Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 polskich Żydów, którzy zmienili dzieje świata

"Przeminęło z wiatrem" zawdzięczamy... polskiemu żydowi! W telewizji oglądasz stary western z Garym Cooperem, po śniadaniu zażywasz suplement diety z witaminami, a w szpitalu robisz sobie EEG. To wszystko sprawka polskich Żydów!

Nie wszyscy czuli się Polakami. Niektórzy wcale nie byli praktykującymi Żydami lub nawet nie przyznawali się do swojego kulturowego dziedzictwa. Wszyscy jednak urodzili się na ziemiach polskich i mieli bezpośrednie, żydowskie korzenie. Przedstawiamy dziesięciu polskich Żydów, którzy zmienili losy świata.

10. Samuel Goldwyn. Człowiek, który stworzył MGM

Gdyby nie jego zaufanie, Gary Cooper nigdy nie stałby się zbyt dumnym by uciekać stróżem prawa w westernie „W samo południe”. A część nieśmiertelnych hitów kinowych, jak choćby „Deszczowa piosenka”, czy „Przeminęło z wiatrem” nie rozpoczynałoby się czołówką z ryczącym lwem.

Samuel Goldwyn, znany wcześniej jako Szmul Gelbfisz, zdecydowanie dołożył swoje trzy grosze do historii kina, a jego wytwórnia filmowa miała pod swoimi skrzydłami całą plejadę gwiazd.

Szmul urodził się w Warszawie w 1879 roku, jako najstarszy z sześciorga dzieci Aarona Dawida Gelbfisza, handlarza używanymi meblami. Za całą edukację musiało mu wystarczyć uczęszczanie do chederu (żydowskiej szkoły religijnej). Kiedy w wieku 15 lat stracił ojca, zamiast zgodnie z tradycją stać się głową rodziny, wyjechał z kraju.

Słynne logo MGM z ryczącym lwem.

Słynne logo MGM z ryczącym lwem.

Po różnych perypetiach, w 1898 roku trafił do USA. Tu spełnił się jego amerykański sen. Pracował w wielu miejscach, między innymi otarł się o braci Warner, by w końcu z dwoma wspólnikami założył jedną z najbardziej znanych wytwórni filmowych na świecie – Metro-Goldwyn-Mayer, w skrócie MGM.

Elektroencefalografia (EEG) to zasługa Polaka!

Elektroencefalografia (EEG) to zasługa Polaka!

9. Adolf Beck. Wynalazca EEG

Po ataku padaczki pacjent poddawany jest badaniu EEG, a lekarz z uwagą śledzi wyniki.

Obaj zapewne nie zdają sobie sprawy z tego, że możliwość oglądania funkcji mózgu zawdzięczają… polskiemu Żydowi.

Adolf Beck urodził się w Krakowie w 1863 roku. Ukończył gimnazjum św. Jacka i w 1884 roku podjął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Swoją pracę badawczą rozpoczął już w trakcie studiów, by w 1890 roku obronić pracę doktorską o badaniu mózgu za pomocą elektryczności.

Mimochodem odkrył przy tym jedną z najistotniejszych metod diagnostycznych neurologii, wykorzystywaną dziś na całym świecie.

8. Ary Szternfeld. To on zaprowadził ludzi w kosmos

Ary Szternfeld urodził się w 1905 roku w Sieradzu. Jego ojciec handlował mąką.

Bez Arego Szternfelda nie wystrzelono by Sputnika.

Bez Arego Szternfelda nie wystrzelono by Sputnika.

Ary ukończył w Łodzi żydowskie gimnazjum, a następnie rozpoczął studia, najpierw w Polsce, a potem we Francji.

W 1927 roku Szternfeld ukończył elektrotechnikę i podjął pracę w zawodzie. Nie zrezygnował jednak ze swojej prawdziwej pasji.

Ary od zawsze z tęsknotą spoglądał w gwiazdy, a kiedy zdobył już potrzebną wiedzę, zaczął planować loty kosmiczne.

Wytyczył coś na kształt kosmicznych ścieżek, potrzebnych do określania odpowiednich trajektorii lotów orbitalnych. Obliczył między innymi orbitę, na którą wprowadzono pierwszego sztucznego satelitę „Sputnika”.

Gdyby nie on, Rosjanie nie byliby pierwszymi zdobywcami kosmosu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

Ten miły starszy pan dał światu witaminy. Kazimierz Funk był polskim Żydem.

Ten miły starszy pan dał światu witaminy. Kazimierz Funk był polskim Żydem.

7. Kazimierz Funk.  Odkrywca witamin

Sok w lodówce multiwitamina, krem z witaminą, a suplement diety z witaminami. I gdyby nie Kazimierz Funk, który je odkrył i stworzył pojęcie „witamina” zapewne nie wiedzielibyśmy cóż to takiego.

Kazimierz Funk urodził się w Warszawie w 1884 roku, w rodzinie o korzeniach żydowskich. Ukończył medycynę i chemię na prestiżowych europejskich uniwersytetach. Kiedy w londyńskiej placówce naukowej badał przyczyny choroby beri-beri dokonał zaskakującego odkrycia.

W 1911 roku wyodrębnił z otrębów ryżowych nieznaną substancję, którą my znamy pod nazwą witamina B1. Kazimierz Funk kontynuował badania i leczył chorych na awitaminozy (skrajne niedobory witamin). Podejrzewał jednocześnie, że niedobory poszczególnych witamin mogą powodować także inne choroby.

Mimo, że wiele lat spędził na obczyźnie i miał nawet amerykańskie obywatelstwo, nigdy nie wyrzekł się polskości.

Odkrycie witamin zawdzięczamy polskiemu Żydowi!

Odkrycie witamin zawdzięczamy polskiemu Żydowi!

6. Max Factor. To on stworzył make-up

Maksymilian Faktorowicz zaczynał skromie, ale jego życie rozwinęło się w prawdziwą epopeję. Urodził się w 1872 w Zduńskiej Woli, w wielodzietnej rodzinie. Jako czternastolatek zaczął terminować u aptekarza, a kilka lat później miał już własną drogerię i perukarnię w Moskwie.

W 1914 roku Max Factor wypuścił pierwszy podkład do charakteryzacji, który niesamowicie ułatwił zadanie aktorom. (Zdjęcie pochodzi ze strony maxfactor.pl).

W 1914 roku Max Factor wypuścił pierwszy podkład do charakteryzacji, który niesamowicie ułatwił zadanie aktorom. (Zdjęcie pochodzi ze strony maxfactor.pl).

Talent Faktorowicza był tak wielki, że wkrótce doradzał w kwestii kosmetyki najważniejszym osobom na carskim dworze. Wydawać by się mogło, że taka kariera powinna być szczytem jego marzeń, jednak Maksymilian nie czuł się bezpiecznie. Dlatego zabrał rodzinę i w 1904 roku uciekł do USA.

Za oceanem musiał zaczynać niemal od zera jako Max Factor. Przez lata pokonywał pasma niepowodzeń zawodowych i osobistych tragedii, by w końcu odnaleźć swoje powołanie w świecie kina.

Kiedy Factor zaczął tworzyć kolorowe kosmetyki do charakteryzacji, był niczym objawienie dla hollywoodzkich aktorów.

Wystarczyło, że firma Maxa wypuściła na rynek produkty do makijażu dla zwykłych kobiet, a kraj zalała fala pozwów o rozwód wnoszonych przez przerażonych mężów. To Max Factor wymyślił określenie make-up. I co najważniejsze, dał światu pierwszego kinowego amanta, poprawiając urodę Rudolfa Valentino.

5. Ludwik Hirszfeld. To dzięki niemu wiesz, jaką masz grupę krwi

Ludwik Hirszfeld urodził się w Warszawie, w zasymilowanej żydowskiej rodzinie w 1884 roku. W odróżnieniu od Gelbfisza, odebrał staranną edukację.

W 1907 roku ukończył w Niemczech studia medyczne. Niedługo później Hirszfeld został asystentem niemieckiego profesora Emila von Dungerna.

Do dziejów medycyny przeszedł dzięki swojej pracy nad grupami krwi. Wprawdzie pierwszych odkryć w tym zakresie dokonał Karl Landsteiner na początku wieku, ale dopiero Dungern i Hirszfeld zaprowadzili w serologii porządek. Dzięki nim znamy dzisiaj grupy krwi 0, A, B i AB.

Po powrocie do Polski w 1920 roku Hirszfeld kontynuował badania i to on określił czynnik Rh oraz badał zjawisko konfliktu serologicznego.

Nie wiadomo, kiedy Hirszfeld się ochrzcił. Ślub brał juz chrześcijański, a pochowano go na katolickim cmentarzu we Wrocławiu.

Nie wiadomo, kiedy Hirszfeld się ochrzcił. Ślub brał juz chrześcijański, a pochowano go na katolickim cmentarzu we Wrocławiu.

Badania Dungerna i Hirszfelda uratowały życie niezliczonej rzeszy pacjentów poddawanych transfuzjom na całym świecie. Określenie grup krwi pozwoliło na uniknięcie błędów przy jej przetaczaniu. Odkrycie zaczęto wykorzystywać także w kryminalistyce.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

Niejeden podejrzany został oczyszczony z zarzutów z powodu niezgodności grupy jego krwi ze znalezioną na miejscu zbrodni. Badacze przyjrzeli się także mechanizmom dziedziczenia grup krwi, które po opisaniu przez nich stały się pierwszymi metodami ustalania ojcostwa.

Ludwik Zamenhoff. Człowiek, który chciał dać ludziom język uniwersalny.

Ludwik Zamenhoff. Człowiek, który chciał dać ludziom język uniwersalny.

4. Ludwik Zamenhof. Twórca esperanto

„Historiaj Vidindaĵoj” brzmiałaby nazwa naszego serwisu w międzynarodowym języku esperanto. Podobnie jak niegdyś łacina, czy francuski, tak ten nowy twór miał się stać uniwersalnym środkiem komunikacji. Ostatecznie esperanto nie przyjął się i globalnym językiem jest obecnie angielski.

Można by to wszystko skwitować zwykłym wzruszeniem ramionami gdyby nie drobny fakt. Esperanto stworzył Polak, a konkretnie polski Żyd Ludwik Zamenhof. Już w wieku 10 lat był wrażliwy na bariery komunikacyjne pomiędzy nacjami zamieszkującymi jego rodzinny Białystok.

Chłopiec wyraził się poprzez literaturę i napisał dramat „Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach”. Być może już wtedy zaczął marzyć o stworzeniu języka, którym będą się mogli porozumieć wszyscy, bez względu na to, do jakiej nacji przynależą…

3. Helena Rubinstein.To ona nauczyła kobiety dbać o siebie

Poprawianiem urody zajmował się nie tylko Maksymilian Faktorowicz, ale też Chaja Rubinstein. Urodziła się na krakowskim Kazimierzu w 1870 roku. Jej ojciec Hercel Naftali Rubinstein handlował naftą i jajami. Rodzina klepała biedę.

Młodziutka Helena Rubinstein widziana okiem francuskiego malarza Paula Césara Helleu. Madame Rubinstein uwielbiała własne portrety. Z największych sław tylko Picassa nie udało jej się zmusić, by ją uwiecznił.

Młodziutka Helena Rubinstein widziana okiem francuskiego malarza Paula Césara Helleu. Madame Rubinstein uwielbiała własne portrety. Z największych sław tylko Picassa nie udało jej się zmusić, by ją uwiecznił.

Wiele lat później amerykańska milionerka Helena Rubinstein w autobiografii na nowo wykreuje ten fragment swojego życia tak by przystawał do bajecznej kariery. W 1889 roku Chaja, która odtąd postanowiła być Heleną, wyruszyła w świat. Przez Australię i Europę trafiła w końcu do Stanów Zjednoczonych.

Dom, w którym urodziła się Helena Rubinstein.

Dom, w którym urodziła się Helena Rubinstein.

Zaczęła od słoiczka prostego kremu nawilżającego przygotowywanego domowymi sposobami, by po latach zbudować jedno z największych imperiów kosmetycznych na świecie.

Przede wszystkim jednak Helena otworzyła pierwszy w Europie salon piękności, który mieścił się w Londynie. Od 1917 firma krakowianki produkuje kosmetyki na skalę przemysłową zaczyna się jej światowa ekspansja, trwająca nieprzerwanie do dziś.

2. Jakub Węgierko. Dzięki niemu z cukrzycą można żyć

W 1889 roku na świat przyszedł syn ogrodnika cmentarza żydowskiego przy Okopowej w Warszawie Mieczysława Węgierko i jego żony Justyny Obstblum. Nikt nie spodziewał się, jak wiele mały Jakub zrobi dla chorych na całym świecie.

Jakub Węgierko ukończył studia medyczne na uniwersytecie w Zurychu i zrobił doktorat w Bernie. W latach 20. był lekarzem w wojsku polskim. Po przejściu do cywila prowadził pracę badawczą i w 1926 roku stworzył coś, co ogromnie ułatwiło życie cukrzykom. Metodę leczenia cukrzycy dużymi dawkami insuliny, wspomaganą dietą.

1. Hilary Koprowski. Człowiek, który zatrzymał polio

Hilary Koprowski urodził się w 1916 roku w Warszawie, w rodzinie o korzeniach żydowskich. Mógł zostać znanym muzykiem (ukończył warszawskie konserwatorium muzyczne i artystyczną Akademię św. Cecylii w Rzymie), jednak postawił na karierę medyczną. Na szczęście dla milionów ludzi.

Najsłynniejszym chorym cierpiącym z powodu polio był Franklin D. Roosevelt.

Najsłynniejszym chorym cierpiącym z powodu polio był Franklin D. Roosevelt.

Hilary Koprowski po latach badań stworzył szczepionkę na wirus polio, wywołujący groźną chorobę Heinego-Medina. Pracował wówczas w Stanach Zjednoczonych.

W 1952 roku wybuchła tam prawdziwa epidemia wirusa. Zachorowało 50 000 osób, z czego kilkanaście procent zmarło. Plagę zahamowała dopiero szczepionka Koprowskiego. Dlatego kiedy w latach pięćdziesiątych polio uderzyło w Polskę, o pomoc zwrócono się właśnie do niego. Ponownie epidemia została zatrzymana.

Źródła:

 1. Fred E. Bernsten, Max Factor, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków 2013.
 2. Michele Fitoussi, Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno, Warszawa 2013
 3. Ludwik Hirszfeld, Historia jednego życia, Warszawa 2000.
 4. Żydzi polscy. Historie niezwykłe, red. Magdalena Prokopowicz, Warszawa 2010.
 5. Walter Żelazny, Ludwik Zamenhoff:życie i dzieło, recepcja i reminiscencje, wybór pism i listów, Kraków 2012

Czy wiesz, że ...

...jeszcze do lat 20. minionego stulecia w Liberii kwitł handel niewolnikami?  Dopiero kiedy sprawę ujawniła światowa prasa, a Liga Narodów podjęła interwencję, Monrovia oficjalnie wycofała się z dochodowego interesu. Nieformalnie procdeer nadal trwał.

...radzieckie snajperki uczono walki w każdych warunkach? Zanim wyruszyły na front, kilkanaście godzin dziennie spędzały czołgając się w błocie i przygotowując się do polowania na wroga w najróżniejszych miejscach.

...Amerykanie znaleźli i pojmali Hansa Franka 4 maja 1945 roku? Jak wspominał jego syn, Niklas: „Wiedział, że wkrótce go aresztują. Wcześniej tego dnia dał matce gruby zwitek pieniędzy. Nie było żadnego pocałunku (...). Wyglądało to jak płacenie dziwce”.

...w powstaniu wielkopolskim zginęło 2289 osób? Są to jedne z najdokładniejszych danych dotyczących poległych w walce o granice II Rzeczypospolitej.

Komentarze (140)

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Można tak przecież wyliczać i wyliczać, a wszystkich i tak nie wymienimy.

  • Rajmund Leon Saczkowski Odpowiedz

   Wspanialy artykol, pogrzebac antagonizmy podzialowe. Ludzie musza nauczyc sie zyc wespol. Zydzi lubia pieniadze a ja tez. Zydzi sa bardzo kreatywni a ja tez. Zydzi maja piekne kobiety a ja tez je kocham. W Uniwersalnej Jazni zyjmy wszyscy w PRZYJAZNI. Om Ma Ni Pe Me Houng!!!!!

   • Ale bzdura.... Odpowiedz

    O tak ich kobiety są bardzo ładne, jaqk ktoś jest krypto zeofilem to lubi baby o końskich twarzach,żedówka jest dopiero wtedy ładna kiedy jest krzyżówką mięzy raspowa, gdzie przynajmniej jedna ze stron nie jest żydem, a taqk to wystarczy wpisać sobie w internety iwyszukać jak ładne są te kobiety

   • Anonim Odpowiedz

    Boże (jakikolwiek jesteś) , Pan napisał to prawie cztery lata temu, dla mnie nie robi różnicy. Nadal jest wszystko aktualne. Co się dzieje z „nami i naszym społeczeństwem”, skąd ta nienawiść i ONI wszyscy mówią antysemityzm w Polsce, skąd , kto widział??? Panie daj …OPAMIĘTANIE!!! Pozdrawiam wszystkich NORMALNYCH.

