Ciekawostki Historyczne

Heinrich Himmler (1900-1945) szef SS

Himmler (fot. Bundesarchiv, Bild 183-R99621, CC-BY-SA 3.0)fot.Bundesarchiv, Bild 183-R99621, CC-BY-SA 3.0

Himmler (fot. Bundesarchiv, Bild 183-R99621, CC-BY-SA 3.0)

Heinrich Himmler

Zbrodniarz wojenny, jeden z czołowych nazistów; współtwórca i szef Gestapo. Urodził się w 1900 roku w Monachium w katolickiej mieszczańskiej rodzinie. Jego ojciec był nauczycielem i konserwatystą. Młody Heinrich nie przejawiał żadnych skłonności do przemocy. Był zafascynowany armią i militariami. Po wybuchu pierwszej wojny światowej, w 1915 roku, przeszedł szkolenie wojskowe, jednak ostatecznie nie trafił na front. Nie udało mu się też dostać na kurs oficerski.

Dwa lata później, za przyzwoleniem ojca, zrezygnował z nauki i w 1918 roku wstąpił do armii. Walkę Niemiec określał mianem „świętego zmagania”. Po wojnie miał kłopoty z prawem – był podejrzewany o zabójstwo prostytutki, z którą mieszkał. W 1919 roku zrezygnował z kariery wojskowej i zapisał się na studia rolnicze, jednak nadal utrzymywał kontakty z grupami paramilitarnymi. Wstąpił do NSDAP i brał udział w nieudanym puczu monachijskim, po którym został z niczym i musiał wrócić do rodziców.

Gdy Hitler wyszedł z więzienia i reaktywował partię, Himmler wrócił w jej szeregi i zaczął piąć się w górę w jej hierarchii. W 1927 roku został zastępcą dowódcy SS, a w 1929 roku dowódcą SS(Reichsführer SS), którą przekształcił w jedną z najbardziej złowrogich organizacji, jaką zapamiętała historia. Pięć lat później, w roku 1936, objął stanowisko szefa niemieckiej policji. Stał również na czele gestapo. Himmler był okultystą, pomysłodawcą Lebensbornu oraz obozów koncentracyjnych (pierwszy – modelowy – powstał w Dachau).

To Himmler odpowiadał za stworzenie Einsatzgruppen, to również on zainicjował prowadzenie rejestru rasowego, tzw. Generalplan Ost. Od 1943 roku był ministrem spraw wewnętrznych. Uważano go wtedy za drugiego po Hitlerze człowieka w Trzeciej Rzeszy. Latem 1944 roku nakazał zorganizowanie Werwolfu, po powstaniu warszawskim wydał rozkaz zburzenia Warszawy, a w październiku utworzył Volkssturm.

Heinrich Himmler śmierć

Pod koniec II wojny światowej, kiedy było już oczywiste, że III Rzeszy nie uda się jej wygrać, próbował przystąpić do separatystycznych negocjacji pokojowych z aliantami, z których ostatecznie nic nie wyszło. Zdrada Heinricha Himmlera była ciosem dla Hitlera. Dyktator wydał nakaz aresztowania swojego współpracownika oraz pozbawił go członkostwa w NSDAP. Na koniec wojny światowej próbował ukrywać się pod fałszywym nazwiskiem, jednak został aresztowany. 23 maja 1945 roku popełnił samobójstwo.

Dowiedz się więcej o Heinrichu Himmlerze:

Druga wojna światowa

Jedyne, co go martwiło, to ograniczona wydajność obozów w Bełżcu, Treblince…

Przez współpracowników został zapamiętany jako „miły szef”. Twierdził przy tym, że to nic, jeśli Żydzi umrą z głodu i…

22 maja 2023 | Autorzy: Soraya Kuklińska

Druga wojna światowa

Wysiedlenia i ludobójstwo dla „rasy panów” – tak Hitler rozprawił się…

Szacuje się, że w ramach Aktion Zamość hitlerowcy wywieźli z Zamojszczyzny ponad 100 tys. ludzi. Wielu z nich zamordowali…

20 marca 2023 | Autorzy: Marcin Moneta

Dwudziestolecie międzywojenne

Pantoflarz, który zamordował kochankę i utrzymywał dzieci z nieprawego łoża? Życie…

Trudno wyobrazić sobie nazistowskich zbrodniarzy jako partnerów i mężów. Jednak Goebbels miał swoją Magdę, Hitler – Evę Braun. A…

25 listopada 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Ciekawe materiały o Heinrichu Himmlerze z portalu TwojaHistoria.pl:

Dwudziestolecie międzywojenne

Co najważniejsi ludzie w III Rzeszy naprawdę myśleli o Hitlerze?

Już na etapie budowania partii Hitler zgromadził wokół siebie grono zaufanych ludzi, do końca pomagających mu w realizacji ludobójstwa….

14 marca 2018 | Autorzy: Anna Winkler

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.