Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Siedmiu wybitnych Polaków, o których nie wiedziałeś, że byli Żydami

Z uwagi na swoje żydowskie korzenie Jan Kiepura w czasie II wojny światowej znalazł się na niesławnej hitlerowskiej liście: "Lexikon der Juden in der Musik" (źródło: domena publiczna).

Z uwagi na swoje żydowskie korzenie Jan Kiepura w czasie II wojny światowej znalazł się na niesławnej hitlerowskiej liście: „Lexikon der Juden in der Musik” (źródło: domena publiczna).

Jedni mówili o tym bez wstydu, chociaż zawstydzić ich próbowano. Inni czuli się Żydami i Polakami w równym stopniu. Byli też tacy, którzy przez całe życie woleli o tym nie wspominać. Dzisiaj wszystkich ich mamy za Polaków z krwi i kości. Czy domyślasz się, kogo umieściliśmy na tej liście?

1. Jan Kiepura. Żydowski tenor, który zbeształ Göringa

Miriam Neuman do Sosnowca przyjechała jako nastolatka (wraz z rodzicami ze wsi pod Radomskiem). Szybko poznała piekarza Franciszka Kiepurę i, chcąc zań wyjść, zdecydowała się na chrzest.

Grała na skrzypcach i niewykluczone, że muzyczny talent syn Jan odziedziczył po niej (choć biograf pisze także o wpływie bardzo muzykalnej babki od strony Kiepurów). W szkole jego czysty i donośny śpiew rozlegał się wszędzie – jeden z gimnazjalnych kolegów wspominał arię „La donna è mobile”, wyśpiewywaną w toalecie, gdzie chodziło się na papierosa.

Takie były początki światowej sławy artysty. Ale zanim Jan Kiepura zawędrował na deski wiedeńskiej Staatsoper, mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku, musiał wyjechać z Sosnowca do Warszawy. A to stało się podobno pod wpływem poczciwego skrzypka, izraelity Lejbowicza, o czym Kiepura opowiedział miesięcznikowi „Muzyka” w 1936 roku, będąc u szczytu kariery.

Niewykluczone, że swój wielki muzyczny talent Jan Kiepura odziedziczył po matce (źródło: domena publiczna).

Niewykluczone, że swój wielki muzyczny talent Jan Kiepura odziedziczył po matce (źródło: domena publiczna).

Lejbowicz, który słyszał improwizowane domowe śpiewy młodego Kiepury, któregoś razu powiedział mu: Jak Pana Boga kocham, to pan Jan ma ogromny talent. I opowiedział mu o Operze Warszawskiej i znanych profesorach, do których „pan Jan” koniecznie musi pojechać, bo trzeba pracować, żeby pan Jan zrobił się wielki.

Kiepura wziął sobie do serca radę żydowskiego skrzypka bardziej niż obawy rodziców, którzy nie wierzyli w czekającą go karierę śpiewaka.

Pochodzenie Kiepury sprawiło, że podczas II wojny światowej artysta (wówczas występujący w USA) znalazł się na niesławnej hitlerowskiej liście: „Lexikon der Juden in der Musik”. Zanim jednak Hitler podpalił Europę, w Berlinie doszło do pewnej tragikomicznej sytuacji z udziałem Kiepury.

Kiepura znany był ze swojego tupetu. Przekonał się o tym również jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera marszałek Herman Göring (źródło: Bundesarchiv; lic. CC-BY-SA 3.0).

Kiepura znany był ze swojego tupetu. Przekonał się o tym również jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera marszałek Herman Göring (źródło: Bundesarchiv; lic. CC-BY-SA 3.0).

Na mocy antysemickich ustaw Rzesza zajęła niemieckie rachunki bankowe należące do osób pochodzenia niearyjskiego – i na tej liście znalazł się Kiepura wraz z żoną. Oburzony artysta załatwił coś w rodzaju audiencji u samego Göringa i przy tej okazji kompletnie zbeształ niemieckiego marszałka. Prawdopodobnie po prostu nie zdawał sobie sprawy, z kim ma do czynienia. Göring podobno był tupetem tenora tak ubawiony, że nakazał odblokować konta.

2. Stanisław Lem. Najwybitniejszy żydowski pisarz science-fiction?

Tuż po zajęciu Lwowa przez Sowietów Stanisław Lem – który dopiero co ukończył szkołę – dowiedział się, że nie może studiować na politechnice z powodów klasowych. Dla Sowietów był przedstawicielem burżuazji (jego ojciec był znanym laryngologiem, a rodzina posiadała dwie kamienice). Potem w miejsce Sowietów pojawili się Niemcy. Właściwie dopiero nazistowskiemu ustawodawstwu zawdzięczam świadomość, że w moich żyłach płynie żydowska krew – wspominał Lem.

Czy wiesz, że ...

...krakowski lotnik, podporucznik Jan Kremski, w związku z zestrzeliwaniem wrogich samolotów wespół z kolegami, miał zaliczone łącznie… 4 i 14/15 zwycięstwa pewnego? Do zaszczytnego tytułu asa, który przysługiwał od 5 zwycięstw wzwyż brakło mu tylko 1/15.

...feldmarszałek Fedor von Bock zaproponował utworzenie antysowieckiej armii rosyjskiej walczącej u boku Wehrmachtu? Jego memorandum spotkało się jednak ze zdecydowaną odmową szefa Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu, a Wilhelm Keitel nie miał odwagi przedstawić tego pomysłu Hitlerowi.

...według źródeł sowieckich na dzisiejszym obszarze Polski „wyzwoliciele” zdemontowali i wywieźli 1119 przedsiębiorstw? Ich łupem padły także tysiące kilometrów linii kolejowych, elektrycznych, telefonicznych, niezliczone ilości surowców, środków transportu, płodów rolnych, bydła, trzody chlewnej…

...jednym ze sposobów na przeżycie w gułagu było samookaleczanie? W ten sposób można było uniknąć pracy ponad siły. Można było symulować chorobę przez wsypywanie do oczu pyłku z ołówka albo wstrzykiwanie ropy naftowej pod skórę, a pewna kobieta przebiła sobie palec u nogi na wylot wielkim gwoździem.

Komentarze (178)

  • Marek Odpowiedz

   Co do wspomnianych przy okazji Ulama ograniczeń uniwersyteckich dla Żydów, trzeba też wspomnieć, że nie był to ewenement w tamtych czasach, gdyż podobne ograniczenia funkcjonowały także na zachodnich uniwersytetach.

  • henryk Odpowiedz

   To znaczy wszyscy wybitni Polscy którzy tworzyli Polską kulturę naukę i cywilizację byli pochodzenia żydowskiego.Bez nich nie byłoby pańswta ani Narodu Polskiego !!

  • Jagodzianka Odpowiedz

   Jest wstrętnym śmieciem ,i nie ważne czy żydem ,Rosjaninem czy jakimś ludojadem. Jeśli sprawa dotyczy Polaków ,to ten jest tak naprawdę prawdziwym Polakiem ,któremu leży na sercu dobro całego Państwa polskiego u u mueszkanciw jego . Ale ten co zdradza ,donosi ,opływa i bardzo źle wyraża się i Polakach Piza Polska ,nie jest Polakiem .

 1. Jul Odpowiedz

  Super artykuł. Dobitnie pokazuje jak ogromny wpływ mieli Żydzi na to, co dziś nazywamy polską kulturą, gdyż, czy się to prawdziwym polakom podoba, czy nie, żyliśmy z nimi przez kilka stuleci drzwi w drzwi. Wielka szkoda, że tak niewiele o tym się mówi i tak bardzo te dwie kultury się rozgranicza, jakby chciano wymazać to ogromne dziedzictwo.

