Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Polacy mordowali nie tylko w Jedwabnem. Trzy pogromy, których powinniśmy się wstydzić

Adriaen Brouwer, Gorzki łyk, ok. 1635 (źródło: domena publiczna)Gwałcili, mordowali, wyrywali złote zęby, rozbijali o ściany główki malutkich dzieci. To nie zbrodnie nazistów, nie dzieło bolszewików, nie rajd band UPA. To Polacy rozprawiali się z żydowskimi sąsiadami na przełomie czerwca i lipca 1941 roku. Niemcy nie musieli ich nawet nadzorować. Ani specjalnie zachęcać.

Pogromy sąsiedzkie to – mówiąc najogólniej – spontaniczne ataki lokalnej ludności na miejscowych Żydów, tylko częściowo „zarządzane” przez nazistów. Często odbywały się na terenach, z których wycofała się Armia Czerwona, tuż przed lub bezpośrednio po wkroczeniu wojsk niemieckich.

Zgodnie z zarządzeniem Reinharda Heydricha, w pierwszej fazie wojny niemiecko-sowieckiej armia miała skupić się na antyżydowskiej – czy szerzej – antybolszewickiej propagandzieChodziło o to, by w zbiorowej świadomości zagnieździł się mit Żyda-bolszewika, sprzymierzeńca Stalina. Niemcy przewidywali, że wówczas Polacy sami „zajmą się” swoimi żydowskimi sąsiadami. Jak się okazało, założenie było słuszne.

Nazistom zależało, by w polskiej świadomości utrwalił się obraz Żyda-bolszewika. Niemiecki plakat propagandowy z czasów II wojny światowej (źródło: domena publiczna).

Nazistom zależało, by w polskiej świadomości utrwalił się obraz Żyda-bolszewika. Niemiecki plakat propagandowy z czasów II wojny światowej (źródło: domena publiczna).

Goniądz

Dzisiaj ja nie mam czasu, muszę zakończyć z Żydami / Bernard K.

Naziści wkroczyli do Goniądza 27 czerwca 1941 roku. Tymczasowe zarządzanie miastem pozostawiono w rękach uformowanej kilka dni wcześniej rady miejskiej. Polacy niemal natychmiast zdecydowali o policzeniu żydowskich mieszkańców. 4 lipca, po przybyciu kilku oficerów niemieckich, zgromadzono wszystkich na rynku. Rada miejska wskazała 30 Żydów oskarżonych o kolaborację z Armią Czerwoną.

Po brutalnym pobiciu, odesłano ich do prowizorycznego więzienia w piwnicy lokalnego sklepu. Resztę żydowskich mężczyzn podzielono na „brygady robotnicze” i zamknięto w stodole. Mieli być siłą roboczą dla okolicznych chłopów. „Bolszewicy” natomiast zostali zamordowani na pobliskim kirkucie.

To tu, na kirkucie w Goniądzu, zamordowano miejscowych Żydów podejrzewanych o bolszewickie sympatie. Dziś z dawnego cmentarza pozostało zaledwie kilka przewróconych macew (źródło: domena publiczna)

To tu, na kirkucie w Goniądzu, zamordowano miejscowych Żydów podejrzewanych o bolszewickie sympatie. Dziś z dawnego cmentarza pozostało zaledwie kilka przewróconych macew (źródło: domena publiczna)

Wedle zeznań świadków, zabijano ich przy użyciu metalowych prętów i na wpół żywych wrzucano do wykopanego uprzednio dołu. Kolejne dwa tygodnie upłynęły na niezliczonych zabójstwach, grabieżach i gwałtach. Popełniający je Polacy działali bez nadzoru wojsk niemieckich.

Właściwy pogrom nastąpił zaraz po decyzji nazistów o stworzeniu getta. W nocy z 21 na 22 lipca 1941 roku, polska straż obywatelska zamordowała ponad 20 Żydów, wielu kolejnych torturowano. Gwałcono nawet najmłodsze Żydówki. Kilka osób pogrzebano żywcem wraz ze zmasakrowanymi ciałami ofiar na cmentarzu dla choleryków, czyli tak zwanej „cholerycznej górce”.

O okrucieństwie Polaków najlepiej świadczy fakt, że miejscowy Judenrat zwrócił się do stacjonujących w pobliskim Osowcu Niemców o pomoc i ochronę przed ogarniętymi amokiem mieszkańcami. Przybyły na miejsce dowódca fortu Osowiec skazał na śmierć 17 z 70 oskarżonych Polaków. Nie za zamordowanie Żydów, lecz za rozkradanie ich majątku, który formalnie był własnością III Rzeszy. Liczbę ofiar z Goniądza szacuje się dziś na 217 osób.

Wąsosz

(…) pamiętam, że widziałem w niedzielę wieczorem, jak Antoni S. z Wąsosza zabił szpadlem, bijąc w głowę, dwie nieletnie dziewczyny(…)/Stanisław D.

Wraz z wkroczeniem wojsk niemieckich w Wąsoszu uformowała się polska policja, która objęła nadzór nad miastem. Niemcy ograniczyli się tu do standardowych działań propagandowych i podpalenia synagogi, po czym opuścili miejscowość.

Nie pijany motłoch, a lokalna elita mordowała w Wąsoszu żydowskich mężczyzn, kobiety i dzieci. Na zdjęciu: Żydzi przywiezieni do Auschwitz (źródło: domena publiczna)

Nie pijany motłoch, a lokalna elita mordowała w Wąsoszu żydowskich mężczyzn, kobiety i dzieci. Na zdjęciu: Żydzi przywiezieni do Auschwitz (źródło: domena publiczna)

Pogrom, który miał miejsce 5 lipca 1941 roku, został skrupulatnie zaplanowany. Oprawcy odpowiednio wcześniej zaopatrzyli się w specjalne narzędzia (okute pałki, sprężyny z odważnikami). Wybrali wykopany przez Armię Czerwoną rów przeciwczołgowy na miejsce zakopania zwłok. Zadbali też o odpowiednią ilość gaszonego wapna, by nie szerzyła się zaraza. Chcąc uniknąć ucieczek, miasto otoczyły specjalne cywilne brygady.

Wbrew panującej powszechnie opinii, mordów nie dokonała otumaniona wódką tłuszcza. Byli to prominentni i wykształceni obywatele, ludzie kierujący się „patriotyzmem”, często członkowie Stronnictwa Narodowego. Z góry wyznaczono osoby, które miały być odpowiedzialne za poszczególne etapy eksterminacji: wywabienie Żydów z domów, doprowadzenie ich do rowu, transport zwłok.

Celem antysemickiej propagandy było odczłowieczenie Żydów (źródło: domena publiczna)

Celem antysemickiej propagandy było odczłowieczenie Żydów (źródło: domena publiczna)

Z zeznań świadków wyłaniają się dantejskie sceny – rozbijanie dziecięcych głów o ściany, odcinanie palców z pierścionkami, gwałty, wybijanie złotych zębów, wyrywanie języków. Akcja likwidacyjna trwała 3 dni. Po kulminacyjnej nocy unikano już mordowania na ulicach, schwytanych Żydów prowadzono nad rów, by tam dokonać egzekucji. Uderzenia w głowę nie zawsze były skuteczne. Zwłoki grzebano razem z żywymi ludźmi. W pogromie zginęło 250 Żydów, choć niektóre relacje mówią nawet o 1200 ofiarach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...feldmarszałek Fedor von Bock zaproponował utworzenie antysowieckiej armii rosyjskiej walczącej u boku Wehrmachtu? Jego memorandum spotkało się jednak ze zdecydowaną odmową szefa Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu, a Wilhelm Keitel nie miał odwagi przedstawić tego pomysłu Hitlerowi.

...jedną z przyczyn zbrodni katyńskiej mogło być przeludnienie w więzieniach? Według rosyjskiego historyka, prof. Iwanowa, NKWD nie radziło sobie z tak ogromną liczbą polskich jeńców, dlatego konieczna była ich likwidacja.

...w powstańczej Warszawie nie brakowało spekulantów, z którymi polska żandarmeria nie mogła sobie poradzić? Tylko w połowie sierpnia ceny żywności były od 2 do 5 razy większe niż pod koniec lipca. Potem jedzenie sprzedawano jedynie za złote monety lub biżuterię.

...Stalin lubił naśmiewać się z przesadnych ambicji swojej wierchuszki? Na liście kandydatów do odznaczenia napisał: „Gówniarze dostają order Lenina!”

Komentarze (232)

 1. piotr34 Odpowiedz

  Pogrom w Jedwabnem to nieprawda-zostalo to dosc dobrze opisane,nalezaloby sie doksztalcic a nie uprawiac antypolska propagande.Poza tym skoro juz tak sobie wyciagamy jakies wstydliwe,pojedyncze wypadki to dlaczego nie napiszecie o pogromach ludnosci polskiej przez Zydow po wkroczeniu Armii Czerwonej we wrzesniu 1939?Zreszta idealnie pasuje bo latwo zuwazyc ze te pogromy Zydow mialy miejsce na terenach okupowanych wczesniej przez bolszewikow gdzie od kilku lat dochodzilo do pogromow ludnosci polskiej-czesto z udzialem Zydow takze jako etatowych pracownikow sowieckiej tajnej policji.To byla okrutna wojenna rzeczywistosc ale wy tylko ciagle piszecie o ofiarach zydowskich czy niemieckich jakby innych nie bylo-byly i to znacznie liczniejsze a do tego oba te narody(szczegolnie czesto Niemcy rzecz jasna)bywaly tez oprawcami.Ale o tym nie napiszecie bo niepoprawne politycznie co?

  • Woziwoda Odpowiedz

   Pospolita brednia z tym wypieraniem oczywistej zbrodni w Jedwabnem. Ale rozumiem Twoją mentalność; za pięćdziesiąt lat nadal będą żyli idioci twierdzący, że w Smoleńsku był zamach na pokładzie prezydenckiego samolotu. Mimo oczywistych dowodów. To tylko pozornie off-topic; to ta sama mentalność. Nie przyjmowanie żadnych faktów bo uwierzyło się w brednię.
   Trudno.

   • Morph Odpowiedz

    Oczywistych dowodów ? Przecież nie dostaliśmy nawet wraku samolotu do zbadania ! Nie obrażaj innych, bo sam nie przedstawiasz żadnych argumentów. Te wyniki śledztwa, które znamy są równie wiarygodne jak sondaże medialne lub wyjaśnienie śmierci gen. Sikorskiego.

    • kk

     wrak Tupolewa został przebadany przez polskich śledczych, tyle że pozostaje w Rosji. Podobnie jak wrak amerykańskiego samolotu, który eksplodował nad Lockerbie – ciągle leży w skladnicy złomu niedaleko Londynu.

    • Mariner

     Ty sie walnij lbem o sciane i zadaj sobie najsprostrze z prostych pytanie: dlaczego pilot zdecydowal sie na ladowanie choc procedury mu tego zabranialy!?A m oze ktos go naciskal ? kaczyski wyla z roboty wczej pilota ktory w podobnych warunkach nie ladowal w Gruzji.
     Mowi sie : doty,dotyl az ci wpadnie w tylek motyl :) no i i Lech zaplacil za glupote brata blizniaka ktory kazal mu ladowac !
     Czy taki czlowiek ma prawo kierowc naszym panstwem ?

    • Anonim

     a oglądał ktoś słuchał wypowiedz Komorowskiego jak jeszcze nie był prezydentem na temat prezydenta Lecha KACZYŃSKIEGO , JAK POWIEDZIAŁ ŻE PREZYDENT NIECH NIE PODSKAKUJE BO KIEDYŚ POLECI SAMOLOTEM I COŚ SIĘ STANIE , TYLKO TĘPAK POWIE ŻE TO BYŁ PRZYPADEK , BO BYŁO PRZED KATASTROFA SMOLEŃSKĄ CO KURCZE PRZYPADEK A MOŻE JASNOWIDZ KURWA

    • Anonim

     A ŻYDZI OD SAMEGO POCZĄTKU W KAŻDYM KRAJU GDZIE SIĘ POKAZALI OKRADALI KŁAMALI ONI NIE MAJA SWOJEGO KRAJU A PRZEZ BOGA ZOSTALI PRZEKLĘCI IM TYLKO ZALEŻY NA MAJĄTKU INNYCH PAŃSTW TO SĄ NIE ROBY OSZUŚCI , CHCĄ LUDZI ZNIEWOLIĆ ,

    • Marek

     No i proszę co mamy podane w źródłach: Gross oraz Tryczyk. Przecież zarówno jeden, jak i drugi nie jest historykiem, a ich „twórczości” nie należy brać na poważnie, chociażby ze względu na przekłamania i brak warsztatu metodologicznego, ale jak widzę mimo to stanowi ona bez problemu podstawę do felietonu na ciekawostkach.

   • PAO Odpowiedz

    Widać panu Woziwodzie wystarczy konkretna, zwięzła informacja podana na piśmie – i uwierzy we wszystko… Panie Woziwoda, dziękować Bogu czy komu tam, że są jeszcze ludzie, którzy mają czelność ruszać szarymi komórkami i nie łykają wszystkiego jak leci „bo w telewizorze powiedzieli”. Prawda często bywa inna od tej, którą zaakceptowaliśmy i sami musimy szukać jej źródeł, bo zawsze znajdzie się tabun hien prezentujących sobie wygodny kierunek postrzegania. Pozdrawiam!

    • Mariusz Żabiński

     Polacy i żydzi byli ofiarą Jedwabnem. A nie jak głosi propaganda sami żydzi gdzie jeszcze Polacy mieli być oprawcami. Polacy byli w tamtym momencie zniesieni do roli narzędzia a nie jak głosi propaganda do ochoczo nastawionych – niezależnie od obecności Niemców – żydożerców i morderców. Mogę to wykazać na bazie socjocybernetyki.

     „oskarżonych o kolaborację z Armią Czerwoną” – hmmm czyli zdrajców nie wolno osądzać? Rozumiem ze to wynika z dzisiejszej mentalności poprawności politycznej… Problem w tym że jest to ahistoryzm czyli naginanie historii przez wzgląd na współczesność.

     Cytat za: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/01/polacy-mordowali-nie-tylko-w-jedwabnem-trzy-pogromy-ktorych-powinnismy-sie-wstydzic/#ixzz3zAsQtQd0
     Dzięki za udostępnienie fragmentu. Nie mamy nic przeciwko cytowaniu naszych tekstów, ale: 1) zawsze dołączaj linka, 2) Cytuj, a nie kradnij. Nie zamieszczaj na innych stronach fragmentów większych niż 30% artykułu.

    • Petz

     Co to jest prawda? Gdzie ona lezy? Sa fakty,a prawda o nich wymaga czesto dlugich badan specjalistow,historykow…Tak wiec powyzsze uwagi sa oparte na falszywych przeslanakach stad byc moze „obrzucanie sie blotem” przez dyskutantow!Jedno jest pewne:”przed wojna to i bloto bylo lepsze” – sans rancune.TP. „Tylko prawda jest ciekawa” – Jozef Mackiewicz.Trzeba jednak do niej dotrzec i tu juz problem jest zlozony z punktu widzenia faktograficznego,metodologicznego,ideologicznego,…Tu trzeba wykazac sie wielka uczciwoscia badawcza, aby dojsc do sedna – tzw. prawdy, w przeciwienstwie:”à chacun sa vérité”;co sie wyklada:”kazdy ma swoja prawde”!

   • piotr Odpowiedz

    i takie artykuły właśnie powinny być powodem śledztwa dzennikarzy, żeby zapukali do drzwi takiej osoby i zapytali ich w twarz o to o czym pisali lub zamierzają napisać. Przy okazji przeytac z działan wojennych od 39 roku. Podobno niedawno nawet film tv bialoruska wyemitoiwała o mordach „band” AK na biednych chłopach w wioskach , kobietach i dzieciach. A już o budowani przez sowietów na terenach przez siebie okupowanych struktury aparatu bezpieczenstwa to już nie wspomną.O tym że nienawiść do Polaków i Polskości była tam powszechna. Ilu ludzi potraciło majątki, życie i zostało wysiedlona z tamtych terenów przez kolaborację O tym że całe wioski współpracowały z NKWD i UB. Obecna broń w domach, a posiadanie jej groziło śmiercią, chyba że było się częscią aparatu. To byłyt regularne walki armii podziemia z funkcjnariuszami NKWD i UB. Komuchy mają to do siebie, że nawet mają rodzinę w dup.e i walczą mając przy sobie żonę i trójkę dzieci. To może, żeby nie być subiektywnym przekażemy wreszcie wiedzę następnym pokoleniom jak bolszewicy komunizm instalowali w Rosji Carskiej(bo teraz dla nas Rosja to Rosja, a ta przed bolszewikami to inny byt tak samo jak IIRP a pseudo-państwowy byt PRL), wtedy zobaczymy ten schemat. Czym było NKWD, czy była Informacja Wojskowa na okupowanych polskich ziemiach, jakie osoby były mianowane na stanowiska panstwowe od sołtysa do prezydenta miasta, kto obejmował i kto był w MO – to jest obraz „elit” które zbudowały naszą obecną rzeczywistość. Ludzie tej wiedzy nie mają, bo o tym nawet szerzej się nie mówi na lekcjach historii, języka polskiego (do dziś dnia nie ma w kanonie lektur Józefa Mackiewicza, nawet w programie rozszerzonym) po roku 89. W „nowej” Polsce na egzaminie dojrzałości są dotyczące twórczości takich person jak Bauman na litość boską.

   • misy Odpowiedz

    Stek idiotyzmów antypolskich. Są jeszcze świadkowie w sprawie jedwabnego. Polacy w tamtych czasach nawet nie mieli benzyny, ani dostępu do niej, by podpalić stodołę. Trzeba być wrednym, zakłamanym Żydem pokroju byłego prezydenta, by podtrzymywać te łgawe kłamstwa!

