Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Alfred Rosenberg (1893-1946)

Alfred Rosenberg (fot. Bundesarchiv, Bild 183-1985-0723-500, Bauer, Friedrich Franz, lic. CC-BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv, Bild 183-1985-0723-500, Bauer, Friedrich Franz, lic. CC-BY-SA 3.0 Alfred Rosenberg (fot. Bundesarchiv, Bild 183-1985-0723-500, Bauer, Friedrich Franz, lic. CC-BY-SA 3.0)

Alfred Rosenberg (1893-1946) – zbrodniarz nazistowski, minister Rzeszy do spraw okupowanych terytoriów wschodnich, twórca rasistowskich teorii. Urodził się w 1893 roku w Rydze. Jego matka zmarła niedługo później, a ojciec, gdy Alfred miał 11 lat. Wychowaniem chłopca zajęły się ciotki. W 1915 roku ożenił się z Hildą Lessema. Studiował architekturę w Rydze, a później w Rosji kończył studia inżynierskie, gdzie w ramach pracy dyplomowej zaprojektował krematorium.

W 1918 roku wyjechał do Niemiec. Rok później został jednym z założycieli Niemieckiej Partii Robotników, przekształconej później w NSDAP. Stał się głównym ideologiem ugrupowania i współtworzył całą ideologię nazistowską (to on opracował rasistowską drabinę ras z nadludźmi i podludźmi). Po wybuchu wojny zajmował się przede wszystkim grabieżą dzieł sztuki, mebli i innych dóbr.

Po agresji III Rzeszy na ZSRR w 1941 roku Hitler mianował go na stanowisko Ministra Rzeszy do spraw okupowanych Terytoriów Wschodnich. Piastując to stanowisko nadzorował między innymi deportacje robotników przymusowych. Po wojnie został schwytany i w procesie norymberskim skazany na karę śmierci za grabieże na przemysłową skalę oraz zbrodnie na ludności ZSRR.

Dowiedz się więcej o Alfredzie Rosenbergu:

W trakcie powojennych procesów przywódców III Rzeszy konfrontowano z popełnionymi przez nich zbrodniami. Czy któryś odczuwał wyrzuty sumienia?

Druga wojna światowa | 30.03.2018 | Autor:

Ludzkie oblicze nazistów? Czy sługusi Hitlera mieli wyrzuty sumienia?

“Żałuję tylko tego, że nie wybiłem więcej Żydów”. Tak podsumował swoje życie Alois Brunner, fanatyczny nazista, odpowiedzialny za śmierć ponad 128 tysięcy ludzi. Czy wśród nazistów nie było takich, którzy wyrazili skruchę? A jeśli tak, to jak szczere…

Ciekawe materiały o Alfredzie Rosenbergu z portalu TwojaHistoria.pl:

recenzja | 11.05.2018 | Autor:

Zapiski człowieka, który stworzył Hitlera („Dziennik diabła” David Kinney, Robert Wittman)

Patrzymy na wydarzenia z XX wieku pozornie bezpieczni, jako ludzie epoki cyfrowej. Zapominamy i zadowalamy się myślami, że przeszłość jest czasem dopełnionym. „Dziennik Diabła” skrupulatnie przypomina nam, że immanentnie wpisane w ludzką naturę zło potrzebuje niewiele, aby zawładnąć…

Alfred Rosenberg był czołowym ideologiem III Rzeszy i zajmował wysokie stanowiska w hitlerowskiej administracji.

artykuł | 16.04.2018 | Autor:

Architekt zagłady. Kim był Alfred Rosenberg?

Partyjny filozof, weteran NSDAP i zapiekły wróg komunizmu. Autor jednej z obowiązkowych lektur każdego nazisty. I zbrodniarz wojenny, który bezwzględnie wcielał swoje idee w życie. Jak przebiegała kariera człowieka, który zaszczepił w umyśle Hitlera rasistowskie teorie?

Dziennik Rosenberga stanowił cenne źródło informacji na temat kształtowania się zbrodniczej ideologii III Rzeszy.

artykuł | 05.04.2018 | Autor:

Jeden z najcenniejszych i najbardziej porażających nazistowskich dokumentów. Jak udało się odzyskać dziennik głównego ideologa III Rzeszy?

Zapiski Alfreda Rosenberga, nazistowskiego zbrodniarza i głównego ideologa III Rzeszy, były jednymi z najbardziej poszukiwanych po wojnie dokumentów. Kolejne dekady starań nie przynosiły rezultatów. Dopiero łut szczęścia sprawił, że dziennik namierzono… i to w zupełnie nieoczekiwanym miejscu.

W otoczeniu Adolfa Hitlera pojawiali się najróżniejsi ludzie. Co o nim myśleli?

artykuł | 14.03.2018 | Autor:

Co najważniejsi ludzie w III Rzeszy naprawdę myśleli o Hitlerze?

Już na etapie budowania partii Hitler zgromadził wokół siebie grono zaufanych ludzi, do końca pomagających mu w realizacji ludobójstwa. Czy widzieli w nim szaleńca, przy którym sami zdobędą władzę, czy przeciwnie – dali uwieść się jego charyzmie? Co…

Przeczytaj dzienniki Rosenberga: