Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Trzydzieści historii, od których nie mogliście się oderwać w 2015 roku

TOP30. Ciekawostki historyczne 2015 roku.Czytały je dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Wywołały burzliwe dyskusje. Znalazły się pod nimi tysiące „lajków”, ale też głosy sprzeciwu i powątpiewania. Czy znasz 30 faktów z historii, o których wszyscy mówili w 2015 roku?

Poniższa lista zawiera artykuły „Ciekawostek historycznych”, które w 2015 roku zebrały najwięcej odsłon.

Pozycje uszeregowaliśmy według łącznej liczby odsłon wszystkich stron artykułów, ale TYLKO odsłon zebranych w 2015 roku. Dane pochodzą z narzędzi Google Analytics – mogą się one nieznacznie różnić od tych wyświetlanych dynamicznie nad każdym artykułem.

Tylko te 30 artykułów odwiedziliście łącznie ponad dwa miliony dwieście pięćdziesiąt tysięcy razy.

Najpopularniejsze artykuły roku

30. Robisz to w pozycji misjonarskiej? Zdecydowanie NIE powinieneś! [18+]

„Wśród narodów cywilizacji zachodniej panuje przekonanie, że istnieje tylko jedna właściwa pozycja podczas aktu płciowego, że wszelkie inne odmiany są nieprzyzwoite i nie wypada nawet o nich wspominać”… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 49 598

29. Setki tysięcy Francuzek sypiały z nazistami. Jak ukarano kobiety „kolaborujące na leżąco”?

Gorące lato 1944 roku. Tłumy Francuzów wychodzą na ulice, witać swoich wyzwolicieli. Świętowanie nie trwa jednak długo. Cywile czują palącą potrzebę zemsty na kolaborantach. Zaczyna się wielkie polowanie… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 50 093

28. Nasi wkraczają do III Rzeszy. Polski Blitzkrieg we wrześniu 1939 r.

Przerażenie, panika i niedowierzanie. Takie uczucia towarzyszyły mieszkańcom niemieckich przygranicznych miejscowości Geyersdorf i Fraustadt, które 2 września 1939 r… (czytaj dalej).

Liczba odsłon w 2015 roku: 51 984

27. Westerplatte. Jak to było naprawdę?

Wszystko zaczęło się 1 września 1939 r. o godzinie 4:45, kiedy pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień w kierunku Westerplatte. Przez kolejne siedem dni obrońcy odparli trzynaście szturmów… (czytaj dalej).

Liczba odsłon w 2015 roku: 52 016

26. Noce poślubne polskich władców

Nowożytni królowie i królowe nie mieli prywatnego życia. Każdy moment ich dnia był elementem publicznego spektaklu rozgrywanego na oczach setek dworzan i służących (czytaj dalej).

Liczba odsłon w 2015 roku: 54 656

25. Czy rzymskiemu legioniście wolno było mordować, gwałcić i rabować?

Rzymska armia do dziś słynie z wysokiej dyscypliny. Zatłuczenie kijami czy dziesiątkowanie całych formacji to tylko niektóre ze środków pozwalających zachować karność w szeregach. Czy legionista mógł sobie zatem pozwolić na gwałty i rabunki? (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 56 093

24. Dzieciństwo z piekła rodem. Prawdziwe losy małoletnich królów

Byli więzieni, torturowani, kastrowani i zabijani tylko dlatego, że odziedziczyli koronę po swoich ojcach. Poniżej trzy historie udowadniające, że czasami lepiej nie rodzić się w rodzinie panującej (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 56 717

23. Wydała na śmierć setki Żydów. Wzięła za to pieniądze. Sama była Żydówką

Największym postrachem Żydów ukrywających się przed Niemcami podczas II wojny światowej byli ludzie, którzy w zamian za pieniądze zajmowali się ich tropieniem i wydawaniem na pewną śmierć. W Berlinie najbardziej osławionym Greiferem… (czytaj dalej).

Liczba odsłon w 2015 roku: 56 796

22. Erotyczne pocztówki naszych pradziadków. Galeria tylko dla dorosłych [18+]

Sprzedawano je spod lady, ale każdy wiedział, gdzie można je kupić. Były dostępne w krakowskich Sukiennicach, a nawet…  w szkołach. Oto historia początków polskiej erotyki. Bogato ilustrowana (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 57 288

21. Czy Hitler miał syna? Ta teoria nie jest tak szalona, jak mogłoby się wydawać…

Masz 30 lat, poukładane życie i nagle słyszysz: „Jesteś synem Adolfa Hitlera”. Komu jak komu, ale rodzonej matce wypada w takich sprawach wierzyć. Tym bardziej, gdy mówi o tym niemal na łożu śmierci… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 58 138

20. Tyfus, szkorbut i tortury. Historia udowodniła, że Polki potrafią przetrwać wszystko!

Pracowały ponad siły i mieszkały w warunkach urągających ludzkiej godności. Z głodu zarastały im usta, a jeśli tylko mogły, jadły nawet padlinę. Przegrywano je w karty… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 60 411

19. 10 polskich Żydów, którzy zmienili dzieje świata

W gestapowskiej katowni pracowało wielu brutalnych strażników, ale jeden z nich był wyjątkowym sadystą. Dlatego Armia Krajowa zdecydowała, że musi zginąć jako pierwszy (czytaj dalej).

Liczba odsłon w 2015 roku: 60 989

18. Rosja jest nam winna 54 miliardy dolarów. Poznaj prawdę o tym, jak Sowieci ograbili Polskę

Tysiące sztuk bydła pędzone w wielkich stadach do Związku Radzieckiego. Setki składów kolejowych, wyładowanych urządzeniami przemysłowymi, podążające w kierunku naszej wschodniej granicy (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 61 174

17. Kazirodztwo, rytualne mordy, kanibalizm. Prawdziwe baśnie braci Grimm

Sielankowe historyjki o Jasiu i Małgosi, Tomciu Paluchu czy Czerwonym Kapturku w niczym nie przypominają swoich pierwowzorów: baśni opowiadanych w chłopskich chatach Francji, Niemiec i Anglii kilkaset lat temu (czytaj dalej).

Liczba odsłon w 2015 roku: 62 569

16. Gwałcone, bite, poniżane. Koszmarny żywot rzymskich prostytutek [18+]

Rzymianin od dziecka odnajdował w sobie powołanie do dominacji. Gdy nie wyrzynał właśnie w pień kolejnych ludów, realizował się seksualnie, wykorzystując podległe kobiety i mężczyzn. Bicie sandałami, przypalanie świecami… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 64 898

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.