Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

10 przejmujących faktów o Auschwitz, za sprawą których zupełnie inaczej spojrzysz na historię obozu

Opisywanie rzeczywistości obozów koncentracyjnych to zagłębianie się w zupełnie obcy, okrutny świat. Co jeszcze może nas zaskoczyć? (obraz Spiridon Manoliu, źródło: domena publiczna).Esesmani, zamawiający u więźniów portrety żon. Osadzeni, urządzający „poranki artystyczne”. I ogromne znaczenie… butów. W opisach rzeczywistości obozowej często najbardziej wstrząsające są przejawy jej „normalności”. Ale to nie wszystko. Czego jeszcze nie wiedzieliście o Auschwitz?

Jak zawsze wszystkie pozycje w zestawieniu zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem przyjrzeliśmy się tekstom poświęconym życiu więźniów i załogi obozu w Auschwitz.

Raczej nie wiedzieliście, że…

10. W Auschwitz pracowała akuszerka, która osiągała lepsze wyniki, niż najbardziej renomowane niemieckie kliniki 

Jedno z niemowląt znalezionych w Auschwitz po wyzwoleniu (źródło: domena publiczna).

Jedno z niemowląt znalezionych w Auschwitz po wyzwoleniu (źródło: domena publiczna).

Stanisława Leszczyńska, która do obozu trafiła za pomoc udzielaną Żydom, w Auschwitz kontynuowała wykonywanie zawodu położnej. Pracowała często w opłakanych warunkach. Porody przyjmowała na przewodzie kominowym biegnącym wzdłuż baraku. Zamiast sterylnego prześcieradła dysponowała brudnym kocem, który aż ruszał się od wszy. Mimo to rezultaty starań tego prawdziwego anioła życia zadziwiły samego doktora Mengele. Akuszerka zdołała odebrać z powodzeniem wszystkie porody, jakie prowadziła. Ani żadna świeżo upieczona matka, ani żadne nowonarodzone dziecko nie zmarło w trakcie rozwiązania (przeczytaj więcej na ten temat).

 9. Więźniowie Auschwitz w wolnych chwilach urządzali sobie „poranki artystyczne”

Aktor i reżyser teatralny August Kowalczyk fakt, że w Auschwitz oferuje się „programy rozrywkowe” określał jako „surrealizm i makabreskę” (źródło: domena publiczna).

Aktor i reżyser teatralny August Kowalczyk fakt, że w Auschwitz oferuje się „programy rozrywkowe” określał jako „surrealizm i makabreskę” (źródło: domena publiczna).

Więźniowie Auschwitz szukali wytchnienia od codziennego znoju i zagrożenia śmiercią także w organizowanych we własnym zakresie rozrywkach. Na „scenie” zrobionej z koców więźniowie-artyści śpiewali obozowe kuplety. Wygłaszali też monologi i recytowali wiersze. organizowano tam prawdziwe widowiska estradowe czy wręcz cyrkowe.

W potajemnym teatrzyku występowali mimowie, akrobaci, klauni, a nawet iluzjonista. Jeden z więźniów ku uciesze innych parodiował tańce góralskie, występując zarazem jako tancerz i tancerka. Na głowie kapelusz – czyli miska, w ręku ciupaga – czyli chochla. (…) Tańczył, krzesał, drobił, chodził, pokrzykiwał, podśpiewywał – zanotowano w jednej z relacji (przeczytaj więcej na ten temat).

8. Esesmani cenili malarstwo, więc więźniom, którzy mieli talent, łatwiej było przeżyć

Dina Gottliebova trafiła do pracy u doktora Mengele po tym, jak na baraku dziecięcym namalowała scenę z disneyowskiej bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (zdjęcie: Camila Meneses Castro, licencja: CC BY-SA 4.0).

Dina Gottliebova trafiła do pracy u doktora Mengele po tym, jak na baraku dziecięcym namalowała scenę z disneyowskiej bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (zdjęcie: Camila Meneses Castro, licencja: CC BY-SA 4.0).