  • polak Odpowiedz

   Nie ma czegoś takiego jak „prawdziwy Polak”. My jesteś mieszaniną niemco-polaków, żydo-polaków, czecho-polaków, słowako-polaków, litwno-polaków, rusino-polaków, szwedo-polaków, holendro-polaków, francuzo-polaków, węgro-polaków, romo-polaków, chłopo-polaków.

   • marcia Odpowiedz

    Słyszałam o badaniach, z których wynika, że ludność zamieszkująca obszar Polski jest bardzo genetycznie wymieszana. Mówienie o prawdziwych Polakach to jakaś aberracja. Ludzie to nie zwierzęta.

    • Ziunik

     Ludzie tworzą naród i trwa to kilkaset lat, a nie przyjedzie tu jakiś ciapak i będziesz wmawiać nam, że to też Polak, bo tu mieszka?

    • Harley Quinn

     Czasem mówi się na kogoś stary grzyb, czasem los sprawi, że człowiek staje się rośliną. Pewien odsetek ludzi to intelektualne protisty. Jednak biologicznie sklasyfikowani jesteśmy jako zwierzęta.

   • Woziwoda Odpowiedz

    > Nie ma czegoś takiego jak „prawdziwy Polak”.

    Kompletnie nie pojmujesz, że między „prawdziwym polakiem” a „prawdziwym Polakiem” jest różnica.

   • trycykl Odpowiedz

    Oczywiście, że jest, tylko niekoniecznie oznacza to, co przez to rozumiesz. To, że w jakiejś części jesteś też – kulturowo czy/i genetycznie – Tatarem, Żydem, Czechem, Niemcem, Rosjaninem, nie znaczy, że nie możesz być prawdziwym Polakiem. Patriotyzm – wbrew wciąż narzucanej nam lewackiej propagandzie – nie jest wykluczający.

   • Anonim Odpowiedz

    NAJWIĘCEJ BYŁO CHŁOPÓW==tudzieszczyk==tu mieszkał =tu się urodził=tu zatłukł każdego kto mu wszedł w miedzę,,, dużo mniej było chłopopolaków==że coś jażyli…Arcybiskup Gocłowski==płakał w katedrze gdańskiej… NAJWIĘKSZYM NIESZCZĘŚCIEM POLSKIEGO KATOLICYZMU SĄ KSIĘŻA CHŁOPSKIE=SYNY, TYLKO 10% POLSKOCHŁOPSKIE SYNY

   • Symonicha Odpowiedz

    A ty to chyba mieszanka mongolizmu z żydostwem. W każdym narodzie jest jakaś domieszka, ale podstawą narodu są jego etniczni mieszkańcy. W końcu mieszkamy w Europie, a nie w Ameryce, gdzie jest prawdziwa mieszanka.

   • inter Odpowiedz

    Słuszna diagnoza, jeszcze dodać trzeba mongołów Dżyngis-Chana, Turków, Szkorów, Moskali, Włochów i Ukraińców!

  • Janus Odpowiedz

   Czy ci ludzie wyglądają na Żydów. To ,że ktoś jest obrzezany jeszcze nie robi z niego Żyda. Czy np. pan Polański jest Żydem albo nasza pani prezydentowa? On się tak uważa ale czy jest Żydem można by tylko potwierdzić poprzez badania genetyczne. Osobiście uważam ,że nie jest Żydem no chyba ,że Żydzi są blondynami i mają niebieskie oczy. Jak mu wyjdzie Y-DNA J1 to rzeczywiście jest pochodzenia semickiego. W Polsce obecnie nie ma praktycznie ludności pochodzenia semickiego. Podejrzewam ,że nigdy nie było albo prawie nie było. Biały Żyd to nie Żyd.

   • Anonim Odpowiedz

    Przedstawieni tu ludzie faktycznie wyglądają na żydów.Są żydzi blondyni i często rudzi,są zróżnicowani.Goldie Hown jest niebieskooką blondyną a mimo to jest żydówką,tak samo założyciel facebooka Zuckerberg jest jasny i rudowłosy.

  • gg Odpowiedz

   A co oni wniesli? Czy wiesz jak wyglądało życie żydów i polakow? Polacy było niewolnikami w swoim kraju. Zdecydowana większość zakładów była w rękach żydów a Polacy było tylko parobkami. Więc zanim coś napiszesz to dowiedz się jak było. Na uwazam, że życie żydów nam nic nie dało. Rodzilo rolki waśnie. A część żydów ponoć chciała na zgliszczach Polski zbudować swoje panstwo – judeopolonia.

    • Polak - Katolik

     On pisze prawdę, a ty albo jesteś niedokształcony, albo łżesz, jak oni wszyscy. To ta cała judeopolonia, którą tak usilnie tworzyli na naszych etnicznych ziemiach.

   • Anonim Odpowiedz

    takiej nienawiści i głupoty nie da się wytłumaczyć … chyba , że trafiłby na genialnego psychiatrę , oczywiście Żyda z Polski ..

   • emilk01 Odpowiedz

    Człowieku! Według danych statystycznych, które zachowały się do diś, ponad 40% żydów żyjących w II RP było z uwagi na złą sytuację materialną zwolnionych z opłat na rzecz swoich gmin wyznaniowych, a dalsze 20 % z tych samych powodów płaciło kwoty symboliczne. Żydzi polscy należeli głównie do najuboższych obywateli II RP.

  • abc Odpowiedz

   Wpływ Żydzi mieli taki, jak kazdy mieszkający w danym kraju, ktory to kraj przyjmuje za swoją ojczyznę i zródło kultury. Rownie dobrze mozna powiedzieć, ze kultura Polska miała wpływ na twórczość osob tworzących. Poza tym, Szlomo Sanda, wybitny zydowski profesor historii napisał – Żydzi, narod wymyślony. http://www.eioba.pl/a/2zsk/zydzi-narod-wymyslony

  • Czytacz Odpowiedz

   Dzielenie włosa na czworo, to typowo polskie. Wyznacznikiem tego czy ktoś jest Polakiem Żydem czy Niemcem jest jego samoświadomość i poczucie przynależności narodowej. Jeżeli Kazimierz Funk uważał się za Polaka to nim był. Jeśli Julian Tuwim uważał się za Polaka żydowskiego pochodzenia to tak było. Jeżeli pan Gross uważa się za Żyda to nim jest. jeżeli Erich von dem Badem- Zalewski uważał się za Niemca to nim był. itd. itd. Pochodzenie jest rzeczą drugorzędną.

   • Amerykanin Odpowiedz

    Ale pleciesz. Wielu żydów w Niemczech uważało się za Niemców i to za ich elitę. Ustawami Norymberskimi im jednak wytłumaczyli, kto jest prawdziwym Niemcem. Nie wystarczy się uważać, bo jeszcze musi cię dany naród zaakceptować, a z tym bywa różnie.

  • jak łatwo was odKODować Odpowiedz

   Wydaję mi się, że Polaków piszemy z dużej litery, a Żydów możemy, ale już niekonieczne.

   • lki Odpowiedz

    Polecam słownik ortograficzny i zapoznanie się z zasadami pisowni.Jest to umiejętność z pierwszych klas szkoły podst.

  • QWERTY Odpowiedz

   Największy wpływ żydowski na Polską kulture i wkład w elity widać z dokumentów, które niedawno odtajniono w Rosji. Była to zaplanowana akcja żydowskich NKWódzistów w Katyniu, wysłanych na polecenie Stalina. Czemu? Bo jak napisał Stalin, żydzi najbardziej nienawidzą Polaków. Propagande o wielkim wkładzie w Naszą kulture to sobie możeciw w Izraelu szerzyć

  • adam Odpowiedz

   No coz nasi najstarsi bracia, nie tylko we wierze sa jednak – czy nam sie podoba czy nie – czlonkami Narodu Wybranego przez naszego Boga.
   Modle sie za nich do naszego wspolnego Boga i calej Matki Natury !

