Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Czy Żydzi przejęli władzę w Polsce w 1944 roku?

Polski plakat antybolszewicki z okresu wojny 1920 roku.

Polski plakat antybolszewicki z okresu wojny 1920 roku.

Płatni wywrotowcy? Rosjanie w przebraniu? Żydzi? Dzięki badaniom Mirosława Szumiły wreszcie wiemy, kim byli ludzie, którzy zbudowali w Polsce ustrój komunistyczny.

Chociaż powojenna historia Polski budzi ogromne zainteresowanie badaczy i czytelników, wciąż relatywnie niewiele wiemy o aparatczykach, którzy stanowili trzon komunistycznej władzy. Dość powiedzieć, że naukowej biografii nie doczekał się nawet Władysław Gomułka!

Od kilku lat lukę tę stara się zapełnić Mirosław Szumiło z UMCS-u. Dzięki badaniom archiwalnym prowadzonym nie tylko w Polsce, ale też w Rosji, kreśli portret zbiorowy elity komunistycznej w Polsce w pierwszych latach po wojnie.

Jedna trzecia kierownictwa

Do 1948 roku najważniejsze decyzje dotyczące losów kraju podejmowała wąska grupa 21 osób, członków Biura Politycznego i Sekretariatu Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej.

1/3 władz PPR (7 z 21 osób) stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego, a w całych strukturach kierowniczych partii było ich 35% (30 osób). Ponieważ zdawano sobie sprawę z istnienia negatywnego stereotypu żydokomuny, starano się „unikać wysuwania osób o żydowskim pochodzeniu na eksponowane stanowiska w terenie, umieszczając ich w zaciszu gabinetów”.

Rosyjski plakat zrzucający na Żydów odpowiedzialność za stalinowskie zbrodnie.

Rosyjski plakat zrzucający na Żydów odpowiedzialność za stalinowskie zbrodnie.

 

Ludzie ci mieli różny stosunek do swoich korzeni. Roman Zambrowski całkowicie wyparł się religii i kultury przodków: „Chociam Żyd z ojców, uważam się za Polaka. (…) rażą mnie niektóre żydowskie cechy narodowe, wychowałem się na polskiej historii i literaturze i w polskim ruchu robotniczym”.

Hilary Minc deklarował się w 1930 roku jako Polak, a Leon Kasman jako Polak pochodzenia żydowskiego. Ich rodziny były przynajmniej częściowo zasymilowane, nie znali też prawdopodobnie jidysz.

W ankietach osobowych wypełnianych w ZSRR wszyscy trzej podawali się za Żydów, ale można powiedzieć, że nie mieli wyjścia. W Kraju Rad, tak samo zresztą, jak w Trzeciej Rzeszy, nie liczyła się w tych kwestiach tożsamość, lecz „krew”.

Czy wiesz, że ...

...oddział Mariana Bernaciaka ps. "Orlik" zdołał sforsować ubeckie więzienie powiatowe w Puławach? Była to prawdziwa forteca, pilnie strzeżona, obwarowana, z garnizonem radzieckim w pobliżu. Mimo to, dzięki szybkiej akcji, uwolnili 107 więźniów i wystrychnęli na dudka Sowietów

...oskarżenie o gwałt na dwóch czternastolatkach nie złamało kariery wielkiego gwiazdora hollywoodzkiego lat 40. Errola Flynna? Podczas procesu cytowano jego wypowiedzi w stylu „lubię starą whisky i młode kobiety”. Udało mu się wybronić przed więzieniem, ponieważ… podważył reputację nastolatek.

...we współczesnych środowiskach mafijnych zjawisko pobierania haraczu nadal ma się dobrze? Północnowłoskie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w Kalabrii, nawet nie zgłaszają prób wymuszeń na policję. Haracz jest określany jako „wydatki na bezpieczeństwo”.

...aby zmusić władze PRL do rozpoczęcia słynnego procesu wymierzonego w przywódców opozycji, Jacek Kuroń rozpoczął głodówkę? Liderzy KSS "KOR" i NSZZ "Solidarność" byli więzieni przez ok. 2,5 roku do momentu rozprawy, która zakończyła się klęską rządzących.

Komentarze (18)

 1. DUST DEVIL Odpowiedz

  Kiedyś w książce „Polactwo” wyczytałem, że Stalin specjalnie obsadzał ważne stanowiska żydami, żeby w razie problemów naród kierował swój gniew właśnie na żydów (idąc na łatwiznę), a nie zastanawiał się głębiej i nie krytykował Partii i systemu.

  • koczkodan Odpowiedz

   srali muszki bedzie wiosna…
   rewolucja 1917 to dzielo zydow finansowanych przez zydow niemieckich, wybrancy boga byli wszedzie, i nadal sa, na kazej kluczowej pozycji (niekoniecznie w ‚pierwszym rzedzie)
   wszystko to nieprawda (jakoby to oni zawsze i wszedzie)(to tzw. nagonka na zydow), ale jakims dziwnym zbiegiem okolicznosci pociagaja za sznurki na calym swiecie…

   kto ma w rekach banki (i swiatowe finanse)?
   kto ma w rekach holywood (maszynke to prania mozgow i kreaowania histori)?
   Kto ma w rekach >80% prasy i telewizji (a jakze by inaczej, tej ‚obiektywnej’)?

   To tez nieprawda ze zydzi finansowali powstania, donosili do cara, a jak wywieziono setki tysiecy na sibir przejmowali ziemie polakow – to tez nieprawda, nic nie jest prawda, chyba tylko to ze polacy stowrzyli nazizm, napadli na niemcow, zbudowali obozy, przesladowali i mordowali zydow (i niemcow)

  • tyle w temacie Odpowiedz

   jest napisane że nie żydzi ale nie jest napisane że nie Rosjanie, Stalin przysłał tu swoje kadry chyba nie myślisz że Polacy sami sobie zgotowali komunizm? zresztą czytając ten artykuł właściwie o niczym można odnieść takie wrażenie, patrząc przez pryzmat mało istotnego szczegółu że na samej górze było 21 ludzi nie dostrzega się całości ilu było w NKWD SB UB itd., prawnicy, sędziowie, lekarze, uprzywilejowana kasta która się rozmnażała i musiała dobrze ustawić swoje potomstwo i znajomych na dobrych stołkach, wycisnąć co się da podczas tzw. „obalenia komuny” (bo każdy wie że wszyscy zachowali stanowiska, przywileje i nikt nie odpowiedział za żadną zbrodnię a cały majątek narodowy został sprzedany za bezcen), więc można śmiało stwierdzić że sytuacja w kraju jest spowodowana m.in właśnie ich poczynaniami, odpal TV zobacz ilu ich tam się kręci, ciekawi mnie zdanie autora co sądzi na temat tego jaki wpływ mieli żydzi na to jak obecnie wygląda Polska? trzeba spojrzeć na całą historię a nie skupiać się na nieznaczących szczegółach, równie dobrze można powiedzieć że Stalin był Gruzinem a Hitler miał babkę żydówkę i czego to ma niby dowodzić albo czemu przeczyć?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Roman Sidorski Odpowiedz

   Czy możemy prosić o wskazanie, jak powinny być podpisane? Najlepiej wraz ze źródłem informacji?

 2. olo Odpowiedz

  Na ulicach nie widać żydów spotkasz ich w radach nadzorczych,bankach,zarządach, sądach i tam gdzie smerdzi mamona

 3. demonek Odpowiedz

  Pamiętajmy, że po wojnie odsetek Żydów w Polsce wynosił 1%. I tyle też powinno być Żydów we władzach komunistycznej Polski. Tymczasem było ich 35%, w kierownictwie UB 40%, a w czwórce trzymającej realną władzę (Bierut, Berman, Minc, Zambrowski) 75%. Z drugiej strony warto też pamiętać, że choć w kierownictwie naszych komunistów było mnóstwo Żydów, to jednocześnie w żydowskiej społeczności była minimalna ilość komunistów. Ot, taki paradoks…

 4. getto Odpowiedz

  Przez ponad 800 lat Żydzi masowo mieszkali w Polsce obok Polaków. Stworzyli system monetarny w Polsce. Byli i wciąż są obecni w polskim życiu publicznym. A żaden Polak gdyby zapytać, to nie ma pojęcia jak jest zwykłe „Dzień dobry” w języku hebrajskim lub jidysz. Jaka konkluzja? Cywilizacja Żydowska jest arcygenialnie zakonspirowana. Rządzą Polakami a Polacy o nich niemal nic nie wiedzą. Rząd żydowski jest jak rząd cieni. Opletli nas swoimi sieciami jak pająk muchę i sssają powoli soki.

  „Zionism and Russia”:
  archive.org/details/ZionismAndRussia

  Książki poruszające tę wciąż nieznaną historię:
  *Kevin Mac Donald – Fenomen żydowski
  *Kevin MacDonald – Komunizm a żydowska tożsamość etniczna w Polsce
  *Song Hongbing – Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych
  *Spod znaku Skorpiona – Powstanie i upadek Imperium Rosyjskiego
  *Norman Finkelstein – The Holocaust Industry

  „STENOGRAM Z TAJNEGO REFERATU TOW. JAKUBA BERMANA WYGŁOSZONEGO NA POSIEDZENIU EGZEKUTYWY KOMITETU ŻYDOWSKIEGO W KWIETNIU 1945 ROKU…”

 5. Anonim Odpowiedz

  to jest narod wybrany przez boga ???ofiary musza przepraszac za zbrodnie katow .Nie oskarzajmy Niemcow za holokaust!!!!!! spojrzcie na gobelsa 200% aryjczyk;a reszta rzadu ???kto finansowal nazizm ??? i po co; Dlaczego w Ameryce zignorowano Karskiego.W czolgach niemieckich silniki Forda. Nie wazne ofiary, wazny jest cel ;.1 9 4 8 Swiat sie budzi ,czy mozna zyc w ciaglym klamstwie ?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.