierwsi wstąpili do partii i stanowili (także i ich dzieci aż do roku ’80) lokalną elitę, o ile człowieka latającego z siekierą po wsi można nazwać 'elytą’.

   sopociak

   Janek jesteś rasistowskim idiotą i szerzysz antypolonizm !!, po pierwsze jak myślisz kto pomagał niemcom hitlerowskim wyłapywać i mordować żydów … SAMI ŻYDZI. Tak żydzi z judenratów dogadali się z niemcami, aby stworzyć im niezależne od Polaków enklawy, zarządzane tylko przez żydów !! tak powstały getta w których w całej Europie było kilkadziesiąt. To judenraty tworzyły listy przesyłane niemcom, ilu żydów wyślą do obozów śmierci, a żeby akcja szybko poszła stworzyli w gettach policję żydowską o której pisali żydowscy kronikarze np. Ringelblum, Kacenelson i inni. To żydzi pomogli niemcom wymordować około 3 milionów żydów w obozach śmierci !!. Po drugie wielu Polaków straciło życie nie tylko swoje ale i swoich bliskich przez żydów, którzy byli szmalcownikami, ale tez dlatego, że żydzi nie integrowali się z Polakami i przy pierwszym pytaniu wychodziło na jaw, że to nie Polacy tylko żydzi, po trzecie Polacy mogą pochwalić się 7 tysiącami „sprawiedliwych wśród narodów” ilu żydów może pochwalić się pomocą Polakom, po przegranej kampanii wrześniowej ???, z tego co ja wiem żaden !!, wręcz przeciwnie po napaści rosji na Polaków młodzi żydzi zapisywali się do NKWD aby mordować Polaków i rabować ich majątki, tak było również za cara pod czas rozbiorów i w 1920r. gdy dezerterowali z wojska nie chcąc bronić Polski przed napaścią bolszewików !!

razem

Skladam najwyzszy hold i uznanie narodowi zydowskiemu, z ktorego wspanialych szeregow narodzili sie m. in. Bog-Jezus i najwiekszy ludzki geniusz – A. Einstein.
Od tysiacleci najbardziej przesladowani i najbardziej podziwiani. Ta straszna (nie)ludzka zawisc zrodzila i dalej owocuje najpodlejszymi ludzkimi postepkami, pomimo znacznych rzesz ludzi dobrej woli, ktorzy kiedys musza przezwyciezyc ta tragedie, ” …i mocno wierze w to, ze ten swiat…”

  ona

  Einstain nie był geniuszem. Był urzędnikiem patentowym. Największym geniuszem był Tesla.

   razem

   Nie przekonales mnie i podtrzymuje swoje zdanie na ten temat. Mam nadzieje, ze nie jestes antysemita, wiec dodaje, ze Zydzi wioda prym takze w nagrodach Nobla, a w niektorych dziedzinach tej nagrody, az 40% noblistow to Zydzi.

  Janusz

  Żydzi, wypędzani przez narody europejskie i nie tylko, czy bez powodu ? Nasuwa się pytanie o żródła antysemityzmu, odpowiedż jest prosta, żródłem tego zjawiska są sami Żydzi.

   razem

   Zydzi to narod, ktory dal swiatu m. in. Boga, najpiekniejsze i najwazniejsze zasady moralnosci, ze wspomne zasade, „Kochaj blizniego swego..”, cotygodniowy dzien wypoczynku – w oryginale (Biblia) jest to sobota – setki Nagrod Nobla, wspanialych muzykow, pisarzy,poetow i wiele innych dobr dla ludzi…mozna wiec zrozumiec zazdrosc, trudniej zrozumiec zawisc, a ja nie moge pojac najgorszych, podlych, czasami morderczych zachowan. Papieskie poparcie dla Zydow i potepienie antysemityzmu jakos nie znajduje posluchu u wiernych. Raz jeszcze zycze temu wspanialemu narodowi duzo lepszego szczescia.