  • tezzyd Odpowiedz

   problem nie polega na tym kto jest a kto nie jest żydem, niemcem, murzynem czy kosmitom, problem jest w tym czy ktoś czyje się Polakiem czy opluwa kraj w którym się wychował albo mieszka, i czy respektuje wartości jakie są w tym kraju norma

 2. Mateusz Zimmerman Odpowiedz

  Odpowiem, uzupełniając cytat już przywołany:

  „Polak – bo przejąłem od Polaków pewną ilość ich wad narodowych. Polak – bo moja nienawiść dla faszystów polskich jest większa niż faszystów innych narodowości. I uważam to za bardzo poważną cechę mojej polskości”

  Pozdrawiam uprzejmie :-)

  • Karol Odpowiedz

   Panie Mateuszu czy poza wadami coś pan jeszcze od Polaków przejął poza pewną ilością wad narodowych? Bo ja jako Polak a i z pewnością Pan jako Polak wiemy, że Polacy poza wadami mamy także pewne zalety. I dlaczego jako Polak piszę pan ich? A co do nienawiści do faszystów to nienawidzę i równo. Wstyd mi, że tacy są w Polsce w kraju tak tragicznie doświadczonym przez tą chorą ideologię. Pozdrawiam.

  • fryderyk Odpowiedz

   Typowo żydowska odpowiedź: od was mam to co we mnie najgorsze. Wy się nigdy nie zmienicie. Dlatego Żydzi tak nienawidzą mieszkańców krajów w których chwilową przebywają, co później spotyka się z niechęcią do Żydów. Można by też zapytać po co właściwie robione są takie spisy? Sami zachęcacie do tropienia żydowskości.

  • Czytacz Odpowiedz

   Panie Mateuszu o tym jakiej jest się narodowości decyduje samoświadomość i przekonanie o przynależności do danego narodu grupy. Proszę wejrzeć w siebie o odpowiedzieć na to pytanie;-) Jako przykład podam Juliana Tuwima uważał się za Polaka żydowskiego pochodzenia oraz Kazimierza Funka.

  • Narodowiec Odpowiedz

   W Polsce nie było i nie ma żadnego faszyzmu. Każdy ruch narodowy, lub jemu pokrewny lewacy nazywają faszyzmem, jakby nie rozumieli tej nazwy i jej definicji.

  • Mateusz Zimmerman Odpowiedz

   Prawda – tylko że o Tuwimie w tym kontekście wszyscy wiedzą, tak jak i np. o Korczaku, stąd się w tym artykule nie pojawili.

   P.S. Jeśli z religii, to w istocie żyd – ale jeśli z pochodzenia/narodowości, to z pewnością Żyd. Wielka litera – obojętnie czy chodzi o Żyda, Polaka, Niemca czy Pakistańczyka :-)

   • Max Odpowiedz

    Skłodowska, Szymborska, Miłosz, Chopin przeciez to niekończąca się lista… aby móc zajmowac się czymś co nie musi przynosić pieniędzy na przezycie trzeba mieć zapewnione przetrwanie na poziomie ponad podstawowym wtedy można się zajmować sztukami różnymi w pełnym oddaniu. więc trzeba było kiedys być ze szlachty kupiectwa majatków itd.
    Żydzi na całym cywilizowanym świecie oprócz krajów arabskich (gdzie wstepu nie maja zbytnio) zmonopolizowali swoją narodowościa sztuki wszelakie, nie żeby byli wyjatkowo wybitni czy lepsi od innych nacji, po prostu sami przejeli całe struktury zajmujące się promowaniem dystrybucja mediami i handlem owomi sztukami i dopuszczani do brania udziału w tych monopolach są Żydzi.
    Od Żydów można się wiele nauczyć jak i od innych nacji, tak samo jak inne nacje mają swoje słabości i wielki kompleks który powoduje że jest tak jak jest…

   • QWERTY Odpowiedz

    Nie ma państwa żydowskiego, jest Izrael…. nie piszemy, że ktoś był Wikingiem tylko z malej wikingiem, pochodził z Danii, Norwegii lub Szwecji. Megalomania to wszystko co przemawia za pisaniem żyd z dużej litery… i ukryty rasizm, zawarty w ideologii w stosunku do innych nacji

 3. Henryk Spaltstein Odpowiedz

  Wielu, bardzo wielu jest/było Wielkich Polaków pochodzenia żydowskiego, o korzeniach których mało kto wie. Może tylko rodzina i inni Żydzi. Trochę smutne, że wielu miało w tym interes, żeby takie informacje zatajać. Ale większość robiła to z obawy, że będą prześladowani.

  • Ooooo Odpowiedz

   A ja po nicku wnioskuję, że jesteś klaunem.

   Niestety muszę zburzyć twój czarno biały świat, nie każdy Żyd z pochodzenia był wyznawcą judaizmu, ba, nawet osobą religijną. Nie każdy też czytał Talmud, nie mówiąc o stosowaniu się do niego. Podobnie jak ty nie czytałeś ani Talmudu, ani też Biblii, jedynie internetowe rzygowiny. :)

   • Anonim Odpowiedz

    A ja chetnie sie podlacze i powiem, ze tasiace biegnie do kosciolow i modli sie dzwne do Zyda,jesli Biblie by czytali to moze cos w garnku by zostalo, ale lepiej ogierowi dac by splodzil nastepnego kretyna pozdrawiam Andrzej

 4. Michał Odpowiedz

  A w komentarzach jakże polski hejt i jad.
  Artykuł bardzo ciekawy,wiedziałem tylko o żydowskich korzeniach Brzechwy.
  Tym bardziej szkoda,że obecnie Polska jest taka homogeniczna,jednorodna i monokulturowa.
  A to czy autor ma żydowskie korzenie czy tylko obco brzmiące nazwisko nie ma znaczenia.
  Zresztą,czy Holocher to polskie nazwisko?

  • samograf Odpowiedz

   Cytacik: „Lechoń”

   Otóż śp. Jan Lechoń miał pochodzenie tatarskie i pieczętował się herbem Pobóg.

  • Mateusz Zimmerman Odpowiedz

   Autor dziękuje za miłe słowo. Jednocześnie uprzejmie informuje, że tak rozumianym „potwierdzaniem procentu Polaka w Polaku” nie zajmuje się ani zawodowo, ani hobbystycznie. Oczywiście jest świadom, że w tzw. prawicowym Internecie rzeczywiście można znaleźć mnóstwo pełnych zapału „opracowań” na takie tematy, ale ich autorom zalecałby przede wszystkim zdrowe odżywianie i spacery na świeżym powietrzu.

   • sfuj Odpowiedz

    Autor jak najbardziej się zajmuje ale tylko tymi, którzy umarli. A szkoda. Z drugiej strony ciekawe wg mnie jest to, że tego typu badania dla osób żyjących byłyby odebrany jako ‚antysemicki atak’. Można zajmować się pochodzeniem np. Górniak (Cyganka), czy Eleni (Greczynka) ale nie można żyjącymi osobami pochodzenia żydowskiego. Ciekawe nie?

    • Konradeusz

     Szanowny Panie,

     Autor swoim artykułem dał świadectwo swojego uwielbienia dla narodu Żydowskiego. Zaś cytatem Tuwima (prowokacyjnie okrojonym) kilka komentarzy wcześniej wykazał brak szacunku dla Polaków. W odpowiedzi na Pańskie Pytanie P. Zimmerman napisał, że nie zajmuje się tak nikczemnymi tematami jak polscy politycy. Tym bardziej niegodnym jego osoby jest sprawdzanie „procentu Polaka w Polaku” co sam oczywiście w swoim opracowaniu czyni. Żydami nazywa ludzi nie tylko pochodzenia żydowskiego, ale również polsko-żydowskiego. Ważne, że odnieśli SUKCES i mają w którymś pokoleniu przynajmniej jednego Żyda. To, że żyli w Polsce czy zaborach, reszta rodziny była Polakami, mówili w języku polskim zasługuje jedynie na splunięcie. Antypolonizm trwa już od lat, ale mówi się jedynie o antysemityzmie.