   • Wkurzony Odpowiedz

    Co do uwag o jedwabnem, jest FILM DOKUMENTALNY Z JEDNĄ, Z OCALAŁYCH. OPRAWCY Z JEDWABNEM MÓWILI PO NIEMIECKU.

    • anonim

     „OPRAWCY Z JEDWABNEM MÓWILI PO NIEMIECKU.”
     Śmiem twierdzić, że to, co napisałeś, nie jest po polsku. I to jest dowód na to, że jesteś obcym elementem, bezprawnie ingerującym w polskie sprawy.
     Abstrahując od sarkazmu, to szacunek wobec języka ojczystego jest pierwszą powinnością każdego patrioty.

   • Tomasz Odpowiedz

    Kolejny, dla którego wszystko już jasne. Śledztwo w Jedwabnem nie dokończone, ale już wiadomo, kto i co i dlaczego.
    Śledztwo Smoleńskie nie dokończone, ale już wiadomo, kto i co i dlaczego.

   • Smentek Odpowiedz

    Jedwabne to taka sama brednia jak to , że Katyc był dziełem niemców. To rosyjskie pisanie historii w/g ich interesu politycznego. Same ogólniki : ” świadkowie twierdza , świadkowie widzieli ” itp. A gdzie dokumenty , śledztwa , wyroki sadowe i dokumentacja. Co to za ” opracowanie historyczne”??? To po prostu tendencyjny felieton.

    • DW

     dokumenty ( również te wykorzystane w tekście) znajdują się m.in. w archiwach IPN

   • Anonim Odpowiedz

    Polacy mordowali żydów? Większych bredni nie słyszałam. Ilu Polaków zamordowali sami żydzi? oto nikt nie spyta. Ilu Polaków zabito przez nich (bo ich ukrywali)? oto też nikt nie zapyta. (…)

    /Redakcja: Komentarz poddano edycji. Nie godzi się pochwalać ludobójstwa/

    • Anonim

     Szanowna Redakcjo! Piszesz o polskiej historii, a nie potrafisz poprawnie zredagować zdania w języku polskim?! To niezbyt dobrze świadczy o polskości członków redakcji lub o poziomie jej wykształcenia!

   • Tępię debili Odpowiedz

    Woziwoda- niestety ale idioci żyją wśród nas i teraz ,czego jesteś najlepszym przykładem.Oczywista zbrodnia?! A z czego ta oczywistość wynika? Bo Gross tak napisał? Który nawet nie jest historykiem a socjologiem z wykształcenia a z zamiłowania mitomanem i kłamcą. Jak na nie dokończoną ekshumację dość odważne wnioski zwłaszcza że znaleziono niemiecke łuski na miejscu stodoły.Rzekomo z I wojny, no ale ja się pytam kiedy zbudowano stodołe? W czasie gdy o naftę było trudno to benzynę chłopi kupowali na pobliskiej stacji benzynowej ot tak poprostu, ba na hasło że to benzyna do palenia żydów dostawali 2xwięcej punktów lojalnosciowych. Trzeba nie mieć żadnego pojęcia o realiach czasów okupacji żeby takie brednie wypisywać.

   • Arturo Odpowiedz

    To przemówienie Menachema Mendla Schneersona, rabina Chabad Lubawicz, opublikował dziennik z Wołogdy – “Slawianin” N-4 (32) w 2001 roku w Rosji.
    Po publikacji sąd nie mógł oskarżyć redaktora naczelnego, W F Popowa, pod wymyślonymi zarzutami z Art. 282, ponieważ posłużył się on faktami, i broniło go kilku rosyjskich naukowców, m.in. akademik J K Begunow i doktor prawa O G Korotajew.

    Główne ostrze walki skierujemy na Słowian

    1. Naszą specjalną taktyką walki z czerwono-brązowymi (i wszystkimi Słowianami – czerwono-brązowymi) jest tajna wiedza. Główne ostrze walki skierujemy na Słowian, z wyjątkiem renegatów, “ożenionych” z Żydami wspólnymi interesami. Co prawda, wszyscy ci “ożenieni z nami” zostaną usunięci z naszego społeczeństwa, kiedy już wykorzystamy ich do naszych celów.

    Słowianie, podobnie jak Rosjanie, są najbardziej niesubordynowanymi narodami świata. Niesubordynowani – ponieważ na skutek ich możliwości mentalnych i intelektualnych, przekazywanych przez wiele pokoleń przodków, genów które nie są podatne na zmiany,.
    Słowian i Rosjan można zniszczyć, ale nigdy nie można ich podbić. To dlatego to nasienie jest przedmiotem likwidacji, ale najpierw chodzi o zmniejszenie ich liczby.

    2. Nasza metoda podboju nie będzie w ogóle wojskowa, lecz ideologiczna i ekonomiczna, z wykorzystaniem struktur władzy, uzbrojonej w najnowocześniejszy typ broni do fizycznego tłumienia buntu, z jeszcze większą brutalnością, niż to zrobiono w 1993 roku przy wystrzelaniu Najwyższego Sowietu Rosji.

    Najpierw rozczłonkujemy narody słowiańskie – dziel i podbijaj.

    Po pierwsze, podzielimy narody słowiańskie (z 300 milionów połowę stanowią Rosjanie) na małe kraje o słabych i luźnych związkach. W tym celu spróbujemy ustawić te kraje przeciwko sobie. Pogrążymy je w wojnach domowych wzajemnego zniszczenia. Ukrainiec będzie myślał, że walczy z ekspansjonistyczną Rosją i o swoją niezależność, i będzie wierzył, że w końcu dostał swoją wolność, podczas gdy zostanie całkowicie pokonany przez nas.

    To samo będą myśleć Rosjanie, jakby bronili własnych interesów o powrót ich ziem, “nielegalnie” im odebranych itd.

    To wszystko zrobimy pod pozorami różnych walk o suwerenność, o ich ideały narodowe, ale żadnej ze stron nie pozwolimy na samookreślenie oparte o wartości i tradycje narodowe.

    W tej wojnie głupców, słowiańskie stado kretynów będzie osłabiało siebie i wzmacniało nas, głównych reżyserów chaosu.

    W tej wojnie głupców osłabimy słowiańskie bydło i wzmocnimy siebie, głównych dyrygentów tego całego buntu, udając że stoimy z boku i nie tylko nie uczestniczymy w krwawych wydarzeniach, ale nawet nie bierzemy w nich udziału.

    Najbardziej niebezpiecznym słowem stanie sie “antysemita”. Wyraz “Żyd” będzie wymawiany szeptem. Ponadto będziemy pod całkowitą ochroną. W świadomości słowiańskiego profana (niewtajemniczeni) zainstalujemy takie myślenie, żeby najstraszniejszym wyrazem był “antysemita”.

    Tak bardzo ich wystraszymy, że z żadnej żydowskiej głowy nie spadnie ani jeden włos, podczas gdy Słowianie będą rozstrzeliwani masowo, niszczeni w tysiącach.
    Kilkoma sprawami sądowymi (takimi jak proces antysemity Ostaszwili, i później jego zniszczenie) i innymi metodami (radio, telewizja – przerażające filmy, takie jak zemsta szpiegów izraelskiego Mosadu za zabicie Żydów), tak bardzo wystraszymy bydło, że z głowy Żyda nie spadnie nawet jeden włos, podczas gdy Słowianie będą rozstrzeliwani w grupach, niszczeni w tysiącach – na granicach, gdzie Żydzi nie służą w siłach pokojowych, aktami terroryzmu, i kryminalnymi i profesjonalnymi zabójstwami. [takimi aktami terrorystycznymi jak w szkole w Bieslanie, który pochłonął setki ofiar, w moskiewskim metrze itp.]

    Ci głupi Słowianie nie rozumieją tego, że najgorszymi faszystami są ci, którzy nigdy nie mówią tego głośno.

    3. Głupia słowiańska grupa etniczna nie zdaje sobie sprawy z tego, że najgorszymi faszystami są ci, którzy nigdy i nigdzie nawet nie mówią tego głośno, a zamiast tego, organizują to wszystko rzekomo zgodnie z najbardziej demokratycznymi standardami (takimi jak wybory prezydenckie w marcu).

    Wręcz przeciwnie, z wyrazu “faszysta” zrobimy brudny wyraz. Każdy komu przykleimy tę łatkę będzie przerażony.

    Bardzo dobrze wiemy, że nacjonalizm wzmacnia naród, czyni go silnym. Slogan “internacjonalizm” jest przeżytkiem i już nie działa jak wcześniej, zastąpimy go “uniwersalnymi wartościami ludzkimi”, oznaczającymi to samo.

    Te ruchy nacjonalistyczne, które próbują wyprowadzić swoje narody spod naszego dyktatu, zniszczymy ogniem i mieczem. Nie pozwolimy na pojawienie się ani jednego pojedynczego nacjonalisty, a te ruchy nacjonalistyczne, które chcą wyprowadzić ludzi spod naszego dyktatu, zniszczymy ogniem i mieczem, jak zrobiono w Gruzji, Armenii i Serbii.

    Zapewnimy pełny rozkwit naszego nacjonalizmu – żydowskiego superfaszyzmu.

    Zamiast tego, zapewnimy pełny sukces naszemu nacjonalizmowi – syjonizmowi, a bardziej precyzyjnie: żydowskiemu faszyzmowi, który w swojej tajemniczości i potędze jest superfaszyzmem.

    Z ONZ zrobimy broń dla naszych celów przejęcia kontroli nad “wszystkimi królestwami i narodami”.

    To nie na darmo Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1975 roku przyjęło rezolucję, która określiła syjonizm jako najbardziej rażącą “formę rasizmu i dyskryminacji rasowej”, ale z powodu naszego marszu triumfalnego przez planetę w roku 1992, rezolucję uchylono. Z tego ciała międzynarodowego zrobiliśmy broń naszych aspiracji żeby przejąć włądzę nad “wszystkimi królestwami i państwami”.

    Narody słowiańskie pozbawimy elity narodowej.

    4. Duże narody słowiańskie pozbawimy elity narodowej, która jest tym co określa rozwój i postęp kraju. I w końcu cały bieg historii. Żeby to zrobić, obniżymy poziom ich edukacji – w następnych 5 latach zamkniemy połowę ich uniwersytetów, a w drugiej połowie będziemy sie kształcić my. Wpuścimy tam Ormian, Czeczenów, Romów i innych. Będziemy tak działać, żeby zapewnić, by w rządach słowiańskich krajów było tak mało tubylczych osób, jak to możliwe, zastępują je naszą elitą żydowską.

    Z masmediów stopniowo będziemy wypychać osoby o poglądach narodowych.

    Z masmediów – radia, telewizji, prasy, sztuki, literatury, teatru i kina, w końcu stopniowo będziemy wypychać pracowników narodowych i zastępować ich naszymi, lub w skrajnych przypadkach, kosmopolitycznymi.

    Dokonamy humanizacji edukacji, w wyniku której wszystkie dyscypliny wiążące się ze strukturyzacją procesu myślowego lewej i prawej półkuli mózgu zostaną zmniejszone i zmienione
    а) Język i literatura
    b) Fizyka i matematyka.

    Stadu dostarczymy nasz własny osąd historii, i pokażemy, że cała historia ludzkości prowadziła do uznania wybranej przez boga rasy jako panów całego świata.

    Nie da się nic powiedzieć w kwestii historii. Bydłu damy takie spojrzenie na historię, żeby pokazać mu, iż cała ewolucja ludzka szła w kierunku uznania wybranego przez boga narodu Żydów, by byli panami całego świata. Zamiast wartości narodowych damy wam bałałajkowy patriotyzm i pijane łzy. Tutaj naszym celem jest zastąpienie czerwono-brązowej elity naszą.
    W tych krajach nie pozwolimy na rozwój nauki. Ośrodek naukowy (Akademia Nauk) będzie składać się z naszych ludzi. Nie pozwolimy na żaden przemysł wysokiej technologii, co doprowadzi do całkowitego upadku przemysłu, który zawężymy do produkcji podstawowych rzeczy przez ograniczony kontyngent niewolników, produkujących dla nas surowców.
    Wśród obywateli jest tam wielu inżynierów, wykwalifikowanych robotników i nauczycieli. Dla nich stworzymy takie warunki przetrwania (żadnej pracy, wysoki czynsz, ceny za narzędzia, transport), że sami będą uciekać, tak jak teraz Rosjanie uciekają z krajów WNP, do dalekich wiosek na północy, gdzie będą myśleć będzie łatwiej żyć, co w rzeczywistości będzie także oszustwem.

    Zepsuj młodzież i zrób z niej zboczeńców, a zdobędziesz naród, takie jest nasze motto. Społeczeństwo pozbawimy młodych ludzi, upodlimy je seksem, muzyką rockową, przemocą, alkoholem, paleniem, narkotykami, tzn. pozbawimy społeczeństwo przyszłości.

    Uderzymy w rodzinę, zniszczymy ją, zmniejszymy rozrodczość.

    Hitler był głupim chłopcem. Działał bezpośrednio i otwarcie. I musiał wykonywać wyjątkowo trudną robotę – palić, strzelać, grzebać miliony itp. Pozostawił po sobie krwawe ślady. My działamy sprytniej: nie będzie żadnych śladów. Zmniejszmy rozrodczość co najmniej o połowę – i zniszczymy 2-3 miliony Rosjan w ciągu jednego roku bez żadnego wysiłku fizycznego. Nie ma potrzeby na piece, amunicję, groby. I nie ma żadnych śladów.
    Nie urodzony – nie ma winnego.

    Stworzymy lepsze warunki życiowe dla kryminalistów, niż dla pracującego bydła, z więzień będziemy wypuszczać kryminalistów, po to żeby zwiększyć liczbę mordów, rabunków i niestabilność. Amnestia będzie dotyczyć tylko złodziei i morderców, krótko mówiąc, wszystkich oprócz skazanych z artykułu o “podżeganiu do nienawiści etnicznej”, który zastąpi istniejące prawo dotyczące antysemityzmu.

    Wśród ludzi zasiejemy strach. Strach o życie, które nie będzie nic warte. Będziemy rządzić strachem.

    Już 85 procent kontynentu na Oceanie Arktycznym jest w naszych rękach

    5. Te wspaniałe cele będziemy realizować w kilku etapach. Już 85% kontynentu na Oceanie Arktycznym jest w naszych rękach (opinia publiczna jeszcze o tym nie wie), dzięki mylącym umowom niewyjaśnionym narodowi, kontrakty podpisano za Gorbaczowa i Jelcyna.
    W celu dokonania oszustwa ogłosimy republikę armeńską w Kubaniu*, a potem, po wypędzeniu Kozaków, zrobimy z niej Chazarię – Izrael. Już na południowych terytoriach Rosji mieszka pół miliona Ormian – to nasz przyczółek.
    * http://pl.wikipedia.org/wiki/Kuba%C5%84_%28kraina%29

    Pomoże nam to, że Kozacy są ciągle pijani, kochają siłę i są gotowi do walki między sobą . Ale tam nadal funkcjonuje organizacja – prawosławne duchowieństwo. Tam wyślemy członków naszego żydowskiego duchowieństwa, którzy maja pozwolenie od Talmudu dokonywania rytuałów w innych religiach, zachowując swoją wiarę – judaizm.
    A wszystkich innych przekupimy i zepsujemy. Tych którzy się nie poddadzą – zniszczymy. Rosjanie już nie maja żadnej bardziej lub mniej zorganizowanych struktur, i bydło nie zjednoczy się by je ustanowić, gdyż rosyjskie bydło już stało się pijackie i zdegradowane, i nie jest w stanie niczego zbudować.

    Odetniemy Rosjan od Wschodu Wielkim Łukiem Wschodnim. Wszystkich zamieszkujących w górskich regionach wypędzimy tam gdzie powinni żyć – wysoko w górach. Jednocześnie odetniemy Rosjan od Wschodu Wielkim Łukiem Wschodnim.

    Zostanie utworzona konfederacja wolnych ludzi “Itil-Ural”, która odetnie Ural i Syberię od środkowej Rosji (Komi, Komi-Perm republika Udmurdii, wielki Tatarstan, Baszkortostan i Niemiecka Republika Wołgi utworzona przez tajne porozumienie z Niemcami). I wtedy łuk będzie biegł przez dolną Kałmucję, Dagiestan, Azerbejdżan, i będzie zamknięta z Turcją. A poza Uralem – wszystko jest łatwiejsze: Suweren, rzekomo wyzwolony spod jarzma Rosji, Sacha Czukotka, Buriacja. . .

    I tam stworzymy taką nie do zniesienia sytuację, że mniejszości poproszą “społeczeństwo zachodnie” o ochronę przed krwawymi kolonizatorami rosyjskimi.

    Podczas gdy w ubiegłym stuleciu Stany Zjednoczone kupiły od Rosji Alaskę, to w XXI wieku kupią całą Syberię. Będzie to obszar Syberii między Jenisejem na zachodzie, oceanem Arktycznym na północy, Pacyfikiem na wschodzie, i granicą z Chinami, Mongolią i Koreą Północną na południu.

    Te obszary są dwa razy większe nić same Stany Zjednoczone. Akr ziemi [4.040 m. kw.] będzie można kupić za $1.000. Za całą Syberię będziemy musieli zapłacić $3 tryliony w ciągu 20 lat. Roczna spłata będzie wynosić $200 milionów, połowa której pójdzie na zakup towarów w USA.

    Syberyjczycy nie będą mogli nic zrobić żeby uniknąć faktu, że będą musieli ulec jakimś zagranicznym wpływom, a Stany Zjednoczone wyglądają lepiej, niż ich azjatyccy sąsiedzi. W końcu z Władywostoku jest bliżej do Los Angeles niż do Moskwy. . .