    Leszek Wieruszewski

    Ten „wspaniały” naród żydowski odpowiada za mord na Jezusie, więc chyba nie jest taki wspaniały skoro zamordował Boga, którego wyczekiwał od wieków. Idąc ścieżką logicznego rozumowania, trudno uwierzyć, że cały świat jest podły a tylko jedynie Żydzi są wspaniali. Z kart Talmudu można wyczytać, jaki stosunek mają Żydzi do innych nacji (dokładnie taki sam, jak naziści do Żydów). W pierwszej kolejności to Żydzi muszą się nawrócić i uznać Jezusa za Mesjasza co sprawi, że będą promieniować miłością do innych narodów co wróci do nich z wielką mocą !!!!!!!!!!!

    Anonim

    „Kochaj bliźniego swego” to nie żydzi bo to jest w nowym testamencie którego żydzi z oczywistych powodów nie uznają

   Anonim

   Spytaj ksiedza, albo czytaj uwazniej Stary Testament

  Rola

  Zapomniales (?) o innych geniuszach tej rasy: Marks, Engels, Jezow, Szechter, Berman vel Borowski, Mincel, Rozanski…..

Jarek

„Niektórzy Niemcy gwałcili Żydówki.”

Toż to Rassenschande. Można było za to trafić do Dachau.

Anonim

Po 17 września 1939r na terenach wschodnich Żydzi masowo donosili do ruskich na Polaków-zazwyczaj wymyślone historyjki-dostarczając listy. W ten sposób wysiedlały się całe miejscowości, bo Polacy byli aresztowani i wywożeni na wschód wgłąb Rosji i tam przeważnie ginęli.Żydzi przejmowali schedę po tych Polakach. Wojna Niemców z Rosją dopiero przerwała ten koszmar.Wczujcie się w pozycję tych Polaków, co ich rodziny zostały w taki sposób potraktowane i jaki mógł być ich stosunek do Żydów.

  razem

  Ludzka podlosc trzeba karac bez wzgledu na cokolwiek. Nie wszyscy Zydzi to anioly i nie wszyscy Polacy to diably.
  Obawiam sie jednak, ze polskich aniolow (np. Sprawiedliwych Wsrod Narodow Swiata) bylo bardzo malo, (bo np.1% od ponad 30 milionow jest kilkadziesiat tysiecy, „Sprawiedliwych…” natomiast zanotowano do dzis ok. 6,5 tys.).
  Zydzi (tez ludzie), zakladajac,ze to prawda co piszesz, mscili sie jak mogli (to godne potepienia), mysle,ze za „dobrosasiedzkie stosunki ” (czesto mordercze). W zaleznosci od zrodla, Polacy wymordowali od kilkudziesieciu tysiecy Zydow do kilkuset tysiecy. Problem w proporcjach.

   sopociak

   razem, jesteś idiotą i rasistą ! antypolonizm powinien być karany !!. coś ci durniu powiem, otóż Twoi żydzi razem z niemcami wymordowali około 3 milionów żydów !! spytasz jak to, odp. jest prosta myślisz, że niemcy mieli czas i ochotę latać po lasach, czy też zaglądać do każdej dziury aby szukać żydów ?? NIE, to żydzi chcieli utworzenia enklaw niezależnych od wpływów Polaków, tak powstały getta żydowskie w całej Europie !, a wiesz kto tam zarządzał ?? żydzi z judenrat, którzy przy pomocy żydowskiej policji wyłapywali i wysyłali żydów z różnych gett Europy żydów do gazu !!. tacy byli ci twoi żydzi. co gorsza 75% kapo w obozach śmierci to byli żydzi, 5% Polacy, 20% ukraińcy. Wiesz co robili żydowscy kapo, ober kapo i te żydowskie hieny z sonderkomando gwałcili nieżywe, ale jeszcze ciepłe zwłoki kobiet, okradali je tacy byli żydzi !!. A na koniec ci sami żydzi którzy przeżyli wojnę od 1948r. zaczęli mordować regularnie Palestyńczyków, jak myślisz skąd wiedzieli jak to się robi ??? bo 150 tysięcy żydów służyło w niemieckim wojsku i tam się wszystkiego nauczyli.
   Na sam koniec, żydzi mieszkali w Polsce, więc mieli też obowiązki wobec Państwa Polskiego, dlaczego dezerterowali z wojska i dlaczego nie ma żadnego żyda który mógłby pochwalić się że pomagał Polakom po napaści rusków na Polskę !??!!?

