Ciekawostki Historyczne

Gwałcili, mordowali, wyrywali złote zęby, rozbijali o ściany główki malutkich dzieci. To nie zbrodnie nazistów, nie dzieło bolszewików, nie rajd band UPA. To Polacy rozprawiali się z żydowskimi sąsiadami na przełomie czerwca i lipca 1941 roku. Niemcy nie musieli ich nawet nadzorować. Ani specjalnie zachęcać.

Pogromy sąsiedzkie to – mówiąc najogólniej – spontaniczne ataki lokalnej ludności na miejscowych Żydów, tylko częściowo „zarządzane” przez nazistów. Często odbywały się na terenach, z których wycofała się Armia Czerwona, tuż przed lub bezpośrednio po wkroczeniu wojsk niemieckich.

Zgodnie z zarządzeniem Reinharda Heydricha, w pierwszej fazie wojny niemiecko-sowieckiej armia miała skupić się na antyżydowskiej – czy szerzej – antybolszewickiej propagandzie. Chodziło o to, by w zbiorowej świadomości zagnieździł się mit Żyda-bolszewika, sprzymierzeńca Stalina. Niemcy przewidywali, że wówczas Polacy sami „zajmą się” swoimi żydowskimi sąsiadami. Jak się okazało, założenie było słuszne.

Goniądz

Dzisiaj ja nie mam czasu, muszę zakończyć z Żydami / Bernard K.

Naziści wkroczyli do Goniądza 27 czerwca 1941 roku. Tymczasowe zarządzanie miastem pozostawiono w rękach uformowanej kilka dni wcześniej rady miejskiej. Polacy niemal natychmiast zdecydowali o policzeniu żydowskich mieszkańców. 4 lipca, po przybyciu kilku oficerów niemieckich, zgromadzono wszystkich na rynku. Rada miejska wskazała 30 Żydów oskarżonych o kolaborację z Armią Czerwoną.

To tu, na kirkucie w Goniądzu, zamordowano miejscowych Żydów podejrzewanych o bolszewickie sympatie. Dziś z dawnego cmentarza pozostało zaledwie kilka przewróconych macew (źródło: domena publiczna)

To tu, na kirkucie w Goniądzu, zamordowano miejscowych Żydów podejrzewanych o bolszewickie sympatie. Dziś z dawnego cmentarza pozostało zaledwie kilka przewróconych macew (źródło: domena publiczna)

Po brutalnym pobiciu, odesłano ich do prowizorycznego więzienia w piwnicy lokalnego sklepu. Resztę żydowskich mężczyzn podzielono na „brygady robotnicze” i zamknięto w stodole. Mieli być siłą roboczą dla okolicznych chłopów. „Bolszewicy” natomiast zostali zamordowani na pobliskim kirkucie.

Wedle zeznań świadków, zabijano ich przy użyciu metalowych prętów i na wpół żywych wrzucano do wykopanego uprzednio dołu. Kolejne dwa tygodnie upłynęły na niezliczonych zabójstwach, grabieżach i gwałtach. Popełniający je Polacy działali bez nadzoru wojsk niemieckich.

Właściwy pogrom nastąpił zaraz po decyzji nazistów o stworzeniu getta. W nocy z 21 na 22 lipca 1941 roku, polska straż obywatelska zamordowała ponad 20 Żydów, wielu kolejnych torturowano. Gwałcono nawet najmłodsze Żydówki. Kilka osób pogrzebano żywcem wraz ze zmasakrowanymi ciałami ofiar na cmentarzu dla choleryków, czyli tak zwanej „cholerycznej górce”.

Zobacz również:

O zbrodniach Holocaustu przeczytasz w książce „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”

 

O okrucieństwie Polaków najlepiej świadczy fakt, że miejscowy Judenrat zwrócił się do stacjonujących w pobliskim Osowcu Niemców o pomoc i ochronę przed ogarniętymi amokiem mieszkańcami. Przybyły na miejsce dowódca fortu Osowiec skazał na śmierć 17 z 70 oskarżonych Polaków. Nie za zamordowanie Żydów, lecz za rozkradanie ich majątku, który formalnie był własnością III Rzeszy. Liczbę ofiar z Goniądza szacuje się dziś na 217 osób.

Wąsosz

(…) pamiętam, że widziałem w niedzielę wieczorem, jak Antoni S. z Wąsosza zabił szpadlem, bijąc w głowę, dwie nieletnie dziewczyny(…)/Stanisław D.

Wraz z wkroczeniem wojsk niemieckich w Wąsoszu uformowała się polska policja, która objęła nadzór nad miastem. Niemcy ograniczyli się tu do standardowych działań propagandowych i podpalenia synagogi, po czym opuścili miejscowość.

Nie pijany motłoch, a lokalna elita mordowała w Wąsoszu żydowskich mężczyzn, kobiety i dzieci. Na zdjęciu: Żydzi przywiezieni do Auschwitz (źródło: domena publiczna)

Nie pijany motłoch, a lokalna elita mordowała w Wąsoszu żydowskich mężczyzn, kobiety i dzieci. Na zdjęciu: Żydzi przywiezieni do Auschwitz (źródło: domena publiczna)

Pogrom, który miał miejsce 5 lipca 1941 roku, został skrupulatnie zaplanowany. Oprawcy odpowiednio wcześniej zaopatrzyli się w specjalne narzędzia (okute pałki, sprężyny z odważnikami). Wybrali wykopany przez Armię Czerwoną rów przeciwczołgowy na miejsce zakopania zwłok. Zadbali też o odpowiednią ilość gaszonego wapna, by nie szerzyła się zaraza. Chcąc uniknąć ucieczek, miasto otoczyły specjalne cywilne brygady.

Wbrew panującej powszechnie opinii, mordów nie dokonała otumaniona wódką tłuszcza. Byli to prominentni i wykształceni obywatele, ludzie kierujący się „patriotyzmem”, często członkowie Stronnictwa Narodowego. Z góry wyznaczono osoby, które miały być odpowiedzialne za poszczególne etapy eksterminacji: wywabienie Żydów z domów, doprowadzenie ich do rowu, transport zwłok.

Z zeznań świadków wyłaniają się dantejskie sceny – rozbijanie dziecięcych głów o ściany, odcinanie palców z pierścionkami, gwałty, wybijanie złotych zębów, wyrywanie języków. Akcja likwidacyjna trwała 3 dni. Po kulminacyjnej nocy unikano już mordowania na ulicach, schwytanych Żydów prowadzono nad rów, by tam dokonać egzekucji. Uderzenia w głowę nie zawsze były skuteczne. Zwłoki grzebano razem z żywymi ludźmi. W pogromie zginęło 250 Żydów, choć niektóre relacje mówią nawet o 1200 ofiarach.

Celem antysemickiej propagandy było odczłowieczenie Żydów (źródło: domena publiczna)

Celem antysemickiej propagandy było odczłowieczenie Żydów (źródło: domena publiczna)

Rajgród

(…) kiedy Żydzi leżeli na ziemi, to B. Feliks wziął bagnet i każdego Żyda po kolei przebijał bagnetem pod lewą łopatkę, a ci, którzy z nim byli, to szpadlami rozcinali Żydom głowy i wrzucali do okopu. /Czesław K.

Również w Rajgrodzie władzę sprawowała polska straż obywatelska – w zasadzie od czerwca do września 1941 roku. Niemcy zjawili się tam jedynie kilka razy, by skontrolować postępy w „odżydzaniu” miasta. Podobnie jak w Wąsoszu, inicjatywę w „rozprawianiu się z bolszewicko-żydowskim wrogiem” przejęła elita kulturalna i intelektualna miasta. Ataki na Żydów rozpoczęły się natychmiast po wycofaniu się Armii Czerwonej, choć początkowo miały charakter chaotyczny.

Mordowano nocami. Każdego ranka na ulicach Rajgrodu leżało po kilka ciał. Pod koniec czerwca w miasteczku pojawili się Niemcy, którzy zarządzili zgrupowanie Żydów na rynku. Zajęli się tym członkowie straży oraz postronni mieszkańcy.

W dniu pogromu w Rajgrodzie wszystkich Żydów spędzono na miejski rynek. Polacy mieli nosić chrześcijańskie medaliony, by uniknąć "nieporozumień". Na zdjęciu Żydzi z warszawskiego getta (źródło: domena publiczna).

W dniu pogromu w Rajgrodzie wszystkich Żydów spędzono na miejski rynek. Polacy mieli nosić chrześcijańskie medaliony, by uniknąć „nieporozumień”. Na zdjęciu Żydzi z warszawskiego getta (źródło: domena publiczna).

Rozpoczął się pogrom. Polacy mieli tego dnia nosić chrześcijańskie medaliony, aby łatwiej było ich odróżnić od Żydów. Przebieg tej „operacji” nie różnił się od innych – zachowały się relacje o torturowanych, podtapianych w pobliskim jeziorze, bitych sztachetami i pałkami. Następnie Żydów rozebrano, ustawiono czwórkami i kazano przejść przez całe miasto w kolumnie, na której czele pędzono Żydówkę z czerwoną chorągwią w rękach.

Tych, którzy podjęli próbę ucieczki, schwytano i doprowadzono do pobliskiego lasu, zwanego „choinkami rajgrodzkimi”. Tam podzielono ich na grupy i rozstrzelano. Grupę złożoną z 40 osób eskortowało 50 mieszkańców miasta. Te ofiary, które „jedynie niewprawnie” postrzelono, polscy ochotnicy dobijali łopatami. Jednego Żyda zakopano też do połowy w ziemi, by „pilnował pozostałych”.

Jedna z kluczowych postaci antyżydowskich zajść w Rajgrodzie, nauczyciel Antoni L., pisał w swoich pamiętnikach, że „całe to zabijanie męczyło go psychicznie”. Dla uspokojenia chadzał po egzekucjach na domówki i prowadził uczone dysputy z miejscowym proboszczem. Liczbę zabitych tego dnia żydowskich mieszkańców Rajgrodu szacuje się, w zależności od relacji, na 40 – 60 osób.

Pogromy sąsiedzkie zdarzały się nie tylko w Jedwabnem. Na zdjęciu pomnik, napis na którym głosi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet i dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych żywcem spalonych w tym miejscu w lipcu 1941 roku" (autor: Fczarnowski, licencja : CC BY-SA 3.0)

Pogromy sąsiedzkie zdarzały się nie tylko w Jedwabnem. Na zdjęciu pomnik, napis na którym głosi: „Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet i dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych żywcem spalonych w tym miejscu w lipcu 1941 roku” (autor: Fczarnowski, licencja : CC BY-SA 3.0)

Wiele z przeprowadzonych na ziemiach polski pogromów wciąż okrywa zasłona milczenia. Na każdym kroku spotyka się osoby, które te zbrodnie negują lub przynajmniej umniejszają ich skalę. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele. Psychologiczna bariera przed przyznaniem, że niektórzy Polacy aprobowali, czy wręcz realizowali antyżydowską politykę nazistów. Wstyd. Niechęć do rozliczenia sprawców.

Zaledwie odsetek oskarżonych o zbrodnie na Żydach Polaków skazano, a wyroki były w większości symboliczne. Wyroków skazujących było też znacznie mniej niż uniewinnień. Sądom nieśpieszno było przyznać, że nie tylko Niemcy byli w Polsce katami Żydów.

Cytaty użyte w tekście pochodzą z akt śledztw IPN, przytaczanych przez Mirosława Tryczyka w książce „Miasta śmierci”.

Bibliografia:

 1. Jan Tomasz Gross, Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka, Sejny 2000.
 2. Tomasz Szarota, U progu zagłady. Zajścia antyżydowskie i pogromy w okupowanej Europie, Warszawa 2000.
 3. Witold Mędykowski, W cieniu gigantów. Pogromy 1941 r. w byłej sowieckiej strefie okupacyjnej, Warszawa 2012.
 4. Mirosław Tryczyk, Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów, Warszawa 2015.

O zbrodniach Holocaustu przeczytasz w książce „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”

KOMENTARZE (572)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piotr34

Pogrom w Jedwabnem to nieprawda-zostalo to dosc dobrze opisane,nalezaloby sie doksztalcic a nie uprawiac antypolska propagande.Poza tym skoro juz tak sobie wyciagamy jakies wstydliwe,pojedyncze wypadki to dlaczego nie napiszecie o pogromach ludnosci polskiej przez Zydow po wkroczeniu Armii Czerwonej we wrzesniu 1939?Zreszta idealnie pasuje bo latwo zuwazyc ze te pogromy Zydow mialy miejsce na terenach okupowanych wczesniej przez bolszewikow gdzie od kilku lat dochodzilo do pogromow ludnosci polskiej-czesto z udzialem Zydow takze jako etatowych pracownikow sowieckiej tajnej policji.To byla okrutna wojenna rzeczywistosc ale wy tylko ciagle piszecie o ofiarach zydowskich czy niemieckich jakby innych nie bylo-byly i to znacznie liczniejsze a do tego oba te narody(szczegolnie czesto Niemcy rzecz jasna)bywaly tez oprawcami.Ale o tym nie napiszecie bo niepoprawne politycznie co?

  Woziwoda

  Pospolita brednia z tym wypieraniem oczywistej zbrodni w Jedwabnem. Ale rozumiem Twoją mentalność; za pięćdziesiąt lat nadal będą żyli idioci twierdzący, że w Smoleńsku był zamach na pokładzie prezydenckiego samolotu. Mimo oczywistych dowodów. To tylko pozornie off-topic; to ta sama mentalność. Nie przyjmowanie żadnych faktów bo uwierzyło się w brednię.
  Trudno.

   Morph

   Oczywistych dowodów ? Przecież nie dostaliśmy nawet wraku samolotu do zbadania ! Nie obrażaj innych, bo sam nie przedstawiasz żadnych argumentów. Te wyniki śledztwa, które znamy są równie wiarygodne jak sondaże medialne lub wyjaśnienie śmierci gen. Sikorskiego.

    Anonim

    „Telewizja prawdy nam nie powie, prokuratorzy strzelają sobie w głowę”
    Basti – Smoleńsk Może ten kawałek otworzy
    https://www.youtube.com/watch?v=MTmmCY562ek

    Joanna Winiarska

    Tragiczny jest poziom wielu komentatorów

    kk

    wrak Tupolewa został przebadany przez polskich śledczych, tyle że pozostaje w Rosji. Podobnie jak wrak amerykańskiego samolotu, który eksplodował nad Lockerbie – ciągle leży w skladnicy złomu niedaleko Londynu.

    Mariner

    Ty sie walnij lbem o sciane i zadaj sobie najsprostrze z prostych pytanie: dlaczego pilot zdecydowal sie na ladowanie choc procedury mu tego zabranialy!?A m oze ktos go naciskal ? kaczyski wyla z roboty wczej pilota ktory w podobnych warunkach nie ladowal w Gruzji.
    Mowi sie : doty,dotyl az ci wpadnie w tylek motyl :) no i i Lech zaplacil za glupote brata blizniaka ktory kazal mu ladowac !
    Czy taki czlowiek ma prawo kierowc naszym panstwem ?

    Anonim

    a oglądał ktoś słuchał wypowiedz Komorowskiego jak jeszcze nie był prezydentem na temat prezydenta Lecha KACZYŃSKIEGO , JAK POWIEDZIAŁ ŻE PREZYDENT NIECH NIE PODSKAKUJE BO KIEDYŚ POLECI SAMOLOTEM I COŚ SIĘ STANIE , TYLKO TĘPAK POWIE ŻE TO BYŁ PRZYPADEK , BO BYŁO PRZED KATASTROFA SMOLEŃSKĄ CO KURCZE PRZYPADEK A MOŻE JASNOWIDZ KURWA

    Anonim

    A ŻYDZI OD SAMEGO POCZĄTKU W KAŻDYM KRAJU GDZIE SIĘ POKAZALI OKRADALI KŁAMALI ONI NIE MAJA SWOJEGO KRAJU A PRZEZ BOGA ZOSTALI PRZEKLĘCI IM TYLKO ZALEŻY NA MAJĄTKU INNYCH PAŃSTW TO SĄ NIE ROBY OSZUŚCI , CHCĄ LUDZI ZNIEWOLIĆ ,

    Marek

    No i proszę co mamy podane w źródłach: Gross oraz Tryczyk. Przecież zarówno jeden, jak i drugi nie jest historykiem, a ich „twórczości” nie należy brać na poważnie, chociażby ze względu na przekłamania i brak warsztatu metodologicznego, ale jak widzę mimo to stanowi ona bez problemu podstawę do felietonu na ciekawostkach.

    bolek a w ręku lolek

    tak tylko zostawię – proponuję posłuchać całej wypowiedzi Komorowskiego a potem spróbować z tego zrobić dowód na zamach :-)

    Heh

    Przyjąłeś jako wykładnię jedynie manipulacje Grossa i tych co po nim powtarzają i upierasz się przy swej wierze zamiast poszukać rzetelnych informacji. Pogrom w Jedwabnem był, ale ani w takiej skali, ani w takiej formie, ani przy takim udziale Polaków jak wpierają ludziom żydowskie i lewackie media. Wszystkie manipulacje oraz naciąganie faktów zostały dokładnie opisane i jakoś nikomu nie udało się tych uwag podważyć – tylko tacy jak ty wciąż z braku wiedzy powtarzają antypolskie mity w obcym interesie.

    Anonim

    to kto spowodował ów wybuch o ile samolot wyleciał z naszego lotniska i przez naszych był pilotowany??Ruskie ?? to niby jak??

    Anonim

    OCZYWISTYCH ,napisałem dużymi
    literami żebyś zrozumiał w Smoleńsku był wypadek ale tylko tacy jak ty nierozumni i ubodzy umysłowo będą twierdzili inaczej.

   Anonim

   Woziwoda-lejesz wodę.

   PAO

   Widać panu Woziwodzie wystarczy konkretna, zwięzła informacja podana na piśmie – i uwierzy we wszystko… Panie Woziwoda, dziękować Bogu czy komu tam, że są jeszcze ludzie, którzy mają czelność ruszać szarymi komórkami i nie łykają wszystkiego jak leci „bo w telewizorze powiedzieli”. Prawda często bywa inna od tej, którą zaakceptowaliśmy i sami musimy szukać jej źródeł, bo zawsze znajdzie się tabun hien prezentujących sobie wygodny kierunek postrzegania. Pozdrawiam!

    Mariusz Żabiński

    Polacy i żydzi byli ofiarą Jedwabnem. A nie jak głosi propaganda sami żydzi gdzie jeszcze Polacy mieli być oprawcami. Polacy byli w tamtym momencie zniesieni do roli narzędzia a nie jak głosi propaganda do ochoczo nastawionych – niezależnie od obecności Niemców – żydożerców i morderców. Mogę to wykazać na bazie socjocybernetyki.

    „oskarżonych o kolaborację z Armią Czerwoną” – hmmm czyli zdrajców nie wolno osądzać? Rozumiem ze to wynika z dzisiejszej mentalności poprawności politycznej… Problem w tym że jest to ahistoryzm czyli naginanie historii przez wzgląd na współczesność.

    Cytat za: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/01/polacy-mordowali-nie-tylko-w-jedwabnem-trzy-pogromy-ktorych-powinnismy-sie-wstydzic/#ixzz3zAsQtQd0
    Dzięki za udostępnienie fragmentu. Nie mamy nic przeciwko cytowaniu naszych tekstów, ale: 1) zawsze dołączaj linka, 2) Cytuj, a nie kradnij. Nie zamieszczaj na innych stronach fragmentów większych niż 30% artykułu.

    Petz

    Co to jest prawda? Gdzie ona lezy? Sa fakty,a prawda o nich wymaga czesto dlugich badan specjalistow,historykow…Tak wiec powyzsze uwagi sa oparte na falszywych przeslanakach stad byc moze „obrzucanie sie blotem” przez dyskutantow!Jedno jest pewne:”przed wojna to i bloto bylo lepsze” – sans rancune.TP. „Tylko prawda jest ciekawa” – Jozef Mackiewicz.Trzeba jednak do niej dotrzec i tu juz problem jest zlozony z punktu widzenia faktograficznego,metodologicznego,ideologicznego,…Tu trzeba wykazac sie wielka uczciwoscia badawcza, aby dojsc do sedna – tzw. prawdy, w przeciwienstwie:”à chacun sa vérité”;co sie wyklada:”kazdy ma swoja prawde”!

    kibol

    Gdy Żydzi zauważyli podczas ekshumacji w Jedwabnem, że sprawcami byli Niemcy (nie naziści) zażądali od L. Kaczyńskiego przerwania ekshumacji, twierdząc, że zabrania tego żydowska religia, co jest kłamstwem. Był to chyba największy błąd L. Kaczyńskiego. Jedwabne potrzebne jest Żydom do szkalowania Polaków. Czy zwrócili Państwo uwagę na to, jak pomija się udział Żydów w zagładzie Żydów? Dokumentów i filmów dokumentalnych to potwierdzających nie brakuje. Pomija się także udział Żydów w mordowaniu i wydawaniu Polaków w ręce niemieckie i NKWD. Poczytajcie co na ten temat pisze żydowska pisarka. https://niezlomni.com/cytat/hannah-arendt-o-roli-przywodcow-zydowskich-w-holokauscie/

   MaRa
   piotr

   i takie artykuły właśnie powinny być powodem śledztwa dzennikarzy, żeby zapukali do drzwi takiej osoby i zapytali ich w twarz o to o czym pisali lub zamierzają napisać. Przy okazji przeytac z działan wojennych od 39 roku. Podobno niedawno nawet film tv bialoruska wyemitoiwała o mordach „band” AK na biednych chłopach w wioskach , kobietach i dzieciach. A już o budowani przez sowietów na terenach przez siebie okupowanych struktury aparatu bezpieczenstwa to już nie wspomną.O tym że nienawiść do Polaków i Polskości była tam powszechna. Ilu ludzi potraciło majątki, życie i zostało wysiedlona z tamtych terenów przez kolaborację O tym że całe wioski współpracowały z NKWD i UB. Obecna broń w domach, a posiadanie jej groziło śmiercią, chyba że było się częscią aparatu. To byłyt regularne walki armii podziemia z funkcjnariuszami NKWD i UB. Komuchy mają to do siebie, że nawet mają rodzinę w dup.e i walczą mając przy sobie żonę i trójkę dzieci. To może, żeby nie być subiektywnym przekażemy wreszcie wiedzę następnym pokoleniom jak bolszewicy komunizm instalowali w Rosji Carskiej(bo teraz dla nas Rosja to Rosja, a ta przed bolszewikami to inny byt tak samo jak IIRP a pseudo-państwowy byt PRL), wtedy zobaczymy ten schemat. Czym było NKWD, czy była Informacja Wojskowa na okupowanych polskich ziemiach, jakie osoby były mianowane na stanowiska panstwowe od sołtysa do prezydenta miasta, kto obejmował i kto był w MO – to jest obraz „elit” które zbudowały naszą obecną rzeczywistość. Ludzie tej wiedzy nie mają, bo o tym nawet szerzej się nie mówi na lekcjach historii, języka polskiego (do dziś dnia nie ma w kanonie lektur Józefa Mackiewicza, nawet w programie rozszerzonym) po roku 89. W „nowej” Polsce na egzaminie dojrzałości są dotyczące twórczości takich person jak Bauman na litość boską.

   misy

   Stek idiotyzmów antypolskich. Są jeszcze świadkowie w sprawie jedwabnego. Polacy w tamtych czasach nawet nie mieli benzyny, ani dostępu do niej, by podpalić stodołę. Trzeba być wrednym, zakłamanym Żydem pokroju byłego prezydenta, by podtrzymywać te łgawe kłamstwa!

    Jerry

    Ale nie mieli benzyny 95 czy 98? A może mieli naftę do lamp?

    wtf

    Ależ tu faszystowsko-bolszewickiego polactwa, nie wiem czy w Polsce zostało chociaż kilkuset Żydów, ale wyssana z mlekiem matki nienawiść do nich kwitnie

    estrom

    Do michnikowskiego jełopa wtf
    Bolszewizm to właśnie wytwór światowego żydostwa. Pierwszym żydem w Polsce jest towarzysz Michnik ze skurwiałej rodziny komunistycznych zbrodniarzy.

   Wkurzony

   Co do uwag o jedwabnem, jest FILM DOKUMENTALNY Z JEDNĄ, Z OCALAŁYCH. OPRAWCY Z JEDWABNEM MÓWILI PO NIEMIECKU.

    anonim

    „OPRAWCY Z JEDWABNEM MÓWILI PO NIEMIECKU.”
    Śmiem twierdzić, że to, co napisałeś, nie jest po polsku. I to jest dowód na to, że jesteś obcym elementem, bezprawnie ingerującym w polskie sprawy.
    Abstrahując od sarkazmu, to szacunek wobec języka ojczystego jest pierwszą powinnością każdego patrioty.

    bad karma

    @anonim napisał 31.08.2016 „„OPRAWCY Z JEDWABNEM MÓWILI PO NIEMIECKU.”
    Śmiem twierdzić, że to, co napisałeś, nie jest po polsku. I to jest dowód na to, że jesteś obcym elementem, bezprawnie ingerującym w polskie sprawy.
    Abstrahując od sarkazmu, to szacunek wobec języka ojczystego jest pierwszą powinnością każdego patrioty.”
    Zgrywasz durnia? To może być błędne wciśnięcie klawisza, nie każdy ma czas na korektę. Czy to co podał ciebie boli, żeś taki uważny?

    Bogdan Malinowski

    Dobrze że ktoś ten temat podjął. Niestety to nie tylko Jedwabne. Pochodzę z Wasosza nie wszyscy to robili ale byli tacy którzy to robili… Ci którzy by się przeciwstawili skończyli by tak samo jak ci Żydzi… To co tutaj napisane to prawda. A rzeczystosc była jeszcze bardziej barbarzyńska i bestialską… Ci ludzie po wojnie chodzili w glorii „chwały

    Polit15

    Sam autor napisał:” Żydów oskarżonych o kolaborację z Armią Czerwoną” i wszystko jasne. Robicie na siłę morderców z Polaków. Na te warunki jakie panowały to i tak dziwne że było tak mało przypadków i tego obecni wrogowie Polski nie potrafią zrozumiec. Wstyd.

   Tomasz

   Kolejny, dla którego wszystko już jasne. Śledztwo w Jedwabnem nie dokończone, ale już wiadomo, kto i co i dlaczego.
   Śledztwo Smoleńskie nie dokończone, ale już wiadomo, kto i co i dlaczego.

    niki

    Z perspektywy 2019 roku potwierdziło sie , że śledztwo
    smoleńskie Macierewicza to brednie a Jedwabne to sprawa
    oczywista że przedstawiciele polskiej społeczności dokonali
    mordu na żydowskich sąsiadach. Dla zainfekowanego propagandą
    białe bedzie zawsze czarne.

   Smentek

   Jedwabne to taka sama brednia jak to , że Katyc był dziełem niemców. To rosyjskie pisanie historii w/g ich interesu politycznego. Same ogólniki : ” świadkowie twierdza , świadkowie widzieli ” itp. A gdzie dokumenty , śledztwa , wyroki sadowe i dokumentacja. Co to za ” opracowanie historyczne”??? To po prostu tendencyjny felieton.

    DW

    dokumenty ( również te wykorzystane w tekście) znajdują się m.in. w archiwach IPN

    Bogdan Malinowski

    Dobrze że ktoś ten temat podjął. Niestety to nie tylko Jedwabne. Pochodzę z Wasosza nie wszyscy to robili ale byli tacy którzy to robili… Ci którzy by się przeciwstawili skończyli by tak samo jak ci Żydzi… To co tutaj napisane to prawda. A rzeczystosc była jeszcze bardziej barbarzyńska i bestialską… Ci ludzie po wojnie chodzili w glorii „chwały ” wkurza mnie takie idiotyczne twierdzenie że jak Polak to święty… Gdy słyszę takie brednie to szlak mnie trafia. Otóż byli i rasowi bandyci którzy to robili. W każdym narodzie są bandyci i polska nie jest wyjątkiem…

    estrom

    Bogdan Malinowski
    Zdradziłeś się kłamliwy żydku pisząc Polska z małej litery. Lepiej opowiedz kanalio jak żydki wywozili polskie rodziny na wschód i jak kapowali na Polaków. A kto tu mówi śmieciu, że Polacy to święci? Jak w każdym narodzie są bandyci to przede wszystkim w żydowskiej nacji.

   Anonim

   Proszę ogładać do końca.

   Ano

   Jesli ktos z komentujacych jest idiota to niewatpliwie „woziszczynek” i to totalnym.

   Ano

   – nastepny debil ;-)))

   Anonim

   Polacy mordowali żydów? Większych bredni nie słyszałam. Ilu Polaków zamordowali sami żydzi? oto nikt nie spyta. Ilu Polaków zabito przez nich (bo ich ukrywali)? oto też nikt nie zapyta. (…)

   /Redakcja: Komentarz poddano edycji. Nie godzi się pochwalać ludobójstwa/

    Anonim

    Szanowna Redakcjo! Piszesz o polskiej historii, a nie potrafisz poprawnie zredagować zdania w języku polskim?! To niezbyt dobrze świadczy o polskości członków redakcji lub o poziomie jej wykształcenia!

   Tępię debili

   Woziwoda- niestety ale idioci żyją wśród nas i teraz ,czego jesteś najlepszym przykładem.Oczywista zbrodnia?! A z czego ta oczywistość wynika? Bo Gross tak napisał? Który nawet nie jest historykiem a socjologiem z wykształcenia a z zamiłowania mitomanem i kłamcą. Jak na nie dokończoną ekshumację dość odważne wnioski zwłaszcza że znaleziono niemiecke łuski na miejscu stodoły.Rzekomo z I wojny, no ale ja się pytam kiedy zbudowano stodołe? W czasie gdy o naftę było trudno to benzynę chłopi kupowali na pobliskiej stacji benzynowej ot tak poprostu, ba na hasło że to benzyna do palenia żydów dostawali 2xwięcej punktów lojalnosciowych. Trzeba nie mieć żadnego pojęcia o realiach czasów okupacji żeby takie brednie wypisywać.

   Arturo

   To przemówienie Menachema Mendla Schneersona, rabina Chabad Lubawicz, opublikował dziennik z Wołogdy – “Slawianin” N-4 (32) w 2001 roku w Rosji.
   Po publikacji sąd nie mógł oskarżyć redaktora naczelnego, W F Popowa, pod wymyślonymi zarzutami z Art. 282, ponieważ posłużył się on faktami, i broniło go kilku rosyjskich naukowców, m.in. akademik J K Begunow i doktor prawa O G Korotajew.

   Główne ostrze walki skierujemy na Słowian

   1. Naszą specjalną taktyką walki z czerwono-brązowymi (i wszystkimi Słowianami – czerwono-brązowymi) jest tajna wiedza. Główne ostrze walki skierujemy na Słowian, z wyjątkiem renegatów, “ożenionych” z Żydami wspólnymi interesami. Co prawda, wszyscy ci “ożenieni z nami” zostaną usunięci z naszego społeczeństwa, kiedy już wykorzystamy ich do naszych celów.

   Słowianie, podobnie jak Rosjanie, są najbardziej niesubordynowanymi narodami świata. Niesubordynowani – ponieważ na skutek ich możliwości mentalnych i intelektualnych, przekazywanych przez wiele pokoleń przodków, genów które nie są podatne na zmiany,.
   Słowian i Rosjan można zniszczyć, ale nigdy nie można ich podbić. To dlatego to nasienie jest przedmiotem likwidacji, ale najpierw chodzi o zmniejszenie ich liczby.

   2. Nasza metoda podboju nie będzie w ogóle wojskowa, lecz ideologiczna i ekonomiczna, z wykorzystaniem struktur władzy, uzbrojonej w najnowocześniejszy typ broni do fizycznego tłumienia buntu, z jeszcze większą brutalnością, niż to zrobiono w 1993 roku przy wystrzelaniu Najwyższego Sowietu Rosji.

   Najpierw rozczłonkujemy narody słowiańskie – dziel i podbijaj.

   Po pierwsze, podzielimy narody słowiańskie (z 300 milionów połowę stanowią Rosjanie) na małe kraje o słabych i luźnych związkach. W tym celu spróbujemy ustawić te kraje przeciwko sobie. Pogrążymy je w wojnach domowych wzajemnego zniszczenia. Ukrainiec będzie myślał, że walczy z ekspansjonistyczną Rosją i o swoją niezależność, i będzie wierzył, że w końcu dostał swoją wolność, podczas gdy zostanie całkowicie pokonany przez nas.

   To samo będą myśleć Rosjanie, jakby bronili własnych interesów o powrót ich ziem, “nielegalnie” im odebranych itd.

   To wszystko zrobimy pod pozorami różnych walk o suwerenność, o ich ideały narodowe, ale żadnej ze stron nie pozwolimy na samookreślenie oparte o wartości i tradycje narodowe.

   W tej wojnie głupców, słowiańskie stado kretynów będzie osłabiało siebie i wzmacniało nas, głównych reżyserów chaosu.

   W tej wojnie głupców osłabimy słowiańskie bydło i wzmocnimy siebie, głównych dyrygentów tego całego buntu, udając że stoimy z boku i nie tylko nie uczestniczymy w krwawych wydarzeniach, ale nawet nie bierzemy w nich udziału.

   Najbardziej niebezpiecznym słowem stanie sie “antysemita”. Wyraz “Żyd” będzie wymawiany szeptem. Ponadto będziemy pod całkowitą ochroną. W świadomości słowiańskiego profana (niewtajemniczeni) zainstalujemy takie myślenie, żeby najstraszniejszym wyrazem był “antysemita”.

   Tak bardzo ich wystraszymy, że z żadnej żydowskiej głowy nie spadnie ani jeden włos, podczas gdy Słowianie będą rozstrzeliwani masowo, niszczeni w tysiącach.
   Kilkoma sprawami sądowymi (takimi jak proces antysemity Ostaszwili, i później jego zniszczenie) i innymi metodami (radio, telewizja – przerażające filmy, takie jak zemsta szpiegów izraelskiego Mosadu za zabicie Żydów), tak bardzo wystraszymy bydło, że z głowy Żyda nie spadnie nawet jeden włos, podczas gdy Słowianie będą rozstrzeliwani w grupach, niszczeni w tysiącach – na granicach, gdzie Żydzi nie służą w siłach pokojowych, aktami terroryzmu, i kryminalnymi i profesjonalnymi zabójstwami. [takimi aktami terrorystycznymi jak w szkole w Bieslanie, który pochłonął setki ofiar, w moskiewskim metrze itp.]

   Ci głupi Słowianie nie rozumieją tego, że najgorszymi faszystami są ci, którzy nigdy nie mówią tego głośno.

   3. Głupia słowiańska grupa etniczna nie zdaje sobie sprawy z tego, że najgorszymi faszystami są ci, którzy nigdy i nigdzie nawet nie mówią tego głośno, a zamiast tego, organizują to wszystko rzekomo zgodnie z najbardziej demokratycznymi standardami (takimi jak wybory prezydenckie w marcu).

   Wręcz przeciwnie, z wyrazu “faszysta” zrobimy brudny wyraz. Każdy komu przykleimy tę łatkę będzie przerażony.

   Bardzo dobrze wiemy, że nacjonalizm wzmacnia naród, czyni go silnym. Slogan “internacjonalizm” jest przeżytkiem i już nie działa jak wcześniej, zastąpimy go “uniwersalnymi wartościami ludzkimi”, oznaczającymi to samo.

   Te ruchy nacjonalistyczne, które próbują wyprowadzić swoje narody spod naszego dyktatu, zniszczymy ogniem i mieczem. Nie pozwolimy na pojawienie się ani jednego pojedynczego nacjonalisty, a te ruchy nacjonalistyczne, które chcą wyprowadzić ludzi spod naszego dyktatu, zniszczymy ogniem i mieczem, jak zrobiono w Gruzji, Armenii i Serbii.

   Zapewnimy pełny rozkwit naszego nacjonalizmu – żydowskiego superfaszyzmu.

   Zamiast tego, zapewnimy pełny sukces naszemu nacjonalizmowi – syjonizmowi, a bardziej precyzyjnie: żydowskiemu faszyzmowi, który w swojej tajemniczości i potędze jest superfaszyzmem.

   Z ONZ zrobimy broń dla naszych celów przejęcia kontroli nad “wszystkimi królestwami i narodami”.

   To nie na darmo Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1975 roku przyjęło rezolucję, która określiła syjonizm jako najbardziej rażącą “formę rasizmu i dyskryminacji rasowej”, ale z powodu naszego marszu triumfalnego przez planetę w roku 1992, rezolucję uchylono. Z tego ciała międzynarodowego zrobiliśmy broń naszych aspiracji żeby przejąć włądzę nad “wszystkimi królestwami i państwami”.

   Narody słowiańskie pozbawimy elity narodowej.

   4. Duże narody słowiańskie pozbawimy elity narodowej, która jest tym co określa rozwój i postęp kraju. I w końcu cały bieg historii. Żeby to zrobić, obniżymy poziom ich edukacji – w następnych 5 latach zamkniemy połowę ich uniwersytetów, a w drugiej połowie będziemy sie kształcić my. Wpuścimy tam Ormian, Czeczenów, Romów i innych. Będziemy tak działać, żeby zapewnić, by w rządach słowiańskich krajów było tak mało tubylczych osób, jak to możliwe, zastępują je naszą elitą żydowską.

   Z masmediów stopniowo będziemy wypychać osoby o poglądach narodowych.

   Z masmediów – radia, telewizji, prasy, sztuki, literatury, teatru i kina, w końcu stopniowo będziemy wypychać pracowników narodowych i zastępować ich naszymi, lub w skrajnych przypadkach, kosmopolitycznymi.

   Dokonamy humanizacji edukacji, w wyniku której wszystkie dyscypliny wiążące się ze strukturyzacją procesu myślowego lewej i prawej półkuli mózgu zostaną zmniejszone i zmienione
   а) Język i literatura
   b) Fizyka i matematyka.

   Stadu dostarczymy nasz własny osąd historii, i pokażemy, że cała historia ludzkości prowadziła do uznania wybranej przez boga rasy jako panów całego świata.

   Nie da się nic powiedzieć w kwestii historii. Bydłu damy takie spojrzenie na historię, żeby pokazać mu, iż cała ewolucja ludzka szła w kierunku uznania wybranego przez boga narodu Żydów, by byli panami całego świata. Zamiast wartości narodowych damy wam bałałajkowy patriotyzm i pijane łzy. Tutaj naszym celem jest zastąpienie czerwono-brązowej elity naszą.
   W tych krajach nie pozwolimy na rozwój nauki. Ośrodek naukowy (Akademia Nauk) będzie składać się z naszych ludzi. Nie pozwolimy na żaden przemysł wysokiej technologii, co doprowadzi do całkowitego upadku przemysłu, który zawężymy do produkcji podstawowych rzeczy przez ograniczony kontyngent niewolników, produkujących dla nas surowców.
   Wśród obywateli jest tam wielu inżynierów, wykwalifikowanych robotników i nauczycieli. Dla nich stworzymy takie warunki przetrwania (żadnej pracy, wysoki czynsz, ceny za narzędzia, transport), że sami będą uciekać, tak jak teraz Rosjanie uciekają z krajów WNP, do dalekich wiosek na północy, gdzie będą myśleć będzie łatwiej żyć, co w rzeczywistości będzie także oszustwem.

   Zepsuj młodzież i zrób z niej zboczeńców, a zdobędziesz naród, takie jest nasze motto. Społeczeństwo pozbawimy młodych ludzi, upodlimy je seksem, muzyką rockową, przemocą, alkoholem, paleniem, narkotykami, tzn. pozbawimy społeczeństwo przyszłości.

   Uderzymy w rodzinę, zniszczymy ją, zmniejszymy rozrodczość.

   Hitler był głupim chłopcem. Działał bezpośrednio i otwarcie. I musiał wykonywać wyjątkowo trudną robotę – palić, strzelać, grzebać miliony itp. Pozostawił po sobie krwawe ślady. My działamy sprytniej: nie będzie żadnych śladów. Zmniejszmy rozrodczość co najmniej o połowę – i zniszczymy 2-3 miliony Rosjan w ciągu jednego roku bez żadnego wysiłku fizycznego. Nie ma potrzeby na piece, amunicję, groby. I nie ma żadnych śladów.
   Nie urodzony – nie ma winnego.

   Stworzymy lepsze warunki życiowe dla kryminalistów, niż dla pracującego bydła, z więzień będziemy wypuszczać kryminalistów, po to żeby zwiększyć liczbę mordów, rabunków i niestabilność. Amnestia będzie dotyczyć tylko złodziei i morderców, krótko mówiąc, wszystkich oprócz skazanych z artykułu o “podżeganiu do nienawiści etnicznej”, który zastąpi istniejące prawo dotyczące antysemityzmu.

   Wśród ludzi zasiejemy strach. Strach o życie, które nie będzie nic warte. Będziemy rządzić strachem.

   Już 85 procent kontynentu na Oceanie Arktycznym jest w naszych rękach

   5. Te wspaniałe cele będziemy realizować w kilku etapach. Już 85% kontynentu na Oceanie Arktycznym jest w naszych rękach (opinia publiczna jeszcze o tym nie wie), dzięki mylącym umowom niewyjaśnionym narodowi, kontrakty podpisano za Gorbaczowa i Jelcyna.
   W celu dokonania oszustwa ogłosimy republikę armeńską w Kubaniu*, a potem, po wypędzeniu Kozaków, zrobimy z niej Chazarię – Izrael. Już na południowych terytoriach Rosji mieszka pół miliona Ormian – to nasz przyczółek.
   * http://pl.wikipedia.org/wiki/Kuba%C5%84_%28kraina%29

   Pomoże nam to, że Kozacy są ciągle pijani, kochają siłę i są gotowi do walki między sobą . Ale tam nadal funkcjonuje organizacja – prawosławne duchowieństwo. Tam wyślemy członków naszego żydowskiego duchowieństwa, którzy maja pozwolenie od Talmudu dokonywania rytuałów w innych religiach, zachowując swoją wiarę – judaizm.
   A wszystkich innych przekupimy i zepsujemy. Tych którzy się nie poddadzą – zniszczymy. Rosjanie już nie maja żadnej bardziej lub mniej zorganizowanych struktur, i bydło nie zjednoczy się by je ustanowić, gdyż rosyjskie bydło już stało się pijackie i zdegradowane, i nie jest w stanie niczego zbudować.

   Odetniemy Rosjan od Wschodu Wielkim Łukiem Wschodnim. Wszystkich zamieszkujących w górskich regionach wypędzimy tam gdzie powinni żyć – wysoko w górach. Jednocześnie odetniemy Rosjan od Wschodu Wielkim Łukiem Wschodnim.

   Zostanie utworzona konfederacja wolnych ludzi “Itil-Ural”, która odetnie Ural i Syberię od środkowej Rosji (Komi, Komi-Perm republika Udmurdii, wielki Tatarstan, Baszkortostan i Niemiecka Republika Wołgi utworzona przez tajne porozumienie z Niemcami). I wtedy łuk będzie biegł przez dolną Kałmucję, Dagiestan, Azerbejdżan, i będzie zamknięta z Turcją. A poza Uralem – wszystko jest łatwiejsze: Suweren, rzekomo wyzwolony spod jarzma Rosji, Sacha Czukotka, Buriacja. . .

   I tam stworzymy taką nie do zniesienia sytuację, że mniejszości poproszą “społeczeństwo zachodnie” o ochronę przed krwawymi kolonizatorami rosyjskimi.

   Podczas gdy w ubiegłym stuleciu Stany Zjednoczone kupiły od Rosji Alaskę, to w XXI wieku kupią całą Syberię. Będzie to obszar Syberii między Jenisejem na zachodzie, oceanem Arktycznym na północy, Pacyfikiem na wschodzie, i granicą z Chinami, Mongolią i Koreą Północną na południu.

   Te obszary są dwa razy większe nić same Stany Zjednoczone. Akr ziemi [4.040 m. kw.] będzie można kupić za $1.000. Za całą Syberię będziemy musieli zapłacić $3 tryliony w ciągu 20 lat. Roczna spłata będzie wynosić $200 milionów, połowa której pójdzie na zakup towarów w USA.

   Syberyjczycy nie będą mogli nic zrobić żeby uniknąć faktu, że będą musieli ulec jakimś zagranicznym wpływom, a Stany Zjednoczone wyglądają lepiej, niż ich azjatyccy sąsiedzi. W końcu z Władywostoku jest bliżej do Los Angeles niż do Moskwy. . .

   6. Dla wszystkich tych najważniejszych dla nas działań, pod pozorem “transformacji demokratycznej” słowiańskiemu bydłu damy monarchię. Każda będzie miała marionetkowego prezydenta. I więcej blasku, hałasu i pompy! Monarchizm jest dobry po to, żeby cała energia mas poszła w gwizdek.To odwróci uwagę od naszej tajnej i aktywnej pracy budowania społeczeństwa w sposób, który jest potrzebny nam.

   Prezydent jest zasłoną, rzekomo wybieraną przez cały naród.

   Prezydent jest zasłoną, jakby był wybierany powszechnie (i sfałszujemy procedury wyborcze, żeby wszystko wydawało się legalne), w wyniku czego będziemy kontrolować wszystkie niezbędne procesy. Prezydent będzie posiadał nieograniczoną władzę. Poprzez rearanżację na wyższych stanowiskach struktury władzy, na jej szczyty szef będzie mianował naszych ludzi. Armia, Ministerstwo Spraw Wewnetrznych, FSB i wszystkie rodzaje sił specjalnych będą bezpośrednio podległe prezydentowi. A to znaczy – nam.

   Podbój wszystkich narodów i królestw, i ich podległość naszym super-ludziom, wybranym przez boga Izraela. W naszych rękach będziemy mieć tylko sznurki podłączone do rąk prezydenta. I my będziemy za nie pociągać w taki sposób, jak będzie konieczne do wprowadzenia wspaniałego planu podbicia wszystkich plemion i królestw, i poddanie ich naszym super-ludziom, wybranym przez boga Izraela.

   7. Ale najważniejsze – pieniądze. Oni zrobią wszystko. Oni mają władzę. Oni są siłą. Kto ma pieniądze ten ma broń. Ultranowoczesną broń. Armia najemników. Pieniądze władają mediami, bałamucą miliardy ludzkiego bydła. Kupujemy ludzi nam potrzebnych. Usuwamy buntowników. Odpornych na bomby fanatyków – Irakijczyków, Serbów, i w dłuższej perspektywie – Rosjan.

   Tu chodzi o kapitał i przejęcie władzy. Akumulację kapitału i przejmowanie władzy praktykujemy od ponad 3.000 lat, i nikt w tej kwestii nie może z nami konkurować.
   Nie macie żadnych własnych pieniędzy. Ani władzy. Ich nie macie i nie będziecie mieć! Nie damy wam ich. Nienawidzimy was bezgranicznie!

   Ta nienawiść daje nam siłę by ładnie się do was uśmiechać, zdobywać wasze zaufanie i prowadzić was okazując wam “troskę” o was i wasze dzieci, przyszłe wnuki i prawnuki, którzy w rzeczywistości sie nie pokażą.

   Jesteście straceni. I dopóki nie zrozumiecie tej prostej prawdy, tak długo jak będziecie się szarpać, będziecie bici bardziej niż trzeba. Jeśli będziecie posłuszni – pozostanie was 65-70 milionów, w przeciwnym wypadku 40-45.

   Główną rzeczą jest utrzymanie was w tym uchwycie przez co najmniej 2-3 lata. Później nie będzie już żadnego rodzaju problemów dla nas w tym kraju. Stworzymy takie środki ochronne, że żaden z was nie będzie mógł wykonać żadnego ruchu. I to wszystko się wydarzy, wiemy o tym, i to jest potajemnie kontrolowane i wykonywane.

   Nasze aspiracje skierowane są teraz na Rosję i mają podwójny cel: pierwszy – eliminację najpotężniejszego i niezależnego imperium. Drugi – przejęcie jej bogactw.”

   Następnie polecam Ci lekturę „Protokoły Mędrców Syjonu” a następnie „Kiedy powstał naród żydowski?” dwie bardzo ciekawe książki (wybitnie niewygodnie da takich jak Ty)

   Gdy je już przeczytasz to z chęciom wysłucham Twoich „mądrych” argumentów

    Anonim

    No to całe szczęsie że głupole plan ujawniły i wiemy jak się bronić,oj a może to podstęp kolejny?

    Anonim

    Szkoda słów,Jak ktoś wierzy w fałszywki carskiej ochrany to i uwierzy w fałszywki KGB i ONR itp Ja ich rozumiem. To musi być bardzo trudne poradzić sobie ze zbrodniami ojców i dziadków. Pozostaje wyparcie i tworzenie mitu świętego i szlachetnego narodu polskiego, który w 100 % nic tylko tłumnie, jak jeden mąż walczył w powstaniach, potem z okupantem i ratował Żydów. Żadnej kolaboracji, oportunizmu, chciwości. To po co Wam katolicy Dekalog? Nie wiem czy wszystkim wiadomo ,że nawet członków PZPR było procentowo i liczbowo kilka razy więcej niż członków NSDAP.

    bad karma

    Chabad Lubawicz działa w Polsce: (Lubawiczer Rebe, błogosławionej pamięci R. Menachem M. Schneerson (1902-1994), siódmy przywódca w dynastii Chabad Lubawicz…
    nawet odbyło się spotkanie z:
    Oczywiście nie zabrakło stwierdzenia: „Oświata jest także najlepszym remedium na przezwyciężenie niezrozumienia i zlikwidowanie niekorzystnych zjawisk obecnych w życiu społecznym, w tym przejawów antysemityzmu…”
    ———-
    Nie wiem czy ta wypowiedź, którą przytaczasz miała miejsce, ale przy okazji sprawdzania who is who:
    Cheszwan 27
    30 Listopad, 2016 r.

    R. Aizik Homiler: Gdy przyjechałem do Ljozny, spotkałem starszego chasyda, który był chasydem Maggida i R. Menachema Mendla z Horodoka. Mówili:

    Miłuj bliźniego swego – miłuj Żyda, a B-g będzie miłował ciebie;

    czyń dobro wobec bliźniego swego – czyń dobro wobec Żyda, a B-g będzie czynił dobro wobec ciebie;

    przyjdź z pomocą bliźniemu swemu – Żydowi, a B-g przyjdzie z pomcą tobie.
    ———————
    pisownia oryginalna
    ———————
    Taa.. dosyć trudna mentalność..,nie można postawić między bliźnim, a Żydem znaku równości i jasno zdeklarować swój nacjonalizm? Nie można, bo kogo wtedy oskarżać o zaniechania w stosunku do bliźniego=Żyda, wiadomo zawsze prawość uniemożliwiają im inni ludzie.., ups! „goje” . Hmm, może jednak używają takich pojęć: ludzie, człowiek, nie myśląc „goje”, „hamany” tym bardziej w stosunku do innowierców?..
    Przy okazji zachęcam (kto nie zna) do posłuchania wykładów o tzw. zbrodniach Polaków, oraz relacjach Polsko żydowskich np. dr Kurek- dostępne na YouTube

   pol

   właśnie! przyjmij do świadomości fakty i przemyśl je! „niewinni” Rosjanie kilka lat żonglowali czarnymi skrzynkami i wrakiem samolotu .bez powodu???

   kolo

   Pospolita brednia ? Jak śmiesz pisać że polacy mordowali w jedwabnem sprany trolu ? Najpierw zasiegnij trochę wiedzy w temacie a później sie wypowiadaj – bo jedyne co potrafisz to siać mity, które sie wpisują w ogólną tendencje – tego co pisze ten szmaciarz Gross.

   Anonim

   Tak, jeśli chodzi o katastrofę w Smoleńsku, to doprawdy nie rozumiem jak można nie mieć zaufania do tej okropnej brzozy. Gdyby ją przykładnie ukarano, wtedy byłby koniec tych dziwacznych kombinacji.

    Artysta Nieznany

    Zgadza się

    Mazeciekomentarze

    Niestety, Tutka (samolot)Kaczyńskiego wozil do Gruzji ponoć broń przeciw Rosjanom.Zrobili HARPEM mgłę i dokonało się.Powiedzial o tym szejk z Arabii.

    Mazeciekomentarze

    Niestety, Tutka (samolot)Kaczyńskiego wozil wcześniej do Gruzji ponoć broń przeciw Rosjanom.Zrobili HARPEM mgłę i dokonało się.Powiedzial o tym szejk z Arabii.

   Jerzy Chade

   mógłbym również dobrze odwrócić ten twój scenariusz, tylko czy byś go zrozumiał?

   waca

   Ja rozumiem twoja mentalnosc czyli mentalnosc Chazara.Za wszelka cene staracie sie zrobic z Polakow oprawcow po to zeby wyrwac od nas kase.Chazarzy zyli przez setki lat w Polsce i nie zrobili nic przez te setki lat,jedynie co to kolaborowali z naszymi wrogami.Podpuszczaliscie Polakow do powstan ,po to tylko zeby przejmowac Polakow majatki.Chazarska parszywosc jest nam znana.Jako jedyna wspolnota nie chcieliscie sie zgopdzic na niepodlegla Polske.Nawet jak by byly jakies pogromy to byly by usprawiedliwione waszym postepowaniem od setek lat ,waszymi knowaniami z obcymi przeciw nam.Ja nie mial bym zadnych z tym zwiazanych problemow.Co do Jedwabnego to ta sprawa nigdy nie zostala wyjasniona,przedwal ja na polecenie ranina Lech Kaczynski ,Tak samo jest zaklamywana liczba 1600 spalonych.Ktos kiedys powiedzial ze w Jedwabnem musiala byc stacja benzynowa.Sprawy Chazarskich zbrodni jeszcze wyjda na swiatlo dzienne ,tak jak Katyn i inne masowe zbrodne na Polakach.

   Tadeusz

   Woziwoda ………………. przestań głupoty pieprzyć o Jedwabnem. Żyją jeszcze świadkowie tej zbrodni. Wystarczy zapytać.

   Hubert

   Nie podałeś żadnego argumentu który poparł by twoją tez, ale za to od razu wyzwałeś go od jakiś moherów. W Jedwabnem mordowali Polacy, prawda ale to nie było tak że kilkuset Polaków zleciało się pozabijać Żydów. Niemcy kazali grupce Ludności cywilnej brać udział w tym mordzie, bo inaczej ich rodziny by zostały zamordowane. Jestem ciekaw co byś ty zrobił na ich miejscu.

   ggg

   Kurw@ woziwoda, skąd w ciałach pociski z broni maszynowej, przecież Polacy w Jedwabnem nie mieli prawa posiadać takiego sprzetu. Piszesz głupoty nie liczac się z faktami. płacą ci za to czy jak

   Johnny

   Są badania naukowe jak chodzi o jedwabne i wyszło ze nie było głąbie dwa właściwie niema czegoś takiego jak Polak etniczny Polskość jest deklaratywna mówisz ze polscy nacjonaliści żydowscy jak np stanisław piasecki, tatarscy jak Roman Dmowski (tworca Polskiego Nacjonalizmu), ormiańscy czy cygańscy mordowali żydów ?. Gdzie masz pradziadków i prapradziadków pochowanych? jaki masz herb rodzinny ? Ja mam korzenie tatarsko, zydowsko, litewskie pochodzę od szlachty i elit sandomierskich I RP. Masz zindoktrynowana głowę propagandy tu piszesz aż mnie nudzi tłumaczenie takim jak ty. Dopasowałeś se ideologicznie tak jak ci pasowało a g….no wiesz. Ale jak się uczy na gów…ch studiach i gó….nych szkołach gdzie uczą zmanipulowanej historii to tak jest.

   max

   Ciekaw jestem jaki masz zawod, chyba cos w rodzaju tworca – gra na flecie , dziennikarz spec od paplania co slina na jezyk przyniesie, albo jakis inny nikomu nie potrzebny i nie przynoszacy niczego zawod pod tytulem jak zyc z dotacji panstwa, albo zawod Zyd a to jedno i to samo. Aktor, o , taki co go nikt nie chce ale z gruntowna znajomoscia awioniki , automatyki , wszelkich systemow sterowania I tylko przez przypadek nie jest glownym spejalista Boeninga lub Tesli. FY.

   NIe dajmy się dzielić

   Łatwo nazywać kogoś idiotą a jednak wypieranie kolaboracji działaczy żydowskich z sowietami którzy przez dwa lata pomiędzy 1939 i 1941 rokiem dopuszczali się ludobójstwa na terenach podbitych we wrześniu 1939 roku (50% terytorium Polski) jest również pospolita brednią. Do 1941 roku prześladowań ze strony sowietów i kolaborujących z sowietami doznało około 500 tys Polaków. To skromny szacunek bo sowieci dali wszystkim przymusowo obywatelstwo i juz eksterminowali obywateli radzieckich a nie Polaków. To oczywiste że okupanci wykorzystywali podziały i dzielili społeczeństwo tak samo jak dzieje się dzisiaj, (Wszyscy gracze polityczni w Polsce dzielą Polaków), ale nie ukrywajmy przejścia dużej części ludności żydowskiej na stronę sowieckiego okupanta. To pozwoliło Niemcom zbudować propagandę nienawiści. I jak wszędzie (przykład działacza PO mordującego nożem działaczy PiS) znajdą się pojedynczy idioci którzy są za głupi by rozumować poprawnie. Nie było to jednak działanie PAŃSTWA POLSKIEGO jak to było w przypadku zbrodni sowieckich, niemieckich czy nawet ukraińskich.

   NIe dajmy się dzielić

   Czy to jest dowód. Opowieść naocznego świadka. Oczywiście może on nie pamiętać

   W.B.

   To nie są brednie. Jedwabne było do 22 czerwca 1941 okupowane przez ZSSR. Na tych terenach NKWD i Sąsiedzi (Żydzi, Białorusini, Ukraincy) zrobili nam Polakom piekło na ziemi. Po najechaniu Niemców na ZSSR zaszczuta ludność pochodzenia Polskiego dała odwet za: Katyń, Kuropaty, Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków, Charków, Twer, Miednoje, Bykownia, itd… – to nasza historia, to są fakty.

   Anonim

   Negacja iz w Smoleńsku nie miał miejsce zamach stanu do dowód nieuctwa z fizyki, na pokładzie samolotu było sześć głównych wybuchów powodujących rozczłonkowanie samolotu na siedem części.Prosze policzyć ile musi byc wybuchów aby podzielić samolot na 7 części.Poza tym teoria natarcia skrzydła o brzozę jest lansowana dla nieuków którzy nie maja pojęcia o teorii ścinania. Gdyby samolot przeciął skrzydłem brzozę, czas tego ścięcia byłby mniejszy od 0,04 sek. W takim czasie zaburzenia w postaci przemieszczenia się energii wewnatrz drzewa byłoby około 2 cm (predkość rozchodzenia się fali energii wewnatrz drzewa), co dowodzi iż tak skupiona energia samolotu na srednicy brzozy i jej wysokosci 2 cm spowoduje równe ścięcie pnia drzewa, a tak znaczne skupienie energii na przekroju pnia nigdy nie spowoduje urwanie skrzydła.Projetanci zamachu w SMOLEŃSKU nie byli douczenie z fizyki.

   antos

   Twierdzenie iż w Smoleńsku nie było mordu na 96 osobach TU 154M to dowód nieuctwa z fizyki.Na pokładzie samolotu było podstawowych 6 wybuchów ( w tym ładunek sznurowy na skrzydle) co potwierdza 7 głownych fragmentów samolotu. Pozostałe wybuchy o bardzo małej sile miały uniemożliwoć sterowania samolotem, co było słyszalne w rozmowie telefonicznej pomiedzy posłem a jego zoną (było słychać trzaski jak łamanie wafla). Po drugie uwagledniając grubość pnia brzozy i prędkość samolotu, jego skrzydło przecięłoby ten pień w czasie ponizej 0,04 sek. W tak krótkim czasie fala zaburzenia energii rozprzestrzeniałaby się w pniu w obu kierunkach na głebokośc do 1 cm.(niska predkość przemieszczania się energii w drzewie jakim jest brzoza) Zatem tak skupiona energia przecięłaby bardzo równo pień brzozy a skrzydło pozostałoby nienaruszone. Projektanci zamachu nie mieli pojęcia o teorii scianania

   Anonim

   Jakich faktów? Coś poza bajdurzeniem Grossa? Dowody masz? Nawet eksudacji nie przeprowadzono!

    ewa

    Wietrzenie solne (eksudacja) – rodzaj wietrzenia fizycznego, polegający na rozdrabnianiu skał poprzez mechaniczne działanie soli, spowodowane zmianami wilgotności

   Cyr4x

   To ile teraz szekli babilończycy płacą za wpis?

   Anonim

   Co o to za palant ten woziwoda!!!?

   Snoch

   Do woziwoda i autorki tego kłamliwego artykułu. Jedwabne to wciąż niewyjaśniony i niezbadany mord. A świadkowie mówią, że winni byli Niemcy.Przecież zapędzanie ludzi do stodöł i kościołów i podpalanie benzyną to typowo niemieckie metody. Bo w tym okresie tylko Niemcy mogli dysponować taką dużą ilością benzyny. Polak miał ewidentny zakaz jej posiadania.Mordercy narodu polskiego, tworzą i tworzyli wielką machinę propagandy i kłamstw. Ci mordercy jak i ich potomni święcą triumfy, jak czytają ten artykuł. Ich okrutny i piekielny plan fałszowania rzeczywistości został bezkrytycznie i łatwowiernie przyjęty przez wielu ludzi. Artykuł ma typowo antypolski charakter. Wypadało by panią oddać pod sąd za te bezpodstawne oszczerstwa. Widocznie jest pani wnuczką, albo starego ubeka,, albo zomowca, albo ,, zasłużonego,, komunisty pochodzenia żydowskiego. Taka jest wasza wdzięczność. Na szczęście istnieje jeszcze sąd boży i to on rozliczy każdego, za każde kłamstwo, zaniechanie, pychę itd.

   Juraciesz

   Jakie to sa te oczywiste dowody. Co ty sie przejmujesz co bedzie za 50 lat. Ciebie juz nie bedzie. Robaki ci obgryza do kosci, a tymczasem masturuj sie analnie szczotka druciana. Gwarantuje ci silne wrazenia erotyczne. Ale co tam ty, Czytajac twoje komenty (comments), to kazdemu (warga) zwisnie.

   tess

   Najwięcej na świecie mordowali żydzi.Pentagon to żydzi,ich decyzje są straszne.Izrael i walka z Palestyną.Decyzje wojenne syjonistów ,w tym np.Einsteina o zrzuceniu bomby atomoweh,mordowanie inteligencji polskiej przez NKWD ,gdzie najwięcej było żydów,Rewolucja Pażdziernikowa,Francuska-kto decywował?Co z Napoleonem zrobiono?Dlaczego największy finansista USA Morgan był kierowany przez syjonistów i zablokował Tesli w ważnym momencie urzeczywistnienie wynalazków dla świata,tak istotne dla dobra ludzkości,gdy potem wszyscy,łącznie z wojskiem amerykańskim korzystali z jego dzieła ,okradali ,co można,gdy tylko można,burzyli się,gdy Wielki Tesla jeżdził do Hitlera i Stalina?Tylko dla siebie chcieli mieć tego człowieka i nic nie dać od siebie?On zaś obawiał się hegemona wojskowego na świecie,chciał równiwagi,to za to nie ma go w podręcznikach?Na kim teraz polega świat,nie na jego teoriach i praktyce,którą niszczył Edison,złodziej wynalazków biednych naukowcow ,tworzący dla Aneryki przemysł pod swoim szyldem?Kłamstwa są na rękę rządzących tym światem.Dla odszkodowań i wybielenia siebie oraz własnej siły zrobią wszystko.Zmieniają nawet historię Egiptu,a Biblię czynią historyczną..Mordy Polaków to” nic „w porównaniu do poczynań żydów i ich decyzji o wojnach,ich uzurpacji wobec wynalazków,ktore kierowano na postrach ludzkości,wbrew wynalazcom.Nie ma nacji,która nie miałaby złoczyńców,ale ważne są proporcje dla oceny narodu,nie zaś dla pojedyńczego człowieka..Dla każdego jego życie to świat.Mordując je,mordujesz mu świat.My oceniamy nację.Cierpienia z racji okucieństwa i liczby zadane niewinnym Polakom przez upa są niewyobrażalne i z racji ukaińskiego kodeksu mordów,najohydniejsze na świecie.Niewielu Polaków i to jeszcze dodatkowo nie wiadomo jakiego pochodzenia,bo Polakami mianowali się i żydzi i „ukraińcy”,niemający swoich państw,mordowało.Polacy to kraj ludzi gościnnych i dobrych z genów.

   fiesta

   Woziwoda,
   Brednie to sam wypisujesz.

   Informacje o zbrodniach w Jedwabnem i okolicach dokonanych przez niemieckie komando pod dowodztwem Szapera znajduja sie w archiwach niemieckich w Berlinie.
   Historyk prof. J.R.Nowak udowodnil 100 KLAMSTW podanych w ksiazce J.T.Grossa pt. „Sasiedzi”.
   Sledztwo w Jedwabnem zostalo przerwane przez strone zydowska, gdy archeolodzy natrafili na niemieckie pociski, poniewaz taki scenariusz nie pasowal do zydowskiej mitologii o zbrodniach w Jedwabnem, co jednoczesnie wskazuje na przygotowywana przez zydow anty-polska kampanie oszczerstw.
   Podczas ekshumacji nie znaleziono 1600 ofiar, jak podawal oszust J.T.Gross, ale okolo 300 oraz zostaly znalezione kosztownosci przy ofiarach, co jest dowodem, ze Polacy nie rabowali zyjacych zydow i nie rabowali zydowskich kosztownosci po spaleniu zydow przez Niemcow.
   Z zeznan naoczynych swiadkow rowniez wynika, ze zbrodni dokonali zolnierze niemieccy, ktorzy zamkneli zydow w stodole, oblali stodole benzyna i podpalili, a takze strzelali z karabinow do zydow w plonacej stodole.

   Ty woziwoda miej pretensje do samych zydow, ze nie ratowali zydow, ale pomagali Niemcom w eksterminacji swoich zydowskich pobratymcow.
   Np. wegierski zyd R.Kastner pomogl niemieckiemu zydowi A.Eichmannowi w wywozce okolo 600 tysiecy wegierskich zydow do obozow koncentracyjnych latem 1944r – w tej sprawie odbyl sie powojenny proces R.Kastnera w Jerozolimie, co opisal zyd B.Hecht w swojej ksiazce pt. „PERFIDIA”.
   A z kolei rabin I.Greenbaum, ktory byl przewodniczacym Rady Zydowskiej Pomocy w Nowym Jorku, powiedzial w lutym 1943r, ze nie da ani grosza na pomoc zydom, bo jedna krowa w Palestynie jest wiecej warta niz wszyscy zydzi w Polsce.
   E.Ringelblum, ktory byl mieszkancem getta napisal w swoich pamietnikach, ze zydowska policja byla bardziej okrutna wobec zydow od Niemcow.
   Jak ustalil wywiad AK, w SS i Gestapo pracowalo ponad 5 tysiecy zydow na obszarze Generalnej Guberni zarzadzanej przez niemieckiego zyda Hansa Franka !….. ktorzy donosili na Polakow i na zydow.
   Z kolei w armii niemieckiej sluzylo ponad 150 tysiecy zydow !
   W/g ustalen historykow, zydzi-syjonisci zawarli tajny uklad z niemieckimi nazistami pod koniec sierpnia 1933r , a w 1934r zostala wybita moneta z okazji wizyty niemieckiego wyzszego oficera SS Leopolda von Mildensteina w Palestynie w towarzystwie niemieckiego zyda-syjonisty K.Tuchlera (przywodca organizacji nazistowskiej zlozonej z zydow w Berlinie).
   Na jednej stronie monety pamiatkowej znajdowala sie gwiazda Dawida, a na drugiej stronie symbol swastyki.
   Kolejny autor L.Brenner przedstawil 51 dokumentow wspolpracy zydow-syjonistow z niemieckimi nazistami !
   Zydowscy bankierzy z USA, Niemiec i Anglii finasowali A.Hitlera i rozbudowe potegi militarnej III Rzeszy niemieckiej – wiecej szczegolow podaje historyk prof. A.Sutton w swoim opracowaniu histocznym pt. WALL STREET AND THE RISE OF HITLER (informacje zostaly zebrane przez wywiad amerykanski).
   Prof. H.Arendt (zydowka) , ktora napisala ksiazke n/t procesu niemieckiego zyda A.Eichmanna w Jerozolimie na poczatku lat 1960-tych stwierdzila, ze zydzi byli oprawcami wlasnego narodu.
   Historyk i wykladowca uniwersytecki zydowskiego pochodzenia D.Bronder udokumentowal zydowskie pochodzenie aparatu wladzy III Rzeszy niemieckiej i byli to:
   Hitler, Himmler, Goebbels, Hess, Frank, Goering, Heydrich, Eichmann, Milch, Canaris, Ribbentrop, Bach-Zelewski, Globocnik, Streicher, Rosenberg, Hube, Gauss, Keudell etc….. razem ponad 150 tysiecy zydow w armii niemieckiej, jak podal historyk B.Rigg.