    6. Dla wszystkich tych najważniejszych dla nas działań, pod pozorem “transformacji demokratycznej” słowiańskiemu bydłu damy monarchię. Każda będzie miała marionetkowego prezydenta. I więcej blasku, hałasu i pompy! Monarchizm jest dobry po to, żeby cała energia mas poszła w gwizdek.To odwróci uwagę od naszej tajnej i aktywnej pracy budowania społeczeństwa w sposób, który jest potrzebny nam.

    Prezydent jest zasłoną, rzekomo wybieraną przez cały naród.

    Prezydent jest zasłoną, jakby był wybierany powszechnie (i sfałszujemy procedury wyborcze, żeby wszystko wydawało się legalne), w wyniku czego będziemy kontrolować wszystkie niezbędne procesy. Prezydent będzie posiadał nieograniczoną władzę. Poprzez rearanżację na wyższych stanowiskach struktury władzy, na jej szczyty szef będzie mianował naszych ludzi. Armia, Ministerstwo Spraw Wewnetrznych, FSB i wszystkie rodzaje sił specjalnych będą bezpośrednio podległe prezydentowi. A to znaczy – nam.

    Podbój wszystkich narodów i królestw, i ich podległość naszym super-ludziom, wybranym przez boga Izraela. W naszych rękach będziemy mieć tylko sznurki podłączone do rąk prezydenta. I my będziemy za nie pociągać w taki sposób, jak będzie konieczne do wprowadzenia wspaniałego planu podbicia wszystkich plemion i królestw, i poddanie ich naszym super-ludziom, wybranym przez boga Izraela.

    7. Ale najważniejsze – pieniądze. Oni zrobią wszystko. Oni mają władzę. Oni są siłą. Kto ma pieniądze ten ma broń. Ultranowoczesną broń. Armia najemników. Pieniądze władają mediami, bałamucą miliardy ludzkiego bydła. Kupujemy ludzi nam potrzebnych. Usuwamy buntowników. Odpornych na bomby fanatyków – Irakijczyków, Serbów, i w dłuższej perspektywie – Rosjan.

    Tu chodzi o kapitał i przejęcie władzy. Akumulację kapitału i przejmowanie władzy praktykujemy od ponad 3.000 lat, i nikt w tej kwestii nie może z nami konkurować.
    Nie macie żadnych własnych pieniędzy. Ani władzy. Ich nie macie i nie będziecie mieć! Nie damy wam ich. Nienawidzimy was bezgranicznie!

    Ta nienawiść daje nam siłę by ładnie się do was uśmiechać, zdobywać wasze zaufanie i prowadzić was okazując wam “troskę” o was i wasze dzieci, przyszłe wnuki i prawnuki, którzy w rzeczywistości sie nie pokażą.

    Jesteście straceni. I dopóki nie zrozumiecie tej prostej prawdy, tak długo jak będziecie się szarpać, będziecie bici bardziej niż trzeba. Jeśli będziecie posłuszni – pozostanie was 65-70 milionów, w przeciwnym wypadku 40-45.

    Główną rzeczą jest utrzymanie was w tym uchwycie przez co najmniej 2-3 lata. Później nie będzie już żadnego rodzaju problemów dla nas w tym kraju. Stworzymy takie środki ochronne, że żaden z was nie będzie mógł wykonać żadnego ruchu. I to wszystko się wydarzy, wiemy o tym, i to jest potajemnie kontrolowane i wykonywane.

    Nasze aspiracje skierowane są teraz na Rosję i mają podwójny cel: pierwszy – eliminację najpotężniejszego i niezależnego imperium. Drugi – przejęcie jej bogactw.”

    Następnie polecam Ci lekturę „Protokoły Mędrców Syjonu” a następnie „Kiedy powstał naród żydowski?” dwie bardzo ciekawe książki (wybitnie niewygodnie da takich jak Ty)

    Gdy je już przeczytasz to z chęciom wysłucham Twoich „mądrych” argumentów

    • Anonim

     No to całe szczęsie że głupole plan ujawniły i wiemy jak się bronić,oj a może to podstęp kolejny?

   • pol Odpowiedz

    właśnie! przyjmij do świadomości fakty i przemyśl je! „niewinni” Rosjanie kilka lat żonglowali czarnymi skrzynkami i wrakiem samolotu .bez powodu???

   • kolo Odpowiedz

    Pospolita brednia ? Jak śmiesz pisać że polacy mordowali w jedwabnem sprany trolu ? Najpierw zasiegnij trochę wiedzy w temacie a później sie wypowiadaj – bo jedyne co potrafisz to siać mity, które sie wpisują w ogólną tendencje – tego co pisze ten szmaciarz Gross.

   • Anonim Odpowiedz

    Tak, jeśli chodzi o katastrofę w Smoleńsku, to doprawdy nie rozumiem jak można nie mieć zaufania do tej okropnej brzozy. Gdyby ją przykładnie ukarano, wtedy byłby koniec tych dziwacznych kombinacji.

   • waca Odpowiedz

    Ja rozumiem twoja mentalnosc czyli mentalnosc Chazara.Za wszelka cene staracie sie zrobic z Polakow oprawcow po to zeby wyrwac od nas kase.Chazarzy zyli przez setki lat w Polsce i nie zrobili nic przez te setki lat,jedynie co to kolaborowali z naszymi wrogami.Podpuszczaliscie Polakow do powstan ,po to tylko zeby przejmowac Polakow majatki.Chazarska parszywosc jest nam znana.Jako jedyna wspolnota nie chcieliscie sie zgopdzic na niepodlegla Polske.Nawet jak by byly jakies pogromy to byly by usprawiedliwione waszym postepowaniem od setek lat ,waszymi knowaniami z obcymi przeciw nam.Ja nie mial bym zadnych z tym zwiazanych problemow.Co do Jedwabnego to ta sprawa nigdy nie zostala wyjasniona,przedwal ja na polecenie ranina Lech Kaczynski ,Tak samo jest zaklamywana liczba 1600 spalonych.Ktos kiedys powiedzial ze w Jedwabnem musiala byc stacja benzynowa.Sprawy Chazarskich zbrodni jeszcze wyjda na swiatlo dzienne ,tak jak Katyn i inne masowe zbrodne na Polakach.

   • Tadeusz Odpowiedz

    Woziwoda ………………. przestań głupoty pieprzyć o Jedwabnem. Żyją jeszcze świadkowie tej zbrodni. Wystarczy zapytać.

   • Hubert Odpowiedz

    Nie podałeś żadnego argumentu który poparł by twoją tez, ale za to od razu wyzwałeś go od jakiś moherów. W Jedwabnem mordowali Polacy, prawda ale to nie było tak że kilkuset Polaków zleciało się pozabijać Żydów. Niemcy kazali grupce Ludności cywilnej brać udział w tym mordzie, bo inaczej ich rodziny by zostały zamordowane. Jestem ciekaw co byś ty zrobił na ich miejscu.

   • ggg Odpowiedz

    Kurw@ woziwoda, skąd w ciałach pociski z broni maszynowej, przecież Polacy w Jedwabnem nie mieli prawa posiadać takiego sprzetu. Piszesz głupoty nie liczac się z faktami. płacą ci za to czy jak

   • Johnny Odpowiedz

    Są badania naukowe jak chodzi o jedwabne i wyszło ze nie było głąbie dwa właściwie niema czegoś takiego jak Polak etniczny Polskość jest deklaratywna mówisz ze polscy nacjonaliści żydowscy jak np stanisław piasecki, tatarscy jak Roman Dmowski (tworca Polskiego Nacjonalizmu), ormiańscy czy cygańscy mordowali żydów ?. Gdzie masz pradziadków i prapradziadków pochowanych? jaki masz herb rodzinny ? Ja mam korzenie tatarsko, zydowsko, litewskie pochodzę od szlachty i elit sandomierskich I RP. Masz zindoktrynowana głowę propagandy tu piszesz aż mnie nudzi tłumaczenie takim jak ty. Dopasowałeś se ideologicznie tak jak ci pasowało a g….no wiesz. Ale jak się uczy na gów…ch studiach i gó….nych szkołach gdzie uczą zmanipulowanej historii to tak jest.

  • sprawiedliwy Odpowiedz

   Po lekturze komentarzy widzę, że wyznawcy kultu ‚wielkiejpolski’ w białych rękawiczkach i skrzydłach husarskich, za antypolską uznają już nawet konfrontację z niewygodną historią. Artykuł dotyczy historii żydowskich ofiar polskich bandytów. a nie odwrotnie, czy to tak trudno zrozumieć?

   Takiej propagandowej roboty nie powstydziłby się Goebbels, gdzie odurzony frustracją i nienawiścią tłum, skanduje rozpalony za superprezesem „nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”.

   • AnnaD Odpowiedz

    Przepraszam czy opisane akcje były inicjatywą polskich organów? Dlaczego mam się wstydzić za bandy zwyrodnialców żerujących na piekle które urządził na moim terenie Hitler i spółka? Odwalcie się wreszcie od Polski, dobrze?

    • DorotaM

     Polecam książkę „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów.” To narodowcy, wstyd napisać – Polacy byli prowodyrami tych mordów. Miejscowi księża wspierali morderców. To nie jacyś bandyci, tylko „normalni” Polacy. Z zimną krwią mordowali sąsiadów, ich dzieci, gwałcili ich żony i córki, roztrzaskiwali główki niemowlętom, a potem rozkradali majątki. Książka jest napisana na podstawie dokumentów IPN, polecam zapoznanie się. Takie bandziorstwo mamy także dzisiaj – wystarczy im inny kolor skóry, by pobić… W Jedwabnem też od tego się zaczęło!

   • misy Odpowiedz

    A czy „polskie obozy zagłady”, to nie propaganda pejsatych, sponsorowanych nadal przez pejsate rządy współczesnej Polski!

   • Anonim Odpowiedz

    mozei jakiś polak zamordował jakiegoś zyda,albo jakiś zyd jakiegoś polaka,ale żaden polak nie zamordowal Boga,,, no chyba ze ten był za biedy i czekaja na innego

   • lech Odpowiedz

    Odnosnie zbrodni w Jedwabnem. Smiem twierdzic, ze jest zaklamanie historii. Zyje jesze swiadek w Kanadzie. Sluchalem jej relacji o tej zbrodni. Polacy byli zgromadzeni przymusem aby patrzec na to wszystko. porawcy rozmawiali w jezyku rosyjskim i niemieckim. Zgnelo tam ok. 200-tu Zydow a nie jak podaja sami zinteresowani 1 600-set. W calym regionie wschodnim nie zylo tylu Zydow. Informacje te sa podawane przez Polskich historykow i swiadkow tych wydarzen. Prosze wszystkich zainteresowanych zobaczyc dokument ” Zydokomuna ” Tam jest tez mowa o mordowaniu Polakow przez Zydow i nie tylko. Prosze tez poszukac materialow o obozie koncentracyjnym mieszczacym sie w Reducie. tam zginelo kilkaset tys. Polakow z rak glownie zydowskich. Oboz owiany tajemnica. Nie zgadzam sie z tym artykulem bo jest niewiarygodny i nie poparty dokumentacja. Kazdy moze napisac cos takiego, ze widzieli, ze sa swiadkowie. Tylko jak sa swiadkowie po stronie polskiej to jest to zaklamanie.

  • Telesfor Molas Odpowiedz

   Drodzy czytelnicy i komentujący, polecam lekturę:
   Albin Siwak autor, znany z telewizji działacz związkowy.
   Tytuł: „bez strachu” tylko III tomy.
   Praca oparta na dokumentach.
   Można też wpisać w internecie i poczytać lub posłuchać – „Albin Siwak”
   Naprawdę warto -rewelacja.
   POLACY tam jest wszystko jasno napisane,daty, nazwiska, miejscowości co robili żydzi z katolikami Polakami

   • Bombacjusz Odpowiedz

    Albin zbrojarz betoniarz Siwak? Jedna z największych mend końcowego PRLu, kompletny tuman, którym powszechnie gardzono nagle jako autorytet. Jak nisko trzeba upaść by Siwaka, którego imię używano jako wyzwiska uznać za wiarygodnego i godnego szacunku.

    • RobertW

     przecież wiadomo że ci wszyscy kato-narodowcy to tak naprawdę
     kryptokomuna, zakochani w Gomółce i tow. Moczarze, wystarczy posłuchać prezesika

  • Anonim Odpowiedz

   Mysle panie Piotrze, ze umiejetnosc przyznania sie do winy, zwlaszcza dla nas Polakow-Chrzescijan, to zaden wstyd i hanba. Nauczal o tym sw. Jan Pawel II (miedzy innymi rzecz jasna). Oczywiscie, ze byly fakty, kiedy Zydzi wspolpracowali z Niemcami, potem z UB i SB. Ale to nie zmienia faktu, ze aby oczekiwac szacunku dla naszej historii, sami musimy odniesc sie do niej z dystansem i szacunkiem. Pozdrawiam.

  • Anonim Odpowiedz

   Wszystko to propaganda «żydowska-anty Polska tak było dużo nienawiści ale kto ją prowokował ? Żydostwo zawsze się separowało od ludności Polskiej pomimo, że żyli jedli i pili na naszej ziemi zawsze byli8 dla Polaków parazyty

  • ffatman Odpowiedz

   Pogrom w Jedwabnem to prawda – zostalo to dość dobrze opisane w oficjalnych dokumentach IPN-u. Zatem należałoby się NAJPIERW dokształcić, zamiast uprawiać „politykę historyczną”. Pogrom w Jedwabnem jest jednym ze 100-150 udokumentowanych pogromów antyżydowskich, w których uczestniczyli Polacy w latach 1941-1642. Są lepiej udokumentowane niż rzeź wołyńska. Pogrom w Jedwabnem nie był zatem ani jedyny, ani największy. BYŁ za to pogromem symbolicznym, który przeproszony i upomnikowany mógł był pomóc „politykom historycznym” (wiemy, było, ZBADANO, przeprosiliśmy) zamieść pogromy pod dywan. SZCZĘŚCIEM, dla prawdy historycznej i badań, niezłomna postawa niezłomnych denialistów umacnia wolę badaczy ku prawdzie.
   Napisałem 1941-1942? Ach, zasugerowałem się pewną książką. TA fala pogromów i pojedynczych mordów na Żydach trwała od 1936 do 1946 roku.

   • kolo Odpowiedz

    Co ty bredzisz człowieku ? Jedyny świadek zdarzenia dziewczyna która przeżyła jedwabne sama mówi że to byli niemcy ..debilu… We łbie się przewraca ruski manipulancie.

    • Anonim

     Z dochodzenia IPN wynika jasno – Polacy wymordowali Żydów w Jedwabnem. I nie zakrzyczy tego żadna oenerowska szumowina.

  • Jerzy Wiśniewski Odpowiedz

   pogrom za pogrom?no to faktycznie warte opisania jako zbydlęcenie nawet inteligentów polskich i nie ma żadnego usprawiedliwienia. Jeśli ktoś zabija rodzinę włącznie z nieletnimi czy niemowlętami to tylko dla niego stryczek i hańba wieczna a w żadnym wypadku usprawiedliwienie dla zabijania w odwecie małych dziewczynek szpadlem

  • ciekawa Odpowiedz

   Podobno żydzi w Wąsoszu nie zgadzają się tak jak w Jedwabnem na ekshumację ofiar. Czegoś się obawiają?

  • CDN Odpowiedz

   Niestety. Mylisz się. Mój Ojciec, członek AK ps. „Kruk” wykonywał wyroki w czasie II wojny. Z tego co wiem było dość sporo Polaków, którzy. Wydawali, zabijali, wymuszali pieniądze na Żydach. My Polacy nie jesteśmy bez winy. I nie usprawiedliwiajmy się, że Żydzi współpracowali z Sowietami,
   P.S. O działalności Ojca dowiedziałem sie od rodziny. NIGDY nie wspomniał co robił w czasie wojny. Mówił jedynie jak było.

  • Anonim Odpowiedz

   Akurat co do jedwabnego zgadzam sie calkowicie. Polecam tez wszystkim film, ktory tlumaczy dlaczego Zydzi byli nienawidzeni przez tak wiele nacji: World Defeated The Wrong Enemy (You Tube)

  • wstydzacy sie polak Odpowiedz

   Jak zwykle polacy szlachetni, nieskazitelni -wstyd mi za tych pseudopolakow szukanie obrony a brak poczucia winy ,ciagle pokrzywdzeni przez wszystkich w sobie nie widzac winy.Bog na sztandarach a w kieszeni nabity pistolet ,w kazdym narodzie jest dobro i zlo czy to polak czy innej nacji osobnik.

  • Mirosław. Odpowiedz

   Dziękuję za poruszenie sprawy Jedwabnego.Tylko „żydom”przeszkadzała ekshumacja mająca stwierdzić co kryją miejsca zbiorowej mogiły.

  • Kaja Odpowiedz

   Jestem Polką, moja babcia pochodzi z okolic Jedwabnem. Wiele razy opowiadała nam o tym jak niektórzy Polacy mordowali Żydów, którym mieli pomóc. Jako nastolatka nie wierzyłam jej, nie rozumiałam, ale teraz wiem, że to prawda, którą się tuszowało przez lata. I bardzo mi wstyd za tych Polaków, chociaż wiem, że wielu też pomagało Żydom jak człowiek człowiekowi i sytuacja była też ciężka – można było za to pomaganie zginąć wraz z całą rodziną.

  • Anonim Odpowiedz

   piotr34.. 34′ od roku założenia obozu faszystowskich, rasistowskich dupków klęczących przed Hitlerem… dobrze zgaduję?

 2. Kuba Odpowiedz

  Co na to AK? Dlaczego nie wykonało wyroków na mieszkańcach de facto kolaborujących i współpracujących z Niemcami? No pewnie pół małego miasteczka ciężko wyłapać i rozstrzelać.