Jerzy Kaltenberg

Smieszne te proby tlumaczenia mordowania, rabunku czy szantazow zydow przez polakow tzw. przeslankami historycznymi, ideologicznymi czy 'zemsta’ za kolaboracje z nkwd. Pogrom Kielecki czy oblezenie synagogi na Kazimierzu byly motywowane przez swiadkow czystym zabobonem, tj. rzekomymi porwaniami dzieci 'na mace’ . Przywlaszczanie sobie mienia 'pozydowskiego’ to zwykla grabiez, zas szmalcownictwo – praktykowane powszechnie, nie zas przez samych kryminalistyow – bylo na tyle uciazliwe za AK wydawalo wyroki smierci i zabijalo takich ludzi. Nie z zadnej milosci do zydow, notabene, ale z tych samych pobudek co francuzkie podziemie zabijalo kolaborantow. – bowiem jako kolaboranci stanowili zagrozenie dla panstwa polskiego.

Idiotyzm pokutuje tu od sredniowiecza, a uzasadnianie go 'sofizmatami’ rewanzu to w nalepszym wypadku po prostu brak wiedzy o wlasnym spoleczenstwie i tradycjach, czyli ignorancja, nie wspominajac innych mozliwosci.

Ciekawe jest porownanie powszechnej apologetyki tych czynow z np. ocena motywacji ukrainskich rzezi polakow na wolyniu. Ciekaw jestem czy sz. p. komentatorzy tez beda usprawiedliwiac mordy na dzieciach i kobietach przeslankami ideologicznymi? Czy Polacy mordowani na wschodzie gineli calymi rodzinami z rak ukraincow bo 'zasluzyli sobie’ na to ? A jak na to zapatruja sie obroncy ukrainskiej pamieci narodowej?

Wstyd mi za was.

Jerzy Kaltenberg. – Zyd i Polak

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Panie Jerzy, bardzo dziękujemy za ten wpis. To naprawdę zatrważające, że gdy piszemy o zbrodniach Polaków na Żydach posypują się od razu komentarze usprawiedliwiające te morderstwa. Gdy jest odwrotnie – wszyscy szkalują i wyzywają odpowiedzialnych za zbrodnie. Mimo tego wszystkiego co się wydarzyło jest w nas tyle samo, jak i więcej nietolerancji i zawiści. Pozdrawiamy.

   Jerzy Kaltenberg

   To smutny fakt, Szanowna Pani Anno, a dzisiejsze trendy polityczne i nawrót populistycznego autorytaryzmu ( smieszne że na zachodzie tzw. kręgi opiniotwòrcze wolą mowic o „natywizmie” jak gdyby słowa „faszyzm” już nie bylo) zle rokują na uczciwą ocenę przeszłości.

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Szanowny Panie Jerzy, i jakże trudno się z tym pogodzić… Pozdrawiam serdecznie.

