Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Historycy z IPN udowadniają: Marian Zacharski był tylko zdolnym amatorem

Ilustracja pochodzi z wnetrza książki "Spiedzy PRL-u"; autor grafiki:Grzegorz AraszewskiPolska miała swojego własnego szpiega na miarę 007. Nazywał się Zacharski, Marian Zacharski. Tyle tylko, że zamiast uroku i niezwykłych talentów agenta Jej Królewskiej Mości, dysponował głównie… łutem szczęścia.

Marian Zacharski ps. „Pay” przedstawiany jest jako najprawdziwszy as polskiego wywiadu. Jak mówił o nim Czesław KiszczakBył największym polskim szpiegiem… spośród wykrytych.

Nazywano go bohaterem, stawiano za wzór profesjonalizmu. Sam Zacharski we wspomnieniach kreuje się na superagenta, który przez lata prowadził emocjonującą grę z obcymi wywiadami. Jak piszą Władysław Bułhak i Patryk Pleskot, autorzy książki „Szpiedzy PRL-u”

Stał się bohaterem (jeszcze w czasach, kiedy siedział w więzieniu) licznych prac dyplomowych pisanych w słynnej szkole szpiegów w Starych Kiejkutach. Dla nich i im podobnych w innych krajach „bloku” miał też rzekomo powstać specjalistyczny film „Poznałem go w Los Angeles”.

Marian Zacharski w swoich książkach kreuje siebie na asa wywiadu. Historycy IPN udowadniają, że w rzeczywistości był tylko zdolnym amatorem.

Marian Zacharski w swoich książkach kreuje siebie na asa wywiadu. Historycy IPN udowadniają, że w rzeczywistości był tylko zdolnym amatorem.

Wcale nie był asem?

Bułhak i Pleskot, na co dzień pracownicy IPN, jako pierwsi dotarli do nieudostępnianej publicznie teczki osobowej Mariana Zacharskiego. Cel był prosty: rzucić nowe światło na biografię Zacharskiego i skonfrontować twarde dowody z książek agenta-celebryty. Jak sami stwierdzają:

Chcemy uzupełnić te fascynujące, ale subiektywne i czasami mylące wspomnienia, a także zbyt uproszczające tezy dziennikarskie dokumentacją wywiadu MSW, jeszcze do niedawna umieszczoną w zbiorze zastrzeżonym Instytutu Pamięci Narodowej.

Marian Zacharski, który w PRL zrobił błyskotliwą karierę dzięki zdobyciu niezwykle cennych materiałów wywiadowczych cały swój sukces zawdzięcza niezwykłemu szczęściu i ślepemu trafowi. W początkach swojej pracy „Pay” otwarcie przyznawał, że nie wie nic o „szpiegowskim rzemiośle”, a polskie MSW nie zapewniło mu nawet elementarnego kursu.

Żółtodziób wygrywa los na szpiegowskiej loterii

Kiedy świeżo upieczony agent zjawił się w Los Angeles, jego zadaniem miało być dostarczanie informacji o amerykańskich firmach produkujących obrabiarki. W tym celu osiadł w Playa del Rey, blisko Doliny Krzemowej.

Czy wiesz, że ...

...Aleksander Kwaśniewski, zwiedzając destylarnię w Erewaniu, dał się namówić na wystąpienie w roli... odważnika. A że wyglądał akurat wyjątkowo dobrze, okazało się, że zanim udało się go zrównoważyć, na szali trzeba było położyć dobre sześć kartonów dwudziestoletniego koniaku.

...Stalin był tak zbulwersowany "zbyt namiętnym" pocałunkiem w jednej z rosyjskich komedii, że nakazał wycięcie nieprzyzwoitej sceny z filmu? Jego urzędnicy w obawie przed powtórką incydentu zakazali jakichkolwiek pocałunków we wszystkich radzieckich produkcjach kinowych.

