Ciekawostki Historyczne

Leonardo da Vinci (1452-1519)

Leonardo da Vinci (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Leonardo da Vinci (fot. domena publiczna)

Leonardo da Vinci, właśc. Leonardo di ser Piero da Vinci

Włoski malarz i wynalazca. Na temat jego dzieciństwa nie zachowało się wiele pewnych informacji, a w jego biografiach mieszają się one z legendami. Był nieślubnym synem florenckiego prawnika, pierwszych kilka lat życia spędził w domu swej matki, by w wieku 5 lat zamieszkać z ojcem i jego rodziną.

Ojciec rozpoznał u Leonarda talent i pokazał kilka jego prac znajomemu malarzowi, u którego da Vinci rozpoczął wszechstronną edukację artystyczną. Gdy miał 20 lat mógł już samodzielnie przyjmować zlecenia. Jako trzydziestolatek przeniósł się do Mediolanu, gdzie został nadwornym malarzem Ludwika Sforzy i poznał matkę naszej królowej Bony.

Był prawdziwym archetypem człowieka renesansu. Zajmował się nie tylko malarstwem, ale też architekturą, filozofią, muzyką, pisaniem, matematyką, anatomią, rzeźbiarstwem. Uchodził za genialnego wynalazcę. Wiele z wymyślonych przez niego urządzeń do tej pory zachwyca inżynierów. Wśród jego pomysłów były maszyny hydrauliczne, zamek kołowy, czołg miotający kamienie, a nawet maszyna latająca ze skrzydłami i koparka. Leonardo da Vinci zmarł 2 maja 1519 roku w zamku Cloux. Pogrzebany został zgodnie ze swoją ostatnią wolą w zamku Amboise.

Dowiedz się więcej o Leonardzie da Vinci:

Nowożytność

Helikopter, spadochron, czołg, czyli jak Leonardo…

Leonardo da Vinci uchodzi za archetyp człowieka renesansu. Malował, rzeźbił, pisał, liczył, odkrywał i grał na instrumentach muzycznych. Sławę zyskał dzięki obrazom „Mona Lisa” i…

23 stycznia 2022 | Autorzy: Tomek Sowa

Nowożytność

„Jej uśmiech, ten uśmiech – czy…

To jeden z najsłynniejszych – i najbardziej tajemniczych obrazów w dziejach świata. Jakie sekrety kryje enigmatyczny uśmiech Mona Lisy Leonarda da Vinci?

19 kwietnia 2021 | Autorzy: Bartłomiej Gajek

Nowożytność

Czy Leonardo da Vinci był dziadkiem……

„Dlaczego historycy sztuki rozsiewają bzdety? Dlaczego dziennikarze tylko im w tym pomagają?!” – grzmi Maike Vogt-Lüerssen na swojej stronie internetowej. Autorka kilkunastu prac poświęconych renesansowi…

19 marca 2016 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały o Leonardzie da Vinci z portalu TwojaHistoria.pl:

Nowożytność

Czy Leonardo da Vinci miał ADHD?…

Nie jest tajemnicą, że jeden z największych geniuszy i artystów w dziejach, Leonardo da Vinci, często miał problemy z dokańczaniem projektów oraz prac, które zaczynał….

2 czerwca 2019 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

Czy udało się w końcu znaleźć…

Para włoskich badaczy oznajmiła, że udało im się zdobyć kosmyk włosów należący do słynnego renesansowego artysty i wynalazcy. Planują przeprowadzenie badań DNA, które pozwoliłyby ustalić,…

5 maja 2019 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

Czy Leonardo da Vinci wiedział skąd…

O to, skąd się wzięły na świecie, wypytują już kilkulatki. Starszy przychówek uczy się tego na biologii, z konkretnymi planszami w podręczniku. Krótko mówiąc, dzisiaj…

8 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Książki o Leonardzie da Vinci:

[book znak=14721 tracking=”utm_medium=leksykon_leonardo_da_vinci”]

[book znak=8900 tracking=”utm_medium=leksykon_leonardo_da_vinci”]

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.