Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Co tak naprawdę zabiło Fryderyka Chopina?

Po śmierci Chopina powstało wiele hipotez na temat domniemanej przyczyny jego przedwczesnego zgonu.

fot.Barrias/domena publiczna Po śmierci Chopina powstało wiele hipotez na temat domniemanej przyczyny jego przedwczesnego zgonu.

Ten geniusz muzyczny pozostawił po sobie nie tylko fascynującą twórczość, ale i niezwykłą historię życia oraz przedwczesnej śmierci, która do dziś intryguje. Choć przyjmuje się, że zmarł na gruźlicę, nie brakuje alternatywnych hipotez. Co tak naprawdę zabiło jednego z najsłynniejszych Polaków?

Urodzony jako drugie z czwórki dzieci (i jedyny syn) Mikołaja i Tekli Justyny Chopinów, Fryderyk od najmłodszych lat nie cieszył się dobrym zdrowiem. Jego rodzinny dom był wypełniony miłością i ciepłą atmosferą, która zachęcała potomstwo do artystycznego rozwoju, jednak cieniem na szczenięcych latach kompozytora kładły się częste wizyty lekarzy.

Dzieciństwo w cieniu choroby

Bardzo szybko okazało się, że młody Chopin jest chłopcem wrażliwym i delikatnym. Nie tolerował tłustych posiłków. Miał po nich problemy żołądkowe, a co za tym idzie – znacząco tracił na wadze. To, wraz z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych, utrudniało jego prawidłowy rozwój.

Łatwo się męczył, więc unikał wysiłku fizycznego. Doktor Kuzemko, który badał historię choroby Chopina, wspomina o jego nawykach żywieniowych oraz kuracjach, pozwalających zachować formę i zdrowie:

Z powodzeniem leczono go „owsem i miodem” oraz kuracją z liści belladonny, którą kontynuował przez większość swojego życia. „Jestem całkiem zdrowy… tak długo, jak unikam mięs, sosów, zup itp.” pisał w liście do rodziców z Berlina 27 września 1828 roku.

Kłopoty ze zdrowiem towarzyszyły Chopinowi od najmłodszych lat.

fot.T. Maleszewski/domena publiczna Kłopoty ze zdrowiem towarzyszyły Chopinowi od najmłodszych lat.

Najmłodsza siostra Fryderyka, Emilia, również zmagała się ze zdrowotnymi problemami. Jak pisze Barbara Wachowicz w książce „Sercem Polak. Opowieść o Chopinie”: „Jedynym cieniem, jaki położył się na pacholęcych latach Chopina, były ciągłe kłopoty ze zdrowiem jego najmłodszej siostrzyczki Emilki, a także niestety jego samego”.

Dziewczynka zmagała się z nawracającym kaszlem, dusznościami oraz astmą. Z czasem zaczęło ją również dręczyć krwioplucie. Nie pomógł ani rodzinny wyjazd do uzdrowiska, ani ówczesne metody terapii, o których wspomina Wachowicz: „Puszczanie krwi, pijawki, «wilczełyka» – tak wyglądały kuracje dla chorych na gruźlicę we wczesnych latach XIX stulecia”. 

Czy wiesz, że ...

...jedyna polska cichociemna generał Elżbieta Zawacka będąc dzieckiem nie umiała powiedzieć ani słowa po polsku? Było to bezpośrednim tego, że mieszkała na ziemiach zaboru pruskiego, gdzie jej rodzinę poddawano germanizacji.

...współczynnik wsobnego rozmnażania wśród hiszpańskich Habsburgów w ciągu 200 lat wzrósł z 0,025 do 0,254. Na 11 zawartych w tym czasie małżeństw do 9 doszło pomiędzy bliskimi krewnymi! Kazirodztwo nie było jednak jedynym grzechem tej dynastii.

...podczas egzekucji przez powieszenie zdarzały się poważne błędy? Jeśli kat użył za krótkiego sznura, śmierć nie przychodziła dostatecznie szybko, gdy za długiego – skazaniec często kończył bez głowy, bo ta urywała się pod jego ciężarem.

Komentarze (2)

  1. Anonim Odpowiedz

    Konkluzja z oględzin serca Chopina w 2014 roku btłą takam że zmarł on z powodu jego zastoinowej niewydolności z powikłaniami wywołanymi gruźliczym zapaleniem osierdzia.
    Polecam artykuł dr, Stevena Lagerberga na ten temat w wersji zarówno polskojęzycznej jak i angielskojęzycznej (originał).

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.