...by uniknąć obowiązkowej służby wojskowej w PRL-u wielu młodych mężczyzn udawało chorobę psychiczną? W ten sposób w 1984 roku na oddział zamknięty trafił Andrzej „Kobra” Kraiński, który z poznanym tam ordynatorem Andrzejem Michorzewskim założył zespół Latający Pisuar, z którego narodziła się słynna Kobranocka.

... żona rządzącego Rwandą dyktatora Juvénala Habyarimana, choć próbowała wszystkim wmówić, że jest kurą domową, w rzeczywistości rządziła krajem. Była u steru władzy także wtedy, gdy rozpoczęło się ludobójstwo. Nie miała zamiru go powstrzymywać.

Komentarze (41)

 1. DUST DEVIL Odpowiedz

  Brzmi całkiem prawdopodobnie. Ale skoro amator zdołał wykraść tak wiele to jaką amatorkę odstawiło USA skoro nie pilnowali ludzi, którzy mieli dostęp do największych sekretów :)

  Swoją drogą, smutno mi się zrobiło jak przeczytałem historię Williama Bella – ten człowiek naprawdę wiele ciężkiego przeszedł i na koniec umarł poprzez zapicie się na śmierć na przepustce z więzienia…

 2. zawiślak Odpowiedz

  Bułhak i Pleskot nic im się w życiu nie udało innym jak ślepej kurze ziarno wszystko i zawsze bez wysiłku. Ja uważam że Bułhak i Pleskot to benkarty z IPN.

  • skrzat Odpowiedz

   Krytykować można zachowując kulturę wypowiedzi i nie robiąc błędów ortograficznych w rzucanych inwektywach ;)

 3. Anonim Odpowiedz

  a co oni nowego odkryli przecież o tym wszystkim tak samo pisze Zacharski w swoich książkach , czyżby kolejni wielcy badacze teoretycy?.

 4. Olo Odpowiedz

  Zacharskiego znam. A kto to Bułhak i Pleskot ??? Kto ich szkolił i jakie sukcesy w wywiadzie zagranicznym odnieśli ??? IPN jako najwyższa i OBIEKTYWNA instancja ??? Po zniszczeniu prawie 40% materiałów UB w 1989r ??? Rzewne jaja !!!

  • barbarossa Odpowiedz

   „A kto to Bułhak i Pleskot ???” Pracownicy IPN. „Kto ich szkolił i jakie sukcesy w wywiadzie zagranicznym odnieśli ???” a co to ma za znaczenie i czy ktokolwiek musiał ich szkolić. Podają poprostu fakty zamieszczone w do kumentach poskomunistycznych służb, ale widać fakty w oczy kolą co poniektórych UBoli. Trzeba bylo byc skrupulatniejszym i jeszcze parę kursów zrobić nad Wisłę żeby spalic więcej dokumentów leniu…

 5. Anonim Odpowiedz

  Myślę, że zacietrzewieni antykomunizmem, tzw.historycy IPN po prostu z zawiści ant-peerelowskiej zaniżają i usiłują pomniejszyć zasługi tego agenta.

 6. jp Odpowiedz

  Żenujące, że tak szacowna instytucja jak IPN zatrudnia czy też współpracuje z ludźmi, których spojrzenie na świat jest totalnie oderwane od rzeczywistości. Każdy trzeźwo myślący człowiek domyśla się, że wykradzenie danych z firm zbrojeniowych najpotężniejszego państwa świata nie może być tylko kwestią przypadku, farta. Szczęście jest ważne ale ilu nie wykorzystałoby tego zbiegu okoliczności? Trochę szacunku dla pracy wykonanej przez Pana Zacharskiego. To że był agentem państwa komunistycznego nie może wpływać na rzetelną ocenę jego dokonań i sukcesów zawodowych, które miał i to jest fakt niepodważalny.

  • Marian Odpowiedz

   „jp napisał 1 stycznia 2015 o 18:37”

   PO pierwsze nie podpisuj się JP bo było tylko dwóch JP! Józef Piłsudski i JP II.
   PO drugie to ten „słynny” PRL-owski „James Bond” nie pracował dla POLSKI, tylko dla Moskwy.
   I to dlatego ten „nasz” dotychczasowy jeszcze niestety pREZYDENT Komoruski, obiecał nam zbudowanie naszej własnej tarczy antyrakietowej a wyszła mu tylko drewniana. Widocznie jego tawariszczi moskale powiedzieli mu – nie nada!

   • jarek Odpowiedz

    Nie pracował dla Moskwy, tylko dla Polski. Ignorancja historyczna jaką się wykazujesz jest naprawdę inrygująca. Jak nie wiesz- to nie pisz.

    • barbarossa

     Tow. UBol ma widać informację z pierwszej ręki dla kogo tow. Zacharski pracował.
     To tak jak z wyborami było w PRL „głosowali jak chcieli a wybrali kogo trzeba”.
     Nie ważne dla kogo pracował Zacharski ważne dla kogo pracowali jego przełożeni i szlus…

   • Anonim Odpowiedz

    Niestety nie masz racji Zacharski pracowal dla Polskiego wywiadu a Polska udostepniala te dane ZSRR I on na to nie mial zadnego wplywu o czym wspomina w udzielanych wywiadach.

 7. screet Odpowiedz

  Dwa [***] z policji politycznej ipn ktorzy jedyne co w zyciu potrafili zrobic to [***].
  I te [***] ktore sie tam politycznie zalapaly maja czelnosc krytykowac kogos kto doszedl swoja
  odwaga sprytem a nawet lutem szczescia wykradl supertajne dokumenty usraelca.
  Dla tych dwoch karlow politycznych i [***] z podejrzanym rodowodem to co zrobil pan Zacharski
  jest nawet 0.001% nieosiagalne dla nich.
  Jedyne co moga robic to [***].

  Komentarz został wyedytowany. Prosimy o nie używanie rynsztokowego języka. Redakcja

 8. Anonim Odpowiedz

  ładny mi amator i farciarz to największy farciarz i super szpieg w historii Ameryki nigdy nie złapany na gorącym uczynku i to właśnie o nim uczą w szkołach wywiady nawet w Izraelu w którym drugiego naszego super szpiega i to właśnie od ni powinni szkolić naszych wywiadowców nieważny jest rodowód ale skuteczność wywiadu tylko Macierewicz wodę z mózgu ludziom robi

 9. kokizowiec Odpowiedz

  Z punktu widzenia narodu i jego interesu Zacharski to parszywa pluskwa do zniszczenia.
  Wsadzic do samolotu ladującego w USA ( jak robi to Mosad )
  Z punktu widzenia władzy radzieckiej to satelicka Racja Stanu przeciwko narodowi polskiemu
  i Marian Zacharski to wróg racji Stanu Wolnego Narodu.
  Zdegradowac – wywieźć do USA za naleleżne mu …. DOŻYWOCIE
  O takiej [polskiej GANGRENIE nie wolno pamiętac !

  • Anonim Odpowiedz

   Brawo, komentarz godny prawdziwego patrioty. Serce rośnie i duma rozpiera widząc tak merytoryczne rozważenie tematu i proponowane rozwiazania. Autor nadaje się przynajmniej na ministra, ale wówczas nie będzie wyróżniał wśród idio… .

  • barbarossa Odpowiedz

   Przesada jakimikolwiek pobudkami tow. Zacharski się kierował to materiały trafiały do Polski.
   Osądzić nalezałoby skur…eli jego przełożonych którzy przekazywali je do Moskwy.

  • Czytacz Odpowiedz

   Mylisz się, cokolwiek nie powiedzieć na temat Zacharskiego, to pracował dla Polski i zdobył cenne dla nas informacje. Co potem z nimi zrobiono nie ma znaczenia. Jako obywatel polski nie powinien nikomu być wydawany! Na jakiej podstawie oceniasz, że jest wrogiem „Stanu Wolnego Narodu”? Może jeszcze chcesz stawiać pomniki Kuklińskiemu? Wyjdź poza swoją piaskownicę i patrz na politykę jako interes Polski i Polaków, nie ideologię, religię czy tym podobne. Żaden szpieg nie jest moralny, ale czemu mamy potępiać akurat rodaka?

