Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Znalazłeś rozczłonkowane zwłoki? To na pewno Żydzi!

Mord rytualny – męczeństwo świętego Szymona z Trydentu. Jedna z wielu wymyślonych zbrodni popełnionych przez Żydów w celach religijnych. Hartmann Schoedel, "Weltchronik", Norymberga 1493 (źródło: domena publiczna).

Męczeństwo świętego Szymona z Trydentu – wymyślona żydowska zbrodnia. Hartmann Schoedel, „Weltchronik”, Norymberga 1493 (źródło: domena publiczna).

Makabryczna zbrodnia wstrząsa miasteczkiem. Inspektor z Berlina typuje oskarżonego. Ale miejscowa ludność ma własne podejrzenia. Kto mógł dokonać zbrodni jak z horroru? Uprzedzenia podyktowane antysemityzmem sprawiają, że nawet najmocniejsze dowody przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Winny może być przecież tylko jeden…

Konitz (dziś Chojnice), Prusy Zachodnie, 11 marca 1900 roku. Osiemnastoletni gimnazjalista Ernst Winter po skończonym obiedzie opuszcza dom piekarza Hermanna Lange przy ulicy Danzigerstrasse 26 (dziś Kościuszki 26), u którego wynajmował pokój w trakcie nauki. Od tego momentu słuch po nim zaginął.

Zwłoki w jeziorze

Informacje o zniknięciu Wintera docierają do jego rodzinnej miejscowości Prechlau (dziś Przechlewo). Zmartwiony ojciec wyrusza do Chojnic, gdzie prosi burmistrza Georga Deditiusa o pomoc policji. Ten jednak odmówił. Zdesperowany rodzic wraz ze swym znajomym – piekarzem Lange rozpoczęli poszukiwania na własną rękę, które zakończyły się następnego dnia po południu nad brzegiem nieistniejącego dziś Jeziora Zakonnego.

Mężczyźni z jego mętnych, częściowo skutych lodem wód wyłowili paczkę owiniętą papierem i sznurkiem. Po jej otwarciu ich oczom ukazał się obraz jak z horroru – górna część męskiego torsu pozbawiona rąk i głowy. W tym makabrycznym znalezisku Johannes Winter rozpoznał zwłoki swojego syna. Niewiele dalej dostrzeżono drugi pakunek, zawierający brakującą część korpusu pozbawioną nóg.

Opowieści o rzekomych mordach rytualnych popełnianych przez Żydów pojawiły się już w średniowieczu. Pierwszą ofiarą miał być dwunastoletni William z Norwich zamordowany w 1144 roku w Anglii. Historia "świętego młodzianka z Norwich" zapoczątkowała falę doniesień o mordach rytualnych w całej Europie (źródło: domena publiczna).

Opowieści o rzekomych mordach rytualnych popełnianych przez Żydów pojawiły się już w średniowieczu. Pierwszą ofiarą miał być dwunastoletni William z Norwich zamordowany w 1144 roku w Anglii. Historia „świętego młodzianka z Norwich” zapoczątkowała falę doniesień o mordach rytualnych w całej Europie (źródło: domena publiczna).

Wezwany na miejsce doktor Mueller po wstępnych oględzinach zwłok dostrzegł precyzję cięć, wskazującą na wyjątkową wprawę oprawcy. Stwierdza, że czynu tego dokonać musiał chirurg lub rzeźnik. Miasto zawrzało od domysłów nie tylko dotyczących winnego potwornej zbrodni, ale także miejsc, w których mogłyby znajdować się pozostałe, ciągle nieodnalezione części ciała. Niektóre z nich odnajdywano w ciągu następnych dni.

Najpierw za bramą (nieistniejącego już) cmentarza protestanckiego, na świeżym śniegu dzieci odnalazły lewe ramię. Lewe udo wyłowiono z tego samego Jeziora, w którym trafiono na pierwsze części ciała. Prawe ramię odnaleziono z wykorzystaniem psów myśliwskich. Następnie (choć wiele miesięcy później), na skraju lasu zawiniętą w chustę głowę, przy której podobno znaleziono chusteczkę z monogramem “A”.

Innym słynnym procesem Żyda oskarżonego o mord rytualny i to już w XX wieku była tak zwana "sprawa Bejlisa", która miała miejsce w Rosji w roku 1913. Po lewej: Menachem Mendel Bejlis. Po prawej: jego domniemana ofiara, trzynastoletni Andrij Juszczyński (źródło: domena publiczna).

Innym słynnym procesem Żyda oskarżonego o mord rytualny i to już w XX wieku była tak zwana „sprawa Bejlisa”, która miała miejsce w Rosji w roku 1913. Po lewej: Menachem Mendel Bejlis. Po prawej: jego domniemana ofiara, trzynastoletni Andrij Juszczyński (źródło: domena publiczna).

„Koszerne cięcia”

Makabra mordu porażała i rozchodziła się coraz większym echem. Winnych bardzo szybko i nie mniej tradycyjnie wskazano wśród Żydów, którzy mieli potrzebować krwi do pieczenia macy. Taką wersję wydarzeń przesłał do ministra prowincji urzędnik powiatowy baron von Zedlitz. Poparł się on dokładniejszymi badaniami, jakie przeprowadził doktor Mueller na ciągle niekompletnych zwłokach, po których stwierdził, że zgon nastąpił w wyniku poderżnięcia gardła i spuszczenia krwi.

To sprawiło, że wydarzeniami zainteresowało się szerokie grono osób, pisano o niej nawet w berlińskich gazetach i właśnie z Berlina do prowadzenia śledztwa przyjechała specjalnie powołana komisja, w której znalazł się między innymi stołeczny inspektor wydziału zabójstw nazwiskiem Braun.

Ten swoje podejrzenia skierował na chrześcijańskiego rzeźnika – Gustawa Hoffmanna. Miał on dowiedzieć się o romansie Ernsta z jego córką Anną (którą wielokrotnie wcześniej widziano w towarzystwie denata), przyłapać parę w trakcie miłosnych uniesień i zabić nastolatka w afekcie. Dodatkowo znaleźli się świadkowie, którzy słyszeli jak Hoffmann na ulicy groził Winterowi śmiercią. Nowy podejrzany odpierał zarzuty zwalając winę na żydowskiego rzeźnika Moritza Lewiego, co Gustaw motywował tym, że na zwłokach rozpoznał “koszerne cięcia”.

Fałszywy świadek

Hoffmann, mimo zatrzymania, szybko został zwolniony z aresztu. Powody takiego stanu rzeczy były przynajmniej dwa. Był on ważną personą w mieście z rozlicznymi znajomościami – piastował stanowisko radnego  miejskiego oraz mistrza cechu rzeźników. Dodatkowo inny radny, Paul Bruhn, przyprowadził policji niejakiego Masloffa, który miał być świadkiem wydarzeń w piwnicy Lewego.

Pierwszym podejrzanym w procesie o morderstwo Ernsta Wintera był chrześcijański rzeźnik Gustaw Hoffmann (po lewej), który rzekomo miał dokonać zabójstwa ponieważ dowiedział się o romansie córki Anny (po prawej) z zamordowanym (źródło: domena publiczna).

Pierwszym podejrzanym w procesie o morderstwo Ernsta Wintera był chrześcijański rzeźnik Gustaw Hoffmann (po lewej), który rzekomo miał dokonać zabójstwa ponieważ dowiedział się o romansie córki Anny (po prawej) z zamordowanym (źródło: domena publiczna).

Zeznał, że przechodząc koło jego domostwa zauważył światło w piwnicy, a gdy do niej zajrzał dostrzegł Żydów rozczłonkowujących zwłoki, którzy po pewnym czasie wynieśli je zapakowane w kierunku pobliskiego jeziora Zakonnego.

Wersja ta śmierdziała kłamstwem na kilometr i szybko okazało się, że faktycznie była całkowicie zmyślona. Świadkowie przechodzący w tym czasie w tamtej okolicy nie widzieli ani światła w piwnicy, ani Masloffa. Sam, żeby widzieć całe zdarzenie, musiałby spędzić dobrą godzinę leżąc na ziemi w zimną, marcową noc.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...polski podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński omal nie pokrzyżował imperialnych planów kanclerza Bismarcka? W trakcie swojej wyprawy do Afryki wyprzedził  on Niemców i w porozumieniu z lokalnymi wodzami, przekazał górzyste tereny Kamerunu pod angielskie władanie. Ostatecznie jednak w wyniku międzynarodowej konferencji przypadły one II Rzeszy.

...jednym ze sposobów na przeżycie w gułagu było samookaleczanie? W ten sposób można było uniknąć pracy ponad siły. Można było symulować chorobę przez wsypywanie do oczu pyłku z ołówka albo wstrzykiwanie ropy naftowej pod skórę, a pewna kobieta przebiła sobie palec u nogi na wylot wielkim gwoździem.

... pewna bakteria była tak zjadliwa, że wystarczył łyk wody ze strumienia by się nią zarazić. Nic dziwnego, że ta choroba rozprzestrzeniała się z niesamowitą prędkością. Dziesiątkowała biedotę, ale zabijała też koronowane głowy. Kto padł jej ofiarą i czy nadal powinniśmy się jej bać?

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

Komentarze (7)

  1. Kat Odpowiedz

    Błąd pod pierwszym zdjęciem:
    Po prawej: Menachem Mendel Bejlis. Po lewej: jego domniemana ofiara, trzynastoletni Andrij Juszczyński. Powinno chyba być odwrotnie?

  2. marem Odpowiedz

    Głópi tytół artykułu ,co znaczy typową, Polacy. To bardzo tolerancyjny Naród, autor artykułu w innych swoich wypocinach również specjalizuje się w szkalowaniu Polski, bardzo ciekaw jestem co to za osobnik .Oczywiście były przypadki bardzo źle w postępowaniu wobec Żydów ale na tle innych państw Polska jest bardzo typowo tolerancyjna.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.