 5. WOYTEK60 Odpowiedz

  istnial kiedys twor panstwowy o nazwie najjasniejsza rzeczpospolita obojga narodow nie prawda cholera wie ilu narodow od Tatarow rotmistrza Krzeczowskiego do emigrantow ze szkocji czy walloni i mysle ze kazdy narod mogl znalesc w tym tworze swoje miejsce i nikomu nie przeszkadzalo ze sasiad byl zydem,ormianinem,albo niemcem.CHWALA JAGIELLONOM

 6. Anonim Odpowiedz

  Polskie piekiełko pięknie się żarzy wokół tematu mojżeszowego pochodzenia wielu wybitnych Polaków…Czy naprawdę ma to dla was, Polacy piastowi z dziada pradziada tak wielkie znaczenie, że ci wybitni ludzie mieli takie czy inne pochodzenie? Czy zdajecie sobie w ogóle sprawę, ile straciłaby polska kultura bez tych nazwisk? Nie wstyd wam, że to Żydzi tak ukochali język polski, tak genialnie nim żonglowali jak żaden z was? I musieli przepraszać za swoje pochodzenie, wstydzić się go i nigdy nie mieć prawa nazywać się Polakiem? Bo komuś to nie pasuje? Nawiasem mówiąc, uważam że Baczyński mógł zostać jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Gdyby nie zginął. W Powstaniu Warszawskim. Za waszą wolność. Ignoranci.

  • Anonim Odpowiedz

   Dokładnie, Całkowita racja. Autor bardzo spłyca, wyszukując jakiegoś tam przodka pochodzenia żydowskiego i już określa osobę jako żyd.
   Słabe również odżegnanie się od propozycji opisania aktualnie żyjących polityków i ich dumnego pochodzenia. Oj część osób by się zdziwiła, ale wtedy posądziliby żyda o antysemityzm i przestałoby być miło i kolorowo.

  • Kazik Odpowiedz

   A ilu pejsaków kolaborowało z Niemcami, a jeszcze więcej z Ruskami zwalczając nasze polskie państwo i naród. Pojedyncze przypadki nie zmienią ogólnej tendencji. A ignorantem jesteś sam nieuku.

  • POLAK Odpowiedz

   ty anonim,za nasza wolność ? zaglebij sie w historie zydoli. dla nich jesteś gojem ( chyba wiesz kto to ? ) masz dla nich wartość osla jak wszyscy goje. zyd prze nigdy nie poswieci zycia za innego zyda,to ich prawo, a co dopiero za goja. zydzi mowi,ze goje powinni im sluzyc jak zwierzęta. Potepiacie Ambergold, I INNYCH KRETACZY. a PRZED WOJNA ZYDZI TAK WYCIAGALI MAJATKI,KAMIENICE OD pOLAKOW. bAKSIK, gASIOROWSKI – PODZIWIASZ ICH NUMER Z OSCYLATOREM ? JAK TAK TOS DEBIL JAK NIE TO WIESZ ZE TO BYLI ZYDOLE. WIELU JEST W POLSCE NA WYSOKICH STANOWISKACH,W RZADZIE, KANCELARIACH,PROKURATURACH. MAJA W DUPIE POLSKE, MAMY NA NICH ROBIC.

 7. Konradeusz Odpowiedz

  Kiepura mając ojca Polaka i matkę Żydówkę jest nazwany przez autora „żydowskim tenorem”. Przynajmniej w połowie był polskiej krwi zakładając, że matka była czystej krwi żydówką pochodzącą z polskiej wsi (nie mamy informacji o tym czy jej matka nie była polką). Obawiam się, że autor idąc tym tokiem rozumowania Żydem będzie nazywał osobę, która miała jednego dziadka Żyda. Metodyka opracowania i szczątkowe informacje rodowodów ww. postaci rysują mało wiarygodny obraz.
  Być może należało by zapytać autora, który ma mało polsko brzmiące nazwisko, kim jest z pochodzenia, kim się czuje i jak go tytułować pośmiertnie?

  Kilka miesięcy temu było głośno o korzeniach polsko-żydowskich Berni Sandersa (syn polskich imigrantów polskiego i żydowskiego pochodzenia). Jeżeli Bernie Sanders wygrałby wybory prezydenckie to mielibyśmy w USA – prezydenta Amerykanina, Prezydenta Polaka czy może prezydenta Żyda?

  • ronin Odpowiedz

   Dokładnie;dziesiąta woda po kisielu Takie rozdzielanie podług praprzodków nie za bardzo ma sens Polska była multikulti Na szczęście zlało się to wszystko w prawie monolit i teraz okopy biegną miedzy zwolennikami PIS i PO

  • Ariel Schoenbaum Odpowiedz

   O babce J. Kiepury możemy wiedzieć że była Żydówką, gdyż jej corka nazywana była żydowka. Żydowską duszę dziedziczy się po matce. Lub przez konwersję.

 8. Martynika Odpowiedz

  Tu jest drobny błąd logiczny „W efekcie nie powstałby ani „Solaris”, ani „Opowieści o pilcie Pirxie”, ani nawet „Bajki Robotów”.” – przecież jakby się nie urodził, to żadne jego dzieło by nie powstało, a „ani nawet” sugeruje, że „Bajki robotów” były jakieś inne, szczególne, a że i tak by nie powstały.

  • Anonim Odpowiedz

   Nie powstalaby tez „Szklana kula” ku czci radzieckiego wywiadu, Komunistycznej Partii Francji, stalinowskiego Ruchu Obroncow Pokoku I na pohybel amerykanskim imperialistom…..a jednak ZYDOKOMUNA….

 9. Anonim Odpowiedz

  Dzięki za dobry artykuł. Ulam z tego co mi wiadomo nie pracował w IAS w Princeton choć chciał się tam na etat dostać. Najpierw Pracował na Hardvardzie, skąd odszedł m. in. bo był tam… za niski poziom.

  Dostał etat profesorski na U. of Wisconsin ale tam czuł się odizolowany od innych matematyków. Stamtąd już trafił do Los Alamos.

  Ulam jest również odkrywcą metody Monte Carlo , powszechnie do dziś stosowanej techniki obliczeniowej.

 10. pro rok Odpowiedz

  Nie ma przecież Żydów czystej krwi, podobnie i Niemców, czy innej narodowości, są tylko mieszańcy różnych ras i do różnych plemion i narodów się aktywnie lub mniej włączają, a tworzenie owej pseudo narodowej tożsamości jest sztuczne, nieprawdziwe, co potwierdzają różne wielokrotnie prowadzone badania genetyczne różnych narodów Europy , Azji i Afryki… współcześnie to takie pseudo narodowe kraje i państwa ;)

 11. Ergo Sum Odpowiedz

  No z tym Baczyńskim to już utrafiliście jak kulą w płot :))) akurat genealogię tej rodziny znam doskonale

 12. Zniesmaczony Odpowiedz

  No przykro mi bardzo, ale tytuł tego artykułu jest ” z dupy” wzięty. Praktycznie wszyscy wymienieni są polakami o ewentualnym żydowskim pochodzeniu a nie żydami. Już pierwsza postać, czyli Jan Kiepura – matka była żydówką, ale przyjęła chrzest, ergo Jan jest chrześcijaninem, ponieważ żydostwo „przechodzi” na kolejne pokolenie z matki. Ech……rozumiem propagowanie nowinek, rozumiem propagandę, ale trzymajcie się logiki ok??

  • Realista Odpowiedz

   Pisząc ten artykuł jego autor sam zaprzecza sobie. Udowadnia, że to żydzi. Twierdzi, że to Polacy. Dobrze by było, żeby jeszcze sprawdził skąd oni, czy ich przodkowie przybyli. Bo tu już gubi sens. Gdy np. Warszawa była pod zaborem rosyjskim, to Żydzi byli Rosjanami? A po 1918 raptem stali się Polakami? Tuwim, Brzechwa, Leśmian itp. byli wykształceni i znali języki. Posługiwali się polskim i rosyjskim. Większość żydów w przedwojennej Polsce mówiła w jidisz i nie znała polskiego. Dlatego Niemcy bez trudu ich wyłapywali, bo to nie byli Polacy. Nie chcieli tu Polski i nie uczyli się naszego języka. Wręcz szkodzili naszemu narodowi. To się zdziwili, jak przyszli Niemcy.

 13. tolkien Odpowiedz

  Aha czyli jak mówił po polsku, uważał się za Polaka ale miał babkę Żydówkę to nie jest Polakiem? Widzę, że portal uprawia tropienie czystości rasy. Pogratulować.

 14. ktoś Odpowiedz

  Gdyby Pan Autor choć trochę pobawił się w genealogię nie pisałby takich bzdur. Każdy z ludzi ma 2 rodziców, 4 dziadków, 8 pradziadków, 16 prapradziadków, 32 3xpradziadków i tak można wyliczać dalej. Wg autora jak się komuś trafi przodek z korzeniami żydowskimi, to już jest Żydem. A to nie jest przypadkiem tak, że każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie kim się czuje??? Ja się czuję Polakiem bez względu na to jakie mam korzenie.

  • fryderyk Odpowiedz

   Moim zdaniem autor ma ogromne kompleksy na punkcie swojej żydowskości i musi sobie poprawiać samopoczucie, wykazując, że ktoś tam był np. „pisarzem żydowskim”. Co to w ogóle znaczy? W czym niby przejawiała się żydowskość Lema? Ciekaw jestem. Czekam na podobne zestawienia z nazwiskami przestępców i prostytutek żydowskiego pochodzenia. Ta część żydowskiego dziedzictwa ma znacznie więcej „wybitnych” przedstawicieli. Mało kto wie, że slang przestępczy jest tak silnie naznaczony niemczyzną dzięki językowi jidysz, a nie poprzez niemiecki.

 15. Uraltugo Noi Neuph Odpowiedz

  Właściwie o wszystkich wiedziałem (nie znałem tylko kompozytora, więc…), ale z Baczyńskim, to mnie zaskoczyliście. Cóż, pochodzenie nie ma dla mnie znaczenia. W staropolskim sensie byłbym nazwany Litwinem, bo Lachem jestem tylko w połowie, a i serce mam na wschodzie. Jednak moja litewska przynależność etniczna nigdy nie pozwoliła mi o sobie powiedzieć nie-Polak. Historia uczy, że Polakiem może być każdy- Żyd, Litwin, tatar, Niemiec, nawet murzyn. Do nazwania siebie Polakiem jest potrzebne (tylko i aż) chęć bycia Polakiem, działanie w interesie Polski i akceptacja Polskiego prawa (w pięknych czasach nazwalibyśmy to posłuszeństwem wobec Korony).

  Z Żydami był niestety ten problem, że pomimo tak długiej obecności na naszych ziemiach, nigdy nie chcieli nazywać się Polakami i rzadko mieli wspólne z nami interesy. Mieli odrębne prawo, odrębne zwyczaje, alienowali się i, przykro mi, ale prawda jest okrutna, przez długi okres czasu po prostu na Polsce żerowali. Większość Żydów doskonale odnalazła się w zaborach i nie interesował ich los Polski. W państwowotwórczym sensie.

  Wiele mam krytyki wobec Żydów, ale nie o to tutaj mi chodzi. Jak już wcześniej wspomniałem, Polakiem ma prawo nazywać się każdy, kto Polakiem chce być i jest mu sprawa polska droga. To historyczny precedens, od którego nie powinniśmy odchodzić. Ten, kto patrzy na ludzi wyłącznie poprzez pryzmat etniczny, jest po prostu nieświadomy i małostkowy.

  • Czytacz Odpowiedz

   Brawo twoje przemyślenia pokrywają się całkowicie z moimi. Autor stara się walczyć sam ze sobą i szuka dziury tam gdzie jej nie ma (typowo polskie).

 16. zenek Odpowiedz

  no to kurwa polacy czy zydzi? pojebany tytul.. a moze polacy ktorzy byli niemcami? no to kurwa zdecyduj sie czlowieku.. no chyba ze to tak jak ci terrorysci syryjczycy ktorzy byli francuzami?

 17. maciejmakro Odpowiedz

  Ciekawe że problem z „Polakami o których nie wiedziałem że byli Żydami” nie wyniknął z mojej chorej świadomości bo Mi Polakowi fakt że Kiepura miał matkę żydówkę wisi, ale z chorej aktywności „publicystów” którzy mi Żydów podtykają pod oczy! Zresztą ten sam chory mechanizm występuje w odniesieniu do homoseksualistów których podtyka mi się pod nos w ramach prowokacji jak mniemam, że w końcu coś powiem lub napiszę i będzie mnie można oskarżyć o jakąś tam „fobię”!

 18. Zibi Odpowiedz

  Autor dokonuje śmiesznej manipulacji. Nazywa Zydami osoby pochodzenia zydowskiego ktore ani nir sa wyznania zydowskiego, albo byli chrzescijanami albi nawet uwazali sie za Polakow (co zreszta sam cytuje). Jakie ma znaczenie kto mial jakie poxhodzenie? Pewnie pochodzenie żydowskie miało znacznie więcej osób (czyli ktoś kiedyś wyznawał judaizm). Jak wiadomo Żydzi nie są genetycznie jednorodne, różne osoby przez parę tysięcy lat wyznawał judaizm). Czy wszystkich ich potomków Autor nazwie Zydami? A może jak mieli kiedyś w rodzinie Chińczyka to powinni być nazywani Chińczykami? A jak mieszkańca polski, to Polakami? A jak mieszkańca Afryki to afrykanczykami? Akurat tak myśląc możemy wszystkich na świecie nazwać Afrykanczykami bo człowiek wyszedł z Afryki.
  Wg autora syn goracej neofitki uważający się za Polaka też jest żydem: to chyba kryteriumsibas ostrzejsze niż nazistów. Gdzie Pan bral lekcje Panie Autor?

 19. Mw Odpowiedz

  A któryś z nich pisał w jidisz albo po hebrajsku? I jak myślał? W jidisz albo po hebrajsku? A jakie miał wzorce kulturowe? Rabinackie? Przecież to są cechy które determinują przynależność narodową. S Pała z literaturoznawstwa, kulturoznawstwa i antropologii. Chyba pan Zimmermann nie dorasta do piet żadnej z wybitnych osób które tu opisywał.najpierw do szkoły,

 20. Mariner Odpowiedz

  Nie wiem komu to sluzy taki artykul jak ten ?! Pewnie PiSowi bo on nakreca kampanie roznych „izmow ” i straszy nimi aby ciemny lud glosowal na nich.
  Dla mnie wyznacznikiem Polaka jest osobista identyfikacja z polska kultura !
  Ostatnie badania z 2013 r na probce ok 20 tys tzw Polakow z roznych czesci kraju pokazaly ze nasze DNA jest takie samo jak mieszkancow Moskwy.(!) Blizej nam wiec do Rosjan niz do Niemcow czy Anglikow.
  Uwazam ze eksponowanie pochodzenia bilogicznego jest niesmaczne i swiadczy o fobii autora lub checi wzbudzenia sensacji przez redakcje.
  Zreszta uwazam ze niektorzy autorzy rzeczywiscie maja pewne ” fobie” co w stosunku do niby historykow z wyksztalcenia jest psychologiczna aberracja

 21. krakusek Odpowiedz

  To teraz poproszę o siedmiu Żydach w powojennej służbie bezpieczeństwa i ich wpływie na życie Polaków

 22. pp Odpowiedz

  To głupie jeżeli ktoś ma dziadka żyda to jest żydem ? Nie, jest pochodzenia żydowskiego, tak jak niemieckiego, ukraińskiego, a osobę której pradziadek babka byli innej narodowości można uznać za człowieka 100% spolonizowanego i mówić że ma przodków tego pochodzenia ale jest już Polakiem polskiego pochodzenia. Inaczej wszyscy moglibyśmy mówić że jesteśmy afrykańskiego pochodzenia.

