Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Edisonowie znad Wisły. 7 Polaków, z których wynalazków korzystają wszyscy

Polskie wynalazki: kasownik (fot. Bartłomiej Międzybrodzki, CC BY-SA 2.5) i kamera (źródło: domena publiczna).

Polskie wynalazki: kasownik (fot. Bartłomiej Międzybrodzki, CC BY-SA 2.5) i kamera (źródło: domena publiczna).

Pierwsza kamera filmowa, kamizelka kuloodporna, a nawet kasownik do biletów… Wynalazki, które wpłynęły zarówno na wielką historię, jak i życie codzienne milionów. Komu je zawdzięczamy? Oczywiście Polakom!

Niektórzy z nich osiągnęli międzynarodową sławę i pieniądze, inni zmarli w biedzie i osamotnieniu. W książce Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też… czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza Jan Wróbel twierdzi, że to właśnie my, Polacy, wynaleźliśmy prawie wszystko, tylko czasem sami o tym nie pamiętamy. Przypominamy Wam zatem siedmiu naszych rodaków, których wynalazki zmieniły lub mogły zmienić bieg historii.

1. Człowiek, który stworzył kanarów

Jan Józef Baranowski studiował na Uniwersytecie Wileńskim w czasie aresztowań członków Towarzystwa Filomatów i Filaretów, unikał jednak działalności patriotycznej, skupiając się na nauce. Dotrwał tak do wybuchu powstania listopadowego, kiedy wstąpił w szeregi walczących o niepodległość. Wojaczka w jego wypadku zakończyła się emigracją.

Twórca i jego dzieło - Jan Józef Baranowski oraz semafor (źródło: domena publiczna).

Twórca i jego dzieło – Jan Józef Baranowski oraz semafor (źródło: domena publiczna).

We Francji nie zamierzał popaść w depresję, jak wielu rodaków. Jak pisze Jan Wróbel w Historii Polski 2.0: Polak potafi…:

Baranowski reprezentował jednak inny typ emigranta. Energiczny, uzdolniony i dobrze znający język francuski, wziął się do roboty. W latach 40. zatrudniony został przez francuskie koleje i było to udane małżeństwo.

Wkrótce młody Polak zaczął odnosić sukcesy jako konstruktor Zawdzięczmy mu m.in. kasownik do biletów oraz semafor, czyli automatyczny system sygnalizacji kolejowej.

Co ciekawe, był także autorem jednego z pierwszych słowników języka polskiego dla Brytyjczyków.

Czy wiesz, że ...

...na początku lat sześćdziesiątych na izraelskich dworcach i w kioskachpojawiły się „Stalagi”, czyli tanie powieści pornograficzne osadzone w realiach III Rzeszy? Promowano je jako… autentyczne wspomnienia byłych anglosaskich więźniów obozów jenieckich.

...Aleksander Kwaśniewski, zwiedzając destylarnię w Erewaniu, dał się namówić na wystąpienie w roli... odważnika. A że wyglądał akurat wyjątkowo dobrze, okazało się, że zanim udało się go zrównoważyć, na szali trzeba było położyć dobre sześć kartonów dwudziestoletniego koniaku.

Komentarze (16)

  • Nasz publicysta |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Na imię miał Józef, poprawione. Na przyszłość prosimy, by takie uwagi przekazywać przez formularz „Zgłoś błąd/literówkę”, który znajduje się na samym dole strony.

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z profilu „Rocznica historyczna na każdy dzień”…
  https://www.facebook.com/RocznicaNaKazdyDzien/posts/997381570292757

  K. Szymon:
  OIDP pierwszą żarówkę skonstruował Polak. Edison jedynie ukradł pomysł i opatentował

  Anna K.:
  Nie zapominając o podnośnikach do samochodów i oponach o zwiększonej przyczepności, które wynalazł Polak Lenet Leski (Teofil Wróblewski).

  … oraz z profilu „Wydawnictwo Znak”
  https://www.facebook.com/WydawnictwoZnak/posts/10153497492907310

  Jadwiga H.:
  Większość wielkich wynalazków powstaje przez przypadek.

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  I garść komentarzy z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1132853936743264

  Marek O.:
  Zapomnieli o prezerwatywie… Wynalazcą był polski Żyd z Łodzi.
  Ciekawostki historyczne:
  O tym to nie tylko nie zapomnieliśmy ale nawet wydaliśmy całą książkę.
  Tylko, że pan Fromm nie był z Łodzi. Tylko z Konina.