   Ponadto zydzi masowo kolaborowali z sowieckim okupantem Polski przeciwko Polsce i Polakom oraz brali udzial w zbrodniach na Polakach po napasci ZSRR na Polske 17 wrzesnia 1939r , co jest opisane przez naocznych swiadkow tych wydarzen i opisane w ksiazce prof. J.R.Nowaka pt. PRZEMILCZANE ZBRODNIE 1939-1941.
   Aresztowanie polskich zolnierzy kampanii wrzesniowej 1939r przez ZYDOWSKA POLICJE wspolpracujaca z zydowskim NKWD to glowna zasluga zydow.
   Zydowscy sasiedzi dostarczali listy zamoznych Polakow i polskiej inteligencji do zydowskiego NKWD i brali udzial w wywozce Polakow w glab ZSRR juz w lutym 1940r, a nastepnie przejmowali polskie domostwa i majatki.
   Zydowskie NKWD jest odpowiedzialne za wymordowanie ponad 25 tysiecy Polakow w latach 1939 – 1941 !

   MORAL:

   Pierwszymi ofiarami II wojny swiatowej wywolanej przez zydow byli Polacy i to zydzi kolaborowali z niemieckim i sowieckim okupantem Polski przeciwko Polsce i Polakom.
   Zydzi byli rowniez glownymi sprawcami zbrodni na zydach i zydzi brali udzial w mordowaniu Polakow.
   Tak wygladaja fakty historyczne, a nie bajki podawane przez zydowska propagande przemyslu holokaustu w celu oczernienia Polakow i wyludzenia pieniedzy od Polski.

    fiesta

    Artykul Danieli Wolos jest oparty na klamstwach i polprawdach z domieszka antypolonizmu i dowodow na to dostarcza sama Bibliografia:
    Jan Tomasz Gross, Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka, Sejny 2000.
    Tomasz Szarota, U progu zagłady. Zajścia antyżydowskie i pogromy w okupowanej Europie, Warszawa 2000.
    Witold Mędykowski, W cieniu gigantów. Pogromy 1941 r. w byłej sowieckiej strefie okupacyjnej, Warszawa 2012.
    Mirosław Tryczyk, Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów, Warszawa 2015.

    Np. historyk prof. J.R.Nowak udowodnil 100 KLAMSTW J.T.Grossowi i calkowicie osmieszyl J.T.Grossa, na ktorego powolala sie Daniela Wolos , co automatycznie czyni z niej zydowska tube propagandowa.

    JEDWABNE – ŚWIADKOWIE, ŚWIADECTWA, FAKTY” – Film dokumentalny Elżbiety i Wacława Kujbidów

    Leszek Żebrowski – Jedwabne 1941

    Nawet historyk niemiecki Thomas Urban, ktory badal dokumenty niemieckie dotyczace zbrodni w Jedwabnem 10 lipca 1941r stwierdzil, ze zbrodni dokonal oddzial SS pod dowodztwem oficera SS Hermanna Schapera (SS-Obersturmführer Hermann Schaper).
    Owczesny prezes IPN L.Kieres nie byl zainteresowany zbrodniami H.Schapera na zydach w Jedwabnem i okolicach, ale jako zyd przylaczyl sie do zydowskiej kampanii oszczerstw przeciw Polsce i Polakom, ktora rozpetali zydzi z USA na czele z I.Singerem i A.Foxmanem (zydem uratowanym przez Polakow w czasie II wojny swiatowej).
    Polski historyk H.Pajak podaje dziesiatki cytatow autorstwa zydow, ktorzy oczerniaja Polske i Polakow, w tym m.inn. taki:
    W 1996r na kongresie Światowego Kongresu Żydów w Buenos Aires, I. Singer zakomunikował:
    „Ponad trzy miliony Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. My nigdy na to nie pozwolimy. (…) Będziemy im to powtarzać dopóki Polska ponownie nie zamarznie. Jeśli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań będzie publicznie atakowana i upokarzana na forum międzynarodowym”.
    Jest to jednoczesnie dowod, ze kampania zydowskich oszczerstw przeciwko Polsce i Polakom zostala zaprogramowana przez zydow i zaczely pojawiac sie zydowskie scieki propagandowe w postaci filmow (M.Marzynskiego, A.Holland etc) i ksiazek propagandowych m.inn. oszusta J.T.Grossa, ktory zostal nagrodzony Orderem Orla Bialego przez

    Tymczasem zydzi milcza o zbrodniach zydow na zydach w czasie II wojny swiatowej oraz o tym, ze zydowskie organizacje nie udzielaly pomocy zydom, a tym bardziej zagrozonym Polakom, ktorych Hitler planowal wymordowac – patrz: niemiecki plan GENERALPLAN OST.
    Zydzi masowo kolaborowali z niemieckim i sowieckim okupantem Polski przeciwko Polsce i Polakom w czasie II wojny swiatowej, co jednoczesnie ukazuje zydowska mentalnosc i pasozytniczy tryb zycia.

    Powyzszych informacji nie podaja w szkolach i na uniwersytetach w Polsce, poniewaz szkolnictwo w Polsce jest pod kontrola zydow.
    Nawet przewodniczacy Marszu Niepodleglosci R.Bakiewicz przekonal sie o tym, ze gmina zydowska w Warszawie decyduje o tym, czy odbedzie sie spotkanie autorskie nowej ksiazki autorstwa: W.Sumlinskiego (dziennikarz sledczy), E.Kurek (historyk) i T.Budzynskiego (byly oficer ABW) pt. POWROT DO JEDWABNEGO.
    Autorzy ksiazki pt. POWROT DO JEDWABNEGO obalaja mity i klamstwa podane przez J.T.Grossa w jego ksiazce pt. SASIEDZI.

   Bogdan Malinowski

   Dobrze że ktoś ten temat podjął. Niestety to nie tylko Jedwabne. Pochodzę z Wasosza nie wszyscy to robili ale byli tacy którzy to robili… Ci którzy by się przeciwstawili skończyli by tak samo jak ci Żydzi… To co tutaj napisane to prawda. A rzeczystosc była jeszcze bardziej barbarzyńska i bestialską… Ci ludzie po wojnie chodzili w glorii „chwały

   XXXXX

   no pogratulować, książką Tomasza Grossa, Polakożercy jest źródłem informacji historycznej, a taki miałem szacunek do tego portalu teraz go straciłem.

   Ktosiek

   Jakby nie patrzeć w trakcie badań wyszło iż to niemcy zabijali, ale oczywiście niemiecko-ruska propaganda cały czas będzie zaprzeczać…

   Kazik

   @Woziwoda. No i jak Woziwoda, nadal upierasz się, że w Smoleńsku nie było zamachu ? :-)

   Tess1

   Słuchaj niePolaku wychowany prawdopodobnie wśród kłamców i pseudo inteligentów,po wyrżnieciu przez Stalina inteligencji polskiej,dla powstania”nowej”,takiej jak ty.Nie ma na świecie bardziej łagodngo narodu i kochającego bliźniego(pomagajacego nawet oprawcom, jak obecnie) ,niż Polacy.Jedwabne to bzdura dla wyłudzenia odszkodowań przez pobratymców żydów,będących Polakami w okresieprzed i w czasie wojny.Byliśmy pod okupacją niemiecką i jeśli „coś” wykonaliśmy przeciw żydom,to pod karą śmierci.Wbrew zarządzeniom Niemców byliśmy zdolni pomagać nienawidzącym nas żydom i ponosiliśmy za to śmierć.Żyd nigdy nie poświęciłby rodziny dla ratowania Polaka.Nigdy!I tu jest różnica.Dobroć Polaków dla wielu analityków jest naiwna i głupia,nic niewnosząca dla lepszego ich życia.Ukraińcy,nie dość,że generalnie nie pomogli nam,to jeszcze pastwili się przed zabiciem naszych dzieci na 365 sposobów tortur.Mieli wypracowany skrupulatnie Kodeks Mordów,a my daliśmy im kulturę i naszą historię,a teraz niebotyczną pomoc naszym kosztem.Ukradli nam miasta naszej wielowiekowej kultury,np. Lwów.Pewna ukrainka(mała litera)zapytalła mnie:”Po co Polacy we Lwowie tak ozdabiali budynki,to niepotrzebne,by w nich zjeść,wypróżnić się i płodzić „.Nie słyszała o jakichiś tam stylach w archtekturze,o duchowej spuściźnie.Ukraińcy „powstali”w XIX w.,a śmią podważać państwowość polską i naszą historię,istnienie Państwa Piastów,bo w ich książkach interpretacje narzucają ukraińcy,nawet nie kozacy żyjący w Rzeczpospolitej.Ukraińvy kozakami nie byli,choć ich mongolidalnemu okrucieństwu mogli dorównywać,a nawet go przewyższyć.Morowanie na Wołyniu to było ludobójstwo okrutne.Nie ma żadnego usprawiefliwienia i wybaczenia,bo wybaczyć mogą ofiary.My do nich nawet podczas naszej wojny nie przyszlibyśmy po pomoc.Wolelibyśmy (większość)walczyć za ojczyznę na miejscu i zginąć.Oni tu przyszli.Po takim czymś?!Takie namy wspomnienia.

   Zwz

   Hehe kolejny co siłą chce coś zmienić , jak możesz oceniać na podstawie jakis opowieści ? Masz w tym jakiś interes komuchu ? Wykonać ekshumację i będzie wiadome co się tam wydarzyło a wrak i Smoleńsk ? Hehe przy rządzie który oddał sprawe Ruskim a wrak nigdy nie przyjechał do Polski ? Żarty se robisz człowieku ? Ruscy z systemu buk strzelili sobie w samolot pasażerski zaatakowali Ukrainę to co to dla nich by było aby zemścić się za Gruzję !! Milcz zanim coś powiesz !!

   Marek Nawrocki

   A nie pomyślałeś może, że to nie inni tylko ty jesteś idiotą. Wiem, że to może być przykre, ale rozważ taką ewentualność.

   p@w

   i co pseudointeligencie? mamy rok 2023 i kacapów na Ukrainie, już teraz wiesz kto jest idiotą?

   Basia

   Przecież Żydzi kazali wstrzymać badania w Jedwabnem! Kaczyński posłucham, może mu grożono, tego nie dowiemy się już raczej. Ekshumacje, zanim kazano je wstrzymać wykazywały prawdziwość wersji, która Żydom bardzo się nie podobała. Były tam w ziemi guziki z niemieckich mundurów, czaszki z przestrzelonymi głowami i niemieckie łuski. Podobno też w niemieckich mundurach przybywali wschodnim akcentem mówiący żołnierze. Dlaczego? Kto i po co taki kamuflaż stosował? Wiele jest pytań a odpiwiedź leży zakopana tam pod ziemią, jednak nie wolno nam tego dochodzić. Czemu?

   Andrzej

   Polacy nie byli inspiratorami mordu około 230 żydów w Jedwabnem a Niemcy. To życzeniowo – roszczeniowa postawa ekstremistów żydowskich. Natomiast żydzi są odpowiedzialni za śmierć około 1,5mln. Polaków wskazywanych do zsyłek na Sybir, rozstrzeliwanych jak w Katyniu (90% żydzi, 8% Rosjanie, 2% inne nacje jak Ukraińcy, Litwini, Białorusini, Azerowie, inni), mordowanych jak w Nalibokach, Koniuchach, Zamarstynowie, po wojnie polskich patriotów skazywano na tortury, poniżenia, śmierć, pochówek w dołach z wapnem, jak np. generała Fieldorfa „Nila”, to robota żydów. Wyłącznie żydów chazarskich.

   Anka

   Jaka brednia skoro to była zaplanowana akcja przez einsatzgruppen a pomocnikami były szumowiny które pomagały Niemcom. To obywatelexpolscy ale nie polacy.To tzw.widlarze.Niemcy mogli na nich polegać.

  sprawiedliwy

  Po lekturze komentarzy widzę, że wyznawcy kultu 'wielkiejpolski’ w białych rękawiczkach i skrzydłach husarskich, za antypolską uznają już nawet konfrontację z niewygodną historią. Artykuł dotyczy historii żydowskich ofiar polskich bandytów. a nie odwrotnie, czy to tak trudno zrozumieć?

  Takiej propagandowej roboty nie powstydziłby się Goebbels, gdzie odurzony frustracją i nienawiścią tłum, skanduje rozpalony za superprezesem „nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”.

   AnnaD

   Przepraszam czy opisane akcje były inicjatywą polskich organów? Dlaczego mam się wstydzić za bandy zwyrodnialców żerujących na piekle które urządził na moim terenie Hitler i spółka? Odwalcie się wreszcie od Polski, dobrze?

    DorotaM

    Polecam książkę „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów.” To narodowcy, wstyd napisać – Polacy byli prowodyrami tych mordów. Miejscowi księża wspierali morderców. To nie jacyś bandyci, tylko „normalni” Polacy. Z zimną krwią mordowali sąsiadów, ich dzieci, gwałcili ich żony i córki, roztrzaskiwali główki niemowlętom, a potem rozkradali majątki. Książka jest napisana na podstawie dokumentów IPN, polecam zapoznanie się. Takie bandziorstwo mamy także dzisiaj – wystarczy im inny kolor skóry, by pobić… W Jedwabnem też od tego się zaczęło!

    annadulder

    Dorota M: Normalni Polacy albo walczyli na froncie albo byli deportowani przez Sowietow na Syberie.

   misy

   A czy „polskie obozy zagłady”, to nie propaganda pejsatych, sponsorowanych nadal przez pejsate rządy współczesnej Polski!

   Anonim

   mozei jakiś polak zamordował jakiegoś zyda,albo jakiś zyd jakiegoś polaka,ale żaden polak nie zamordowal Boga,,, no chyba ze ten był za biedy i czekaja na innego

    Arras

    Idiota!

   lech

   Odnosnie zbrodni w Jedwabnem. Smiem twierdzic, ze jest zaklamanie historii. Zyje jesze swiadek w Kanadzie. Sluchalem jej relacji o tej zbrodni. Polacy byli zgromadzeni przymusem aby patrzec na to wszystko. porawcy rozmawiali w jezyku rosyjskim i niemieckim. Zgnelo tam ok. 200-tu Zydow a nie jak podaja sami zinteresowani 1 600-set. W calym regionie wschodnim nie zylo tylu Zydow. Informacje te sa podawane przez Polskich historykow i swiadkow tych wydarzen. Prosze wszystkich zainteresowanych zobaczyc dokument ” Zydokomuna ” Tam jest tez mowa o mordowaniu Polakow przez Zydow i nie tylko. Prosze tez poszukac materialow o obozie koncentracyjnym mieszczacym sie w Reducie. tam zginelo kilkaset tys. Polakow z rak glownie zydowskich. Oboz owiany tajemnica. Nie zgadzam sie z tym artykulem bo jest niewiarygodny i nie poparty dokumentacja. Kazdy moze napisac cos takiego, ze widzieli, ze sa swiadkowie. Tylko jak sa swiadkowie po stronie polskiej to jest to zaklamanie.

   fiesta

   @ „sprawiedliwy” , Dorota M. i inni falszerze historii.

   Zaczne od tego, ze IPN przejelo dokumenty zydowskiego MBP/UB , ktore bylo organizacja terrorystyczna i zbrodnicza, powstala na wzor zydowskiego NKWD i zarzadzana przez zydow , i w zwiazku z tym firmowanie ksiazek powiedzeniem, ze „opieraja sie na dokumentach IPN” jest zwodnicze i oszukancze – patrz oszczerstwa pod adresem zolnierzy polskiego podzemia zbrojnego oparte na raportach zydowskiego UB i KBW, ktore sa w zbiorach IPN i na tych falszerstwach opieraja sie ksiazki pisane przez zydow i lewakow, ktorzy tez powoluja sie na „dokumenty IPN”.
   Ponadto aparat wladzy w powojennej Polsce skladal sie glownie z zydow, ktorzy zwalczali zolnierzy polskiego podziemia zbrojnego z racji nowej zydo-bolszewickiej okupacji Polski po 1945r i to zydowska propaganda falszowala historie Polski.
   Np. polski z nazwy PKWN byl agentura sowiecka i powstal w Moskwie oraz byl prawie calkowicie zlozony z zydow, ktorzy przejeli wladze w powojennej Polsce.
   Zyd Berman napisal nawet plan opanowania Polski przez zydow, ktory wyglosil na tajnym posiedzeniu zydowskiej organizacji Poalej-Syjon w 1945r. Zas zydowskie zbrodnie na Polakach po 1945r nie pozostawiaja zadnych watpliwosci co do zawladniecia Polski przez zydow.
   Bajka o „wiecznie cierpiacych zydach” i „pogromach zydow” na obszarze Rzeczpospolitej znana byla co najmniej od 40-tu lat zanim zydzi wywolali II wojne swiatowa w Europie we wrzesniu 1939r i jest to wymysl ZYDOWSKIEJ PROPAGANDY – raporty komisji miedzynarodowych, ktore badaly zydowskie zarzuty przeciwko Polsce i Polakom nie potwierdzily zydowskich zarzutow.
   Wczesniej, bo w 1905r i w 1917r zydzi wywolali 2 rewolucje w Rosji, ktore byly finansowane przez zydwskich bankierow z USA, Niemiec i Anglii.
   Zydowscy bankierzy i przemyslowcy z USA pomogli w rozwoju i rozbudowie zydo-bolszewickiego ZSRR, analogicznie jak to zrobili Niemcy – patrz uklad z Rapallo (1922r).
   Ofiara zydowskich rewolucji w Rosji padlo ponad 60 milionow ludzi, glownie Slowian, ale zaden zydowski autor o tym nie napisze, chyba ze zerwie z zydami, jak to zrobil B.Freedman i wyjawil zydowskie plany wywolywania rewolucji i wojen swiatowych przez zydow, potwierdzajac tym samym informacje podawane przez historykow i informacje zebrane przez wywiad Stanow Zjednoczonych i Francji o udziale zydow w wywolywaniu rewolucji i wojen swiatowych, co jest coraz bardziej znanym faktem historycznym, pomimo zydowskiej propagandy, ktora przemilcza te fakty i falszuje historie.

   Jesli chodzi o J.Goebbelsa (szef propagandy Rzeszy) to sam mial zydowskie pochodzenie, podobnie jak Hitler (przywodca Rzeszy niemieckiej) Himmler (zastepca Hitlera i szef SS), Hess (zastepca przewodniczacego NSDAP – przewodniczacym byl A.Hitler) , Heydrich (szef tajnej policji Rzeszy i glowny inspirator holokaustu zydow), Eichmann (odpowiedzialny za transport zydow do obozow koncentracyjnych) , Milch (marszalek polowy) , Ribbentrop (minister spr. zagr. Rzeszy) , Frank (szef w Generalnej Guberni i kat Polakow) , Bach-Zelewski (general SS , ktory wydawal polecenia eksterminacji zydow na obszarze okupowanej Polski, m.inn. w Bialymstoku, Jedwabnem i okolicach) etc etc.
   Ponad 150 tysiecy zydow sluzylo w armii niemieckiej i co najmniej drugie tyle w armii sowieckiej, czyli w armiach dwoch okupantow Polski, i pomimo tego, ze Polska stanowila najwieksze skupisko zydow w calej Europie, to zydzi nie przejmowali sie losem Polski i Polakow, ale swiadomie poszli na wspolprace z obydwoma okupantami Polski przeciwko Polsce i Polakom, wysmiewajac Polske i godlo Polski (orla, ktorego nazwaliscie gesia).

   O zydowskim podstepie wobec nie-zydow pisal niemiecki zyd J.Brafmann, ktory przeszedl na katolicyzm w ksiazce pt. ZYDZI I KAHALY.
   Z kolei ksiadz prof. I.B.Pranaitis (byly rabin, ktory przeszedl na katolicyzm) przetlumaczyl Talmud na inne jezyki w 1892r i ujawnil zydowskie oszustwa, klamstwa, podlosc, bandytyzm, wrogosc do chrzescijanstwa i innych narodow, korupcje etc.
   Zydowski pisarz B.Hecht opisal proces zyda R.Kastnera w Jerozolimie w latach 1954-1955, ktory byl odpowiedzialny za wspoludzial w holokauscie wegierskich zydow – analogicznie prof. H.Arendt (zydowka) opisala proces niemieckiego zyda A.Eichmanna w Jerozolimie na poczatku lat 1960-tych, ktory byl odpowiedzialny za transport zydow do obozow koncentracyjnych.

   Powyzsze fakty historyczne dowodza, ze zydzi zydom zgotowali holokaust i taki los.

   Wiec delikatnie mowiac, odp*erdolcie sie zydy od Polski i Polakow, bo sami jestescie najwiekszymi bandytami, antysemitami i falszerzami historii.

    Polka

    👍👍👍

   Tess1

   Bacz ukraińcu na słowa.Ne bylo bandytów polskich,ale bandyci żydowscy i ukraińscy.Żydowscy zabijali nawet swoich(świadek,żydówka o kapo).Pozwoliliśmy na mniejszości narodowe w naszym kraju i teraz wszystko idzie na nasze konto.PoTwoich komentarzach widać,do czego byłbyś zdolny.Nie masz żadnych dowodów na polskość jakichs bandytów.Chrystus nie był żydem wg wielu badaczy,ale Filistynem.Nie miał jego mentalności.Tak samo Polacy nie mają mentalbości morderców,jak banderowcy i niektórzy żydzi na usługach.Banderowcy służyli w SS,ale się wyłamali i wbrew Niemcom stworzyli bandy upa.Nie uznawali ich okupacji.Robili mordy na Wołyniu na swoje konto,nie tak, jak było w Jedwabnem.Nikt poza tym tu nie zbadał ofiar,bo zablokowano badania.

  Telesfor Molas

  Drodzy czytelnicy i komentujący, polecam lekturę:
  Albin Siwak autor, znany z telewizji działacz związkowy.
  Tytuł: „bez strachu” tylko III tomy.
  Praca oparta na dokumentach.
  Można też wpisać w internecie i poczytać lub posłuchać – „Albin Siwak”
  Naprawdę warto -rewelacja.
  POLACY tam jest wszystko jasno napisane,daty, nazwiska, miejscowości co robili żydzi z katolikami Polakami

   Bombacjusz

   Albin zbrojarz betoniarz Siwak? Jedna z największych mend końcowego PRLu, kompletny tuman, którym powszechnie gardzono nagle jako autorytet. Jak nisko trzeba upaść by Siwaka, którego imię używano jako wyzwiska uznać za wiarygodnego i godnego szacunku.

    RobertW

    przecież wiadomo że ci wszyscy kato-narodowcy to tak naprawdę
    kryptokomuna, zakochani w Gomółce i tow. Moczarze, wystarczy posłuchać prezesika

  Anonim

  Mysle panie Piotrze, ze umiejetnosc przyznania sie do winy, zwlaszcza dla nas Polakow-Chrzescijan, to zaden wstyd i hanba. Nauczal o tym sw. Jan Pawel II (miedzy innymi rzecz jasna). Oczywiscie, ze byly fakty, kiedy Zydzi wspolpracowali z Niemcami, potem z UB i SB. Ale to nie zmienia faktu, ze aby oczekiwac szacunku dla naszej historii, sami musimy odniesc sie do niej z dystansem i szacunkiem. Pozdrawiam.

  Anonim

  Wszystko to propaganda «żydowska-anty Polska tak było dużo nienawiści ale kto ją prowokował ? Żydostwo zawsze się separowało od ludności Polskiej pomimo, że żyli jedli i pili na naszej ziemi zawsze byli8 dla Polaków parazyty

  markus
  ffatman

  Pogrom w Jedwabnem to prawda – zostalo to dość dobrze opisane w oficjalnych dokumentach IPN-u. Zatem należałoby się NAJPIERW dokształcić, zamiast uprawiać „politykę historyczną”. Pogrom w Jedwabnem jest jednym ze 100-150 udokumentowanych pogromów antyżydowskich, w których uczestniczyli Polacy w latach 1941-1642. Są lepiej udokumentowane niż rzeź wołyńska. Pogrom w Jedwabnem nie był zatem ani jedyny, ani największy. BYŁ za to pogromem symbolicznym, który przeproszony i upomnikowany mógł był pomóc „politykom historycznym” (wiemy, było, ZBADANO, przeprosiliśmy) zamieść pogromy pod dywan. SZCZĘŚCIEM, dla prawdy historycznej i badań, niezłomna postawa niezłomnych denialistów umacnia wolę badaczy ku prawdzie.
  Napisałem 1941-1942? Ach, zasugerowałem się pewną książką. TA fala pogromów i pojedynczych mordów na Żydach trwała od 1936 do 1946 roku.

   kolo

   Co ty bredzisz człowieku ? Jedyny świadek zdarzenia dziewczyna która przeżyła jedwabne sama mówi że to byli niemcy ..debilu… We łbie się przewraca ruski manipulancie.

    Anonim

    Z dochodzenia IPN wynika jasno – Polacy wymordowali Żydów w Jedwabnem. I nie zakrzyczy tego żadna oenerowska szumowina.

    fiesta

    Anonim napisał 06.10.2016 – cytat:
    „Z dochodzenia IPN wynika jasno – Polacy wymordowali Żydów w Jedwabnem. I nie zakrzyczy tego żadna oenerowska szumowina.”

    Komantarz „fiesta”
    Z tego co napisales wynika, ze:
    1. Sam jestes zydo-lewacka szumowina, ktora zre polski chleb i kasa jak zmija Polske i Polakow.
    2. Sam falszujesz historie powolujac sie na IPN, podczas gdy falszowania historii n/t wydarzen w Jedwabnem dopuscil sie zyd L.Kieres, owczesny prezes IPN, opierajac sie na dokumentach zydowskiego MBP-UB, czyli spreparowanych klamstwach, poniewaz w niemieckich archiwach znajdowaly sie dokumenty dotyczace zbrodni popelnionych w Jedwabnem i okolicach przez komando Hermana Schapera – patrz proces H.Schapera w latach 1970-tych w Niemczech, ale zyd L.Kieres kierujacy IPN calkowicie pominal te fakty i oskarzyl Polakow co jednoczesnie dowodzi braku profesjonalizmu u zyda L.Kieresa i celowego oczerniania Polakow w/g scenariusza przygotowanej kampanii oszczerstw przeciwko Polsce i Polakom przez miezynarodowe zydostwo z USA i Izraela w celu wymuszenia odszkodowan od Polski, ktore w ogole nie naleza sie zydom.
    3. Zyd zamieszkaly w USA J.T.Gross napisal paszkwil pt. SASIEDZI i tez wspisuje sie w kampanie zydowskich oszczerstw przeciwko Polsce i Polakom, poniewaz historyk prof. J.R.Nowak udowodnil Grossowi az 100 KLAMSTW, co calkowicie osmiesza Grossa i demaskuje zydowska kampanie oszczerstw przeciwko Polsce i Polakom prowadzona przez zydow z USA i Izraela, ktorzy wysluguja sie zydami u wladzy w Polsce, zeby wymusic pieniadze od Polski.
    4. Poniewaz prawda o Jedwabnem wyszla na jaw i zbrodnie popelnili Niemcy, wiec miedzynarodowe zydostwo z USA i Izraela przygotowalo nowy podstep, jakim jest USTAWA 447 , ktora jest calkowicie sprzeczna z prawem miedzynarodowym, a zarazem ukazuje zydowski podstep i perfidie w celu wyludzenia pieniedzy od Polski – samo wyludzenie pieniedzy jest przestepstwem i to zydzi dopuszczaja sie przestepstwa.
    5. Podszkol sie z historii glabie kapusciany.

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Drogi komentatorze, dziękujemy za cytat i pozdrawiamy serdecznie.

   Bogdan Malinowski

   Dobrze że ktoś ten temat podjął. Niestety to nie tylko Jedwabne. Pochodzę z Wasosza nie wszyscy to robili ale byli tacy którzy to robili… Ci którzy by się przeciwstawili skończyli by tak samo jak ci Żydzi… To co tutaj napisane to prawda. A rzeczystosc była jeszcze bardziej barbarzyńska i bestialską… Ci ludzie po wojnie chodzili w glorii „chwały ” wkurza mnie takie idiotyczne twierdzenie że jak Polak to święty… Gdy słyszę takie brednie to szlak mnie trafia. Otóż byli i rasowi bandyci którzy to robili. W każdym narodzie są bandyci i polska nie jest wyjątkiem…

   Jan

   To powiedz mi, mądralo, dlaczego ekshumacja została przerwana i koszerni ewidentnie nie chcą jej kontynuacji. I nie bredź mi tu o względach religijnych, bo ekshumacje za zgodą czy nakazem sądów przeprowadzane są w Izraelu, a niedawno przeprowadzono taką w Brześciu nad Bugiem… i nikt żadnych obiekcji religijnych nie miał. Przestańcie kłamać i najpierw sami przyjrzyjcie się czynom swoich przodków, zanim zaczniecie oczerniać innych.

  ffatman

  Allo-allo! Czy jest admin na tym forum?

  Andrzej Mrazek

  Dość dobrze …

  R.F.

  Nieuk. Gamoń. Cymbał. Dyletant. Prymitywny kmiot.

  Jerzy Wiśniewski

  pogrom za pogrom?no to faktycznie warte opisania jako zbydlęcenie nawet inteligentów polskich i nie ma żadnego usprawiedliwienia. Jeśli ktoś zabija rodzinę włącznie z nieletnimi czy niemowlętami to tylko dla niego stryczek i hańba wieczna a w żadnym wypadku usprawiedliwienie dla zabijania w odwecie małych dziewczynek szpadlem

  cc

  to niemiecka propaganda zobaczcie kto jest włascicielem tego portalu

  ciekawa

  Podobno żydzi w Wąsoszu nie zgadzają się tak jak w Jedwabnem na ekshumację ofiar. Czegoś się obawiają?

  CDN

  Niestety. Mylisz się. Mój Ojciec, członek AK ps. „Kruk” wykonywał wyroki w czasie II wojny. Z tego co wiem było dość sporo Polaków, którzy. Wydawali, zabijali, wymuszali pieniądze na Żydach. My Polacy nie jesteśmy bez winy. I nie usprawiedliwiajmy się, że Żydzi współpracowali z Sowietami,
  P.S. O działalności Ojca dowiedziałem sie od rodziny. NIGDY nie wspomniał co robił w czasie wojny. Mówił jedynie jak było.

   szechter

   Do CDN
   Widzisz żydku kłamliwy jak sam sobie zaprzeczasz: ” O działalności Ojca dowiedziałem sie od rodziny. NIGDY nie wspomniał co robił w czasie wojny. Mówił jedynie jak było.”

  Krzysztof

  Ten kto kwestionuje udział naszych rodaków, Polaków, w tej zbrodni, nie potrafi pogodzić się z faktami historycznymi. Współczuję takim ludziom bo wolą mity o Polsce sprawiedliwej, o „Chrystusie Narodów”, o Plakach walczących „za nasza i waszą wolność” od prawdy. Oto przykład następnej takiej historii z okolic mojej Stalowej Woli: http://turystoahoj.blog.pl/2015/01/28/olszowiec-obok-pysznicy-bohaterstwo-i-hanba-opowiesc-sasiedzka/

   NIe dajmy się dzielić

   A to opowieść o Jedwabnem naocznego świadka.

  Anonim

  Czlowiek moze rozwijac sie ku boskosci lub wracac do zwierzecosci

  Anonim

  Akurat co do jedwabnego zgadzam sie calkowicie. Polecam tez wszystkim film, ktory tlumaczy dlaczego Zydzi byli nienawidzeni przez tak wiele nacji: World Defeated The Wrong Enemy (You Tube)

  wstydzacy sie polak

  Jak zwykle polacy szlachetni, nieskazitelni -wstyd mi za tych pseudopolakow szukanie obrony a brak poczucia winy ,ciagle pokrzywdzeni przez wszystkich w sobie nie widzac winy.Bog na sztandarach a w kieszeni nabity pistolet ,w kazdym narodzie jest dobro i zlo czy to polak czy innej nacji osobnik.

  Mirosław.

  Dziękuję za poruszenie sprawy Jedwabnego.Tylko „żydom”przeszkadzała ekshumacja mająca stwierdzić co kryją miejsca zbiorowej mogiły.

   Jack Ravenno

   cui bono – ten zrobił kto skorzystał

  Kaja

  Jestem Polką, moja babcia pochodzi z okolic Jedwabnem. Wiele razy opowiadała nam o tym jak niektórzy Polacy mordowali Żydów, którym mieli pomóc. Jako nastolatka nie wierzyłam jej, nie rozumiałam, ale teraz wiem, że to prawda, którą się tuszowało przez lata. I bardzo mi wstyd za tych Polaków, chociaż wiem, że wielu też pomagało Żydom jak człowiek człowiekowi i sytuacja była też ciężka – można było za to pomaganie zginąć wraz z całą rodziną.

   Ewa Halik

   Jest Pani, niestety, odosobniona w mądrym komentarzu!

   Dociekliwy

   Bardzo ładnie!
   A kiedy usłyszę od Żyda, że przeprasza za zbrodnie żydowskie na Polakach na Kresach w latach 1939 – 1941? To jest jakaś równość stron czy nie ma?
   Ilu Żydom Polacy mogliby dać Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” za ratowanie Polaków? Nie słyszałem o takim przypadku. A my w 1990 roku pomogliśmy wyjechać z ZSRR do Izraela milionowi Żydów – w tym potomkom morderców Polaków.
   I teraz mamy komunistyczny Izrael żądający krwi Polaków.

