Ciekawostki Historyczne

Hermann Göring (1893–1946)

Portret Hermanna Göringa.fot.H. Funk/domena publiczna

Portret Hermanna Göringa.

Hermann Goring

Niemiecki polityk, urodzony w Bawarii. W wieku 21 lat zaciągnął się do armii, by wziąć udział w I wojnie światowej. Służbę wojskową rozpoczął jako żołnierz piechoty, by później przejść do lotnictwa. W bezpośrednich starciach strącił 22 maszyny przeciwnika. Za swoje zasługi otrzymał order Pour la Mérite. W roku 1922 wstąpił do NSDAP. Podczas puczu piwiarnianego, czyli monachijskiego, został ranny. Uciekając przed aresztowaniem, wyemigrował do Austrii, a potem do Szwecji. Po czterech latach wrócił do kraju, gdzie został przedstawicielem BMW. Dzięki reputacji bohatera wojennego szybko uzyskał wysokie miejsce w ówczesnej socjecie i rozpoczął karierę polityczną. W 1928 roku, po wyborach, został jednym z dwunastu nazistowskich posłów Reichstagu.

Hermann Goring był człowiekiem głodnym władzy, szybko piął się po kolejnych szczeblach kariery i zbliżał się do Hitlera. W 1933 roku został premierem Prus. W tym też roku na jego polecenie powstały pierwsze obozy koncentracyjne. Z jego inicjatywy zostało utworzone Gestapo, nad którym kontrolę w roku 1934 przekazał Himmlerowi. Od 1935 roku dowodził Luftwaffe, był też szefem konglomeratu przemysłowego Hermann Göring Works. W 1939 roku Hitler mianował go swoim następcą, a w 1940 nadał mu tytuł marszałka. Piastował wiele stanowisk: był dowódcą szturmowców, inspektorem lasów i łowczym Rzeszy, przewodniczącym rady państwa, jak również prezesem Rady Ochrony Rzeszy i Rady Badań Naukowych.

Pod koniec II wojny światowej, 8 maja 1945 roku, Hermann Goring oddał się w ręce żołnierzy amerykańskich. Zasiadł na ławie oskarżonych w procesie w Norymberdze. Był najwyższym rangą nazistą sądzonym przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy. Uznano go winnym zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni przeciwko pokojowi i zbrodni wojennych. Został skazany na śmierć, jednak wyroku nie wykonano. 15 października 1946 roku Hermann Goring popełnił samobójstwo, przegryzając kapsułkę z cyjankiem.

Dowiedz się więcej o Hermannie Göringu:

Dwudziestolecie międzywojenne

Sojusz Węgier z Hitlerem

Podczas II wojny światowej Węgry dołączyły do państw Osi, by walczyć po stronie III Rzeszy. Hitler długo zabiegał o…

26 listopada 2024 | Autorzy: Grzegorz Bobrek

Druga wojna światowa

Jakie IQ mieli czołowi naziści?

Jacy tak naprawdę byli naziści? Podczas procesu w Norymberdze alianci postanowili zbadać psychiatrycznie schwytanych hitlerowskich zbrodniarzy.

8 lipca 2022 | Autorzy: Paweł Filipiak

Druga wojna światowa

Najważniejsi naziści po zakończeniu wojny. Co stało się z Goebbelsem, Hessem,…

Po II wojnie światowej nazistowscy przywódcy mieli prosty wybór: samobójstwo, ucieczka lub oddanie się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Problem w…

2 marca 2019 | Autorzy: Michał Procner

Ciekawe materiały o Hermannie Göringu z portalu TwojaHistoria.pl:

Druga wojna światowa

Zdrada Göringa. Czy najbliższy współpracownik Hitlera faktycznie planował zamach stanu?

Hitler nie mógł uwierzyć własnym uszom, gdy „życzliwi” donieśli mu o zdradzie Göringa. Ogarnięty szałem z miejsca skazał wiernego…

18 marca 2019 | Autorzy: Roger Moorhouse

Dwudziestolecie międzywojenne

Czuli i opiekuńczy czy bezlitośni tyrani domowi? Jakimi ojcami byli czołowi…

Surowy, podły ojciec, który wyżywa się na rodzinie, niczym na żydowskich więźniach w obozie. Wojskowy dryl panujący nawet w…

16 marca 2019 | Autorzy: Zuzanna Pęksa

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.