Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Płowa bestia. Wszystkie zbrodnie Reinharda Heydricha

Reinhard Heydrich był - zdaniem Hitlera - jednym z najlepszych narodowych socjalistów.

fot.Bundesarchiv, Heinrich Hoffman (recolored)/CC BY-SA 4.0 Reinhard Heydrich był – zdaniem Hitlera – jednym z najlepszych narodowych socjalistów.

Adolf Hitler mawiał o nim, że był jednym z najlepszych narodowych socjalistów. Pod względem człowieczeństwa był jednak najgorszym z najgorszych. Fanatyczny nazista i bezwzględny karierowicz. Taki był Reinhard Heydrich – architekt ludobójstwa i organizator Holokaustu. 

Gdybyśmy mieli utworzyć listę najgorszych zbrodniarzy w historii, to Reinhard Heydrich, nazistowski dygnitarz i jeden z głównych architektów Holokaustu, znalazłby się ścisłej czołówce. Jego cyniczny charakter oraz kompletny brak wyrzutów sumienia sprzyjały organizowaniu mordów na masową skalę. Był przez swoich współczesnych tak znienawidzony, że sprawiedliwość dosięgła go jeszcze przed zakończeniem wojny.

Uwodziciel i karierowicz

Reinhard Heydrich rodził się w 1904 roku. W młodości zdradzał nieprzeciętną inteligencję i talent muzyczny, odziedziczony najprawdopodobniej po ojcu Richardzie – kompozytorze i śpiewaku operowym. Jednak nie zdecydował się na ten kierunek rozwoju. W 1922 roku wstąpił do niemieckiej marynarki wojennej. Służył w niej 9 lat. Jego dobrze zapowiadająca się kariera załamała się z powodu tajemniczego romansu. W wyniku sądu koleżeńskiego niedoszły admirał został wydalony ze służby.

Jeszcze zanim do tego doszło, Heydrich zdążył się oświadczyć. Jego wybranką – po zaledwie paru dniach znajomości! – byla Lina von Osten. Okoliczności utraty pracy nie przeszkodziły szczęśliwej parze. Lina i Reinhard spędzili ze sobą ponad dekadę i doczekali się czwórki dzieci.

Lina Heydrich do śmierci Reinharda wiernie mu towarzyszyła.

fot.Bundesarchiv/ CC-BY-SA 3.0 Lina Heydrich do śmierci Reinharda wiernie mu towarzyszyła.

Po zakończeniu kariery w marynarce wojennej Heydrich rozglądał się za nowym stanowiskiem. Przekonany prawdopodobnie przez żonę uznał, że szanse na szybki awans ma tylko w Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). W 1930 roku organizacja ta świętowała pierwszy znaczący sukces wyborczy. Uzyskała około 18% głosów oraz 107 miejsc w Reichstagu, zostając tym samym drugą siłą w parlamencie.

Heydrich wstąpił w szeregi partii w 1931 roku, przyjmując ideologię nazistowską za swoją. Niedługo później zaaranżowano mu spotkanie z jednym z najbliższych współpracowników Hitlera. Ich rozmowa zaważyła nie tylko na losach samego świeżo upieczonego nazisty, ale i całej historii Trzeciej Rzeszy.

Czy wiesz, że ...

...chcąc zwrócić na siebie uwagę i skłonić Hitlera do małżeństwa z nią, Ewa Braun dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo, w 1932 i 1935 roku. Mimo to Hitler pozostawał niewzruszony na jej wołanie o uwagę i nie zamierzał wchodzić z nią w formalny związek.

...amerykański noblista chciał na własną rękę walczyć z U-Bootami? Liczył na to, że niemieckie okręty podpłyną do jego łodzi, by kupić wodę lub ryby, i zamierzał atakować je między innymi z wykorzystaniem bomb naramiennych.

...podczas powstania warszawskiego dowództwo niemieckie wiedziało o tym, że Polacy używali kanałów, i postanowiło to wykorzystać? Z rozkazu Ericha von dem Bach-Zelewskiego mówiący po polsku Volksdeutsche mieli infiltrować środowisko jako przemytnicy żywności w sieci kanałów.

…grupy dezerterów z amerykańskiej armii były postrachem ludności cywilnej w zachodniej Europie? Złą sławą okrył się m.in. zorganizowany przez nich gang, który współpracował z korsykańską mafią i zarabiał na nielegalnym handlu.

