Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Heinrich Himmler (1900-1945)

Himmler (fot. Bundesarchiv, Bild 183-R99621, CC-BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv, Bild 183-R99621, CC-BY-SA 3.0 Himmler (fot. Bundesarchiv, Bild 183-R99621, CC-BY-SA 3.0)

Heinrich Himmler (1900-1945) – zbrodniarz wojenny, jeden z czołowych nazistów; współtwórca i szef Gestapo. Heinrich Himmler urodził się w 1900 roku w Monachium w katolickiej mieszczańskiej rodzinie. Jego ojciec był nauczycielem i konserwatystą. Młody Heinrich nie przejawiał żadnych skłonności do przemocy. Był zafascynowany armią i militariami. Po wybuchu pierwszej wojny światowej, w 1915 roku, przeszedł szkolenie wojskowe, jednak ostatecznie nie trafił na front. Nie udało mu się też dostać na kurs oficerski.

Dwa lata później, za przyzwoleniem ojca, zrezygnował z nauki i w 1918 roku wstąpił do armii. Walkę Niemiec określał mianem „świętego zmagania”. Po wojnie miał kłopoty z prawem- był podejrzewany o zabójstwo prostytutki, z którą mieszkał. W 1919 roku zrezygnował z kariery wojskowej i zapisał się na studia rolnicze, jednak nadal utrzymywał kontakty z grupami paramilitarnymi. Wstąpił do NSDAP i brał udział w nieudanym puczu monachijskim, po którym został z niczym i musiał wrócić do rodziców.

Gdy Hitler wyszedł z więzienia i reaktywował partię, Himmler wrócił w jej szeregi, gdzie zaczął piąć się w górę. W 1927 roku został zastępcą dowódcy SS, a w 1929 roku dowódcą SS, którą przekształcił w złowrogą organizację, jaką zapamiętała historia. Pięć lat później praktycznie cały aparat policyjny przeszedł w ręce Himmlera. Odpowiadał on także niemal w całości za anschluss Austrii. Himmler był okultystą, pomysłodawcą Lebensbornu oraz obozów koncentracyjnych (pierwszy – modelowy – powstał w Dachau).

Przed atakiem na Polskę, Hitler nakazał mu stworzenie casus belli oraz Einsatzgruppen. Himmler zainicjował prowadzenie rejestru rasowego, Generalplan Ost. W 1943 roku uważany był za drugiego po Hitlerze człowieka w Trzeciej Rzeszy. Latem 1944 roku nakazał zorganizowanie Werwolfu, po powstaniu warszawskim wydał rozkaz zburzenia Warszawy, a w październiku utworzył Volkssturm.

Gdy Trzecia Rzesza zaczęła się sypać, próbował przystąpić z aliantami do separatystycznych negocjacji pokojowych, z których ostatecznie nic nie wyszło. Popadł w depresję. Zdrada Himmlera była ciosem dla Hitlera. Dyktator wydał nakaz aresztowania swojego współpracownika oraz pozbawił go członkostwa w NSDAP. Po wojnie Heinrich Himmler próbował ukrywać się pod fałszywym nazwiskiem, jednak został aresztowany. W czasie przesłuchania popełnił samobójstwo.

Dowiedz się więcej o Heinrichu Himmlerze:

artykuł | 23.02.2018 | Autor:

Płowa bestia. Wszystkie zbrodnie Reinharda Heydricha

Adolf Hitler mawiał o nim, że był jednym z najlepszych narodowych socjalistów. Pod względem człowieczeństwa był jednak najgorszym z najgorszych. Fanatyczny nazista i bezwzględny karierowicz. Taki był Reinhard Heydrich – architekt ludobójstwa i organizator Holokaustu. 

artykuł | 19.02.2016 | Autor:

Ile Polek sypiało z Niemcami podczas II wojny światowej?

Prawdziwa Polka nie mogła kochać zbrodniarza z Wehrmachtu, niemiecki żołnierz nie miał prawa zauroczyć się w „polskiej świni”. I Niemcy i Polacy potępiali mieszane związki. Ale to po polskiej stronie odium spadało głównie na kobiety. Uczucie do wroga zamieniało je w…

Naziści sami dawali sobie prezenty...

artykuł | 26.12.2015 | Autor:

Parszywe elfy Hitlera. Naziści sami dawali sobie prezenty

Nie jesteś zadowolony z tego, co znalazłeś pod choinką? Na przyszłość możesz pójść w ślady Heinricha Himmlera. Gdy jemu nie spodobały się fakty na temat historii ludów germańskich, postanowił bezczelnie je podrasować. Jego pomagierzy posuwali się nawet… do…

„Thor walczy z gigantami” obraz Mårtena Eskila Wingego. W ręku nordyckiego boga oczywiście nieodłączny Mjölnir.

artykuł | 09.09.2014 | Autor:

Młot Thora. Superbroń Heinricha Himmlera

Pod koniec II wojny światowej Reichsführer-SS Heinrich Himmler zlecił badania, celem których była budowa supernowoczesnej broni inspirowanej Mjollnirem – młotem nordyckiego boga Thora. W obliczu klęski oczadzenie ideologią sięgnęło w III Rzeszy zenitu.

To właśnie z Theresienstadt miały co dwa tygodnie odchodzić transporty 1200 Żydów do Szwajcarii (fot. Hans Weingartz; lic. CC ASA 3.0).

artykuł | 26.05.2012 | Autor:

Tysiąc dolarów za życie Żyda

Pisaliśmy już kiedyś o tym, jak Heinrich Himmler chciał wymienić milion Żydów za 10 000 alianckich ciężarówek. I nie był to wcale jedyny przypadek, kiedy Reichsführer-SS próbował „przehandlować” więźniów obozów koncentracyjnych. Kolejny miał miejsce na przełomie 1944 i 1945 r….

Ciekawe materiały o Heinrichu Himmlerze z portalu TwojaHistoria.pl:

Książki o Heinrichu Himmlerze: