Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Leonardo da Vinci (1452-1519)

Leonardo da Vinci (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Leonardo da Vinci (fot. domena publiczna)

Leonardo da Vinci, właśc. Leonardo di ser Piero da Vinci (1452-1519) – włoski malarz i wynalazca. Na temat jego dzieciństwa nie zachowało się wiele pewnych informacji, a w jego biografiach mieszają się one z legendami. Był nieślubnym synem florenckiego prawnika, pierwszych kilka lat życia spędził w domu swej matki, by w wieku 5 lat zamieszkać z ojcem i jego rodziną.

Ojciec rozpoznał u Leonarda talent i pokazał kilka jego prac znajomemu malarzowi, u którego da Vinci rozpoczął wszechstronną edukację artystyczną. Gdy miał 20 lat mógł już samodzielnie przyjmować zlecenia. Jako trzydziestolatek przeniósł się do Mediolanu, gdzie został nadwornym malarzem Ludwika Sforzy i poznał matkę naszej królowej Bony.

Był prawdziwym archetypem człowieka renesansu. Zajmował się nie tylko malarstwem, ale też architekturą, filozofią, muzyką, pisaniem, matematyką, anatomią, rzeźbiarstwem. Uchodził za genialnego wynalazcę. Wiele z wymyślonych przez niego urządzeń do tej pory zachwyca inżynierów. Wśród jego pomysłów były maszyny hydrauliczne, zamek kołowy, czołg miotający kamienie, a nawet maszyna latająca ze skrzydłami i koparka. Leonardo da Vinci zmarł 2 maja 1519 roku w zamku Cloux. Pogrzebany został zgodnie ze swoją ostatnią wolą w zamku Amboise.

Dowiedz się więcej o Leonardzie da Vinci:

Cytatów opisujących piękno znajdującego się w paryskim Luwrze portretu znaleźć można bez liku. Już w XVI wieku La Gioconda była uznawana za obraz wyjątkowy – wręcz doskonały.

Nowożytność | 19.04.2021 | Autor:

„Jej uśmiech, ten uśmiech – czy ze mnie drwi?”. Leonardo da Vinci i Mona Lisa

To jeden z najsłynniejszych – i najbardziej tajemniczych obrazów w dziejach świata. Jakie sekrety kryje enigmatyczny uśmiech Mona Lisy Leonarda da Vinci?

Zygmunt August, Mona Lisa, Leonardo da Vinci... czyżby w całej tej historii polski wątek odgrywał kluczową rolę?

Nowożytność | 19.03.2016 | Autor:

Czy Leonardo da Vinci był dziadkiem… Zygmunta Augusta?

„Dlaczego historycy sztuki rozsiewają bzdety? Dlaczego dziennikarze tylko im w tym pomagają?!” – grzmi Maike Vogt-Lüerssen na swojej stronie internetowej. Autorka kilkunastu prac poświęconych renesansowi jest przekonana, że to ona odkryła sekret Mona Lisy. I jej zdaniem jest…

Mona Lisa

XIX wiek | 02.12.2012 | Autor:

Kradzież wszech czasów. Mona Lisa znika z Luwru!

„Mona Lisa”. Bez dwóch zdań najbardziej rozpoznawalny obraz wszech czasów. Obecnie dzieła Leonarda da Vinci strzegą zastępy uzbrojonych strażników oraz najnowocześniejsze systemy alarmowe. Sto lat temu było zupełnie inaczej. Mało kto zaprzątał sobie głowę bezpieczeństwem zbiorów zgromadzonych w…

Ciekawe materiały o Leonardzie da Vinci z portalu TwojaHistoria.pl:

Książki o Leonardzie da Vinci: