Ciekawostki Historyczne

Czytały je dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Wywołały burzliwe dyskusje. Znalazły się pod nimi tysiące polubień i setki komentarzy, a wśród nich też głosy sprzeciwu i powątpiewania. Czy znasz 30 fascynujących artykułów, od których nasi Czytelnicy nie mogli się oderwać w 2017 roku?

Poniższa lista zawiera publikacje „Ciekawostek historycznych”, które w 2017 roku zebrały najwięcej odsłon.

Pozycje uszeregowaliśmy według łącznej liczby odsłon artykułów, ale TYLKO tych zebranych w 2017 roku. Dane mogą się nieznacznie różnić od wyświetlanych dynamicznie nad każdym artykułem.

Tylko te 30 artykułów odwiedziliście łącznie ponad trzy miliony osiemset tysięcy razy, a każdy z nich z osobna co najmniej 75 tysięcy razy.

Najpopularniejsze materiały roku 2017 to:

Zobacz również:

30. Dlaczego TAK NAPRAWDĘ Drakula przeszedł do historii? Wcale nie chodziło o to, że był wampirem (83 682 odsłon)

Imię zdobywcy Konstantynopola, tureckiego sułtana Mehmeda II, wprawiało w drżenie wszystkich władców piętnastowiecznej Europy. Wszystkich poza jednym.

29. Tyrania nie popłaca. Najbardziej makabryczne śmierci dyktatorów (85 306 odsłon)

Podobno bycie bezwzględnym tyranem jest najlepszą gwarancją spokojnej starości. Może i tak, ale nie każdy dyktator miał okazję się o tym przekonać. Dzisiaj opowiemy o tych zbrodniarzach, którzy nie zdołali uciec przed sprawiedliwością. I o makabrycznym końcu, jaki ich spotkał.

Liberyjski prezydent William Tolbert kochał pieniędze. Nieznająca granic pazerność była przyczyną jego zguby (źródło: wikimedia commons, domena publiczna).

28. Herosi ze stali. Najlepsi polscy czołgiści II wojny światowej (87 748 odsłon)

Pamiętamy o polskich lotnikach, którzy obronili Anglię. Dlaczego w takim razie zapomnieliśmy o pancernych asach, dających łupnia niemieckim czołgistom? Najwyższa pora to zmienić!

27. Sztuka wojny Chrobrego. Gdzie krył się sekret morderczej skuteczności największego polskiego zdobywcy? (89 021 odsłon)

Rusini drżeli przed jego potęgą. Niemcy czuli do niego respekt większy, niż do jakiegokolwiek innego wodza. Wikingowie bali się go spotkać na polu boju. Dlaczego jego wojowie byli niepokonani?

Bolesław Chrobry z drużyną w czasie wyprawy na Kijów. Rysunek Karola Stobieckiego.

26. „Ksiądz się uparł i to nas zgubiło”. Najtragiczniejsze wesela w okupowanej Polsce (89 036 odsłon)

Zamiast nocy poślubnej, czekało ją ciężkie przesłuchanie; gestapowiec gasił papierosa na jej nodze, wybito jej zęby. Zmasakrowaną kobietę nad ranem gestapowcy zawlekli do domu, spodziewali się, że będzie tam czekał na nią mąż. Zastali tylko siostrę Haliny, która zemdlała na jej widok. Nazajutrz kobieta była już w drodze na Pawiak.

Powstanie Warszawskie. Fotografia ze ślubu sanitariuszki Alicji Treutler „Jarmuż” i plut. pchor. Bolesława Biegi „Pałąka”, 13 sierpnia 1944 r. Zdjęcie z książki "Wielka Księga Armii Krajowej" (Znak Horyzont 2015).

25. Byli tak głodni, że zjadali własne dzieci. Do czego jeszcze skrajny głód jest w stanie zmusić człowieka? (91 232 odsłon)

Umrzeć z głodu, czy wyzbyć się wszelkich granic? Taki wybór żadnym wyborem nie jest. Człowiek postawiony w sytuacji skrajnej zje wszystko, byle utrzymać się przy życiu. Co konkretnie?

Wielki głód na Ukrainie 1932-1933 (fot. domena publiczna).

24. Japońscy doktorzy Mengele. Bestie o stokroć gorsze od hitlerowców? (92 424 odsłon)

Bestialskie eksperymenty w imię nauki. Tortury wymuszone wizją postępu. Ale też – nieludzkie próby przeprowadzane z czystego okrucieństwa. Takie, w których ofiar nawet nie uznawano za ludzi. Nieszczęśnicy byli zaledwie „kłodami drewna”.

Japońscy doktorzy śmierci między innymi przeprowadzali sekcje na żywych ludziach. Kadr z filmu "Man behind the sun".