    • Yamen

     Zapomniałeś filosemito o Żydach z Wall Street i 120 Broadway, którzy po machlojach pod koniec lat 30-tych przejęli władzę na dolarem, a później już poszło jak po maśle.

     Dziś praktycznie cały świat jest zapożyczony u żydowskich lichwiarzy, którym zawsze będzie mało.

     Powszechnie uważa się że Polacy są antysemitami. Raz że samo słowo zawiera przekłamanie (Semici to nie tylko Żydzi), dwa Żydzi swoją pazernością przez wieki sobie na to zasłużyli.

     Wszystkim rwącym pejsy z racji powyższego, polecam film Zniesławienie. W filmie można też zobaczyć normalnych uczciwych Żydów. Warto wysłuchać ich opinii o bratankach.

    • LL

     @Yamen – „Dziś praktycznie cały świat jest zapożyczony u żydowskich lichwiarzy, którym zawsze będzie mało.” – i co z tego? Rwiesz sobie polskie włosy z głowy z tego powodu? Odczuwasz to jakkolwiek? Poza tym co z tego że to są żydowscy lichwiarze, a jakby byli nieżydowscy to by było lepiej? Coś by to zmieniło?

  • Anonim Odpowiedz

   A nie zapominajmy też o człowieku który tak naprawdę stworzył The Beatles. Też Żyd z Polski i to podobno z Łodzi.

   • Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

    drogi lucjaniek! to ja tu się gimnastykuję, żeby szerzyć pozytywne wzorce, a ty co? z takim przekładem mi wyjeżdżasz? i cały mój misterny plan w pi…etruszkę!

  • pdg52 Odpowiedz

   Skoro Mojżesz dowiedział sie ,że Pan Bóg ześle Syna i okazał się on być Żydem – to jasno wynika, że Bóg Ojciec także jest Żydem ! Więc gdzie sens w tej ,,hejterii” ?

  • Anonim Odpowiedz

   ADALBERTO/ARON/WOJCIECH/PROROK,Izajsz,42,pisze o nim.
   Komentarz do pytania Pana Jarka z 24.08.2014,czy bedzie o polskich katolikach,ktorzy zmienili
   dzieje swiata§§§
   To np. JAN PAWEL II.WIELKI,tylko,ze czlowiek,to tylko czlowiek,dopiero pewna grupa np. 13 –
   (Jezus z apostolami) moze czegos dokonac.
   Jezus powiedzial,ze przyszedl szukac zagubionych owiec ze swojego narodu,a o poganach mowil,ze nie rzuca sie perel przed swinie.
   Panie Jarku!
   Mam bratanka Jarka,ktory z trudem ukonczyl Technikum,bo w internacie popijali i grywali w karty,
   uczyl sie angielskiego,bo musial,a stryja mial w Berlinie,a nie w Londynie.
   Po Technukum probowal na medycyne,chociaz nie mial laciny w szkole,potem probowal cos tam,
   a teraz wychowuje coreczke,zona pracuje,mieszkaja z tesciami we Wroclawiu.

   Przez 11 lat nie moglem odwiedzac Polski,wiec bylem siedem razy w Ziemim Swietej-Izraelu.
   Pani Berta,polska Zydowka z Wilna, dala mi adres swojej rozwiedzionej corki w Tel Avivie,
   ktora sama wychowywala syna w wieku mojego bratanka.
   Chlopiec mowil biegle po hebrajsku,po arabsku,po angielsku,uczyl sie niemieckiego,zeby sie
   kontaktowqac z babcia w Berlinie,gral pieknie na pianinie i zabierasl mnie na tenisa.

   Zydzi mowia,ze medrzec idzie przed krolem,a kiedy jest problem,czy mlodziez idzie do szkoly,
   czy pomaga w budowie synagogi,to idzie do szkoly.
   A kiedy jest katastrofa i mozna ratowac pojedynczo – to najpierw ratuje sie nauczyciela,
   a potem dopiero Rabina.

   Dzieci zydowskie zaczynaja w Berlinie uczyc sie juz w wieku trzech lat,i najpierw hebrajskiego,
   bo niemieckiego naucza sie na podworku,z telewizji,w szkole.

   Polskie Towarzystwo Szkolne i Polska Szkola przy Ambasadzie maja szalone klopoty,aby
   znalezc okolo 100 uczniow do pierwszych klas,a polskich dzieci jest tutaj okolo 20(!) tysiecy.

   Mieszkam tutaj juz 38 lat,pomagalem jak moglem swoin Rodakom,wylecialem z Towarzystwa
   Szkolnego i ze Zwiazku Polakow w Niemczech.

   A haslo tutejszej Polonii:Jesli spotkasz Polaka za granica i ci nie ZASZKODZI,to ci juz bardzo
   pomogl,a Polacy nie zadaja sie ze mna,bo ja sie zadaje z CYGANAMI!

   Jesli sie rozchodzi o polskich katolikow, to nawet nie maja BIBLII w domu,to juz wole Swiakow
   Jehowy,chociaz dla Polakow to jest KOCIA WIARA.

   Nie jestesmy Rzeczapospolita Polska,tylko Krolestwem,mamy Krolowa,ktora zyla 1000 lat
   przed powstaniem naszego Panstwa i nigdy go nie widziala,ale skoro tak,to zrobmy dla niej
   w Czestochowie tron,na ktorym bedzie zasiadac MATKA POLKA KATOLICZKA, tak jak w Rzymie
   zasiada ZASTEPCA i NASTEPCA JEZUSA,chociaz Jezus nigdy w Rzymie nie byl.

   A polski hymn o tym Dabrowskim,Ziemi wloskiej,Bonapartem i Czarnieckim ????

   Czy nie byloby lepsze:BOZE COS POLSKE PRZEZ TAK LICZNE WIEKI OTACZAL BLASKIEM!!!

  • Waldek Pazik Odpowiedz

   Jesli sie tacy pojawia?Byc moze z czasem…..,czemu nie?Teraz juz klechy nie maja takiego wplyu na edukacje[choc nadal ucza religii i zatruwaja umysly w kosciolach],wiec jest szansa na rozwoj!Niestety przez tysiace lat kosciol dbal o ciemnote ludzi,bo tylko ciemnym niewolnikiem mozna sterowac!

   • Sławomir Odpowiedz

    Ci co zachwalają różne wiary tzn. zbrodnicze, ludobójcze przeklęte bzdury są niebezpiecznymi, obrzydliwymi kreaturami i powinno się ich przegnać z Polski. A tzw. holocaust to było starcie dwóch ludobójczych narodów: żydów i Niemców tak jak po 1945 roku w Polsce walczą z sobą dwie ludobójcze pezetperowskie bandy; PO i PiS!

    • gość

     Nie, ja też kiedyś tak myślałem ale tak nie jest wszystlim rządzili rotschildowie żydzi niemieccy , dlaczego wszyscy nadzorujący wobozach mieli gwiazdę dawida, a ludzi tak ogłupili ze mówi li że to gwiazda katolicka !
     To wszystko ich speawka i niech mi nikt nie mówi o dobroci żydów, prosze sobie przeczytać talmub, i posłuchać wypowiedzi ich premiera
     Żyd powiedział:
     „Nasza rasa jest Rasą Panów. Jesteśmy świętymi bogami
     na tej planecie. Różnimy się od niższych ras tak,
     jak one od insektów. Faktycznie, porównując do naszej rasy,
     inne rasy to bestie i zwierzęta, bydło w najlepszym wypadku.
     Inne rasy są uważane za ludzkie odchody.
     Naszym przeznaczeniem jest sprawowanie władzy nad
     niższymi rasami. Nasze ziemskie królestwo będzie rządzone
     przez naszego przywódcę za pomocą żelaznej pięści.
     Masy będą lizać nasze stopy i służyć nam jako nasi niewolnicy.
     ” – Menachem Begin, premier Izraela, laureat Pokojowej
     Nagrody Nobla

     Nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych.
     Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów,
     jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata.
     Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych,
     są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści,
     jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.”
     Antoni Słonimski, poeta żydowski?

     A nawet wojtyła (janpaweł ll) też ma żydowskie pochodzenie i zrobił dużo złego a teraz święty, żydzi go wypromowali.
     Co z niego za katolik ze gdy mu rabin podstępnie powiedział cytuje,, panie papieżu to są to miejsca święte i tam nie potrzeba krzyży niech pan papież każe je usunąć,, i wojtyła przykiwał głową czyli zgodził się na usunięcie krzyży zamiast go uziemić i powiedzieć mu że krzyż to godło naszej wiary i ch nigdy nie zdejmie a jak im się nie podoba to niech się wynoszą z Polski., Zniósł też ekskomunikę żeby gdy ktoś zdradzi kościół nie mógł być wyrzucony z kościoła i zaczął kontakty z żydami i założył klub rotarry, iw iele innych i wiele innych złych rzeczy zrobił.
     Tak jak szatański obecny papież który chce przejść na islam !

  • Anonim Odpowiedz

   Nad moja obecna pisanina czytam: Odpowiadasz na komentarz,tymczasem ja odwoluje moj
   poprzedni komentarz do pytania PANA JARKA,czy bedzie cos o POLAKACH,KTORZY ZMIENILI
   DZIEJE SWIATA i napisalem o JANIE PAWLE II.POLAKU, SWIETYM, WIELKIM!!!

   Jesli chodzi o stosunek do Zydow,to mamy dwie kategorie:

   – ANTYSEMITA, (chociaz Arabowie to tez SEMICI);
   – FILOSEMITA, ZYDOFIL – do tej kategorii naleze ja,(chociaz sa Zydzi,ktorzy sa ANTYSEMITAMI).

   W ksiazce,z ktorej cytuje z okazji DNIA PRZEBLAGANIA -5776- JOM KIPPUR, znalazlem nie tylko
   sensacje,ze POLACY POWSZECHNIE NIC NIE CZYTAJA, no moze kryminaly,gazete DETEKTYW,
   ale tez, ze i JAN PAWEL II-WIELKI – to PARCH!!!

   Na temat antysemityzmu wiem cos niecos,gdyz moj rodzony mlodszy brat jest wojujacym
   antysemita.

   Ksiazka:”GENIUSZ ZYDOWSKI NA POLSKI ROZUM”
   Krzysztof Klopotowski
   Fronda PL, Warszawa 2015, stron 386, naklad ???

   STRONA 380:
   „Na antysemickiej stronie internetowej (…) znalazlem domysl, ze paoiez Jan Pawel II
   byl Zydem po matce Emilii Kaczorowskiej, o byc moze rodowym nazwisku Katz.
   Jako nauczycielka z Litwy mogla nalezec do Litwakow,czyli litewskich Zydow.

   Autor strony podaje argumenty:
   Jan Pawel byl pierwszym w historii papiezem, ktory:
   1. wszedl do synagogi,
   2. przyjaznil sie z Zydami,
   3. uznal ich za „starszych braci” katolikow.
   Zamieszcza slubne zdjecie rodzicow Jana Pawla II., wskazujac, ze jego matka
   ma „zydowskie rysy twarzy”.

   Nie bede tego sprawdzac, ale domysl podoba mi sie z powodow intelektualno-
   estetycznych.
   Jesli biedna, niepismienna Zydowka, Matka Boza, moze byc Krolowa Korony Polskiej,
   to czemu polski papiez nie mialby byc po przechrzczonej matce Zydem, jak –
   nie przymierzajac – Jezus Chrystus?
   To nie jest zly wzor dla katolika. (…)

   MAMY W BERLINIE SZEFA STRONNICTWA NARODOWEGO im. ROMANA DMOWSKIEGO,
   ktory mial pomysl,aby Cyganow umiescic na Madagaskarze,a na moje pytanie, co z mieszkancami
   Nadagaskaru, zmienil miejsce pobytu dla Cyganow na Alaske!!!

   W czasie zbierania podpisow na kandydowanie do Parlamentu Europejskiego, podszedl
   do mnie Prawdziwy Polak i pokazal mi bardzo antysemicki list Kardynala-Prymasa Polski,
   Augusta HLONDA z roku chyba 1938.
   Powiedzialem, ze takie byly wtedy czasy,Kosciol Rzymsko-Katolicki Polski byl antysemicki,
   Kosciol Rzymsko-Katolicki Niemiecki podpisal KONKORDAT z Hitlerem, ale to historia,
   a teraz: i zacytowalem Jana Pawla II. Wielkiego o starszych braciach.
   Prawdziwy Polak sie obruszyl, a Prawdziwa Polka stojaca obok stwierdzila, ze tu akurat
   nasz wielki polski papiez sie pomylil.

   ADALBERTO – PROFETO – REFORMATORO

    • ADALBERTO ARON WOJCIECH SOCZOWKA,PF 424022,DE-12082 BERLIN,EUROPA

     A.A.W.SOCZOWKA, BERLIN, EUROPA,DZIEN STAREJ KONSTYTUCJI LIPCOWQEJ:
     Pan atek napisal 26 kwietnia 2016 o 16:10,- przestan z tym janem i pawlem i do tego drugim
     a jeszcze wielkim bo to jest smieszne
     PANIE ATEK, MOZE I SMIESZNE, TYLKO PYTAM: DLACZEGO???
     PAPIEZY BYLO JUZ BARDZO WIELU, ALE ZWANYCH WIELKIMI, BARDZO NIEWIELU I CHYBA
     CZAS NA KOLEJNEGO!!!
     TO ZE JAN PAWEL I DO TEGO DRUGI??? BYLO ICH TYLKO DWOCH, A PIUSOW BYLO
     DWUNASTU, BENEDYKTOW SZESNASTU, A SAMYCH JANOW NAWET DWUDZIESTU TRZECH!!!
     CZY ZE SFORMULOWANIA: PRZESTAN Z TYM… MAM WYCZYTAC NIECHEC DO POLSKIEGO
     PAPIEZA, KTOREGO JUZ ZAPOWIEDZIAL JULIUSZ SLOWACKI!!! ON PISAL O PAPIEZU
     SLOWIANSKIM, ALE CZY KAZDY POLAK TO NIE SLOWIANIN???
     NIE MUSIMY SIE DO NIEGO MODLIC I MOZEMY TEZ WIDZIEC PEWNE RZECZY KRYTYCZNIE, NA PRZYKLAD, ZE BYLO 27 DIECEZJI, A JEST 45, A W WARSZAWIE NAWET DWIE, KIEDY INNE,
     NAWET BARDZO WIELKIE MIASTA, MAJA TYLKO PO JEDNYM BISKUPIE!!!
     DLA PANA JEST SMIESZNE, A DLA MNIE PANA WYPOWIEDZ JEST SMUTNA!!! POZDRAWIAM!!!

    • Adalberto Wojciech Soczówka

     Szanowny Pan atek,z dnia 26.04.2016,–„przestan’ „…!!!
     1.Do kogos na „ty”,to jest poprawnie po angielsku,po ESPERANCKU i po
     szwedzku, po polsku jeszcze nie!!!CO TO ZA WYCHOWANIE???
     2.Dlaczego to jest, czy ma byc smieszne z tym janem i pawlem i jeszcze wielkim???
     (Janem Pawlem Drugim Wielkim /Swietym)!!!
     3.Jest to Czlowiek, ktory na poczatku swojego pontyfikatu zostal prawie
     zastrzelony, ale dzialal dalej, az do smierci!!!
     I juz za to jest WIELKI!!! (Benedykt XVI. po osmiu latach zostal papiezem
     SENIOREM!!!
     4.Czekam cierpliwie na argumenty od PANA atka/ateka?

  • Catolic church is evil Odpowiedz

   Tak polscy i nie polscy katolicy przyczynili sie Do mordow milionow Ludzi. Od wczesnego Sredniowiecza, blogoslawil Hitlera jak ten papierz, ukrywali w Watykanie fszystowskich zbrodiarzy wojennych, Kto czyta i rozumie Co czyta i szuka prawdy to znajdzie i wie. To Tyler o katolikach.

 1. Zeissmann Odpowiedz

  Był też reżyser i scenarzysta Billy Wilder, który choć nie identyfikował się z Polską to urodził się w Suchej Beskidzkiej. Autor licznych komedii oraz dwóch najlepszych filmów noir w historii kina.

 2. Szymon Odpowiedz

  Witam, dam tu trochę offtopic, ale liczę na waszą pomoc. W jaki sposób znaleźć informacje na temat rodziny, która była więźniami w Smukale, Potulicach, jak znaleźć informacje o pradziadku, który został zamordowany prawdopodobnie w lesie Birkenek, Czy jest to nie realne?

 3. x Odpowiedz

  Hyman Rickover (Chaim Rickover), urodzony w Makowie Mazowieckim, admirał US Navyuczestnik projektu Manhattan, odpowiadał za rozwoj okrętów o napędzie atomowym (w szczegółności większości floty atomowych okrętów podwodnych) US Navy.