  • Sławomir Palarczyk Odpowiedz

   W czasie powstania warszawskiego zginęło 60 Żydów.Trzydziestu zamordowali w różnych napadach żołnierze AK (ograbiali chowających się w piwnicach uciekinierach z getta).Drugą trzydziestkę rozstrzelał oddział NSZ.Polecam książkę Michała Cichego „Polacy-Żydzi Czarne karty powstania”

   • Polak Odpowiedz

    Do Pana Sławomira NIE WIEM W JAKIM CELU ROZPOWSZECHNIA PAN TAKIE PEJSATE SENSACJE RODEM Z GAZETY URBANA ZŁY???WSTYD DLA POLAKA ŻYJĄCEGO W POLSCE O KTÓRĄ ODDZIAŁY AK , NSZ,NZW WALCZYŁY I GINEŁY W STRASZLIWYCH MĘCZARNIACH W UBECKICH KATOWNIACH. MYŚLĘ ŻE GDYBY TERAZ TAK SIE STAŁO TO PAN I PANU PODOBNI polacy PIERWSI UCIEKALI BY DALEKO PRZED SIEBIE ŻEBY CZASEM NIE WALCZYĆ ZA OJCZYZNĘ

  • ddd Odpowiedz

   @ Sławomir Palarczyk_
   AK w lipcu 44. r. jeszcze nie istniała. AK została powołana do życia dopiero 14/II/44.r. tak więc
   nie mogła interweniować, bo jej zwyczajnie jeszcze nie bylo.

   • Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

    Gwoli ścisłości, Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku, a chodziło Panu zapewne o to, że w związku z tym nie istniała jeszcze w lipcu 1941 roku (choć już wtedy istniały struktury Związku Walki Zbrojnej, poprzednika AK).

  • Anonim Odpowiedz

   Ale Armia Krajowa to tak naprawdę istniejąca od 1939 r. Służba Zwycięstwu Polski i późniejszy Związek Walki Zbrojnej. Więc organizacja istniała. Pytanie tylko czy wiedziała o tym?

 3. Anonim Odpowiedz

  Ciężko mi uwierzyć w te „rewelacje”. Po pierwsze samo uznanie za oczywistość, że zbrodni w Jedwabnem dokonali Polacy przeczy prawdzie, a po drugie nigdy nie słyszałem aby w jakimkolwiek polskim mieście Niemcy pozwolili na powstanie niezależnej, polskiej „straży obywatelskiej” czy niezależnej „polskiej policji”. W czasie okupacji coś takiego to absurd. Uznać istnienie czegoś takiego za coś normalnego mógł tylko ktoś absolutnie nie znający realiów okupowanej Polski.

 4. zgrzyt Odpowiedz

  Jak widać powyżej nienawiść zaślepia i nic na to nie wskazuje, by miało się to zmienić… człowiek to paskudne i zarazem zarozumiałe zwierze.

 5. Anonim Odpowiedz

  BUBHAHAHAHAHHAHA a nie było tam zsyłki na sybir i kazachstan? a na tych ziemiach zostali sami żydokomuchy? d”:D”D

 6. To sa bolszewickie brednie Odpowiedz

  Dobrze byloby gdyby panna Daniela Wołos przestala bezmyslnie kolportowac takie oszczerstwa.

  • walerianda Odpowiedz

   Ta panienka powinna co najmniej stracić polskie obywatelstwo.Może jest mężatką i ma dzieci to tym gorzej dla potomstwa. Jeżeli by napisała prawdę nawet gorzką to co innego ale za potwarz Narodu czeka ją nagroda, wyjazd do Izraela.

 7. grzegorz Odpowiedz

  Dobrze,a kto tu doda co żydzi po stronie bolszewickiej robili z Polakami,dlaczego nikt nie wspomni o mordach na Polakach po zajęciu wschodnich kresów,przed wojną panowało powiedzenie Żydowskie WASZA ULICA NASZA KAMIENICA Polacy.popyjcie resztki starszych ludzi którzy pamiętają te czasy gdy do żydowskich wsi i miasteczek Polacy nie mieli wstępu,ile razy grupy żydów rozbijały zabawy w polskich wsiach i miasteczkach przy tym także dochodziło do zabójstw i gwałtów,o tym nie można zapominać,dlatego takie tgz. pogromy były jedynie miejscowym aktem zemsty wynikającym z jakichś animozji wobec czyjegoś zachowania co w trakcie każdej wojny ma miejsce,nie gloryfikujmy żydów jako jedynych cierpiących wojn dotknęła wszystkie strony konfliktu także i tych którzy ją wywołali,wracając do kwestji żydowskiej,jeśli będziemy podążać torem autorów artykułu to okaże się że tylko żydzi są prześladowani tylko ich dotyczyła druga wojna światowa i tak dalej,na historię patrzmy zimnym okiem bez emocji żyjac w zgodzie ze wszystkimi ponieważ rozgrzebywanie historii tak odległej do niczego nie prowadzi chyba że ktoś chce na tym zarobić.Żyjmy pamięcią o zmarłych i uszanujmy siebie nawzajem.

  • Jowita Odpowiedz

   więc przeprowadź takie badania, napisz artykuł lub książkę, powołaj się na materiały źródłowe, archiwalia, zeznania, ect.
   na razie to jest Twoja subiektywna ocena nie poparta dowodami czy wiedzą historyczną

 8. Pawel Odpowiedz

  Pierwsza pozycja w biliografii Gross i Sasiedzi…litosci….czytajac teen artykul myslalem ze wstawiacie wyniki najnowszych badan,a podstawa jest ta k…wa Gross. Na odtrutke polecam Leszka Zebrowskiego.

  • sceptyk Odpowiedz

   PSEUDONAUKOWO O POGROMACH – recenzja dr. Marcina Urynowicza

   Eksterminacja ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej to, po długich latach zaniechania, wreszcie jeden z najważniejszych tematów współczesnej polskiej historiografii. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest jednak nie tylko coraz większa liczba publikacji, lecz także (naturalne poniekąd) obniżenie dotychczasowego ich poziomu. W coraz liczniejszym gronie autorów zdarzają się bowiem osoby nieznające podstawowych zasad warsztatu historyka, mało obyte z literaturą i źródłami, piszące w sposób imitujący pracę naukową, zastępujące samodzielne badania wnioskami innych autorów, a treść – przepisywanymi dokumentami. Modelowym przykładem piśmiennictwa tego rodzaju może być wydana w tym roku książka Mirosława Tryczyka Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów. Nie jest to publikacja naukowa, choć może sprawiać takie wrażenie. Autor mimo wielkiej liczby deklarowanych źródeł nie umie ich odpowiednio wykorzystać; nie uwzględnia dorobku dotychczasowej historiografii, choć ją zna i częściowo przywołuje; nie informuje o alternatywnych hipotezach, mimo że dokumenty i literatura o nich mówią; głosi jedną tezę, choć nawet przytaczany materiał archiwalny nie zawsze ją potwierdza, a czasami wręcz jej zaprzecza; nie martwi się sprzecznościami, bo sam ich nie dostrzega albo wierzy w niską inteligencję czytelnika (nie wiadomo, co gorsze). Około 80 proc. tekstu to relacje świadków. Z blisko pięciuset stron zaledwie 46 można interpretować jako tekst pochodzący od Mirosława Tryczyka, 27 zaś jako teksty dotyczące spraw technicznych, jak np. bibliografia czy źródła zdjęć. Reszta materiału to źródła, niejednokrotnie cytowane w sposób ciągły, na kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stronach, przetykane dłuższymi lub krótszymi komentarzami. W sumie, zarówno pod względem merytorycznym, konstrukcyjnym, jak i źródłoznawczym, publikacja ta jest jednym wielkim nieporozumieniem.
   Podejmuje ona temat udziału Polaków w pogromach ludności żydowskiej latem 1941 roku na ziemiach Białostocczyzny, po wybuchu wojny miedzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim oraz po wkroczeniu na ten teren Wehrmachtu. Jak wskazuje podtytuł, książka nawiązuje do publikacji Jana Tomasza Grossa Sąsiedzi (2000), która wywołała swego czasu długotrwałą dyskusję naukową i publicystyczną oraz zainspirowała już niejedną publikację.

   Autor (choć należałoby raczej mówić o osobie opracowującej lub redagującej wybrane źródła) forsuje tezę o samorzutnej i masowej akcji eksterminacyjnej z udziałem szerokich rzesz ludności polskiej, wymierzonej w ich sąsiadów narodowości żydowskiej, u której podstaw w pierwszej kolejności leżała ideologia antysemicka, a przy okazji, choć nie zawsze, także chęć rabunku. Dopasowane do tezy materiały źródłowe nie zostały poddane jakiejkolwiek krytyce, a ich treść nie jest konfrontowana z informacjami z innych źródeł. Zabieg taki, konieczny z punktu widzenia standardów naukowych, ujawniłby bowiem sporo wątpliwości i obnażył słabość argumentacji. Ale nawet bez tego prezentowana teza jest trudna do podtrzymania. I tak np. wielokrotnie mówi się o bandach czy grupach tych samych ludzi mordujących w kolejnych miejscowościach, podkreśla się zastraszenie, a nawet sterroryzowanie przeciętnych Polaków, mieszkańców tych terenów. Przeciekają informacje o życzliwie nastawionych Polakach, którzy ostrzegają swych żydowskich sąsiadów, pomagają oraz są z tego powodu, przez wyżej wymienione bandy, zabijani. Dokumentacja potwierdza też udział Niemców w zbrodniach, wykorzystywanie przez nich grup miejscowej ludności do akcji antyżydowskich, m.in. dla celów propagandowych, oraz otrzymanie przez Niemców rozkazu niepozostawiania żadnych śladów, „aby lokalne koła samoobrony nie mogły później powoływać się na [niemieckie] zarządzenia lub dane im polityczne zapewnienia”.

   Uwiarygodnienie tezy o powszechnym, masowym i ideowym udziale ludności polskiej w eksterminowaniu żydowskich sąsiadów wymagało odpowiedniej konstrukcji przygotowującej czytelnika na takie wieści. Miały temu służyć dwa początkowe rozdziały mówiące o tym, jak pisano niegdyś historię, oraz o nacjonalizmie w przedwojennej Polsce, a także komentarze wprowadzające do każdego rozdziału poświęconego historii danego miasteczka (w sumie dziesięć miejscowości głównych plus okolice Szczuczyna). Także tutaj jednak mało udana kompilacja myśli innych autorów miesza się z konkluzjami, których materiał źródłowy nie udowadniał, lub takimi, które są zaprzeczeniem całego dotychczasowego dorobku naukowego. Przykładem jest oryginalna myśl, jakoby Niemcy decydowali się na tzw. akcje oczyszczające (Reinigungsaktionen) z uwagi na zachętę ze strony Polaków. To dzięki entuzjastycznemu przyjęciu – jak twierdzi Tryczyk – uwierzyli oni w możność wykorzystania ludności polskiej do akcji eksterminacyjnych. Sam Reinhard Heydrich, szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, na wieść o antysemickiej postawie Polaków miał wydać zgodę na podjęcie tych akcji. Niemcy, jak sugeruje autor, mieli wręcz występować w roli obrońców Żydów, a do mordów dochodziło tam, gdzie zastraszona żandarmeria niemiecka nie mogła powstrzymać wielokrotnie liczniejszych od niej zastępów ludności polskiej.

   Taka publikacja nie powinna była się ukazać.

 9. Marek Zakrzewski Odpowiedz

  Drodzy Bracia Polacy , Drodzy Zydzi i oglupiani folkzdojcze . Jestem synem Bohatera Narodowego , czlonka AK , po zakonczeniu wojny – szefa wywiadu WIN [ Wolnosc i Niezawislosc ] zamordowanego w 47 r przez zbrodniarzy UB z dekretu o zdradzie Ojczyzny , ktory podczas Okupacji Niemieckiej uratowal – narazajac wlasne i wieloosobowej rodziny zycie – dwie ZYDOWSKIE dziewczynki , ktorym udalo sie uciec z transportu do Treblinki podczas pacyfikacji Wyszkowskiego Getta . Starsza siostre wyslalano na polskich papierach do pracy w fabryce broni w Niemczech , mlodsza przechowywana byla w naszym rodzinnym domu k / Warszawy , przechrzczona na katolicyzm uczeszczala do szkoly podstawowej w Powsinie , w ktorej to cudem nie doszlo do dekonspiracji kiedy nieswiadoma dziewczynka – jedyne Zydowskie dziecko w szkole , pochwalila sie przypadkowo wizytujacemu SS- manowi znajomoscia jezyka Niemieckiego .Odwolany przez kierowce Niemiec na szczescie nie wrocil aby porozmawiac z Bronia po niemiecku , najwidoczniej nie podejrzewajac ze jest Zydowka . Cala klasa a moze i cala szkola razem z moja ciocia ktora w niej uczyla byla by natychmiast rozstrzelana . Zabrana natychmiast do Rembertowa w ktorym pozostala do konca okupacji Niemieckiej . W/g historycznej ” prawdy ” gloszonej przez wrogow Polski i Polakow , tak AK jak i WIN mialy byc zekomo organizacjami ” ANTYSEMICKIMI ” o czym szczeka sie do tej pory . Jak wiec Szef Wywiadu tej Organizacji „nienawidzacej i mordujacej Zydow ” , narazal by wlasne , rodziny i calej szkoly podstawowej zycie dla ratowania jednego Zydowskiego dziecka . Czy nie zakrawa to na pier. paradoks ? Ojca mojego odznaczono Polonia Restituta i medalem Sprawiedliwych , ktore to honory odbieralem osobiscie w jego imieniu . Aresztowany w Olsztynie wczesnym rankiem 47-go roku przez oprawcow mowiacy sowieckim akcentem , osadzony i zamordowany PRZEZ TYCH , KTORYM WCZESNIEJ RATOWAL ZYCIE – Sowieckich Zydow , wyslanych przez Stalina do objecia wszystkich sektorow wladzy i informacji , ktorzy natychmiast stwarzajac aparat represji i terroru wymordowali oddzialy AK , WIN , Zolnierzy Andersa , i wszelka Polska opozycje ktora ocalala od Katynskiego mordu . Polacy masowo mordowali Zydow ??? Jedwabne ??? Przepraszanie Swiata za zbrodnie przez kogo – POLAKA czy Zyda ??? . Nie macie rodacy dostepu do wywiadow z dwojgiem odnalezionych niedawno staruszkow – swiadkow z
  Jedwabnego ? Ultimatum do tamtejszej ludnosci – jesli nie spedzicie wlasnymi lapami , to zostaniecie natychmiast rozstrzelani !!! Trudno to zrozumiec i przyjac ? Byly w tym konkretnym przypadku inne alternatywy ? Jaka ludnosc wystawila Leninowi pomnik w Jedwabnem po wejsciu okupacyjnej Armii Czerwonej . Kto podczas okupacji Niemieckiej Europy , jako jedyny – mial dostep do spisu ludnosci Zydowskiej w Zydowskich – zamknietych komunach . Kto wspolpracowal z Niemcami ulatwiajac natychmiastowe pacyfikacje na Wegrzech , Francji , Niemczech , Hiszpanii itd . Jakiej etnicznosci byli KAPPO , POLICJA W GETTACH , SELEKCJONERZY W OBOZACH , KONFIDENCI – dla ratowania wlasnego zycia czy oieniedzy . Polacy jedynie byli SZMALCOWNIKAMI ? Nie chcecie uczyc sie historii lub przyznac do wlasnego BARBARZYNSTWA . Wierze , ze nie wszyscy Zydzi sa tak perfidni . Znam wspanialych , choc niewielu . Bronia nas – Polakow przed wlasna zaraza , okazuja wdziecznosc za ostatnie 1000 lat gosciny dzieki ktorej przezyli i rozwijali sie jako narod wypier .. na przestrzeni wiekow ponad 47 razy zewszad , gdziekolwiek starali sie zaaklimatyzowac . Nie mowi to nic nikomu ? Tak Q – mac mieli zle w tym antysemickim kraju ? Przez stulecia zylismy ramie w ramie az raptem przyszlo nam Polakom do glowy wywolac II Wojne Swiatowa , zbudowac Obozy Smierci i nastepnie ich wymordowac , i to bardziej brutalnie niz ” broniacy ” sie Niemcy . Ps Za Polski szlacheckiej , kiedy popelniono jakis nonsens mawiano – panie , pohamoj sie ! Teraz malezy zmienic na – chamie , opanuj sie !!!

  • Anonim Odpowiedz

   Moze to szok dla wszystkich…polacy to nietylko AK, to tez oprawcy,ofiary,mordercy,meczennicy …jak inny narod. I to ma sie AK, jak piernik do wiatraka….ze ktos jest patriota, to inny niemoze byc morderca. Ludzie! Nienawisc i zawisc ,to czysto ludzkie……a moze POLACY to MARSJANIE I BOGOWIE, a jak tak to rozumiem! Zejdzie ludzie na ziemie…ze jeden byl w AK/ARMIA KRAJOWA to ten drugi moze byl morderca ze zwykla zawiscia, a trzeci tez byl w AK ,ale „AFRICA KORPS” i to wcale nieubliza tym pierwszym….bo oni walczyli za sprawiedliwy kraj…mam nadzieje! A wszyscy byli bracmi…….A moze Poska/Polacy to „Jesus Narodow”………..i tylko nic nad glowami nie swieci…dziwne! Co ma Marek z Poznania, do tego co czyni Alfons z Lublina? Ano nic!Moze tylko miec nadzieje ,ze takich jest malo, ale sa! I prosze niemieszac i mylic patriotow z nacjonalistami…..bo to jak powiedziec…”Samaryta ,to byl egoista”. Polska jest wspolnym dobrem…. nietylko narodowych Polonusow!