23. Imperium pogardy. Co były gotowe zrobić kobiety, by przetrwać w stalinowskim gułagu? (92 722 odsłon)

Zmuszano je do pracy, której nie byli w stanie podołać najsilniejsi mężczyźni. Cierpiały głód i najgorsze choroby. Za najdrobniejsze przewinienia groził im karcer. Wykorzystywano je seksualnie, niekiedy nawet codziennie. By przeżyć, godziły się na kompromisy, które po kres swoich dni wspominały ze wstrętem… Jakie konkretnie?

Warunki panujące w obozie doprowadzały więźniarki GUŁAGów na skraj wyczerpania.

22. Ohydna tajemnica wybitnego monarchy. Czy największy z polskich królów był w rzeczywistości gwałcicielem? (92 881 odsłon)

Historycy szukają dla niego coraz to nowych wymówek. Przecież takie były czasy, taka mentalność. Nie każdą zbrodnię można jednak uzasadnić. I nie o każdej wypada nam dzisiaj milczeć.

21. Mamy prawo do wszystkich Polek! Sowieckie gwałty nad Wisłą [18+] (94 032 odsłon)

Pisaliśmy już o bestialskich gwałtach, jakich dopuszczali się sowieccy żołnierze na Niemkach w końcowej fazie drugiej wojny światowej. Ofiarami czerwonoarmistów padły jednak również tysiące kobiet innych narodowości. Polki nie były wyjątkiem.

Gdy w pobliżu znajdowali się czerwonoarmiści żadna kobieta nie mogła czuć się bezpieczna. Polski, Niemki, Rosjanki, Rumunki czy Węgierki były ofiarami gwałtów dokonanych przez żołnierzy Armii Czerwonej (źródło: domena publiczna).

20. Mężczyźni zgotowali jej piekło. Dzisiaj nikt już nie pamięta, że królowa Jadwiga była za życia wyzywana od prostytutek, nierządnic, cudzołożnic (94 316 odsłon)

W całej Europie imię Jadwigi mieszano z błotem. Oficjalny papieski trybunał publicznie rozstrzygał czy jest ona cudzołożnicą. I nawet własny mąż, król Władysław Jagiełło, nie dawał wiary jej wyjaśnieniom.

Jadwiga Andegaweńska. Zanim została świętą, była mieszana z błotem jako cudzołożnica i prostytutka.

19. Higiena średniowiecznych królowych. Czy nasze władczynie śmierdziały? (99 639 odsłon)

Święty Hieronim nauczał, że „ten, kogo chrzest oczyścił, nie musi się kąpać raz drugi”. Nakłaniał kobiety, by w trosce o swoje dusze psuły przyrodzoną krasę „rozmyślnym zaniedbaniem”. Za jego radą poszło wiele średniowiecznych arystokratek. Czy polskie władczynie też były na bakier z higieną?

Tak w kąpieli wyglądała bliska krewna naszej królowej Jadwigi, królowa Neapolu Joanna.

18. Jak wyglądała królowa Jadwiga? (102 044 odsłon)

Jan Długosz utrzymywał, że „nie było piękniejszej niewiasty”. Ale na najstarszych portretach widać zezowate straszydło z krzywym i haczykowatym nosem oraz niezdrowo zapadniętymi oczodołami. Jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga?

Jak w rzeczywistości wyglądała królowa Jadwiga?

17. Najbardziej idiotyczne pomysły Stalina (102 081 odsłon)

Wydał wyrok śmierci na hollywoodzkiego gwiazdora, dopingował naukowców do uprawiania roślin na pustyni czy wreszcie pozamykał wszystkich swoich inżynierów w łagrach. A to wcale nie są jeszcze NAJGŁUPSZE z pomysłów Józefa Stalina.

Stalin jako intelektualista? Tak przedstawiano go na propagandowych sowieckich plakatach. Dyktator uważał się bowiem za geniusza. Raz postanowił swoje błyskotliwe pomysły nawet spisać. Ze szkodą dla ludzkości...

16. Siedmiu wybitnych Polaków, o których nie wiedziałeś, że byli Żydami (102 797 odsłon)

Jedni mówili o tym bez wstydu, chociaż zawstydzić ich próbowano. Inni czuli się Żydami i Polakami w równym stopniu. Byli też tacy, którzy przez całe życie woleli o tym nie wspominać. Dzisiaj wszystkich ich mamy za Polaków z krwi i kości. Czy domyślasz się, kogo umieściliśmy na tej liście?

Z uwagi na swoje żydowskie korzenie Jan Kiepura w czasie II wojny światowej znalazł się na niesławnej hitlerowskiej liście: "Lexikon der Juden in der Musik" (źródło: domena publiczna).

15. Jak traktowano pacjentów przedwojennych psychiatryków? Autentyczne wyznania starej pielęgniarki (107 470 odsłon)

Janina zawahała się, „niepewna, czy powinna o tym wspominać”. Wreszcie jednak opowiedziała. I to ze szczegółami.

Terapia zajęciowa. Na zdjęciu zakonnica pełniąca służbę pielęgniarską i grupa pacjentek. Fotografia z okresu międzywojennego.

14. Tatuś już ci nie pomoże. Najbrutalniejsze śmierci dyktatorskich dzieci [18+] (109 172 odsłon)

W młodości żyli jak królowie. Mieli floty luksusowych samochodów, a na ich prywatnych koncertach występowały największe gwiazdy. Ale szczęśliwe dzieciństwo synów i córek dyktatorów trwało tylko tak długo, jak władza ich ojców. I kończyło się równie tragicznie.

Schwytanie Saddama Husajna. Jego synów czekał jeszcze gorszy koniec (fot. US Army, domena publiczna).

13. 10 ohydnych historii, za sprawą których zwątpicie w ludzkość [18+] (126 100 odsłon)

Zoofilia, masowe mordy w imię nauki, odrażające trofea. Przedstawiamy 10 historii, od których każdemu normalnemu człowiekowi robi się słabo.

12. Ta niezwykła Polka trzęsła całą średniowieczną Europą. Dlaczego nigdy o niej nie słyszałeś? (136 758 odsłon)

Najpotężniejsi królowie błagali ją o wstawiennictwo i radę. Papieże uciekali się do niej o pomoc. Była najbogatszą kobietą na kontynencie. Ale była też dumną córą polskiego rodu Piastów. Czy wiesz o kim mowa?

Elżbieta Łokietkówna wraz z rodziną. Fragment obrazu "Gniew Felicjana Zacha" pędzla Somy Orlai-Petricha. Druga połowa XIX wieku.

11. Jak Polacy mścili się na Niemcach za wszystko, co zrobili nam w II wojnie światowej? (143 200 odsłon)

Komunistyczne władze wiedziały, że Polacy nie myślą o litości. Niemcy musieli przygotować się na najgorsze. I w wielu przypadkach dokładnie to ich spotkało. Czy zasłużenie?

Po sześciu latach cierpienia przyszedł czas na zemstę. Na ilustracji fragment okładki książki "Wielka Trwoga" (SIW Znak 2012).

10. Najgłupszy dowódca II wojny światowej? Oto 10 kretyńskich decyzji Hitlera (146 242 odsłon)

Wojskowy geniusz czy militarny dyletant? Błyskotliwy dowódca czy amator na czele milionowej armii? Jakim dowódcą był Adolf Hitler? Niektóre jego decyzje zaskakiwały generałów niekonwencjonalnym podejściem, inne wręcz porażały głupotą. Tych drugich było zdecydowanie więcej. Przedstawiamy 10 naprawdę najgorszych.

Adolf Hitler swoimi nieprzemyślanymi decyzjami doporwadził do klęski nazistowskich Niemiec.

9. Dlaczego warszawiacy nienawidzili powstańców? Oblicze 1944 roku, o którym wciąż się milczy (150 579 odsłon)

Powstanie Warszawskie stworzyło piekło na ziemi. Za wojenną codzienność, brutalność Niemców, cynizm Rosjan, bezradność aliantów i za porażkę dostało się powstańcom. Bo Warszawa za swoje bohaterstwo zapłaciła życiem, zdrowiem i majątkiem jej mieszkańców.

Przedłużające się powstanie było gehenną dla setek tysięcy mieszkańców Warszawy. Na zdjęciu ofiary bombardowania "Adrii".

8. Nie uwierzysz, że oni to kradli. Najbardziej kuriozalne zachowania Sowietów (155 237 odsłon)

Załatwiali się do garnków kuchennych, myli w muszlach klozetowych, a perfumy pili jak najlepszy alkohol. Sowieccy żołnierze po wejściu do naszego kraju szokowali Polaków wyglądem, zachowaniem i obyczajami. Poznaj ich najbardziej żenujące pomysły.

Zachowania czerwonoarmistów od pierwszych chwil szokowały Polaków. Na ilustracji fragment okładki książki "Czerwona zaraza".

7. Nogi gniły i odpadały. Tej choroby można się było nabawić od jednej kromki chleba (162 514 odsłon)

Nasi przodkowie nazywali ją „ogniami świętego Antoniego”. Umierały na nią w niewyobrażalnych mękach dziesiątki tysięcy ludzi. Znalezienie przyczyn tej choroby zajęło całe stulecia – mimo że wróg był codziennie w zasięgu ręki.

Obraz Matthiasa Grünewalda. Tak właśnie wyglądali cierpiący na Ogień Świętego Antoniego.

6. Noc poślubna królowej Jadwigi (166 145 odsłon)

Nikt nie zapytał jej o zdanie, a była zbyt młoda, by zrozumieć co właśnie ją czeka. To nie była radosna, ani nawet uroczysta chwila. Na dodatek pan młody w decydującym momencie… zapaskudził łóżko kałem.

