Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

„Pogląd, że można jeść ludzkie mięso, z dnia na dzień się umacnia”. Kanibalizm w Związku Radzieckim [18+]

Umierająca z wycieńczenia rodzina w czasie klęski głodu na początku lat dwudziestych (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Umierająca z wycieńczenia rodzina w czasie klęski głodu na początku lat dwudziestych (fot. domena publiczna)

Polska placówka wywiadowcza „B. 18” działająca na Ukrainie donosiła 2 czerwca 1933 roku: „Ludzie zabiedzeni i wychudzeni. Najgorzej wyglądają dzieci. Śmierć z głodu jest powszechnym zjawiskiem. Ludożerstwo – na porządku dziennym”. Bolszewicki „raj” okazał się najprawdziwszym piekłem, w którym ludzina została jeszcze jednym gatunkiem białego mięsa.

Kilka miesięcy po zakończeniu pierwszej wojny światowej Kongres Stanów Zjednoczonych powołał do życia American Relief Administration (Amerykańską Administrację Pomocy). Była to organizacja mająca na celu dostarczanie pomocy humanitarnej do Europy. Kiedy Rosję bolszewicką nawiedziła w tym czasie klęska głodu i Moskwa poprosiła o wsparcie, Amerykanie i tam skierowali strumień wsparcia.

Późnym latem 1921 roku grupa pracowników ARA przybyła do Samary z pomocą humanitarną. Na miejscu przekonali się szybko, że klęska głodu przybrała tak katastrofalny rozmiar, iż w praktyce nie da się nad nią zapanować. Natychmiast złożyli Moskwie raport w tej sprawie, co jednak nie przyniosło żadnej reakcji ze strony władz rosyjskich. Tymczasem ludność była zdesperowana.

Trupożerstwo i ludożerstwo

W Europie niewiele wiedziano o prawdziwej skali katastrofy humanitarnej. Jeszce mniej wiedzieli sami Rosjanie, żyjący w atmosferze narastającego czerwonego terroru. Dr I.A. Wiolin wspominany przez Bertranda M. Patenaude w książce „The Big Show in Bololand”, obliczał, że dochodziło do tysięcy przypadków pożerania ludzi.

W samej Samarze (w której zdarzało się, że jatki zamykano za za sprzedaż ludzkiego mięsa!) udało mu się udokumentować 260, z czego 200 były to wypadki trupożerstwa, a 60 ludożerstwa. Skąd rozróżnienie? Otóż ludzkie mięso można było pozyskać na dwa sposoby – albo pożywiając się trupami, albo zabijając człowieka tylko w celu zjedzenia go.

Rosjanie sprzedający ludzkie mięso w czasie klęski głodu 1921 roku. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Rosjanie sprzedający ludzkie mięso w czasie klęski głodu 1921 roku. (fot. domena publiczna)

Inny naukowiec przywoływany przez Bertranda M. Patenaude, dr L.M. Wasilewski, także dokumentował przypadki kanibalizmu. Pokusił się przy tym o głębszą refleksję. Porównał panującą wówczas klęskę głodu z innymi, znanymi z bliskiej historii. Okazało się, że ta z początku lat dwudziestych była jedną z największych dotychczas. Dodatkowo zaznaczył, że wystąpiła ona po wojnie domowej. Każdy tego rodzaju konflikt prowadzi do zdeprecjonowania życia ludzkiego i godności człowieka. Połączenie tych czynników jego zdaniem doprowadziło do wystąpienia aktów kanibalizmu na niespotykaną skalę.

Czy w kanibalizmie może być coś romantycznego

Z powodu wygłodzenia ludzkie umysły zaczęły ulegać halucynacjom i otępieniu. Ciała dopadała puchlina głodowa i ulatywały z nich resztki sił. Wiele osób traciło zmysły, o czym świadczyć miało to, że zamiast ludzkiego mięsa zjadali na przykład same jelita, lub odcinali od zwłok głowę i to ją gotowali. Ludzie pożerali nie tylko obcych, ale i swoich najbliższych. Alexis Babine w swoim dzienniku z Saratowa w Walentynki 1922 roku zanotowała historię jednocześnie makabryczną i… w dziwacznym sensie romantyczną.