 23. Krzysztof (@krzysiekj85) Odpowiedz

  W kraju takim jak Polska gdzie momentami nawet i 10% populacji stanowili Żydzi, prawie każdy z nas ma sobie żydowskie geny, Tak samo jak i 100% Żydów polskiego pochodzenia ma w sobie geny polskie.

  Tylko że bycie Żydem to taka dziwna sprawa, bo po części jest ona związana z religią, a po części z narodowością, a po części z pochodzeniem. Do tego ta żydowskość jest tak silnym pierwiastkiem, że facet mający w rodzinie jedną jedyną prabakę krwi półżydowskiej od razu staje się kimś o żydowskich korzeniach jakby ten pierwiastek był ważniejszy od pierwiastka węgierskiego lub niemieckiego.

  • adam Odpowiedz

   No coz nasi najstarsi bracia, nie tylko we wierze sa jednak – czy nam sie podoba czy nie – czlonkami Narodu Wybranego przez naszego Boga.
   Modle sie za nich do naszego wspolnego Boga i calej Matki Natury !

   • Chajzar Odpowiedz

    Wśród muzułmańskiej ludności zamieszkującej Samarię w Izraelu, znaczny procent stanowią, zgodnie z badaniami genetycznymi, aszkenazyjczycy pochodzący ze wshodnio-środkowej Europy.
    Jak się tam znaleźli? Widocznie uszli przed ukraińskimi pogromami, w wiekach XVIII i XIX. Zostali zislaminizowani przymusowo przez Turków. Adam Mickiewicz (Kim była jego matka?) przebywał przypadkiem na tych terenach. Już nie wrócił.

  • Rodowity Polak Odpowiedz

   A gdzie ty widziałeś żydów polskiego pochodzenia? Żydzi na naszych ziemiach byli ludnością napływową i nie mogli mieć polskiego pochodzenia.

 24. Paola Odpowiedz

  Moja mamusia mieszkała w Koszycach, tych kolo Nowego Brzeska. Była z 1926 roku.Wychowywała się z Żydami,chodziła z nimi do szkoły .Bardzo dużo opowiadała na ten temat.
  Dziadek miał konie, Żydzi handlowali tytoniem i najmowali dziadka do transportu. Żyli zgodnie i szanowali się .
  Jednak nie ze wszystkimi tak było. Żydzi nienawidzili Polaków .
  W ich rękach był caly przemysł, jak można tak powiedzieć. Sklepy :to nie znaczyło, że Żyd potrafił lepiej handlować, ale z ceny zszedł poniżej kosztów, aby wykosić konkurenta Polaka,a następnie podniósl ceny horendalnie. Tak było z masarniami,piekarniami, zakładami fryzjerskim etc….
  Kiedy dzieci wracały ze szkoły do domu, to starszy człowiek Żyd z długą, siwą brodą pluł na Polskie dzieci.
  Ludzie wtedy byli biedni, a wszystkie kamienice były w rękach Żydowskich, ponieważ prowadzili lichwę i zadłużali polskie społeczeństwo, a następnie zajmowali majątek,dokładnie tak jak dzisiej to robią. Wołali głośno do Polaków, ,NASZE KAMIENICE, A WASZE ULICE”
  W ich rękach było sądownictwo. Polak jak wziął adwokata Żyda, to proces wygrał i nie dlatego, że Żyd był zdolniejszy.
  W czasie wojny Niemcy najpierw wysiedlili Żydów ze swoich majątków do domów polskich rodzin. U mamusi zamieszkała rodzina żydowska, ,matka,córka 18 letnia i mały chłopczyk”natomiast ojciec Żyd wraz z dwoma dorosłymi synami uciekł do Rosji.
  Mamusia dobrze wspomina tę rodzinę.Kobiety doiły krowy,rozpala w piecu, jak mogły, tak pomagały, aby nie jeść chleba za darmo.Pod koniec zimy przyszedł rozkaz,ze wszyscy muszą udać się na plac, z którego Niemcy popędzili ich w stronę lasu. Tam dokonali rzezi, brat mamusi z kolegami pobiegli i przyglądali się z dala ,jak się ziemia rusza.Nie wszyscy umarli od razu, a byli przysypani ziemią.
  Po wojnie ojciec Żyd wrócił, odwiedził dziadków i pytał, co się stało.
  Tak też Ż,ydzi brali kasę i huzia do Rosji, a biedota została na zatracenie.Potem powracał na stanowiska.
  TA WOJNA DLA NICH WYCZYŚCIŁA ŚCIEŻKĘ PO ZŁOTE RUNO.
  Mamusia mówiła, że owszem,był przypadek,ze polak przyjął Żyda na przechowanie, a w nocy do wora i na Wisłę, bo rzeka blisko była i kaska zostala, ale zawsze się jakaś szuja znajdzie i dziś, że zamorduje człowieka, a więzienia pełne. Tak naprawdę dużo Żydów w tych okolicach zostało uratowany przez Polaków.
  Jednak wtedy było łatwiej, ponieważ Polacy znali swojego wroga, wiedzieli kiedy i jak się mogą obronić, no przynajmniej mieli taką możliwość.
  Niestety dziś jest prowadzona walka lisia, czyli pod maskami i jesteśmy z góry na pozycji przegranej.

 25. DUMNY POLAK Odpowiedz

  Doceniam troskę internautów o Polskę. W tym miejscu chciałbym zapytać. Czemu tacy patrioci nie dbają o swój język ojczysty, którym nie potrafią się prawidłowo posługiwać jak w mowie tak i w pisowni. Dbajcie o niego, skoro tak bardzo dbacie o polskość ! Irytują mnie wasze błędy. Zarówno w komentarzach jak i, co gorsze, w artykułach, które powinny być pod tym względem sprawdzane. Ja ze swej strony staram się nie strzelać gaf.

 26. Jan Odpowiedz

  Dunczycy sa madrym narodem. Arne Jacobsen swiatowej slawny designer i architekt, noblista Nils Bohr, Victor Borge pianista i komediant dzialajacy w USA, Johanne Heiberg najwieksza dunska aktorka z XIX wieku, dunsko francuski malarz impresjonista Camille Pissarro to tylko kilka przykladow Zydow dunskich. Dunczycy sa z nich dumni i sa traktowani 100 % jako czesc narodu.
  Kozlow ofiarnych szukaja ludzie nieszczesliwi i z kompleksami mniejszosci.

 27. nieżyt Odpowiedz

  Odnośnie np H. Wieniawskiego: wnuk Żyda to nie Żyd. Żydostwo dziedziczy się tylko po matce. Więc tytuł naciągany, choć nie kwestionuję domieszki krwi.

  • jezus byl zydem Odpowiedz

   no chyba ze jest twoim sasiadem, wtedy jak mus sie cos uda zarobic to bedziesz psioczyl ze pewnie ukradl bo zyd

   • Ryszard Odpowiedz

    @Anna Dziadzio:na waszym portalu pisanie prawdy o żydach jest antysemityzmem.
    Nic dziwnego na antypolskim portalu.

  • jezus byl zydem Odpowiedz

   a gdzie Polak, tam pijanstwo, hipokryzja, przemoc domowa, analfabetyzm, paranoja i megalomania, cos pominalem? aha smierdzace pachy, brak poczucia humoru oraz zle spojrzenie

 28. hehe Odpowiedz

  „Z drugiej strony: kiedy na egzaminie gimnazjalnym zdawał historię i pochwalono go za wiedzę o „ojczystej” dynastii Romanowów, wypalił: Przecież jestem Polakiem.”-a to żyd nie może być Polakiem? Bo to jest tak napisane, jakby jedno z drugim się wykluczało.

 29. żądło Odpowiedz

  1648 r. – Na fali antysemityzmu, wymordowano w Polsce ok. 200 000 Żydów. Tak, dwieście tysięcy wyznawców religii Mojżeszowej i narodowości żydowskiej! Był to taki jednorazowy mord czyszczący Polskę z Żydów, taki Holocaust o którym historia zapomniała. Oto Polska tolerancja !!!

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowna Pani, takie wpisy są niedopuszczalne. Szerzą one bowiem nietolerancję. Nie może Pani uogólniać indywidualnych przypadków na całą społeczność. W dodatku jeśli nie przytacza Pani żadnych dowodów potwierdzających tezę o tych rzekomych morderstwach. Pozdrawiamy.

   • Ryszard Odpowiedz

    @Anna Dziadzio: Porażające!!! Nie można uogólniać? Ochoczo uczestniczycie w nagonce na Polskę,przypisującej całej społeczności winę za zagładę Żydów,jak z rękawa sypiecie odnośnikami do źródeł gdzie „można zobaczyć jacy straszni byli Polacy wobec Żydów”,czy prawdziwych?
    Artykuł napisany w sposób pokazujący co chwilę jak to bohaterowie z powodu swojej narodowości byli ciągle dyskryminowani przez polaków, cz aby na pewno?
    Byłbym bezgranicznie naiwny licząc że podacie na tym portalu, prawdziwe powody z powodu których Polacy mają (w pełni uzasadniony) niechętny stosunek do przedstawicieli narodu wybranego.
    Pani Dziadzio proszę czytać ze zrozumieniem, dowodem na morderstwa o których pisze p.Patriotka są świadkowie – Jej rodzina.
    Więcej dowodów – przedstawiciele narodu wybranego z gorliwością obejmowali kierownicze i wszelkie możliwe stanowiska w UB czy sowieckim NKWD (zwanym żydowską organizacją) i ze szczególnym upodobaniem pozbawiali polaków życia,często w bestialski sposób.(źródło- jest ich wiele, polecam choćby „Wiek Żydów „- Yuri Slezkine)
    Czy wszyscy żydzi są za to odpowiedzialni, oczywiście że nie!
    Ale gdzie są głosy żydów mówiących prawdę o naszych relacjach?
    To co słychać i widać to typowe zachowanie Kalego.

  • jezus byl zydem Odpowiedz

   a ja nie chce msciwych rasistow w Polsce, pseudo-katolikow co kazdemu wybacza pod warunkiem ze to ksiadz-pedofil

 30. Anonim Odpowiedz

  za wszystkie wojny na calym swiecie odpowiedzialni sa zydzi to jest nieszczesciem calego swiata przenikajac podstepnie do wladzy okradajac wyniszczaja kraj

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Wpis o charakterze antysemickim i brak jakichkolwiek argumentów. Za takie komentarze dziękujemy…

  • jezus byl zydem Odpowiedz

   no a najgorsi sa ci zydzi mongolscy albo ci z Chin, ci to dopiero sie namordowali, nie juz mowiac o zydach z watykanu, i zydach organizujacych krucjaty

 31. Anonim Odpowiedz

  czytajac pierdy prawdziwych polaków w komentarzach coraz bardziej załuje ze jestem tylko parchatym polaczkiem, wstydze sie tego coraz bardziej

  • Ryszard Odpowiedz

   @Anonim: myślę że nie jesteś polakiem i masz wielką frajdę mogąc zbluzgać polaków, ale to słabe :(
   Tak, nie którzy mają nie wyparzony język,każda nacja ma lepszych i gorszych, Ty pisząc w ten sposób równasz do gorszych.

   • jezus byl zydem Odpowiedz

    niestety czytajac tutaj komantarze tez mi troche wstyd, ale nie tego ze jestem Polakiem tylko ze 80% moich rodakow to szczury, psy i niedorozwiniete worki na sperme ksiedza

 32. Rafał Odpowiedz

  I bardzo dobrze, że byli Żydami. Czy bycie Polakiem, Niemcem, Francuzem, etc. jest czymś złym??? Idiotyczny nagłówek, sugerujący, że bycie Żydem to coś kontrowersyjnego, dziwnego, etc….Oj jeszcze dużo Polacy muszą się nauczyć, aby dojść do cywilizowanego poziomu szacunku wobec innych narodowości.

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    Szanowny Anonimie, może czasem warto pomyśleć chwilkę przed zamieszczeniem wpisu? Albo wyrażać się tylko w swoim imieniu, a nie wszystkich Polaków. Pozdrawiamy.

   • jezus byl zydem Odpowiedz

    jezeli caly twoj swiat to te 3 chalupinki ze slomy i gowna, co je cale zycie ogladasz, to pewnie jest tak jak mowisz

 33. Nikt Odpowiedz

  Oglupiacie siebie i wszystkich tymi wpisami a sjonistom o to chodzi aby do konca zniszczyc PolskeDodaj swój komentarz…

 34. Nikt Odpowiedz

  Wielu wybitnych takich jak Beria,Kaganowicz,Rozanski,Swiatlo i wielu,wielu innych Panie autorze jest pan manipulantem psychologicznym,ale marnym.Albo za kiepsko szkolili,albo za malo placa…

 35. jezus byl zydem Odpowiedz

  najslynniejszym polskim Zydem byl oczywiscie Jezus Chrystus, drugi w kolejnosci pewnie jakis Mojzesz albo inna Maryjka

 36. Waldi Radzich Odpowiedz

  Nikt mnie nie zaskoczył. Wszystko to wiedziałem od lat.

  Tylko tytuł do poprawki. Powinno być „obywatele Polski, którzy byli żydami.”

  Żyd nie może być Polakiem, bo to dwie różne narodowości!

 37. POLAK Odpowiedz

  zydole umiejętnie promują swoje korzenie jednocześnie unicestwiając POLSKIE. mordowali SWOICH W CZASIE WOJNY A MORDERSTWA PRZYPISUJA POLAKOM. zAKLAMANY BEZNARODOSCIOWY PODMIOT ZYJACY NASZYM KOSZTEM. TWU TWU !!!!

 38. Anonim Odpowiedz

  …każdy z nas rodzi się na tej Ziemi jako człowiek, to czy jego przodkiem był Polak, Niemiec czy Izraelczyk nie powinno mieć wyjątkowego znaczenia…to czysty przypadek…te wszystkie religie, narodowości, pochodzenie to sprawa drugorzędna, trzeba umieć wznieść się ponad podziały, które powodują spory i wzbudzają nienawiść do innych, wszyscy jesteśmy obywatelami tej Ziemi, ludzmi..zawsze wzbudza we mnie zdziwienie kiedy Polacy, którzy wierzą w Boga wymyślonego przez żydów, którzy klęczą przed żydowskim prorokiem, którzy Maryję – żydówkę koronowali na ķrólową Polski obnoszą się ze swoim antysemityzmem…

 39. Janek Odpowiedz

  Według prawa żydowskiego, żydem nie jest się po ojcu, lecz po matce. Jeżeli ojciec był żydem a matka np polką to dziecko według prawa żydowskiego nie jest żydem. U żydów obowiązują więzy krwi. Matka jest pewna, a ojciec może być przypadkowy

 40. jasiek Odpowiedz

  Co Wy wypisujecie? Polacy, to naród POLSKI! Jeżeli ktoś się czuje POLAKIEM, to jest POLAKIEM. Natomiast jeżeli ktoś będąc obywatelem Polskim mówi: że „jest pochodzenia żydowskiego, romskiego, niemieckiego, ukraińskiego czy litewskiego” to dalej jest POLAKIEM pochodzenia…. NATOMIAST -UWAGA- jeżeli ktoś mówi, że jest Żydem, Romem, Niemcem, Ukraińcem, czy Litwinem to TAKA OSOBA SAMA WYALIENOWAŁA SIĘ ZE SPOŁECZNOŚCI POLSKIEJ, PRZEZ PODKREŚLANIE OBCOŚCI Z NARODEM W KTÓRYM ŻYJE I W KTÓRYM SIĘ WYCHOWUJE. Dlatego, że duża część społeczości żydowskiej stale podkreśla SWOJE WYOBCOWANIE – budzi niechęć.

 41. Wymieszana Polka Odpowiedz

  Polka wymieszana
  szanowni Państwo, ta dyskusja zaczęła się bardzo ciekawie, a skończyła- no cóż, niestety wzajemnym wymyślaniem. Winę w niemałej części ponosi sam autor, którego podskórny ‚antypolonizm” jest wyczuwalny dla czytelników. przeciwstawianie- Żyd-Polak niczemu nie służy.. nie ma potrzeby antagonizować w taki sposób ludzi. Nie ‚narodowość” -różnie zresztą rozumiana w różnych krajach, popytajcie Niemca- powie wam że tacy.. w ogóle nie istnieją, bo Bawarczyk nigdy nie uzna za swojego „Prusaka” i odwrotnie…. W ten sposób można w nieskończoność- i bez skutku.. proponuje zupełnie inną drogę: GENETYKA. tak proszę państwa, GENY NIE KŁAMIĄ, trudno je ‚podrobić” bo każda komórka naszego ciała jest z nich zbudowana.Noszę jedno z najstarszych nazwisk w tym kraju, mamy „papiery” na kilkaset lat wstecz itd.I co z tego? Nie nazwisko, nie religia definiują człowieka, wiele osób nawet nie jest świadomych, ile razy rodzina zmieniła zarówno jedno jak i drugie. Dziś nazywają się ‚po polsku” albo „nie po polsku”, a kiedyś- zupełnie inaczej… Mam w rodzinie genetyka, którego dyskusje tego typu śmieszą i irytują jednocześnie. W genetyce pojęcie rasy- białej, azjatyckiej , czarnej- ma olbrzymie, ale zupełnie inne znaczenie niż w takich dyskusjach. Ma bowiem istotne znaczenie w leczeniu ciężkich chorób np. rak, którego rożne rasy mają różne odmianki! Różnice nie zawsze duże, ale ważne.To(lekarstwo, terapia), co odmianie rasy białej- pomaga, rasie czarnej może zaszkodzić i odwrotnie. Azjaci maja inny metabolizm ‚wchłaniania” alkoholu, w zasadzie źle go tolerują i znaczni ciężej odchorowują niż np. rasa biała. Nie przypadkiem tez zaczyna się pisać o 3. wielkich migracjach europejskich- ostatni przybysze, sprzed 8-9 tys.lat z terenów azjatyckich,(a ich potomkami tez jesteśmy) przynieśli nam tolerancję laktozy(mleka!) , wit. B, co umożliwiło osiedlenie się na północy Europy! Dziś to jest dla Europejczyków „oczywistość”, ale nie zawsze tak było…
  W sensie genetycznym Żydzi (tak- z dużej litery!) są z pochodzenia Azjatami, Z kolei badania genetyczne , co było szokiem dla naukowców- pokazują,że Jezus i jego matka Maria wywodzili się prawdopodobnie ze starożytnych Druzów (lud niesemicki), żyjących w starożytnej Judei, Syrii oraz Egipcie, wychowanych w judaizmie……
  W Polsce znaczna grupa – uważana ze względu na wyznanie za Żydów- to potomkowie Chazarów (ok. 30 proc.), zza Kaukazu, którzy nic- poza religią- z Izraelitami- nie mają wspólnego!Dla przypomnienia zwolennikom teorii Polak-katolik: Hitler, Austriacy, w niemałej części Niemcy to też katolicy., poza Francuzami, Włochami, Hiszpanami itd. Religia nie ma zbyt wiele wspólnego z narodem-narodowościa, nawet jeśli dominuje obecnie na terenie Polski . Paradoksalnie- dopiero za „Komuny” staliśmy się tak „jednorodni” religijnie, przed wojną , gdy było ok. 32 mln obywateli- 10 mln nie było wyznania katolickiego, a za Jagiellonów w I Rzeczypospolitej katolicy stanowili ok. 30 proc. społeczeństwa.Mickiewicz- genetycznie- był z pochodzenia Białorusinem, podobnie jak Kościuszko, Popiełuszko, a wyznawali katolicyz. Z kolei Piłsudski , który zmienił przecież (dwukrotnie!)wyznanie- był”mieszańcem ” litewsko(czyli Bałto)-rusińskim, może tez z domieszką innych nacji. Żydostwo, zgodnie z orzeczeniem rabinów faktycznie dziedziczy się po matce i jest obecnie zamknięte (nie można przejść na judaizm), ale tez nie zawsze tak było! W starożytności było otwarte, można było „stać się” Żydem przyjmując tę religię. Poza tym przecież każdy ma dwoje rodziców, Ojciec też przekazuje nam swoje geny
  Dzisiaj wiele osób pochodzenia żydowskiego wyznaje katolicyzm i nosi polskie nazwiska. Jak to się ma do ich prawdziwego pochodzenia? Nijak. Dlatego popieram wpis dotyczący naszych pradziadków i prababek, by tym raczej się zając ,ale oczywiście nie w taki dziwaczny sposób jak autor artykułu. Każdy z nas ma w sobie – po samych pradziadkach 8. puli genowych (prapradziadków mamy 16 itd), Można zbadać swoje geny- najlepiej w ośrodkach uniwersyteckich, które są najbardziej wiarygodne, za umiarkowaną cenę (ok. 1 tys. z). Przyda się to zarówno do określenia stanu zdrowia ( to geny, niestety, są odpowiedzialne za wiele dziedziczonych chorób, lepiej znać je zawczasu), jak i prawdziwego pochodzenia.Niejeden będzie zaskoczony!
  Pozdrawiam wszystkie rasy – „wymieszana” (zachodnio i wschodnio-słowiańsko-bałto-germańska) Polka o starym kilkusetletnim rodowodzie i nazwisku….

 42. Henrykxx56 Odpowiedz

  Siedmiu wybitnych Polaków co byli Żydami to jacy z nich Polacy to tak jak ja by był Kosmita tak oni kiedykolwiek byli Polakami. Tylko się maskowali tak jak dzisiaj mamy samych kameleonów bo się wstydzą nosić Żydowskie nazwiska i udają że są Polakami a tylko to paskudne śmieci i pasożyty których musimy my Polacy się pozbyć. Bo do Polski nikt ich nie zapraszał sami się wprosili żebra ją aby ich wpuścić a to śmiecie jak szczury wpychają się na silę. A potem skowyczą że im się robi krzywda a sami jej szukają. Jak żebraki bo jak by mieli honor to by nie szantażowali i zastawiali się innymi tylko by zaatakowali a tak to to są śmierdzącymi bydlakami. Jesteście tylko ścierwo bez honoru.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.