 4. Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

  ewidentnie trzeba będzie zrobić drugą część. grzecznie proszę o sugestie :)

 5. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarz z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Jan Sebastian P.: jeszcze bracia Warner (warner Bros)

  Paweł J.: Ludwik Zamenhof, człowiek z mojego miasta :)

  Marcin S.: wspomniał bym jeszcze Murraya Rothbarda i Leonarda Cohena choć to bardziej twórcy kultury niż wynalazcy

  Michał T.: Roman Polański, Róża Luksemburg… znalazło by się jeszcze paru

  Kamil J.: Ale czy Róża Luksemburg zmieniła dzieje świata? Albo Polański?

  Michał T.: Myślę, że w niż mniejszym stopniu niż Zamenhof – Zna Pani kogoś kto używa Esperanto? Czy Helena Rubinstein lub Max Faktor zmienili dzieje świata? Też raczej nie, choć niewątpliwie wpłynęli – podobnie jak przytoczeni przeze mnie.

  Rafał K.: Max Factor – Maksymilian Faktorowicz
  To aż zabawne. Kurde, nigdy bym się nie domyślił, teraz ta marka będzie tylko mi się tak kojarzyć.

  Ola Zaprutko-Janicka: Polecam jego znakową biografię. Czytając o jego działalności w Hollywood można się zdziwić :)

  Marek W.: Paul Baran – twórca idei sieci rozproszonej i pakietowej transmisji danych – koncepcji, które stanowią podstawę działania Internetu.

  • esperantystka Odpowiedz

   Znam wielu esperantystów na świecie (którzy być może nawet nie wiedzieliby, gdzie jest Polska, gdyby nie to, że to kraj twórcy języka, którego są pasjonatami), sama posługuję się językiem wymyślonym przez Zamenhofa. Cieszę się, że autorzy artykułu docenili rolę Ludwika Zamenhofa.

   • Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

    To co zrobił Zamenhoff jest w Polsce mało znane, choć prawie w każdym większym mieście jest ulica jego imienia. Podobnie jest z wieloma takimi postaciami.

    • Adalberto Wojciech Soczówka

     Adalberto Wojciech Soczo’wka, esperantisto, europano, w dniu 13.01.2018
     reaguje na wpis czlonka redakcji/autora publikacji o Ludwiku Zamenhofie,
     oznaczonej numerem 4 (prosze zobaczyc tekst glowny) i ma dwa pytania:
     1.Dlaczego w tekscie glownym, w podpisie pod fotografia, jak i tutaj, w odpowiedzi
     na wpis esperantystki z dnia 09.09.2014 (reakcja juz na nastepny dzien –
     10.09.2014) – Pani Redaktor Aleksandra Zaprutko-Janicka pisze-Zamenhoff?

     2.Pani Czlonek redakcji pisze: „To co zrobil Zamenhoff (dwa -f, a nie jedno)
     jest w Polsce malo znane, (…)
     To swieta prawda, ale co zrobila Szanowna Redakcja, aby te karygodna
     sytuacje polepszyc?

     Wiem, kuchnia jest dla pan i kobiet bardzo wazna, ale wlasnie w roku 2017,
     w Roku Ludwika Zamenhofa (uchwala UNESCO i uchwala Sejmu RP) –
     wlasnie od Pani Aleksandry Zaprutko-Janickiej oczekiwalem jakiegos dziela
     na temat JEZYKA MIEDZYNARODOWEGO ESPERANTO!!!
     (prosze zobaczyc rowniez moj, bedacy w moderacji wpis (obszerny)
     z dnia 13.01.2018).

     Ni stad, ni zowad – zostalem w tym serwisie Anonimem, chociaz nic
     anonimowo nie umieszczalem. jednak Gallem-Anonimem nie zostane,
     chociaz wymyslilem, moim zdaniem genialne powiedzenie:

     K.N.E.P.N.O. = Kio ne estis priskribita ne okazis – Co nie zostalo opisane
     nie wydarzylo sie!!!

   • Anonim Odpowiedz

    ESPERANTISTO, EUROPANO, (030) 706 17 23 – tak jest w Berlinskiej Ksiazce Telefonicznej,obok
    mojego nazwiska.
    I pieknie wpisala ESPERANTYSTKA,09.09.2014.
    Jestem chlopskim dzieckiem,wychowanym w Bieszczadach,a potem na Ziemiach Odzyskanych,
    kolo Opola.
    W Niemodlinie zdalem mature i napisalem w 1968 roku prace maturalna na temat sentecji Janusza
    Kusocinskiego:”LATWO JEST MOWIC O POLSCE, TRUDNIEJ DLA NIEJ PRACOWAC,JESZCZE
    TRUDNIEJ UMRZEC, A NAJTRUDNIEJ CIERPIEC.”

    Mialem szczescie,bo w roku 1963, w Miechowie kolo Krakowa,w LO,gdzie byla lacina,angielski,
    francuski,niemiecki i rosyjski dla wszystkich- pewnego dnia przyszedl polekcjach Pan z GeeSu
    (Gminna Spoldzielnia) i opowiedzial o jezyku ESPERANTO.

    Jezyk ESPERANTO jest ESENCJA jezykow europejskich,a nie jezykiem sztucznym,czy wymyslonym.
    Jest tez fundamentem do nauki niemieckiego i francuskiego.

    Kto zna niemiecki, uczy sie ESPERANTA za trzy miesiace,a kto zna niemiecki i francuski –
    nawet za trzy tygodnie.Ale i tego jezyka tez trzeba sie uczyc!!!

    W Warszawie,kosztem niesamowitych pieniedzy, wybudowano Muzeum Historii Zydow Polskich,
    gdzie nie ma miejsca na stala wystawe dla polskich Zydow-Esperantystow.

    Doktoro ESPERANTO,Ludwik Zamenhof lezy od 1917 roku w Warszawie,a ESPERANTO tez
    urodzilo sie w Warszawie w 1887 roku.

    Przy ulicy Zamenhofa (w Berlinie i w Rzymie nie ma ulicy Zamenhofa) numer 5,w Warszawie stoi
    wielki budynek,jedyne godne miejsce na siedzibe Swiatowego Zwiazku Esperantystow,ale UEA
    UNIVERSALA ESPERANTO ASOCIO „mieszka” od 60 lat w ROTTERDAMIE.

    Warszawska Pani Prezydent,ktorej Jarek Kaczynski zalatwil bezproblemowo trzecia kadencje na
    fotelu Burmistrza Stolicy,gdy chcial ja „ZALATWIC” przed koncem drugiej kadencji, nie zrobila NIC,
    aby zaprosic 102.UNIVERSALA KONGRESO de ESPERANTO na rok 2017 do Warszawy
    no bo po co,kiedy w Warszawie juz jest po polsku i po ANGIELSKU!!!

    A na budynek,najpierw Poczta Polska,potem Telekomunikacja Polska, a teraz ORANGE –
    mozna zrobic przetarg.
    I jesli moja slynna firma -ESE- (EUROPA SERVO ESPERANTISTA) zakupi,to moze sobie
    przenosic,a budyneczek szacuja na 5 (piec) milionow – EURO.

    Kiedy to psim obowiazkiem Stolicy,kolebki Esperanta i Panstwa Polskiego – Ojczyzny tego
    genialnego wynalazku i jego RZADU jest – oddac bezplatnie ten budynek ESPERANTYSTOM,
    sprowadzic UEA z Rotterdamu do Warszawy,zwolnic z oplat pocztowych do konca swiata
    i wprowadzic ESPERANTO jako drugi jezyk obowiazkowy, a na angielski,francuski,niemiecki
    wydawac pieniadze – JAK NAM POZOSTANA!!!

    ZNAM BIEGLE ESPERANTO,FRANCUSKI,NIEMIECKI,POLSKI,ROSYJSKI – ale brzydze sie
    jezykiem okupantow swiata,ktorzy przygladali sie w 1939 roku,a potem sami dostali w d.,
    a za PEARL HARBOR w 1941 roku, rzucili juz po wojnie,szostego i dziewiatego sierpnia 1945
    roku dwie bomby atomowe na niewinna ludnosc.

    Zamiast,obok,pomimo – 102.ESPERANTO-UNIVERSALA-KONGRESO w SEULU,KOREA
    POLUDNIOWA – probujemy zorganizowac JUBILEUSZOWE SPOTKANIE w KROLEWCU 2017,
    lub w Gdansku.

    MIMO TEGO,ze to o nas pisal Wyspianski: ALE WAM SIE NIE CHCE CHCIEC!
    A Slowacki:PAWIEM NARODOW BYLAS I PAPUGA, A TERAZ JESTES NIWOLNICA CUDZA!!!

 6. Anonim Odpowiedz

  Można by tak ciągnąć w nieskończoność…a gdzie właściciele banków, korporacji, fabryk, departamentów, prezesi, dyrektorzy, prezydenci, premierzy, ministrowie, ubecy, esbecy….wielu z nich urodziło się i wychowało na tych naiwnych i uczciwych „katolikach Polakach”.

 7. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do art. z facebookowego profilu Wydawnictwa Znak https://www.facebook.com/WydawnictwoZnak?fref=ts:

  Filip M.: Jest tutaj błąd. Kazimierz Funk nie miał korzeni żydowskich, chociaż czasami się mu je przypisuje. Zaprzeczyła temu m.in. jego córka w liście do strony Adherents.com, która błędnie zaliczyła go do „stu najbardziej wpływowych Żydów wszechczasów”.

  Paweł H.: A dzisiaj rano wstajesz i dowiadujesz się, że Kuba Rozpruwacz też był Polakiem!

  Ola Zaprutko-Janicka: Paweł H.: z Kuba to akurat stara jak świat teoria

  Malgorzata K.: Noblista Isaac Bashevis Singer, ur. w Leoncinie pod Nowym Dworem Mazowieckim:-)

  Anna K.: Świetny artykuł ! Brawo

   • Anonim Odpowiedz

    Pan Zbyszek napisal 03.lutego 2015 roku,dzien po Matce Boskiej Gromnicznej,lub po
    Ofiarowaniu Panskim w Swiatyni Jerozolimskiej,a Pan byl akurat w Egipcie na UCIECZCE,
    tak jak teraz SYRYJCZYCY w drodze do Polski – ze Matka Boska Czestochowska tez byla
    zydowka (moze Zydowka).

    JAN KAZIMIERZ krol polski zrobil Zydowke,ktora nigdy nie byla w Polsce i zyla tysiac lat przed
    powstaniem PANSTWA POLSKIEGO – KROLOWA KORONY POLSKIEJ.

    I tak ma byc,bo Matka Boska Czestochowska zostala ukoronowana i nikt tego nie odwolal,
    a w Kalendarzu Katolickim,wydanym w Czestochowie,przez Edycje sw.Pawla,(Zyd,obywatel
    rzymski,Apostol,ktory nie byl uczniem Jezusa) – podaje sie do czytania pod data 03.maja:
    Swieto Konstytucji Trzeciego Maja,Najswietszej Maryi Panny Krolowej Polski,uroczystosc.!!!

    A Konstytucja III.Maja byla taka doskonala,ze jej dzien jest wolny od pracy,bo ona wprowadzala
    w Polsce MONARCHIE KONSTYTUCYJNA,czyli do widzenia WOLNA ELEKCJO,ale o tym
    mnie w szkole nie nauczono,o tym nie pisano,a zapytany PROFESOR-HISTORYK odpowiedzial
    mi ze nie wie(!),a internetu jeszcze nie bylo,a chodzilo mi o to,KTO TO MIAL BYC TYM
    POLSKIM MONARCHA KONSTYTUCYJNYM – i sie okazuje,ze to DYNASTIA SASKA miala
    objac DZIEDZICZNY TRON POLSKI!!!

    A KTO BYL KSIECIEM w KSIESTWIE WARSZAWSKIM – SAKSONCZYK!!!

    TO JAKA JEST ROZNICA MIEDZY WTEDY,a DZISIAJ,kiedy POLAK JEDZIE DO EUROPY
    na najwyzsze stanowisko i uczy sie ANGIELSKIEGO,zamiast FORSOWAC i wprowadzac
    ESPERANTO,bo POLSKI JEST JUZ URZEDOWYM JEZYKIEM UNII EUROPEJSKIEJ,
    miasta przygraniczne,miasta podzielone – Zgorzelec,SLUBICE/SLUBIFURT,Gubin sa
    TOTALNIE ZGERMANIZOWANE,a WIELKI PREZES WIELKIEJ PARTII zapyta najpierw
    NAROD/SPOLECZENSTWO – czy chce u siebie UCIEKINIEROW,a nowy PAN PREZYDENT
    powiada w ANGLII,zeby POLSCY UCIEKINIERZY NIE WRACALI BO NIE MA DO CZEGO!!!???

    • Ewa

     Po co piszesz tak długie komentarze-nikt tego nie czyta. Im dłuższy tym chętniej się omija.

   • Anonim Odpowiedz

    1.Adalberto Aron Wojciech Soczo’wka, PF 424 022, DE-12082 Berlin, T.00.49.30/706.17.23!
    2.Komentarz/odpowiedz dla:”Zbyszek napisal 03.02.2015 – Matka Boska Czestochowska
    tez byla zydowka!” pod tym komentarzem: „Anonim napisal 23.09.2015″!!!
    3.Zglaszam kategoryczny protest za nazywanie mnie:”Anonim”!!!
    4.CYTAT: „Ewa napisal (a) 03.07.2016 Po co piszesz tak dlugie komentarze- nikt
    tego nie czyta.
    Im dluzszy tym chetniej sie omija.”
    5. Odpowiadam: To juz nie sa komentarze/odpowiedzi, tylko WYKLADY
    i prosze bardzo, aby NIE OMIJAC!!!
    6.BARDZO PRZEPRASZAM za brak „POLSKICH” liter, wiem ze na kazdym „COMPIE”
    mozna je znalezc, ale na to potrzeba wiedzy i czasu!!!

 8. Julia Odpowiedz

  Tylko dlaczego oni wszyscy stąd powyjeżdżali??? dlaczego nie dali motywującego kopniaka reszcie towarzystwa? Bylibyśmy dziś dużo dalej niż jesteśmy ;/

 9. Julia Odpowiedz

  ALE – nie podoba mi się tytuł. A nie można było 10 Polaków, którzy zmienili historię świata? Co to za różnica Żydzi czy nie Żydzi. Wg mnie – kucha autorki. Typowe, polskie, sama autorka narzuca podziały :/

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Ten podział jest celowy. Trochę na przekór osobom, które agresywnie i niekiedy wręcz wulgarnie wypowiadają się o polskich Żydach i Żydach w ogóle. Coś w rodzaju „taki z ciebie antysemita, a filmy o Bondzie oglądałeś. no popatrz! a wytwórnię, która za nie odpowiada założył przecież polski Żyd.” :)

   • Julia Odpowiedz

    Ok. Taką argumentację przyjmuję :) I czekam zdecydowanie na cz. 2. Tylko proszę koniecznie poinformuj w komentarzu, żeby mi przyszło na maila, że jest i żebym ją przeczytała.

   • Monika Odpowiedz

    Coraz częściej czytając różnego rodzaju informacje i wiadomości natrafiam na wypowiedzi Żydów, którzy w sposób agresywny i wulgarny wypowiadają się o polakach. I na to niestety nikt nie zwraca uwagi. Na przekór tym osobom nie ma Pani ochoty napisać artykułu?

    • Ciotka

     A moze jakis link do tych „agresywnych i wulgarnych” wypowiedzi Zydow na temat Polakow?
     Sama mysle, ze to raczej „prawdziwy Polak” goebbelsowskim wzorem robi Zyda z kazdego, ktoremu sie jego „prawdziwa polskosc” nie podoba.
     Powiedz Polakowi szukajacemu pracy w UK, ze mu sie tylko wydaje, ze „walczyl o Anglie”, a zaraz zrobi z ciebie „hasbare” (sama nie wiem co to, ale slyszalam).

    • Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka

     @Ciotka: Masz rację! Jak tak czytam nieraz komentarze pod naszymi ciekawostkami, to dochodzę do wniosku że takich „prawdziwych Polaków” wciąż tylko więcej i więcej. Strach pomyśleć, co będzie za kilka lat.

 10. Michał Gauza Odpowiedz

  Z innych osób:
  * David Dubinsky – organizował w 1907 roku strajk piekarzy w Łodzi, w czasie Rewolucji 1905 roku, potem w USA tworzył półmilionowy związek zawodowy; spotykał się z Rooseveltem, Trumanem, JFK; był na okładce Timesa,
  * Jack Tramiel – założyciel Commodore International, producenta m.in. Commodore 64, a następnie prezes Atari Corporation.

  • Czytacz Odpowiedz

   Jacek Trzmiel, z nim byłby problem bo uważał się za Polaka a potem mu odbiło i zrobił się z niego Hamerykanin pełną gębą, nawet jidisz nie znał;-)

 11. Stefan Sadowski Odpowiedz

  Żeby być „prawdziwym Polakiem” to trzeba było:
  1. Uważać się za Polaka
  2. Posługiwać się językiem Polskim na co dzień
  3. Działać razem z innymi Polakami dla dobra Polski
  Pochodzenie, wyznanie i inne tego typu bzdury nie miały ŻADNEGO znaczenia. Właśnie to stanowiło o wyjątkowości i wielkości naszego narodu – ot, takie społeczeństwo obywatelskie.
  Przykre jest to, że rozumiał to niemiecki filozof Nitzsche, a „prawdziwi polacy” wiek później – już nie.

  Nasze rodzime multikulti jest dla mnie jedynym słusznym. Oczywiście Rzplita była państwem katolickim i takim powinna pozostać. Cudowne było to, że w ten gobelin na cześć Matki Boskiej jakim była Polska wplatali coś ludzie wychowani w innej wierze czy kulturze. I to dobrowolnie! Bo jedynie katolicyzm nakazuje kochać wszystkich ludzi jako braci i siostry (chociaż czasami trzeba kogoś ukatrupić – wiadomo państwo to zbyt poważna sprawa by zdać się w całości na religię). Buddyzm (też bardzo fajna koncepcja) mówi wprawdzie o uwolnieniu wszystkich istot żywych od cierpienia i ich pokrewieństwie. Ale uwalnianie od cierpienia a przykazanie miłowania to jednak spora różnica (w tym pierwszym chrześcijanie doszli do wysokiej wprawy, w drugim niestety nie ;-)).
  Potem się rozpleniło zaprzaństwo, podziały i inne tego typu bzdury. Dopóki hołota się nie wyzbędzie tej zaściankowej mentalności (lub nie odbierze jej się prawa stanowienia o narodzie) będziemy się dalej staczać.
  Czy wszakże ma znaczenie jakie jest imię wroga twego? Czy róża pod inną nazwą inaczej pachnie? Wroga należy umieć rozpoznać – naiwny ten kto myśli że pomocnym będzie fakt posiadania napletka, nazwisko albo niewymawianie „r” – i stawić mu odpór! KUPĄ MOŚCIPANOWIE!!!

  Z definicji człowiek jest istotą niedoskonałą, choć część z nas dąży do doskonałości. Jeśli dążymy do doskonałości ciała – przegramy bo to bzdura. Co to za doskonała istota którą wystarczy porządnie zahaczyć szpakulcem po kichach i się wyleje na zewnątrz bezradnie i bezwładnie? Zresztą z mizernym skutkiem. Jeśli dążymy do doskonałości posiadania – przegramy. Nie można posiadać wszystkiego, na przykład myśli czy uczuć drugiego człowieka. Jeśli dążymy do doskonałości ducha (umysłu/ duszy) – też przegramy, bo doskonałość obiektywna nie istnieje. Ale mimo tego część z nas dąży i chciałbym, żeby to właśnie ta trzecia część decydowała. Dlaczego? Bo jest to: „…największa praca w życiu – praca nad samym sobą…”. Droga to długa i kręta ale podróże kształcą! Wierzę, że jeżeli ktoś zadaje sobie trud by uszlachetnić siebie będzie miał siłę i ochotę aby uszlachetniać swoje otoczenie. Wszakże normalni ludzie ciągną do piękna. Trąci to pracą organiczną? Ha, czyż nie ona dała podwaliny do restauracji naszej udręczonej Ojczyzny?
  Żeby zbudować dom, potrzeba tysięcy cegieł. Im szybciej je ułożymy, tym szybciej będzie stał. Ale zaprawa i tak musi stężeć. Chodzi o to, żeby budować szybko i z głową a nie byle gdzie (na terenach zalewowych), byle szybko (bo się skończą pieniądze w budżecie) i byle jak (moje mieszkanie? nie, niech się martwi ten co mieszka). A niewykluczone, że wpierw trzeba by ukopać z 20 metrów, humus popakować w krypty jako uświęcony krwią, resztę przebronować solidnie, walnąć ze 100 bomb atomowych (dla pewności) i wtedy dopiero zacząć budować. Samo się nie zrobi, a jest to WYŁĄCZNIE w naszym, Polaków, interesie, o czym dobitnie przekonała nas historia. Lepszy honorowy wróg niż gnida za przyjaciela (np. Porta Osmańska i Cesarstwo Austrii).

  Zatem:
  „…Czuwaj wiara i wytężaj słuch,
  pręż swój młody duch, pracując za dwóch.
  Czuwaj wiara i wytężaj słuch,
  pręż swój młody duch jak stal!

  Każdy chłopaczek chce być ranny,
  sanitariuszki – morowe panny,
  więc gdy cię kulka trafi jaka,
  poprosisz pannę, da ci buziaka, hej!…”

  Na zakończenie
  Nie ma się co zżymać na uproszczenia, bo jak sama nazwa wskazuje służą uproszczeniu. Jakby się ich wyrzec to by każdemu wychodziły takie ściany tekstu jak moja. :D
  Chociaż nie jestem apostatą za katolika się nie uważam. Ot w swojej naiwności wierzę w Prawdę i Wolność. Staram się bronić pokrzywdzonych i szydzić z głupoty – pomimo tego, że sam krzywdzę i jestem głupi. „…W baśniach są prawdziwe dzieje, woda życia nie istnieje, ale zawsze warto po nią iść”.

 12. Anonim Odpowiedz

  Nie wiem czy zdajecie sobie sprawe z tego, że tu jest mowa o polskich ŻYDACH,a nie Polakach. A to ogromna różnica…np obywatelstwo polskie nie znaczy że jest sie 100% Polakiem. Nie ma się czym podniecać.

 13. Anonim Odpowiedz

  Panie Stefanie, chylę czoło, piękne podsumowanie. Szkoda tylko, że Anonim z 20 stycznia nie zdołał tego zrozumieć.

 14. hej Odpowiedz

  większość tzw. katolików piszących tu swoje antysemickie komentarze ma w swoich genach geny żydowskie. Jeśli się żyje 1000 lat z narodem to nie ma żadnej czystości. Część z tych ludzi to pewnie potomkowie przechrztów – zawsze najbardziej gorliwi są neofici. Polscy żydzi i polska drobna szlachta to najzdolniejszy element tego świata..daliśmy część z tego rosjanom ( Dostojewski, Sikorski, Gogol itd.) część zabiliśmy a resztę pozwoliliśmy zabić niemieckim i ruskim bandytom. Polski kler chłopskiego pochodzenia jest najbardziej antysemicki – to pokolenie rozpijanych chłopów, zakompleksiony i durnowaty z genów. Zawsze będzie jak to chłop zrzędził i narzekał. Religia nie ma znaczenia..wszak zydzi sa jej twórcami..nienawiść napędza zazdrość o czyjąś mądrość i czyjeś szlachectwo..zatem piszący to tylko chłopki roztropki z cepami w genach

 15. art Odpowiedz

  Zygmunt Bauman – socjolog, filozof, twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.

 16. III Odpowiedz

  „Przed drugą wojną światową, 84% z wszystkich Żydów na Świecie żyło na historycznie polskim obszarze lub pochodziło z rodzin które w Polsce mieszkały”.

  Tak więc większość Żydów przewinęła się przez Polskę. Pytanie zasadnicze. Jaka jest przyczyna tego, że Żydzi odnoszą wielkie sukcesy i dorabiają się ogromnych fortun? Jaka jest tajemnica ich sukcesów?

  PS. Sklepy Tesco założył też pochodzący z Polski Żyd.

 17. agamal969 Odpowiedz

  Ludzie, jak myśmy tego żydowskiego potencjału nie wykorzystali, szkoda. Naród nasz emocjonalny, nieufny, słaby…trochę durny?

 18. Anonim Odpowiedz

  Jedna jest prawda:jak inne narody mialy juz krolow i wysoka kulture oraz pismo,to nasz siedzial
  na drzewach i majtal ogonami.Dlatego takie kompleksy i pogardzanie innymi oraz zawisc i zazdrosc.
  Co do ESPERANTO i ZAMENHOFA:za dwa lata minie sto lat od smierci tego GENIUSZA i 130 lat
  tego jezyka,ale anglo-amerykanskie DUPOLIZY w Polsce nie robia nic,a Pan TUSK uczy sie
  angielskiego,zamiast dzialac w tym kierunku,aby ELZBIETA II,FRANCISZEK i Pan OBAMA –
  uczyli sie ESPERANTA,ESPERANTO – UNUSOLA „NORMALA” LINGVO.PROSZE KONIECZNIE
  ZOBACZYC:PASJA PROWADZI PRZEZ ZYCIE,(WAPNIAK) i ZIELONY CZLOWIEK,POLEMIKA.
  ADALBERTO ARON WOJCIECH – REFORMATOR

 19. Anonim Odpowiedz

  La Eternulo vin benu kaj vin gardu.
  La Eternulo lumu al vi per Sia vizago kaj favorkoru vin.
  La Eternulo turnu Sian vizagon al vi kaj donu al vi pacon. (NOMBROJ,6,24-26)
  I/KAJ/UND/ET/AND/ET:

  PREGO SUB LA VERDA STANDARDO/MODLITWA POD ZIELONYM SZTANDAREM:

  Al Vi, ho potenca, senkorpa mistero,
  Popolo popolon atakas kruele,
  Frat’ fraton atakas sakale.
  Ho, kiu ajn estas Vi, forto mistera,
  Auskultu la vocon de l’ prego sincera,
  Redonu la pacon al la infanaro
  De l’ granda homaro.
  ANTAUEN, ANTAUEN, SENFINE!

  LUDOVIKO LAZARO Z A M E N H O F (originale verkita, 1905)

  Drodzy Panstwo,napisalem wiele rzeczy dwa miesiace temu i cisza!!!
  Za chwile wyjezdzam do LILLE/FRANCIO na UNIVERSALA KONGRESO de ESPERANTO,100.
  Ni juris labori, ni juris batali,
  Por reunuigi l’ homaron.
  Subtenu nin, Forto, ne lasu nin fali,
  Kaj falos por ciam, kaj amo kaj vero
  Ekregos sur tero.
  Kunigu la fratoj, plektigu la manoj,
  Antauen kun pacaj armiloj!
  KRISTANOJ, HEBREOJ kaj MAHOMEDANOJ
  NI CIUJ de DI’ ESTAS FILOJ.
  Ni ciam memoru pri bon’ de l’ homaro,
  Kaj malgrau malhelpoj, sen halto kaj staro
  Al frata la celo ni iru obstine.
  25.julio -01.augusto 2015/5775.
  Bo 1905 w BOULOGNE SUR MER odbyl sie Pierwszy Kongres ESPERANTA i tam D-ro
  ESPERANTO odmowil modlotwe: PREGO sub la VERDA STANDARDO.
  Jedenej zwrotki nie mogl odczytac, byla zbyt rewolucyna.
  Prawie 100 lat pozniej wydano modlitewnik ADORU,EKUMENA DISERVA LIBRO,2001.

  Cytuje z niego dwie rzeczy: LA AARONA BENO/BLOGOSLAWIENSTWO AARONA:

  Fortego, la mondon reganta,
  Al Vi, granda fonto de l’ amo kaj vero
  Kaj fonto de vivo konstanta,
  Al Vi, kiun ciuj malsame prezentas,
  Sed ciu egale en koroj Vin sentas,
  Al Vi, kiu kreas, al Vi, kiu regas,
  Hodiau ni pregas.
  Al Vi ni ne venas kun kredo nacia,
  Kun dogmoj de blinda fervoro:
  Silentas nun ciu disput’ religia
  Kaj regas nur kredo de koro.
  Kun gi, kiu estas ce ciuj egala,
  Kun gi, la plej vera, sen trudo batala,
  Sed lasu nin venki la baron;
  Donacu Vi benon al nia laboro,
  Donacu Vi forton al nia fervoro,
  Ke ciam ni kontrau atakoj sovagaj
  Nin tenu kuragaj.
  La verdan standardon tre alte ni tenos;
  Gi signas la bonon kaj belon.
  La Forto mistera de l’ mondo nin benos,
  Kaj nian atingos ni celon.
  Ni inter popoloj la murojn detruos,
  Kaj ili ekkrakos, kaj ili ekbruos
  Ni staras nun, filoj de l’ tuta homaro
  Ce Via altaro.
  Homaron Vi kreis perfekte kaj bele,
  Sed gi sin dividis batale;

 20. Anonim Odpowiedz

  MIALO BYC LADNIE I PIEKNIE, Z OKAZJI SETNEGO KONGRESU ESPERANTA,
  25.07.2015 – 01.08.2015, a wyszlo pomieszane z poplatanym.
  Jest Blogoslawienstwo AARONA i MODLITWA POD ZIELONYM SZTANDAREM,
  W JEZYKU ESPERANTO.
  I TAK NIKT NIE CZYTA, ALE GDYBY CZYTAL,to niech sie pogimnastykuje, lepiej tak niz wcale.

  JEST FENOMENALNE TLUMACZENIE POLSKIE KAZIMIERZA BEJNA,dwa slabe niemieckie
  i trzecie, moje,podobno lepsze od tych dwoch.

  ADALBERTO,ARON,WOJCIECH Soczowka — Berlin,24.07.2015/5775

 21. Anonim Odpowiedz

  Skoro juz jestem przy glosie,przy klawiaturze internetowej:

  Oprocz Zydow,o ktorych wiemy bardzo wiele, sa jeszcze Cyganie,o ktorych wiemy,ze cygania,
  kradna i podrozuja z miejsca na miejsce i z kraju do kraju.

  Zydzi otrzymali swoje panstwo – najwyzszy czas, aby i Cyganie mieli tez swoje panstwo!!!
  I na papierze juz maja, za moja przyczyna!!!

  OTO ODEZWA sprzed pieciu lat:

  OGLOSZENIE powstania Panstwa Cyganskiego w Polskiej Autonomicznej Prowincji PRUSY.

  1. Milosierny,Przedwieczny,Sprawiedliwy,Wszechmpgacy Bog,majacy tyle imion,ile jest
  jezykow na Ziemi,ktory stworzyl Niebo i Ziemie – Niech nam bedzie pomocny!

  2. Na terytorium,na ktorym mieszkal Narod,ktorego juz nie ma,pozostalo tylko Jego imie –
  PRUSOWIE;

  485 lat po utworzeniu Panstwa Pruskiego,ktorego tez juz nie ma!

  3. Niech powstanie nowe Panstwo dla Narodu,ktory trwa juz tysiac lat,Narod rozproszony
  po Europie i po Ziemi,

  – nigdzie nie chciany,

  – nigdzie nie lubiany,

  – a ktory ma niezbywalne prawo do posiadania wlasnego miejsca w Europie,
  wlasnej elity,wlasnego obywatelstwa,wlasnego rzadu,wlasnej tozsamosci,
  w ramach Federalnego Panstwa Europejskiego!

  SIEDEM RAZY AMEN, czyli NIECH SIE STANIE!!!!!!!

  Berlin, stolica Europy, 08.04.2010/5770, (przy pomniku, CYGANOW/SINTI/ROMA)
  Adalberto Wojciech Soczowka – INICJATOR

  • Anonim Odpowiedz

   Byly piekne czasy! Po jedenastu latach moglem wreszcie znowu zajrzec do Kraju,do miejsca
   mojego pierwszego dziecinstwa:BIESZCZADY/KOMANCZA/MIEJSCE POBYTU J.E.KARDYNALA
   WYSZYNSKIEGO 1955/1956.

   I tam w latach 1991- 2001 odbywal sie fenomen: ESPERANTA kaj POLITIKA SEMAJNO
   en VERDA KLOSTRO KOMANCZA.
   Tam gdzie powstaly SLUBY JASNOGORSKIE i WIELKA NOWENNA, oglosilem 2001 – nowy
   ruch religijny: judaizm,chrzescijanstwo,islam i bahaizm i… wylecialem z Klasztoru, gdyz
   zalozylem ruch „NIEKATOLICKI”!!!

   Z tego okresu pochodzi moj HYMN o ESPERANCIE,ktory tutaj zamieszczam:

   Komancza,Nazaret,klasztor to zielony,
   W Europie i w Polsce bardzo rozslawiony.
   Tu pod koniec wrzesnia ludzie przyjezdzaja
   I dziwnym jezykiem z soba rozmawiaja.
   Lingvo Esperanto – jezyk to zielony,
   Dla braterstwa ludow zostal utworzony.

   Jezyk ten to wyraz pelnej demokracji,
   Obowiazkiem stac sie musi dla wszelakich nacji.
   To drugi jezyk dla narodu kazdego,
   Tak dla narodu wielkiego jak i dla malego.
   Uczmy sie wiec Esperanta i w dzien i w nocy,
   Tylko tak unikniemy angielskiej przemocy.

   Polsko,Warszawo – de Lingvo Internacia kolebko,
   Czy aby ci nie zabraklo rozumu zdziebko?
   Dwa masz jezyki,malo ci tego?
   Po co uzywasz belkotu angielskiego?
   Polsko,to twoje dzieci,lata na angielski traca,
   Zas anglosasy w tym czasie pracuja i sie bogaca!

   Wczesne pokolenia o polskosc walczyly,
   Zgermanizowac i zrusyfikowac sie nie pozwolily.
   Zas teraz dzieci twoje chetnie ENGLISH belkocza,
   Dajac sie wyzyskiwac zachodnim swoloczom!
   Polsko,kiedy ty wreszcie powiesz innym – BASTA!
   My tylko po polsku i po esperancku,bo my od Piasta!

   Pawiem narodow bylas i papuga,
   A teraz jestes niewolnica cudza –
   Pisal o tobie twouj wielki poeta,
   Kiedy ty wreszcie pojmiesz,
   Ze droga,ktora kroczysz,
   To nie ta?

   Niech Wschod i niech Zachod wreszcie ESPERANTA sie naucza
   I niech parszywe plany
   O jezykowej supremacji na zawsze odrzuca!
   ESPERANTO to jest to,uczmy sie go!
   I nie ustaniem w walce,sile slusznosci mamy,
   I sila tej slusznosci wytrwamy i wygramy!

   A M E N!!!

   Komancza,BIESZCZADY,01.10.2001 – ADALBERTO

 22. Anonim Odpowiedz

  DRODZY,KOCHANI,SZANOWNI,UMILOWANI CZYTELNICY i CZYTELNICZKI!!!

  Wrocilem z Francji,LILLE,gdzie spedzilem 10 dni, bralem udzial w SWIATOWYM,SETNYM
  KONGRESIE ESPERANTA,UNIVERSALA KONGRESO.

  2659 uczestnikow z 82 krajow,bez tlumaczy,moglem porozmawiac rowniez w czterech innych
  jezykach,ktore znam.

  Tylko pogoda nie dopisala,ale trudno.

  I doszedlem do wniosku,ze trzeba robic wszystko,aby jezyk ESPERANTO /Neutralny,Demokratyczny,Latwy,Precyzyjny/ zajal miejsce angielskiego
  /wieloznaczeniowy,bardzo trudny belkot,za ktorym stoja miliony ofiar/!!!

  W tym miejscu zaprezentuje dzielo fenomenalne Ludwika Zamenhofa:

  MODLITWA POD ZIELONYM SZTANDAREM – (Kazimierz Bejn – tlumaczenie)

  „Do Ciebie,Potego bez ksztaltu,nieznana,
  Dzierzaca ten swiat Tajemnico,
  Milosci i Prawdy krynico swietlana
  I zycia ciaglego krynico,
  Lecz w sercach odczuta jednako plomiennie,
  Do Ciebie,cos dla nas tworczosci wyrazem,
  Modlimy sie razem!

  Nie waski szowinizm do Ciebie tu wola,
  Nie slepych dogmatow moc glucha…
  Spor ludow,religii przycichnal tu zgola,
  Tu serce plomieniem wybucha…
  Z ta wiara w moc serca u wszystkich jednaka,
  Z ta prawdy jedynej najwyzsza oznaka,
  My syny ludzkosci,zwracamy dzis twarze
  Przed Twoje oltarze…

  Toc ludzkosc powstala,jak braci gromada…
  Coz wezly jej bratnie rozpala?
  Przecz narod na narod okrutnie napada,
  Brat staje sie wilkiem dla brata?!
  Kimkolwiek wiec jestes,Potego przemozna,
  Niech wzruszy Cie szczera modlitwa pobozna,
  I dzieciom skloconym tej wielkiej ludzkosci
  Zwroc pokoj milosci!

  My walki i pracy sie wiazem przysiega,
  My ludzkosc pragniemy zjednoczyc…
  Nie dozwol nam upasc Tajemna Potego,
  Dopomoz zawady przekroczyc…
  Nasz trud poblogoslaw,podeprzyj starannie,
  I serca zapalom daj moc i wytrwanie,
  Azebysmy czolo napasciom w zlej chwili
  Odwaznie stawili.

  Nasz sztandar zielony podniesmy wysoko
  Przed piekna i dobra oltarze…
  I swiata tajemne dostrzeze nas Oko
  I droge nam blaskiem pokaze…
  I wstrzasna sie mury wsrod ludow wiekowe,
  Od huku ich pojda odglosy echowe…
  I milosc i prawda,gdy one upadna,
  Na ziemi zawladna!…

  Zjednoczmy sie bracia i splecmy swe dlonie
  Do walki o pokoj pospieszmy!
  Chrzescijanie,Zydzi,czy Muzulmanie,
  Wszak Boga synami jestesmy.
  A zawsze pomnijmy o dobru ludzkosci.
  Zwalczajmy przeszkody i w imie milosci
  Do celu,ku szczesciu narodow i chwale,
  Zdazajmy wytrwale!”

  LUDWIK ZAMENHOF, Boulogne-sur-mer,1905

  • Anonim Odpowiedz

   Umiescil te modlitwe ADALBERTO,ARON,PAWEL,STANISLAW,WOJCIECH SOCZOWKA,

   Berlin,stolica Europejskiej Federacji -EF-,05.sierpnia 2015/5775 roku!!!

   • Daniel Odpowiedz

    Polskie Radio nadawało kiedyś audycje w esperanto. Swego czasu (chyba 2006 r.?) Jerzy Targalski, wicedyrektor Polskiego Radia za rządów PiS, stwierdził „dlaczego Polskie Radio ma nadawać w esperanto, skoro Izraelskie Radio nie nadaje?” i skasował te audycje. A przecież esperanto to część naszego dziedzictwa. Polskiego – a także żydowskiego. Polska przez wieki była wielokulturowa i nie można tego rozdzielać. Polscy Żydzi, podobnie jak polscy Ormianie, Niemcy, Rusini i inni to ludzie współtworzący naszą historię i kulturę. My, Polacy, mamy prawo być dumni z ich osiągnięć.
    Pani Aleksandro, bardzo ciekawy artykuł. Oczywiście wkład polskich Żydów w losy świata to temat rzeka, podobnie jak wkład Polaków w historię świata, wkład Żydów w historię Polski, wreszcie wkład w naszą historię wielu Polaków z wyboru. Narodowość nie jest uwarunkowana genetycznie, narodowość jest sprawą kultury. Jesteśmy tym, za kogo się uważamy. Miliony Polaków mają mieszane pochodzenie (domieszki żydowskie, niemieckie, rosyjskie, ukraińskie, litewskie, ormiańskie, tatarskie itd. itd. – często przodkowie innych narodowości żyli w XIX w., pewnie jeszcze częściej we wcześniejszych wiekach… najczęściej nic lub prawie nic o tym nie wiemy…).

    • ADALBERTO ARON WOJCIECH SOCZOWKA,PF 424022,DE-12082 BERLIN,EUROPA

     A.A.W. SOCZOWKA, BERLINO, EUROPO, DZIEN STAREJ KONSTYTUCJI, TZW:LIPCOWEJ 2016.
     Pan Daniel napisal 10 wrzesnia 2015, 21:15 komentarz ,bardzo dziekuje – KORAN DANKON!!!
     PO OKRESIE RZADOW „PiS” W LATACH 2005-2007 NIE SPODZIEWALEM SIE NIGDY, ZE PRZYJDA TAKIE CZASY IZ „PiS” ZNOWU DOJDZIE DO WLADZY I TYM RAZEM SAMODZIELNEJ
     OD POCZATKU KADENCJI!!!
     ZEBY TU NIE ZANUDZAC, ZACHECAM DO OBEJRZENIA W INTERNECIE MOJEJ PRODUKCJI:
     „ZIELONY CZLOWIEK – POLEMIKA” Z 23. CZERWCA 2014!!!
     A O ESPERANTO TRZEBA WALCZYC, NO BO KTO, JESLI NIE POLACY???!!!
     POLSKA OJCZYZNA ESPERANTA I LUDWIKA ZAMENHOFA, NAWET JAK WTEDY POLSKI
     NIE BYLO!!! ALE TEMU NIE SA WINNI POLACY, TYLKO ZABORCY!!!

 23. Anonim Odpowiedz

  PANIE i PANOWIE,w Polsce,w Europie i na Ziemi i tam gdzie wszyscy pojdziemy!!!

  Dzisiaj 14.wrzesnia 2015,poniedzialek, Kalendarz Gregorianski, ALBO
  01.tiszri 5776, NOWY ROK ZYDOWSKI,ROSZ-HA-SZANA, ALBO
  02.OKTOBRO 5775,LUNDO,MONTAG,PONIEDZIALEK – osmy (OCTO) miesiac,
  NOWEGO,DOSKONALEGO,SWIATOWEGO KALENDARZA,ktory trwa juz od PIERWSZEGO
  MARCA 2015 i nazywa sie -ADALBERTYNSKI-5775,ma zawsze 13 miesiecy po 28 dni,
  (Kalendarz HEBRAJSKI ma w tym roku 13 miesiecy – miesiac ADAR II).
  Nowy Kalendarz ma po grudniu (DECEMBRO) nowy 11.miesiac – ADALBERTO – (NOWIEN).
  Potem JANUARO (styczen) i FEBRUARO (luty).
  Po lutym nadchodzi ostatni 365. dzien roku (13 razy 28 dni sa 364 dni) i nazywa sie TAGO
  de la PACO,- DZIEN POKOJU!!!
  Rok 2016 jest rokiem przestepnym i luty ma 29 dni!!!
  Tak wiec, po Dniu Pokoju jest jeszcze TAGO de la UNIVERSO, Dzien Wszechswiata!!!

  A 01. marca 2016 rozpoczyna sie NIEDZIELA, NOWY ROK 5776 lub wtorek i znowu 13 miesiecy
  po 28 dni, dniem swietym jest SABATO, SOBOTA, SZABAT!!!

  JEST TO WSPOLNY KALENDARZ DLA CZTERECH MONOTEISTYCZNYCH RELIGII:
  JUDAIZM,CHRZESCIJANSTWO,ISLAM i BAHAIZM.
  Jesli zdobeda sie na kompromisy.

  Nowy KALENDARZ usuwa blad bardzo powazny,mianowicie Kalendarz Gregorianski liczy lata
  od narodzenia Jezusa Chrystusa,ktory urodzil sie w roku piatym przed swoim narodzeniem!!!

  Herod Wielki,ktory chcial Go zamordowac i dokonal RZEZI NIEWINIATEK w Betlejem, zmarl
  w roku czwartym,przed narodzeniem Chrystusa,czy tez przed nasza era!!!

  Niedlugo Boze Narodzenie,czy rzeczywiscie bylo to 25. grudnia,w przyszlym roku maly cud,
  bo Boze Narodzenie bedzie razem z zydowskim swietem CHANUKA!!!

  Ewangelisci opisuja Narodzenie Jezusa Chrystusa i na PASTERCE sluchamy opisu
  wedlug MATEUSZA: „(…) Gdy juz odeszli (trzej krolowie),oto aniol ukazal sie we snie
  Jozefowi,mowiac:WSTAN,WEZ DZIECIE ORAZ JEGO MATKE I UCIEKAJ DO EGIPTU,
  I TAM POZOSTAN,AZ CI DAM ZNAC; HEROD BOWIEM MA WLASNIE POSZUKIWAC
  DZIECIECIA,ABY JE ZGLADZIC.”

  LUKASZ opisuje rowniez przyjscie na swiat Jezusa,tylko troszeczke inaczej:”(…)
  Kiedy sie dopelnilo osiem dni,zeby go obrzezano,nadano mu imie JEZUS,ktore mu nadal
  aniol,zanim zostal on poczety w lonie.
  A gdy sie dopelnily dni oczyszczenia,zgodnie z Prawem Mojzeszowym,przyniesli go do
  Jerozolimy,aby go przedstawic JHWH (JAHWEH).

  CZY DO EGIPTU,CZY DO JEROZOLIMY, oto jest pytanie???!!!???

  Polak-Katolik zna dobrze Pismo Swiete i wie,ze Jezus przybyl do Jerozilmy na swieto PASCHY,
  i tam przed Pascha umarl na krzyzu,zamordowany przez Zydow,(KREW JEGO NA NAS I NA
  DZIECI NASZE).

  A w przyszlym roku Wielki Piatek (w Polsce – Trzech Kroli wolne od pracy,a w Wielki Piatek
  sie pracuje) – juz 25.marca,WIELKANOC – 27.marca!!!
  PASCHA 5776 – dopiero 23.kwietnia,imieniny sw.Wojciecha,czyli moje tez.

  Na zakonczenie kilka zdan o MUZULMANACH i o UCIEKINIERACH.

  Wielkie SWIETE(?) PISMA,czy to Stary Testament,czy to Nowy Testament,czy Koran,
  pisza rzeczy,ktore sobie przecza,a musza byc bezwzglednie JEDNOZNACZNE!!!

  W Berlinie mielismy w SZABAT-SOBOTE,29.sierpnia 2015/5775 roku 4.DLUGA NOC
  RELIGII,4.LANGE NACHT der RELIGIONEN.
  I w najstarszym MECZECIE BERLINSKIM z 1922 roku otrzymalem pozlacany KORAN
  w prezencie,po niemiecku i po arabsku,OBOK SIEBIE!!!
  SURA II,werset 213:”DIE MENSCHHEIT IST EINE EINZIGE NATION.(…)
  LUDZKOSC JEST JEDNYM JEDYNYM NARODEM!!!
  Ci,ktorzy zabijaja innych,zabijaja czlonkow swojego narodu.
  Polskie tlumaczenie KORANU w kolekcji „KSIEGI SWIETE RELIGII MONOTEISTYCZNYCH”
  tlumaczy ten werset tak:”LUDZIE BYLI JEDNYM NARODEM.”

  JEST JUZ DAWNO NAPISANE: TRADITTORI = TRADUTTORI (tlumacze sa zdrajcami).

  Jest rowniez polskie powiedzenie:PRZYCZYNY i SKUTKI!!!
  Uciekinierzy,przesladowani,wypedzani – to SKUTKI, WALCZMY WIEC Z PRZYCZYNAMI
  i to NA CALYM SWIECIE!!!

  Adalberto,Aron,Wojciech – Prorok religii FIDO AUTENTIKA,WIARA AUTENTYCZNA
  (powstala 01.pazdziernika 2001,w Komanczy,Bieszczady,w KLASZTORZE NAZARET)!!!

 24. Anonim Odpowiedz

  DROGA,KOCHANA LUDZKOSCI,JEDYNY NARODZIE ZIEMI!!!

  Kiedy przyjdzie taki czas,ze bedzie JEZYK,ktory beda wszyscy rozumieli,w nim beda czytali
  i pisali,nim beda mowili/rozmawiali???
  Taki jezyk juz jest i powstal na polskiej Ziemi,a najmniej Polakow go zna,bo wymyslil go
  nie Polak,tylko Polski Zyd,a Polakow wtedy nie bylo,bo Polska byla pod zaborami!!!

  Najwieksze Panstwo w Europie,majace okolo miliona kilometrow kwadratowych,pod nazwa
  RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODOW,ktore zagrodzilo pod Wiedniem Panstwu Osmanskiemu
  droge do Europy,ktorego lennem bylo Panstwo Pruskie,a ktorego glupi krol i potem Parlament,
  zgodzili sie na jego suwerennosc,zamiast wcielic do Korony Polskiej,tak jak Ksiestwo
  Mazowieckie – 1526 -,zostalo wlasnie z inicjatywy Krola Pruskiego (Niemca) i dwie inne
  Niemki – R O Z E B R A N E!!!

  Kiedy przyjdzie taki czas,ze bedzie JEDEN KALENDARZ,DOSKONALY,LOGICZNY,SWIATOWY,
  WIELORELIGIJNY???
  Taki kalendarz juz jest,powstal na POLSKIEJ ZIEMI,w Soczowkach kolo Zarnowa,w 1997 roku,
  mogl wejsc w zycie w 1998 roku,albo w 2009 roku,albo teraz w 2015 roku,lub w 2020 roku.
  I wymyslil ten Kalendarz Polak,chociaz anonimowcy polscy pisali do niego w czasie kampanii
  wyborczej,w 1997 roku,kiedy kandydowal do POLSKIEGO SENATU na Senatora Piotrkowskiego,
  Panie Hrabio SP……..adaj do IZRAELA!!!

  A dzisiaj pisze tutaj,nocna pora,bo wedlug Kalendarza Hebrajskiego,w roku 5776,mamy
  10.TISZRI,JOM KIPPUR,najwazniejsze swieto,hebrajskie,zydowskie i powinno byc takie
  dla Chrzescijan i Katolikow rowniez,a nie POPIELEC,bo Jezus Chrystus nie zniosl swiat
  zydowskich,ani SZABATU i wlasnie przybyl na PASCHE do Jerozolimy,bo byl obrzezanym
  ZYDEM!!!

  23.wrzesnia 2015/// 10.TISZRI 5776 lub 11.de OKTOBRO 5775 – to wlasnie DZISIAJ,

  Dzien Przeblagania, Dzien KOZLA OFIARNEGO:”(…) I Aaron polozy obie rece na glowie
  zywego kozla i wyzna nad nim wszystkie przewinienia synow izraelskich i ich grzechy
  i zlozy je na glowie kozla i wypedzi go na pustynie.” /KSIEGA KAPLANSKA,16-21,22/.

  I ktoby pomyslal,w Biblii znalazlem poparcie dla mojego Kalendarza,ktory rozpoczal sie
  PIERWSZEGO MARCA 2015 w niedziele,ma trzynascie miesiecy po 28 dni i DNIEM
  SWIETYM jest SOBOTA/SZABAT.
  W Ksiedze Kaplanskiej pisze Mojzesz:”(…) Jednakze dziesiatego dnia S I O D M E G O
  miesiaca jest Dzien Przeblagania./Rozdz.23,27-32/.

  W „MOIM” Kalendarzu wrzesien jest miesiacem SIODMYM,bo to znaczy nazwa
  S E P T E M B R O i takie sa nazwy we wszystkich „wielkich” jezykach,angielskim,
  ESPERANTO,francuskim,niemieckim i nawet rosyjskim,chociaz inni Slowianie maja wlasne nazwy
  i nas,Czechow,Slowakow,Ukraincow – nie razi,ze wrzesien jest miesiacem dziewiatym,
  chociaz sie nazywa SIODMY!!!

  Na zakonczenie kilka zdan-cytatow z ksiazki,wydanej w Warszawie w 2015/5775 roku,
  ktore tutaj doskonale pasuja!!!

  „Zydzi stanowia dwa promile ludnosci swiata.
  Zdobyli 23 procent nagrod Nobla.
  Jak to sie dzieje? Jak powielic ich sukces?”

  O WLASNIE TAK, TYLKO TAK DALEJ, TAK TRZYMAC!!!

  „W 2014 roku 19 milionow Polakow nie przeczytalo ani jednej ksiazki.
  10 milionow nie mialo w domu zadnej publikacji.
  Polacy maja najmniej innowacyjna gospodarke w Unii Europejskiej.
  Tutaj nie rodza sie idee.
  Dwie najlepsze uczelnie w Polsce zajmuja miejsca w rankingu szanghajskim w czwartej setce
  uczelni swiata.

  ADALBERTO,ARON,PAWEL (z bierzmowania),STANISLAW,WOJCIECH SOCZOWKA,
  PROROK,REFORMATOR,
  Berlin,stolica Europy (dlatego tu siedze,ale wyjade chyba do Jerozolimy)???

  DWA LATA TEMU 10.TISZRI,DZIEN PRZEBLAGANIA byl 14.wrzesnia 2013,
  wtedy opracowalem DZIESIEC NOWYCH PRZYKAZAN DLA CALEJ LUDZKOSCI !!!

  A to jest idiotyczne w Kalendarzu Gregorianskim,ze niektore swieta sa stale,
  Boze Narodzenie,Nowy Rok,Trzech Kroli,Ofiarowanie Panskie (02.lutego),
  Zwiasowanie Panskie (25.marca) – a inne sa ruchome: Popielec,Wielki Piatek,
  Wielkanoc,Wniebowstapienie,Boze Cialo!!!

  W Kalendarzu Hebrajskim wszystko jest ruchome,nawet ilosc miesiecy,
  przewaznie dwanascie,ale od czasu do czasu trzynascie.

  W KALENDARZU ADALBERTYNSKIM WSZYSTKO JEST STALE!!!

 25. ADALBERTO ARON PROFETO KAJ REFORMATORO Odpowiedz

  ADALBERTO ARON WOJCIECH SOCZOWKA,PF 424 022/DE 12082 BERLIN,ESPERANTISTO –
  EUROPANO.
  PAN PREZYDENT RP ANDRZEJ DUDA ZOSTAL CZLOWIEKIEM ROKU 2015/5775 I UDZIELIL
  OBSZERNEGO WYWIADU TYGODNIKOWI „W SIECI”.
  NIE ZAPYTANO GO JEDNAK,CO MYSLI NA TEMAT JEZYKA ESPERANTO,ZAMIAST
  ANGLO-AMERYKANSKIEGO (DUPO)LIZUSOSTWA JEZYKOWEGO W POLSCE,W EUROPIE
  I NA SWIECIE,WIELKA SZKODA!!!
  A NOTA BENE,KOMENTARZE ANTYZYDOWSKIE TAM,CZYLI „W SIECI” INTERNETOWEJ,
  JESZCZE BARDZIEJ FENOMENALNE NIZ TUTAJ!!!

 26. wiertow Odpowiedz

  Nie ma tu jeszcze jednego: Denis Kaufman (ps. Dżiga Wiertow) ur. w Białymstoku (tak jak Ludwik Zamenhoff). Był twórcą idei kroniki filmowej, doprowadził do mistrzostwa nowatorskie techniki montażu. Jeden z najwybitniejszych dokumentalistów w historii kina. Jego brat był autorem zdjęć do filmu „Dwunastu gniewnych ludzi”.

 27. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z naszego profilu na fb:
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1241678382527485

  Janusz K.: Noblista rodem z Włocławka

  20 lipca 1897 r. we Włocławku urodził się Tadeusz Reichstein. Gdy miał dziesięć lat, jego rodzina opuściła Polskę i na stałe osiadła w szwajcarskim Zurychu. W Zurychu Tadeusz Reichstein ukończył studia na Wydziale Chemicznym tamtejszej Politechniki.W 1933 r. jako pierwszy w świecie dokonał opracowania syntezy witaminy C, pozwalającej na tanią jej produkcję. Po przeprowadzce do Bazylei, gdzie otrzymał posadę profesora w Instytucie Chemii Organicznej, prowadził badania nad wyizolowaniem ekstraktów kory nadnerczy i opracowaniem ich syntezy, umożliwiającej produkcję do celów leczniczych. Udało mu się wyodrębnić 26 produkowanych przez nadnercze hormonów (w tym kortyzon – dziś niezbędny w leczeniu chorób reumatycznych). Za swe osiągnięcia w 1950 r. wraz z Edwardem Kendallem i Philipsem Henchem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

  Sebastian K.: Kazimierz Funk. wcale nie był odkrywcą witamin, a właściwie witaminy B1, pierwszy tego dokonał Japończyk Umetaro Suzuki ( (uczeńo niemieckiego chemika Emila Fischera) który poprzez ekstrakcje z zawiesiny otrąb z ciemnego ryżu otrzymał związek, którym pomyślnie leczył chorobę Beri Beri -nazwał go „oryzanin” . Dwa lata później dokładnie ten sam związek otrzymał Funk i nazwał go witaminą. Zatem Funk utworzył jeno słowo witamina , reszta to plagiat.

  Kasia W.
  : Bracia Warner z Krasnocielca, czyli Wonsale.

 28. Anszel Odpowiedz

  Max Factor urodził się w Zduńskiej Woli jako Michał (w rosyjskim akcie urodzenia Michaił) Faktor, nie Faktorowicz!

 29. Czytacz Odpowiedz

  Panie autorze, drobna uwaga. Pan Kazimierz Funk uważał się za Polaka. Moim zdaniem to przekonanie o przynależności do jakiegoś narodu (samoświadomość jeśli ktoś woli), a nie pochodzenie stanowi o narodowości. Odnosząc się do wpisu pana Sebastiana K. Podobną sytuację mamy z odkrywcami radia i telefonu. Weź proszę pod uwagę, że Funk pracował nadal nad witaminami.

 30. ADALBERTO ARON WOJCIECH SOCZOWKA,PF 424022,DE-12082 BERLIN,EUROPA Odpowiedz

  A.A.W. SOCZOWKA,BERLIN, EUROPA, DZIEN STAREJ POLSKIEJ KONSTYTUCJI.
  PANI EWA WPISALA 3 lipca 2016 o 22:16:
  „Po co piszesz tak dlugie komentarze – nikt tego nie czyta. Im dluzszy tym chetniej sie omija.”

  DROGA SZANOWNA PANI EWO! TO NIE SA KOMENTARZE, TO JEST POPULARYZACJA!
  I KTO NIE CHCE CZYTAC, TEN OMIJA, MA TAKIE PRAWO!!!

  ODKRYLEM TERAZ NOWY WIELKI DZIAL W POLSKIM INTERNECIE: QUIZME!!!
  TYSIACE QUIZOW NA WSZELKIE TEMATY, NA TEMAT JEZYKA ESPERANTO LUB LUDWIKA
  ZAMENHOFA, ANI SLOWA!!!
  TAM NIE NAZYWA SIE: DODAJ SWOJ KOMENTARZ LUB ODPOWIEDZ NA TEN KOMENTARZ,
  TYLKO: PODZIEL SIE OPINIA!!!
  WIEC PODZIELILEM JUZ KILKADZIESIAT RAZY I CIAGLE TO SAMO:
  ESPERANTO I LUDWIK ZAMENHOF!!! NAWET JAK TEGO NIKT NIE CZYTA!!! A MOZE???

 31. hubalblog Odpowiedz

  Hitler, Lenin i Marks, czyli 10 żydów którzy zmienili świat… dodajcie ranking 10 żydów, którzy ukradli Polskę i wymordowali Polaków: Stolzman, Kalkstein, Berman, Bierut, Wałęsa, Katz, Michnik, Kuroń, Geremek, Minc

  • Sławomir Odpowiedz

   Ci którzy zachwalają żydów są niebezpiecznymi ludźmi. Albo nic nie rozumieją, albo palą głupa, albo sami są żydami i wybielają się. Żydzi to rasowe lewusy do pracy, to rak narodów, to złodzieje, bandyci – wreszcie ludobójcy organizujący wszelkie wojny, rewolucje, powstania skazane na niepowodzenie choćby takie jak Listopadowe w Polsce, Styczniowe, Warszawskie… to przeklęte gady!

  • ADALBERTO ARON WOJCIECH SOCZOWKA,PF 424022,DE-12082 BERLIN,EUROPA Odpowiedz

   Pan HUBALBLOG i Pan SLAWOMIR:
   ALE PLUGAWE PLUGASTWA!!!
   NAJPIERW PO ADAMIE I EWIE, A POTEM PO NOEM – JESTESMY BRACIA I SIOSTRY!!!
   03.pazdziernika Zydzi maja Dzien Pojednania i Przebaczania i juz Nowy Rok 5.777, co my tam
   z 1.050 lat Panstwa Polskiego???!!!???
   JAN PAWEL II. WIELKI, SWIETY MOWIL O ZYDACH STARSI BRACIA, a Pan Slawomir
   ma w imieniu -MIR, czyli POKOJ!!!

 32. JJ Odpowiedz

  ZYDZI POLSCY CZUJA SIE POLAKAMI MIMO ZE ZYJA NA CALYM SWIECIE. ONI POWINNI POWRUCIC DO POLSKI BO PRZEZ WIEKI POLSKA BYLA ICH DOMEM.

 33. Anonim Odpowiedz

  Ciekawe zestawienie, ale zabrakło mi tu bardzo ważnego nazwiska: Stanisław Ulam był jednym z dwóch głównych współautorów działającego modelu bomby termojądrowej. Teller raz przyznawał mu autorstwo rozwiązania, raz go odmawiał, z dokumentów i wspomnień współczesnych wyłania się jednak obraz wyraźnie wskazujący na decydujący wpływ pomysłu Ulama na możliwość skonstruowania tej bomby. Myślę, że takie coś jest o wiele ważniejsze niż, z całym szacunkiem, rola Maxa Factora czy pani Rubinstein… :)

  • Arkadiusz Białas Odpowiedz

   Zydzi… Dziwny naród , który bez wątpienia ma spore znaczenie w dziejach świata. A co dał temu światu? Co dał materialnego ,jaki materialny wynalazek służący ludzkości…Nie chodzi mi o lichwę , kreatywną księgowość, teorie, rewolucje, czy zbrodnicze systemy polityczne w wyniku których zamęczonych zostało setki milionów ludzi. W skutek których zamordowano niewinnych… W łagrach ,obozach ,przed plutonami egzekucyjnymi , czy po prostu głodem. Systemy , które pozostawiły niezliczone rzesze wdów i sierot… Jakiż więc ich wynalazek służy ludzkości??
   Jedyny wynalazek tych ,, laureatów Nobla,, to SŁOMKA DO NAPOJÓW.

  • regrist Odpowiedz

   masz racje…ale racja i prawda jest jak dupa ,kazdy ma swoja, dlatego trza postawic krzyze dla komunistow typu miller ,,kwasniewski ala stholzman falszywy prezydent narodu mojego i piece dla zydow ktozy sprzedali moj kraj , ala walesa przy O.S i kurwa lewandowski cwel ktory sprzedal narodowa gospodarke oni im podobni i ich rodziny beda cierpiec za zdrade NARODU

 34. regrist Odpowiedz

  […]>>>NIE MA POLSKICH ZYDOW…, JEDYNIE MOGA BYC ZYDZI W POLSCE

  Komentarz został poddany edycji ze względu na występowanie wulgaryzmów, antysemicki charakter i nawoływanie do agresji.

  • Anonim Odpowiedz

   Mój dziadek żydem i czasem ludzie którzy nie wiedzą mówią o nich obrazliwie i pytają czy mają racje.Kiedy przyznaje się do pochodzenia milkną i odchodzą.Pamiętajmy człowiek jest tylko człowiekiem wyroki należą do BOGA .

  • Anonim Odpowiedz

   Adalberto Aron Wojciech Soczo’wka,ESPERANTISTO, EUROPANO, PF 424 022,
   DE – 12082 Berlin, T.00.49.30/706.17.23!!!
   Pan regrist napisal 15.03.2017: „zygnac na was zydow… (moze zygac???) i dalej…

   PLUGASTWO NAD PLUGASTWAMI I JESZCZE RAZ PLUGASTWO!!!

   Na takiego jak PAN nie nalezy pluc, bo szkoda sliny, a gdyby takiemu dac w PYSIO/w MORDE,
   to potem trzeba myc dlugo rece!!!

   • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Drogi Anonimie, obecnie moderujemy dyskusje na bieżąco, starsze komentarze niestety mogą umknąć naszej uwadze. Ten, na który Pan odpowiedział jest oburzający. Niezwłocznie zostaje poddany edycji. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

    • Adalberto Wojciech Soczówka

     ADALBERTO WOJCIECH SOCZO’WKA – ESPERANTISTO EUROPANO!!!

     Pani Czlonek redakcji, 11.01.2018, Anna Dziadzio!
     Droga, Laskawa, Szanowna Pani Redaktor!!!
     1. I znowu ten Anonim, ja nic nie pisze anonimowo!!!
     2.Pan regrist napisal z data 15.03.2017 dwa komentarze i moja odpowiedz
     dotyczy obydwoch!!!
     3.Wiem co to jest moderacja, ale nie wiem, co mam rozumiec pod slowem
     edycja, ale widze skutki, z kilku linijek zostala jedna linijka tekstu!!!
     4.Gdzie lezy granica, aby nie podpasc pod zarzut CENZURY???
     5.Sa jeszcze dwa teksty: – „hubalblog napisal 26.08.2016:
     – „Slawomir napisal 30.08.2016,
     ktore komentuje 22.09.2016!!!
     6.Osobiscie nie dziele slow na brzydkie i ladne, bo wszystkie skladaja sie
     z liter, a litery sa neutralne!!!
     7.Jesli tekst znika, a polemika zostaje, to nie wiadomo potem o co chodzi,
     jak to zrobic, aby nie wylewac dziecka z kapiela, sam nie wiem!!!
     8.Bardzo duza ilosc komentatorow nie zaglada juz do swoich komentarzy
     i zapomina o sprawie, ale w INTERNECIE sa juz miliardy tekstow!!!
     9. Regularnie czytam blog „EN PASSANT” i tez czesto zalamuje rece!!!
     10.Moj komentarz/odpowiedz/wpis – na dwa wpisy Pana? -regrista-
     tez nie jest calkiem „KOSZERNY”!!! Slowa: twarz – pysio- pysk – morda –
     znacza niby to samo, ale ladunek emocjonalny jest bardzo rozny.
     „Mysli nieuczesane”, autor Stanislaw Jerzy LEC, nie zmienil nimi dziejow
     swiata.Jedna z takich „Mysli”: – „Gdy uderzysz w twarz podleca, dobrze potem
     umyj rece!” i wiele innych, utknelo mi w glowie, nasza Pani od polskiego
     w „Ogolniaku” – pozne lata szescdziesiate, uwazala, ze sformulowanie
     JEST NIEDOPUSZCZALNE!!!
     11.Niezyjacy juz Autor „Obszernego Slownika Polsko-Esperanckiego” – Kazimierz
     Strzelecki musial stoczyc prawdziwa wojne, zanim slowa, tak zwane – wulgarne –
     zostaly umieszczone w „Slowniku”, bo takie slowa istnieja podobno
     w kazdym jezyku!!!

    • Nasz publicysta | Anna Dziadzio

     @Adalberto: poprzedni komentarz zamieścił Pan jako Anonim. Dziękujemy za wpis, jednak nie rozumiem skąd taka ilość wykrzykników i dużych liter – w Internecie jest to równoznaczne z wykrzyknieniami, a w tym kontekście nie rozumiem aż takiej ilości emocji z Pana strony. Pozdrawiamy.