Czy wiesz, że ...

...Wołyń w oczach decydentów z AK był krainą lojalną i niestanowiącą problemu, o czym wspominał generał Grot-Rowecki jeszcze pod koniec maja 1942 roku? M.in. dlatego Państwo Podziemne nie od razu zareagowało na doniesienia o zbrodniach Ukraińców na Polakach.

...jedna z najważniejszych radzieckich snajperek w przeciwieństwie do większości ochotniczek, które zgłaszały się do Armii Czerwonej nie była młoda, a jednak stała się śmiertelnie skuteczna. Zdążyła zabić ponad 100 Niemców i wyszkolić setki następczyń.

... zdarzało się, że ciała Polaków pomordowanych na Wołyniu grzebali później ci sami ludzie, którzy ich zabili? Po wrzuceniu ciał do mogił, ubijali łopatami ziemię i odchodzili jak gdyby nigdy nic.

...wojska niemieckie w Kurlandii walczyły aż do 13 maja 1945 roku, czyli jeszcze kilka dni po zakończeniu wojny? Jedną z przyczyn tak długiego oporu był strach, że Rosjanie zrobią żołnierzom Wehrmachtu drugi Katyń.

Komentarze (34)

 1. Jarek Odpowiedz

  „Stalin podjął decyzję, która w ostatecznym rozrachunku kosztowała życie milionów ludzi – postanowił wydusić zboże z całego kraju siłą i sprzedać zagranicę.”

  Stalin mógł sprzedać wiele rzeczy, ale zagranicy nie posiadał, to jak mógł ją sprzedać?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   I to jest najważniejsze w całym artykule? Aby nie zaśmiecać merytorycznej dyskusji kwestiami literówek, czy przejęzyczeń przygotowaliśmy specjalny formularz służący do zgłaszania podobnych potknięć, który znajduje się na dole strony. W przyszłości polecamy z niego korzystać :)

    • Nasz publicysta | Autor publikacji |Aleksandra Zaprutko-Janicka

     Wyciąga Pan ten wniosek na podstawie jednej literówki, a nie lektury artykułu? Jeśli tak, to pozostaje mi przyjęcie z pokorą tej wyjątkowo solidnie uargumentowanej krytyki.

    • Sławek

     „Niechlujstwo jest wskazówką, że autor równie niechlujny merytorycznie”… Pozwoli Pan – ale Pan także pisze niechlujnie, i to ledwie w pojedynczym zdaniu. Powinien Pan napisać: ‚Niechlujstwo jest wskazówką, że autor jest równie niechlujny merytorycznie.” Pomijam oczywiście, że takie rozumowanie jest z gruntu wadliwe logicznie.

 2. stefan Odpowiedz

  Pani Anna lubi wytykać innym narodom przeszłość, chętne bym za to przeczytał o zbrodniach anglików z epoki kolonialnej, ciekawe czy kiedykolwiek podejmnie taki temat.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Jeśli chce się kogoś wywoływać po imieniu, to najpierw wypadałoby sprawdzić, jak ta osoba ma na imię ;-) Nie uważam, że artykuł w jakikolwiek sposób „wytyka” innym narodom przeszłość. Nie oceniam w nim, raczej przytaczam twarde dane i konkretne historie, by uświadomić czytelnika o skali problemu i tragedii, jaka popchnęła ludzi do złamania tego gigantycznego tabu.

