Ciekawostki Historyczne

Od lat nie jest żadną tajemnicą prześladowanie, jakie spotykało homoseksualistów ze strony nazistowskiego reżimu. Jednak dopiero teraz polski historyk policzył ilu dokładnie mężczyzn zostało wywiezionych do największej fabryki śmierci w hitlerowskich Niemczech tylko dlatego, że byli gejami.

Bohdan Piętka w artykule „Więźniowie z różowym trójkątem w KL Auschwitz” dotyka drażliwej i mało zbadanej problematyki. Chodzi o losy więźniów osadzonych w KL Auschwitz na podstawie paragrafu 175 niemieckiego kodeksu karnego. Głosił on: „Przeciwny naturze nierząd, do którego dochodzi pomiędzy osobami płci męskiej albo między człowiekiem i zwierzęciem, jest karany więzieniem z możliwością utraty praw obywatelskich”. Ustawodawca nie karał, co ciekawe, stosunków homoseksualnych między kobietami.

Zwyrodnialcy z różowym trójkątem

Badacz podaje, że w KL Auschwitz siedziało z powodu homoseksualizmu 97 osób, w tym głównie Niemcy. Na 400 tys. więźniów i więźniarek zarejestrowanych w KL Auschwitz, osadzeni na podstawie paragrafu 175 stanowili co najmniej 0,019 proc do nawet 0,025 proc. ogółu więźniów. Na podstawie zbadanych przez autora częściowo zachowanych materiałów archiwalnych byłego obozu (listy transportowe, książki stanów dziennych, zbiór fotografii obozowych i in.) ustalono dane prawie 80 z nich.

Fotografie obozowe dwóch więźniów Auschwitz zesłanych do obozu za homoseksualizm.

Fotografie obozowe dwóch więźniów Auschwitz zesłanych do obozu za homoseksualizm.

Tylko jeden z więźniów był Żydem (niemieckim), kilku było Czechami. Mieli status więźniów kryminalnych lub przestępców seksualnych. Łączyła ich „ohydna zbrodnia” oraz różowy trójkąt, który musieli nosić w obozie. Okoliczności aresztowania większości pozostają nieznane, choć autor artykułu do kilku z nich dotarł. Niektórych osadzonych obserwowała policja obyczajowa i przyłapała na prostytucji. Podczas przesłuchania wskazali oni swoich klientów, których również aresztowano. Jednego z więźniów zadenuncjował zazdrosny partner.

Zobacz również:

Policjanci, inżynierowie, duchowni, lekarze…

Na podstawie zachowanych aktów zgonu autorowi udało się ustalić, że 24 osadzonych w Auschwitz gejów było wyznania ewangelickiego, a 11 – katolickiego. Pod względem społecznym reprezentowali oni cały przekrój ówczesnego społeczeństwa niemieckiego: byli wśród nich inteligenci i rzemieślnicy, robotnicy i rolnicy. Wśród inteligentów byli urzędnicy, inżynierowie, pochodzący ze Szczecina aktor, urzędnik policji, student, duchowny, asesor sądowy i lekarz. Był też służący, ceramik i marynarz. Najstarszy gej trafił do obozu w wieku 69 lat 31 października 1941 roku i zginął niespełna miesiąc później. Najmłodszy miał 25 lat i deportowano go 7 listopada 1944 r. z KL Dachau.

August Pfeiffer. Trafił do Auschwitz 1 listopada 1941 roku ukarany z paragrafu 175.

August Pfeiffer. Trafił do Auschwitz 1 listopada 1941 roku ukarany z paragrafu 175.

Śmierć lub poniżenie

Większość gejów osadzonych w Auschwitz nie doczekało wyzwolenia. Co najmniej 43 zginęło, 17 na pewno zostało przeniesionych do innych obozów koncentracyjnych. Jeden doczekał wyzwolenia w Auschwitz. Jeden odzyskał wolność w nieznanych okolicznościach. Los reszty pozostaje nieznany. Jednak nawet ci, którym udałoby się przeżyć obozy, niekoniecznie zostaliby zwolnieni po upadku nazistowskich Niemiec. Jeszcze w latach 50. XX wieku wspólna komisja powołana przez NRD i RFN odmówiła więźniom osadzonym z paragrafu 175 uznania za ofiary nazizmu. Przyjmowano, że ze względu na swoją orientację seksualną rzeczywiście byli przestępcami.

Na ostateczne zniesienie pozostałości paragrafu 175 w Niemczech trzeba było poczekać aż do lat 90-tych.

Źródłem powyższego newsa jest:

 • Bohdan Piętka, Więźniowie z różowym trójkątem w KL Auschwitz, „Dzieje Najnowsze”, nr 2/2014

Newsy historyczne. O co chodzi?

news-1 Rubryka „newsów historycznych” to najnowsze doniesienia ze świata historii. Szukamy przegapionych i przemilczanych odkryć polskich (i nie tylko) naukowców. Pokazujemy, że w badaniach nad przeszłością nieustannie coś się dzieje.
news-2 Nasze newsy są krótkie i przystępne. Na 2-3 tysiącach znaków streścimy dla Was odkrycia, które naukowcy zawarli na dziesiątkach stron hermetycznych prac. Piszemy tylko o tym, co naprawdę ma znaczenie. Bez przynudzania.
news-3 Opieramy się na publikacjach naukowych z ostatnich 18 miesięcy. W świecie historii newsy rozchodzą się powoli, a prace akademickie trafiają do potencjalnych odbiorców z dużym opóźnieniem. To co w innych dziedzinach przestaje być newsem po 24 godzinach w historii może nim być nawet rok później.
news-41 Przygotowując newsy kierujemy się listą najbardziej prestiżowych periodyków historycznych. Jeśli jesteś wydawcą lub autorem i chciałbyś, abyśmy sięgnęli do konkretnej publikacji – wyślij ją na adres korespondencyjny naszej redakcji lub w wersji elektronicznej.

KOMENTARZE (12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Amadi

Świetny pomysł na urozmaicenie serwisu nową formułą. Dobrze widzieć, jak stale się rozwija :)

Atleta

Łał. Artykuł na podstawie jednego tekstu. To takie, hymm profesjonalne….

  Amadi

  A na podstawie ilu źródeł powstał tekst?
  Sprawdź jeszcze raz, na czym polega forma newsa historycznego…

zorientowany

Wiecie czemu aż tak mało homoseksualistów trafiało do obozów? Dlatego, że bardzo wielu hitlerowców było ukrytymi homo. Co więcej, wyłapywali ich, wykorzystywali seksualnie, a następnie – by zatrzeć wszelkie ślady – zabijali. Tak działo się masowo w Warszawie, gdzie odbywały się orgie, po których wszystkich gejów Polaków mordowano, a ciała wrzucano do Wisły. Taka jest prawda i przeżyli tacy, którzy to widzieli i pamiętali.

B.

W Auschwitz więźniów z różowym winklem było mało. Jak wspomniano powyżej, z paragrafu 175 aresztowano głównie Niemców, w ciągu całego istnienia III Rzeczy było ich ok. 100 tys. Większość zatrzymanych trafiła do więzień, ale szacuje się, że od 5 do 15 tys. zesłano do obozów koncentracyjnych. Około 60% z nich poniosło tam śmierć. Trafiali oni jednak do innych niż Auschwitz obozów, np. do Flossenbürga czy Fuhlsbuttel. Faktycznie po zakończonej wojnie zwykle nie byli zwalniani. Odszkodowań nie dostali nigdy, przez wiele lat odmawiano również uznania ich za ofiary nazizmu.

Waldi

Tradycyjnie już, również w 2015 roku odmówiono prawa gejom udziału w kolejnych uroczystościach rocznicy wyzwolenia Auschwitz. I nikt już nawet na ten temat nie napisał słowa. Przyzwyczajono się już, że kato-naziści rządzący Polską podtrzymują tradycje nazistowskich hitlerowców w kwestii traktowania gejów…

  Albert Górniak

  To smutne :(

  Rola

  Obecnosc dewiantow na obchodach uwlaczalaby pamieci ofiar. Sodomici sami wylaczyli sie z cywilizowanego swiata. A czy do obchodow dopuszczono delegacje……np. zlodziei, oni rowniez siedzieli w obozach. Znam kogos kto siedzial w ruskich lagrach. Tam dewiantow golymi rekami dusili inni wiezniowie bo bali sie ich i brzydzili

   Anonim

   Ta wypowiedź jest poniżej poziomu.

   Sopel

   Co racja to racja. Nimt nie chcialby stac obok sodomity w takiej uroczystosci.

DW

Nie rozumiem. Jak to „niekoniecznie byliby zwolnieni”? Przecież po upadku nazizmu obozów już nie było.

  ola22

  Ale nadal homoseksualizm był karalny, więc mogli nadal siedzieć w zwykłym więzieniu.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Jak traktowano homoseksualistów w czasie II wojny światowej?

Porzekadło głosi, że w miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone. Co jednak, gdy w czasie wojny na miłość nie ma miejsca wcale? A przynajmniej...

7 listopada 2017 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Dwudziestolecie międzywojenne

Życie erotyczne przedwojennych gejów [18+]

Specjaliści sprzed stulecia konsekwentnie odróżniali „homoseksualizm” od „pederastii”. Ten pierwszy to był dla nich rodzaj zboczenia, albo choroby, niezależnej od woli człowieka. Drugim mianem określali wyłącznie...

30 kwietnia 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Dwudziestolecie międzywojenne

Najsłynniejszy polski gej

Spędził życie z jedną kobietą, ale kochał tylko mężczyzn. Geniusz i skandalista, pierwowzór stereotypowego fryzjera geja, przyjaźnił się z duchownymi i koronowanymi głowami. A władze...

15 kwietnia 2015 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Dwudziestolecie międzywojenne

Dobry patriota to zielony patriota. Jak bardzo ekologiczna była II Rzeczpospolita?

Ekologia to nie wynalazek ostatnich dekad. W przedwojennej Polsce z zapałem walczono nie tylko z bolszewikami i opozycją - ale też z niszczeniem przyrody. Obowiązkowe święta sadzenia...

5 marca 2015 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Druga wojna światowa

Auschwitz. Idealne nazistowskie miasto?

Pierwsze skojarzenie z Auschwitz okresu II wojny światowej? Obóz koncentracyjny. Drugie skojarzenie? Też obóz. I trzecie tak samo. Na pewno innego zdania byli nazistowscy urzędnicy,...

20 listopada 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Dwudziestolecie międzywojenne

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu zbudowano… w 1917 roku?

W artykułach i książkach poświęconych obozowi Auschwitz-Birkenau można wyczytać, że Niemcy utworzyli go w połowie 1940 roku. Jest to prawda, ale tylko połowiczna. Rzadko wspomina...

28 września 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.