 10. Pamiętliwy Odpowiedz

  Super opracowanie Panów z IPN-u, mam trochę więcej lat i pamiętam jeszcze PRL.
  i już widzę jak „naturszczyk” Zacharski, wyjął paszport z szuflady, kupił bilet i poleciał do USA, sprzedawać obrabiarki. :)
  Litości Panowie z IPN, to tak nie działało.
  Najlepszym podsumowaniem będzie żart:
  „Ojciec stara się wyjaśnić synowi, ze w PRL nie było nic w sklepach tylko na pólkach stał ocet. Syn myśli, myśli i mówi:’jak to Tato w całej Galerii Mokotów tylko ocet'”

  Pogadajcie chwilę ze starszymi ludźmi, PRL był trochę bardziej skomplikowany niż w filmach Barei.

 11. Jerzy Sieradzki Odpowiedz

  Nazywam sie Zacharski
  wbrew regulom
  czytam po kilku latach wlasnie drugi raz.
  Gdybym mogl uscisnac Panu Zacharskiemu reke to po przeczytaniu wszystkich jego ksiazek bylby to taki zaszczyt dla mnie ktory nie moglby go przewyzszyc zaden inny juz nigdy.
  Jestem Polakiem a On Polski nigdy nie zdradzil.

 12. Anonim Odpowiedz

  Jacek Krysiński. Po przeczytaniu tego artykuł stanęła mi przed oczami scena z jednej książek. Młody pisarz mówi do Krytyka Literackiego:”Czyśbyś chciał mnie wciągnąć do bagna z którego sam się wywodzisz?,,. Pracownicy IPN nie mogąc zabłysnąć umiejętnościami merytorycznym próbują obnażyć miernotę? innych.I mają nadzieję że zabłysną światłem gwiazdy pierwszej wielkości, Popełniają przy tym tak wiele karygodnych błędów że nie dziwi mnie ich miejsce pracy. W normalnej firmie pracowali by krótko. Nie będąc,byłym lub obecnym, pracownikiem wywiadu oraz nie mając żadnej profesjonalnej styczności z rzemiosłem szpiegowskim pozwolę sobie zwrócić uwagę tylko na dostępne każdemu normalnemu człowiekowi posiadającemu umiejętności analityczne błędy merytoryczne w sformułowaniach. Po pierwsze nie wierzę że Pan Zacharski został wysłany do USA przypadkiem, Takich zadań nie powierzano pierwszemu lepszemu żółtodziobowi. Musiał wykazać się wcześniej ponadprzeciętnymi umiejętnościami. A po drugie-swojego informatora spotkał wprawdzie przypadkiem…ale…nie bywał przypadkowo w miejscu gdzie można było spotkać kandydata na wartościowego informatora, Nie było także przypadku w tym że potrafił maksymalnie efektywnie wykorzystać szansę jaka się pojawiła. Tu zagrały rolę niekiepskie Umiejętności, Pozdrawiam intelektualne miernoty. Z IPN-u w szczególności.

  • barbarossa Odpowiedz

   I kto tu jest miernotą pracownicy IPN opisujący fakty z dokumentów służb PRL, czy szmaty rzucające na nich inwektywy? Śmiesz pisać o merytoryźmie nie widząc na oczy materiałów które były podstawą książki…

   • PawJaw Odpowiedz

    no ale co oni niby opisali? Napisali, że był brawurowym żółtodziobem i przez to skończył w więzieniu. Jakiś przykład, dowód, źródło, analiza? W takiej sytuacji całkowicie uzasadnione wydaje się stwierdzenie idioci i popeliniarze. IPN sięgnął poziomu brukowców, szukając plam na wyblakłej legendzie PRLowskiego bohatera. Pisanie o emerytowanym generale od kilku dobrych lat siedzącym cicho za granicą „celebryta” jest niegrzeczne, niepoważne i nieuzasadnione. Mamy w Polsce setki bohaterów do „odbrązowienia” a IPN zajmuje się człowiekiem o którego istnieniu pamięta może kilka tysięcy Polaków.