  Anonim

  piotr34.. 34′ od roku założenia obozu faszystowskich, rasistowskich dupków klęczących przed Hitlerem… dobrze zgaduję?

  Ewa Halik

  Tu nie chodzi o „okrutną, wojenną rzeczywistość”, gdzie żołnierz zabija żołnierza, tylko o POLAKACH ANTYSEMITACH pomagających wybić Żydów (często swoich najbliższych sąsiadów). A jeśli chodzi o czytanie, to nie wystarczy ci Biblia, ciemny człowieku!

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Droga Pani Ewo, biorąc pod uwagę ten i zostawiony odrobinę wyżej Pani wpis, niestety pisanie o zbrodniach Polaków wciąż budzi ogromne kontrowersje. Pojawiają się komentarze, że tak szkaluje się naszą historię, że to były przypadki odosobnione, że nie powinno się obrażać własnego kraju, bo inne to wykorzystają… Już nie odpowiadamy na takie wpisy, bo jaki argument temu przeciwstawić? Że trzeba pisać prawdę? Tak po prostu? Szkoda tylko, że wartość prawdy tak się dziś zdewaluowała i zamiast historii ogromna ilość ludzi chce polityki historycznej. Pozdrawiamy serdecznie.

    Klara

    Szanowni Państwo, to jak można się odnieść do opublikowanych przez IPN dokumentów?, W tym dokumentów sądowych z rozpraw jakie toczyły się od 1948
    większość świadków zgodnie poświadczała obecność oddziałów niemieckich w Jedwabnem oraz ich aktywną rolę w organizowaniu mordu. Przeczytałam te dokumenty. Polecam również i Państwu. Poza tym jak Państwo odniesiecie się do zatrzymania prac ekshumacyjnych w Jedwabnem? Przypomnijmy, że prace zostały wstrzymane na prośbę Rabinów. Myślę że ekshumacja dostarczyłaby istotnych odpowiedzi nie tylko w sprawie ilości ofiar ale również czy ciała nosiły znamiona przemocy (wyrywania zębów, złamania kończyn, rozbijania czaszek itp). Proszę Państwa o odniesienie się do moich pytań.
    „Od 2000 roku IPN prowadził postępowanie w sprawie tego pogromu. W toku postępowania przesłuchano 111 żyjących świadków. Postanowieniem z 30 czerwca 2003 śledztwo umorzono z powodu niewykrycia innych żyjących sprawców zbrodni niż ci, którzy wcześniej zostali osądzeni przez polski wymiar sprawiedliwości[17].

    Przeprowadzone w latach 2000–2004 śledztwa wykazały, że w mordowaniu ludności żydowskiej brała udział część polskich mieszkańców Jedwabnego. Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej rola Polaków była decydująca o zrealizowaniu zbrodniczego planu[23], i byli oni wykonawcami zbrodni, ale można przyjąć, że została dokonana z niemieckiej inspiracji[23].https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrom_w_Jedwabnem
    Śledztwo IPN wyjaśniło wiele wątpliwości dotyczących przebiegu tej zbrodni m.in.:

    Podczas ekshumacji grobu osób spalonych w stodole, znajdującego się w obrębie fundamentów stodoły, natrafiono na drugi grób, w którym znajdowały się osmalone fragmenty statui Lenina. „Nasunęło to przypuszczenie, iż w miejscu tym znajduje się druga zbiorowa mogiła mężczyzn, którzy w dniu 10 lipca 1941 r. nieśli fragmenty rozbitego pomnika Lenina”[26]. Wcześniej sądzono, iż mężczyzn tych zabito i zakopano na cmentarzu[j].
    W obu mogiłach według biegłych antropologów i medyków sądowych znajdować się mogły szczątki około 300-400 osób[27]. Liczba 1600 ofiar, którą ustalono w śledztwach w latach 50. i która padła w książce Sąsiedzi Jana T. Grossa, nie znalazła potwierdzenia w toku prowadzonego śledztwa[28].
    W śledztwie podważono wiarygodność zeznań jednego ze świadków – Szmula Wasersztejna, na którego zeznania powoływał się Jan T. Gross. W postanowieniu stwierdza się m.in.: Dzień 10 lipca 1941 r. w biografii Szmula Wasersztejna jest przedstawiony jako trwające od rana pasmo pastwienia się nad Żydami oraz okrutnych morderstw. Dokonała tego ludność miasteczka. Nie było natomiast widać członków miejscowego posterunku policji niemieckiej. Autor biografii podał, że na ulicach widział trupy młodych kobiet z rozpłatanymi brzuchami, zwłoki dzieci pokrojonych na kawałki, nagie kobiety z pośladkami pociętymi brzytwami. Na ulicy cmentarnej leżała kupa trupów. Abstrahując od oczywistego okrucieństwa zbrodni (…), powyższe fakty nie znajdują zupełnie potwierdzenia w materiałach czynności przeprowadzonych w śledztwie[29].
    Liczni przesłuchani świadkowie stwierdzili, iż umundurowani Niemcy asystowali przy wyprowadzaniu Żydów na rynek miasta, jednak w świetle zgromadzonych dowodów nie potwierdzono ich roli w późniejszej zbrodni, gdyż zeznania świadków w tym zakresie różnią się zasadniczo. Wielu świadków powtarzało, iż Niemcy wykonywali zdjęcia fotograficzne dokumentujące pogrom[30].
    W postanowieniu IPN uznano, iż zasadne jest przypisanie Niemcom sprawstwa sensu largo (w szerokim znaczeniu), natomiast sprawcami sensu stricto (bezpośrednimi) byli polscy mieszkańcy Jedwabnego i okolic w liczbie co najmniej około 40[31].W postanowieniu stwierdzono, iż grupę co najmniej 40 osób zabito w nieustalony sposób. 30 maja 2001 r. na polecenie ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego rozpoczęto czynności ekshumacyjne, jednak „zabroniono podnoszenia kości”. „Eksperci wskazali, że nakazany sposób postępowania wyklucza możliwość udzielenia odpowiedzi na szereg istotnych pytań, np. co do liczby zwłok oraz przyczyn śmierci poszczególnych ofiar”[32]. Kwestię ekshumacji konsultowano ze stroną żydowską. Rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich powiedział: „Szacunek dla kości naszych ofiar jest dla nas ważniejszy niż wiedza, kto zginął i jak, kto zabił i jak”. Ostatecznie ustalono, iż celem ekshumacji ma być jedynie ustalenie liczby pomordowanych oraz weryfikacja hipotezy o istnieniu innych grobów[33]. Ograniczony zakres prac ekshumacyjnych (bez przenoszenia kości) opisuje powstały w ramach śledztwa IPN raport kierownika badań archeologicznych, prof. Andrzeja Koli, który krytycznie odniósł się też do ograniczenia zakresu prac[34]. Po otwarciu obu odnalezionych grobów oraz wizualnej ocenie szczątków ofiar w dniu 4 czerwca 2001 r. czynności ekshumacyjne przerwano, jak stwierdzono „z powodu wyczerpania możliwości badawczych”[35].

  Gg

  Brawo nic dodać, nic ująć .

  bbc

  Pisanie niewygodnej prawdy jest „sianiem antypolskiej propagandy”? Doprawdy, ciekawy tok rozumowania. Co zostało opisane? Mówisz o wybielaniu Laudańskich i reszty tej chołoty? Nie ośmieszaj się. Są wciąż żyjący świadkowie tamtych zdarzeń. Prawdy nie zakrzyczysz. Antypolskie jest uczenie innych ludzi, że w imię desperackiej, nie mającego nic wspólnego z prawdą chęci odwrócenia kota ogonem tworzy się wizerunek Polaka-kłamcy i Polaka-krętacza. To pogrąża.

   szechter

   Hołotę to masz w rodzinie wypierdku ubeka.

  wozak

  Daniela Wołos – Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II…(…) Oj Boże, co by to było gdyby to Święty JP II przeczytał…Hańba wstyd droga pani historyczko… Jakbyś nie czytała i nie wiedział co robili Żydzi z Polakami gdy wkroczyła Armia Sowiecka w 1939, Może i były takie przypadki bandyckie, ale wiedz akcja rodzi reakcję, a co byś powiedziała o 7ydach w NKWD i o upodleniu Polaków po II wojnie światowej,,,, Nic o tym nie wiemy ??? Jakby co to w necie nalazłem coś takiego :
  Dowódca AK. Stefan Rowecki odnotował:
  …”Ujawniło się, że ogół żydowski we wszystkich miejscowościach, a już w szczególności na Wołyniu, Polesiu i Podlasiu.., po wkroczeniu bolszewików, rzucił się z całą furią na urzędy polskie, urządzał masowe samosądy nad funkcjonariuszami Państwa Polskiego, działaczami polskimi, masowo wyłapując ich jako antysemitów i oddając na łup przybranych w czerwone kokardy mętów społecznych…”

  Jeremy

  Za zbrodnie w Jedwabnym z 10 lipca 1941 odpowiadaja Niemcy. W latach 60tych sądzono nawet w Niemczech jednego z uczestnikow tej masakry, czlonka SS Hermanna Schapera.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Hermann_Schaper
  Zabawne, ze w walce o prawde ekshumacje zablokowali Zydzi, ktorzy poruszyli wszystkie sznurki, zeby wywrzec presje na polskich wladzach. Czyzby bali sie prawdy?

   Anonim

   Zablokowali! No tak zrobili bardzo zle, zle bo nie pozwalali na tance na grobach. Dzisiaj to takie popularne ale sa tez i normalni ludzie w Polsce.To trudno zrozumiec ale Bogu dzieki sa.

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Drogi Anonimie, niestety tu mamy ewidentnie dwie strony medalu. Ekshumacje rzeczywiście są dość kontrowersyjne (sam Pan/Pani napisał/a o tym jako „tańcach na grobach”), z drugiej jednak strony – bez tego niemożliwe staje się określenie przyczyn zgonu w dawnych wypadkach.

  Tom B-wo

  Filozof zajmuje się bardzo trudnym tematem historycznym. To może niech hydraulik operuje, a kowal wykonuje operacje oczu. Szok. Tak skomplikowane sprawy powinni podejmować tylko zawodowi i doświadczeni historycy, przynajmniej ze stopniem doktora i zatrudnieni na uczelniach, aby nie było popisów i przeinaczeń. Już socjolog Gross napisał swe „dzieło” i z 340 ofiar wyszło mu 1600. Zbrodnia była, ale skala była całkowicie inna a to zasadnicza różnica. Tak jakby napisać , że w Katyniu zamordowano nie 22 tys. m.in. oficerów 100 tys. Pisząc o takiej tematyce musi być zachowany profesjonalizm i rzetelność. Ciekawostki historyczne muszą pisać tylko zawodowi historycy, jeśli ma to być rzetelne.

  Quetzalcoatl

  trudno bronić tych korzy mordowali bezbronnych, bez względu na to kim byli, jakiego wyznania. Do dopełnienia obrazu, pokazującego iż tylko Polacy byli w innymi wartom wspomnieć o zbrodniach na Polakach popełnionych przez / przy udziale/ Żydów. Masakry w wsiach Koniuchy i Naliboki nie były odosobnionymi incydentami. Uczestnik jednej z nich nijaki Pol Bagriansky ( wyznania mojżeszowego) zapamiętał: „Gdy dotarłem do oddziału, aby przekazać nowe rozkazy, zobaczyłem straszny, przerażający obraz. […] Na małej polance w lesie leżały półkolem ciała sześciu kobiet w różnym wieku i dwóch mężczyzn. Ciała były rozebrane i położone na plecach. Padało na nie światło księżyca. Jeden po drugim partyzanci strzelali trupom między nogi. Gdy kule dosięgały nerwów, trupy reagowały jak żywe. Drgały i wykrzywiały się przez kilka sekund. Trupy kobiet reagowały w bardziej gwałtowny sposób niż mężczyzn. Wszyscy partyzanci z tego oddziału brali udział w tej okrutnej zabawie, śmiejąc się w dzikim szaleństwie. Najpierw przestraszyłem się tym przedstawieniem, ale potem zaczęło mnie ono w chory sposób interesować. […]
  W tej wojnie żadna nacja nie miała czystych rąk i nie była wyłącznie ofiarą. To coś potkało Żydów było czymś strasznym, ale pamiętajmy, iż podobny los spotkał miliony Polaków, Czy życie kogokolwiek jest cenniejsze niż drugiej osoby? NIE, licytacja na ofiary to jak plucie na groby. Podobnie jednostronne wypaczające obraz przedstawianie historii – nie można wybielać Polaków a ni Żydów. Wiele jeszcze we wzajemnych relacjach zostało do opowiedzenia i odkłamnia. Np. ten przedwojenny antysemityzm w Polsce, nie był większym niż w USA czy Francji. W jakimkolwiek kraju zachodnim żydki przed 1939 mieli swoich kapelanów w armii, czy dochodzili wysokich stanowisk oficerskich, czy weterani żydowscy byli przyjmowani z szacunkiem przez najwyższe władze? A w przedwojennej Polsce miało to miejsce – marszałek corocznie przyjmował wizyty żydowskich weteranów Legionów.
  Nie wiem komu zależy na manipulowaniu historia, a tej manipulacji sprzyja wizja sprzedawana przez Polaków i Żydów na czarno-białego kontrastu. Przykrym jest to, że często czynią to osoby z tytułami naukowymi, które powinny być orędownikami prawdy a nie koniunkturalnych interesów politycznych.

  Marcin

  Ty gównojadzie nazistowski jeden. Mam nadzieję, że uda mi się dowiedzieć kim jesteś, to osobiście dam ci lekcję historii. I będzie tak samo fikcyjna jak pogrom żydów w Jedwabnem, więc nie musisz się martwić.

  Marek

  Zaprzeczanie zbrodniom polskim – przede wszystkim na Żydach – jest głupie i stawia nas w rzędzie najprymitywniejszych pariasów świata.

  wtf

  Jesteś parszywym kłamcą

  Wojt

  RACJA !!!
  POLACY czytamy książkę „Powrót do Jedwabnego” Premiera 25 listopada 2019.
  Książka zakazana przez Gminę Żydowską …
  Poniżej fakt pomijany w mediach i ksiazkach Tomasza Grossa…
  Tego mordu na ż y d a c h w Jedwabnem dokonało gestapo i Einsatzkomando SS pod dowództwem hauptsturmführera Hermanna Schapera. Udowodnili to sami Niemcy po wojnie, a winowajców ukarały więzieniem niemieckie sądy, co się przemilcza. Dodatkowo potwierdza ta wstępna ekshumacja, bo odkryto łuski poniemieckich pocisków. A skąd u Polaków broń? Za każdą znaleziona u nich na miejscu ich rozstrzeliwano. Tak samo Niemcy palili ludność wszędzie w okolicach Jedwabnego (Wizna, Wąsosz, Radziłów, Jedwabne, Łomża, Tykocin, Rutki, Piątnica, i inne).

  mirosław

  brawo, w końcu ktoś napisał prawdę.

  Bogdan Malinowski

  Dobrze że ktoś ten temat podjął. Niestety to nie tylko Jedwabne. Pochodzę z Wasosza nie wszyscy to robili ale byli tacy którzy to robili… Ci którzy by się przeciwstawili skończyli by tak samo jak ci Żydzi… To co tutaj napisane to prawda. A rzeczystosc była jeszcze bardziej barbarzyńska i bestialską… Ci ludzie po wojnie chodzili w glorii „chwały

   Eliza.S

   Historie o mordach w Wasoszu opowiadala mi moja babcia ,z jej rodziny „wypisali” wyrzekli sie slownie jednego z jej braci poniewaz bral udzial w tych mordach czy samowolnie czy byl do tego zuszony niestety nie wiem ,niestety ne udalo mi sie do tej pory znakezc tego czlonka rodziny

  hghghhg

  polacy wydali i zabili w czasie wojny okolo 200 000 Zydow .

  Anonim

  To jakaś bolszewicka kurwa napisała ten kłamliwy artykuł

  tess

  Nie mam się autorze czego wstydzić.Nigdy nikogo nie zabilam,a niejeden zly żyd zabił.Wstydzić się powinni grzesznicy albo ci bogacze w USA,którzy biednym ziomkom powinni pomóc,filmy w Holywood oglądali .Karski mówil,co się dzieje.Nie mam się czego wstydzić.Moja matka uratowała dziecko żydowskie,a byla dziewczyną i potem przekazała je do CK,bo jego rodzice zginęli na jej oczach.Potem, mając 14 lat wyjechał harować do Niemiec.Jej brat zginął( prawnik po UJ )zakatowany przez SS ukraińskie.Nikt nam nic nie dał i nasza polska śmierć nie jest mniej ważna.Mówi się,że zginęli w czasie wojny biedni żydzi i najbardziej wartościowi Polacy.Zginęlo Polakow 3 mln,drugie 3 mln Polaków pochodzenia …ydowskiego,ci ludzie korzystali z dobrodziejstw naszego państwa przed wojną,żyjac z nami, jak każdy Polak.Ich majątki,jeśli nie było już wlaścicieli powinny zostać w państwie,w jakim mieszkali.

  Tom

  I teraz GROSS jest autorytetem…. na niego sie autorka powołuje . Gross to kłamca , nienawidzi Polaków . Komunista wychowany przez komunistow. Uprzywilejowana świnia w latach 60 tych.
  Pani Wolos z jakiej racji powtarza Pani kłamstwa Grossa ???
  Pani powinna być zasadzona o ta ksiazke, bo to jest nieprawda co Pani napisała. I bardzo możliwe ze tak nie stanie niedługo.
  Dosc bezkarnych powtarzam bzdur.

  Pani_Ka

  Historia nie dzieli się na Polską czy Antypolską. Historia może być prawdziwa lub zakłamana.

  Alina

  Polskich zbrodni jest więcej. Chociażby akcja „Wisła”.

   Prawda

   Też mi porównanie:Akcja Wisla i wydłubywanie dzieciom oczu i wyrywanie jezyków????!!!!To co,nie wysiedlać było tych barbarzynców,by dalej pastwili się na dzieciach,zamiast walczyć z żołnierzami?!Puknuj się w łeb!Banderowcy lub ich rodziny dostali murowane domy za zachodzie,a opuszczali chlewiki.Potem przygarnięci zostali przez Wielką Bryranię,Kanadę,USA,by im słuzyć jako agenci przeciw ZSRR podczas „zimnej wojny”.

   Prokut

   Też mi porównanie:Akcja Wisla i wydłubywanie dzieciom oczu i wyrywanie jezyków????!!!!To co,nie wysiedlać było tych barbarzynców,by dalej pastwili się na dzieciach,zamiast walczyć z żołnierzami?!Puknij się w …!Banderowcy lub ich rodziny dostali murowane domy za zachodzie,a opuszczali słomiane dachy.Potem przygarnięci zostali przez Wielką Bryranię,Kanadę,USA,by im służyć jako agenci przeciw ZSRR podczas „zimnej wojny”.

  Mikee

  Pani Wołos za ten obrzydliwy artykuł-paszkwil powinna zostać wzięta pod lupę przez IPN i odpowiednich prokuratorów.

  Stanisław Maciesza

  Czytam i od razu rzuca mi się w oczy od kiedy Żydzi byli wywozeni do Auschwitz chyba od dziś w Auschwitz byli mordowali Polacy żyd to ram był ale jako kapo a w Birkenau byli mordowani zydzi

  Andy

  Prawda. Nie wolno mówić kiedy Żydzi mordowali Polaków, kiedy Żydzi kolaborowali z Niemcami i Rosjanami, kiedy mordowali Polaków gdzie tylko i kiedy się dało. Za to kiedy Polacy brali odwet, to wtedy wielki szum. Poza tym, widząc nazwisko Grossa, w tych opracowaniach właściwie frywolizuje te doniesienia.

  NGI

  Masz rację…żydzi pomagali uzbrajać Niemców za obietnice przekazania im ziem polskich….i Rosjan i Niemców witali jako oswobodzicieli…dziwna rzecz bo gdy cała Europa ich nie chciała i wyganiali ich ze swoich krajów tylko polska ich przyjęła…i tu żyli sobie żydki w ciszy i spokoju dojąc lichwą Polaków(pewnie z wdzięczności) do czasu wybuchu wojny i zaczęli kąsać rękę która ich przygarnęła…bo co mogła im zaoferować przegrana polska więc jak szczury zaczeli współpracę z okupantami a gdy Niemcy i Rosjanie dobrali im się do dupy znowu ci głupi Polacy ryzykowali swym i swoich dzieci życiem by te ścierwa ratować…nawet jeśli takowe wydarzenia miałyby miejsce to czyż nie byłyby usprawiedliwione ?dziś potomkowie tych skur…..ów żądaja odszkodowań za kamienice które kupowali za okradanie Polaków a które zniszczyli Niemcy ?my jako naród możemy im naładować gruzu na taczki i niech spier……ją….kiedyś było mi ich żal i czułem nawet sympatie do tego klanu żydowskiego lecz oni sami otworzyli mi oczy…i to szeroko…wniosek nasuwa mi się jeden…starożytni Egipcjanie wiedzieli czym jest ten zgniły naród i wiedzieli jak z nimi postępować…żal tylko że umknęli im spod noża…dziś niedouczeni i fałszywie rozumujący ,oszukani śmieszną propagandą szkaluja własny naród…sporo w naszym kraju takich” Czuczków”

  Telidon

  Upieranie się przy tym że Polacy to nacja nieskazitelna jest zwykłym klamstwem. Pewne fakty historyczne trudno jest nam zaakceptować,ale trzeba się z tym pogodzić wziąć odpowiedzialność i dążyć do tego aby nigdy więcej się nie powtórzyły. Czarne karty historii lepiej pozostawić za sobą i skupić się na tym co tutaj i teraz ….

  adam19

  Wojciech Sumliński, jeżdżąc po Świecie zebrał kilkanaście relacji naocznych świadków i to nie 3 czy 4 letnich, ale 13…, 14 letnich wtedy i może dowieść, że nie tylko w Jedwabnem ale i kilku innych miejscowościach Niemcy pod dowództwem Hermana Schapera mordowali żydów. Inna sprawa to to, że nawet żydzi z Jedwabnego 17.09.1939r witali napadających na Polaków Sowietów, a po wstąpieniu do NKWD mordowali bezkarnie Polaków. Co więcej utworzyli milicję żydowską która tworzyła tz. „listy proskrypcyjne” które z nazwiska i imienia wskazywały oprawcom z NKWD Polskich sąsiadów, którzy byli albo nauczycielami, żołnierzami, policjantami i przyczynili się do wywozu aż 1,5 MILIONA Polaków do sowieckich obozów śmierci !!. Zawziętość i nienawiść żydów do Polaków, oraz zakłamywanie historii, bierze się z sąd, że żydzi zawiedli samych siebie !!. Okazali się głupcami i tchórzami !!. Nie mają żadnych bohaterów, ani nie mogą pochwalić się oporem przeciwko niemcom i sowietom !!. Co gorsza my Polacy uratowaliśmy (jak mówi hr i minister sp. zagranicznych Raczyński) około 450 tysięcy żydów od śmierci !!. Natomiast żydzi nie uratowali na Polskich Kresach Wschodnich, ani jednego Polaka !!. Stąd bierze się ta nienawiść. Żydzi po prostu okazali się kolaborantami faszystowskich niemiec i stalinowskich oprawców oraz tchórzami, czego dowodem jest „awantura” żydów w getcie Warszawskim, gdzie było w dniu wybuchu aż 70 tysięcy zdrowych i silnych żydów których Niemcy pozostawili do pracy, a w „awanturze” o swoją godność walczyło około 1200 żydów !! i stąd bierze się ta nienawiść, że my Polacy nie dość, że pod groźbą kary śmierci ratowaliśmy żydów to jeszcze stworzyliśmy największą armię podziemną, która stawiała opór niemcom i sowietom !!, a żydzi NIE bo to dwulicowe tchórze !!

   Bea

   To jest święta prawda. Dziękuję za ten komentarz.

   marekt

   masz na mysli tych Polakow na kresach, ktorzy z kwiatami witali Germancow? Nie wiem co poszlo nie tak, ze Polacy nie potrafia przyjac oczywistych zbrodni na zydach. Mam rodzine z Podlasia i te historie w ktorych Polacy mordowali cale rodziny zydowskie, aby oblowic sie w zloto, byly odmienione przez wszytskie przypadki. Moja najblizsza rodzina naszczescie nie byla w to zaangazowana (choc dalecy kuznowie juz tak), ale wszyscy niesli jakies poczucie winy, ze nic z tym nie zrobili.

  Prawda

  A żydy mordowali Polaków w Katyniu,a swoich jako kapo w obozach.Banderowcy Polaków torturowali(małe dzieci) na Wołyniu,a dla żydów Bandera przeznaczyl kule.

  Wieczny pogrom rzydoff

  Wszystkich was rzyduff z nazwy was szatana bachorów wszystkich was mówiących po polsku przeklinam na wieczność cała nie macie prawa wyjść z piekła płomieni opętańcy

  Paweł

  Brawo za PRAWDĘ.Prawda zawsze się obroni.Dlaczego nie ma ekshumacji w Jedwabnem i na Wołyniu?Bo mordowali Nas Polaków zawsze ci sami?

  Ewe

  Dziękuję za ten komentarz w obronie naszego narodu.

AnnaD

co na to IPN? czy bylo zrobione jakies oficjalne sledztwo w tej sprawie?

   Jowita

   ale to recenzja INNEJ książki

    Anonim

    Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Mirosława Tryczyka „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów”.

  Bogdan Malinowski

  Dobrze że ktoś ten temat podjął. Niestety to nie tylko Jedwabne. Pochodzę z Wasosza nie wszyscy to robili ale byli tacy którzy to robili… Ci którzy by się przeciwstawili skończyli by tak samo jak ci Żydzi… To co tutaj napisane to prawda. A rzeczystosc była jeszcze bardziej barbarzyńska i bestialską… Ci ludzie po wojnie chodzili w glorii „chwały”

Anonim

O […] . ..
Z komentarza usunięto zwrot niecenzuralny.

Kuba

Co na to AK? Dlaczego nie wykonało wyroków na mieszkańcach de facto kolaborujących i współpracujących z Niemcami? No pewnie pół małego miasteczka ciężko wyłapać i rozstrzelać.

  Sławomir Palarczyk

  W czasie powstania warszawskiego zginęło 60 Żydów.Trzydziestu zamordowali w różnych napadach żołnierze AK (ograbiali chowających się w piwnicach uciekinierach z getta).Drugą trzydziestkę rozstrzelał oddział NSZ.Polecam książkę Michała Cichego „Polacy-Żydzi Czarne karty powstania”

   gość

   POLAKU ! NIE LEKAJ SIE PRWDY- PRAWDDA WAS WYZWOLI!!

   Marek

   Sęk w tym, że komentarz na który odpowiedział nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą.

  ddd

  @ Sławomir Palarczyk_
  AK w lipcu 44. r. jeszcze nie istniała. AK została powołana do życia dopiero 14/II/44.r. tak więc
  nie mogła interweniować, bo jej zwyczajnie jeszcze nie bylo.

   Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka

   Gwoli ścisłości, Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku, a chodziło Panu zapewne o to, że w związku z tym nie istniała jeszcze w lipcu 1941 roku (choć już wtedy istniały struktury Związku Walki Zbrojnej, poprzednika AK).

  Ewa Halik

  AK to nie UPA!

Anonim

AK zostało powołane 14 lutego 1942 czyli już po tych pogromach.

  Anonim

  Ale Armia Krajowa to tak naprawdę istniejąca od 1939 r. Służba Zwycięstwu Polski i późniejszy Związek Walki Zbrojnej. Więc organizacja istniała. Pytanie tylko czy wiedziała o tym?

Anonim

Ciężko mi uwierzyć w te „rewelacje”. Po pierwsze samo uznanie za oczywistość, że zbrodni w Jedwabnem dokonali Polacy przeczy prawdzie, a po drugie nigdy nie słyszałem aby w jakimkolwiek polskim mieście Niemcy pozwolili na powstanie niezależnej, polskiej „straży obywatelskiej” czy niezależnej „polskiej policji”. W czasie okupacji coś takiego to absurd. Uznać istnienie czegoś takiego za coś normalnego mógł tylko ktoś absolutnie nie znający realiów okupowanej Polski.

  Anna Kijak

  Ciekawe… a „granatowi”?

   Wojtek

   „niezależnej”

   Bogdan Malinowski

   Dobrze że ktoś ten temat podjął. Niestety to nie tylko Jedwabne. Pochodzę z Wasosza nie wszyscy to robili ale byli tacy którzy to robili… Ci którzy by się przeciwstawili skończyli by tak samo jak ci Żydzi… To co tutaj napisane to prawda. A rzeczystosc była jeszcze bardziej barbarzyńska i bestialską… Ci ludzie po wojnie chodzili w glorii „chwały

   Bogdan Malinowski

   Dobrze że ktoś ten temat podjął. Niestety to nie tylko Jedwabne. Pochodzę z Wasosza nie wszyscy to robili ale byli tacy którzy to robili… Ci którzy by się przeciwstawili skończyli by tak samo jak ci Żydzi… To co tutaj napisane to prawda. A rzeczystosc była jeszcze bardziej barbarzyńska i bestialską… Ci ludzie po wojnie chodzili w glorii „chwały ” wkurza mnie takie idiotyczne twierdzenie że jak Polak to święty… Gdy słyszę takie brednie to szlak mnie trafia. Otóż byli i rasowi bandyci którzy to robili. W każdym narodzie są bandyci i polska nie jest wyjątkiem…

zgrzyt

Jak widać powyżej nienawiść zaślepia i nic na to nie wskazuje, by miało się to zmienić… człowiek to paskudne i zarazem zarozumiałe zwierze.

Marcin

Czy to jest portal sponsorowany,
bądź z udziałami Agory ?

Anonim

LOL co za sciema

Anonim

BUBHAHAHAHAHHAHA a nie było tam zsyłki na sybir i kazachstan? a na tych ziemiach zostali sami żydokomuchy? d”:D”D

To sa bolszewickie brednie

Dobrze byloby gdyby panna Daniela Wołos przestala bezmyslnie kolportowac takie oszczerstwa.

  walerianda

  Ta panienka powinna co najmniej stracić polskie obywatelstwo.Może jest mężatką i ma dzieci to tym gorzej dla potomstwa. Jeżeli by napisała prawdę nawet gorzką to co innego ale za potwarz Narodu czeka ją nagroda, wyjazd do Izraela.

   Teppic

   Nie tobie dysponować takimi nagrodami, marzycielu.

   Bogdan Malinowski

   Dobrze że ktoś ten temat podjął. Niestety to nie tylko Jedwabne. Pochodzę z Wasosza nie wszyscy to robili ale byli tacy którzy to robili… Ci którzy by się przeciwstawili skończyli by tak samo jak ci Żydzi… To co tutaj napisane to prawda. A rzeczystosc była jeszcze bardziej barbarzyńska i bestialską… Ci ludzie po wojnie chodzili w glorii „chwały ” wkurza mnie takie idiotyczne twierdzenie że jak Polak to święty… Gdy słyszę takie brednie to szlak mnie trafia. Otóż byli i rasowi bandyci którzy to robili. W każdym narodzie są bandyci i polska nie jest wyjątkiem…

grzegorz

Dobrze,a kto tu doda co żydzi po stronie bolszewickiej robili z Polakami,dlaczego nikt nie wspomni o mordach na Polakach po zajęciu wschodnich kresów,przed wojną panowało powiedzenie Żydowskie WASZA ULICA NASZA KAMIENICA Polacy.popyjcie resztki starszych ludzi którzy pamiętają te czasy gdy do żydowskich wsi i miasteczek Polacy nie mieli wstępu,ile razy grupy żydów rozbijały zabawy w polskich wsiach i miasteczkach przy tym także dochodziło do zabójstw i gwałtów,o tym nie można zapominać,dlatego takie tgz. pogromy były jedynie miejscowym aktem zemsty wynikającym z jakichś animozji wobec czyjegoś zachowania co w trakcie każdej wojny ma miejsce,nie gloryfikujmy żydów jako jedynych cierpiących wojn dotknęła wszystkie strony konfliktu także i tych którzy ją wywołali,wracając do kwestji żydowskiej,jeśli będziemy podążać torem autorów artykułu to okaże się że tylko żydzi są prześladowani tylko ich dotyczyła druga wojna światowa i tak dalej,na historię patrzmy zimnym okiem bez emocji żyjac w zgodzie ze wszystkimi ponieważ rozgrzebywanie historii tak odległej do niczego nie prowadzi chyba że ktoś chce na tym zarobić.Żyjmy pamięcią o zmarłych i uszanujmy siebie nawzajem.

  Jowita

  więc przeprowadź takie badania, napisz artykuł lub książkę, powołaj się na materiały źródłowe, archiwalia, zeznania, ect.
  na razie to jest Twoja subiektywna ocena nie poparta dowodami czy wiedzą historyczną

   Jack Ravenno

   Będzie ostra jazda gdy rosjanie odtajnią swoje archiwa i być może powiedzą jak jest…

Pawel

Pierwsza pozycja w biliografii Gross i Sasiedzi…litosci….czytajac teen artykul myslalem ze wstawiacie wyniki najnowszych badan,a podstawa jest ta k…wa Gross. Na odtrutke polecam Leszka Zebrowskiego.

  sceptyk

  Leszek Żebrowski to Mistrz. Też go polecam, na szczęście łatwo go odnaleźć „w internetach”.

  sceptyk

  PSEUDONAUKOWO O POGROMACH – recenzja dr. Marcina Urynowicza

  Eksterminacja ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej to, po długich latach zaniechania, wreszcie jeden z najważniejszych tematów współczesnej polskiej historiografii. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest jednak nie tylko coraz większa liczba publikacji, lecz także (naturalne poniekąd) obniżenie dotychczasowego ich poziomu. W coraz liczniejszym gronie autorów zdarzają się bowiem osoby nieznające podstawowych zasad warsztatu historyka, mało obyte z literaturą i źródłami, piszące w sposób imitujący pracę naukową, zastępujące samodzielne badania wnioskami innych autorów, a treść – przepisywanymi dokumentami. Modelowym przykładem piśmiennictwa tego rodzaju może być wydana w tym roku książka Mirosława Tryczyka Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów. Nie jest to publikacja naukowa, choć może sprawiać takie wrażenie. Autor mimo wielkiej liczby deklarowanych źródeł nie umie ich odpowiednio wykorzystać; nie uwzględnia dorobku dotychczasowej historiografii, choć ją zna i częściowo przywołuje; nie informuje o alternatywnych hipotezach, mimo że dokumenty i literatura o nich mówią; głosi jedną tezę, choć nawet przytaczany materiał archiwalny nie zawsze ją potwierdza, a czasami wręcz jej zaprzecza; nie martwi się sprzecznościami, bo sam ich nie dostrzega albo wierzy w niską inteligencję czytelnika (nie wiadomo, co gorsze). Około 80 proc. tekstu to relacje świadków. Z blisko pięciuset stron zaledwie 46 można interpretować jako tekst pochodzący od Mirosława Tryczyka, 27 zaś jako teksty dotyczące spraw technicznych, jak np. bibliografia czy źródła zdjęć. Reszta materiału to źródła, niejednokrotnie cytowane w sposób ciągły, na kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stronach, przetykane dłuższymi lub krótszymi komentarzami. W sumie, zarówno pod względem merytorycznym, konstrukcyjnym, jak i źródłoznawczym, publikacja ta jest jednym wielkim nieporozumieniem.
  Podejmuje ona temat udziału Polaków w pogromach ludności żydowskiej latem 1941 roku na ziemiach Białostocczyzny, po wybuchu wojny miedzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim oraz po wkroczeniu na ten teren Wehrmachtu. Jak wskazuje podtytuł, książka nawiązuje do publikacji Jana Tomasza Grossa Sąsiedzi (2000), która wywołała swego czasu długotrwałą dyskusję naukową i publicystyczną oraz zainspirowała już niejedną publikację.