Więźniom, którzy potrafili malować, zlecano różne zadania. Czasem zmuszano ich do tworzenia portretów innych ofiar obozu, poddawanych okrutnym eksperymentom medycznym. A czasem esesmani… zamawiali u nich portrety swoich żon albo dziewczyn. Z usług utalentowanych rysowników chętnie korzystał także doktor Mengele (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Praca przy rozładunku wagonów była jedną z najbardziej psychicznie obciążających. Ale właśnie ona ratowała przed śmiercią z głodu i wycieńczenia 

Transport dawał jednym więźniom szansę na przetrwanie, innym zaś możliwość... realizowania interesów. Na zdjęciu selekcja nowo przybyłych więźniów do obozu w Birkenau (źródło: domena publiczna).

Transport dawał jednym więźniom szansę na przetrwanie, innym zaś możliwość… realizowania interesów. Na zdjęciu selekcja nowo przybyłych więźniów do obozu w Birkenau (źródło: domena publiczna).

Ze środka przybywających do Auschwitz wagonów wysypywały się nieraz trupy niemowląt. Wokół pociągu rozgrywały się sceny dantejskie. Praca przy rozładunku dawała jednak więźniom wymierne profity. Mogli garściami korzystać z przywiezionego jedzenia. Strażnicy często przymykali oko na ten proceder, dbając tylko, by nie brano niczego poza artykułami spożywczymi (przeczytaj więcej na ten temat).

Czy wiesz, że ...

...jedną z przyczyn zbrodni katyńskiej mogło być przeludnienie w więzieniach? Według rosyjskiego historyka, prof. Iwanowa, NKWD nie radziło sobie z tak ogromną liczbą polskich jeńców, dlatego konieczna była ich likwidacja.

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

...Adolf Eichmann w ciągu zaledwie roku, między 1942 a 1943, zawłaszczył żydowski dobytek o wartości ok. 200 mln marek? To właśnie z jego rozkazu zamordowanym Żydom odbierano cenne przedmioty i wyrywano złote zęby.

...po II wojnie światowej liczbę ofiar obozu koncentracyjnego w Auschwitz obliczano w oparciu o ilość i przepustowość pieców krematoryjnych? Nadzwyczajna Radziecka Komisja Państwowa do Badania Zbrodni Niemiecko-Faszystowskich Agresorów oparła się na na zeznaniach ocalałych (w tym członków Sonderkommanda) i schwytanych esesmanów, a także na częściowo zachowanej infrastrukturze fabryki śmierci. Jej członkowie policzyli piece w krematoriach, ustalili ich dobową przepustowość oraz okres funkcjonowania. 

Komentarze (35)

  • II sort Odpowiedz

   Auschwitz to był obóz hitlerowski, nazistowski. Nie wszyscy Niemcy byli hitlerowcami, więc obrażasz ten naród. To tak jak uogólnić, że wszyscy Polacy żyjący w PRL-u to komuniści.

   • Maciek Odpowiedz

    Kto wybrał Hitlera do władzy hitlerowcy?, naziści? czy może Niemcy! nie wypisuj kolego tych Twoich herezji proszę się douczyć a potem coś mądrego spróbować napisać…… i nie kpij z tym II sortem bo naprawdę nie błysnołeś, to tylko Twoje złudzenie! pozdrawiam

   • Adam Odpowiedz

    Tak być możne ale oni sami się zgodzili na to i większość niemcow miała tą świadomość ze takie rzeczy się dzieją na terenie Polski. A my Polacy ratowaliśmy się wszystkim czym mogliśmy żeby uratować życie swoje i swoich dzieci nie mając praktycznie nic z resztą my nie mieliśmy Żadnego wyboru więc nie ma co tu przyrównywać…

   • Anita Odpowiedz

    Co za obrzydliwa proba wybielenia NIEMCOW ODPOWIEDZIALNYCH ZA ZBRODNIE W POLSCE W CZASIE 2 WOJNY SWIATOWEJ niestety to sie nie uda prosze te swoje wypociny wypisywac sobie w zeszyciku i dla siebie

 1. Anonim Odpowiedz

  tylko i wylacznie oboz niemiecki niech te kurwy szkopskie sie wkoncu przyznaja a juz nie dlugo sprawiedliwosc zbierze swoje zniwo islam ich wykonczy a my dobijemy scierwa ludubujcow

 2. marcin Odpowiedz

  Jak zwykle pieprz…..ona niemiecka propaganda . Faktem jest ze Niemcy wywołali wojnę mordowali masowo ludność cywilną ,okradli narody z wszystkiego a teraz podstępnie przeznaczają prawdę . Dla mnie niemiec to sweine kilka naście procent Niemców może o sobie mówić człowiek …. przykre i prawdziwe.

  • Anonimowa Odpowiedz

   Nie wiedziałam, że poznałeś wszystkich Niemców (100%), skoro według Ciebie „kilka naście” procent jest ok. Patrzę, że wszyscy tacy patrioci, a żadnej poprawnie PO POLSKU pisać nie potrafi…!

 3. marcin Odpowiedz

  Wg sondy w największych krajach świata najbardziej nie lubianym krajem są niemcy .
  Spaczony genetycznie naród

 4. Kololoko Odpowiedz

  Parszywy narod. Wcale sie nie dziwie ze maalo kti na świecie ich lubi. A jeszcze gorsi sa volksdojcze,to dopiero wszy,co niemiaszkow interesow bronia.

 5. Dystans Odpowiedz

  Kocham te komentarze, czasami sie zastanawiam kto je pisze I z kad w was ludzie tyle nienawisci… umysly ograniczone… Pozdrawiam
  Milego dnia.

 6. Informatyk z powołania Odpowiedz

  Coś Wam teraz powiem, tak wyzywacie ten kraj, była wojna, czasy hitlerowców i nazistów ale pamiętajcie za którą granice się wybieracie za chlebem.

 7. Wnuk Ofiary Obozu Odpowiedz

  Niby jak INACZEJ?
  Że była tam sielanka i w sumie Niemcy nie byli tacy źli skoro za kromkę chleba pozwalali łaskawie rozładowywać trupy niemowląt albo malować eksperymenty medyczne albo portrety swoich ukochanych żon? Ojjj roczuliłem się, kuźwa….

 8. StanMan Odpowiedz

  Z tego co tu czytam doszlem do wniosku ze nie powinna przewazyc opinia ze glownym
  wrogiem Polski byla Rosja?.A jednak w USA I w Polsce rowniez przewazyla opinia ze glownym
  wrogiem Polski byla Rosja?.

 9. juniors113 Odpowiedz

  Propaganda propaganda ale… Nie istnieje zaden dowod potwierdzajacy to co sie tam wydarzylo. Wszystko co wiemy to zeznania pojedynczych osob ocalalych. Zeznan ktore sie nie pokrywaja.Zastanawia rowniez fakt ze zabroniono twierdzic inaczej. Dlatego tez postanowilem odpuscic ten temat i nie pisac w komentarzu o zupelnie innych faktach potwierdzonych dowodami.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @juniors113: Relacje świadków nigdy nie będą identyczne – wystarczy prosty eksperyment zapytania kilku osób na miejscu dowolnego zdarzenia jak ubrana była ofiara. Gwarantuję Panu, że każdy powie co innego. Indywidualna pamięć to indywidualna pamięć. Nie boimy się krytyki – tutaj do głosu ma dochodzić historia. Jeśli zatem zna Pan, jak Pan mówi inne fakty potwierdzone dowodami proszę nas ich nie pozbawiać, ale o nich napisać. Tu każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, kłócić się z nami i dyskutować. Jeśli już Pan wspomniał, że mogło być inaczej – śmiało proszę nam powiedzieć gdzie i o czym możemy przeczytać. To bardzo ważne, aby wymieniać różne opinie, dzielić się źródłami i debatować.

 10. Tomasz Odpowiedz

  A gdzie są dalsze informacje, że Auschwitz dalej funkcjonowało w Polsce Ludowej? Gdzie dalsze punkty o Żydzie Salomonie Morelu? Najlepiej powyrywać parę kartek i opisywać swoją historię?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.