 13. Anonim Odpowiedz

  Mówią że szczęście sprzyja lepszym.Które trzeba umieć wykorzystać.Nie rozumiem skąd takie zacietrzewienie w pomniejszaniu dorobku Zacharskiego.On.swoje szczęście wykorzystał.Gdyby był takim nic to nie szkolono kontrwywiadu by na jego przekładzie w Akademii FBI.A wpadka jego nastąpiła w wyniku przecieku w wywiadzie SB i załamania Bella w czasie przesłuchania.A Macierewicza nie mieszajcie bo rozgonił wywiad wojskowy o którym Zacharski miał jak najgorsze zdanie .Co uzęwnętrznia się w jego autobiografii i w książkach o wywiadzie II RP..A tak na marginesie w autobiografiach zawsze się koloryzuje bo jak inaczej by się sprzedały.I to jeszcze w tak wysokich nakładach

 14. mały James Odpowiedz

  Pan Zacharski skoro był doceniony i szanowany przez PRL oraz „Nową władzę” (III RP) to chyba nie był przeciętniakiem. Za masło i wódkę czy „plecy” pozycji w wywiadzie nie zdobył. Jak miał szczęście to tylko jego cenna właściwość, nie dana każdemu. W wywiadzie trzeba mieć szczęście, intuicję i inne, nieraz zaskakujące predyspozycje. Zasługuje na uznanie, a nie krytykę.

 15. Anonim Odpowiedz

  Czytałem i książkę tych panów, i wspomnienia Mariana Zacharskiego. Zabawna rzecz zatem, że wśród opisywanych przez siebie przypadków zwykłych nieudaczników, których działalność szpiegowska zakrawa raczej na farsę, panowie Bułhak i Pleskot z wyróżniającego się Zacharskiego zrobili amatora i agenta z przypadku. „Nie musiał wcale „zmiękczać” Bella – trafił na bodaj najtrudniejszy moment w życiu Amerykanina. Mężczyzna powoli pogrążał się w depresji, a z powodu alimentów na pierwszą żonę i wygórowanych potrzeb drugiej wpadał w coraz większe długi.” Jak widać, ludzie piszący o szpiegach nie wiedzą rzeczy, których nauczyłby ich autor pierwszej lepszej powieści szpiegowskiej – że pieniądze, brak uznania w pracy i kłopoty osobiste to typowe punkty zaczepienia.

 16. Anonim Odpowiedz

  Druga rzecz to taka, że syn człowieka będącego po wojnie na celowniku władz z uwagi na akowską przeszłość, miałby nikłe szanse na studia, karierę i wyjazd zagraniczny, gdyby nie wywiad. Czyżby zatem Mariana Zacharskiego nagle przestało dotyczyć modne w kręgach IPN wyrażenie „resortowe dzieci”?

 17. bnq58 Odpowiedz

  IPN miał służyć wolnej Polsce i Polakom, a wykazują służalczość partyjną – żałosne. Cytując i parafrazując wypowiedź Zacharskiego: kościół to nie bóg, ideologia to nie honor, partia to nie ojczyzna – panowie niepartyjni pisowo z IPN.

 18. Pol Odpowiedz

  Dobra Panowie histerycy. Proszę teraz o przedstawienie polskiego szpiega profesjonalisty, który zdobył materiały o podobnym ciężarze gatunkowym. Może ktoś z naszych wojskowych służb? :D :D :D

 19. pilotmig29 Odpowiedz

  Szanowni Państwo, gdy czytamy książkę na temat zdobywania informacji przez Zacharskiego, to pierwsze co bardzo wyraźnie jest dostrzegalne, to ogromne jego umiejętności w zakresie NLP. Dosłownie OGROMNE. Bardzo mnie to bawiło, jak piękne każdym zdaniem i każdym elementem pracował nad tym żeby „Dzwonek” przekazywał grzecznie informacje. Szczęście oczywiście jest potrzebne ale trzeba umieć sobie pomóc. Nie wiem skąd w latach 70 Zacharski miał dostęp do wiedzy o NLP ale wiadomo, że w tamtych czasach była to podstawowa umiejętność wywiadu amerykańskiego. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak w praktyce stosować NLP, to powinien przeczytać książkę Zacharskiego. Badacze z IPN-u dobrze chcieli ale nie znają NLP, więc nie rozumieją, że to nie było „zwykłe” szczęście lecz po prostu Bell jadł z ręki Zacharskiemu, ponieważ został pięknie na to zaprogramowany.

  • zenon Odpowiedz

   Daj spokój, brać dziennikarzełków na poważnie? Każdy, kto bierze się za tematykę wywiadowczą, naraża się na ośmieszenie, bo wiedzę na ten temat trzeba posiadać ogromną, a to jest dane tylko wtajemniczonym. A oni z kolei dalecy są od opisywania…

 20. gonzo Odpowiedz

  Dzisiaj polskie przedsiębiorstwo radwar,część bumaru, robi znakomite radary wojskowe. Jak się Wam wydaje dlaczego? To po prostu twórcze rozwinięcie zdobyczy Zacharskiego. Czy facet wiedział, że jego zdobycze przekazują do Moskwy? Z resztą to nie poszło za darmo. Czytałem książkę Pleskota o mordach politycznych PRL – porażająco amatorska, nie wnosząca absolutnie nic do tematu, po prostu słaba. Nie wiem jak można tak pisać mając dostęp do archiwów i pełni wiedzy o mechanizmach tajnych służb PRL. Dziennikarz Sumiński piszący częściowo o tym samym Pleskota po prostu demoluje.

  • barbarossa Odpowiedz

   Taa jednocześnie te radary nadają się do oglądania dupy Maryny bo nie są w stanie wykryć ruskich maszyn które pracują w oparciu o te same papiery przekazane przez szefów tow. Zacharskiego do Moskwy. Zastanów się co wypisujesz człowieku i jaki związek ma genialność naszych inżynierów z papierami spraed 50 lat. To nie ta technologia…

 21. wmeik Odpowiedz

  Towarzysz Marian Zacharski pracujac-szpiegujac dla PRL znacznie przyczynil sie do przedluzenia tego zbrodniczego systemu.Zreszta sam Zacharski przyznal,ze jego materialy pozniej trafily do Moskwy.Szacunek i dobre slowo o tym towarzyszu moga miec tylko 2 grupy osob-mlode pokolenie,ktore nie pamieta tych mrocznych czasow,oraz ludzie ,ktorzy utrwalali tamta „wladze ludowa”.Patrzc na to,co Polska osiagnela przez ostatnie 26 lat-uczestnictwo w NATO i UE,dzis Zacharski jawi sie pospolity zdrajca,a kazdy kto go chali,chwali tez skompromitowany system bloku wschodniego.

 22. zenon Odpowiedz

  Nawiązując do ostatniego, potencjalnie inteligentnego zdania pytającego: a może te rewelacje to element zręcznej reklamy książki? Bo ten artykuł z pewnością nią jest.

 23. Anonim Odpowiedz

  Nieudacznicy z IPN-u nawet nie sięgają mu do pięt. Niedługo udowodnią , że to kaczkowski skakał przez płot, założył Solidarność i obalił komunizm. Oczywiście dokonał tego przy pomocy szeregowca kuklińskiego raz bandytów typu łupaszka czy ogień. Trynkiewicza też powinno się wynieść na ołtarze, przecież on mordował przyszłych komunistów. Na dodatek robił to za friko a nie jak kuklina za judaszowe dolce.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.