Jadwiga zapewne niewiele pamiętała ze swojego pierwszej nocy poślubnej. Na ilustracji portret władczyni pędzla Marcello Bacciarelliego.

5. 10 faktów o rzekomym wyzwoleniu Polski, które otrzeźwią największych sympatyków komunizmu (167 263 odsłon)

Propagandowe filmy, zmanipulowane seriale, książkowe peany. Przez pół wieku władza ludowa robiła wszystko, by zaszczepić w Polakach dozgonną wdzięczność za uwolnienie spod niemieckiej okupacji. Miliony wciąż widzą w krasnoarmiejcach wyzwolicieli. A jak wyglądała rzeczywistość?

45 lat sowieckiej propagandy przyniosło skutki.

4. L4 z obozu śmierci? Wyjaśniamy dlaczego Władysław Bartoszewski wyszedł z Auschwitz (170 689 odsłon)

Bartoszewski był więźniem o numerze 4427. W obozowym piekle spędził 199 dni, po czym został zwolniony. Wielu osobom wyjaśnienie nasuwa się samo: wyszedł, bo kolaborował. Czy tak było naprawdę?

Wokół zwolnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz narosło wiele mitów. Czas je obalić! Na ilustracji fragment okładki książki „Mój Auschwitz”. Koloryzacja: Rafał Kuzak.

3. Psychopaci z Karaibów. Witajcie w piekle francuskich kolonii (176 122 odsłon)

Swych czarnych niewolników Francuzi zakopywali żywcem, palili, dusili siarką, wysadzali w powietrze, rzucali psom na pożarcie… A co na to wielcy francuscy filozofowie? Surowo potępiali niewolnictwo, ale… w pańszczyźnianej Polsce!

Handlarze niewolników (źródło: domena publiczna).

2. Jak Polki broniły się przed gwałtami czerwonoarmistów? (231 887 odsłon)

„Oswobodziciele” ze wschodu bez skrępowania wyciągali ręce po wszystko, na co mieli ochotę. Za milczącym przyzwoleniem dowództwa napadali także na kobiety. Dla Polek wkroczenie radzieckiej armii oznaczało nieraz śmiertelne niebezpieczeństwo. Co robiły, by nie wpaść w łapy rozbestwionych żołnierzy?

Wkraczający czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek. Ilustracja z książki "Czerwona zaraza".

1. 10 przejmujących faktów o Auschwitz, za sprawą których zupełnie inaczej spojrzysz na historię obozu (275 770 odsłon)

Esesmani, zamawiający u więźniów portrety żon. Osadzeni, urządzający „poranki artystyczne”. I ogromne znaczenie… butów. W opisach rzeczywistości obozowej często najbardziej wstrząsające są przejawy jej „normalności”. Ale to nie wszystko. Czego jeszcze nie wiedzieliście o Auschwitz?

Opisywanie rzeczywistości obozów koncentracyjnych to zagłębianie się w zupełnie obcy, okrutny świat. Co jeszcze może nas zaskoczyć? (obraz Spiridon Manoliu, źródło: domena publiczna).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

30 najpopularniejszych historii 2018 roku

Te artykuły czytały dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Niejeden z nich wywołał prawdziwą burzę, nie tylko na naszych stronach, ale i w mediach społecznościowych....

5 stycznia 2019 | Autorzy: Redakcja

12 najbardziej niedocenianych historii 2016 roku

Dzisiejszy ranking będzie na przekór. Zamiast chwalić się najpopularniejszymi ciekawostkami minionych dwunastu miesięcy zebraliśmy listę tych... czytanych najrzadziej. Spośród wszystkich naszych artykułów opublikowanych w 2016...

8 stycznia 2017 | Autorzy: Redakcja

Trzydzieści historii, które najchętniej czytaliście w 2016 roku

Czytały je dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Wywołały burzliwe dyskusje. Znalazły się pod nimi tysiące polubień i setki komentarzy, a wśród nich też głosy...

1 stycznia 2017 | Autorzy: Redakcja

Trzydzieści historii, od których nie mogliście się oderwać w 2015 roku

Czytały je dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Wywołały burzliwe dyskusje. Znalazły się pod nimi tysiące "lajków", ale też głosy sprzeciwu i powątpiewania. Czy znasz...

2 stycznia 2016 | Autorzy: Redakcja

TOP10 najbardziej niedocenianych ciekawostek historycznych

Dzisiejszy ranking będzie na przekór. Zamiast chwalić się najpopularniejszymi artykułami zebraliśmy listę tych... najrzadziej czytanych. Spośród wszystkich naszych tekstów 95% zebrało przynajmniej 2000 odsłon. Poniżej...

12 kwietnia 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.