  Autor (choć należałoby raczej mówić o osobie opracowującej lub redagującej wybrane źródła) forsuje tezę o samorzutnej i masowej akcji eksterminacyjnej z udziałem szerokich rzesz ludności polskiej, wymierzonej w ich sąsiadów narodowości żydowskiej, u której podstaw w pierwszej kolejności leżała ideologia antysemicka, a przy okazji, choć nie zawsze, także chęć rabunku. Dopasowane do tezy materiały źródłowe nie zostały poddane jakiejkolwiek krytyce, a ich treść nie jest konfrontowana z informacjami z innych źródeł. Zabieg taki, konieczny z punktu widzenia standardów naukowych, ujawniłby bowiem sporo wątpliwości i obnażył słabość argumentacji. Ale nawet bez tego prezentowana teza jest trudna do podtrzymania. I tak np. wielokrotnie mówi się o bandach czy grupach tych samych ludzi mordujących w kolejnych miejscowościach, podkreśla się zastraszenie, a nawet sterroryzowanie przeciętnych Polaków, mieszkańców tych terenów. Przeciekają informacje o życzliwie nastawionych Polakach, którzy ostrzegają swych żydowskich sąsiadów, pomagają oraz są z tego powodu, przez wyżej wymienione bandy, zabijani. Dokumentacja potwierdza też udział Niemców w zbrodniach, wykorzystywanie przez nich grup miejscowej ludności do akcji antyżydowskich, m.in. dla celów propagandowych, oraz otrzymanie przez Niemców rozkazu niepozostawiania żadnych śladów, „aby lokalne koła samoobrony nie mogły później powoływać się na [niemieckie] zarządzenia lub dane im polityczne zapewnienia”.

  Uwiarygodnienie tezy o powszechnym, masowym i ideowym udziale ludności polskiej w eksterminowaniu żydowskich sąsiadów wymagało odpowiedniej konstrukcji przygotowującej czytelnika na takie wieści. Miały temu służyć dwa początkowe rozdziały mówiące o tym, jak pisano niegdyś historię, oraz o nacjonalizmie w przedwojennej Polsce, a także komentarze wprowadzające do każdego rozdziału poświęconego historii danego miasteczka (w sumie dziesięć miejscowości głównych plus okolice Szczuczyna). Także tutaj jednak mało udana kompilacja myśli innych autorów miesza się z konkluzjami, których materiał źródłowy nie udowadniał, lub takimi, które są zaprzeczeniem całego dotychczasowego dorobku naukowego. Przykładem jest oryginalna myśl, jakoby Niemcy decydowali się na tzw. akcje oczyszczające (Reinigungsaktionen) z uwagi na zachętę ze strony Polaków. To dzięki entuzjastycznemu przyjęciu – jak twierdzi Tryczyk – uwierzyli oni w możność wykorzystania ludności polskiej do akcji eksterminacyjnych. Sam Reinhard Heydrich, szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, na wieść o antysemickiej postawie Polaków miał wydać zgodę na podjęcie tych akcji. Niemcy, jak sugeruje autor, mieli wręcz występować w roli obrońców Żydów, a do mordów dochodziło tam, gdzie zastraszona żandarmeria niemiecka nie mogła powstrzymać wielokrotnie liczniejszych od niej zastępów ludności polskiej.

  Taka publikacja nie powinna była się ukazać.

Marek Zakrzewski

Drodzy Bracia Polacy , Drodzy Zydzi i oglupiani folkzdojcze . Jestem synem Bohatera Narodowego , czlonka AK , po zakonczeniu wojny – szefa wywiadu WIN [ Wolnosc i Niezawislosc ] zamordowanego w 47 r przez zbrodniarzy UB z dekretu o zdradzie Ojczyzny , ktory podczas Okupacji Niemieckiej uratowal – narazajac wlasne i wieloosobowej rodziny zycie – dwie ZYDOWSKIE dziewczynki , ktorym udalo sie uciec z transportu do Treblinki podczas pacyfikacji Wyszkowskiego Getta . Starsza siostre wyslalano na polskich papierach do pracy w fabryce broni w Niemczech , mlodsza przechowywana byla w naszym rodzinnym domu k / Warszawy , przechrzczona na katolicyzm uczeszczala do szkoly podstawowej w Powsinie , w ktorej to cudem nie doszlo do dekonspiracji kiedy nieswiadoma dziewczynka – jedyne Zydowskie dziecko w szkole , pochwalila sie przypadkowo wizytujacemu SS- manowi znajomoscia jezyka Niemieckiego .Odwolany przez kierowce Niemiec na szczescie nie wrocil aby porozmawiac z Bronia po niemiecku , najwidoczniej nie podejrzewajac ze jest Zydowka . Cala klasa a moze i cala szkola razem z moja ciocia ktora w niej uczyla byla by natychmiast rozstrzelana . Zabrana natychmiast do Rembertowa w ktorym pozostala do konca okupacji Niemieckiej . W/g historycznej ” prawdy ” gloszonej przez wrogow Polski i Polakow , tak AK jak i WIN mialy byc zekomo organizacjami ” ANTYSEMICKIMI ” o czym szczeka sie do tej pory . Jak wiec Szef Wywiadu tej Organizacji „nienawidzacej i mordujacej Zydow ” , narazal by wlasne , rodziny i calej szkoly podstawowej zycie dla ratowania jednego Zydowskiego dziecka . Czy nie zakrawa to na pier. paradoks ? Ojca mojego odznaczono Polonia Restituta i medalem Sprawiedliwych , ktore to honory odbieralem osobiscie w jego imieniu . Aresztowany w Olsztynie wczesnym rankiem 47-go roku przez oprawcow mowiacy sowieckim akcentem , osadzony i zamordowany PRZEZ TYCH , KTORYM WCZESNIEJ RATOWAL ZYCIE – Sowieckich Zydow , wyslanych przez Stalina do objecia wszystkich sektorow wladzy i informacji , ktorzy natychmiast stwarzajac aparat represji i terroru wymordowali oddzialy AK , WIN , Zolnierzy Andersa , i wszelka Polska opozycje ktora ocalala od Katynskiego mordu . Polacy masowo mordowali Zydow ??? Jedwabne ??? Przepraszanie Swiata za zbrodnie przez kogo – POLAKA czy Zyda ??? . Nie macie rodacy dostepu do wywiadow z dwojgiem odnalezionych niedawno staruszkow – swiadkow z
Jedwabnego ? Ultimatum do tamtejszej ludnosci – jesli nie spedzicie wlasnymi lapami , to zostaniecie natychmiast rozstrzelani !!! Trudno to zrozumiec i przyjac ? Byly w tym konkretnym przypadku inne alternatywy ? Jaka ludnosc wystawila Leninowi pomnik w Jedwabnem po wejsciu okupacyjnej Armii Czerwonej . Kto podczas okupacji Niemieckiej Europy , jako jedyny – mial dostep do spisu ludnosci Zydowskiej w Zydowskich – zamknietych komunach . Kto wspolpracowal z Niemcami ulatwiajac natychmiastowe pacyfikacje na Wegrzech , Francji , Niemczech , Hiszpanii itd . Jakiej etnicznosci byli KAPPO , POLICJA W GETTACH , SELEKCJONERZY W OBOZACH , KONFIDENCI – dla ratowania wlasnego zycia czy oieniedzy . Polacy jedynie byli SZMALCOWNIKAMI ? Nie chcecie uczyc sie historii lub przyznac do wlasnego BARBARZYNSTWA . Wierze , ze nie wszyscy Zydzi sa tak perfidni . Znam wspanialych , choc niewielu . Bronia nas – Polakow przed wlasna zaraza , okazuja wdziecznosc za ostatnie 1000 lat gosciny dzieki ktorej przezyli i rozwijali sie jako narod wypier .. na przestrzeni wiekow ponad 47 razy zewszad , gdziekolwiek starali sie zaaklimatyzowac . Nie mowi to nic nikomu ? Tak Q – mac mieli zle w tym antysemickim kraju ? Przez stulecia zylismy ramie w ramie az raptem przyszlo nam Polakom do glowy wywolac II Wojne Swiatowa , zbudowac Obozy Smierci i nastepnie ich wymordowac , i to bardziej brutalnie niz ” broniacy ” sie Niemcy . Ps Za Polski szlacheckiej , kiedy popelniono jakis nonsens mawiano – panie , pohamoj sie ! Teraz malezy zmienic na – chamie , opanuj sie !!!

  Anonim

  Moze to szok dla wszystkich…polacy to nietylko AK, to tez oprawcy,ofiary,mordercy,meczennicy …jak inny narod. I to ma sie AK, jak piernik do wiatraka….ze ktos jest patriota, to inny niemoze byc morderca. Ludzie! Nienawisc i zawisc ,to czysto ludzkie……a moze POLACY to MARSJANIE I BOGOWIE, a jak tak to rozumiem! Zejdzie ludzie na ziemie…ze jeden byl w AK/ARMIA KRAJOWA to ten drugi moze byl morderca ze zwykla zawiscia, a trzeci tez byl w AK ,ale „AFRICA KORPS” i to wcale nieubliza tym pierwszym….bo oni walczyli za sprawiedliwy kraj…mam nadzieje! A wszyscy byli bracmi…….A moze Poska/Polacy to „Jesus Narodow”………..i tylko nic nad glowami nie swieci…dziwne! Co ma Marek z Poznania, do tego co czyni Alfons z Lublina? Ano nic!Moze tylko miec nadzieje ,ze takich jest malo, ale sa! I prosze niemieszac i mylic patriotow z nacjonalistami…..bo to jak powiedziec…”Samaryta ,to byl egoista”. Polska jest wspolnym dobrem…. nietylko narodowych Polonusow!

   CZESŁAW BEDNAREK

   NIE byłem na kresach i nie mam rodziny na wschodzie Polski / żona miała tylko babkę z wielkiego gospodarstwa za Lwowem
   na wschodnich kresach/ – tak uciekali przed Ukraińcami,że .. trafili na Zywiecczyzne. I TO MNIE oburza , BO o rzezi na WOŁYNIU w sumie mało sie mówi.Ja natomiast Wielkopolska TU Niemcy się nie bawili za byle wykroczenie kara smierci , wywózka, OBÓZ PRACY/mój ojciec;/ , etc jedna z form kary śmierci było ścięcie toporem na pniu.tak że barbarzyństwo miao wspólny wymiar/ świetnie to opisał min S, Piasecki/ i tych ze wschodu i „swiatłych” NiEmców bylo podobne. To co natomiast wyrabiano w POTULICACH -MIN. RĘKAMI POLSKICH KAPO. relacja mojej matki /niedawno zmarłej/szkoda pisac. Minęlo wiele lat i przyznam ,ze po TYLU LATACH PISZEMY – PROWOKAWANI może przez lobby żydowskie tylko o tych sprawach .Polacy mordowali lub byli wielcy dla żydów .W sumie TO SAMO DZIAŁO SIE W CAŁEJ EUROPIE TYCH LAT- FRANCJA!!! CHORWACJA ETC

   Marek

   Anonim – kolejny bełkot i komentarz ignoranta historycznego.

   Wnuczka AKowca

   Polska jest wspólnym dobrem…. nie tylko narodowych Polonusow! Dobrze,że nie dodałeś jeszcze narodu wybranego.JA śmiem twierdzić, że jest domem tylko Polonusów, jak sama nazwa wskazuje. Reszta paszoł WON!!! WON!!! Mój dziadek ratował Żydów w czasie wojny, ja nie ratowałabym nikogo, wiedząc jakich zbrodni dokonali na nas po wojnie. Dziadek był torturowany przez UB a uratował go oficer polityczny Żyd, którego on uratował w czasie wojny z rodziną. Paradoks he, he. Polacy wykonywali wyroki śmierci na konfidentach żydowskich kolaborujących i z Niemcami i z bolszewią, tych samych, co stworzyli po wojnie przedsiębiorstwo holocaust, Żydów z NY i Judeii. Obrzydliwe.

  Karol Luger

  Dokładnie kolego !! Wielu ludzi w tym kraju nie zna historii i łykają jak młode palikany co propaganda wymyśli. Mnie też bardzo boli żydowska perfidia i z nią będę walczył !!

realman

polskie [geniusze] wtórne, nic nie dotrze do tego po***anego narodu, zawsze będą się zrec miedzy soba

Redakcja: Komentarze to nie miejsce na wulgaryzmy i obrażanie innych

Karol Luger

Nie mam słów by odpowiednio obelżywie opisać to co przeczytałem !! Zwrócę się jednak do autora .. Powiedz Ty mi człowieku , dlaczego k**** nie masz odwagi napisać jak było na prawdę ? Płacą Ci za te półprawdy czy szukasz rozgłosu ?? Ja nie mówię ,że nikt zydowi nie dał po gębie czy baby nie przeleciał ,ale dlaczego nie napiszesz co było powodem tej nienawiści !!!! Dlaczego nie napisałeś,że w 39 roku jak przyszli sowieci to żydy nas sprzedawali dla NKWD , kolaborowali jak tylko mogli by sie przypodobać sowietom ! Dlaczego nie napisałeś ,że gdy już daną rodzinę uprzednio sprzedaną sowietam na zsyłkę deportowano, to żyd wchodził w jego majątek !! Tak samo było w powstaniu styczniowym !! Żydom władze carskie dały specjalny dekret!! Ty na prawdę sądzisz jak michnik ,że tu wszyscy to barany?? A może sam jesteś żydem to miej odwage to powiedzieć, będzie wszystko jasne i nie będzie sensu nawet tego komentować !!! Piszesz o terenach z których pochodzę, ale z racji wieku nie było mnie tam i nie udowodnię jaka była prawda.. Zresztą Ty jak typowy zyd nie wiesz sam ilu tych rzekomo pomorodowanych przez polaków zydów było 250 czy 1200.. spora rozbieżność Emotikon grin jednak znając waszą zachłanność sądzę ,że 2000 0000 Emotikon grin Pasuje ?? Taka sama prawda jak was zginęło 6 000 000 , nie jednego historyka zniszczono jak udowadniał wasze kłamstwa !! Synonimem żyda jest kłamstwo, on nigdy nie mówi prawdy. W Jedwabnem zydów mieliśmy spalić w stodole.. To kurwa dlaczego podczas wykopalisk znaleziono tam 65 łusek mauser ???? Dlaczego po tym znalezisku nagle żydzi z Izraela zabronili dalszych wykopalisk bo rzekomo nie wolno zakłócać im spokoju !! Dobrze gracie, ale mam smutną wiadomość dla was, to coraz mniej sie sprzedaje Emotikon smile Wy byscie chcieli zeby po wsze czasy wam płacono odszkodowania i po wsze czasy macie byc tym narodem wybranym i ucisnionym.. Hednak k***, *** nie umiecie odrobic lekcji !! Tyle razy was mordowano o nienawidzono, i tyle pogromów przeszliście i dalej tacy sami, wy nigdy się nie zmienicie ***!! Za to jak się zachowaliście po wkroczeniu sowietów to absolutnie nie dziwi mnie zachowanie ludności bo sam bym tez się ostro wk*** na was. Musicie zdzierżyć myśl, ze ta ziemia była zawsze polska i bedzie polska ,a wy ?? wy nawet w 50% swojej społeczności rozsianej po świecie nie chcecie włsnego panstwa..Dlaczego? Bo panstwo trzeba utrzymywać a tak można p*** Tak… To nie mój wymysł to prawda..Nie chcę mi się już pisać o tym co zydzi robili po wojnie z polskimi patriotami … Sa uczciwi żydzi ale jest ich garstka…N

Redakcja: Komentarz poddany edycji z powodu obecności wulgaryzmów.

  Jowita

  są uczciwi polacy, ale jest ich garstka…

   AnnaD

   Tak? Żądam dowodów naukowych

    Jowita

    i tu mnie masz! dowodów brak, jedynie osobiste doświadczenia, choć pewnie wystarczyło by mi palców jednej ręki by wszystkich wymienić

   Siergiej Nilus

   Zydzi sa mistrzami rozliczania sumien…Czyichs.

   zz

   Jowitka, czy ty nie nazywasz się Baum?

  Zbig

  „Powiedz Ty mi człowieku, dlaczego […] nie masz odwagi napisać jak było na prawdę?” Na prawdę to było tak, że wśród nas więcej było szmalcowników niż sprawiedliwych wśród narodów świata. I o tym trzeba też mówić i to głośno, jeżeli chcemy zachować honor. Inaczej będziemy małymi, fałszywymi gnidami, którzy nie potrafią przyznać się do popełnionych błędów.

   AnnaD

   Ten artykuł jest obrzydliwy a ilość nienawiści do Polski i ignorancji niektórych komentatorów tragiczna. Wbijcie sobie do głowy tłumoki, volskdojcze i ruskie agenty kto zarządzał tym terenem i kto jest odpowiedzialny za bezprawie? Byli to NIEMCY i ROSJANIE i tego się nie da wymazać z historii choćbyście pękli, choćby nie wiem kto was sponsorował i ile byście nie inwestowali w tę antypolską propagandę.

   Marek

   Zbig – Wszelka zweryfikowana wiedza historyczna wskazuje na to, że jest dokładnie na odwrót niż , to co piszesz w komentarzu.

  Mojsze-Winnetou

  A rozumiem,że łuski powinny być z amerykańskich MI6…

RS

Polactwo jest nieugięte, przyjmuje do wiadomości tylko te informacje w których jesteśmy ofiarami, szlachetnymi obrońcami lub bojownikami o wolność „waszą i naszą”. Historie w których Polacy są katami to naturalnie propaganda – żydów , komunistów , żydo-bolszewików, cyklistów i o zgrozo! motocyklistów!!! ( żołnierze „wyklęci” to byli zwykli bandyci – śp. babcia bała się ich bardziej niż Niemców)

  Siergiej Nilus

  Zydostwo jest nieugiete.Ostatnie sto lat zmasowanego antypolskiego ataku,kolaboracji z najezdzca,wymyslone 6 mln,Judeopolonia,zydokomuna,amnestia dla zydow ktorzy dopuscili sie zbrodni w czasie wojny na wspolbraciach,stworzenie „Przedsiebiorstwa Holokaust” cynicznie dorabiajacego sie na smierci swoich braci w wierze i tworzenie miedzynarodowych oszczerstw pasujacych pod ta narracje w ktorym penalizowanie klamstwa oswiecimskiego czy szafowanie antysemityzmem jest idealnym przykladem.Kto jak kto ale zyd nie bedzie mnie moralnosci uczyl.

fred

Dobrze znam prawdę.Na początku lat 60tych widziałem kamień w Jedwabnem ,a na nim
liczbę 1600 pomordowanych przez NIEMCÓW HITLEROWCÓW.
Po wojnie w okoliczna ludność dobrze wiedziała jak odbywała się ta eksterminacja.
Robili to wyłącznie Niemcy,za pomocą broni palnej.Pisanie,że Polacy strzelali uwłacza
godności narodu i prawdzie.Ileż namnożyło się tych plugawych łgarstw..Z owych 1600 ofiar zeszli na ok.200.
Tylko głupi i nie znający prawdziwej historii uwierzy,że ci mityczni naziści dali by Polakom
„strzelać” do swojej zdobyczy.
Poczytajcie jacy byli dobrzy Niemcy dla Polaków w tamtych okolicach.Czerwony Bór itp.
O tym nie napiszą rozdarci,szukający samozniszczenia zaprzańcy.
o prawdzie naszych czasów jest w: MIASTO ZAKAZANE NA FREDROMAN.BLOGSPOT.COM

  Jowita

  wyniki śledztwa IPN mówią, że ofiar pogromu w Jedwabnem było „nie mniej niż 340”
  może to i żadna różnica z punktu widzenia dzisiejszego internauty, 140 osób w te lub tamte! Ale tak sobie myślę: jakby w tej liczbie byli moi znajomi, przyjaciele, miła Pani ze sklepu albo ta babcia, która zawsze pozwalała dzieciakom kraść jabłka ze swojego sadu, to czy nadal było by to bez różnicy.

  A co do dyskusji czy w Jedwabnem doszło do pogromu czy nie doszło: przed 1950r zapadły wyroki w tej sprawie, łącznie z karą śmierci, później złagodzoną. Wtedy jeszcze żyli uczestnicy i świadkowie i byli bardziej wiarygodni od gapia, który oglądał pamiątkowy kamień w latach ’60.

   Siergiej Nilus

   Tak,tak…Najbardziej wiarygodni to Abram Boruszczak i Eliasz Gradowski.

Peter

Idź do Yad Vashem, do ogrodu „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, policz tam tabliczki z polskimi nazwiskami, mając świadomość, że jedynie w Polsce, za pomoc Żydom groziła kara śmierci.
***********
Idź do bogatej Ameryki i Wielkiej Brytanii i zapytaj. Ilu Braci w Wierze przyjęli przed wojną, kiedy oni szukali Nowego Domu i Nowego Pokoju, przed wściekłością niemieckich morderców.
***********
Idź na grób Ireny Stanisławy Sendlerowej i powiedz jej DLACZEGO piszesz tylko o złych Polakach. Dawid przyjeżdża co roku z Izraela na jej grób i odmawia „Kadisz jatom” i „Ojcze Nasz”. Będzie przyjeżdżał aż do śmierci. Jest jednym z ocalonych dzieci.
***********
9 Panie, prowadź mię w sprawiedliwości twojej, dla nieprzyjaciół moich prostuj przed obliczem twoim drogę moją.
10 Albowiem nie masz w ustach ich prawdy, serce ich jest marne;
11 grobem otwartym gardło ich, językami swymi zdradliwie działali. Osądź ich Boże! Niechaj upadną od myśli swoich; wedle mnóstwa niezbożności ich wypędź ich, bo cię rozdrażnili, Panie! –
12 A niech się rozweselą wszyscy, którzy nadzieję ma ją w tobie, na wieki radować się będą, i będziesz mieszkał wśród nich. I będą się chlubić w tobie wszyscy, którzy miłują imię twoje,
13 albowiem ty będziesz błogosławił sprawiedliwemu. Panie, jak tarczą dobrej woli twej otoczyłeś nas.

Ile artykułów o tych SPRAWIEDLIWYCH napisałaś? Ilu Polaków którzy zginęli razem z ukrywanymi Żydami, wymieniłaś? Czy dałaś SPRAWIEDLIWE świadectwo?

Dex

Co się dziwić polskim zbrodniom wojennym opisanym w artykule skoro w okresie międzywojennym Polacy robili dokładnie to samo. Nie bez powodu Polskę nazywano „krajem pogromów”. Nie próżnowali. Ledwo nasz kraj odzyskał niepodległość a już Polacy rzucili się do pogromów i to inicjowanych często przez Wojsko Polskie. Skala rabunków, gwałtów, mordów, podpaleń żydowskich domów, sklepów była taka, że przez Europę i USA przetoczyły się masowe demonstracje przeciwko polskim masakrom. Wtedy! Kiedy Europa zajęta była lizaniem wojennych ran a w Wersalu konferencja pokojowa decydowała o naszych granicach! I tak dzięki antysemickiemu zdziczeniu wprowadzono plebiscyty, zostaliśmy bez Gdańska oraz zmuszono nas do podpisania upokarzającego traktatu o mniejszościach. Pogromy we Lwowie, Kielcach, Kaliszu, Pińsku, Lidzie, Wilnie, Lublinie, Radomiu, Częstochowie, Słobótce, Mińsku, polski obóz koncentracyjny dla Żydów w Jabłonnej, potem „kryształowa noc” w Myślenicach itd., itd. To, jak i podnieta faszyzmem czy antysemickie demonstracje z hasłami „precz z Żydami”, „Precz z Żydowską sztuką” czy „Nie kupuj u Żyda” były polską rzeczywistością dwudziestolecia. Nic więc dziwnego, że już 3 dnia II wojny światowej (!) w Bydgoszczy Polacy urządzili sobie „krwawą niedzielę”. A potem wspomniany Goniądz, Wąsocz, mordowanie kobiet i dzieci w Dubinkach i wiele wiele innych. Co dziwić może najbardziej to to, że nawet po upiornych doświadczeniach wojennych (które powinny być otrzeźwiającym kubłem zimnej wody) ciągoty do wyżywania się na Żydach w Polakach pozostały. Kielce, Kraków, Rzeszów..

  CZB

  Odpowiem krótko, jestem stary znam Poznań Powstanie Wielkopolskie TUTAJ ZYDZI POPARLI NIEMCÓW.Stąd u nas po tylu latach nie popiera sie NARODU WYBRANEGO . Po Powstaniu przewaga Zydów uciekla do Berlina i Wrocławia/ w POZNANIU PO POWSTANIU BYŁO OKOLO 4 TYS A NP W ŁODZI 300 000..W latach kazni hitlerowskiej pierwsi zostali zamordowani w Niemczech – jako nuworysze PISZĘ TO BO PRZYJECHAŁEM PO WIELU LATACH DO POZNANIA Z WROCKA I PYTAŁEM SKAD W MIARE TOLERANCJA WE WROCŁAWIU A POZNAN JEST TAKI JAKI JEST CÓŻ HISTORIA..

  Marek

  Dex, poplątanie z pomieszaniem oraz stekiem kłamstw. Jak piszesz takie rewelacje, to od razu podaj ich źródło, bo to brzmi zupełnie niewiarygodnie.

  Anonim

  To dlaczego czopku ci tak prześladowani w tej antysemickiej Polsce , żydzi nie wyjechali do tej Europy i USA ? Tak ich wszędzie kochano ale to w tej antysemickiej Polsce gdzie nikt ich nie lubił ,żydzi siedzieli dalej ! Moze wymienisz jakiś kraj na świecie w którym mieszkali ich 3 mln ,i w którym stanowili 10% ludności ?

  Anonim

  Poczytaj sobie raport komisji Morgenthaua z USA, oraz raporty ambasadora USA w Polsce Gibsona na temat owych „pogromów”. Twoje „pogromy” są nazywane w tych raportach jako zwykle ekscesy, natomiast liczba ofiar które wtedy zginęły w tych wszystkich miejscowościach które wymieniłeś to aż ….280 osób, jak na lata 1918-1920 to coś nie za dużo. Jest jedna rzecz o której w USA i Niemcy wolą nie pamiętać. A mianowicie że uczestniczyli w tych ekscesach żołnierze Błękitnej Armii Hallera z…..USA, oraz byli żołnierze z armii Niemieckiej. Więc jak jak to w USA i u Niemców panował antysemityzm i uczono nienawiści do żydów ? Takie są niewygodne fakty. Ach, zapomniałeś o ekscesach których dopuścili się Ukraińcy – Bezruczki na żydach w Zamościu 1920. A także Ukraińcy od Petlury, Biali Rosjanie, oraz Białorusini – Bałachowicza. Zanim zaczniesz oskarżać zapoznaj się z tłem historycznym ( koniec 1 wojny światowej, wojna polsko-ukraińska,wojna polsko-bolszewicka. ).

Anonim

Nigdy nie czytalem od niemca lub od zyda cos zlego na swoj kraj,tylko polacy sa tak dobroduszni ze pokazujac swoje wojenne grzechy,dlatego bici jestescie w dupe,napewno nie popieram zadnego zabujstwa ale to byla wojna fakt powinno sie osadzic takich ludzi,gdy by to napisal Gross pewno bym przelknol to,za 20 lat wszyscy beda sie uczyli ze polacy wywolali wojne a nazista to wlasnie polak

Anonim

Wołyń – to nie pogrom, Katyń – też nie, natomiast zabicie 250 Żydów autor nazywa pogromem, więc czegoś tu chyba nie rozumiem. Natomiast zwracam uwagę, że owe ataki na Żydów miały miejsce na terenach , które po 39 roku okupowali Sowieci. Znałam osobiście człowieka, który pochodził z obecnych terenów Białorusi i opowiadał, że po wkroczeniu Rosjan, to Żyd przyprowadził „Ruskich” po jego brata, który był listonoszem i to dzięki Żydom aresztowano urzędników państwowych, którzy nie zdążyli się ukryć..Dlatego można przypuszczać, że w dużej mierze agresywne postępowanie wobec Żydów miało swoje uzasadnienie w chęci odwetu. Absolutnie nie bronię Polaków, bo i w naszym narodzie zdarzają się wypaczone jednostki, ale śmiem wątpić w samodzielne akcje Polaków po wkroczeniu Niemców i zastanawia mnie to, że jeżeli Polacy tak dybali na majątki żydowskie, to czemu nie mordowali Żydów już w czasie wkraczania Rosjan. Z relacji zwykłych , prostych ludzi wiem, że np. mieszkania żydowskie były często na miejscu czyszczone (przez Niemców )z łatwych do wyniesienia kosztowności i plombowane, a Polacy bali się do nich zbliżać, gdyż za to groziła kara śmierci. Zdarzali się pewnie cwani ryzykanci bez skrupułów, ale w każdym narodzie tacy się zdarzają, a ja nie zamierzam się za nich wstydzić i dawać wbijać w poczucie winy.

  Jowita

  poczytaj sobie niemieckie komentarze do filmu „nasze matki, nasi ojcowie” lub co ciekawsze artykuły z izraelskiego Haaretz

  Jowita

  sorki, to miał być komentarz do wypowiedzi Anonima

  Nasz publicysta | Krzysztof Śpiewla

  Z encyklopedycznej definicji: „Współcześnie, za rosyjskim погром, słowo to jest używane najczęściej w odniesieniu do zbiorowych, brutalnych ataków na przedstawicieli mniejszości narodowych […]”.

Mariusz Żabiński

Polacy i żydzi byli ofiarą Jedwabnem. A nie jak głosi propaganda sami żydzi gdzie jeszcze Polacy mieli być oprawcami. Polacy byli w tamtym momencie zniesieni do roli narzędzia a nie jak głosi propaganda do ochoczo nastawionych – niezależnie od obecności Niemców – żydożerców i morderców. Mogę to wykazać na bazie socjocybernetyki.

„oskarżonych o kolaborację z Armią Czerwoną” – hmmm czyli zdrajców nie wolno osądzać? Rozumiem ze to wynika z dzisiejszej mentalności poprawności politycznej… Problem w tym że jest to ahistoryzm czyli naginanie historii przez wzgląd na współczesność.

Piotr

Bycie żydem byciem żydem, a komunizm komunizmem.
Oficjalna propaganda przedstawia żydów żyjących na tamtych terenach w tamtym czasie jako w zasadzie taki katolickich świętych którzy do nic nie robili tylko studiowali Torę do porzygu.
I tym się właśnie różnią opracowania wielu historyków od hagiograficznych laurek katolickich świętych że święci studiują Torę zamiast odmawiać zdrowaśki.
Choć wśród żydów było wielu porządnych ludzi, to niestety większość opowiedziała się za komunizmem.
Wielu żydów czynnie pomagało armii czerwonej i komunistycznemu gestapo NKWD w wprowadzaniu komunistycznego porządku i absurdalnej ekonomii.
Negowanie oczywistych faktów potwierdzonych wieloma świadectwami prowadzi do nikąd.
Jeśli ktoś dostał za to że współpracował z NKWD, za to że donosił na swoich polskich sąsiadów i spowodował wywózkę ich na sybir,
to dostał za to że był komunistą a nie za to że był żydem.
To była słuszna i sprawiedliwa odpłata za zbrodnie których się dopuścił i my Polacy nie mamy czego się wstydzić.

  inti

  Dokładnie.

