Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Reinhard Heydrich (1904-1942)

Heydrich, 1940 rok (fot. Bundesarchiv, Bild 146-1969-054-16, Hoffmann, Heinrich, lic. CC-BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv, Bild 146-1969-054-16, Hoffmann, Heinrich, lic. CC-BY-SA 3.0 Heydrich, 1940 rok (fot. Bundesarchiv, Bild 146-1969-054-16, Hoffmann, Heinrich, lic. CC-BY-SA 3.0)

Reinhard Heydrich (1904-1942) – niemiecki nazista, esesman, oficer wywiadu, jeden z głównych współodpowiedzialnych za Holokaust, szef nazistowskiej tajnej policji. Reinhard Heydrich urodził się w rodzinie niemieckiego kompozytora. W młodości zaciągnął się do marynarki wojennej, z której został wyrzucony w 1931 roku. Później wstąpił do NSDAP i SS, gdzie zaczął szybko robić karierę, co wyciągnęło go z kłopotów finansowych. Nie uczynił tego z pobudek ideologicznych, a dla pieniędzy. Tylko w ten sposób mógł zająć się tworzeniem nazistowskich struktur wywiadowczych.

Gdy naziści wygrali wybory, szybko dał się poznać jako człowiek brutalny i metodyczny. Po wybuchu wojny był jednym z tych, którzy nadzorowali machinę śmierci Hitlera. To on zorganizował konferencję w Wansee, gdzie powstała koncepcja ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. W 1941 roku został przez Adolfa Hitlera mianowany protektorem Czech i Moraw. Komandosi czeskiego rządu emigracyjnego w 1942 roku zorganizowali udany zamach na Heydricha. Jego pogrzeb był największą nazistowską manifestacją tego typu.

Dowiedz się więcej o Reinhardzie Heydrichu:

Pomnik upamiętniający najmłodsze ofiary niemieckiej zbrodni w Lidicach

Druga wojna światowa | 24.02.2021 | Autor:

Nie oszczędzili nawet najmniejszych dzieci. Jak Niemcy „pomścili” Reinharda Heydricha?

Mężczyzn i chłopców powyżej 15 roku życia rozstrzelano, kobiety wysłano do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, a młodsze dzieci zagazowano w obozie w Chełmnie nad Nerem. Dwie wioski: Lidice i Lezaki zrównano z ziemią. Niemcy przez wiele miesięcy mścili się…

Reinhard Heydrich był zdaniem Hitlera jednym z najlepszych narodowych socjalistów.

Druga wojna światowa | 23.02.2018 | Autor:

Płowa bestia. Wszystkie zbrodnie Reinharda Heydricha

Adolf Hitler mawiał o nim, że był jednym z najlepszych narodowych socjalistów. Pod względem człowieczeństwa był jednak najgorszym z najgorszych. Fanatyczny nazista i bezwzględny karierowicz. Taki był Reinhard Heydrich – architekt ludobójstwa i organizator Holokaustu. 

iur

Druga wojna światowa | 20.05.2014 | Autor:

Burdel SS. Do czego naziści wykorzystywali prostytutki?

Alkohol i bezpruderyjne panie okazały się dla hitlerowców lepszą metodą pozyskiwania informacji niż najbrutalniejsze nawet tortury. Oto historia przedsiębiorczej burdelmamy. Wyciągała pieniądze od zamożnych żydowskich klientów, a gdy ich zabrakło, nie wahała się skumać z esesmanami.

Książki o Trzeciej Rzeszy: