Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Hermann Göring (1893–1946)

Portret Hermanna Göringa.

fot.H. Funk/domena publiczna Portret Hermanna Göringa.

Hermann Göring (1893–1946) – niemiecki polityk, urodzony w Bawarii. W wieku 21 lat zaciągnął się do armii, by wziąć udział w I wojnie światowej. Jako pilot w bezpośrednich starciach strącił 22 maszyny przeciwnika, za co otrzymał najwyższe odznaczenie: order Pour la Mérite. W 1923 roku poznał Adolfa Hitlera. Podczas puczu piwiarnianego został ranny. Uciekając przed aresztowaniem, wyemigrował do Austrii, Włoch i ostatecznie do Szwecji. Po czterech latach wrócił do kraju, gdzie został przedstawicielem BMW. Dzięki reputacji bohatera wojennego szybko uzyskał wysokie miejsce w ówczesnej socjecie i rozpoczął karierę polityczną. W 1928 roku, po wyborach, został jednym z dwunastu nazistowskich posłów Reichstagu.

Był człowiekiem głodnym władzy, szybko piął się po kolejnych szczeblach kariery i zbliżał się do Hitlera. Dzięki sprytnej grze politycznej stał się odpowiedzialny za kwestie gospodarcze Reichsbanku. Od 1935 roku dowodził Luftwaffe, był też szefem konglomeratu przemysłowego Hermann Göring Works. W 1939 roku Hitler mianował go swoim następcą, a w 1940 nadał mu tytuł marszałka Rzeszy. Göring piastował wiele stanowisk: był dowódcą szturmowców oraz sił powietrznych, premierem Prus, rzecznikiem niemieckiego parlamentu, inspektorem lasów i łowczym Rzeszy, komisarzem planu czteroletniego, przewodniczącym rady państwa, jak również prezesem Rady Ochrony Rzeszy i Rady Badań Naukowych. Po tragicznej śmierci Fritza Todta w 1942 roku chciał też przejąć ministerstwo uzbrojenia, lecz Hitler przekazał je Speerowi.

8 maja 1945 roku oddał się w ręce żołnierzy amerykańskich. Jako najwyższy rangą nazista był sądzony przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. Uznano go winnym zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni przeciwko pokojowi i zbrodni wojennych. Został skazany na śmierć, jednak wyroku nie wykonano. 15 października 1946 roku popełnił samobójstwo, przegryzając kapsułkę z cyjankiem.

O życiu osobistym i działalności nazistowskich zbrodniarzy z punktu widzenia ich córek i synów opowiada wydana niedawno przez Znak Horyzont książka Geralda Posnera „Dzieci Hitlera”.

Więcej o dzieciach czołowych nazistów:

Dowiedz się więcej o Hermannie Göringu:

Po wojnie część najważniejszych nazistów stanęła przed trybunałem w Norymberdze. Niektórzy jednak uciekli przed wymiarem sprawiedliwości.

Druga wojna światowa | 02.03.2019 | Autor:

Zrobili wszystko, by uniknąć odpowiedzialności. Prawda o powojennych losach czołowych nazistów

Po II wojnie światowej nazistowscy przywódcy mieli prosty wybór: samobójstwo, ucieczka lub oddanie się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Problem w tym, że w większości wcale nie czuli się winni… Jak potoczyły się losy ludzi odpowiedzialnych za rozpętanie najtragiczniejszego konfliktu…

W trakcie powojennych procesów przywódców III Rzeszy konfrontowano z popełnionymi przez nich zbrodniami. Czy któryś odczuwał wyrzuty sumienia?

Druga wojna światowa | 30.03.2018 | Autor:

Ludzkie oblicze nazistów? Czy sługusi Hitlera mieli wyrzuty sumienia?

“Żałuję tylko tego, że nie wybiłem więcej Żydów”. Tak podsumował swoje życie Alois Brunner, fanatyczny nazista, odpowiedzialny za śmierć ponad 128 tysięcy ludzi. Czy wśród nazistów nie było takich, którzy wyrazili skruchę? A jeśli tak, to jak szczere…

Hitler na karykaturze z 1932 roku. Jeszcze nie doszedł do władzy, a już się z niego śmiali...

Dwudziestolecie międzywojenne | 07.08.2014 | Autor:

Idzie goły Göring ulicą… Jakie kawały opowiadali sobie mieszkańcy III Rzeszy?

W Trzeciej Rzeszy krążył żart: „W jadącym pociągu dwaj milczący ludzie wykonują ledwo zauważalne gesty pod kocami, którymi są nakryci – to głuchoniemi opowiadają sobie kawały polityczne”. Ten dowcip doskonale opisywał sytuację humoru politycznego w państwie Hitlera. Podobne…

Ciekawe materiały o Hermannie Göringu z portalu TwojaHistoria.pl:

Göring uwielbiał pastelowe mundury.

miniatura | 18.03.2019 | Autor:

Zdrada Göringa. Czy najbliższy współpracownik Hitlera faktycznie planował zamach stanu?

Hitler nie mógł uwierzyć własnym uszom, gdy „życzliwi” donieśli mu o zdradzie Göringa. Ogarnięty szałem z miejsca skazał wiernego współpracownika na karę śmierci. Ostatecznie „tylko” pozbawił go urzędów i uwięził we własnym domu. Ale czy rzeczywiście marszałek Rzeszy…

Goebbelsowie z gromadką dzieci byli wzorcową nazistowską rodziną: matka, ojciec i szóstka maluchów!

artykuł | 16.03.2019 | Autor:

Czuli i opiekuńczy czy bezlitośni tyrani domowi? Jakimi ojcami byli czołowi naziści?

Surowy, podły ojciec, który wyżywa się na rodzinie, niczym na żydowskich więźniach w obozie. Wojskowy dryl panujący nawet w trakcie zabawy i indoktrynacja realizowana od kołyski. Czy dzieciństwo małych Franków i Goebbelsów rzeczywiście właśnie tak wyglądało?