  sopociak

  spore uogólnienie tego co Pan tu napisał. Ja znam historię i mogę wymienić tytuły książek, które dowodzą, że aż 46 razy wypędzano żydów z różnych krajów do których przybyli. Trzeba by się zastanowić dlaczego nikt nie lubi tej nacji. (odpowiedź, że zabili Boga, jest nie do końca trafna bo prócz tego, że wydali na śmierć Chrystusa to przez trzy wieki mordowali Chrześcijan), ale ta odpowiedź jest bardziej skomplikowana. Otóż żydzi naczytali się kłamstw z tory i uwierzyli w ten bełkot jakiegoś pijanego nomada, że są narodem wybranym hehe, ale to jest właśnie powód, że po przybyciu do jakiegoś kraju zaczynali być roszczeniowi i nie integrowali się z tubylczym ludem, dlatego ich wypędzano zewsząd !!. Co do majątków żydów, no cóż historia opisuje steki przykładów jak to żydzi donosili na Polaków za czasów rozbiorów, na ziemian, szlachtę i magnaterię Polską która kolaborowała przeciwko najeźdźcom ruskim. Żydzi często donosili na nich za co w zamian car obdarowywał konfidentów żydowskich majątkami Polskiej szlachty !!. idąc dalej w 1918… 20r. żydzi masowo dezerterowali z wojska Polskiego, gdy była potrzeba obrony Polski przed napaścią bolszewicką !!. Powiem więcej musiano wycofywać żydowskie oddziały z pola walki, bo ci zdrajcy strzelali do Polaków !!, kolejnym przykładem na miłość żydowską były tz. niebieskie karty którymi wycierali sobie mordy żeby nie być zaciągniętym do wojska w 1939r., marginalnie wspomnę o kwiatach rzucanych wrogom Polski rosjanom, którzy nas 17.09.39r. napadli. Masowe zapisywania się młodych żydów do NKWD po to aby mordować Polaków, kraść ich majątki lub zsyłać na Syberię. Dzięki żydom zesłano z kresów 2 miliony Polaków na pewną śmierć. Około 500 tysięcy zamordowano między innymi przez żydów. Na koniec dodam jak wyjaśni Pan (żyd i Polak) że żydzi mordowali żydów pomagając niemcom wyłapać żydów i wysłać ich do niemieckich obozów śmierci. Mówię tu o judenrat i getto policji, o których pisał żyd naoczny świadek Ringelblum, Kacenelson i inni… i było mu wstyd za żydów, którzy pomagali mordowac innych żydów

  Polak, syn harcerza Szarych Szeregów, później żołnierza AK w 3 Brygadzie Szczerbca na Wileńszczyźnie

Leszek

Zauważyłem kolejny wpis o licznej reprezentacji Żydów wśród „noblistów”.Tymczasem, gdy oddzielimy od tej grupy laureatów Nagrody Banku Szwecji /im.A.Nobla/ dla ekonomistów, to będzie nieco inaczej.Przypominam,że A.Nobel ustanowił nagrodę WYŁĄCZNIE dla lekarzy,fizyków,chemików,literatów i działaczy na rzecz pokoju.W latach sześćdziesiątych Bank Szwecji ustanowił fałszywkę, którą z niezrozumiałych powodów wręcza się razem z prawdziwymi nagrodami.Tak w praktyce sprawdza się teza, że kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą.

Anonim

a naziści to kto kosmici?

Zobacz również

Zimna wojna

Ofiary, o których wciąż nie mamy odwagi mówić. Ilu Żydów zginęło z rąk Polaków po zakończeniu II wojny światowej?

Szykany, pobicia, pogromy i zabójstwa – to czekało w powojennej Polsce na wychodzących z ukrycia i wracających z obozów Żydów. Polscy współobywatele eksplodowali nienawiścią wobec...

21 grudnia 2017 | Autorzy: Paweł Stachnik

Druga wojna światowa

Wszystkie zbrodnie Adolfa Eichmanna [18+]

Na procesie podkreślał, że nie ma żadnych wyrzutów sumienia. Nie tylko nie czuł się winny, ale w jego głosie słychać było dumę z wojennych dokonań....

8 grudnia 2017 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Druga wojna światowa

Cztery niesamowite sposoby na przetrwanie obozu koncentracyjnego, w które nie będziesz w stanie uwierzyć

Pojedynek woli, próba zaradności czy nadzwyczajny uśmiech losu? Ci ludzie zachowali życie pomimo wieloletniego pobytu w obozach śmierci. Jakim cudem im się to udało?

29 września 2016 | Autorzy: Katarzyna Krzyżak

Druga wojna światowa

Ilu Polaków naprawdę zginęło ratując Żydów?

Tortury, obozy koncentracyjne, egzekucje, palenie żywcem – taka była cena człowieczeństwa w okupowanej przez Niemców Polsce. Ilu Polaków zamordowano za niesienie pomocy żydowskim sąsiadom?

7 kwietnia 2016 | Autorzy: Daniela Wołos

Druga wojna światowa

Korporacja w niemieckim stylu. Ile Niemcy zarabiali na Auschwitz?

KL Auschwitz-Birkenau – fabryka śmierci i symbol Holokaustu. Wydaje się, że głównym zadaniem obozu było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. W Auschwitz jednak, jak w każdym...

27 października 2015 | Autorzy: Ewelina Olaszek

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.