Ciekawostki Historyczne

Izrael to państwo-twierdza. Nie ma takiego drugiego na świecie, w którym aparat służb specjalnych byłby aż tak rozbudowany i tak wszechwładny. To państwo w państwie, tajne i doskonale zorganizowane. Poznaj losy jego funkcjonariuszy – agentów działających pod przykryciem, członków ekip likwidacyjnych i komandosów odbijających samoloty z rąk porywaczy…

„Tajne służby mają w Izraelu nieco inne znaczenie niż w większości krajów świata, gdzie wojna jest jedynie grą strategów, niechcianą sytuacją, której się zapobiega, ale w którą raczej nikt nie wierzy. W Ziemi Świętej co prawda nie trwa wojna sensu stricto, jednak z pewnością można mówić o czymś w rodzaju permanentnego stanu wojennego, sprawiającego pozory pokoju.”

Kiedy pada hasło „izraelskie tajne służby” wielu kojarzy je wyłącznie z Mossadem. Rzeczywiście, Instytut Wywiadu to – jakkolwiek to zabrzmi – jedna z wizytówek Izraela, w jakimś sensie produkt eksportowy, przy czym mowa o pewnej legendzie, inspiracji, po którą chętnie sięgają twórcy kina czy literatury na całym świecie.

„Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” (Znak Literanova 2015) to niezwykła opowieść o tajnikach pracy służb słynnego wywiadu.

„Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” (Znak Literanova 2015) to niezwykła opowieść o tajnikach pracy służb słynnego wywiadu.

Tak naprawdę o Mossadzie nie wiemy zbyt wiele, bo cechą tego typu służb jest bezwzględna tajność ich działalności. Często nawet dochodzi do sytuacji, że Instytutowi przypisuje się operacje, których nie przeprowadził, albo których był jedynie współwykonawcą.

Oczywiście nie można też umniejszać zasług tej firmy – jak potocznie mówi się o tej i innych agencjach wywiadu – bo to przecież ona stała za tak spektakularnymi operacjami, jak ujęcie zbrodniarza hitlerowskiego Adolfa Eichamana w Argentynie czy polowanie na terrorystów, którzy zorganizowali i przeprowadzili zamach na izraelskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Ale o tych akcjach napisano już dziesiątki książek. Ta jest inna:

  • ♦ Izraelskie służby specjalne od środka: kulisy akcji, znane i mniej znane wydarzenia, działania Mossadu, Szabaku, komandosów z Yamamu i Sayeret Matkal.
  • ♦ Polski autor, który został zaproszony na szkolenie służb specjalnych do Izraela, zna temat, jest wiarygodny.
  • ♦ Opowieść o służbach specjalnych przez pryzmat losów konkretnych ludzi, „human story”.

Artur Górski, znany dziennikarz i autor bestsellerowych książek o polskiej mafii, opisał ten najskuteczniejszy system wywiadowczy świata przez pryzmat losów konkretnych ludzi, których poznał w Izraelu. Rozmawiał m.in. z byłymi agentami, twórcami Krav Magi, komandosami i synem konstruktora pistoletu uzi. Wziął udział w szkoleniach, z którymi może się równać jedynie morderczy trening amerykańskich Navy SEALs.

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Bądźcie łaskawi dopisywać po myślniku słowo RECENZJA.

    Nasz publicysta | Rafał Kuzak

    Drogi Anonimie, ale to nie jest recenzja. To jest zapowiedź książki, na co jednoznacznie wskazuje kategoria w jakiej znalazł się ten news: „Wiadomości, zapowiedzi i reklamy”.

tryon

a ja wam muszę powiedzieć, że już jestem po lekturze tej książki i jestem zachwycona. Rewelacyjna, wciągająca. Nie można się od niej oderwać.

Zobacz również

Zimna wojna

Czy Żydówce wolno sypiać z wrogiem?

Już biblijna Dalila pokazała, że kobiety wykonujące tajne misje potrafią być dla mężczyzn śmiertelnie niebezpieczne. W dodatku uwodzenie uznawane jest za jedną z najskuteczniejszych metod...

20 lipca 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Zimna wojna

Wywiad wojskowy PRL sprzedawał broń bliskowschodnim terrorystom

Wojskowe Służby Informacyjne obrosły złą sławą. Odziedziczyły ją po swoim poprzedniku, wywiadzie wojskowym PRL. Nic dziwnego. Komunistyczni szpiedzy przez lata robili biznes z najbardziej poszukiwanymi i...

2 maja 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Zimna wojna

Historycy z IPN udowadniają: Marian Zacharski był tylko zdolnym amatorem

Polska miała swojego własnego szpiega na miarę 007. Nazywał się Zacharski, Marian Zacharski. Tyle tylko, że zamiast uroku i niezwykłych talentów agenta Jej Królewskiej Mości, dysponował...

9 grudnia 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Zimna wojna

Prawda o grupie Kiszczaka: byli o krok od przejęcia kontroli nad „Solidarnością”

Ekipa, którą Czesław Kiszczak zbudował w MSW to najskuteczniejsi polscy czekiści. Wprowadzali stan wojenny, prześladowali opozycję i inwigilowali Kościół. Ich nazwiska wypływają we wszystkich najgłośniejszych sprawach...

30 listopada 2014 | Autorzy: Maciej Gablankowski

Zimna wojna

Zabawa w wyklejanki. Jak szkolono superszpiegów PRL?

Polska Rzeczpospolita Ludowa była bez wątpienia krajem mlekiem i miodem płynącym. Mieliśmy najlepsze samochody (Fiat 125p ustanowił trzy światowe rekordy prędkości), najwyższe budynki (PKiN był...

23 października 2014 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.