   Telesfor Molas

   Nie chodzi o osobę pana Albina Siwaka, tylko o dokumenty na podstawie , których pisał co robią i robili żydzi w Polsce i na świecie.
   Może najpierw zapoznać się z tym co pisał i pisze Pan Albin Siwak, można też posłuchać w internecie, a później skrytykować, i podać co nie jest zgodne z prawdą.
   Pewna grupa osobników potrafi tylko poniżać, wyzywać, pogardzać jak ktoś pisze prawdę o tym jacy byli i są żydzi.
   Pozdrawiam, zwłaszcza tych co zechcą się zapoznać z tym: co potrafią przeczytać lub posłuchać Pana Albina Siwaka.
   P.S. Nie jestem i nigdy nie byłem w żadnej partii.

    piotr

    Kwestia co kto pisał i napiszę jest tu drguorzędną. Kolaboracja nie ma narodowści, dla kogoś może to być okrutne że oddział wykonywał od kary chłosty do kary śmierci wyroki na kolaborantach w zależności od popełnionego czynu. Ci ludzie widzieli jak komuniści działają co robią, często miali wiedzę historyczyną. W II RP często komuniści byli osadzani w więźniach czy obozach odosobnienia za ich działaność, niektórzy nazwą to prześladowaniem politycznym, ale teraz możemny się temu nie dziwić, jeżeli ówczesne władze mechanizmy działania komunizmu sowieckiego znali na terenach Rosji Carskiej, na początku Piłsudski miał większą symaptię podobno do bolszewików niż „białych” Rosjan, ale to ze względu na doświadczenia życiowe. Później jego stosunek do czerwonej zarazy był stanowczy, bo jak Hitler się bawił w prześladowania w latach 30-tych to Stalin, Lenin mieli już juz licznik ofiar milionowy na koncie, kto to ignoruje ten albo jest debilem albo komunistą ;)

tissol

Nie wiem, jak można opierać się na „Sąsiadach”, to książka która zawiera masę najbardziej prostych błędów. Widać, że autor nigdy nie był w miejscach, które opisuje.
Życzę autorowi tego tekstu, żeby tak dokładnie opisał wszystkie mordy na Polakach, dokonane przez Żydów spod czerwonej gwiazdy i Niemców spod swastyki w czasie II wojny !

fred

Gap widział co miało być prawdą,widzi teraz już inną prawdę.Ty wyczytuj prawdę z Wiłkomirskiego,
malowanego ptaka,grosa i innych trzymających prawdę.dla bydła.
ludziom polecam miasto zakazane na fredroman.blogspot.com

WiN

Czy przeprowadzono badania naukowe i śledztwo na temat czy rajgrodzcy Żydzi współpracowali z Sowietami w eksterminacji ludności polskiej? Jeśli tak a bardzo możliwe że tak, bo wszędzie współpracowali z Sowietami, to historię należałoby opowiedzieć tak: We wrześniu 1939 r. do Rajgrodu weszły wojska sowieckie. Od października 1939 r. dzięki denuncjacji ludności żydowskiej aresztowano i wymordowano bądź wywieziono do sowieckich obozów zagłady polską elitę lokalną: inteligencję, urzędników, kolejarzy, policjantów, nauczycieli, weteranów wojny 1920 r. Współpracę kolaborantów ułatwiało żydowskie pochodzenie wielu spośród funkcjonariuszy sowieckiej tajnej policji. Część ocalonych z tej zagłady Polaków po wkroczeniu Niemców wzięła odwet na żydowskich kolaborantach jak również Bogu ducha winnych pozostałych Żydach. W rezultacie Niemcy wymordowali obywateli II RP pochodzenia żydowskiego w Rajgrodzie natomiast niektórzy Polacy pomagali w identyfikowaniu i wyselekcjonowaniu miejscowych Żydów, co pomimo doznanych krzywd było czynem nie zasługującym na aprobatę. Brzmi jakby inaczej nieprawdaż?

jerzy

dupe…k co pisze takie artykoly .z G/grasem zazem wziety .wedlug nie zaleznych zrodel zydzi przyczynili sie do zamordowania podczas II wojny i po niej do 60 roku ok.60 -80tys polakow 10 tys. slazakow.
np.jedno z nich to mord w koniuchach; wikipedia
Zbrodnia w Koniuchach[edytuj]
Zbrodnia w Koniuchach – masakra dokonana 29 stycznia 1944 przez partyzantów radzieckich (Rosjan i Litwinów) Genrikasa Zimanasa i żydowskich Jaakowa Prennera na co najmniej 38 polskich mieszkańcach (mężczyznach, kobietach i dzieciach; najmłodsze miało 2 lata) wsi Koniuchy (dziś na terenie Litwy, dawniej w II Rzeczypospolitej w województwie nowogródzkim w powiecie lidzkim)[1].

W czasie pogromu we wsi spalono większość domów, oprócz zamordowanych co najmniej kilkunastu mieszkańców zostało rannych, a przynajmniej jedna osoba z nich zmarła następnie z ran. Przed atakiem wieś zamieszkana była przez około 300 polskich mieszkańców, istniało w niej około 60 zabudowań. Partyzanci radzieccy wcześniej często rekwirowali mieszkańcom wsi żywność, ubrania i bydło, dlatego też tutejsi mieszkańcy powołali niewielki ochotniczy oddział samoobrony.

W sprawie masakry w Koniuchach prowadzone jest śledztwo IPN. Dotychczas ustalono, że napadu dokonały radzieckie oddziały partyzanckie stacjonujące w Puszczy Rudnickiej: „Śmierć faszyzmowi” i „Margirio”, wchodzące w skład Brygady Wileńskiej Litewskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego, oraz „Śmierć okupantowi”, wchodzący w skład Brygady Kowieńskiej. Do oddziałów tych należeli Rosjanie i Litwini, większość oddziału „Śmierć okupantowi” tworzyli Żydzi i żołnierze Armii Czerwonej zbiegli z obozów jenieckich. Oddział żydowski liczył 50 ludzi, a oddziały rosyjsko-litewskie około 70 osób. Dowódcami byli Jakub Penner i Samuel Kaplinsky. Według jednego z napastników, Chaima Lazara, celem operacji była zagłada całej ludności łącznie z dziećmi jako przykład służący zastraszeniu reszty wiosek. Według ustaleń Kongresu Polonii Kanadyjskiej, będących podstawą wszczęcia śledztwa, liczba zabitych była większa (ok. 130).

Zdegustowany

Mam rodzinę w Wąsoszu i z wielu relacji wiem, że to co tu jest napisane to nieprawda. Zrobiła to banda zwyrodnialców, którzy sterroryzowali pozostałych. Byli tak zdegenerowali, że groźbami zmusili ich do sprzątania zwłok… póżniej te osoby idealnie odnalazły się w PRLu. nie chcę się tu rozpisywać… co do pozostałych miejscowości nie wiem jak bardzo opis różni się od stanu faktycznego.

  Zdegustowany2

  grupka nie banda :)

WARSZAWA

Jak widac mamy tutaj sporo antypolskich opinii i ludzi je powielajacych oczywiscie anonimowo ! Mysle ,ze w natloku zbrodni ludobojcow z Niemiec nie mamy sobie nic do wypomnienia ! Nasz kraj nie kolaborowal z Hitlerem jak Francja ,Wlochy,Austria i inni . tam szukajcie winnych nie w Polsce ! Jedwabne to kolejne klamstwo i zbrodnie przypisane nie tym co sa winni ! Niemcy chca rozmyc wlasne winy i czynnie placac uczestnicza w zaklamywaniu prawdy historycznej i jak widzimy pomagaja im za kase nawet zydzi !
Wszystkim tym co urodzili sie w Polsce i wykarmili na jej chlebie o teraz szkaluja nasze dobre imie jak Gross itd. proponuje przesledzic ile to Polakow wymordowali oprawcy zydowscy z NKWD i UB dodam ,ze to Polska poniosla najwieksza ofiare w skali do ilosci mieszkancow w drugiej wojnie swiatowej i powinni wszyscy o tym wiedziec i to pamietac !

Anna

Szkoda czasu na to czytanie- manipulacja w kiepskim wydaniu słabo wykształconych ludzików

Anna

cd. dotyczy artykułów

Ajzenman

Wstyd i Hańba pisać takie artykuły!! – takie kłamliwe paszkwile powinny być ścigane z urzędu!! Jak wam nie wstyd publikować coś takiego ?? źródła ?? Antypolskie książki ?? Wstydzić to się mogą Żydzi za kolaborację z bolszewikami za donosy na swoich za uległość w stosunku do okupantów – wreszcie za współudział w holocauście – to żydzi byli nadzorcami w gettach i obozach – może o tym ktoś napisze artykuł??

  Mariner

  Artykul napisal pracownik IPN czyli instytucji ktora trudno posadzac o sympatie proniemieckie czy prozydowskie tym bardziej :)

   Siergiej Nilus

   Leon Kieres byl prezesem IPN a co wyczynial…

Paweł

Czytając te komentarze a wcześniej artykuł, oczywiście, mam wrażenie, że niewielu jest w stanie patrzeć na opisywane wydarzenia bez emocji. Gorzej, obawiam się, że przy takiej jak w Polsce polityce i nauczaniu historii nigdy bezstronnie tych spraw nie da się rozsądzić, zbadać.
Widzę jak bardzo jest to trudne. I tym większy mam szacunek dla Niemców, którzy jednak potrafili się ze swoją historią rozliczyć. A przecież było to nieporównywalnie trudniejsze. Ich rola jednoznaczna.

  Jowita

  myślę, że Niemcy do dziś się z historią nie rozliczyli, jedynie przyjęli „politycznie poprawne” stanowisko w sprawie IIWŚ
  dla rozliczenia z historią niezbędny jest upływ czasu i nie wystarczy kilkadziesiąt lat. Zbrodnie inkwizycji czy ciemna strona krucjat jest dla nas, dzisiaj historią wywołującą umiarkowane emocje, może tak samo stanie się z historią IIWŚ czy Jedwabnego za kilkaset lat

maciejmakro

Bzdura pisana w masochistycznym uniesieniu samobiczowania za domniemane zbrodnie.
Całe modus operandi tych pogromów było charakterystyczne dla Niemców, dokumentacja zdarzeń jest cokolwiek „fragmentaryczna” i jednostronna a całość wygląda na podpuchę w stylu polonofoba Grossa niż wartościowy materiał historyczny.

  Jowita

  zapraszam do lektury zeznań Jurgena Stroopa – likwidatora warszawskiego getta – złożonych podczas jego procesu lub przynajmniej lektury „rozmów z katem”. Stroop niewiarygodnie się oburzał na najmniejszy ślad podejrzenia, iż Niemcy uczestniczyli, organizowali czy choćby inspirowali pogromy. Nie musieli, oni ludobójstwo na narodzie żydowskim podnieśli do rangi patriotycznego obowiązku, Stroop szczycił się z bestialskiego wymordowania w getcie – jak sam obliczał – 71000 ludzi! Dostał za to medal (krzyż żelazny I klasy) i awans.

  Polacy w IIWŚ wykazali się heroizmem i bohaterstwem, nie można jednak przymykać oczu i szukać wytłumaczenia dla folksdojczów, szmalcowników czy zwykłych bandytów. W żydowskiej Łodzi było więcej zarejestrowanych folksdojczów (po wojnie odbyło się ponad 5000 procesów) niż dzisiaj Sprawiedliwych.

  Żydzi byli wybrani na całopalną ofiarę tej wojny, ale i wśród nich znalazły się wyjątki kolaborujące z katem własnego narodu. Czy można wskazać i zrozumieć przesłanki jakimi kierowała się np. Stella Goldschlag – tak. Sama nie wiem jak daleko bym się posunęła dla ochrony najbliższych lub ze strachu o własną skórę. Czy można ją uwolnić od odpowiedzialności za śmierć zakapowanych przez nią ludzi – nie.

  Złodziej nawet w okupowanej przez hitlerowców czy komunistów Polsce był złodziejem a sutener – sutenerem, bez względu na narodowość czy wyznanie, wybielanie takich ludzi nie mieści się w kanonie zachowań moralnych.

  Z drugiej strony, zachowanie jednostki, czy nawet zorganizowanej grupy nie może stanowić o ocenie generalnej – całego narodu. Mamy wśród polityków (wyrażę się bardziej niż grzecznie ;)) ludzi niedopowiedzianych, wybranych w demokratycznych wyborach, czy to oznacza, że każdy Polak jest ludziem nieodpowiedzialnym?

   Paweł Dybała

   Folksdojcz jak sama nazwa wskazuje to nie Polak. Co najwyżej obywatel II R.P. należący do niemieckiej mniejszości narodowej.

   Jack Ravenno

   „zapraszam do lektury zeznań Jurgena Stroopa”

   To już jest naprawdę ostatecznie żenujący argument. !!! „zeznania” kata i mordercy – rzygam tym artykułem i jego „argumentami” i całością tego antypolskiego wątku.

   masakra

fred

Jo wita wim najwięcy,jednak.Piętro niżej na tych popierdółkach historycznych jest o tzw.Solahutte.
Nie o to idzie co się tam działo ale o „zginęło tam milion ludzi”..Jak można tak pisować.
Przecież parę lat temu pan Szymon Szurmiej publicznie w telavivzji wykłócał się o 6 milionów.
Przez pół wieku przyjmowałem to za prawdę,jak wszyscy slaversi,a tu nagle taki spad..
Podobnie z Jedwabnem,pisali 2600 potem 1600,a teraz ok.200 góra 300 zamordowanych.
Przez Niemców i być może ich pomocników,jak ów burmistrz,który zdaje się był przybyszem.
Prawda jest tylko jedna.Polska wówczas była w niewoli i taka akcja mogła być przeprowadzona
tylko przez Niemców i ich pomagierów,co na jedno wychodzi.
Po wojnie były procesy, wiarygodni świadkowie ,sędziowie głównie wiadomego pochodzenia,
prokuratorzy itd.Wszyscy przeciwko tej okolicznej ludności pochodzenia szlacheckiego.
Wtedy już chodziło o oczernienie Polaków z wielu powodów.
Alianci fałszywi,po takich newsach mogli spać spokojniej.-Sprzedaliśmy tych Polaków w Jałcie,
ale przecież oni tacy okropni.Zasłużyli na to.Powstał Izrael,trzeba było ściągać tam ludzi,
nie bardzo się tam garnęli.Dlatego trzeba było takich prowokacji jak opisywana lub kielecka
i inne.Od niedawna podkręcają wiadome oszrodki o wiadomą kasę, oczernianie Polski.
Pod wszechwładną opresją szwiatowych mediów wszystko im uchodzi,a nie ma komu
się przed tym bronić bo „mój naród umarł” o czym jest na::
fredroman.blogspot.com Miasto Zakazane

Paweł

Przecież faktem jest, że żydostwo witało sowietów z otwartymi ramionami. Później wspólnie mordowali Polaków, w tym polskich bohaterów. To żydostwo zgotowało nam stalinowski terror. Odnośnie Jedwabnem nie kto inny jak żyd Kalkstein wstrzymał ekshumacje. Świadkowie jednak twierdzą, że owi żydzi zostali zamordowani przez Niemców. Mam nadzieję, że autor powyższego paszkwilu odpowie za zakłamywanie historii i działanie na szkodę narodu polskiego. Takie kłamstwa nie mogą ujść bezkarnie. Podobnie jak żydowskich zbrodni nie można podarować. Choćbyśmy mieli tych zbrodniarzy dopaść w izraelu. Dopadniemy.

zdzich

Słuchałem relacje o Jedwabnem świadka z tamtych czasów obecnie mieszka w Kanadzie skoro autor opisuje nieprawdę w jezdny przypadku, to jak mogę wierzyć w pozostałe. Więcej sprawdzania, a nie na fali pisać Pozdrawiam

Puchacz

Szanowna autorko,

Odsyłam do człowieka posiadającego ogromną wiedzę historyczną w zakresie losy polski podczas II wojny i specjalistę od historii powojennej – Leszek Żebrowski, historyk i człowiek posilający się wyłącznie źródłami historycznymi! Źródła obalają Pani wizję mordu w Jedwabnem.

LINK DO WYKŁAU: https://www.youtube.com/watch?v=biBg3iwIyBc

Czy bibliografia Jana Tomasza Grossa (notabene pożeracza polskości) jest próbą manipulacji faktami czy naprawdę kiepskim wyczuciem literatury?

Miejmy trochę umiaru! Czy naprawdę nie widzicie propocji? Nawet jeżeli zdarzały się mordy żydów w polsce to chyba skala bohaterstwa polaków i liczba uratowanych istnień pochodzenia żydowskiego NAKAZUJE w pierwszej kolejności uwypuklenie właśnie tych postaci, a nie rzucanie się na sporadyczne przypadki!! Oczywiście to była wojna! Jest to czas w którym wychodzą z ludzi najgorsze cechy, a przy tym właśnie polacy jako JEDYNI na świecie pod groźbą KARY ŚMIERCI (wyłącznie w naszym kraju za pomoc żydom) uratowali dziesiątki tysięcy żydów i jaka dzisiaj jest za to nagroda? Taka, że Szanowna Pani dyrektor muzeum matrtyrologii żydowskiej w Warszawie wybudowanej z naszych podatków (320 mln złotych) i utrzymywanej z NASZYCH PODATKÓW (10 mln zł/rok i ubegnę już niektórych mówiących, że bilety to zwrócą otórz NIE) oczernia NAS na arenie międzynarodowej i żaden żyd nie wstawia się w obronie polskiego imienia? Przepraszam, ale chyba nawet pies by szczeknął w podzięce za uratowane życie przodków bo tego nakazuje honor! Cytat z New York Times: “After all, the last thing Poland needs is a Holocaust museum. … The whole country is a Holocaust museum. Poland you see today is complete anomally”.

Szanowni Państwo, powinniśmy iść w stronę amerykanów którzy z bitwy w normandii robią historię opowiedzianą w setkach filmów a raptem na plaży zginęło 20 tys. ludzi na odcinkach bronionych przez zaledwie „setki” niemców zaskoczonych inwazją – oni potrafią robić dobry PR! A my? Mamy w kraju właśnie takich ludzi którzy stawiają dobre imię polskie na równi ze sporadycznymi przypadkami morderców, miejscie proszę LITOŚĆ, bo serce się kraja! Za co Ci mężni obrońcy polskości ginęli, WSTYDU NIE MACIE!!!!

HAŃBA. Przodkowie się w grobach przewracają widzących tych sprzedawczyków, którzy kolaborowali i tym samym utworzyli władzę po wojnie i rządzą do dziś. Taka prawda, najlepsi synowie wylądowali w grabach albo gułagach, a Ci co sprzedawali matki dopchali się do władzy.

Anonim

Ja tylko się zapytam kto mordował Polaków w Katyniu? Józef Stalin to tak na prawdę Józef Dawid Dżugaszwili czyli Żyd.

Jancio Thor

Nie mam się czego wstydzić, bo
karą za zdradę Polski i Narodu Polskiego jest tylko Śmierć.
Tak powinni skończyć wszyscy zdrajcy, ci sprzed 1939r, ci z okresu 1939-45r i ci po 1945r.
zwłaszcza teraźniejsi zdrajcy.

fryderyk

Jedwabne to jedno wielkie oszustwo, które wyszło na jaw, gdy zaczęto wykopywać czaszki z otworami po kulach, łuski po nabojach, pomnik Lenina oraz kosztowności po Żydach. Wtedy nagle Żydzi zażądali zaprzestania badań. Okazało się, że dowody mogą zaprzeczać wcześniejszym wymysłom. Z podobnymi sprawami jest zapewne podobnie.

Są ludzie, którym bardzo łatwo przychodzi rzucać oskarżenia. Dziwnym zbiegiem okoliczności dużo takich osób jest wśród Żydów. Co jest nie tak z tymi ludźmi? Dlaczego oni są przesiąknięci lękiem i nienawiścią do wszystkiego co nie-żydowskie?

  pogromcaislamu88

  Jak można używać słów typu „pogrom”? Te liczby są śmieszne, nie powinno się o tym pisać. Mało to zła żydzi zgotowali naszemu narodowi? Doskonale, że ich mordowano, powinno to robić na skalę o wiele większą. Polacy to zawsze były w większości owieczki które dawały się mordować, a jak ktoś odważny, pełen patriotycznego nastawienia zabijał jednostki niepożądane to od razu został nazwany mordercą lub bestią. Śmieszne, widać ze większość z Was ma mentalność ofiary i zapewne ofiarami będziecie w razie jakiegoś poważniejszego konfliktu :) czy tylko ja widzę, że zabijanie to rozwiązanie większości problemów? Narody, które zabijały najwięcej – najlepiej żyją. Ofiary – cierpią nadal

Jo

Pytanie jest jedno : co ich aż tak skłoniło do tego czynu ?

  Anja

  Zydzi donosili masowo sowietom,o Polakach antykomunistach,przez taki donos mojego Taty kuzyna cala rodzine na sybir wywiezli,i jezeli zdarzaly sie takie przypadki to z tego powodu…Moj Dziadek mowil ze zydzi przed wojna pluli na Polakow gardzili wysmiewali sie,majatki po ktore sie zglaszali po wojnie byly brane w kretyty,niewielka czesc tych splacona zostala z uwagi na wybuch wojny…

Al

Tyle tu napisano, że aż nie chce się czytać… O co tu jednak chodzi w tej „merytorycznej” „dyskusji”?

Żydzi byli mordowani podczas wojny, tylko przez kogo W JAKIEJ SKALI?? Ilu ludzi zabito i wyniszczono za żydowskość w kombinatach nieprzerwanie produkujących góry trupów, a ilu straciło życie w owych pogromach (nie zawsze polskich)? To ma się jedno do drugiego już nie jak słoń do muchy, ale jak słoń do bakterii!

Tymczasem wrzawa nie cichnie akurat wokół tych pospolitych zbrodni, które bledną wobec MASOWO I PROFESJONALNIE PROWADZONEGO HOLOKAUSTU Narodowosocjalistycznej NIEMIECKIEJ Partii Robotniczej, ich sieci obozów, katowni, aparatu terroru itd. a nawet logistyki.

Żydzi jednak napieprzają na Polaków, a nie na Niemców, którzy ten rodzaj profesjonalizmu mają od dawna w genach i umieją działać konsekwentnie, podczas gdy porywy Polaków są chwilowe i zupełnie nieskoordynowane. Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą.

Tylko patrzyć, aż napłynie lawina pozwów o odszkodowania, na grube pieniądze! A jeśli rząd nie zechce nam rozwalić budżetu wydatkiem na ten PREZENT, zostanie dosłownie rozjechany, każdym możliwym sposobem, z wojną domową i nie tylko włącznie.

Longobard

„Stanisław D” – świadek!
Dla kogo jest „świadkiem” ktoś, kto 75 latach od zbrodni, wciąż się nazywa: „Stanisław D”?!
Skąd wiem, że to nie Salomon Dikman?

Zimny

W Jedwabnem mordowali Niemcy, nie Polacy, Polacy ratowali Żydów nawet byli za to mordowani przez Niemców. A to jest zasrana antypolska propaganda.

Alarik

I w ten oto sposób ciekawostki historyczne zamieniły się w propagandowy ściek. Pomijam oczywiste brednie w kilku miejscach artykułu, ale umieszczanie w bibliografii książki Grossa mówi już wystarczająco wiele o poziomie autorki tekstu. A może by tak napisać o postawie Żydów w czasie wojny polsko-bolszewickiej i w okresie dwudziestolecia? Może napisać o tym co się działo w Jedwabnem kiedy pozostawało jeszcze pod kontrolą ZSRR? A może wspomnieć o wsi Koniuchy i Naliboki?

Anonim

Polacy mordowali żydów takie są fakty

  walentin

  A ile dziesiatek tysiecy ludzi wszelkich narodowosi bestialsko mordowali polacy w swoich obozach koncentracyjnych,powstalych w polsce natychmiast po opuszczeniu ich przez niemcow? A Lambinowice, a Swietochlowice, i setki innych polskich obozow koncentracyjnych, na ziemlich polskich po 1945 roku. Polacy szczegolnie bestialsko zabijali Zydow, bo potem kradli ich majatki. I Takt just do dzisiaj, ob obowiazuje to samo polskich prawo.

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Szanowny Panie, jakie ma Pan dowody czy źródła na poparcie swoich tez? Jakie obozy koncentracyjne i gdzie założyli Polacy po 1945 roku? Jak może Pan porównywać prawo istniejące w Polsce tuż po wojnie z dzisiejszym? Z tego co wiadomo, Konstytucja nawet zdążyła ulec zmianie. Widać w Pana komentarzu dużo złości i nienawiści. Ale to nie powód by zakłamywać fakty.

  Anonim

  Żydzi mordowali polakow ,takie są fakty.

  Polak prawdziwy

  Pojedyńczych szmalcowników mieliśmy, ale nie mordowaliśmy na masową skalę jak to kłamcy Grabowski czy Gross próbują udowodnić. Po za tym Żydów nikt nie pyta, ile oni ratowali przedstawicieli innych narodowości czy grup społecznych. Do tego Hitler miał korzenie żydowskie i 150 tys. Żydów służyło w Wehrmachcie

hubalblog

jebać waszą antypolską stronę! won skórwysyny!

Krzysztof

co to za gówniany portal ??? jakaś odnoga GW ?? do autorki: obyś za te twoje antypolskie wypociny i łgarstwa doczekała kiedyś procesu. Liczysz na okruchy ze stołu żydowskich bankierów?? Niedoczekanie twoje. Skończysz w hańbie, jak inni, którzy nie są ani Polakami, ani Niemcami, tylko liżą Niemcom i pejsom dokoła rowy w zamian oczekując srebrników …

thom

Nie które komentarze są typu ” nikt nam nie wmówi to że białe jest białe a czarne jest czarne „,żenada.

Andrzej N

Jeżeli,powtarzam,jeżeli były takie zbrodnie to czarna karta w naszej historii. Ale napiszcie poczynania żydów wobec Polaków po wkroczeniu armii czerwonej. Nie napiszecie.Dlaczego?Bo ktoś wam płaci za oczernianie Polaków.Piłsudski już robił kroki od odsunięcia żydów od elit rzadzacych.Bez mordow tylko przez zarządzenia. Ilu żydów służyło w SB i innych nacjach komunistycznych. Ponad 80%.To oni skazywali Polaków na śmierć.Jestem za pisaniem prawdy. W obie strony…W izraelskim miesięczniku w latach 50 napisano” w czasie wojny zginęli wybitni Polacy i prości Żydzi.Przeżyli prości Polacy i wybitni Żydzi. „Premier Izraela mówił 3 miesiące temu że Polska Węgry i Bułgaria już są pod wladaniem Żydów.Dodał jeszcze ze tylko kwestia czasu kiedy te kraje stanavsie w pełni żydowskie a narody tam mieszkające będą pracować dla i na nich..Nie jestem antysemitą Ale fakty pokazują jak jest..Polaków łatwo jest sklocic. Wiemy o tym patrząc na historię. PiS,PO KoD..Skąd oni mają kasę na burzenie ludzi wobec siebie?Skąd wszystkie partie mają kasę na „start”?…

Wojtek

Widzę, że na portalu pojawiają się artykuły autorstwa nie historyków, a filozofów.
Znamienne. Zadaniem historyków jest odkrywać prawdę o przeszłości, a zadaniem filozofów kształtować umysły inne na wzór swoich abstrakcyjnych przemyśleń.

Może gdyby zrobiono ekshumacje w Jedwabnem dowiedzielibyśmy się czegoś ciekawego o tym pogromie. Niestety komuś bardzo zależy by (dosłownie i w przenośni) prawda nie została odkryta.

  Jack Ravenno

  Dokładnie tak – a zabronił ten kto na tym korzysta, nieprawdaż?
  Kto zabronił?
  Ano rabbi a L.Kaczyński wykonał i zameldował.

  Ja w sumie mam pewność, że w Jedwabnem było inaczej niż napisał Gross i >autorka< tego paszkwila. Gdyby wykonano wszystkie czynności i przeprowadzono rzetelne śledztwo wtedy nie byłoby takiego pi*przenia a tak "filozofowie" dorabiają "historię" tam gdzie są białe plamy.

  To nie nauka, to nie jest dociekanie prawdy…

Lis

Qfa o co tu chodzi Polacy się kłócą kto zabił Żydów w Jedwabnem. Czy widzieliście na jakimś niemieckim forum jak Niemcy się sprzeczają, czyj dziadek dokonał egzekucji na 3 czy 5 tyś Żydów. Przecież takie artykuły są ewidentną prowokacją.

Max

Musimy sie wreszcie przyznać iż język polski jest antysemicki! Na przykład słowo OBRZYDLIWY musiało powstac z prawdziwej polskiej ksenofobii i musiało mieć formę OBŻYDLIWY. Tylko celem ukrycia naszej antypatii zmieniono ż na rz. Poteierdza to książka dr Isaaca Rosenberga z roku 1954 z Australii. Wydawnictwo Stern. Równiez podobne źródło na transformacja słowa NIEŻYD w slowo NIEŻYT. To z kolei omówiono w pracy zbiorowej pod kierunkiem prof Kanalgestunk’a w Queebeck w wydawnictwie Ontario w roku 1949. Badania nad etymologicznymi źrodłami języka polskiego prowadzi Iniwersytet Ben Guruona

  waca

  Zebym ja moglbyc antysaemita wy musieli byscie byc semitami ,a z rtego co ja wiem Chazarzy nigdy nimi nie bylin .Za to byli wyrafinowanymi mordercami,ktorzy dziali na przestrzeni setek lat.

Kij im w oko

To nie Polacy mordowali w Jedwabnem.
Za to już Żydzi wymordowali miliony ludzi jako zbrodniarze komunistyczni i funkcjonariusze NKWD.
Parszywi klamcy falszujacy historię – swoją i innych narodów. TFU!

Anonim

Wystarczy poczytać komentarze. Ileż w nich jadu. Gdyby nie portal, historia mogłaby się powtórzyć.
Ot prawi Polacy.

Poszukiwacz prawdy

No to już wiem kogo czytam pani autor Daniela Wołos członek Instytutu Obywatelskiego na którego stronach czytamy „Instytut Obywatelski to think tank polityczny. Stanowi eksperckie zaplecze partii Platforma Obywatelska RP. Instytut jest ośrodkiem badawczo-analitycznym. Prowadzi działalność ekspercką, wydawniczą i edukacyjną. Działa od marca 2010 roku. Motto IO sprowadza się do hasła: Myślimy, by działać. Działamy, by zmieniać.”. No to może poczytajmy o panu Stefanie Michniku, napiszcie coś o tym kacie, bo tylko znam stronę o tym panu, bracie Adama Michnika w opisie z „Niezależnej”

nikt taki

http://www.pierdołyhistoryczne.pl

Po tym artykule tak możecie nazwać te stronę. „Polacy mordowali nie tylko w Jedwabnem”?

http://www.wykop.pl/ramka/3307615/miesiecznik-wpis-dotarl-do-nowych-zeznan-swiadkow-z-jedwabnego-to-byli-niemcy/

Czytać!

Jotgie

Wina była po obu stronach. Artykuły opisujące sytuacje są zawsze stronnicze, bo brak wyjaśnień typu „zamordowali Żydów, bo oni…”. No i niegdzie jeszcze nie znalazłem artykułu, dlaczego Polacy nie lubili Żydów. Moja babcia mi o nich sporo opowiadała, co wyrabiali z Polakami, jak ich wykorzystywali. Jej rodzina sporo przez nich wycierpiała i dlatego do dzisiaj ich nie lubi (jeszcze żyje). Oczywiście, nie można generalizować, ale takich przypadków było sporo!

John O;grodnick

Jakoś nie chce mi się wierzyć w te brednie, ciekawe że autorzy głównym sprawcą zbrodni II wojny na Żydach robią miejscową ludność polską, przypominam że wojnę wywołali Niemcy i Niemcy kierowali eksterminacją narodu Polskiego i Żydowskiego. W.w. publikacje są tendencyjnym pisanym na zamówienie paszkwilanctwem. tak jak mówienie, że w czasach stalinowskiego terroru w Polsce mordów dokonywali Żydzi – Żydzi kierowali swołoczą, prymitywnym bydłem wcielonym tuż po wojnie do UB.

Patrykowski

Zastanawia mnie stronniczość autorów, zazwyczaj nic nie jest czarne ani białe, nie ms skutku bez przyczyny, a tu bardzo sprawnie o pewnych rzeczach nie mówi się wcale, aby przekłamać obraz historyczny. Wojna to piekło, o którym dzisiejsi ludzie niewiele wiedzą, zwłaszcza gdy wychowali się w Wolnym kraju bez wojen. Polska już w latach 20 XX wieku zmuszona była, bronić swych granic przed bolszewikami, gdy wojska radzieckie wkroczyły niemal do Warszawy. Kilkanaście lat Później znów pojawili się radzieccy żołnierze na polskich ziemiach, Wywiad Radziecki przez lata zbierał informację o ludziach broniących w latach 20 Warszawy i walczących o niepodległość Polski, to było upokorzenie dla Stalina i zwycięzcy z tej wojny mieli zostać wyłapani i przykładnie ukarani. Dodatkowo jak wszyscy wiemy Rosjanie chcieli pozbyć się Polskiej elity i w bestialski sposób wymordowali wielu Polaków, oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów, nauczycieli itp. przykładem może być najbardziej znany mord dokonany w Katyniu, wiadomo, że było ich więcej. Z wejściem Wojsk Sowieckich do Polski od września 1939 do czerwca 1941 zaczęto wyłapywać Polskich obywateli i wtedy społeczeństwo żydowskie bardzo mocno przyczyniło się do pomocy bezpiece i chętnie współpracowało z Rosjanami wydając swoich sąsiadów, skazując ich na śmierć, czy biorąc czynny udział w ich wyłapywaniu „polowaniu na Polaków”. Kiedy sytuacja na froncie uległa zmianom i Niemcy weszli na te tereny, trudno dziwić się lokalnym społecznością, które w ludzkim odruchu chciały wziąć odwet za krzywdy jakich doznali przez żydowskich sąsiadów….CDN…

Patrykowski

….CD….. Pisząc te artykuły, zabrakło Wam obiektywizmu, aby wyjaśnić genezę i powody zachowań Polskiej społeczności. Gdy na Twoich oczach zabiją Ci męża zgwałcą dziecko, wywiozą mężczyzn to gdy sytuacja się odmieni ludzie mają być heroicznymi bohaterami i wybaczać swoim prześladowcą i oprawcą. TO była Wojna, gdzie śmierć i krew była czymś zupełnie codziennym. Nie bronią zachowania Polskiej Ludności, która dopuściła się tych zbrodni, ale staram się wyjaśnić genezą i powody zachowań owej społeczności. Czy przypadkiem nazwiemy to, że tego typu sytuacje zdarzały się w miejscach w których wycofywały się wojska Radzieckie, czy może rzeczywiście jest w tym co pisze sens i logika. A wtedy to już zupełnie zmienia postać rzeczy i owi męczennicy nie są bezbronnymi ofiarami, gdyż wcześniej sami byli KATAMI!!! P.S. I w taki sposób próbuje się zmienić historie, pomijając pewne istotne szczegóły, które w dość mocny sposób zmieniają sytuacje. I nie mam zamiaru tutaj wychwalać zachowań Polskiej społeczności, jedynie tylko proszę o rzetelne przedstawianie faktów.

  anonim

  „wybaczać swoim prześladowcą i oprawcą” – w przerwie od pisania zrób se pan baranka ze ścianą.

Pizdozub

Gdzie konsens tych tutaj produkcji?
Urodzeni po wojnie nie ponoszą odpowiedzialności po rodzicach.
Jedno tu jest pewne, wy wszyscy jesteście w stanie mordować obojętnie kogo.