Komentarze (22)

 1. Jarema Odpowiedz

  R. Heydrich nie zginął z rąk czeskich partyzantów tylko czeskich ,,cichociemnych”. Czechosłowacja nie miała bowiem ruchu oporu w sensie partyzantka. Warto zresztą porównać działania Czechów z polskimi. Przecież Polacy wykonali dziesiątki zamachów na Niemców i poza morzem krwi wylanym w ramach odwetów nic to nie dało. Czesi faktycznie zapłacili za ten zamach masakrą Lidic i częściowo wsi Leżaky ale zabili taką ,,szychę” że do dziś się tym chwalą i cały świat wie jak to dzielny czeski naród, jedyny w tej części Europy który walczył z ,,nazistami” zabił jednego z najważniejszych przywódców III Rzeszy. My Polacy strzelaliśmy za to do płotek a za zabicie H. Kutschery zapłaciliśmy podobną cenę jak Czesi za Heydricha. Tyle że kto dziś wie kto to był Kutschera? D. Baliszewski napisał że to jest taki ,,polski” generał bo nawet Niemcy nie kojarzą tego nazwiska. On przeszedł tylko do naszej historii. Odnośnie samego R. Heydricha to widzi mi się że może też miał jakiś niearyjskich przodków bo ta niechęć do Żydów to taka podejrzana była. Niemniej z głównych hitlerowców miał obok Ribbentropa najbardziej aryjski wygląd.

  • Nasz publicysta |Michał Dębski-Korzec Odpowiedz

   Panie Jaremo, może Heydricha zapamiętano ponieważ sam Himmler podczas „rozmowy kwalifikacyjnej” docenił jego stu procentową aryjskość oraz intelekt. Ten człowiek był ambitny i gdyby nie udany zamach z cała pewnością byłby w nazistowskim panteonie.

  • asf1234 Odpowiedz

   Zamachowcy w tym Jozef Gabcik oraz byli szkoleni w Anglii w zakresie dywersyjno-partyzanckim. Obu przygotowywano do działań desantowych ale termin „partyznaci” jak najbardziej do nich pasuje i wcale nie musi tu chodzić tylko i wyłącznie o działajacy na ziemiach czeskich ruch oporu. Co do aryjskości Heydricha to niektórzy zarzucali mu mogolskich przodków – sam Himmler jak się na niego wściekał to ponoć wyzywał od mongołów włąsnie z tego powodu. Z żydowskiej krwi w żyłach Heydrich tłumaczył się w trakcie badań w SS ale ostatecznie odsunięto od niego podejrzenia – być może z tego powodu tak się wykazywał w tej niemieckiej nienawiści do Żydów organizując Holokaust.

 2. Jarema Odpowiedz

  Jeśli uznać że dywersant i partyzant to to samo to faktycznie partyzantami byli. Ale też wypada zaznaczyć że Czesi żeby zabić niemieckiego dygnitarza musieli ściągnąć komandosów w Wielkiej Brytanii bo swoich partyzantów nie mieli. Rzecz w Polsce nie do pomyślenia. Niech każdy sobie odpowie czy nasi sąsiedzi działali tchórzliwie czy racjonalnie. W kwestii R. Heydricha to nie wątpię w jego piekielną ambicje i inteligencje oraz to że gdyby żył osiągnąłby dużo więcej bo niewykluczone że w 1945 to on zostałby naznaczony na ostatniego wodza III Rzeszy. Losów wojny raczej nie zmieniłoby to ale w każdym razie to nasz ,,bohater” jak żaden inny wysoki rangą dygnitarz pasował do idealnego wizerunku Niemca- nadczłowieka, pogromcy niższych ras, słowem był bohaterem w sam raz z opery Wagnera.

  • Revera Odpowiedz

   „Pogrzeb Heydricha w Niemczech był kolosalną uroczystością…” Nie wspomniano, że owa „kolosalność” wynikała m.in. z obecności ponadstutysięcznego tłumu, który bynajmniej nie został spędzony na miejsce, jak to głoszą dzisiaj niektórzy… Nota bene, tchórzostwo najlepiej uzasadnia się przedstawiając racjonalne argumenty.

  • monio Odpowiedz

   Sławomirze, Reinhard został pochowany 9 czerwca 1942 roku na Cmentarzu Inwalidów (Invalidenfriedhof) w Berlinie. Jego grób dalej istnieje, ale nie ma już kamiennego nagrobka z jego popiersiem wykonanym na bazie jego uśmiechniętej maski pośmiertnej

 3. Olaf Mamrot Odpowiedz

  Za każdym razem pomija się jego dzialanosc międzywojenna oprócz nocy długich noży; to on zaplanował oczernienie Tuchaczewskiego w ZSRR i w efekcie likwidacje go i innych, to on zaplanował noc kryształowa – pogrom Żydów. To on spreparował dokumenty w sprawie Fritscha i Blomberga, wreszcie zaplanował operacje w Gliwicach; pretekst do napasci na Polskę. On stał za nie tylko ostatecznym rozwiązaniem ale tez za wymorodowywaniem ludnosci polskiej i innych ziem okupowanych. To on przejął Paryż i Francje z wojskowego gubernatorstwa umieszaczajac tam swoich SD manow; obersturmbannfuhrera Knochena i brigadefuhrera Oberga aby Wreszcie otzymac transfer do Paryża w 1942 i zdławić opór we Francji.