 35. Peter Odpowiedz

  A prawda jest taka, że Żyd, Żydowi zawsze pomaga a Polak, Polakowi szkodzi. Miałem kiedyś w USA pracodawcę Żyda -Arona, którego rodzice pochodzili z Polski (przedwojenna emigracja) i który znał dosyć dobrze język polski. Najpierw było do d….. bo wiadomo jak Polak to antysemita. Po kilku miesiącach, rechotał razem z innymi jak opowiadałem dowcipy żydowskie mimo, że z trudem tłumaczone na angielski. A po roku, było tak, że wspólnie zorganizowaliśmy Wigilię i Wielkanoc, głównie dla jego Rodziców a mnie zapraszano na „Szabes”, „Kuczki”, „Pesach” jak je nazywała jego Mama. Na tej wigilii, jego Tata powiedział coś, co zapamiętałem na całe życie. Że Świat dzieli się głównie na ludzi mądrych i głupich a nie na jakieś złe czy dobre cechy narodowe. Z tym wykształceniem Żydów to prawda. U nich jest KULT nauki i nauczania. Nie spotkałem wykształconego Żyda, który nie znałby co najmniej 2-3 języków obcych.
  Kończąc, kiedy już wyjeżdżałem ze Stanów, Aron podarował mi najnowszy wtedy komputer – jeden z pierwszych PC, chyba XT. Pisaliśmy do siebie niemal co miesiąc, radził się czasami w sprawach fachowych. Czasami dzwonił. W 2001r. po śmierci Rodziców, przyjechał do Polski, do Skaryszewa, skąd pochodzili jego rodzice (ojciec handlował końmi przed wojną). Tak im przed śmiercią obiecał.Obwoziłem go po Polsce prawie 2 tygodnie. Jak wyjeżdżał to powiedział tak:
  – Popatrz, całe życie większość Żydów w USA, mówiła mi, że Polacy to sami antysemici, żeby nie odwiedzać Polski bo mnie pobiją albo zabiją. Tata zawsze kpił z tego ale u mnie zaczął się wtedy jakiś uraz. Teraz po tych 2 tygodniach, widzę, że ci moi Żydzi, to należeli do kategorii tych głupich.
  Aron umarł na raka w 2013r. Niech Dobry Pan Bóg, ma go w swojej opiece mimo, że za bardzo wierzący nie był.
  Ja mam też „swojego” znanego Żyda o którym chyba wszyscy zapomnieli. Artur Horowicz. Przedwojenny i powojenny (USA) artysta malarz, wspaniały ilustrator ale przede wszystkim oficer-obserwator Sił Powietrznych II RP, kawaler Viruti Militari V kl. za wojnę 1920r. Kolega z eskadry i dalszej kariery (II Wojna) Janusza Meissnera. Szkoda, że nawet nie ma swojego hasła Wikipedii.

 36. Peter Odpowiedz

  P.s. Aron, w czasie pobytu w Skaryszewie, spotkał starszego Pana, szkolnego kolegę swojego Taty. Mieszkał u niego 3 dni ZA DARMO. Nie chcieli od niego żadnych pieniędzy, mimo, że chciał im zapłacić dolarami. Długo nie mógł tego zrozumieć.

 37. JAWA Odpowiedz

  A cóż takiego sprawił Zamenhof żeby go tu wychwalać obok Hirshfelda czy Funka?

  znalezione w sieci „Zamenhof stworzył nie tylko sztuczny język
  esperanto, który miał być z założenia językiem międzynarodowym, a
  stał się tylko „językiem” dla garstki hobbystów, taką dziwaczną
  (aczkolwiek zupełnie niegroźną) fanaberią dla ekscentryków.
  Doktor Esperanto stworzył także, równie utopijną i absurdalną,
  ideologię homaranizmu”
  żeby wierzyć ze wspólny język czy wspólna „religia” zapobiegnie wojnom trzeba być skrajnie naiwnym

  Kazimierz Fajans czy Isidor Isaac Rabi to byli uczeni których należałoby tu wymienić.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   @JAWA: Szanowny Panie, jest subtelna różnica między uznaniem czyichś osiągnięć na podstawie źródeł historycznych, a stwierdzeniem znalezionym w sieci… Dziękujemy jednak za zwrócenie uwagi na inne postaci, o których warto wspomnieć.

 38. Adalberto Wojciech Soczówka Odpowiedz

  Adalberto Aron Wojciech Soczo’wka – ESPERANTISTO EUROPANO!!!

  Pan JAWA napisal 11.09.2017 i zrozumialem go, ze popiera poglad, ze ESPERANTO
  to sztuczny jezyk, a homaranizm to „sztuczna” religia, zas Doktoro ESPERANTO – Ludwik
  Zamenhof, to ktos „SKRAJNIE NAIWNY”!!!

  Pytanie zasadnicze: CO JEST TAKIEGO SZTUCZNEGO W JEZYKU ESPERANTO???
  Juz w Starym Testamencie, Ksiega Rodzaju, Rozdzial 11, a wiec jakies kilka tysiecy lat temu,
  (Polacy jeszcze siedzieli na drzewach i majtali ogonkami) mozemy wyczytac: „SUR LA TUTA
  TERO ESTIS UNU LINGVO KAJ UNU PAROLMANIERO” – Na calej Ziemi byl jeden jezyk
  i jeden sposob wymowy.
  Zacytowalem w jezyku ESPERANTO, zeby pokazac, ze nie ma tam nic sztucznego!!!

  AU CONTRAIRE!!! „ESPERANTO – UNUSOLA „NORMALA” LINGVO . JEDYNY
  „NORMALNY” JEZYK!!! Nie ma problemow z gramatyka, wymowa, pisownia!!!
  I jesli go porownac do „ANGLO-AMERYKANSKIEGO BELKOTU”, to niebo, a ziemia!!!

  Za ESPERANTEM nie stoi czterysta lat (sic!) kolonizacji, podbojow, mordowania plemion,
  niszczenia innych jezykow, kultur i narodow!!!

  A teraz niespotykane w dotychczasowej historii (bo dobrowolne i bez przymusu) –
  „DUPOLIZOSTWO” – POLSKIE!!! (tu przeciez „wynaleziono” ESPERANTO,
  IZRAELSKIE!!! (przeciez DR LUDWIK ZAMENHOF to IZRAELITA), NIEMIECKIE !!!
  (przeciez angielsko-amerykanski byl jezykiem OKUPANTOW tego niemieckiego kraju!!!

  W historii ludzkosci, (A LUDZKOSC JEST JEDNA) – najwazniejsze etapy to:
  — poskromienie ognia;
  — wynalezienie pisma (KIO NE ESTIS PRISKRIBITA, NE OKAZIS – CO NIE ZOSTALO
  OPISANE, NIE WYDARZYLO SIE:
  —wynalezienie elektrycznosci!!!

  Zydzi maja teraz rok 5.778, tyle mniej wiecej ma pisana historia ludzkosci!!!
  I jest hanba, ze po tylu wiekach wracamy znowu do nacjonalizmu, rasizmu i szowinizmu,
  po doswiadczeniach dwoch wojen swiatowych i bombach atomowych.

  Wybieramy szalencow na przywodcow, wydajemy miliardy na zbrojenia, zamiast tego,
  co juz bardzo dawno temu wymyslono: JEDNA LUDZKOSC . niedlugo 8 miliardow,
  JEDEN JEZYK – wlasnie ESPERANTO!!!
  JEDNA RELIGIA – wlasnie HOMARANIZM (pochodzi od HOMARO-LUDZKOSC)!!!

  I nic nie szkodzi, ze to pomysly SKRAJNIE NAIWNE!!!
  Ktos, kto ilies tam lat temu wierzyl, ze Zwiazek Radziecki padnie, Polak zostanie
  papiezem, Murzyn zostanie prezydentem Stanow Zjednoczonych, kazdy bedzie mial
  telefon w kieszeni – BYL SKRAJNIE NAIWNY, TEPY I GLUPI I NADAWAL SIE DO DOMU
  WARIATOW!!!

  POTRZEBUJEMY WIZJI I UTOPII!!!
  Nawet milion zgaszonych swieczek nie zapali jednej swieczki!!!
  Ale jedna jedyna swieczka moze powoli, powoli zapalic nawet piec milionow swieczek
  (slowa Biskupa Piotra Jareckiego)!!!

  I ESPERANTYSCI – mala sekta naiwnych hobbystow, to wlasnie te swieczki!!!

  P.S. To nie jest komentarz (chociaz tez), ani odpowiedz (chociaz tez) –
  tylko przede wszystkim POPULARYZACJA I WYKLAD!!!

  A nasi polscy ANTYSEMICI i ZYDOZERCY moze kiedys zrozumieja, ze Zydowka (nie
  z Polski) – jest KROLOWA POLSKI, a Zyd (tez nie z Polski) . jest Panem i Krolem POLSKI!!!
  I czym bylaby polska KULTURA, LITERATURA, NAUKA – bez POLSKICH ZYDOW???

  Rok LUDWIKA ZAMENHOFA sie konczy, niedlugo, bo 14.04.2018 roku bedzie juz 101
  lat od smierci tego JEDNEGO Z NAJWIEKSZYCH HUMANISTOW i GENIUSZY POLSKI
  i LUDZKOSCI, a w lipcu 2018 bedzie juz 131 lat istnienia JEZYKA ESPERANTO!!!
  I WIELKIE ZERO!!! Bo to przeciez Polska – CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE,
  SAMI NIE WIECIE, CO POSIADACIE!!!

  ALE DAJCIE NAM te 400 LAT i TE MILIARDY (100 miliardow dolarow rocznie (SIC!!!),
  na ekspansje, popularyzacje i propagande BELKOTU i to DUPOLIZOSTWO,
  to „MUR i ZELBETON”, ESPERANTO w ciagu dwoch-trzech lat nie bedzie UTOPIA!!!

  INTERNET zalewa propaganda o blyskawicznej nauce nawet kilku jezykow obcych!!!
  TO JEST DOPIERO UTOPIA – ZAMENHOF i jego idee, to tylko PEANATS!!!
  ESPERANTA tez mozna sie uczyc w INTERNECIE, mozna nawet zajrzec do QUIZME
  i znalezc tam QUIZ – Co wiesz o jezyku esperanto?
  Powstal dzieki mojemu natrectwu i namolnosci, ale niestety KLIKALNOSC i KOMENTARZE –
  SA SLADOWE!!!

  Jest takie powiedzenie: NADZIEJA UMIERA OSTATNIA czyli
  LA ESPERO MORTAS EN LA FINO i tego zycze wszystkim w Polsce, w Nowym Roku 2018,
  tym, ktorzy kochaja naszego Nadpremiera, Nadprezydenta i Prezesa, a wiemy – ze PiS
  nie lubi ESPERANTA jak i tym, ktorzy go nie kochaja!!!

  TAKA JEST WIDOCZNIE WOLA NIEBA, A Z NIA SIE ZAWSZE ZGADZAC TRZEBA!!!
  BONAN,kaj FELIC*AN NOVAN JARON 2018/5778!!! ADALBERTO-WOJCIECH

 39. Adalberto Wojciech Soczówka Odpowiedz

  A.A.W.SOCZOWKA – esperantisto, europano .P.F.424 022, DE-12082 Berlin, T.(00.49.30/7061723
  DO:
  „Ciekawostki Historyczne” Redakcja, Pani Redaktor Anna DZIADZIO
  Dotyczy: Czlonek redakcji/Anna Dziadzio napisal 12.01.2018 @ Adalberto

  1.Uprzejmie dziekuje za natychmiastowa reakcje na moj wpis z dnia 11.01.2018.
  2.Ponownie informuje, ze nie moge sie zgodzic ze zdaniem:”: poprzedni komentarz
  zamiescil Pan jako Anonim.
  Sie zgadza: Obydwa moje wpisy z 11.01.2018 rozpoczynaja sie od: „Anonim napisal”.
  Ale juz w linijce nizej jest pelne nazwisko z adresem pocztowym i nawet z numerem
  telefonu, wiec co to za Anonim?
  3.Zajrzalem do skladu redakcji, pieknie, ze zdjeciami, z zyciorysami, mam wrazenie,
  ze powiekszyl sie i rozrosl.
  4.Ale nie ma najwazniejszej osoby: AUTOMAT, ROBOT, SZTUCZNA INTELIGENCJA,
  WSTEPNY MODERATOR – podobno sa we wszystkich redakcjach internetowych
  i na wszystkich blogach??? One to chyba, kilkanascie sekund po kliknieciu:
  Opublikuj komentarz, powoduja, ze wpis ukazuje sie pod: „Anonim napisal”.
  A teraz AD REM, czyli DO RZECZY:
  1. Juz dawno temu zwrocono mi uwage, ze kto pisze duzymi literami, ten krzyczy,
  tak , czesto staram sie w ten sposob krzyczec!
  2. Nie od parady chyba, jeden ze znakow dodatkowych w alfabetach i abecadlach
  nazywa sie WYKRZYKNIK! Tak, to ma podktreslic moje wykrzyknienia, gdyz wydaje mi sie,
  ze przez zwraca sie uwage tym, ktorzy „przelatuja” teksty powierzchownie i „po lebkach”,
  ale sie im potem wydaje, i twierdza: a tak, czytalem, wiem o tym!!!
  3.Co do „ilosci emocji z Pana strony” – uwazam, ze w slusznych sprawach emocji
  i zaangazowania nigdy nie moze byc za duzo!!!
  4.Redakcja „Ciekawostki historyczne” uwaza:ze”Zaprawde sluszne i zbawienne jest”:
  „Jesli nie chcesz, nie musisz podawac adresu email, adresu http://www., mozesz komentowac
  calkowicie anonimowo”!!! O nazwisku nawet sie nie wspomina!!!

  A DLA MNIE JEST TO GLOWNY, KARDYNALNY i ZASADNICZY POWOD/WYNIK,
  ze potem czytam pod nazwa -Anonim-,- hubalblog,-regrist- -Slawomir-, lub jeszcze inna „KSYWA”-„NICK”:

  – „dodajcie ranking 10 zydow, ktorzy ukradli Polske i wymordowali Polakow: (…);
  – „Ci ktorzy zachwalaja zydow sa niebezpiecznymi ludzmi,(…),;
  – „Zydzi to rasowe lewusy do pracy, to rak narodow, to zlodzieje, bandyci, (…),
  to przeklete gady!”;
  – „(…) dlatego trza postawic krzyze dla komunistow (…) i piece dla zydow:
  – (…) kurwa lewandowski cwel (…)!!!

  5.Cenzura, edycja, moderacja – nie zalatwiaja absolutnie problemu, bo jak cos znika
  z Internetu, to znika i przy tym „DOWOD PRZESTEPSTWA”!!!
  – My zwykli uzytkownicy internetu, nie mozemy korygowac naszych tekstow, jesli juz sie
  ukazaly. Mozemy tylko pod swoim tekstem umiescic errate, korekture, sprostowanie.

  6.Jest jednak absolutnie nie do przyjecia i tolerowania, jesli pewne komentarze-wpisy
  pozostaja miesiacami, a nawet latami bez reakcji!!!

  – Moze takie rozwiazanie, zamiast cenzury-moderacji, edycji – kategoryczne wezwanie
  Redakcji do autora/autorki wpisu do umieszczenia erraty-sprostowania, nawet pod grozba
  drogi sadowej!!!
  Konstytucja RP i kodeksy maja mnostwo instrumentow, sady po refornach beda w Polsce
  dzialac szybko i skutecznie!!!

  – Co innego jest bowiem obrazanie i szkalowanie innej osoby, bez naruszania cielesnej
  nietykalnosci!!! (ja wtedy mowie, ze byle kto nie moze mnie obrazic, co tez nie jest
  „koszerne” tylko „trefne”)!!!

  – Co innego zas jest nawolywanie i wzywanie do mordowania i unicestwiania innych,
  nawet jesli sa to idiotyczne slowa, ale slowa tez podobno moga zabijac!!!

  – Jak bowiem nalezy, powinno sie reagowac na wpis w rodzaju: „(…) TRZA POSTAWIC (…)
  PIECE DLA ZYDOW KTORZY SPRZEDALI MOJ(?) KRAJ (…):
  – No prosze, odezwal sie wlasciciel Polski;
  – Czy tez wlasnie taka iloscia wykrzyknikow, duzych liter, wykrzyknien i „(…) az takiej
  ilosci emocji (…)???!!!???

  APEL DO REDAKCI „CIEKAWOSTEK HISTORYCZNYCH” w konczacym sie ROKU
  ZAMENHOFA (14.04.2018) i w kolejnym, juz sto trzydziestym pierwszym roku istnienia
  tego genialnego wynalazku zwanym E S P E R A N T O (lipiec 2018) – o wzmozone
  dzialania w kierunku informacji, popularyzacji i propagowania tego wlasnie rozwiazania
  PROBLEMU JEZYKOWEGO W EUROPIE I NA SWIECIE!!!

  Bardzo ubolewam, ze w roku 2017 ukazalo sie tylko kilka artykulikow w polskiej
  i zagranicznej prasie na wyzej wymieniony temat, zamiast „wystrzalowej” pozycji,
  ktora moglaby stac sie bestsellerem: „Od Elzbiety I. -(1613)- do Elzbiety II. -(2013)-
  czyli czterysta lat historii kolonizacji i podbojow Imperium Brytyjskiego i jego jezyka
  zwanego angielskim, obecnie anglo-amerykanskim. – Tom pierwszy.

  „Utopia zwana ESPERANTEM (1887- 2017) i jego autor Ludwik ZAMENHOF (1859 – 1917) –
  .Tom drugi.

  „Co zrobic i jak spowodowac, aby ESPERANTO stalo sie rzeczywiscie tym, na co
  zasluguje? – Tom trzeci, wyniki konkursu ogloszonego przez redakcje „Ciekawostek
  historycznych (termin trwania konkursu: 14.04.2018 (rocznica smierci Zamenhofa –
  15.12.2018 (rocznica urodzin Zamenhofa).