   Jeśli chodzi o zbrodnie brytyjskiego kolonializmu, taki artykuł z pewnością prędzej, czy później. Do tej pory pisaliśmy o kolonializmie nie raz, na przykład w wydaniu belgijskim: https://goo.gl/exHrGi

   • esce Odpowiedz

    To dość zabawne, że autorka artykułu wszystko bierze do siebie. Podpowiem więc, że komentujący Stefan pisał o autorce książki wielokrotnie cytowanej w artykule.

    • Nasz publicysta | Autor publikacji |Aleksandra Zaprutko-Janicka

     „stefan” wypowiedział się nieprecyzyjnie i nie jest to kwestia brania do siebie. Komentatorom dość często zdarza się przekręcać imię autora tekstu stąd reakcja. Jeśli chodzi o panią Applebaum, to jako Amerykanka występuje ona pod imieniem Anne, nie Anna. Spolszcza się zwyczajowo imiona przywódców i władców, jak królowej Elżbiety, czy Józefa Stalina. Boris Akunin nie zostaje Borysem, a Paulo Coelho Pawłem. Dlatego nie przyszło mi do głowy, że może chodzić o nią.

     Co do wielokrotnego przytaczania wywodów Applebaum – serdecznie polecam jej nową książkę (tę cytowaną), szalenie interesująca lektura, jednocześnie przeraża i wciąga.

 3. adamiela Odpowiedz

  Temat ciekawy. Bojkotuję wszystko, co ta pani (żona Radosława Sikorskiego) napisze i wyda. Chyba że odszczeka szkalujące Polskę wypowiedzi i publikacje w USA>

   • :) Odpowiedz

    Szczególnie szkalowała Polskę w swoich książkach jak: „Gułag” (a w środku min tzw: „polska akcja NKWD”, pakt Ribbentrop-Mołotow, 17 września 1939, deportacje na wschód, zbrodnia katyńska czy wywózki członków polskiego podziemia po ponownym wkroczeniu RKKA), „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956” (czyli przejęcie władzy przez komunistów), a do tego „Przepisy z mojego ogrodu” (o polskiej kuchni). Faktycznie, kobieta rzeczywiście nie robi nic innego tylko szkaluje Polskę. Żałosne…

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Drogi komentatorze, dla niektórych niestety samo pisanie o Polsce bez idealizowania tylko zgodnie z faktami i źródłami to „szkalowanie”. A tłumaczenie, że nie można zakłamywać prawdy czasem jest bezcelowe… Pozdrawiamy i dziękujemy za ten błyskotliwie ironiczny komentarz :)

  • :) Odpowiedz

   Jak na razie sama szkalujesz Polskę swoimi kompromitującymi wypowiedziami, ale cóż: wiele osób najpierw działa, a potem używa mózgu…

 4. Zdzisław Odpowiedz

  Straszne czasy. Często zarzucamy dawnym cywilizacjom bestialstwo, ale zezwierzęcenie człowieka w dwudziestym wieku osiągnęło rozmiary o których nikomu się nie śniło. Strach pomyśleć co jeszcze przed nami. Wszystko musi się dokonać i wtedy nadejdzie koniec.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Panie Zdzisławie, skąd takie katastroficzne wizje? To, co Pan napisał to niestety prawda, ale zawsze warto mieć nadzieję, że człowiek zacznie uczyć się na własnych błędach. Może to naiwne podejście, ale czasem warto pozwolić sobie na odrobinę naiwności. Pozdrawiam serdecznie.

   • Anonim Odpowiedz

    Szanowna Pani Anno. Moje wizje nie są katastroficzne staram się tylko być nieco bardziej spostrzegawczym. Jedno wiem napewno, że ludzka natura przy wsparciu technik cywilizacyjnych sprowadzi na ziemię armagedon. Jest to tylko kwestią czasu. Teraz zaś cieszmy się i korzystajmy z życia mając nadzieję że nie będziemy zmuszeni zjadać siebie nawzajem jak bohaterowie tego artykułu. Pozdrawiam serdecznie.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowny Panie Zdzisławie, dziękuję za uzupełnienie. Dołączam się do porady: cieszmy się i korzystajmy z życia. Ale dodam: miejmy nadzieję, że dawne czasy nie wrócą oraz, że nie przyjdą nowe, gorsze od poprzednich… Pozdrawiam również serdecznie.

    • Czytacz

     Poruszył Pan kwestię, która od zawsze bardzo mocno mnie interesuje, o naturę człowieka. Czy homo sapiens jest zły z natury czy dobry? Co do drugiej części pańskiego wpisu to proponuję cyt:”Człowiek, który zapragnął używania życia, wstąpił na drogę rozpaczy…” Natomiast w odniesieniu do technologii jako protezy ludzkiego umysłu, to tego samego autora: „By uciec od woli Boga, wynaleźliśmy naukę… Bronimy siebie, kryjąc się za foliałami”. Mam tylko nadzieję, że myli się Pan w swojej ocenie sprowadzenia armagedonu. Pozdrawiam serdecznie.

 5. BM Odpowiedz

  Przydałaby się jeszcze informacja jacy byli główni odbiorcy zboża z Rosji i czy wiedzieli jakimi sposobami jest pozyskiwane i jakie są tego efekty.

 6. Nasz publicysta | Autor publikacji |Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

  Wśród odbiorców była między innymi Francja i Wielka Brytania. Nie da się stwierdzić z całą pewnością, jaki dokładnie był ich stan wiedzy w temacie. Jednego z zagranicznych dziennikarzy koledzy po fachu zniszczyli za opublikowanie prawdziwej relacji z głodującego ZSRR. Przylepiono mu łatkę nierzetelnego kłamcy. Inni korespondenci uwierzyli w teatrzyk, jaki im zaprezentowała Moskwa.

 7. Anonim Odpowiedz

  Komunizm był tylko łagodną formą satanizmu.
  PRZYJDZIE CZAS,GDY ZAPANUJE NA CAŁEJ ZIEMI I TAMTE
  CZASY WYDADZĄ SIĘ POTWORNE ALE WYJĄTKOWE.
  WŁADCA TEGO ŚWIATA,ZA KTÓRYM IDZIE TZW. POSTĘP,
  JEST WROGIEM CZŁOWIEKA I MA JESZCZE
  POTWORNIEJSZE SPOSOBY WYGUBIENIA CZŁOWIEKA
  Z OBLICZA ZIEMI.IDĄ ZA NIM MILIONY.GARDZĄ TYM WSZYSTKIM
  CO JEST NA NIEJ DOBREGO I PIĘKNEGO DZIĘKI

  PANU,
  KTÓRY NARODZIŁ SIĘ TEJ NOCY I NAS WYRWAŁ Z CZARTA MOCY.
  CZY NIE WIECIE CO WYPRAWIAJĄ DLA NIEGO CI SŁAWNI
  I MOŻNI TEGO ŚWIATA?

 8. jason Odpowiedz

  Ten artykuł to tania promocja kolejnych wypocin Anne po słynnym jak to autor napisał Gułagu. Rzetelność pani Anne i autora tego artykułu porównałbym do rzetelności Radzia,który zasłynął,że może Amerykanom zrobić laske

 9. Alef Odpowiedz

  Gdyby ci udręczeni ludzie żyli w rejonach równikowych to jedli by robaki i szczaw i mirabelki razem z oliwkami ale gdy mrozy 50 stopni C to i ” Kazachowie ” wykopują że zmarzliny i jedza mięso tysiącletnich mamutow.
  Dla mnie Appelbaum to tylko zydowka a żydzi
  dla mnie tym wcieleniu to tylko kłamcy i oszusci i złodzieje o przerośniętym ego .
  A im bardziej poznaję historię Polski i Świata tym większe mam o tym przekonanie .
  Nie darmo nazwano ich zmijowym plemieniem.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.