  Jean-Areque P.:
  Polacy to jeden z najbardziej przedsiębiorczych narodów świata – to przeczytałem kiedyś w wynikach badań opublikowanych przez jedną z brytyjskich gazet.
  I ja się z tym w pełni zgadzam. Jednak aby rozwinąć skrzydła, przedsiębiorczy Polak potrzebuje środowiska, w którym Polacy mają pełną swobodę działania i absolutny brak wpływu na państwo i ustawodawstwo…

  Rob Bert Jan Z.:
  Pomysłowe Dobromiry , o przepraszam , Józki i Janki

  Dariusz S.:
  oraz suwak !

  Steampunk – Klimat Wieku Pary:
  A to Ci dobre zestawienie

  Jean-Areque P.:
  Krem Nivea – twórca: Polak żydowskiego pochodzenia

 3. www.mrozinski.biz Odpowiedz

  Co do Jana Czochralskiego to mnóstwo nieścisłości! Istotnie pochodził z Kcyni. Raczej nigdzie i nigdy nie studiował. Wszystkie egzaminy zdawał jako ekstern. Był prezesem(?) związku(?) metalurgów niemieckich. Do Polski ściągnął go Mościcki.
  Faktycznie odkrył metodę hodowania monokryształów. Ale to odkrycie nie miało żadnego wpływu na rozwój elektroniki.
  Metoda ta została ponownie odkryta przez dwóch naukowców z USA. I dopiero wówczas znalazła zastosowanie w przemyśle elektronicznym. Faktem jest, że owi naukowcy musieli przyznać pierwszeństwo odkrycia Czochralskiemu.
  Nie władze PRL niszczyły Czochralskiego a jego zawistni koledzy naukowcy. Taki poziom etyczny reprezentuje nasz krajowy świat nauki.
  Podobne opracowanie „historii” można zrealizować w Rosji. Tam był bezlik genialnych odkrywców i wynalazców (Ciołkowski) ale często ich odkrycia miały zastosowanie jedynie do obszaru ówczesnej Rosji. Reszta świata z nich nie korzystała.
  Część nie wymienionych osiągnięć Polaków jest przypisywana obywatelom innych krajów, bo Polska wówczas jako państwo nie istniała.
  Ciekawe, że ani słowem nie wspomniano tu o pani Marii Curie ( z domu – Skłodowskiej) :)))

  • Marek Odpowiedz

   Sam sobie przeczysz:

   „Faktycznie odkrył metodę hodowania monokryształów. Ale to odkrycie nie miało żadnego wpływu na rozwój elektroniki.
   Metoda ta została ponownie odkryta przez dwóch naukowców z USA. I dopiero wówczas znalazła zastosowanie w przemyśle elektronicznym. Faktem jest, że owi naukowcy musieli przyznać pierwszeństwo odkrycia Czochralskiemu.”

   Czyli najpierw twierdzisz, że to odkrycie „nie miało żadnego wpływu na rozwój elektroniki”, ale później, jak to samo niezależnie odkryli naukowcy z USA to już miało i „owi naukowcy musieli przyznać pierwszeństwo odkrycia Czochralskiemu.”

 4. Anonim Odpowiedz

  Twórcą Nivei był Ślązak, nie Polak. Jeśli już go można przypisać do jakiejś narodowości, to Niemieckiej, to raz. Dwa Polski wtedy nie było.

 5. Anonim Odpowiedz

  Porównanie J Szczepanika z Edisonem , uwłacza temu pierwszemu .J Szczepanik sam pracował nad swoimi wynalazkami , nie kradł i nie przypisywał sobie prawa do wynalazków innych ludzi , tak jak robił to Edison. Nasz rodak nie niszczył także innych , jak zrobił to Edison z N Teslą .

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Anonimie, porównanie nie zawsze jest uwłaczające, nawet jeśli jedna z osób porównywanych przewyższa drugą pod jednym lub wieloma względami. Zwłaszcza w przypadku, gdy jedna z nich posiada ogromną „renomę” na świecie, warto przez takie porównania weryfikować powszechnie przyjęte „prawdy” z faktami. Dziękujemy za wpis i pozdrawiamy.

 6. metrios Odpowiedz

  Adam Ostaszewski ze Wzdowa z Podkarpacia(jego wynalazki idą w dziesiątki). Zapomniany niestety jak wielu innych polskich wynalazców. W Krośnie LO nosi imię J Szczepanika.O Ostaszewski można poczytać w artykule „Leonardo ze Wzdowa”.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.