Robert Zdun

http://historia.wp.pl/title,Rewolta-na-Kresach-we-wrzesniu-1939-r-Mniejszosci-narodowe-stanely-przeciw-Polsce,wid,18515838,wiadomosc.html

Polak zawsze był litościwy i wybaczał ! Przykład w Polsce po 89 roku za to ze wybaczyliśmy bez rozlania krwi dziś dzieje sie co sie dzieje jeszcze trochę a Wyborcza wmówiła by że to komuniści żydowscy uratowali Polskę ! Może byc wybaczenie ale dla tych co pochyla głowę i będą prosić o wybaczenie ! Nie wybacza sie tym co tego nie czynią, bo jak Historia pokazuje wszystkie grzechy winnych przypisywane są Wybaczającym !
Doskonały przykład kłamstw z mordem w Jedwabnym ! Nawet gdyby choć troszkę przyczynili sie do tego Polacy z pomocą w mordach wykonanych przez Niemców to trzeba zapytać dlaczego co ich skłoniło ? A nie przemilczeć ukryć niewygodne fakty to co Żydzi wyprawiali z Polakami wcześniej za pomocą sowieckich okupantów !
W dyskusji o Jedwabnym Gross i jego epigoni przemilczeli udział próżniejszych żydowskich ofiar w sowieckim aparacie terroru po 17 września 1939. Żydzi w 1939 roku w Jedwabnym entuzjastycznie witali Armie Czerwoną. Entuzjazm Żydów był owocem uwielbienia Żydów dla ZSRR i nienawiści do Polski (nie jest prawdą teza o strachu Żydów przed Niemcami, Niemcy byli sojusznikami ZSRR, Żydzi na terenach okupacji niemieckiej usiłowali witać Niemców – Niemcy jednak nie życzyli sobie entuzjazmu Żydów). Żydzi w Jedwabnym natychmiast włączyli się w sowiecki aparat terroru którego jedyną ofiara byli w Jedwabnym Polacy. Żydzi w sowieckim aparacie terroru stosowali wobec prześladowanych Polaków: aresztowania, rekwizycje, więzienie. Żydzi tworzyli dla NKWD listy Polaków przeznaczonych do likwidacji (bezpośredniej i za pomocą deportacji), odzierali z dobytku i ubrań deportowanych Polaków, przejmowali miejsca pracy deportowanych Polaków. Żydzi zajmowali się rabunkiem i rekwizycją na rzecz sowietów (Żydzi stanowili w czasie pierwszej okupacji 70% sowieckich biurokratów gospodarczych), szerzeniem sowieckiej propagandy i agitacji. Pod sowiecką okupacją Żydzi nieustannie manifestowali swój tymf nad Polakami i entuzjazm dla okupanta, obelżywie traktowali Polaków, donosili na Polaków do NKWD.
I koniec wywodów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tylko Prawda Panie Naczelny Rabinie !!!!!!!!!!

Eliza

Drodzy dyskutanci,
Nie doczytałam wszystkich Waszych komentarzy. Serce mnie rozbolało i mało nie pękło. Pytam: czy nasz Naród nie zasłużył sobie człowieka, który raz na zawsze zakończyłby niekończący spór o naszą historię. Tak bolesną i trudną. Czekam, aby objawił się człowiek na miarę ALEKSANDERA ISAJEWICZa SOŁŻENICYNA. Opisał z podaniem źródła, nasze relacje polsko-żydowsko-ukrainskie na przestrzeni ostatnich 200 lat, a może i wcześniejsze, które by nie mogły zostać podważone przez żadną z narodowości żyjących i zamieszkujących na tym Świecie.
Każda najgorsza prawda opisana i potwierdzona, dla każdej ze stron uniemożliwia oczyszczenie, wybaczenie i współpracę. Uniemożliwia nieprzyjaciołom niszczenie relacji międzyludzkich. Po Waszej dyskusji wnoszę, że są na forum ludzie o różnych poglądach i odmiennego sposobu patrzenia na Świat i relacje międzyludzkie.
Przyszło nam żyć w świecie, w którym umiejętność skutecznego szerzenia kłamstwa jest cechą pozytywną, w którym bałwochwalstwo, mamona i wojna jest cenniejsze od praw naszej Matki – Ziemi, natury i człowieczeństwa, ale mam nadzieję, że znajdują się na nim jeszcze ludzie, którzy cenią wyższe wartości i umieją się ochronić, przed totalnym rozlewającym się złem.
To nie Bóg na opuścił, to My opuściliśmy Boga.
Wiem, wiem naiwna jestem. A wszyscy wiedzą czyj Bóg nas w kleszczach trzyma.

  Jack Ravenno

  Słuszny wpis

Eliza

„Po co Pan Bóg stworzył żydów polskich, jak nie po to, abyśmy z nich mieli służbę szpiegowską?”

,,Bezmyślność charakteru polskiego pod względem dóbr doczesnych czyniła zawsze z Polski eldorado dla Żydów.”

Otto von Bismarck

  Anonim

  niestety jakbyscie mieszkali w minsku mazowieckim kaluszynie czy siedlcach byscie wiedzieli ze polacy masowo mordowali zydow . Pogromy juz byly 2 lata przed wojna rozpoczete przez mlodziez wszechpolska. I wszystko bylo na duzo skale . Niemcy nie musieli duzo tam robic polskie szumowiny zydow wylapywaly za kase . Wszystkie te okolicy mialy gigantyczne diaspory zydowskie , Minsk czy Kaluszyn tobyly glownie zydowskie miasta.Ja w minsku mieszkalem I jak bylem dzieckiem topamietam ze byla taka babcia zydowka co przezyla Oswiecim. Jak szla ulica z psem to wszyscy sie darli zyyydowa I dzieci kamieniami walily ,ona slala k..wy taki rodzaj zabawy

   Anonim

   Nie uwierza bo nie chcą.Oni się nawet nie wstydzą,myśląc że negując zbrodnię groby opustoszeją,Anonimie

   Jack Ravenno

   To daj świadectwo – takie prawdziwe – znajdź świadków niech historycy odnotują te zdarzenia. Co? Nie chce się? Nie ma czasu? To proszę nie wypisywać oszczerstw bez pokrycia bo ja mam w domu słonia na złotym łańcuchu i jakby ten łańcuch się zsunął to mógłby nawet zabić – taki ciężki…

   bad karma

   Bredzisz… Tate mieli wizje genetycznej pamięci historycznej a’la gross? PODAJ FAKTY KŁAMCO ANTYPOLSKI MOŻE PROWADZISZ „BADANIA HISTORYCZNE” i czujesz się bezkarny?

xXx

Co do Wąsosza, przebieg pogromu się zgadza, jednak nie można nazwać oprawców „miejscową elitą”, faktem jest, że część z nich należała do organizacji niepodległościowych, ale wielu było zwykłymi bandytami (np. okradali własnych rodaków). Co do liczby ofiar, to też nie jest pewne (nigdy nie zostało potwierdzone, że jest to akurat 250), w zeszłym roku były plany ekshumacji, jednak nie zgodziła się na to społeczność żydowska (co wynika m.in. z ich religii). Ogólnie jest to zbrodnia bardzo słabo zbadana i udokumentowana, dlatego większość faktów nie jest pewna, co oczywiście w żaden sposób nie zaprzecza tej tragedii.

  Jack Ravenno

  Gówno ma ich religia do śledztwa i nikt nie ma prawa się przeciwstawić prokuratorowi pod rygorem kary. Ale jak widać są tacy, których prawo nie dotyczy – ciekawe…Podejrzewam, że tak jak w przypadku Jedwabnego ekshumacje mogłyby wiele wyjaśnić, Choćby to jak naprawdę ginęli ludzie – roztrzaskane główki, itp. I dopóki takie rzetelne śledztwo nie zostanie przeprowadzone – mam gdzieś te wszystkie wymysły i będę bronił wersji o niewinności Polaków.

  Czy to trudno zrozumieć?

  As

  nie powtarzaj kłamstw, które rozpowszechniają. ekshumacje przeprowadzane są też w Izraelu, także z wyroków sądów, a niedawno jedna odbyła się w Polsce, w Brześciu, możesz znaleźć informacje w necie. tam jakoś nikt nie powoływał się na jakieś zakazy religijne

Azyniusz Pollion

Polacy w 1941r. nie stanowili jakiejś tajnej organizacji zrzeszającej swoich członków na zasadzie odpowiedzialności jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Idąc taką logiką, zmierzamy w stronę nazistowskiego myślenia i odpowiedzialności Żydów za działania niektórych Żydów-komunistów. Nie tędy droga. W 1941r. mordercami ludności żydowskiej były poszczególne osoby, odpowiadające na zasadzie odpowiedzialności indywidualnej. Nie działali w ramach jakiejkolwiek organizacji, chyba, że na zlecenie einsatzgruppen. W każdym bądź razie zwróćcie uwagę na proporcje: miasteczek gdzie miały być pogromy wymienia się tu 3. Tymczasem Żydzi żyli w setkach miasteczek na terenach ZSRR pośród Polaków. Pomimo, że einsatzgruppen wszędzie zachęcało lokalną ludność do mordów, to udało się conajwyżej w kilku. A teraz porównajcie to z Litwą, albo terenami, gdzie mieszkali Ukraińcy. Tam regułą było ludobójstwo.

sam

czytam komentarze i poza wariatami i nieukami piszącymi co im wycieknie z głów jest cała masa prowokatorów i tzw hejterów…szkoda marnować słowa i argumenty- to wołanie na pustyni…karawana idiotów idzie dalej

DD

Antypolski artykuł nie wiadomo czemu ma służyć. Ciekawe czemu równie często nie pisze się o polakach „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest nas przecież najwięcej.

Anonim

Tylko żyd komunistyczny moze takie tematy wymyślać, ciągnąć i rozwijać. Gdzie i kogo jeszcze „mordowaliśmy”? Czy to my wywołaliśmy 2 wojnę światową, byliśmy autorami lub wykonawcami holcaustu?

Anonim

Kazdy z czytanych faktow historii wyciaga to, co mu wygodne.

Anonim

czas rozpalić w piecu

prawy

no tak jak zwykle winę ponoszą Polacy, i to jak zwykle katolicy z medalionami na piersiach. Co za gnidy wypisują takie brednie.

Anonim

Moja babcia przeżyła wojnę, opowiadała mi jak to w naszym miasteczku Niemcy zabijali dzieci biorąc je za nogi i roztrzaskiwali głowami o mur.

Piąkny lolo

Tyle w temacie tego bzdurnego artykułu: http://www.geocities.ws/jedwabne/rozmowa_z_prof_kola.htm

  hnhhg

  Piąkny w sedno

Anonim

Powiem tak,sama jestem nie mieszkanką Jedwabnego i się tego nie wstydzę.

w puk

poco to wszysko ,dziesiaj sa sprawy wewnarz hamy mieszkajace w polsce zyja za moje pieniadze I mysla ze sa panami hamy, to jest do zalatwienia, a nie sluchac bebna pustego

DooM

W końcu można zamknąć te komentarze. Smoleńsk się wyjaśnił, Ubecy się wyjaśnili, Europa się wyjaśnia( niebawem upadek UE), a ja dalej będę powtarzał: Bóg, Honor i Ojczyzna!!

Walenty Krakowski

jesteście zwykłymi nacjonalistami bez tolerancji.wy nigdy się nie przyznacie do pogromów ale niestety prawda jest inna i czas pochylić czoła i się przyznać i modlić się za grzechy tych którzy to czynili

  bad karma

  krakowski, są tolerancyjni nacjonaliści? Pewnie Żydowscy. A ta tolerancja o której piszesz to dotyczy obu stron?…
  Polakami w Polsce byli Polacy, Niemcy, Żydzi, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie. Wśród nich są Polacy, którzy nie przyznają się do pogromów na Polakach, bo w nich nie uczestniczyli. Są też Polacy, którzy przyznają się do tzw. Polskich pogromów na Polakach, kim oni są? Tu trzeba wykluczyć Żydów, Ukraińców,Niemców, Litwinów, Rosjan, bo mordowali Polacy, a oni wtedy nie byli Polakami. Czyli Żydzi nikogo nie mordowali, bo nie byli Polakami, Ukraińcy nikogo nie mordowali bo nie byli Polakami, „kalesoniarze” Litewscy, Ruscy, Niemcy równie niewinni, do czego się przyznawać, mordowali Polacy. Można też zauważyć ,że Polakami musieli być ci, którzy nie bronili innych Polaków. Dla tego Polaków musieli bronić Żydzi Niemcy Rosjanie Litwini Białorusini Ukraińcy. Jednak teraz Żydzi ubierają się w szaty Polaków mówią „my Polacy” mordowaliśmy Żydów”, Ukraińcy w Polsce mówią „my Polacy” mordowaliśmy Żydów i ukraińców”, Niemcy w Polsce mówią „my Polacy” mordowaliśmy Żydów”, Ruskie w Polsce mówią „my Polacy” mordowaliśmy Żydów” itp. Jakoś przeżyły te nacje. Wiadomo dzięki ruskim niemcom, ukraińcom, może nawet innym żydom. Ci którzy przeżyli. przekazują teraz prawdę, jak to oni jako „my Polacy” w Polsce robili pogromy. Mówią w moim imieniu przypisując każdą zbrodnie wszystkim Polakom, udają WOLFa z Klossa.. też był Polakiem? Mosze krakowski znasz odpowiedź?..

  Agna

  Sytuacja w Palestynie mówi sama za siebie. 18 tysięcy dzieci palestyńskich zamordowali Izraelczycy i uważają, że tak należy. To ich moralność. Oskarżają wszystkich dookoła o zbrodnie i prześladowania na swoim narodzie, a sami stworzyli terrorystyczne państwo. Nazizm i syjonizm wspólne ma korzenie.

Anonim

Większego steku łajna nie czytałem już dawno.Same kłamstwa nie podparte żadnym dowodem a argumentacja wprost od tej świni Grossa.Coś od idiotki dla imbecyli.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  To może proszę wskazać konkretne kłamstwa oraz źródła, które mówią inaczej niż ogólnikowo zarzucać autorce stek bzdur.

   Jack Ravenno

   Nie zostało przeprowadzone skrupulatne śledztwo w każdej ze spraw. W takim razie ten tekst to stek bzdur.

   Tylko prawda jest istotna – reszta to śmieci

hm

Dlaczego nie ma pelnych nazwisk mordujacych Polakow, zamordowanych Zydow i ich pochodzenia? No i oczywiscie nazwiska swiadkow. No i dokumenty, np dane meldunkowe na danym terenie. Po takich artykulach okazuje sie, ze wies byla zamieszkala przez 150 osob a wymordowano 270 … prosze o tego typu dane, poniewaz z taka potwarza spotkalam sie niejednokrotnie.

Jakub Jankowski

Gratuluję źródeł historycznych ;)
Gross nawet nie jest historykiem a jego „dziela” zostały już wielokrotnie skrytykował przez środowisko historyków.

Moai

Jakich oczywistych dowodów skoro przerwano ekshumacje w momencie gdy znaleziono niemieckie pociski? Podziękuj Lechowi Kaczyńskiemu za przerwanie rzetelnych badań archeologicznych w tym miejscu pod naciskiem Amerykańskich Żydów. Wiele rzeczy się ze sobą nie zgadza w tej narracji. Jeśli sprawa jest „tak oczywista” to powinno się jak najszybciej dokonać ekshumacji i rzetelnych badań, więc powieneś się dołączyć do inicjatywy prof. Ewy Kurek, która walczy o to by dokonać w końcu ekshumacji w Jedwabnem. Nawet nie wiadomo ile osób konkretnie tam leży. Ale to nie przeszkadza szerzyć Grossowych oszczerstw pod adresem Polaków.

  Jack Ravenno

  100/100!

rozum

o czym tu gadać artykuł zainspirowany przez żydowskich zbrodniarzy i bandytów, których jest aż nadmiar w Polsce – skala ludobójstwa jakiego dopuścili się żydzi w instytucjonalnym aparacie żydowskiego aparatu zbrodni może przerazić ich tzw. holokaust !! STOP żydowskiej okupacji Polski ! Ujawniać i ścigać żydowskich zbrodniarzy i grabieżców, poczynając od sejmu bo tam aż się roi od pokłosia żydowskich łajdaków którzy mają krew na rękach naszych polskich braci !! Należy demaskować żydów i odsuwać ich od wszelkich urzędów ponieważ w Polsce nie może być miejsca dla rasistów i patologicznych zbrodniarzy – a żyd ze swoją religią, która ma wpisaną grabież, rasizm i mord na NIe – żydach nie może oczekiwać żadnej akceptacji w tak szlachetnym narodzie jakim są Polacy !

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  @ rozum:

  Bardzo prosimy o nie szerzenie nienawiści na naszym portalu. Artykuł z pewnością nie został zainspirowany przez „żydowskich zbrodniarzy i bandytów”, jak Pan/Pani to ujął – zamiast szerzyć bezpodstawne oszczerstwa proszę o jakiekolwiek dowody na potwierdzenie Pana/Pani opinii. Może się Pan/Pani nie zgadzać z treścią artykułu. Szanujemy każdą opinię, ale wyrażoną w sposób dojrzały.

   bad karma

   Pan/Pani po prostu nie zauważył/a, że większość z tych zbrodniarzy i bandytów już nie żyje. Być może zmarli ci oni bezpotomnie, więc i ich dzieci nie mogły się urodzić, o finansowaniu tego tu nie może być mowy, nawet ich pogrzeb był państwowy..chyba..Ciekawe gdzie oni z dziećmi zamieszkali po swojej śmierci? Może na Kamanach?

Słowianin

największą ofiarę w IIWW ponieśli Słowianie w tym Polacy, to był prawdziwy holokaust, 32-35 milionów wymordowanych Słowian

JJ

Nie dowodow na to, ze Zydow w Jedwabnem zamordowali Polacy. Znany jest natomiast sposob dzialania oddzialow Einsatzgruppen (oddzialow do likwidowania Zydow i komunistow) i przykazanie ich glownodowodzacego w kwestii tego jak powinny wygladac te mordy (ponizej cytat z Wikipedii):
„Reinhard Heydrich wydał znamienną dyrektywę w tej sprawie: …dla obserwatora z zewnątrz powinno to wyglądać, że sama miejscowa ludność zareagowała w sposób naturalny przeciwko dziesiątkom lat opresji dokonywanej przez Żydów oraz przeciwko terrorowi stworzonemu ostatnio przez komunistów”

JJ

PS. Uwazalem ten portal za naukowy i rzetelny, ale okazuje sie, ze uprawia on Grossizm, a nie rzetelna dzialalnosc historyczna i edukacyjna. Bardzo jestem ciekaw kto finansuje ta anty-polska dzialalnosc „ciekawostek historycznych”.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  @JJ: Pana komentarz jest natomiast wyjątkowo „rzetelny”. „CiekawostkiHistoryczne” uprawiają działalność historyczną i edukacyjną. Jeśli według Pana jest to równoznaczne z działalnością „anty-polską” to gratulujemy podglądu. Myślę jednak, że mało osób zgodzi się z tezą, że edukacja i prawda są sprzeczne z polską naturą – obraża Pan tym samym nie nas, ale Polaków i poniekąd także samego siebie. Pozdrawiamy.

   bad karma

   Pytanie „@JJ” ..”Bardzo jestem ciekaw kto finansuje ta anty-polska dzialalnosc „ciekawostek historycznych”.. Nie pada odpowiedż Anny Dziadzio.. A na stwierdzenie „@JJ: ..”Uwazalem ten portal za naukowy i rzetelny, ale okazuje sie, ze uprawia on Grossizm, a nie rzetelna dzialalnosc historyczna i edukacyjna”, odpowiada:..”Pana komentarz jest natomiast wyjątkowo „rzetelny”. „CiekawostkiHistoryczne” uprawiają działalność historyczną i edukacyjną. Jeśli według Pana jest to równoznaczne z działalnością „anty-polską” to gratulujemy podglądu” Super! Skoro portal głosem Anny Dziadzio twierdzi, że uprawia działalność historyczną i edukacyjną, to znaczy że uprawia. A ilość artykułów i wejść tylko to potwierdza.Podobnie potwierdza rzetelność grossa Ilość stron w jego „dziełach”. Też uważam, że „kulturkampf” się nie sprawdził, te nowe metody są duuużo lepsze…Szczególnie „fajna” jest możliwość usuwania komentarzy i zastępowanie nowymi „prawilnymi”, i to je hezky..

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Szanowny komentatorze, ale kto usuwa komentarze, albo je zastępuje? Usuwamy tylko te, które zawierają treści karalne lub stanowią sam splot wulgaryzmów. Na tym polega moderowanie dyskusji – każdy ma prawo do własnego zdania, ale forum dyskusyjne nie może zamienić się w śmietnik…. Ponadto kultura dyskusji oznacza otwarcie nawet na odmienne zdanie, dlatego moje wcale nie miało mieć charakteru autorytarnego. A co do naszego finansowania, jak mam Panu na to odpowiedzieć, skoro sama pierwsze słyszę, że ktoś nam płaci za antypolską działalność? Żebym wiedziała, gdzie te pieniądze, które rzekomo nam płacą… Pozdrawiam ;)

fran

szczerze to się nie dziwię naszym rodakom z Jedwabnego i innych miejscowości z zaboru radzieckiego – przez dwa lata okupacji sowieckiej byli eksterminowani przez komunistów żydowskiej narodowości – cała inteligencja został zlikwidowana lub przesiedlona do azjatyckiej części zsrr. Po wkroczeniu Wermachtu pozostali przy życiu chłopi postanowili wymierzyć sprawiedliwość tak jak potrafili. Niewątpliwym plusem takiego podejścia było uszczuplenie kadr przyszłej bezpieki. A propos – kiedy ktoś zajmie się rzetelnym opisem zbrodni na polskim narodzie których dopuścili się Żydzi w szeregach MO i UB?

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Panie, rozumiem Pana argumenty, ale wyciągnął Pan zdecydowanie zbyt daleko idące wnioski. Bezlitosne morderstwo nigdy nie może zostać nazwane „wymierzeniem sprawiedliwości”, a już na pewno nie można tak określić zbrodni w Jedwabnem.

elogator

prezciez to powod do dumy ze Polacy robili porzadek ze zdrajcami co dolaczyli do bolszewikow i wraz z nimi mordowali, grabili i wywozili do gulagu. moja rodzine w 1940 wlasnie zydzi wywiezli i okradli a pozniej w 45 znow zydzi z UB i NKWD gnebili moja rodzine az w koncu aresztowali i trzymali w wiezieniu az do odwilzy po smierci stalina.

  Jack Ravenno

  Tutaj gojowskie opowieści mają w głębokim poważaniu

marem

Żydzi w większości zdradzili swoją ojczyznę Polskę, co też nie usprawiedliwia zemsty ale daje do myślenia.

prawda

Każdy żyd kazałby sobie zapłacic za dzierżawienie swojej ziemiale chrześcijanin ,a jakże -nie..Oni bogacili sie dlatego,że wobec nich nie było lichwy tylko oni ja stosowali,nie było miłości do blizniego tylko wykorzystywanie blizniego,nie było wdzięczności tylko bezpardonowe łupienie goja jak Poaków przez lata po przyjęiu ich z pogromów europejskich.Kól Kzimierz miał kochanke żydówke irobił dla niej wszystko.Zwsze tak było,że żdówki szły do łoża królów ifaraonów.Tylko tądroga zawładnęły narodami.Bękarty Esterkinie zajęły tronu,ale ich potomkowie gdzieś sie włóczą iNWO czyha.Izrael nie miał długgiek historii jak inne nacje na ziemiach palestyńskich..A do nas cos maja?

Anonim

Polacy mordowali, ale kim byli ci nazisci?

mariobacz

i o co ta afera?wprowadzono ustawę i dobrze ,po cholerę się z tego tłumaczyć?
co nie zmienia faktu że Polacy też mordowali żydów,przecież wiadomo że byli też polscy szmalcownicy,to też Polacy odkręcali gaz w obozach jenieckich i rzucali do pieca ciała

niom

Przede wszystkim nie w mieście Wąsosz tylko we wsi Wąsosz.Prawa miejskie stracił w 1870r.Poza tym nie naziści wkroczyli do Goniądza tylko Niemcy.Reszta tego tekstu to półprawda pomieszana z propagandą.Nie wyjaśnia ani przyczyn ani okoliczności.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny komentatorze, Wąsosz to zarówno miasto (w województwie dolnośląskim), jak i wieś (w województwie podlaskim). Pozdrawiamy.

   niom

   więc proszę jeszcze zadać odrobinę trudu i sprawdzić o której to część Polski chodzi w tym artykule -oczywistym jest że chodzi o woj.podlaskie gdzie Wąsosz istnieje jako wieś a nie miasto.

Alina

Czytając wypowiedzi części Polaków, boje się, ze powracają upiory. Jakże łatwo sterować zniewolonym społeczeństwem polskim. Żal.

fssd

Gross w bibliografii wystarczy za podsumowanie.

  DonPol

  Medykowski też żyd

Sprawiedliwy

Czy nacja żydowska na terenach Polski nie nauczyła się historii?…. Przeciez na całym świecie nikt zydów nie lubi, bo są fałszywi, obłudni. To żydzi ,mącą w polityce. Ich sny o potedze są ciągle niebezpieczne dla świata. Byli w Posce gośćmi, ten kraj użyczył im miejsca na Ziemi, a te krowy, bydlaki chcą znów siać niepokój. Co robią z palewstyńczykami?….. Nigdy nie znajdą swojego miejsca na Ziemi od czasów Abrahama. To nacja żydowska zniszczy ten świat. Potrafią tylko kłamać, grabić, oszukiwać.Przed wojną mówili do Polaków: wasze ulice, nasze kamienice, ale przyjdzie taki czas,że bedziemy waszymi łbamoi ulice brukować” -koniec cytatu. Historia okazała się inna. Ale czy musi się powtórzyć?……

  historyk

  Nikt nie lubi Żydow,a USA to co ich diaspora jest tak potęzna i moze nam narobic kłopotow w stosunkach z USA bo pelno ich we wladzach rożnych szczebli.

Piotr

Sam tytułjest kłamstwem, napisał jakiś Niemiec żeby dostać odpuszczenie grzechów

kikut

Moja babcia św .pamięci Victoria żona policjanta Policji Państwowej a mojego dziadka zawsze powtarzała nam jak żyła. Dzięki Bogu że Hitler nie dogadał się z rządem Polskim w sprawie koalicji….

niom

Ten artykuł jest paszkwilem usiłującym przypisać winę i wyrzuty sumienia Polaków go czytających ,do zbrodni popełnionych na Podlasiu w czasach kiedy instytucje państwa Polskiego nie istniały,a miejscowa prosta ludność cywilna została umiejętnie wciągnięta przez okupantów -wykorzystując lokalny antysemityzm panujący już przed wojną.Pani filozof pisząca go nie wysila się nawet żeby wprowadzić czytającego jakie były przyczyny tegoż antysemityzmu w Polsce i Europie w latach międzywojennych,skutecznie umniejsza rolę Rosjan i Niemców którzy byli główną przyczyną podkręcania tego sporu do tego stopnia-że ten lokalny konflikt przybrał tak opłakane skutki.Przypominam że on istniał przed wojną a instytucje państwa skutecznie go tłumiły i nie doszło do żadnych masowych mordów czy zabójstw-nawet w ułamku nie przybierał do tego typu rozmiarów.To Rosjanie najpierw a po nich zaraz Niemcy umiejętnie go spotęgowali do własnych celów.Rosyjskie NKWD wykorzystało miejscowych żydów do wychwycenia Polskiej inteligencji i urzędników państwowych i byli oni wywożeni na Syberię lub zabijani w domach a po wycofaniu wojsk rosyjskich Niemcy już bardzo łatwo wymusili rewanż ludności Polskiej na żydach i bardziej opierało się to na ich spędzeniu i wypędzeniu niż samym mordowaniu.W artykule tym usiłuje przypisać główną rolę sprawczą jakiejś straży obywatelskiej lub prominentnych członków partii jakiejś-oświadczam wprost nawet dzisiaj przy o wiele bardziej rozwiniętym światopoglądzie lokalna ludność ma głęboko w d….pie takie organizacje polityczne czy też jakieś straże obywatelskie.Owszem w spontaniczne akcje potrafią się zwołać i to bez potrzeby tworzenia jakiś organizacji.-jedyna organizacja która ma rację bytu to straż pożarna.Autorka nie potrafi dokonać oceny czy Niemcy już wkroczyli czy nie,więc wymyśla że inspiratorem tego byli Polacy.Więc wyjaśniam że na tych obszarach nie było dużych zgrupowań wojsk tak rosyjskich jak i niemieckich mowa tu o Radziłowie ,Jedwabnym i Wąsoszu,Szczuczynie-NKWD nie koniecznie odwiedzało te miejscowości nawet w mundurach czyli świadkowie wcale nie musieli ich rozpoznać.Wojska Niemieckie były zaangażowane na froncie rosyjskim i to był główny powód wykorzystania ludności cywilnej do zgonienia żydów i wykorzystując wzajemne waśnie.Gdyby to chcieli zrobić Niemcy własnymi środkami to musieliby wycofać jednostki z frontu i otoczyć miejscowość.To umiejętnie zrealizowany plan niemiecki a nie pogrom oszalałej ludności cywilnej.Jeżeli pani filozof uważa że pojawia się oficer gestapo w towarzystwie kilkunastu żołnierzy i prosi ludność cywilną o pomoc w wyłapaniu żydów to jest głęboko w błędzie- ten oficer Gestapo zażąda wyłapania żydów i zagrozi że jeśli tego ludność nie wykona to ściągnie garnizon i puści z dymem całą miejscowość bez patrzenia na to kto jest żydem a kto nie-tak wyglądały te relacje wtedy i nie były oparte na przyjaźni.Miejscowa ludność to prości ludzie,wojna ,niepewność i brak oparcia wyzwala w ludziach zwierzęce instynkty,szaleją bandy,rabują,zabijają -to że zdecydowali się na przepędzenie żydów nie powinno dziwić -dla mnie nie ulega wątpliwości że masowy mord czy przez podpalenie ich, czy przez rozstrzelanie tak jak w Wąsoszu dokonali Niemcy.Dowody leżą w ziemi i mącenie że religia nie pozwala znaczenia tu nie ma.Prawo nakazuje badanie miejsca i ekshumację zwłok w tej sytuacji kiedy nie jest ustalone kto jest sprawcą.Nie można się podpierać dowodami IPN bo po wojnie raporty tworzyło dalej NKWD i UBP – byliśmy z powrotem pod okupacją sowiecką.Pozdrawiam.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Drogi komentatorze, dziękujemy za obszerny wpis. Proszę jednak o chwilkę refleksji czy to o czym Pan/ Pani mówi, że Autorka umniejsza rolę Niemców i Rosjan w podsycaniu antysemityzmu, nawet jeśli by tak było, ma jakieś znaczenie? Czy naprawdę uważa Pan/Pani, że to usprawiedliwiłoby zbrodnie Polaków? Również pozdrawiamy.

   Jack Ravenno

   Myślę pani Anno, że widząc lufę pistoletu przystawioną do głowy pani dziecka zrobiłaby pani różne rzeczy ale nie sądzę aby akurat myślała pani o ratowaniu „sąsiadów” którzy wcześniej denuncjowali sąsiadów NKWD.

   Na pewno by pani się oparła? Pociągnęłaby pani ten za cyngiel?

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Szanowny Panie, nie odpowiem na to pytanie, ponieważ nie mam prawa na nie odpowiadać. Nie żyłam w tamtych czasach, więc nie wiem jakbym się zachowała. Pana jednak pytanie nie ma związku z moja odpowiedzią poprzedniemu Czytelnikowi – nie chodziło bowiem o ratowanie/ ukrywanie Żydów, ale o ich zbiorowe morderstwa dokonywane przez Polaków, nie Niemców. Nawet jeśli Niemcy je prowokowali, nic nie usprawiedliwia bestialskiego pogromu. Pozdrawiam.

    bad karma

    „Szanowny Panie, nie odpowiem na to pytanie, ponieważ nie mam prawa na nie odpowiadać. Nie żyłam w tamtych czasach, więc nie wiem jakbym się zachowała. Pana jednak pytanie nie ma związku z moja odpowiedzią poprzedniemu Czytelnikowi – nie chodziło bowiem o ratowanie/ ukrywanie Żydów, ale o ich zbiorowe morderstwa dokonywane przez Polaków, nie Niemców. Nawet jeśli Niemcy je prowokowali, nic nie usprawiedliwia bestialskiego pogromu. Pozdrawiam.”
    Ale niech członek redakcji nie kryguje się może odpowiedzieć na pytanie, jak by się zachował, czy zabił by, wydał, a może zaśpiewał hymn polski może niemiecki.. Może mówić że zbrodnie wykonali Polacy określając ją jako „bestialski polski pogrom.” Naprawdę nic członkowi nie grozi, śmiało: Co zrobiłaby członek redakcji gdyby ktoś nabijał na sztachety jej dziecko. tak robili ukry, mierzył z broni tak robili niemcy lub gwałcili i podrzynali gardła w stylu żydów braci bielskich. Ja wiem co bym zrobił.. Członek redakcji nie odpowie, bo jej empatia zarezerwowana jest tylko dla żydów, czy dla wszystkich stawianych w sytuacji bez wyjścia? Czy członek redakcji wie, że wśród moich rówieśników z mojego – urodzonego po wojnie rocznika- wielui z nas śniły się trupy, wybuchy, latające głowy, czołgi, chociaż nikt tego nie widział na własne oczy, a tv nie było? Bo jak twierdzą żydzi Słowianie nie posiadają empatii, ani genetycznej pamięci, śmierć jest dla Nas czymś fizycznym i zwykłym, ale dla żydów w rodzaju grossa to esencja przeżycia, mistyka, genetyczna pamięć historyczna. Dla mnie to żydowskie brednie, megalomania, zwykła paranoja i bezkresne EGO ignorancji. To co ..mierzą w głowę, a członek redakcji co robi?