   • CZESŁAW BEDNAREK Odpowiedz

    NIE byłem na kresach i nie mam rodziny na wschodzie Polski / żona miała tylko babkę z wielkiego gospodarstwa za Lwowem
    na wschodnich kresach/ – tak uciekali przed Ukraińcami,że .. trafili na Zywiecczyzne. I TO MNIE oburza , BO o rzezi na WOŁYNIU w sumie mało sie mówi.Ja natomiast Wielkopolska TU Niemcy się nie bawili za byle wykroczenie kara smierci , wywózka, OBÓZ PRACY/mój ojciec;/ , etc jedna z form kary śmierci było ścięcie toporem na pniu.tak że barbarzyństwo miao wspólny wymiar/ świetnie to opisał min S, Piasecki/ i tych ze wschodu i „swiatłych” NiEmców bylo podobne. To co natomiast wyrabiano w POTULICACH -MIN. RĘKAMI POLSKICH KAPO. relacja mojej matki /niedawno zmarłej/szkoda pisac. Minęlo wiele lat i przyznam ,ze po TYLU LATACH PISZEMY – PROWOKAWANI może przez lobby żydowskie tylko o tych sprawach .Polacy mordowali lub byli wielcy dla żydów .W sumie TO SAMO DZIAŁO SIE W CAŁEJ EUROPIE TYCH LAT- FRANCJA!!! CHORWACJA ETC

   • Wnuczka AKowca Odpowiedz

    Polska jest wspólnym dobrem…. nie tylko narodowych Polonusow! Dobrze,że nie dodałeś jeszcze narodu wybranego.JA śmiem twierdzić, że jest domem tylko Polonusów, jak sama nazwa wskazuje. Reszta paszoł WON!!! WON!!! Mój dziadek ratował Żydów w czasie wojny, ja nie ratowałabym nikogo, wiedząc jakich zbrodni dokonali na nas po wojnie. Dziadek był torturowany przez UB a uratował go oficer polityczny Żyd, którego on uratował w czasie wojny z rodziną. Paradoks he, he. Polacy wykonywali wyroki śmierci na konfidentach żydowskich kolaborujących i z Niemcami i z bolszewią, tych samych, co stworzyli po wojnie przedsiębiorstwo holocaust, Żydów z NY i Judeii. Obrzydliwe.

  • Karol Luger Odpowiedz

   Dokładnie kolego !! Wielu ludzi w tym kraju nie zna historii i łykają jak młode palikany co propaganda wymyśli. Mnie też bardzo boli żydowska perfidia i z nią będę walczył !!

 10. realman Odpowiedz

  polskie [geniusze] wtórne, nic nie dotrze do tego po***anego narodu, zawsze będą się zrec miedzy soba

  Redakcja: Komentarze to nie miejsce na wulgaryzmy i obrażanie innych

 11. Karol Luger Odpowiedz

  Nie mam słów by odpowiednio obelżywie opisać to co przeczytałem !! Zwrócę się jednak do autora .. Powiedz Ty mi człowieku , dlaczego k**** nie masz odwagi napisać jak było na prawdę ? Płacą Ci za te półprawdy czy szukasz rozgłosu ?? Ja nie mówię ,że nikt zydowi nie dał po gębie czy baby nie przeleciał ,ale dlaczego nie napiszesz co było powodem tej nienawiści !!!! Dlaczego nie napisałeś,że w 39 roku jak przyszli sowieci to żydy nas sprzedawali dla NKWD , kolaborowali jak tylko mogli by sie przypodobać sowietom ! Dlaczego nie napisałeś ,że gdy już daną rodzinę uprzednio sprzedaną sowietam na zsyłkę deportowano, to żyd wchodził w jego majątek !! Tak samo było w powstaniu styczniowym !! Żydom władze carskie dały specjalny dekret!! Ty na prawdę sądzisz jak michnik ,że tu wszyscy to barany?? A może sam jesteś żydem to miej odwage to powiedzieć, będzie wszystko jasne i nie będzie sensu nawet tego komentować !!! Piszesz o terenach z których pochodzę, ale z racji wieku nie było mnie tam i nie udowodnię jaka była prawda.. Zresztą Ty jak typowy zyd nie wiesz sam ilu tych rzekomo pomorodowanych przez polaków zydów było 250 czy 1200.. spora rozbieżność Emotikon grin jednak znając waszą zachłanność sądzę ,że 2000 0000 Emotikon grin Pasuje ?? Taka sama prawda jak was zginęło 6 000 000 , nie jednego historyka zniszczono jak udowadniał wasze kłamstwa !! Synonimem żyda jest kłamstwo, on nigdy nie mówi prawdy. W Jedwabnem zydów mieliśmy spalić w stodole.. To kurwa dlaczego podczas wykopalisk znaleziono tam 65 łusek mauser ???? Dlaczego po tym znalezisku nagle żydzi z Izraela zabronili dalszych wykopalisk bo rzekomo nie wolno zakłócać im spokoju !! Dobrze gracie, ale mam smutną wiadomość dla was, to coraz mniej sie sprzedaje Emotikon smile Wy byscie chcieli zeby po wsze czasy wam płacono odszkodowania i po wsze czasy macie byc tym narodem wybranym i ucisnionym.. Hednak k***, *** nie umiecie odrobic lekcji !! Tyle razy was mordowano o nienawidzono, i tyle pogromów przeszliście i dalej tacy sami, wy nigdy się nie zmienicie ***!! Za to jak się zachowaliście po wkroczeniu sowietów to absolutnie nie dziwi mnie zachowanie ludności bo sam bym tez się ostro wk*** na was. Musicie zdzierżyć myśl, ze ta ziemia była zawsze polska i bedzie polska ,a wy ?? wy nawet w 50% swojej społeczności rozsianej po świecie nie chcecie włsnego panstwa..Dlaczego? Bo panstwo trzeba utrzymywać a tak można p*** Tak… To nie mój wymysł to prawda..Nie chcę mi się już pisać o tym co zydzi robili po wojnie z polskimi patriotami … Sa uczciwi żydzi ale jest ich garstka…N

  Redakcja: Komentarz poddany edycji z powodu obecności wulgaryzmów.

  • Zbig Odpowiedz

   „Powiedz Ty mi człowieku, dlaczego […] nie masz odwagi napisać jak było na prawdę?” Na prawdę to było tak, że wśród nas więcej było szmalcowników niż sprawiedliwych wśród narodów świata. I o tym trzeba też mówić i to głośno, jeżeli chcemy zachować honor. Inaczej będziemy małymi, fałszywymi gnidami, którzy nie potrafią przyznać się do popełnionych błędów.

   • AnnaD Odpowiedz

    Ten artykuł jest obrzydliwy a ilość nienawiści do Polski i ignorancji niektórych komentatorów tragiczna. Wbijcie sobie do głowy tłumoki, volskdojcze i ruskie agenty kto zarządzał tym terenem i kto jest odpowiedzialny za bezprawie? Byli to NIEMCY i ROSJANIE i tego się nie da wymazać z historii choćbyście pękli, choćby nie wiem kto was sponsorował i ile byście nie inwestowali w tę antypolską propagandę.

   • Marek Odpowiedz

    Zbig – Wszelka zweryfikowana wiedza historyczna wskazuje na to, że jest dokładnie na odwrót niż , to co piszesz w komentarzu.

 12. RS Odpowiedz

  Polactwo jest nieugięte, przyjmuje do wiadomości tylko te informacje w których jesteśmy ofiarami, szlachetnymi obrońcami lub bojownikami o wolność „waszą i naszą”. Historie w których Polacy są katami to naturalnie propaganda – żydów , komunistów , żydo-bolszewików, cyklistów i o zgrozo! motocyklistów!!! ( żołnierze „wyklęci” to byli zwykli bandyci – śp. babcia bała się ich bardziej niż Niemców)

  • Siergiej Nilus Odpowiedz

   Zydostwo jest nieugiete.Ostatnie sto lat zmasowanego antypolskiego ataku,kolaboracji z najezdzca,wymyslone 6 mln,Judeopolonia,zydokomuna,amnestia dla zydow ktorzy dopuscili sie zbrodni w czasie wojny na wspolbraciach,stworzenie „Przedsiebiorstwa Holokaust” cynicznie dorabiajacego sie na smierci swoich braci w wierze i tworzenie miedzynarodowych oszczerstw pasujacych pod ta narracje w ktorym penalizowanie klamstwa oswiecimskiego czy szafowanie antysemityzmem jest idealnym przykladem.Kto jak kto ale zyd nie bedzie mnie moralnosci uczyl.

 13. fred Odpowiedz

  Dobrze znam prawdę.Na początku lat 60tych widziałem kamień w Jedwabnem ,a na nim
  liczbę 1600 pomordowanych przez NIEMCÓW HITLEROWCÓW.
  Po wojnie w okoliczna ludność dobrze wiedziała jak odbywała się ta eksterminacja.
  Robili to wyłącznie Niemcy,za pomocą broni palnej.Pisanie,że Polacy strzelali uwłacza
  godności narodu i prawdzie.Ileż namnożyło się tych plugawych łgarstw..Z owych 1600 ofiar zeszli na ok.200.
  Tylko głupi i nie znający prawdziwej historii uwierzy,że ci mityczni naziści dali by Polakom
  „strzelać” do swojej zdobyczy.
  Poczytajcie jacy byli dobrzy Niemcy dla Polaków w tamtych okolicach.Czerwony Bór itp.
  O tym nie napiszą rozdarci,szukający samozniszczenia zaprzańcy.
  o prawdzie naszych czasów jest w: MIASTO ZAKAZANE NA FREDROMAN.BLOGSPOT.COM

  • Jowita Odpowiedz

   wyniki śledztwa IPN mówią, że ofiar pogromu w Jedwabnem było „nie mniej niż 340”
   może to i żadna różnica z punktu widzenia dzisiejszego internauty, 140 osób w te lub tamte! Ale tak sobie myślę: jakby w tej liczbie byli moi znajomi, przyjaciele, miła Pani ze sklepu albo ta babcia, która zawsze pozwalała dzieciakom kraść jabłka ze swojego sadu, to czy nadal było by to bez różnicy.

   A co do dyskusji czy w Jedwabnem doszło do pogromu czy nie doszło: przed 1950r zapadły wyroki w tej sprawie, łącznie z karą śmierci, później złagodzoną. Wtedy jeszcze żyli uczestnicy i świadkowie i byli bardziej wiarygodni od gapia, który oglądał pamiątkowy kamień w latach ’60.

 14. Peter Odpowiedz

  Idź do Yad Vashem, do ogrodu „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, policz tam tabliczki z polskimi nazwiskami, mając świadomość, że jedynie w Polsce, za pomoc Żydom groziła kara śmierci.
  ***********
  Idź do bogatej Ameryki i Wielkiej Brytanii i zapytaj. Ilu Braci w Wierze przyjęli przed wojną, kiedy oni szukali Nowego Domu i Nowego Pokoju, przed wściekłością niemieckich morderców.
  ***********
  Idź na grób Ireny Stanisławy Sendlerowej i powiedz jej DLACZEGO piszesz tylko o złych Polakach. Dawid przyjeżdża co roku z Izraela na jej grób i odmawia „Kadisz jatom” i „Ojcze Nasz”. Będzie przyjeżdżał aż do śmierci. Jest jednym z ocalonych dzieci.
  ***********
  9 Panie, prowadź mię w sprawiedliwości twojej, dla nieprzyjaciół moich prostuj przed obliczem twoim drogę moją.
  10 Albowiem nie masz w ustach ich prawdy, serce ich jest marne;
  11 grobem otwartym gardło ich, językami swymi zdradliwie działali. Osądź ich Boże! Niechaj upadną od myśli swoich; wedle mnóstwa niezbożności ich wypędź ich, bo cię rozdrażnili, Panie! –
  12 A niech się rozweselą wszyscy, którzy nadzieję ma ją w tobie, na wieki radować się będą, i będziesz mieszkał wśród nich. I będą się chlubić w tobie wszyscy, którzy miłują imię twoje,
  13 albowiem ty będziesz błogosławił sprawiedliwemu. Panie, jak tarczą dobrej woli twej otoczyłeś nas.

  Ile artykułów o tych SPRAWIEDLIWYCH napisałaś? Ilu Polaków którzy zginęli razem z ukrywanymi Żydami, wymieniłaś? Czy dałaś SPRAWIEDLIWE świadectwo?

 15. Dex Odpowiedz

  Co się dziwić polskim zbrodniom wojennym opisanym w artykule skoro w okresie międzywojennym Polacy robili dokładnie to samo. Nie bez powodu Polskę nazywano „krajem pogromów”. Nie próżnowali. Ledwo nasz kraj odzyskał niepodległość a już Polacy rzucili się do pogromów i to inicjowanych często przez Wojsko Polskie. Skala rabunków, gwałtów, mordów, podpaleń żydowskich domów, sklepów była taka, że przez Europę i USA przetoczyły się masowe demonstracje przeciwko polskim masakrom. Wtedy! Kiedy Europa zajęta była lizaniem wojennych ran a w Wersalu konferencja pokojowa decydowała o naszych granicach! I tak dzięki antysemickiemu zdziczeniu wprowadzono plebiscyty, zostaliśmy bez Gdańska oraz zmuszono nas do podpisania upokarzającego traktatu o mniejszościach. Pogromy we Lwowie, Kielcach, Kaliszu, Pińsku, Lidzie, Wilnie, Lublinie, Radomiu, Częstochowie, Słobótce, Mińsku, polski obóz koncentracyjny dla Żydów w Jabłonnej, potem „kryształowa noc” w Myślenicach itd., itd. To, jak i podnieta faszyzmem czy antysemickie demonstracje z hasłami „precz z Żydami”, „Precz z Żydowską sztuką” czy „Nie kupuj u Żyda” były polską rzeczywistością dwudziestolecia. Nic więc dziwnego, że już 3 dnia II wojny światowej (!) w Bydgoszczy Polacy urządzili sobie „krwawą niedzielę”. A potem wspomniany Goniądz, Wąsocz, mordowanie kobiet i dzieci w Dubinkach i wiele wiele innych. Co dziwić może najbardziej to to, że nawet po upiornych doświadczeniach wojennych (które powinny być otrzeźwiającym kubłem zimnej wody) ciągoty do wyżywania się na Żydach w Polakach pozostały. Kielce, Kraków, Rzeszów..

  • CZB Odpowiedz

   Odpowiem krótko, jestem stary znam Poznań Powstanie Wielkopolskie TUTAJ ZYDZI POPARLI NIEMCÓW.Stąd u nas po tylu latach nie popiera sie NARODU WYBRANEGO . Po Powstaniu przewaga Zydów uciekla do Berlina i Wrocławia/ w POZNANIU PO POWSTANIU BYŁO OKOLO 4 TYS A NP W ŁODZI 300 000..W latach kazni hitlerowskiej pierwsi zostali zamordowani w Niemczech – jako nuworysze PISZĘ TO BO PRZYJECHAŁEM PO WIELU LATACH DO POZNANIA Z WROCKA I PYTAŁEM SKAD W MIARE TOLERANCJA WE WROCŁAWIU A POZNAN JEST TAKI JAKI JEST CÓŻ HISTORIA..

  • Marek Odpowiedz

   Dex, poplątanie z pomieszaniem oraz stekiem kłamstw. Jak piszesz takie rewelacje, to od razu podaj ich źródło, bo to brzmi zupełnie niewiarygodnie.

 16. Anonim Odpowiedz

  Nigdy nie czytalem od niemca lub od zyda cos zlego na swoj kraj,tylko polacy sa tak dobroduszni ze pokazujac swoje wojenne grzechy,dlatego bici jestescie w dupe,napewno nie popieram zadnego zabujstwa ale to byla wojna fakt powinno sie osadzic takich ludzi,gdy by to napisal Gross pewno bym przelknol to,za 20 lat wszyscy beda sie uczyli ze polacy wywolali wojne a nazista to wlasnie polak

 17. Anonim Odpowiedz

  Wołyń – to nie pogrom, Katyń – też nie, natomiast zabicie 250 Żydów autor nazywa pogromem, więc czegoś tu chyba nie rozumiem. Natomiast zwracam uwagę, że owe ataki na Żydów miały miejsce na terenach , które po 39 roku okupowali Sowieci. Znałam osobiście człowieka, który pochodził z obecnych terenów Białorusi i opowiadał, że po wkroczeniu Rosjan, to Żyd przyprowadził „Ruskich” po jego brata, który był listonoszem i to dzięki Żydom aresztowano urzędników państwowych, którzy nie zdążyli się ukryć..Dlatego można przypuszczać, że w dużej mierze agresywne postępowanie wobec Żydów miało swoje uzasadnienie w chęci odwetu. Absolutnie nie bronię Polaków, bo i w naszym narodzie zdarzają się wypaczone jednostki, ale śmiem wątpić w samodzielne akcje Polaków po wkroczeniu Niemców i zastanawia mnie to, że jeżeli Polacy tak dybali na majątki żydowskie, to czemu nie mordowali Żydów już w czasie wkraczania Rosjan. Z relacji zwykłych , prostych ludzi wiem, że np. mieszkania żydowskie były często na miejscu czyszczone (przez Niemców )z łatwych do wyniesienia kosztowności i plombowane, a Polacy bali się do nich zbliżać, gdyż za to groziła kara śmierci. Zdarzali się pewnie cwani ryzykanci bez skrupułów, ale w każdym narodzie tacy się zdarzają, a ja nie zamierzam się za nich wstydzić i dawać wbijać w poczucie winy.

  • Jowita Odpowiedz

   poczytaj sobie niemieckie komentarze do filmu „nasze matki, nasi ojcowie” lub co ciekawsze artykuły z izraelskiego Haaretz

  • Nasz publicysta | Krzysztof Śpiewla Odpowiedz

   Z encyklopedycznej definicji: „Współcześnie, za rosyjskim погром, słowo to jest używane najczęściej w odniesieniu do zbiorowych, brutalnych ataków na przedstawicieli mniejszości narodowych […]”.

 18. Mariusz Żabiński Odpowiedz

  Polacy i żydzi byli ofiarą Jedwabnem. A nie jak głosi propaganda sami żydzi gdzie jeszcze Polacy mieli być oprawcami. Polacy byli w tamtym momencie zniesieni do roli narzędzia a nie jak głosi propaganda do ochoczo nastawionych – niezależnie od obecności Niemców – żydożerców i morderców. Mogę to wykazać na bazie socjocybernetyki.

  „oskarżonych o kolaborację z Armią Czerwoną” – hmmm czyli zdrajców nie wolno osądzać? Rozumiem ze to wynika z dzisiejszej mentalności poprawności politycznej… Problem w tym że jest to ahistoryzm czyli naginanie historii przez wzgląd na współczesność.

 19. Piotr Odpowiedz

  Bycie żydem byciem żydem, a komunizm komunizmem.
  Oficjalna propaganda przedstawia żydów żyjących na tamtych terenach w tamtym czasie jako w zasadzie taki katolickich świętych którzy do nic nie robili tylko studiowali Torę do porzygu.
  I tym się właśnie różnią opracowania wielu historyków od hagiograficznych laurek katolickich świętych że święci studiują Torę zamiast odmawiać zdrowaśki.
  Choć wśród żydów było wielu porządnych ludzi, to niestety większość opowiedziała się za komunizmem.
  Wielu żydów czynnie pomagało armii czerwonej i komunistycznemu gestapo NKWD w wprowadzaniu komunistycznego porządku i absurdalnej ekonomii.
  Negowanie oczywistych faktów potwierdzonych wieloma świadectwami prowadzi do nikąd.
  Jeśli ktoś dostał za to że współpracował z NKWD, za to że donosił na swoich polskich sąsiadów i spowodował wywózkę ich na sybir,
  to dostał za to że był komunistą a nie za to że był żydem.
  To była słuszna i sprawiedliwa odpłata za zbrodnie których się dopuścił i my Polacy nie mamy czego się wstydzić.

   • Telesfor Molas Odpowiedz

    Nie chodzi o osobę pana Albina Siwaka, tylko o dokumenty na podstawie , których pisał co robią i robili żydzi w Polsce i na świecie.
    Może najpierw zapoznać się z tym co pisał i pisze Pan Albin Siwak, można też posłuchać w internecie, a później skrytykować, i podać co nie jest zgodne z prawdą.
    Pewna grupa osobników potrafi tylko poniżać, wyzywać, pogardzać jak ktoś pisze prawdę o tym jacy byli i są żydzi.
    Pozdrawiam, zwłaszcza tych co zechcą się zapoznać z tym: co potrafią przeczytać lub posłuchać Pana Albina Siwaka.
    P.S. Nie jestem i nigdy nie byłem w żadnej partii.

    • piotr

     Kwestia co kto pisał i napiszę jest tu drguorzędną. Kolaboracja nie ma narodowści, dla kogoś może to być okrutne że oddział wykonywał od kary chłosty do kary śmierci wyroki na kolaborantach w zależności od popełnionego czynu. Ci ludzie widzieli jak komuniści działają co robią, często miali wiedzę historyczyną. W II RP często komuniści byli osadzani w więźniach czy obozach odosobnienia za ich działaność, niektórzy nazwą to prześladowaniem politycznym, ale teraz możemny się temu nie dziwić, jeżeli ówczesne władze mechanizmy działania komunizmu sowieckiego znali na terenach Rosji Carskiej, na początku Piłsudski miał większą symaptię podobno do bolszewików niż „białych” Rosjan, ale to ze względu na doświadczenia życiowe. Później jego stosunek do czerwonej zarazy był stanowczy, bo jak Hitler się bawił w prześladowania w latach 30-tych to Stalin, Lenin mieli już juz licznik ofiar milionowy na koncie, kto to ignoruje ten albo jest debilem albo komunistą ;)

 20. tissol Odpowiedz

  Nie wiem, jak można opierać się na „Sąsiadach”, to książka która zawiera masę najbardziej prostych błędów. Widać, że autor nigdy nie był w miejscach, które opisuje.
  Życzę autorowi tego tekstu, żeby tak dokładnie opisał wszystkie mordy na Polakach, dokonane przez Żydów spod czerwonej gwiazdy i Niemców spod swastyki w czasie II wojny !

 21. fred Odpowiedz

  Gap widział co miało być prawdą,widzi teraz już inną prawdę.Ty wyczytuj prawdę z Wiłkomirskiego,
  malowanego ptaka,grosa i innych trzymających prawdę.dla bydła.
  ludziom polecam miasto zakazane na fredroman.blogspot.com

 22. WiN Odpowiedz

  Czy przeprowadzono badania naukowe i śledztwo na temat czy rajgrodzcy Żydzi współpracowali z Sowietami w eksterminacji ludności polskiej? Jeśli tak a bardzo możliwe że tak, bo wszędzie współpracowali z Sowietami, to historię należałoby opowiedzieć tak: We wrześniu 1939 r. do Rajgrodu weszły wojska sowieckie. Od października 1939 r. dzięki denuncjacji ludności żydowskiej aresztowano i wymordowano bądź wywieziono do sowieckich obozów zagłady polską elitę lokalną: inteligencję, urzędników, kolejarzy, policjantów, nauczycieli, weteranów wojny 1920 r. Współpracę kolaborantów ułatwiało żydowskie pochodzenie wielu spośród funkcjonariuszy sowieckiej tajnej policji. Część ocalonych z tej zagłady Polaków po wkroczeniu Niemców wzięła odwet na żydowskich kolaborantach jak również Bogu ducha winnych pozostałych Żydach. W rezultacie Niemcy wymordowali obywateli II RP pochodzenia żydowskiego w Rajgrodzie natomiast niektórzy Polacy pomagali w identyfikowaniu i wyselekcjonowaniu miejscowych Żydów, co pomimo doznanych krzywd było czynem nie zasługującym na aprobatę. Brzmi jakby inaczej nieprawdaż?

 23. jerzy Odpowiedz

  dupe…k co pisze takie artykoly .z G/grasem zazem wziety .wedlug nie zaleznych zrodel zydzi przyczynili sie do zamordowania podczas II wojny i po niej do 60 roku ok.60 -80tys polakow 10 tys. slazakow.
  np.jedno z nich to mord w koniuchach; wikipedia
  Zbrodnia w Koniuchach[edytuj]
  Zbrodnia w Koniuchach – masakra dokonana 29 stycznia 1944 przez partyzantów radzieckich (Rosjan i Litwinów) Genrikasa Zimanasa i żydowskich Jaakowa Prennera na co najmniej 38 polskich mieszkańcach (mężczyznach, kobietach i dzieciach; najmłodsze miało 2 lata) wsi Koniuchy (dziś na terenie Litwy, dawniej w II Rzeczypospolitej w województwie nowogródzkim w powiecie lidzkim)[1].

  W czasie pogromu we wsi spalono większość domów, oprócz zamordowanych co najmniej kilkunastu mieszkańców zostało rannych, a przynajmniej jedna osoba z nich zmarła następnie z ran. Przed atakiem wieś zamieszkana była przez około 300 polskich mieszkańców, istniało w niej około 60 zabudowań. Partyzanci radzieccy wcześniej często rekwirowali mieszkańcom wsi żywność, ubrania i bydło, dlatego też tutejsi mieszkańcy powołali niewielki ochotniczy oddział samoobrony.

  W sprawie masakry w Koniuchach prowadzone jest śledztwo IPN. Dotychczas ustalono, że napadu dokonały radzieckie oddziały partyzanckie stacjonujące w Puszczy Rudnickiej: „Śmierć faszyzmowi” i „Margirio”, wchodzące w skład Brygady Wileńskiej Litewskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego, oraz „Śmierć okupantowi”, wchodzący w skład Brygady Kowieńskiej. Do oddziałów tych należeli Rosjanie i Litwini, większość oddziału „Śmierć okupantowi” tworzyli Żydzi i żołnierze Armii Czerwonej zbiegli z obozów jenieckich. Oddział żydowski liczył 50 ludzi, a oddziały rosyjsko-litewskie około 70 osób. Dowódcami byli Jakub Penner i Samuel Kaplinsky. Według jednego z napastników, Chaima Lazara, celem operacji była zagłada całej ludności łącznie z dziećmi jako przykład służący zastraszeniu reszty wiosek. Według ustaleń Kongresu Polonii Kanadyjskiej, będących podstawą wszczęcia śledztwa, liczba zabitych była większa (ok. 130).

 24. Zdegustowany Odpowiedz

  Mam rodzinę w Wąsoszu i z wielu relacji wiem, że to co tu jest napisane to nieprawda. Zrobiła to banda zwyrodnialców, którzy sterroryzowali pozostałych. Byli tak zdegenerowali, że groźbami zmusili ich do sprzątania zwłok… póżniej te osoby idealnie odnalazły się w PRLu. nie chcę się tu rozpisywać… co do pozostałych miejscowości nie wiem jak bardzo opis różni się od stanu faktycznego.

 25. WARSZAWA Odpowiedz

  Jak widac mamy tutaj sporo antypolskich opinii i ludzi je powielajacych oczywiscie anonimowo ! Mysle ,ze w natloku zbrodni ludobojcow z Niemiec nie mamy sobie nic do wypomnienia ! Nasz kraj nie kolaborowal z Hitlerem jak Francja ,Wlochy,Austria i inni . tam szukajcie winnych nie w Polsce ! Jedwabne to kolejne klamstwo i zbrodnie przypisane nie tym co sa winni ! Niemcy chca rozmyc wlasne winy i czynnie placac uczestnicza w zaklamywaniu prawdy historycznej i jak widzimy pomagaja im za kase nawet zydzi !
  Wszystkim tym co urodzili sie w Polsce i wykarmili na jej chlebie o teraz szkaluja nasze dobre imie jak Gross itd. proponuje przesledzic ile to Polakow wymordowali oprawcy zydowscy z NKWD i UB dodam ,ze to Polska poniosla najwieksza ofiare w skali do ilosci mieszkancow w drugiej wojnie swiatowej i powinni wszyscy o tym wiedziec i to pamietac !

 26. Ajzenman Odpowiedz

  Wstyd i Hańba pisać takie artykuły!! – takie kłamliwe paszkwile powinny być ścigane z urzędu!! Jak wam nie wstyd publikować coś takiego ?? źródła ?? Antypolskie książki ?? Wstydzić to się mogą Żydzi za kolaborację z bolszewikami za donosy na swoich za uległość w stosunku do okupantów – wreszcie za współudział w holocauście – to żydzi byli nadzorcami w gettach i obozach – może o tym ktoś napisze artykuł??

 27. Paweł Odpowiedz

  Czytając te komentarze a wcześniej artykuł, oczywiście, mam wrażenie, że niewielu jest w stanie patrzeć na opisywane wydarzenia bez emocji. Gorzej, obawiam się, że przy takiej jak w Polsce polityce i nauczaniu historii nigdy bezstronnie tych spraw nie da się rozsądzić, zbadać.
  Widzę jak bardzo jest to trudne. I tym większy mam szacunek dla Niemców, którzy jednak potrafili się ze swoją historią rozliczyć. A przecież było to nieporównywalnie trudniejsze. Ich rola jednoznaczna.

  • Jowita Odpowiedz

   myślę, że Niemcy do dziś się z historią nie rozliczyli, jedynie przyjęli „politycznie poprawne” stanowisko w sprawie IIWŚ
   dla rozliczenia z historią niezbędny jest upływ czasu i nie wystarczy kilkadziesiąt lat. Zbrodnie inkwizycji czy ciemna strona krucjat jest dla nas, dzisiaj historią wywołującą umiarkowane emocje, może tak samo stanie się z historią IIWŚ czy Jedwabnego za kilkaset lat

 28. maciejmakro Odpowiedz

  Bzdura pisana w masochistycznym uniesieniu samobiczowania za domniemane zbrodnie.
  Całe modus operandi tych pogromów było charakterystyczne dla Niemców, dokumentacja zdarzeń jest cokolwiek „fragmentaryczna” i jednostronna a całość wygląda na podpuchę w stylu polonofoba Grossa niż wartościowy materiał historyczny.

  • Jowita Odpowiedz

   zapraszam do lektury zeznań Jurgena Stroopa – likwidatora warszawskiego getta – złożonych podczas jego procesu lub przynajmniej lektury „rozmów z katem”. Stroop niewiarygodnie się oburzał na najmniejszy ślad podejrzenia, iż Niemcy uczestniczyli, organizowali czy choćby inspirowali pogromy. Nie musieli, oni ludobójstwo na narodzie żydowskim podnieśli do rangi patriotycznego obowiązku, Stroop szczycił się z bestialskiego wymordowania w getcie – jak sam obliczał – 71000 ludzi! Dostał za to medal (krzyż żelazny I klasy) i awans.

   Polacy w IIWŚ wykazali się heroizmem i bohaterstwem, nie można jednak przymykać oczu i szukać wytłumaczenia dla folksdojczów, szmalcowników czy zwykłych bandytów. W żydowskiej Łodzi było więcej zarejestrowanych folksdojczów (po wojnie odbyło się ponad 5000 procesów) niż dzisiaj Sprawiedliwych.

   Żydzi byli wybrani na całopalną ofiarę tej wojny, ale i wśród nich znalazły się wyjątki kolaborujące z katem własnego narodu. Czy można wskazać i zrozumieć przesłanki jakimi kierowała się np. Stella Goldschlag – tak. Sama nie wiem jak daleko bym się posunęła dla ochrony najbliższych lub ze strachu o własną skórę. Czy można ją uwolnić od odpowiedzialności za śmierć zakapowanych przez nią ludzi – nie.

   Złodziej nawet w okupowanej przez hitlerowców czy komunistów Polsce był złodziejem a sutener – sutenerem, bez względu na narodowość czy wyznanie, wybielanie takich ludzi nie mieści się w kanonie zachowań moralnych.

   Z drugiej strony, zachowanie jednostki, czy nawet zorganizowanej grupy nie może stanowić o ocenie generalnej – całego narodu. Mamy wśród polityków (wyrażę się bardziej niż grzecznie ;)) ludzi niedopowiedzianych, wybranych w demokratycznych wyborach, czy to oznacza, że każdy Polak jest ludziem nieodpowiedzialnym?

 29. fred Odpowiedz

  Jo wita wim najwięcy,jednak.Piętro niżej na tych popierdółkach historycznych jest o tzw.Solahutte.
  Nie o to idzie co się tam działo ale o „zginęło tam milion ludzi”..Jak można tak pisować.
  Przecież parę lat temu pan Szymon Szurmiej publicznie w telavivzji wykłócał się o 6 milionów.
  Przez pół wieku przyjmowałem to za prawdę,jak wszyscy slaversi,a tu nagle taki spad..
  Podobnie z Jedwabnem,pisali 2600 potem 1600,a teraz ok.200 góra 300 zamordowanych.
  Przez Niemców i być może ich pomocników,jak ów burmistrz,który zdaje się był przybyszem.
  Prawda jest tylko jedna.Polska wówczas była w niewoli i taka akcja mogła być przeprowadzona
  tylko przez Niemców i ich pomagierów,co na jedno wychodzi.
  Po wojnie były procesy, wiarygodni świadkowie ,sędziowie głównie wiadomego pochodzenia,
  prokuratorzy itd.Wszyscy przeciwko tej okolicznej ludności pochodzenia szlacheckiego.
  Wtedy już chodziło o oczernienie Polaków z wielu powodów.
  Alianci fałszywi,po takich newsach mogli spać spokojniej.-Sprzedaliśmy tych Polaków w Jałcie,
  ale przecież oni tacy okropni.Zasłużyli na to.Powstał Izrael,trzeba było ściągać tam ludzi,
  nie bardzo się tam garnęli.Dlatego trzeba było takich prowokacji jak opisywana lub kielecka
  i inne.Od niedawna podkręcają wiadome oszrodki o wiadomą kasę, oczernianie Polski.
  Pod wszechwładną opresją szwiatowych mediów wszystko im uchodzi,a nie ma komu
  się przed tym bronić bo „mój naród umarł” o czym jest na::
  fredroman.blogspot.com Miasto Zakazane

 30. Paweł Odpowiedz

  Przecież faktem jest, że żydostwo witało sowietów z otwartymi ramionami. Później wspólnie mordowali Polaków, w tym polskich bohaterów. To żydostwo zgotowało nam stalinowski terror. Odnośnie Jedwabnem nie kto inny jak żyd Kalkstein wstrzymał ekshumacje. Świadkowie jednak twierdzą, że owi żydzi zostali zamordowani przez Niemców. Mam nadzieję, że autor powyższego paszkwilu odpowie za zakłamywanie historii i działanie na szkodę narodu polskiego. Takie kłamstwa nie mogą ujść bezkarnie. Podobnie jak żydowskich zbrodni nie można podarować. Choćbyśmy mieli tych zbrodniarzy dopaść w izraelu. Dopadniemy.

 31. zdzich Odpowiedz

  Słuchałem relacje o Jedwabnem świadka z tamtych czasów obecnie mieszka w Kanadzie skoro autor opisuje nieprawdę w jezdny przypadku, to jak mogę wierzyć w pozostałe. Więcej sprawdzania, a nie na fali pisać Pozdrawiam

 32. Puchacz Odpowiedz

  Szanowna autorko,

  Odsyłam do człowieka posiadającego ogromną wiedzę historyczną w zakresie losy polski podczas II wojny i specjalistę od historii powojennej – Leszek Żebrowski, historyk i człowiek posilający się wyłącznie źródłami historycznymi! Źródła obalają Pani wizję mordu w Jedwabnem.

  LINK DO WYKŁAU: https://www.youtube.com/watch?v=biBg3iwIyBc

  Czy bibliografia Jana Tomasza Grossa (notabene pożeracza polskości) jest próbą manipulacji faktami czy naprawdę kiepskim wyczuciem literatury?

  Miejmy trochę umiaru! Czy naprawdę nie widzicie propocji? Nawet jeżeli zdarzały się mordy żydów w polsce to chyba skala bohaterstwa polaków i liczba uratowanych istnień pochodzenia żydowskiego NAKAZUJE w pierwszej kolejności uwypuklenie właśnie tych postaci, a nie rzucanie się na sporadyczne przypadki!! Oczywiście to była wojna! Jest to czas w którym wychodzą z ludzi najgorsze cechy, a przy tym właśnie polacy jako JEDYNI na świecie pod groźbą KARY ŚMIERCI (wyłącznie w naszym kraju za pomoc żydom) uratowali dziesiątki tysięcy żydów i jaka dzisiaj jest za to nagroda? Taka, że Szanowna Pani dyrektor muzeum matrtyrologii żydowskiej w Warszawie wybudowanej z naszych podatków (320 mln złotych) i utrzymywanej z NASZYCH PODATKÓW (10 mln zł/rok i ubegnę już niektórych mówiących, że bilety to zwrócą otórz NIE) oczernia NAS na arenie międzynarodowej i żaden żyd nie wstawia się w obronie polskiego imienia? Przepraszam, ale chyba nawet pies by szczeknął w podzięce za uratowane życie przodków bo tego nakazuje honor! Cytat z New York Times: “After all, the last thing Poland needs is a Holocaust museum. … The whole country is a Holocaust museum. Poland you see today is complete anomally”.

  Szanowni Państwo, powinniśmy iść w stronę amerykanów którzy z bitwy w normandii robią historię opowiedzianą w setkach filmów a raptem na plaży zginęło 20 tys. ludzi na odcinkach bronionych przez zaledwie „setki” niemców zaskoczonych inwazją – oni potrafią robić dobry PR! A my? Mamy w kraju właśnie takich ludzi którzy stawiają dobre imię polskie na równi ze sporadycznymi przypadkami morderców, miejscie proszę LITOŚĆ, bo serce się kraja! Za co Ci mężni obrońcy polskości ginęli, WSTYDU NIE MACIE!!!!

  HAŃBA. Przodkowie się w grobach przewracają widzących tych sprzedawczyków, którzy kolaborowali i tym samym utworzyli władzę po wojnie i rządzą do dziś. Taka prawda, najlepsi synowie wylądowali w grabach albo gułagach, a Ci co sprzedawali matki dopchali się do władzy.

 33. Anonim Odpowiedz

  Ja tylko się zapytam kto mordował Polaków w Katyniu? Józef Stalin to tak na prawdę Józef Dawid Dżugaszwili czyli Żyd.

 34. Jancio Thor Odpowiedz

  Nie mam się czego wstydzić, bo
  karą za zdradę Polski i Narodu Polskiego jest tylko Śmierć.
  Tak powinni skończyć wszyscy zdrajcy, ci sprzed 1939r, ci z okresu 1939-45r i ci po 1945r.
  zwłaszcza teraźniejsi zdrajcy.

 35. fryderyk Odpowiedz

  Jedwabne to jedno wielkie oszustwo, które wyszło na jaw, gdy zaczęto wykopywać czaszki z otworami po kulach, łuski po nabojach, pomnik Lenina oraz kosztowności po Żydach. Wtedy nagle Żydzi zażądali zaprzestania badań. Okazało się, że dowody mogą zaprzeczać wcześniejszym wymysłom. Z podobnymi sprawami jest zapewne podobnie.

  Są ludzie, którym bardzo łatwo przychodzi rzucać oskarżenia. Dziwnym zbiegiem okoliczności dużo takich osób jest wśród Żydów. Co jest nie tak z tymi ludźmi? Dlaczego oni są przesiąknięci lękiem i nienawiścią do wszystkiego co nie-żydowskie?

  • pogromcaislamu88 Odpowiedz

   Jak można używać słów typu „pogrom”? Te liczby są śmieszne, nie powinno się o tym pisać. Mało to zła żydzi zgotowali naszemu narodowi? Doskonale, że ich mordowano, powinno to robić na skalę o wiele większą. Polacy to zawsze były w większości owieczki które dawały się mordować, a jak ktoś odważny, pełen patriotycznego nastawienia zabijał jednostki niepożądane to od razu został nazwany mordercą lub bestią. Śmieszne, widać ze większość z Was ma mentalność ofiary i zapewne ofiarami będziecie w razie jakiegoś poważniejszego konfliktu :) czy tylko ja widzę, że zabijanie to rozwiązanie większości problemów? Narody, które zabijały najwięcej – najlepiej żyją. Ofiary – cierpią nadal

  • Anja Odpowiedz

   Zydzi donosili masowo sowietom,o Polakach antykomunistach,przez taki donos mojego Taty kuzyna cala rodzine na sybir wywiezli,i jezeli zdarzaly sie takie przypadki to z tego powodu…Moj Dziadek mowil ze zydzi przed wojna pluli na Polakow gardzili wysmiewali sie,majatki po ktore sie zglaszali po wojnie byly brane w kretyty,niewielka czesc tych splacona zostala z uwagi na wybuch wojny…

 36. Al Odpowiedz

  Tyle tu napisano, że aż nie chce się czytać… O co tu jednak chodzi w tej „merytorycznej” „dyskusji”?

  Żydzi byli mordowani podczas wojny, tylko przez kogo W JAKIEJ SKALI?? Ilu ludzi zabito i wyniszczono za żydowskość w kombinatach nieprzerwanie produkujących góry trupów, a ilu straciło życie w owych pogromach (nie zawsze polskich)? To ma się jedno do drugiego już nie jak słoń do muchy, ale jak słoń do bakterii!

  Tymczasem wrzawa nie cichnie akurat wokół tych pospolitych zbrodni, które bledną wobec MASOWO I PROFESJONALNIE PROWADZONEGO HOLOKAUSTU Narodowosocjalistycznej NIEMIECKIEJ Partii Robotniczej, ich sieci obozów, katowni, aparatu terroru itd. a nawet logistyki.

  Żydzi jednak napieprzają na Polaków, a nie na Niemców, którzy ten rodzaj profesjonalizmu mają od dawna w genach i umieją działać konsekwentnie, podczas gdy porywy Polaków są chwilowe i zupełnie nieskoordynowane. Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą.

  Tylko patrzyć, aż napłynie lawina pozwów o odszkodowania, na grube pieniądze! A jeśli rząd nie zechce nam rozwalić budżetu wydatkiem na ten PREZENT, zostanie dosłownie rozjechany, każdym możliwym sposobem, z wojną domową i nie tylko włącznie.

 37. Longobard Odpowiedz

  „Stanisław D” – świadek!
  Dla kogo jest „świadkiem” ktoś, kto 75 latach od zbrodni, wciąż się nazywa: „Stanisław D”?!
  Skąd wiem, że to nie Salomon Dikman?

 38. Zimny Odpowiedz

  W Jedwabnem mordowali Niemcy, nie Polacy, Polacy ratowali Żydów nawet byli za to mordowani przez Niemców. A to jest zasrana antypolska propaganda.

 39. Alarik Odpowiedz

  I w ten oto sposób ciekawostki historyczne zamieniły się w propagandowy ściek. Pomijam oczywiste brednie w kilku miejscach artykułu, ale umieszczanie w bibliografii książki Grossa mówi już wystarczająco wiele o poziomie autorki tekstu. A może by tak napisać o postawie Żydów w czasie wojny polsko-bolszewickiej i w okresie dwudziestolecia? Może napisać o tym co się działo w Jedwabnem kiedy pozostawało jeszcze pod kontrolą ZSRR? A może wspomnieć o wsi Koniuchy i Naliboki?

  • walentin Odpowiedz

   A ile dziesiatek tysiecy ludzi wszelkich narodowosi bestialsko mordowali polacy w swoich obozach koncentracyjnych,powstalych w polsce natychmiast po opuszczeniu ich przez niemcow? A Lambinowice, a Swietochlowice, i setki innych polskich obozow koncentracyjnych, na ziemlich polskich po 1945 roku. Polacy szczegolnie bestialsko zabijali Zydow, bo potem kradli ich majatki. I Takt just do dzisiaj, ob obowiazuje to samo polskich prawo.

   • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Szanowny Panie, jakie ma Pan dowody czy źródła na poparcie swoich tez? Jakie obozy koncentracyjne i gdzie założyli Polacy po 1945 roku? Jak może Pan porównywać prawo istniejące w Polsce tuż po wojnie z dzisiejszym? Z tego co wiadomo, Konstytucja nawet zdążyła ulec zmianie. Widać w Pana komentarzu dużo złości i nienawiści. Ale to nie powód by zakłamywać fakty.

 40. Krzysztof Odpowiedz

  co to za gówniany portal ??? jakaś odnoga GW ?? do autorki: obyś za te twoje antypolskie wypociny i łgarstwa doczekała kiedyś procesu. Liczysz na okruchy ze stołu żydowskich bankierów?? Niedoczekanie twoje. Skończysz w hańbie, jak inni, którzy nie są ani Polakami, ani Niemcami, tylko liżą Niemcom i pejsom dokoła rowy w zamian oczekując srebrników …

 41. thom Odpowiedz

  Nie które komentarze są typu ” nikt nam nie wmówi to że białe jest białe a czarne jest czarne „,żenada.

 42. Andrzej N Odpowiedz

  Jeżeli,powtarzam,jeżeli były takie zbrodnie to czarna karta w naszej historii. Ale napiszcie poczynania żydów wobec Polaków po wkroczeniu armii czerwonej. Nie napiszecie.Dlaczego?Bo ktoś wam płaci za oczernianie Polaków.Piłsudski już robił kroki od odsunięcia żydów od elit rzadzacych.Bez mordow tylko przez zarządzenia. Ilu żydów służyło w SB i innych nacjach komunistycznych. Ponad 80%.To oni skazywali Polaków na śmierć.Jestem za pisaniem prawdy. W obie strony…W izraelskim miesięczniku w latach 50 napisano” w czasie wojny zginęli wybitni Polacy i prości Żydzi.Przeżyli prości Polacy i wybitni Żydzi. „Premier Izraela mówił 3 miesiące temu że Polska Węgry i Bułgaria już są pod wladaniem Żydów.Dodał jeszcze ze tylko kwestia czasu kiedy te kraje stanavsie w pełni żydowskie a narody tam mieszkające będą pracować dla i na nich..Nie jestem antysemitą Ale fakty pokazują jak jest..Polaków łatwo jest sklocic. Wiemy o tym patrząc na historię. PiS,PO KoD..Skąd oni mają kasę na burzenie ludzi wobec siebie?Skąd wszystkie partie mają kasę na „start”?…

 43. Wojtek Odpowiedz

  Widzę, że na portalu pojawiają się artykuły autorstwa nie historyków, a filozofów.
  Znamienne. Zadaniem historyków jest odkrywać prawdę o przeszłości, a zadaniem filozofów kształtować umysły inne na wzór swoich abstrakcyjnych przemyśleń.

  Może gdyby zrobiono ekshumacje w Jedwabnem dowiedzielibyśmy się czegoś ciekawego o tym pogromie. Niestety komuś bardzo zależy by (dosłownie i w przenośni) prawda nie została odkryta.

 44. Lis Odpowiedz

  Qfa o co tu chodzi Polacy się kłócą kto zabił Żydów w Jedwabnem. Czy widzieliście na jakimś niemieckim forum jak Niemcy się sprzeczają, czyj dziadek dokonał egzekucji na 3 czy 5 tyś Żydów. Przecież takie artykuły są ewidentną prowokacją.

 45. Max Odpowiedz

  Musimy sie wreszcie przyznać iż język polski jest antysemicki! Na przykład słowo OBRZYDLIWY musiało powstac z prawdziwej polskiej ksenofobii i musiało mieć formę OBŻYDLIWY. Tylko celem ukrycia naszej antypatii zmieniono ż na rz. Poteierdza to książka dr Isaaca Rosenberga z roku 1954 z Australii. Wydawnictwo Stern. Równiez podobne źródło na transformacja słowa NIEŻYD w slowo NIEŻYT. To z kolei omówiono w pracy zbiorowej pod kierunkiem prof Kanalgestunk’a w Queebeck w wydawnictwie Ontario w roku 1949. Badania nad etymologicznymi źrodłami języka polskiego prowadzi Iniwersytet Ben Guruona

  • waca Odpowiedz

   Zebym ja moglbyc antysaemita wy musieli byscie byc semitami ,a z rtego co ja wiem Chazarzy nigdy nimi nie bylin .Za to byli wyrafinowanymi mordercami,ktorzy dziali na przestrzeni setek lat.

 46. Kij im w oko Odpowiedz

  To nie Polacy mordowali w Jedwabnem.
  Za to już Żydzi wymordowali miliony ludzi jako zbrodniarze komunistyczni i funkcjonariusze NKWD.
  Parszywi klamcy falszujacy historię – swoją i innych narodów. TFU!

 47. Anonim Odpowiedz

  Wystarczy poczytać komentarze. Ileż w nich jadu. Gdyby nie portal, historia mogłaby się powtórzyć.
  Ot prawi Polacy.

 48. Poszukiwacz prawdy Odpowiedz

  No to już wiem kogo czytam pani autor Daniela Wołos członek Instytutu Obywatelskiego na którego stronach czytamy „Instytut Obywatelski to think tank polityczny. Stanowi eksperckie zaplecze partii Platforma Obywatelska RP. Instytut jest ośrodkiem badawczo-analitycznym. Prowadzi działalność ekspercką, wydawniczą i edukacyjną. Działa od marca 2010 roku. Motto IO sprowadza się do hasła: Myślimy, by działać. Działamy, by zmieniać.”. No to może poczytajmy o panu Stefanie Michniku, napiszcie coś o tym kacie, bo tylko znam stronę o tym panu, bracie Adama Michnika w opisie z „Niezależnej”

 49. Jotgie Odpowiedz

  Wina była po obu stronach. Artykuły opisujące sytuacje są zawsze stronnicze, bo brak wyjaśnień typu „zamordowali Żydów, bo oni…”. No i niegdzie jeszcze nie znalazłem artykułu, dlaczego Polacy nie lubili Żydów. Moja babcia mi o nich sporo opowiadała, co wyrabiali z Polakami, jak ich wykorzystywali. Jej rodzina sporo przez nich wycierpiała i dlatego do dzisiaj ich nie lubi (jeszcze żyje). Oczywiście, nie można generalizować, ale takich przypadków było sporo!

 50. John O;grodnick Odpowiedz

  Jakoś nie chce mi się wierzyć w te brednie, ciekawe że autorzy głównym sprawcą zbrodni II wojny na Żydach robią miejscową ludność polską, przypominam że wojnę wywołali Niemcy i Niemcy kierowali eksterminacją narodu Polskiego i Żydowskiego. W.w. publikacje są tendencyjnym pisanym na zamówienie paszkwilanctwem. tak jak mówienie, że w czasach stalinowskiego terroru w Polsce mordów dokonywali Żydzi – Żydzi kierowali swołoczą, prymitywnym bydłem wcielonym tuż po wojnie do UB.

 51. Patrykowski Odpowiedz

  Zastanawia mnie stronniczość autorów, zazwyczaj nic nie jest czarne ani białe, nie ms skutku bez przyczyny, a tu bardzo sprawnie o pewnych rzeczach nie mówi się wcale, aby przekłamać obraz historyczny. Wojna to piekło, o którym dzisiejsi ludzie niewiele wiedzą, zwłaszcza gdy wychowali się w Wolnym kraju bez wojen. Polska już w latach 20 XX wieku zmuszona była, bronić swych granic przed bolszewikami, gdy wojska radzieckie wkroczyły niemal do Warszawy. Kilkanaście lat Później znów pojawili się radzieccy żołnierze na polskich ziemiach, Wywiad Radziecki przez lata zbierał informację o ludziach broniących w latach 20 Warszawy i walczących o niepodległość Polski, to było upokorzenie dla Stalina i zwycięzcy z tej wojny mieli zostać wyłapani i przykładnie ukarani. Dodatkowo jak wszyscy wiemy Rosjanie chcieli pozbyć się Polskiej elity i w bestialski sposób wymordowali wielu Polaków, oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów, nauczycieli itp. przykładem może być najbardziej znany mord dokonany w Katyniu, wiadomo, że było ich więcej. Z wejściem Wojsk Sowieckich do Polski od września 1939 do czerwca 1941 zaczęto wyłapywać Polskich obywateli i wtedy społeczeństwo żydowskie bardzo mocno przyczyniło się do pomocy bezpiece i chętnie współpracowało z Rosjanami wydając swoich sąsiadów, skazując ich na śmierć, czy biorąc czynny udział w ich wyłapywaniu „polowaniu na Polaków”. Kiedy sytuacja na froncie uległa zmianom i Niemcy weszli na te tereny, trudno dziwić się lokalnym społecznością, które w ludzkim odruchu chciały wziąć odwet za krzywdy jakich doznali przez żydowskich sąsiadów….CDN…

 52. Patrykowski Odpowiedz

  ….CD….. Pisząc te artykuły, zabrakło Wam obiektywizmu, aby wyjaśnić genezę i powody zachowań Polskiej społeczności. Gdy na Twoich oczach zabiją Ci męża zgwałcą dziecko, wywiozą mężczyzn to gdy sytuacja się odmieni ludzie mają być heroicznymi bohaterami i wybaczać swoim prześladowcą i oprawcą. TO była Wojna, gdzie śmierć i krew była czymś zupełnie codziennym. Nie bronią zachowania Polskiej Ludności, która dopuściła się tych zbrodni, ale staram się wyjaśnić genezą i powody zachowań owej społeczności. Czy przypadkiem nazwiemy to, że tego typu sytuacje zdarzały się w miejscach w których wycofywały się wojska Radzieckie, czy może rzeczywiście jest w tym co pisze sens i logika. A wtedy to już zupełnie zmienia postać rzeczy i owi męczennicy nie są bezbronnymi ofiarami, gdyż wcześniej sami byli KATAMI!!! P.S. I w taki sposób próbuje się zmienić historie, pomijając pewne istotne szczegóły, które w dość mocny sposób zmieniają sytuacje. I nie mam zamiaru tutaj wychwalać zachowań Polskiej społeczności, jedynie tylko proszę o rzetelne przedstawianie faktów.

 53. Pizdozub Odpowiedz

  Gdzie konsens tych tutaj produkcji?
  Urodzeni po wojnie nie ponoszą odpowiedzialności po rodzicach.
  Jedno tu jest pewne, wy wszyscy jesteście w stanie mordować obojętnie kogo.

 54. Robert Zdun Odpowiedz

  http://historia.wp.pl/title,Rewolta-na-Kresach-we-wrzesniu-1939-r-Mniejszosci-narodowe-stanely-przeciw-Polsce,wid,18515838,wiadomosc.html

  Polak zawsze był litościwy i wybaczał ! Przykład w Polsce po 89 roku za to ze wybaczyliśmy bez rozlania krwi dziś dzieje sie co sie dzieje jeszcze trochę a Wyborcza wmówiła by że to komuniści żydowscy uratowali Polskę ! Może byc wybaczenie ale dla tych co pochyla głowę i będą prosić o wybaczenie ! Nie wybacza sie tym co tego nie czynią, bo jak Historia pokazuje wszystkie grzechy winnych przypisywane są Wybaczającym !
  Doskonały przykład kłamstw z mordem w Jedwabnym ! Nawet gdyby choć troszkę przyczynili sie do tego Polacy z pomocą w mordach wykonanych przez Niemców to trzeba zapytać dlaczego co ich skłoniło ? A nie przemilczeć ukryć niewygodne fakty to co Żydzi wyprawiali z Polakami wcześniej za pomocą sowieckich okupantów !
  W dyskusji o Jedwabnym Gross i jego epigoni przemilczeli udział próżniejszych żydowskich ofiar w sowieckim aparacie terroru po 17 września 1939. Żydzi w 1939 roku w Jedwabnym entuzjastycznie witali Armie Czerwoną. Entuzjazm Żydów był owocem uwielbienia Żydów dla ZSRR i nienawiści do Polski (nie jest prawdą teza o strachu Żydów przed Niemcami, Niemcy byli sojusznikami ZSRR, Żydzi na terenach okupacji niemieckiej usiłowali witać Niemców – Niemcy jednak nie życzyli sobie entuzjazmu Żydów). Żydzi w Jedwabnym natychmiast włączyli się w sowiecki aparat terroru którego jedyną ofiara byli w Jedwabnym Polacy. Żydzi w sowieckim aparacie terroru stosowali wobec prześladowanych Polaków: aresztowania, rekwizycje, więzienie. Żydzi tworzyli dla NKWD listy Polaków przeznaczonych do likwidacji (bezpośredniej i za pomocą deportacji), odzierali z dobytku i ubrań deportowanych Polaków, przejmowali miejsca pracy deportowanych Polaków. Żydzi zajmowali się rabunkiem i rekwizycją na rzecz sowietów (Żydzi stanowili w czasie pierwszej okupacji 70% sowieckich biurokratów gospodarczych), szerzeniem sowieckiej propagandy i agitacji. Pod sowiecką okupacją Żydzi nieustannie manifestowali swój tymf nad Polakami i entuzjazm dla okupanta, obelżywie traktowali Polaków, donosili na Polaków do NKWD.
  I koniec wywodów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tylko Prawda Panie Naczelny Rabinie !!!!!!!!!!

 55. Eliza Odpowiedz

  Drodzy dyskutanci,
  Nie doczytałam wszystkich Waszych komentarzy. Serce mnie rozbolało i mało nie pękło. Pytam: czy nasz Naród nie zasłużył sobie człowieka, który raz na zawsze zakończyłby niekończący spór o naszą historię. Tak bolesną i trudną. Czekam, aby objawił się człowiek na miarę ALEKSANDERA ISAJEWICZa SOŁŻENICYNA. Opisał z podaniem źródła, nasze relacje polsko-żydowsko-ukrainskie na przestrzeni ostatnich 200 lat, a może i wcześniejsze, które by nie mogły zostać podważone przez żadną z narodowości żyjących i zamieszkujących na tym Świecie.
  Każda najgorsza prawda opisana i potwierdzona, dla każdej ze stron uniemożliwia oczyszczenie, wybaczenie i współpracę. Uniemożliwia nieprzyjaciołom niszczenie relacji międzyludzkich. Po Waszej dyskusji wnoszę, że są na forum ludzie o różnych poglądach i odmiennego sposobu patrzenia na Świat i relacje międzyludzkie.
  Przyszło nam żyć w świecie, w którym umiejętność skutecznego szerzenia kłamstwa jest cechą pozytywną, w którym bałwochwalstwo, mamona i wojna jest cenniejsze od praw naszej Matki – Ziemi, natury i człowieczeństwa, ale mam nadzieję, że znajdują się na nim jeszcze ludzie, którzy cenią wyższe wartości i umieją się ochronić, przed totalnym rozlewającym się złem.
  To nie Bóg na opuścił, to My opuściliśmy Boga.
  Wiem, wiem naiwna jestem. A wszyscy wiedzą czyj Bóg nas w kleszczach trzyma.

 56. Eliza Odpowiedz

  „Po co Pan Bóg stworzył żydów polskich, jak nie po to, abyśmy z nich mieli służbę szpiegowską?”

  ,,Bezmyślność charakteru polskiego pod względem dóbr doczesnych czyniła zawsze z Polski eldorado dla Żydów.”

  Otto von Bismarck

  • Anonim Odpowiedz

   niestety jakbyscie mieszkali w minsku mazowieckim kaluszynie czy siedlcach byscie wiedzieli ze polacy masowo mordowali zydow . Pogromy juz byly 2 lata przed wojna rozpoczete przez mlodziez wszechpolska. I wszystko bylo na duzo skale . Niemcy nie musieli duzo tam robic polskie szumowiny zydow wylapywaly za kase . Wszystkie te okolicy mialy gigantyczne diaspory zydowskie , Minsk czy Kaluszyn tobyly glownie zydowskie miasta.Ja w minsku mieszkalem I jak bylem dzieckiem topamietam ze byla taka babcia zydowka co przezyla Oswiecim. Jak szla ulica z psem to wszyscy sie darli zyyydowa I dzieci kamieniami walily ,ona slala k..wy taki rodzaj zabawy

   • Anonim Odpowiedz

    Nie uwierza bo nie chcą.Oni się nawet nie wstydzą,myśląc że negując zbrodnię groby opustoszeją,Anonimie

 57. xXx Odpowiedz

  Co do Wąsosza, przebieg pogromu się zgadza, jednak nie można nazwać oprawców „miejscową elitą”, faktem jest, że część z nich należała do organizacji niepodległościowych, ale wielu było zwykłymi bandytami (np. okradali własnych rodaków). Co do liczby ofiar, to też nie jest pewne (nigdy nie zostało potwierdzone, że jest to akurat 250), w zeszłym roku były plany ekshumacji, jednak nie zgodziła się na to społeczność żydowska (co wynika m.in. z ich religii). Ogólnie jest to zbrodnia bardzo słabo zbadana i udokumentowana, dlatego większość faktów nie jest pewna, co oczywiście w żaden sposób nie zaprzecza tej tragedii.

 58. Azyniusz Pollion Odpowiedz

  Polacy w 1941r. nie stanowili jakiejś tajnej organizacji zrzeszającej swoich członków na zasadzie odpowiedzialności jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Idąc taką logiką, zmierzamy w stronę nazistowskiego myślenia i odpowiedzialności Żydów za działania niektórych Żydów-komunistów. Nie tędy droga. W 1941r. mordercami ludności żydowskiej były poszczególne osoby, odpowiadające na zasadzie odpowiedzialności indywidualnej. Nie działali w ramach jakiejkolwiek organizacji, chyba, że na zlecenie einsatzgruppen. W każdym bądź razie zwróćcie uwagę na proporcje: miasteczek gdzie miały być pogromy wymienia się tu 3. Tymczasem Żydzi żyli w setkach miasteczek na terenach ZSRR pośród Polaków. Pomimo, że einsatzgruppen wszędzie zachęcało lokalną ludność do mordów, to udało się conajwyżej w kilku. A teraz porównajcie to z Litwą, albo terenami, gdzie mieszkali Ukraińcy. Tam regułą było ludobójstwo.

 59. sam Odpowiedz

  czytam komentarze i poza wariatami i nieukami piszącymi co im wycieknie z głów jest cała masa prowokatorów i tzw hejterów…szkoda marnować słowa i argumenty- to wołanie na pustyni…karawana idiotów idzie dalej

 60. DD Odpowiedz

  Antypolski artykuł nie wiadomo czemu ma służyć. Ciekawe czemu równie często nie pisze się o polakach „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest nas przecież najwięcej.

 61. Anonim Odpowiedz

  Tylko żyd komunistyczny moze takie tematy wymyślać, ciągnąć i rozwijać. Gdzie i kogo jeszcze „mordowaliśmy”? Czy to my wywołaliśmy 2 wojnę światową, byliśmy autorami lub wykonawcami holcaustu?

 62. prawy Odpowiedz

  no tak jak zwykle winę ponoszą Polacy, i to jak zwykle katolicy z medalionami na piersiach. Co za gnidy wypisują takie brednie.

 63. Anonim Odpowiedz

  Moja babcia przeżyła wojnę, opowiadała mi jak to w naszym miasteczku Niemcy zabijali dzieci biorąc je za nogi i roztrzaskiwali głowami o mur.

 64. w puk Odpowiedz

  poco to wszysko ,dziesiaj sa sprawy wewnarz hamy mieszkajace w polsce zyja za moje pieniadze I mysla ze sa panami hamy, to jest do zalatwienia, a nie sluchac bebna pustego

 65. DooM Odpowiedz

  W końcu można zamknąć te komentarze. Smoleńsk się wyjaśnił, Ubecy się wyjaśnili, Europa się wyjaśnia( niebawem upadek UE), a ja dalej będę powtarzał: Bóg, Honor i Ojczyzna!!

 66. Walenty Krakowski Odpowiedz

  jesteście zwykłymi nacjonalistami bez tolerancji.wy nigdy się nie przyznacie do pogromów ale niestety prawda jest inna i czas pochylić czoła i się przyznać i modlić się za grzechy tych którzy to czynili

 67. Anonim Odpowiedz

  Większego steku łajna nie czytałem już dawno.Same kłamstwa nie podparte żadnym dowodem a argumentacja wprost od tej świni Grossa.Coś od idiotki dla imbecyli.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   To może proszę wskazać konkretne kłamstwa oraz źródła, które mówią inaczej niż ogólnikowo zarzucać autorce stek bzdur.

 68. hm Odpowiedz

  Dlaczego nie ma pelnych nazwisk mordujacych Polakow, zamordowanych Zydow i ich pochodzenia? No i oczywiscie nazwiska swiadkow. No i dokumenty, np dane meldunkowe na danym terenie. Po takich artykulach okazuje sie, ze wies byla zamieszkala przez 150 osob a wymordowano 270 … prosze o tego typu dane, poniewaz z taka potwarza spotkalam sie niejednokrotnie.

 69. Jakub Jankowski Odpowiedz

  Gratuluję źródeł historycznych ;)
  Gross nawet nie jest historykiem a jego „dziela” zostały już wielokrotnie skrytykował przez środowisko historyków.

 70. Moai Odpowiedz

  Jakich oczywistych dowodów skoro przerwano ekshumacje w momencie gdy znaleziono niemieckie pociski? Podziękuj Lechowi Kaczyńskiemu za przerwanie rzetelnych badań archeologicznych w tym miejscu pod naciskiem Amerykańskich Żydów. Wiele rzeczy się ze sobą nie zgadza w tej narracji. Jeśli sprawa jest „tak oczywista” to powinno się jak najszybciej dokonać ekshumacji i rzetelnych badań, więc powieneś się dołączyć do inicjatywy prof. Ewy Kurek, która walczy o to by dokonać w końcu ekshumacji w Jedwabnem. Nawet nie wiadomo ile osób konkretnie tam leży. Ale to nie przeszkadza szerzyć Grossowych oszczerstw pod adresem Polaków.

 71. rozum Odpowiedz

  o czym tu gadać artykuł zainspirowany przez żydowskich zbrodniarzy i bandytów, których jest aż nadmiar w Polsce – skala ludobójstwa jakiego dopuścili się żydzi w instytucjonalnym aparacie żydowskiego aparatu zbrodni może przerazić ich tzw. holokaust !! STOP żydowskiej okupacji Polski ! Ujawniać i ścigać żydowskich zbrodniarzy i grabieżców, poczynając od sejmu bo tam aż się roi od pokłosia żydowskich łajdaków którzy mają krew na rękach naszych polskich braci !! Należy demaskować żydów i odsuwać ich od wszelkich urzędów ponieważ w Polsce nie może być miejsca dla rasistów i patologicznych zbrodniarzy – a żyd ze swoją religią, która ma wpisaną grabież, rasizm i mord na NIe – żydach nie może oczekiwać żadnej akceptacji w tak szlachetnym narodzie jakim są Polacy !

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   @ rozum:

   Bardzo prosimy o nie szerzenie nienawiści na naszym portalu. Artykuł z pewnością nie został zainspirowany przez „żydowskich zbrodniarzy i bandytów”, jak Pan/Pani to ujął – zamiast szerzyć bezpodstawne oszczerstwa proszę o jakiekolwiek dowody na potwierdzenie Pana/Pani opinii. Może się Pan/Pani nie zgadzać z treścią artykułu. Szanujemy każdą opinię, ale wyrażoną w sposób dojrzały.

 72. Słowianin Odpowiedz

  największą ofiarę w IIWW ponieśli Słowianie w tym Polacy, to był prawdziwy holokaust, 32-35 milionów wymordowanych Słowian

 73. JJ Odpowiedz

  Nie dowodow na to, ze Zydow w Jedwabnem zamordowali Polacy. Znany jest natomiast sposob dzialania oddzialow Einsatzgruppen (oddzialow do likwidowania Zydow i komunistow) i przykazanie ich glownodowodzacego w kwestii tego jak powinny wygladac te mordy (ponizej cytat z Wikipedii):
  „Reinhard Heydrich wydał znamienną dyrektywę w tej sprawie: …dla obserwatora z zewnątrz powinno to wyglądać, że sama miejscowa ludność zareagowała w sposób naturalny przeciwko dziesiątkom lat opresji dokonywanej przez Żydów oraz przeciwko terrorowi stworzonemu ostatnio przez komunistów”

 74. JJ Odpowiedz

  PS. Uwazalem ten portal za naukowy i rzetelny, ale okazuje sie, ze uprawia on Grossizm, a nie rzetelna dzialalnosc historyczna i edukacyjna. Bardzo jestem ciekaw kto finansuje ta anty-polska dzialalnosc „ciekawostek historycznych”.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   @JJ: Pana komentarz jest natomiast wyjątkowo „rzetelny”. „CiekawostkiHistoryczne” uprawiają działalność historyczną i edukacyjną. Jeśli według Pana jest to równoznaczne z działalnością „anty-polską” to gratulujemy podglądu. Myślę jednak, że mało osób zgodzi się z tezą, że edukacja i prawda są sprzeczne z polską naturą – obraża Pan tym samym nie nas, ale Polaków i poniekąd także samego siebie. Pozdrawiamy.

 75. fran Odpowiedz

  szczerze to się nie dziwię naszym rodakom z Jedwabnego i innych miejscowości z zaboru radzieckiego – przez dwa lata okupacji sowieckiej byli eksterminowani przez komunistów żydowskiej narodowości – cała inteligencja został zlikwidowana lub przesiedlona do azjatyckiej części zsrr. Po wkroczeniu Wermachtu pozostali przy życiu chłopi postanowili wymierzyć sprawiedliwość tak jak potrafili. Niewątpliwym plusem takiego podejścia było uszczuplenie kadr przyszłej bezpieki. A propos – kiedy ktoś zajmie się rzetelnym opisem zbrodni na polskim narodzie których dopuścili się Żydzi w szeregach MO i UB?

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, rozumiem Pana argumenty, ale wyciągnął Pan zdecydowanie zbyt daleko idące wnioski. Bezlitosne morderstwo nigdy nie może zostać nazwane „wymierzeniem sprawiedliwości”, a już na pewno nie można tak określić zbrodni w Jedwabnem.

 76. elogator Odpowiedz

  prezciez to powod do dumy ze Polacy robili porzadek ze zdrajcami co dolaczyli do bolszewikow i wraz z nimi mordowali, grabili i wywozili do gulagu. moja rodzine w 1940 wlasnie zydzi wywiezli i okradli a pozniej w 45 znow zydzi z UB i NKWD gnebili moja rodzine az w koncu aresztowali i trzymali w wiezieniu az do odwilzy po smierci stalina.

 77. marem Odpowiedz

  Żydzi w większości zdradzili swoją ojczyznę Polskę, co też nie usprawiedliwia zemsty ale daje do myślenia.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.