Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Juliusz Cezar (100-44 p.n.e)

Juliusz Cezar na obrazie Lionela Royera.

fot.domena publiczna Juliusz Cezar na obrazie Lionela Royera.

Juliusz Cezar, właściwie Gajusz Juliusz Cezar (100-44 p.n.e) – rzymski wojskowy, polityk i przywódca. Urodził się w rodzinie patrycjuszowskiej Juliuszów 13 lipca 100 roku p.n.e. Od połowy lat 70. p.n.e. wpływowy przedstawiciel stronnictwa popularów. Członek kolegium pontyfików, a następnie najwyższy kapłan, wybrany przytłaczającą większością głosów. Pretor 62 roku p.n.e., propretor prowincji Hiszpania Bliższa (61-60 p.n.e). Mając poparcie miejskiego plebsu i wpływowego polityka Pompejusza Wielkiego zmarginalizował wszechwładcy wcześniej rzymski senat. W 60 roku p.n.e. wszedł w skład tak zwanego pierwszego triumwiratu, który przejął realną kontrolę nad państwem. Odniósł imponujące sukcesy zbrojne na północ od Alp. Pokonał Helwetów, Germanów i stłumił wielkie powstanie Galów pod przywództwem Wercyngetoryksa. Ugruntował władzę Rzymu na całym obszarze od Renu, aż po Pireneje. Wyprawiał się nawet dalej – do Brytanii i za linię Renu, na ziemie germańskie.

W 49 roku p.n.e. przekroczył rzekę Rubikon, wypowiadając słynne słowa: „kości zostały rzucone”. Zapoczątkował tym samym decydującą wojnę domową, w której pokonał dotychczasowego sojusznika Pompejusza Wielkiego, błyskawicznie opanował Italię i zmusił swoich przeciwników, w tym większość członków senatu, do ucieczki na Wschód państwa. W 48 roku p.n.e. został mianowany dyktatorem na czas nieograniczony, a w 44 roku – dyktatorem dożywotnim. Gromadząc pełnię władzy w swoich rękach doprowadził do likwidacji rzymskiej republiki. Zamordowany 15 marca 44 roku p.n.e. w efekcie spisku, w którym wzięło udział kilku jego najbliższych współpracowników, w tym niesławny Brutus.

Dowiedz się więcej o Juliuszu Cezarze:

Co zadecydowało o sukcesie Juliusza Cezara?

Starożytność | 21.12.2019 | Autor:

To nie tylko kwestia zaplecza, czyli Juliusz Cezar na wojnie

Juliusz Cezar zwyciężył 48 z 50 stoczonych bitew, co jest jednym z najwyższych wyników przypisywanych historycznym dowódcom. Jak tego dokonał?

Młodziutki Juliusz Cezar był ponoć wyjątkowo urodziwym arystokratą. Tak bardzo, że łamał tak męskie, jak i niewieście serca. Plotki o słynnym wodzu były znane w niemal całym ówczesnym Rzymie. Na ilustracji fragment dziewiętnastowiecznego obrazu Abla de Pujola.

Starożytność | 09.01.2018 | Autor:

Juliusz Cezar: uwodziciel, playboy i biseksualista [18+]

Rzymski polityk, wódz, dyktator i grabarz Republiki Rzymskiej. Tak przede wszystkim zapamiętała go historia. W swoich czasach Juliusz Cezar słynął jednak nie tylko z wojskowych talentów…

Podboje Alessandra pochłonęły trudną do zliczenia liczbę istnień ludzkich. Na ilustracji obraz Nicolaesa Pietersza Berchema przedstawiający bitwę nad Hydaspes (źródło: domena puliczna).

Starożytność | 25.02.2017 | Autor:

Wielkie podboje czy wielkie zbrodnie? Czterech najbardziej krwiożerczych wodzów starożytności

Marzyli o tym, by świat legł u ich stóp. I nie cofali się przed niczym, by osiągnąć zamierzony cel. Gdyby żyli dzisiaj, jak nic oskarżono by ich o ludobójstwo. O kim konkretnie mowa?

Śmierć Cezara na obrazie Karla Theodora von Pilotyego_(źródło: domena publiczna).

Starożytność | 08.10.2016 | Autor:

Co się stało z zabójcami Juliusza Cezara?

Rok 44 p.n.e. popchnął losy świata na zupełnie nowe tory. 23 ciosy zadane Cezarowi przez grupę wysoko urodzonych zamachowców doprowadziły do upadku rzymskiej republiki. Upadł ustrój, powstało cesarstwo… ale co z ludźmi, którzy zgładzili najpopularniejszego polityka całej tej epoki?

Ciekawe materiały o Juliuszu Cezarze z portalu TwojaHistoria.pl:

news | 04.12.2017 | Autor:

Odkryto pierwsze twarde dowody na inwazję Cezara na Brytanię

Archeolodzy z University of Leicester twierdzą, że znaleźli wreszcie twarde dowody na inwazję wojsk Juliusza Cezara na Brytanię. Zdaniem badaczy flota rzymskiego dowódcy wylądowała w zatoce Pegwell, na wyspie Thanet w Kencie, gdzie Rzymianie wznieśli fort w 54…

Najlepsze książki o Juliuszu Cezarze: