Ciekawostki Historyczne

Ekologia to nie wynalazek ostatnich dekad. W przedwojennej Polsce z zapałem walczono nie tylko z bolszewikami i opozycją - ale też z niszczeniem przyrody. Obowiązkowe święta sadzenia drzew i ekologia jako sprawdzian kultury społecznej. Oto Rzeczpospolita A.D. 1930.

Pionierzy ekologii rozpoczęli swoją działalność jeszcze pod zaborami. Do tej grupy należeli między innymi Jan Gwalbert Pawlikowski, Władysław Szafer, Bolesław Hryniewski czy Adam Wodziczka. Kontynuowali pracę po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i postulowali, by całe społeczeństwo edukować w zakresie ochrony przyrody. W artykule „Kształtowanie świadomości ekologicznej w Drugiej Rzeczypospolitej” Edyta Wolter z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawia działalność wymienionych badaczy oraz ich dokonania dla polskiej edukacji ekologicznej i prawodawstwa w tym zakresie.

Kochasz swój kraj? Opiekuj się drzewami i nie męcz zwierząt

Badaczka w swoim artykule odsłania nieznane i zapomniane już dziś źródła, w których czytamy na przykład, że najlepsze prawo nic nie zmieni, jeśli społeczeństwo nie będzie odpowiednio wychowane, a właściwe relacje człowieka z przyrodą stanowią niezawodny sprawdzian kultury.

Kolejna wesoła ekolożka... (okładka "Światowida" z września 1929 roku).

Kolejna wesoła ekolożka… (okładka „Światowida” z września 1929 roku).

Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego już w 1923 r. wydało okólnik skierowany do wszystkich władz szkolnych, w którym wyjaśniono zasady organizacji obowiązkowego w szkołach święta sadzenia drzew – wiosną i jesienią. Zaplanowano, że każde dziecko otrzyma jedno drzewko do opieki, co miało symbolizować miłość do przyrody i ziemi ojczystej.

Ponadto Minister zabronił nauczycielom gimnazjów niższych i wyższych zadawania zwierzętom cierpień podczas obserwacji biologicznych. Hodowle w szkołach miały służyć nie tylko poznawaniu życia zwierząt, ale także kształtowaniu przyjaznych uczuć wobec nich. Ministerstwo zachęcało także do zakładania ogródków szkolnych (pomocą służyło Towarzystwo Popierania Ogródków Szkolnych) i organizacji wycieczek turystyczno-krajoznawczych. Miały one nie tylko kształtować wrażliwość estetyczną młodzieży, ale też… wzbudzać w niej uczucia patriotyczne i obywatelskie!

Zobacz również:

Nie ciskaj kamieniami w ropuchę!

Autorka prezentuje nam również cały kanon lektur – zarówno autorów krajowych, jak i przetłumaczonych z języków obcych. Uczniowie dowiadywali się z nich, jak stworzyć roślinom odpowiednie warunki do rozwoju, w jaki sposób drzewa oczyszczają powietrze, a także kształtowali w sobie postawy szacunku dla zwierząt. W jednej z książek czytamy np.: „nie ciskajcie kamieniami w ropuchę, gdyż czyniąc to pozbawilibyście ogród dzielnego obrońcy”.

"Słodkie owoce jesieni". Okładka Światowida z września 1926 roku.

„Słodkie owoce jesieni”. Okładka Światowida z września 1926 roku.

Uwrażliwiano także dzieci na wiedzę na temat środowiska życia zwierząt i ich potrzeby, np. na fakt, że zimą ptaki cierpią głód, że dręczone zwierzęta czują ból. Istotny element procesu edukacyjnego stanowiła ochrona roślin, drzew, zwierząt i ptaków.

Minister Sławomir Czerwiński wydał ponadto w 1929 roku okólnik nawiązujący do wartości celowej zbiórki makulatury. Przekonywał, że papier i stare gazety można wykorzystać jako surowce wtórne, a w akcję ich zbierania powinny się włączyć wszystkie kuratoria oraz inspektoraty, szkoły średnie i zakłady kształcące nauczycieli. Jeśli więc chodziliście do szkoły u schyłku XX wieku i wydawało wam się, że gromadne zbieranie śmieci z boiska to jakaś nowinka – wiedzcie, że to samo robili Wasi dziadkowie, a może nawet pradziadkowie.

Źródłem powyższego newsa jest:

E. Wolter, Kształtowanie świadomości ekologicznej w Drugiej Rzeczypospolitej, „Kwartalnik Historii Nauki i Techniki”, nr 2 (58)/2013

Newsy historyczne. O co chodzi?

news-1 Rubryka „newsów historycznych” to najnowsze doniesienia ze świata historii. Szukamy przegapionych i przemilczanych odkryć polskich (i nie tylko) naukowców. Pokazujemy, że w badaniach nad przeszłością nieustannie coś się dzieje.
news-2 Nasze newsy są krótkie i przystępne. Na 2-3 tysiącach znaków streścimy dla Was odkrycia, które naukowcy zawarli na dziesiątkach stron hermetycznych prac. Piszemy tylko o tym, co naprawdę ma znaczenie. Bez przynudzania.
news-3 Opieramy się na publikacjach naukowych z ostatnich 18 miesięcy. W świecie historii newsy rozchodzą się powoli, a prace akademickie trafiają do potencjalnych odbiorców z dużym opóźnieniem. To co w innych dziedzinach przestaje być newsem po 24 godzinach w historii może nim być nawet rok później.
news-41 Przygotowując newsy kierujemy się listą najbardziej prestiżowych periodyków historycznych. Jeśli jesteś wydawcą lub autorem i chciałbyś, abyśmy sięgnęli do konkretnej publikacji – wyślij ją na adres korespondencyjny naszej redakcji lub w wersji elektronicznej.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Andrzej S. z UK

I to jest prawdziwa ekologia, a nie debilny 'niby efekt cieplarniany’…

Zobacz również

Druga wojna światowa

Zapomniany przekręt: Naziści kazali Żydom… płacić składki emerytalne!

Współczesna nauka rzadko wyciąga na jaw podobne absurdy. Dwaj krakowscy historycy przypominają: Niemcy nie tylko masowo mordowali ludność pochodzenia żydowskiego. Zmuszali też Żydów do opłacania...

4 lutego 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Dwudziestolecie międzywojenne

Przed wojną przemycano wszystko. Nawet słodzik. I ludzie zbijali na tym fortuny!

Sacharyna. Najpopularniejszy środek chemiczny służący do produkcji słodzika. A zarazem – źródło nielegalnych fortun w przedwojennej Polsce. Od słodziku można było zostać milionerem, trafić do...

5 stycznia 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Zimna wojna

Historycy z IPN udowadniają: Marian Zacharski był tylko zdolnym amatorem

Polska miała swojego własnego szpiega na miarę 007. Nazywał się Zacharski, Marian Zacharski. Tyle tylko, że zamiast uroku i niezwykłych talentów agenta Jej Królewskiej Mości, dysponował...

9 grudnia 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Ilu dokładnie gejów trafiło do Auschwitz?

Od lat nie jest żadną tajemnicą prześladowanie, jakie spotykało homoseksualistów ze strony nazistowskiego reżimu. Jednak dopiero teraz polski historyk policzył ilu dokładnie mężczyzn zostało wywiezionych do...

30 października 2014 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.