  P.S. Jesli Szanowna Redakcja to „kupi” i w tym kierunku zadziala, jestem gotow
  podeprzec i poprzec ten pomysl kwota 1.000 – (slownie. jeden tysiac) EURO!!!

  ADALBERTO/WOJCIECH/ESPERANTISTO/EUROPANO

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, rozumiem Pana oburzenie związane z niektórymi wpisami na naszym portalu, które widnieją na stronie od lat. Od sierpnia 2017 roku rozpoczęliśmy jednak stałą moderację wszystkich dyskusji, dlatego obecnie wpisy, które mają charakter nawołujący do nienawiści, propagujący pewne ideologie, antysemickie i wszystkie, które podlegają karze są poddawane edycji. Nie jesteśmy jednak w stanie w krótkim czasie przejrzeć dyskusji pod wszystkimi tekstami od 2010 roku i pousuwać wszystkie komentarze. Zaręczam jednak, że teraz reakcje zawsze będą natychmiastowe. Pozdrawiamy.

   • Adalberto Wojciech Soczówka Odpowiedz

    @Adalberto,Esperantisto. Europano
    al
    Estimata Sinjorino Magistrino, Redaktorino Anna Dziadzio-„Historiaj Vidindaj*oj, Krakovo!

    1.Bonan kaj koran dankon pro Via tre rapida reago.
    2.To bylo w jezyku zaprawde.zaprawde miedzynarodowym. – E S P E R A N T O -.
    3. Czuje sie teraz nie tak jak zawsze: Unverbesserlicher Weltverbesserer – Niepoprawny
    Poprawiacz Swiata, tylko jak donosiciel i szmalcownik (vide Pan Ryszard Czarnecki
    i Pani Roza THUN).
    4.No bo co osiagnalem? (Z tekstu Pani Redaktor. „poddawanie edycji”, poddawanie
    moderacji”, pousuwac)!!!
    5.W mojej mlodosci, jak ktos zrobil cos, nie tak jak trzeba, to sie mu mowilo:
    „W taki sposob socjalizmu nie zbudujemy!!!” Tak i tutaj, usuwajac dowody przestepstwa!!!
    6.Pani Redaktor Aleksandra Zaprutko-Janicka otrzymala ode mnie tez komentarzyk
    (tekst z 2014) . bo pisze: „(…) To co zrobil Zamenhoff (dlaczego dwa .f?) jest w Polsce
    malo znane, (…)
    A ja:”To swieta prawda, ale co zrobila Szanowna Redakcja, aby te karygodna sytuacje
    polepszyc?

    Oczywiscie, umieszczenie Ludwika ZAMENHOFA wsrod tej dziesiatki, to juz jest cos!!!

    Ale nastepnym krokiem byloby nauczenie sie tego wspanialego jezyka!!!

    7.Bardzo ubolewam, ze Pani Redaktor nie wspomniala ani slowem o moim
    wielkim pomysle:- ksiazka o Imperium Brytyjskim, Utopia ESPERANTO, konkurs
    wsrod Polakow i Polonii na temat: co zrobic???
    A ja poswiecam na to 1.000 (Euro) – tzw. moj GROSZ POGRZEBOWY
    (w Niemczech nie ma zasilkow pogrzebowych).
    Niedlugo, bo 22. kwietnia obchodze urodziny (Immanuel Kant, Wlodzimierz Lenin,
    biskup opolski Pawel Stobrawa, Donald Tusk . no i ja), bede w tym czasie
    w Polsce i w Krakowie, bo sam urodzilem sie pod Krakowem wiec wtedy zajrze
    do Redakcji „Ciekawostek Historycznych”.
    To jest genialny wynalazek, bo ja studiowalem nauki polityczne w Warszawie
    i tam nam mowiono: To co zrobisz dzisiaj i jutro – to jest polityka, ale za tydzien
    to bedzie HISTORIA, ale bardzo wazna jest tez przyszlosc, ale to juz FUTURYSTYKA!!!

    Wiec moze sie zdarzyc, ze Redakcja to „kupi” i nawet rozpisze wielki konkurs,
    a wyniki beda „ZERO, ZERO” – no coz, wtedy beda tylko dwa tomy!!!

    P.S. Zajrzalem do Ksiegarni, tylko i wylacznie historia. Kiedys tam kupilem kupilem
    w Polsce gruba ksiege o Stalinie, na prezent dla profesora uniwersytetu w Berlinie,
    bo pochodzil z Prus Wschodnich, czytal po polsku i urodzil sie tak jak Stalin –
    21. grudnia, piecdziesiat lat pozniej. Najwyzszy czas kupic ksiege o Leninie
    dla siebie, ale trzeba to obejrzec, nie kupuje „kota w worku”, a wiec nie kupuje
    nic w INTERNECIE!!!

 40. Adalberto Wojciech Soczówka Odpowiedz

  OFERTA: „Jesli chcesz zglosic literowke lub blad ortograficzny kliknij TUTAJ.
  Dotyczy: „MODLITWA POD ZIELONYM SZTANDAREM – PREG*O SUB LA WERDA STANDARDO” – AUTORO LUDOVIKO ZAMENHOF – 1905! Wypelnilem wszystkie rubryki, napisalem obszernie, o co mi chodzi i kliknalem: WYSLIJ.

  Wtedy pojawila sie wskazowka: Prosze wprowadzic adres e-mail, ale ten byl juz wprowadzony.
  Powtorzylem 3 razy i zrezygnowalem i wrocilem tutaj. TEKSTU NIE UDALO MI SIE WYSLAC!

  Chodzi mi o moje teksty z 24.07.2015 i 05.08.2015, gdzie umiescilem oryginalne teksty
  esperanckie i informacje ze Swiatowego Kongresu Esperanta w Lille/Francja.
  Przez moja nieudolnosc, nieuwage, a moze przez zlosliwosc komputera-robota,
  wyszedl groch z kapusta i pomieszane z poplatanym i tak juz jest dwa lata.

  Przez moj „niewyparzony” jezyk narazilem sie Duchownym Katolickim, bo powiedzialem,
  ze ta „Modlitwa pod zielonym sztandarem” jest piekniejsza i wazniejsza od „OJCZE NASZ”,
  ktora Zamenhof umiescil w swoim pierwszym podreczniku (1887) – jako przyklad tekstu
  w tym „rewolucyjnym jezyku”.

  Zostalem uznany za heretyka i mam szczescie, ze nie ma juz Inkwizycji i stosow!!!

  Poniewaz Redakcja zabrala sie za modernizacje, uprzejmie prosze, aby ten tekst
  odpowiednio zadiustowac! Z gory dziekuje! Przewidziano male honorarium!

  P.S. Wyczytalem, ze z Pania Redaktor mgr Anna DZIADZIO mozna, nalezy i trzeba
  pertraktowac rowniez o biznesie.

  A Pani Redaktor Aleksandra Zaprutko-Janicka slusznie zauwaza, ze w Polsce
  (…) prawie w kazdym miescie jest ulica jego imienia (L.L.ZAMENHOFA).

  Tak wiec i w Krakowie, w okolicach Poczty Glownej niedaleko Dworca Glownego –
  jest ulica Zamenhofa, a na kamienicy z numerem 1, jest piekna tablica o nim
  i o Swiatowym Kongresie Esperanto (rok 1912).

  Na parterze bylo biuro nieruchomosci, a powinna byc siedziba krakowskich
  esperantystow!!!
  Bardzo prosze przy okazji wywiedziec sie, czy wlascicielka biura bylaby sklonna
  sprzedac swoje biuro i za ile?

  Zblizaja sie wybory samorzadowe i doskonala okazja, aby kandydat na Prezydenta
  lub urzedeujacy Prezydent Krakowa pomogli, lub chociaz poparli pomysl!!!

 41. Adalberto Wojciech Soczówka Odpowiedz

  OFENSYWA ESPERANCKA TRWA!!! Czy Redakcja „Ciekawostek historycznych”
  rozpoczela intensywna nauke Internacia Lingvo?
  Pani Red. Aleksandra zna juz dwa slowa:”Historiaj Vidindaj*oj – Ciekawostki historyczne”.
  Ja siebie nazywam bardzo czesto:”Esperanto-Batalanto – Bojownik Esperanta”.
  Jest bardzo stary podrecznik „Esperanto en dialogoj – Esperanto w dialogach”, gdzie
  mozna uczyc sie nawet szesciu jezykow, gdyz na koncu jest slowniczek – vortaro,
  trzy tysiace slow w jezykach: angla, esperanto, franca, germana, pola, rusa
  W Internecie tez mozna!!!
  G*is la revido en Krakovo, en aprilo 2018!!!.

 42. Adalberto Wojciech Soczówka Odpowiedz

  -27. stycznia 2018/5778, SZABAT, Dzien Zaglady, Holocaust, SHOAH, wyzwolenie Obozu
  Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, GENERALGOUVERNEMENT, TEIL DES DEUTSCHEN
  REICHS, 27. Januar 1945 – Armia Czerwona – CCCP – ZSRR!!!

  -Muzeum „YAD-VASHEM” w Jerozolimie, rok 1983, jestem pierwszy raz w Izraelu
  i w Jerozolimie. Po wizycie w Kosciele „Grobu Bozego”, wizyta przy Murze/Scianie
  Placzu i na Gorze Swiatyn/Meczetow – Al Aksa i Meczetu Skaly (Zlotej Kopuly) –
  nastepnego dnia wizyta w „YAD VASHEM”, gdzie rosna drzewa poswiecone „SPRAWIEDLIWYM
  wsrod NARODOW SWIATA”, gdzie jest bardzo duzo „polskich drzew”, za ratowanie Zydow!!!

  -Nastepnie wewnatrz – szok, na jednej z wystaw mapa Europy z konturami Polski
  przedwojennej, a na niej zaznaczone obozy koncentracyjne!!!
  -Musialem zrobic „dzika” awanture, ze to jest falszerstwo, gdyz po pierwszym wrzesnia 1939 roku,
  duza czesc Polski zostala przylaczona do Rzeszy, tereny wschodnie zostaly przylaczone
  do Zwiazku Radzieckiego i powstalo Generalne Gubernatorswtwo ze stolica w Krakowie.

  -Obiecano mi uroczyscie, ze sprawa zostanie „ZBADANA i SKORYGOWANA”!!!
  Niestety, podczas nastepnych wizyt w ZIEMI SWIETEJ nie zagladalem tam i nie wiem,
  jak dalej sprawa sie potoczyla?

  – A tu znowu skandal w sprawie „polskich obozow koncentracyjnych” – Anno Domini 2018,
  lub 5778, wedlug Kalendarza Hebrajskiego i rowniez „ADALBERTYNSKIEGO”,
  ktory funkcjonuje na papierze od 01. marca 2014!!!
  PROSZE SZUKAC TUTAJ WSROD MOICH „KOMENTARZY-POPULARYZACJI!!!
  SZALOM! FRIEDE! MIR! POKOJ! PACON AL VI!

 43. Anonim Odpowiedz

  haha…juz widze tych „prawdziwych” katolickich polakow i polki banujacych MGM i Max Faktor…tylko co zrobia ci biedni diabetycy z orn? A na powaznie fajne opracowanie,MGM i Max Faktor naprawde mnie zaskoczylo.Zaskoczyla mnie rowniez skala antysemityzmu,ciemnoty,paranoi i przyslowiowych „dub smalonych”w komentarzach,niektorzy z was powznie zweryfikowali moja opinie na temat oswiecenia,inteligncji i tolerancji moich ziomkow…ale coz dzieki i za to

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Anonimie, cieszymy się, że tekst się spodobał. Co do Pana oceny komentarzy – no cóż, niestety jedyne co możemy to starać się moderować dyskusje, aby nie dopuszczać do wpisów o charakterze karalnym. Ale jak sam Pan widzi – trzeba by było usuwać pod niektórymi artykułami dosłownie wszystko. Pozdrawiamy serdecznie.

 44. Marta Odpowiedz

  Przyda się więcej artykułów o Polakach (nie tylko żydowskiego pochodzenia), którzy dokonali ważnych rzeczy w nauce, sztuce czy polityce. Fajnie by było, jakby powstała taka seria. W dzisiejszych trudnych czasach podziałów i kompleksów narodowych można by na nowo rozbudzić ducha dumy narodowej, świadomość swoich korzeni i wiary w to, że również współcześnie żyjący Polacy mają potencjał do dokonywania tego, co wielkie. Z resztą widać to na arenie międzynarodowej, ale uważam, że takie artykuły były, są i będą ważne. Jest to ważne dla rozwoju narodu i budowania jego lepszej przyszłości – a jak tutejsze przykłady pokazują – kto wie, może i dla dobra świata. Tak więc proszę o więcej i pozdrawiam.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Droga Pani Marto, jak miło widzieć, że postanowiła Pani zapoznać się z artykułami, które Pani poleciłam i nie tylko je przeczytała, ale wyraziła swoje zdanie. Bardzo dziękujemy i cieszymy się, że mamy takich zaangażowanych Czytelników. Pozdrawiam :)

 45. Peter Odpowiedz

  Drodzy uczestnicy owej dyskusji … to taka troszkę polemika „o dupie Maryni”.
  W czasach komunistycznych wszyscy Obywatele, każdy jeden dawał i brał łapówki..
  po kumoterskiej znajomości „czerpał” i rozkradał kraj…. rączka rączkę myła.
  Jeden na maleńką skalę .. drugi na więcej .. ale jednak.
  Każdy dokładał swoją „cegiełkę” do grabieży Polski.
  Po upadku Komuny dalej rozkradaliście…
  … a w 1989 roku rzuciliście się na własną Polskę, jak hieny na zranione zwierzę ..
  i szukaliście… co by tu jeszcze „podpieprzyć”…
  ..
  I stworzyliście kraj najgorszego kapitalizmu w nowoczesnej Europie… i wciąż tkwicie w średniowiecznym duchu średniowiecznego kościoła.
  Wciąż obwiniacie Żydów za Wasze niepowodzenia.
  A przecież cały polski naród ma w sobie wiele krwi żydowskiej .. jak i cała Europa to w sobie ma… (o świecie nie wspominając)..
  Nawet Jezus był Żydem… (Rabi.. nem) :-)
  … nawet polski papież miał flirty z żydowskimi kobietami.
  ..
  Ale teraz… za wszystko obwiniacie innych … a Żydów w pierwszej kolejności..
  To nie granice państwa, nie góry, nie lasy i rzeki co to tworzą jakiś kraj…
  Każdy kraj tworzą ludzie w tym kraju mieszkający.
  Szukacie „kozła ofiarnego” … szukacie przyczyn niepowodzeń stanu obecnego …
  … a przecież Polska obecna jest Waszym dziełem…

  teraz to pozostało tylko jedno:
  … recytować sobie cicho.. :
  ..
  … Miałeś, chamie, złoty róg,
  miałeś, chamie, czapkę z piór:
  czapkę wicher niesie,
  róg huka po lesie,
  ostał ci się ino sznur,
  ostał ci się ino sznur.

  .
  Peter

 46. Anonim Odpowiedz

  Proszę bardzo, oto wierszyk z przed II wś. zamieszczony w Białostockiej Jutrzence” o cnym Zamenhofie, a jakże :
  Zamenhofiada

  Żeś w Białymstoku raczył się urodzić
  Efemerydę stworzyłeś żargonu
  Pomnikiem ciebie chce przeto nagrodzić
  O Zamenhofie! Kohn-gres wdzięcznych Kohnów.

  Esperanto. Nie wart nawet guzika
  Volapuck. Wiedz o tem Izraelito!
  Energii szkoda i czasu na bzikas,
  Verajno-manjas i bzduras…Finito…

  Znalezione w czasopiśmie wydawanym w Białymstoku w międzywojniu

 47. Henrykxx56 Odpowiedz

  Żyd nigdy nie będzie Polakiem nawet jak by mieszkał nie wiadomo ile lat. Zawsze zostanie Żydem pochodzenia Polskiego a nie Polak.

  • Dawid Odpowiedz

   Z tym sie zgadzam. Pokolenie naszych rodzicow znalo ich dobrze, ja z swojego doswiadczenia moge powiedziec ze wiekszosc z nich, szczegolnie mlodych zydow,jest wiekszymi ANTY jak ktokolwiek na swiecie.

 48. Dawid Odpowiedz

  Ciekawe artykuly pojawiaja sie, piszecie o polskich zydach. Jedno moge powiedziec, ZYDzi nie podziela waszego zdania. Dla Zydow np.Kazimierz Funk nie bedzie polskim zydem, on jest Zydem. Ale David Kornhendler (Adam Kornacki), Jakub Lejkin na pewno nie beda polskimi zydami, oni sa polakami. Niemiecki zyd- Hitler tez nie byl, nie jest Niemieckim zydem, on byl Niemcem. Mozna wyliczac w nieskonczonosc, a lista jest ogromna. Ten narod jest strasznie zaklamany.
  Zobaczcie co robia w USA, w Palestynie, na calym swiecie? Narod wybrany, na ktorego rekach jest najwiecej niewinnej KRWI!!!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.