 4. janek Odpowiedz

  ,,Nikt nie organizował ludobójstwa z taką dokładnością i bezwzględnością jak on”. A może coś o żydobolszewii w Rosji Sowieckiej, której w ludobójstwie adolfek, himmlerek i R.H. do pięt nie dorastali? Jak wnioskować to wnioskować, jak przystało na historyka….

 5. Anonim Odpowiedz

  Blad na bledzie. W 1939Niemcy nie zabijali komunistow bo byli w sojuszu ze Stalinem. Z tym strasznym terrorem wCzechach to gruba przesada

 6. Witek Odpowiedz

  Chciałbym dodać, że Friedrich Wilhelm Kritzinger jako jedyny miał obiekcje co planu ostatecznego rozwiązania przedstawionego w trakcie konferencji w Wannsee. Historycy się spierają, nie ma dowodów, ale wiele na to wskazuje. Zaraz potem chciał podać się do dymisji.

 7. Krzysztof Muszka Odpowiedz

  Eksterminacja nie mogła objąć 11 milionow Żydow,bo według Brytyjskej encyklopedi Brytanica( wyd z 1938r) w Europie żyło ich niecałe 4 miliony.Rownież liczba zamordowanych Polskich Żydow nie jest prawdziwa ,bo gdy 17 września 1939 r Bolszewicy zajeli poł Polski Żydow nie mordowali,ale powywozili lub wcielali do swoich organow represji.

 8. monio Odpowiedz

  Protokół z konferencji w Wannsee oczywiście istnieje. Tyle tylko, że nie wspomina o jakichkolwiek masowych mordach. Najbardziej drastyczną rzeczą w niej wymienioną jest planowana sterylizacja niektórych z osób przeznaczonych do deportacji. Wspomina się bowiem w tym dokumencie, że w niektórych wypadkach osoby te mogłyby odwoływać się od decyzji deportacji. W takim wypadku musiałyby się one poddać sterylizacji. Jeden z uczestników konferencji, jak zaznaczono w dokumencie, wyraził przekonanie, że liczba sterylizacji musiałaby być dość wysoka, gdyż niejeden z zainteresowanych zgodziłby się na sterylizację, byle tylko móc pozostać w Niemczech.

  Heydrich na pewno miał sporo „za uszami” jako szef służby bezpieczeństwa i szef RSHA – co prawda też Protektorem Czech i Moraw nigdy nie był, a jedynie zastępcą (Stellvertreter) Protektora.

  Ale informacja prezentowana nieraz wydaje się „zamaszyście przesadzona”, jeśli idzie o „głownego architekta Holokaustu”. Gdyby Heydrich pożył ze dwa lata dłużej, to może miałby on szansę kimś takim zostać w istocie. Być może zatem miał i tak szczęscie, że poległ wcześniej.

 9. Krzysztof Pyka Odpowiedz

  Dlaczego nikt nie usuwa tu absurdalnych komentarzy pisanych przez ludzi o poglądach faszystowskich, samo użycie słowa „żydobolszewia” to jest spełnienie znamion przestępstwa kryminalnego, a wpisy negujące rozmiary Holocaustu tzw. „kłamstwem oświęcimskim”, i pod wieloma artykułami można znaleźć takie haniebne brednie. Nie zależy Państwu na przestrzeganiu standardów obowiązującego porządku prawnego ???

  • Michael Wolf Odpowiedz

   Panie Krzysztofie, ale ….. po co? Dlaczego określenie „żydobolszewia” i komentarze, w których występują, usuwać?

   Po pierwsze: gdy się szpera w życiorysach i genealogii większości komunistycznych zbrodniarzy, to jednak te żydowskie korzenie są i nie da się tego wymazać gumką, mimo panujących trendów i poprawności politycznej. Myślę, że nie trzeba wymieniać konkretnych nazwisk.

   Po drugie: nie twórzmy atmosfery sztuczności, w której „dżentelmeni pewnych słów nie używają”.

   Gdyby udało się dowieść, że Adolf Hitler i taki Heydrich byli po części Żydami, to może przestano by w pewnym momencie mówić o nich „zbrodniarze”, żeby nie drażnić przewrażliwionych środowisk żydowskich?

 10. Dlugi Odpowiedz

  Szkoda chłopa może świat byłby lepszy bez pejsatych a swoją drogą do usa nikt się nie przypieprza wymordowali około 80%rdzennej ludności ameryki ciekawe ilu żydów miało w tym swój udział

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.