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    A członek redakcji w dalszym ciągu nie ma pojęcia, dlatego że trzeba się znaleźć w tak ekstremalnej sytuacji żeby zobaczyć jak się zachowa. To się nazywa drogi komentatorze pokora. Nawet jeśli teraz zarzekłabym się, że postąpię tak, a nie inaczej nigdy nie będzie 100procent gwarancji, że gdy ta sytuacja nastąpi tak właśnie człowiek się zrobi. Pozdrawiam.

niom

Szanowna pani.Nic nie usprawiedliwia zbrodni-po to mamy struktury państwowe i prawo żeby do tego nie dochodziło.Za to odpowiedzialne są władze które zarządzają danym terenem.Jeśli teren zarządzany był przez Polaków do tych zbrodni nie dochodziło.Odkąd władzę na tych terenach zaczęli sprawować Rosjanie sytuacja nagle sie pogorszyła tu należy sobie wyjaśnić dlaczego? Po Rosjanach przyszli Niemcy i doszło do tragedii.Odpowiem pani dlaczego; ta miejscowa ludność to prości ludzie głównie chłopi.Nieliczni bardziej zorientowani politycznie i światopoglądowo jacy tam żyli zostali skutecznie wyłapani przez NKWD razem z rodzinami wywiezieni albo zabici.Tych ludzi ten prosty lud słuchał i radził się -byli elitą światopoglądową dlatego NKWD ich zlikwidowało.To było główną przyczyną pogorszenia relacji polsko-żydowskich na tych terenach.Czytając ten artykuł nieznający tematu czytelnik będzie wiedział tyle że żyły obok siebie dwie społeczności i jedna wymordowała drugą czyli trzeba sie wstydzić.Niestety ta prosta ludność była tylko narzędziem w realizowaniu polityki rosyjskiej a potem niemieckiej.Żydów wykorzystali Rosjanie a Polaków Niemcy.Udział Polaków w mordach,kradzieżach,gwałtach miał charakter jednostkowy a nie masowy gdzie głównym celem nie było mordowanie lecz wypędzenie.Wyroki za dokonanie tych pojedynczych mordów zapadały po wojnie,można dzisiaj w archiwach je znaleźć.W pozostałych częściach Polski do tego nie dochodziło dlatego że to był region zajęty najpierw przez Rosjan a potem przez Niemców,pozostała część Polski była zajęta tylko przez Niemców więc ten problem nie wystąpił.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Drogi komentatorze, dziękuję za uzupełnienie poprzedniego wpisu i wyjaśnienie tego, jak Pan to rozumie. Chociaż w kilku kwestiach można byłoby podyskutować – np. co rozumie Pan przez charakter jednostkowy, a masowy, bo jednak to nie były do końca pojedyncze wypadki… Pozdrawiam.

   niom

   Szanowna Pani.Przede wszystkim jeśli ktoś chce publicznie pisać o masowych mordach tak jak zrobiła ta pani filozof to niech najpierw wysili się na dokładne sprawdzenie faktów,wyników badań,dostępnych dokumentów tak żeby było to wiarygodne bo przeciwnym razie jest to zwykły pomawiający paszkwil zrobiony na zamówienie,mający na celu propagandowe wzbudzenie poczucia winy i wyłudzenie wielomiliardowych odszkodowań i właśnie to ma teraz miejsce.Skoro badania nie zostały przeprowadzone do końca w Jedwabnym,a strona oskarżająca i jednocześnie poszkodowana sama żąda przerwania badań to nie można podawać Jedwabnego jako przykład pogromu przez ludność cywilną skoro w tym miejscu znaleziono niemieckie naboje i badania przerwano.Podobnie jest z relacjami tych żydów co przeżyli,,skoro uciekli wcześniej i nie byli bezpośrednimi świadkami mordów.Cytowanie Grossa jest szczytem obłudy bo ten facet nawet nie jest historykiem spłodził paszkwil na takiej samej podstawie co ta pani filozof.Czym innym jest wypędzenie a czym innym mordowanie.Nie można nawet tego łączyć nawet jako współudział w masowym mordowaniu bo ludność nawet nie musiała wiedzieć jaki skutek i plan docelowy mieli Niemcy którzy to inspirowali.Kazali ich wypędzić poza wieś czy miasteczko w miejsce wcześniej zaplanowane i tam już mieli przygotowaną benzynę albo rozstawione stanowiska rkm-ów i dokonywali spalenia albo masowego rozstrzeliwania.Faktem jest że dochodziło do pobić,przy pomocy jakiś pałek,łopat czy innych tego typu narzędzi podczas wypędzania żydów z domów,zapewne zdarzały sie przypadki zabójstw,,ale miały charakter sytuacyjny i jednostkowy.Zapewne nie wszystkim udowodniono po wojnie i skazano na wysokie wyroki ale dzisiaj już te osoby od dawna nie żyją wiec za to nie odpowiedzą. Chcąc nawet przypisać masowe morderstwa ludności cywilnej nie mając sensownych dowodów na to,należy sie zastanowić czy to jest fizycznie możliwe i realne. Badania tego typu prowadzono od czasów Pierwszej Wojny Światowej,na żołnierzach z poboru i okazało sie że nawet w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zdolnych do zabicia przeciwnika w bezpośrednim starciu jest tylko 18% żołnierzy i dlatego powstały armie zawodowe czyli wyselekcjonowanych ludzi którzy realnie będą do tego zdolni.Dlatego też Niemcy posługiwali sie specjalnymi jednostkami do wykonania egzekucji bo bardzo często dochodziło do przypadków postradania zmysłów żołnierzy poborowych, mieli koszmary,różnego rodzaju, otępienie umysłowe i byli zupełnie nie przydatni na wojnie.Więc bezsensem jest przypisywać tego typu zdolności mordowania zwykłej ludności cywilnej -zwykłym chłopom zajmującym sie uprawą roli ,czy mieszkańcom miasteczek,szewcom,zegarmistrzom piekarzom czy nawet bezrobotnym próżniakom.Tego typu paszkwile jak ten-są zwykłym pomówieniem dla osiągnięcia korzyści finansowych.

  bib

  niom, czy prosty człowiek jest z urodzenia mordercą? Wygląda na to, ze prości ludzie nie powinni byli odpowiadac za swoje czyny, poniewaz są prości i mozna ich nakłonić do np. zabijania dzieci…Pan pomylił upośledzenie z brakiem edukacji? Obojętnie, jak by nie byli inspirowani, to było w nich coś takiego co im pozwoliło mordować i to własnych sąsiadów, których znali niekiedy ze szkolnej ławy.Oczywiste jest, ze Niemcy trafili na podatny grunt, Pewnie nie musieli szczególnie zachęcać Polakow by ci zaczęli pozbywać się niechcianych ludzi. Nie ma takiego przypadku by za odmowę wzięcia udziału w pogromie ktokolwiek poniósł konsekwencje ze strony Niemców. Za to nie karano!! Znane są raporty niemieckie pełne niezadowolenia z powodu braku udziału miejscowych w pogromach z innych części Polski w których endecja nie była tak bardzo umocniona- istnieje równiez rozkaz Reinharda Heydricha w którym nakazuje wykorzystywać nastroje antysemickie do samooczyszczania..Wystarczył głęboki antysemityzm podsycany przez lata( jeszcze w przedwojennej Polsce- Radziłów pogrom w 33, ciągły bojkot handlu zydowskiego, wyrzucanie nauczycieli i dzieci zydowskich ze szkół i z róznych organizacji…) by w dogodnym momencie stało się, to co się stało w mniej lub bardziej bestialski sposób. Osobiście, gdybym miała się doszukiwać tej „prostoty”, to chyba tylko w sposobie zabijania, tu kłonica, tam sztacheta, a to kij z powbijanymi gwozdziami. Poza tym nie jest prawdą, ze elity nie brały w tym samooczyszczaniu udziału, bo tzw. elita, to miejscowy lekarz, dyrektor szkoły, nauczyciel, aptekarz…i takie „osobistości” tez były sprawcami, zdarzały się. Bywało, ze byli to ludzie z tzw. szanowanych rodzin, albo przynajmniej ojcowie rodzin. To nie były jakieś tam zdemoralizowane jednostki, a mordy incydentalne i to jest przerazające..Przypominam, ze pomimo okupacji polskie państwo podziemne karało za denuncjacje i kolaboracje z okupantem śmiercią więc tłumaczenie, ze skoro zarządzali Niemcy, to właściwie nie mozemy brać odpowiedzialności jest nieporozumieniem, ponieważ państwo, to ludzie mniej lub bardziej przyzwoici. I tak w niektórych miejscach na ziemi łomżyńskiej miejscowe elity: ksiądz, lekarz, nauczyciel, burmistrz powstrzymały pogromy- po prostu można było i oni to zrobili. To nie jest tylko kwestia odpowiedzialności władzy, choćby i tej najbardziej zwyrodniałej jak nazizm, a właśnie ludzkiej przyzwoitości przynajmniej wtedy, kiedy nie istnieje bezpośrednie zagrożenie zycia. Fakt, ze najpierw Zydzi przysłużyli się Rosjanom poprzez denuncjacje Polaków jest nie na miejscu, bo po pierwsze wśród Polaków tez byli komuniści, a po drugie komunistów zydowskich było tak samo niewielu jak i polskich, ale nawet, gdyby przyjąć, ze powinni byli zapłacić za to głową, to na pewno nie były to całe społeczności zydowskie w tym dzieci!

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Pięknie dziękujemy za ten dojrzały i przemyślany komentarz! Pozdrawiamy serdecznie.

   niom

   Uprzejmie proszę Bib-a o nie przypisywanie mi w moim komentarzu głupawych insynuacji zwłaszcza w postaci tendencyjnych pytań.Na temat prostej ludności napisałem że była wykorzystana w perfidnie przygotowany przez okupanta planie i z polityką nie miała nic wspólnego.To że została tak wykorzystana wcale nie znaczy że należy ją opluwać i przypisywać jej masowe mordy gdzie twierdzę że posłużono się nimi do zebrania i wypędzenia żydów a nie do masowego mordowania.Są naoczne zeznania świadków można sobie je na youtube odnaleźć obejrzeć i porównać tak żeby mieć pogląd na temat obydwu stron konfliktu i wtedy proponuje się wysilić na jakąś sensowną ocenę tych zajść.Podobnie powinna to zrobić autorka tego paszkwila.Proszę też nie doklejać tzw;,,pogromu w Radziłowie z z 1933r” bo jedyną ofiarą tego pseudo pogromu to była 1osoba pochodzenia żydowskiego która zmarła od ran w szpitalu.Władze Polskie zastrzeliły 4ech sprawców a kilkunastu skazano na więzienie.Wyolbrzymianie tych zajść w 1933r do skali ,,pogromu” jest nadużyciem.Pisząc o tej ludności należy z szacunkiem pochylić sie nad tym tematem bo ta ludność przeżyła 1wszą Wojnę Światową,Wojnę z sowietami w 1920r,Okupację sowiecką prawie dwu letnią 1939-1941,zaraz po niej okupację niemiecką a jeszcze na dodatek po skończeniu 2-giej Wojny Światowej prześladowania sowiecko-żydowskiej bezpieki.Często ci żydzi którzy ocaleli przy pomocy Polaków po wojnie trafiało do bezpieki w Łomży i katowali żołnierzy podziemia ZWZ i realizowali politykę sowiecką poprzez oczernianie i wymuszanie zeznań ,przedstawiali ludności ich jako bandytów ,doklejali ich udział w pogromach i ci ludzie dostali wieloletnie wyroki .Chcąc pisać prawdę o tamtych czasach nie należy jej spłycać i przedstawiać jednostronnie bo była bardziej złożona.Trzeba chcieć najpierw zrozumieć tragizm wojny i nie z pozycji fotela przed telewizorem oglądając serial ,,Czterej pancerni i pies”-tylko należy posłuchać naocznych jeszcze żyjących świadków i zobaczyć że nawet po 70ciu latach ze łzami w oczach opowiadają prawdę i okrucieństwo tamtych czasów.Ludność cywilna nie tylko na Podlasiu ale i wszędzie padała ofiarą band które dopuszczały się mordowania ,rabowania,gwałtów często te bandy współpracowały z okupantem jednym czy drugim.Proszę dogłębnie zastanowić się nad zeznaniami ocalałych żydów w Radziłowie którzy mówia że to były bandy z bronią i że widzieli oficera niemieckiego robiącego zdjęcia ofiarom -on tam przypadkowym turystą nie był zdecydowanie.Po raz kolejny powtarzam że ludność żydowska była niezależnie od sympatii do sowietów perfidnie przez nich wykorzystana-tak samo jak ludność polska równie perfidnie wykorzystana przez Niemców.Nawet wykształcone elity żydowskie dały sie nabrać Niemcom na ,,getta” bo sam pomysł wydzielania dzielnic pochodził od samych Zydów i był projektem ustawy przez nich napisanym podczas pierwszego Sejmu Rzeczypospolitej po odzyskaniu niepodległości w 1918r Wówczas posłowie mniejszości żydowskiej domagali się w tym projekcie wydzielenia dla nich dzielnic w dużych miastach autonomicznie niezależnych z własnym prawem,administracją,służbami porządkowymi.Projekt ten przepadł na szczęście głosami ówczesnego PSL-u gdyż uznano że Polska nie może terytorialnie wyglądać jak ser szwajcarski z dziurami w postaci enklaw żydowskich.Do tego projektu żydowskiego powrócił dopiero Hitler i chętnie poszedł im na rękę -takie dzielnice stworzył,władzę sprawowała wewnątrz starszyzna żydowska w postaci Juden Radów i z własną żydowską policją porządkową.Część przeniosła się dobrowolnie ,kiedy zrobiło się ciasno resztę wpakowali pod przymusem i dzielnice otoczyli murem.Pilnowali z zewnątrz i tylko wysyłali polecenia do Juden Radu by ten przy pomocy żydowskiej policji sam wyznaczał ludzi na przymusowe roboty i do transportów również.Tu możemy się dogłębnie przyjrzeć jak sobie w tych warunkach sama ludność żydowska radziła-bez udziału bezpośredniego Polaków i Niemców.Otóż dochodziło do szmalcownictwa i przekupstw już samym dokwaterowaniem bo oczywiście było za ciasno,potem podobnie było z transportami do Oświecimia które pod pretekstem pozbycia sie ciasnoty Judenrady realizowały przy pomocy własnej policji.Faktem jest że Polskie AK bardzo szybko poinformowało żydów w gettach że owe transporty są do obozów zagłady nie mniej dalej byli typowane przez administrację żydowską poszczególne rodziny do wywózki i jedynie przekupstwem można było tego uniknąć.Wówczas typowano te rodziny bogatsze i zarabiano na tym.Kiedy ich ogołocono z kosztowności to i tak trafiały do kolejnych transportów.Nawet byli w stanie wytypować transporty wyłącznie dzieci bo starszyzna żydowska myślała tak pragmatycznie że doszła do wniosku iż dla ocalenia narodu trzeba dzieci poświęcić a rodzice sobie zrobią następne.Dzieci siłę przeżycia mają o wiele słabszą aniżeli dorośli w tych warunkach.W naszym społeczeństwie i w naszej kulturze takie podejście jest nie do wyobrażenia-bo żadna matka nie odda własnego dziecka chyba że ją zabiją.Żydzi to realizowali wiedząc że ich dzieci idą na śmierć.Poddawali sie temu procederowi jak barany idące na rzeź -jedynie powstanie w gettcie Warszawskim było oporem które warto tu przytoczyć i bez współpracy AK nie mieli by nawet broni i amunicji.Perfidia planu zagłady wymyślona przez Niemców była w przypadku gett finezją bo zrealizowali projekt żydowski ale do swoich celów.

    Nasz publicysta | Michał Dębski-Korzec

    Przepraszam Niom, ale ciężko jest Twój komentarz ze spokojem czytać. Najbardziej poruszył mnie fragment dotyczący „dzielnic w dużych miastach autonomicznie niezależnych” a „Do tego projektu żydowskiego powrócił dopiero Hitler i chętnie poszedł im na rękę”. Rzeczywiście nic lepszego nie mogło się Żydom zdarzyć. Bardzo łatwo jest oceniać z pozycji osoby zapewne samej siedzącej w pokoju, która zaraz pójdzie do lodówki coś przegryźć, a następnie może umówi się z kolegami na piwo. Jutro zapewne pójdziesz do pracy w której za popełniony błąd lub niebestwienie się nie grozi kulka w potylice.
    Przyznam, że jestem przerażony tą wypowiedzią.

    SOWA

    Dodałabym jeszcze wiersz jednego z nich:

    Icchak Kacnelson, „O bólu mój”

    Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska,
    Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych
    Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał
    I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy.

    Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy –
    O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą…
    I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby –
    Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!

    Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy
    Jak ze swastyką na czapkach – z tarczą Dawida, szli wściekli
    Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy,
    Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli.

    Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy,
    Z pałką wzniesioną do ciosu – do domów przejętych trwogą.
    Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych
    Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu.

    Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek,
    I klęli: „Ruszać, do diabła, na umschlag, tam miejsce wasze!”
    Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej,
    By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę.

    A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto
    Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą –
    Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd –
    Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom…

    W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce.
    Niektórzy milczą – ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem.
    Patrzą… Ich wzrok… Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej?
    Przy nich żydowska policja – zbiry okrutne i dzikie!

    A z boku – Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich,
    Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca,
    On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!

    Icchak. Kacenelson, Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie, Warszawa 1982, s. 23.

    Icchak Kacenelson, jid. יצחק קאַצענעלסאָן (ur. 1 lipca 1886 w Koreliczach k. Nowogródka, zm. 1 maja 1944 w Auschwitz) – żydowski poeta i dramaturg tworzący w języku jidysz i hebrajskim, pedagog, tłumacz.

Eugeniusz Taraszkiewicz

Mi to loto co moi kolesie z elyt powiedzą moge podyskutować z kimś kto płacił składki do ZUS ponad 45 lat i nadal nagina .. HI

Kruci

Moj komentarz nie jest anie pro ani anty zydowski ale poglabia dosc plytka analize takiego zachowania polakow (nie usprawiedliwia) po wycofaniu sie armi sowieckiej, zydzi jawnie wspolpracowali z sowieckim okupantem (wg. swiadkow

” Władysław Hermaszewski tak opisywał dramatyczne wydarzenia, jakie nastąpiły po 17 września 1939 r. w jego rodzinnym Bereźnie (pow. Kostopol, woj. wołyńskie): Spontanicznie witający czerwonoarmistów liczni Ukraińcy i część biedoty żydowskiej zaczęli okazywać swą wrogość wobec nas, Polaków, stanowiących tu mniejszość. Wyszukiwali i wskazywali przybyłym enkawudzistom funkcjonariuszy i urzędników polskich instytucji państwowych i publicznych oraz uciekinierów z zachodnich i centralnych województw, szukających tu schronienia przed Niemcami, po czym nastąpiły masowe ich aresztowania i deportacje (por. W. Hermaszewski Echa Wołynia, Warszawa 1995, s. 43).

Mieszkający wówczas w Tarnopolu Czesław Blicharski wspominał: Okupacja sowiecka Tarnopola rozpoczęła się o godz. 15.00 17 września 1939 r. (…) już tego samego dnia wieczorem rozpoczęły się masowe aresztowania przeprowadzone przy pomocy usłużnych informatorów, pochodzących z kręgów nielicznej KPZU (Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy – J.R.N.) i biedoty żydowskiej. Od tej chwili trwał nieprzerwanie proces wyniszczania elementów polskich w mieście (por. C. Blicharski Tarnopolanie na starym ojców szlaku, Biskupice 1994, s. 203).

Zenon Skrzypkowski relacjonował: W miasteczku (Drohiczynie – J.R.N.) swoje „porządki” zaczęło robić NKWD. Znaleźli się tacy ludzie, którzy z nimi współpracowali. Wywodzili się na ogół z elementów o nie najlepszej opinii w środowisku. Byli to głównie Białorusini i Żydzi. Dużą aktywność w sprzyjaniu bolszewikom wykazała zwłaszcza biedota żydowska. Dość szybko przystosowała się do nowych warunków i zajęła pozycję wysoko uprzywilejowaną, zajmowała kierownicze stanowiska w administracji i milicji. Niektórzy Żydzi „pocieszali” nieszczęśliwych i pełnych obaw o przyszłość Polaków słowami: „Jakoś przy nas będziecie żyli” (por. Z. Skrzypkowski Przyszliśmy was oswobodzić…, drohiczyńskie wspomnienia z lat niewoli, Warszawa 1991, s. 15).

Wacław Wierzbicki z osiedla Kuchczyce, gm. Kleck, powiat Nieśwież wspominał wydarzenia po 17 września 1939 r. w swych okolicach: Natychmiast znaleźli się perfidni Białorusini i Żydzi, którzy wkraczającym wojskom sowieckim budowali powitalne bramy. Żydzi powkładali czerwone opaski na rękawy i stali się enkawudzistami, wydają Sowietom polskich patriotów (por. Z Kresów Wschodnich RP na wygnanie. Opowieści zesłańca 1940-1946, Londyn 1996, s. 582).

Emisariusz ZWZ Aleksander Blum opisywał, jak już w drodze do Wilna dowiedział się, że tamtejszy dworzec jest niebezpieczny, bo jest silnie obstawiony przez agentów NKWD i tzw. milicję obywatelską zaimprowizowaną przez okupantów i złożoną z chuliganów i z młodzieży komunistycznej, szczególnie pochodzenia żydowskiego, uzbrojoną w karabiny i zaopatrzoną w opaski czerwone. Głównym zadaniem ich było zatrzymywanie podejrzanych osób i przebranych oficerów. „Przyklejali” się oni do wybranych przez siebie wojskowych podróżnych i towarzyszyli im do mieszkań prywatnych celem sprawdzenia tożsamości eskortowanych (według: A. Blum O broń i orły narodowe… (Z Wilna przez Francję i Szwajcarię do Włoch), Londyn 1980, s. 102).

Podobną relację znajdujemy również w książce żydowskich autorów Jacka Pomerantza i Lyrica Wallworka. Winika o owych latach: Wkrótce po wkroczeniu Sowietów do Rożyszcza komunistyczna organizacja młodzieży (…) przejęła kontrolę miasta (…) ci młodzi ludzie maszerowali po ulicach miasta z karabinami. Nosili czerwone opaski identyfikacyjne, wyaresztowywali ludzi uważanych za faszystów czy wrogów komunistycznej sprawy. Bałem się spacerować na trasie od stacji kolejowej do domu Ytzela. Bałem się, pomimo to że część młodych (wielu?) z opaskami na ramionach była Żydami (według relacji w książce J. Pomerantza i L. W. Winika: Run East: Flight From the Holocaust, Chicago 1997, s. 26, którą cytuję za: M. Paul Jewish-Polish Relations in Soviet Occupied Eastern Poland. 1939-1941 w: The Story of Two Shtetl, Brańsk and Ejszyszki, Toronto-Chicago 1998, s. 189).

Wymowne zapiski na temat rozmiarów donosicielstwa ze strony dużej części Żydów znajdujemy w książce byłego kuriera rządu RP Marka Celta. Opisał on tam między innymi dramatyczną rozmowę ze swą matką, którą odwiedził po przybyciu z tajną misją na tereny okupowane przez Sowietów. Matka ostrzegała Celta: Ta Wajssówna, ta Hela, co prawie naprzeciw nas mieszka, koło Serwatki, tam gdzie Lopek, kilka razy się mnie o ciebie pytała. I Stasię też. Ona straszna komunistka. A nienawiścią do Polski i do Polaków aż od niej tryska. Lopek przed nią przestrzegał (…)
bullet
Ty się jej strzeż. Ona mówiła: wasz syn – już nawet nie mówi „pani syn” – wasz syn powinien być z nami, a nie przeciw nam. Ja mówię: gdzie on tam przeciw komu, proszę pani, on studiuje. A ona: „panie” się skończyły, „panowie” też. On nie studiuje, a jak studiuje, to przeciw nam. Wy musicie zrozumieć, że tu Polska nigdy nie wróci, tu jest Zachodnia Ukraina, radziecka władza, radziecka przyszłość, on powinien to zrozumieć, im prędzej, tym lepiej, a nie tam takie polskie mrzonki (…). – Właśnie to ci chciałam powiedzieć: strasznie trzeba uważać i nie pokazywać się ludziom na oczy. A wśród Żydów najwięcej zwolenników Sowietów. Od takich Wajssówien aż się roi. Trzeba się mieć na baczności dzień i noc (por. M. Celt Biali kurierzy, Munchen 1986, s. 61).

Stanisław Mamrot

Niech tylko wejdzie ustawa w życie o ochronie dobrego imienia Polski, zgłoszę tę stronę do prokuratury.

  niom

  Bez przesady – ustawa zwalnia twórczość artystyczną i badania historyczne a ten paszkwil jest jej pomieszaniem więc go nie obejmie,poza tym prawo nie działa wstecz-czyli zanim tą ustawę zatwierdzą to ten artykuł powstał już wcześniej.Swoją drogą nie wiem dlaczego Panu mogę odpisać a powyżej na komentarz ,,Bib” już nie mogę bo możliwość odpowiedzi jest zablokowana-pytam redakcję – komentarz pochlebny jaki redakcja zamieściła jest mało wystarczającym argumentem ?więc trzeba było jeszcze zablokować możliwość polemiki na temat komentarza ,,Bib-a”?

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Szanowny Panie niom, możliwość odpowiedzi na komentarz „Bib-a” nie jest zablokowana. Proszę spróbować ponownie lub odświeżyć stronę. Nie musi Pan do razu wietrzyć spisku i insynuować, że blokujemy możliwość polemiki z pochlebnymi dla nas wpisami. Mogą Państwo polemizować na każdy temat pod warunkiem zachowania dojrzałości i kultury. A jeśli ma Pan problem z kliknięciem w „Odpowiedź” zawsze może Pan napisać nowy komentarz zaczynając od stwierdzenia, że jest to odpowiedź do tego, a tego wpisu. Pozdrawiamy.

  Dex

  Po co panu ustawa o słodko-pierdzącej historii Polski? Niech pan zgłosi obrazę uczuć religijnych!

Mat

Szkoda, że niewielu pamięta o żydowskich zbrodniach dokonywanych podczas II Wojny Światowej nie tylko na żołnierzach NZS, ale i na ludności cywilnej. Warto pamiętać o tym, że GL i AL walczyła głównie z polskim podziemiem i polską inteligencją.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny komentatorze, w szeregach AK również było wiele osób pochodzenia żydowskiego, którzy walczyli z Niemcami, a nie z polską inteligencją, dlatego stwierdzenie że GL i AL było żydowskie jest nie tyle nadużyciem, co przekłamaniem. A gdzie Pan zgubił Polaków służących w tych armiach? Od kiedy były one żydowskie? Zaraz Pan stwierdzi, że komunizm w Polsce również stworzyli Żydzi, a Polacy się biernie przyglądali…

niom

Szanowny członku redakcji Panie Michale.Nie wiem co pana przeraża,może mało czytelnie to przedstawiłem i powinienem w cudzysłowie ująć że Hitler ,,poszedł im na rękę” lub w inny sposób to napisać ale sam komentarz był już na tyle długi że posługiwałem sie domyślnymi zwrotami.Oczywiście moją intencją było podkreślenie cynizmu Hitlera a nie własne ustosunkowanie do tej strategii Hitlera.Oczywistym jest że realizował pomysł żydowski o wydzielaniu dzielnic ale samą autonomię w postaci bardziej dosłownej obstawienia dzielnic murem już realizował dla celów własnych,czyli żeby ich wymordować.Nie był to ani pierwsze ani ostatnie cyniczne oszustwo jakiego dokonał.Niemcy do mordowania nie podchodzili w sposób prosty lecz dobrze zapoznawali się i z historią,nastrojami ludności,robili to w sposób przemyślany i przebiegły,tak żeby wykonać te masowe mordy jak najtańszym kosztem własnym,dobrze też wiedzieli że naród żydowski ma pacyfistyczne podejście i w ten sposób można ten plan zrealizować .Podobnie było z werbunkami Polaków na tzw. roboty przymusowe.W pierwszej fazie zwłaszcza w regionach biednych o dużym bezrobociu ogłosili Niemcy nabór do pracy,więc ojcowie biednych rodzin wielodzietnych mający jakiś fach w reku sami się zgłosili do tej pracy i nie było dla nich wtedy ważne że to okupant, lecz to że ich dzieci przymierają głodem.Dopiero po kilku miesiącach ich rodziny przekonały sie że nie ma od nich listów ani pieniędzy i że to jest praca niewolnicza która zakończy się ich śmiercią.Wtedy już na kolejne roboty chętnych nie było, więc Niemcy zaczęli ich wyłapywać i wywozić pod eskortą,efekt był tego taki że wymagał zaangażowania znacznie większych sił okupacyjnych bo opór ludności narastał na dodatek zmusił mężczyzn w sile wieku do konspirowania się w lasach -ci ludzie masowo zaczęli tworzyć oddziały partyzanckie.Nie mniej docelowo plan Hitlera był taki sam w stosunku do Polaków i Żydów-jednych i drugich chciał wymordować lecz różnych sposobów musiał użyć bo wiedział że waleczność o przetrwanie tych narodów nie jest taka sama.

andrzej

tylko wiekszosc niemiecka mieszanka nie polak bo tylko tak mogli przezyc tak to polak a jak okupant wchodzil to flagi niemieckie wieszali

niom

Jeszcze większą odpowiedzialność od Judenratów za żydowską Zagładę ponosi Żydowska Służba Porządkowa (Jüdischer Ordnungsdienst), zwana potocznie policją żydowską. Była najsprawniejszym narzędziem w rękach Niemców. Tylko w warszawskim getcie służbę pełniło około 2500 żydowskich policjantów. W drugim co wielkości – getcie łódzkim było ich 1200, w getcie lwowskim zaś prawie 500. W skali całej okupowanej przez Niemców Polski mogło to być nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Na co dzień członkowie Żydowskiej Służby Porządkowej dokonywali rekwizycji, łapanek i kierowali tysiące Żydów do transportów śmierci. Robili to z gorliwością i bezwzględnością. O tej bezwzględności może świadczyć m.in. to, że – jak stwierdził Baruch Goldstein, przed wojną współorganizator bojówek Bundu – „każdego dnia, by uratować własną skórę, każdy policjant żydowski przyprowadzał siedem osób, aby je poświęcić na ołtarzu dyskryminacji. Przyprowadzał ze sobą kogokolwiek, mógł schwytać – przyjaciół, krewnych, nawet członków najbliższej rodziny”. Żydowska policja budziła przerażenie i wstręt wśród mieszkańców getta. Miała ona w swoich szeregach postacie szczególnie odrażające. Był nią na pewno Józef Szeryński – przedwojenny inspektor policji państwowej w Lublinie, który został szefem żydowskiej policji w warszawskim getcie. W czasie największego dramatu warszawskiego getta osobiście brał udział w selekcji Żydów do transportów „śmierci”, kierowanych do Treblinki. Pilnował, aby trafiły tam także dzieci i chorzy. Taką postacią był również zastępca Szeryńskiego – przedwojenny adwokat Jakub Lejkin. On także osobiście nadzorował deportację warszawskich Żydów do Treblinki. Robił to szczególnie gorliwie na przestrzeni lipca i września 1942 r., z zapałem wyciągając swoich współbraci z mieszkań i kryjówek. Robił to na oczach obserwujących i fotografujących wszystko Niemców. Ale byli także inni, którzy nie zawahali się posłać na śmierć nawet swoich najbliższych. Anatol Chari – żydowski policjant w łódzkim getcie wepchnął do transportu śmierci swoją narzeczoną. Calek Perechodnik – policjant w getcie w podwarszawskim Otwocku – umieścił w transporcie do Treblinki swoją żonę i dwuletnią córeczkę. Najsłynniejszy kronikarz warszawskiego getta Emanuel Ringelblum o roli żydowskiej policji pisał, że „wyróżniała się również straszliwą korupcją i demoralizacją”.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Panie, sprzeciwia się Pan generalizacji zbrodni Polaków, twierdząc że były to pojedyncze przypadki podsycane przez Niemców, co ściąga odpowiedzialność z nas. A przytacza Pan sam indywidualną historię i uogólnia na całą „żydowską policję”. Tutaj nie widzi Pan niemieckiego terroru, strachu i bycia zmuszonym do działania przeciw własnej narodowości ze względu na strach o życie swoje i własnej rodziny. Proszę wybaczyć, ale to się nie trzyma żadnej logiki…. Polaków usprawiedliwia wszystko, Żydów nie.
  P.S. w swoich wpisach o Polakach pisze Pan rzeczowo, przy Żydach dodaje mnóstwo przymiotników wskazujących na ich gorliwość i zapał w byciu okrutnymi. Czy może Pan wskazać źródła bibliograficzne – pamiętniki, dzienniki, zapiski – które wskazują na tę rzekomą gorliwość? Świadectwa, które mówią o uczuciach tamtych ludzi, czy Pan sam – nie żyjąc w tamtych czasach – dopowiedział sobie „prawdę” o ludzkich odczuciach?

   SOWA

   Oto jeden z żydowskich komentarzy opisujących tę gorliwość:

   Icchak Kacnelson, „O bólu mój”

   Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska,
   Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych
   Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał
   I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy.

   Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy –
   O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą…
   I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby –
   Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!

   Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy
   Jak ze swastyką na czapkach – z tarczą Dawida, szli wściekli
   Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy,
   Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli.

   Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy,
   Z pałką wzniesioną do ciosu – do domów przejętych trwogą.
   Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych
   Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu.

   Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek,
   I klęli: „Ruszać, do diabła, na umschlag, tam miejsce wasze!”
   Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej,
   By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę.

   A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto
   Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą –
   Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd –
   Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom…

   W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce.
   Niektórzy milczą – ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem.
   Patrzą… Ich wzrok… Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej?
   Przy nich żydowska policja – zbiry okrutne i dzikie!

   A z boku – Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich,
   Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca,
   On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!

   Icchak. Kacenelson, Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie, Warszawa 1982, s. 23.

   Icchak Kacenelson, jid. יצחק קאַצענעלסאָן (ur. 1 lipca 1886 w Koreliczach k. Nowogródka, zm. 1 maja 1944 w Auschwitz) – żydowski poeta i dramaturg tworzący w języku jidysz i hebrajskim, pedagog, tłumacz.

niom

Szanowna pani.W poprzednich moich komentarzach do tego artykułu-przede wszystkim protestuję przeciwko jednostronnemu spojrzeniu na zagładę Żydów pokazanych jedynie jako niewinne ofiary gdzie głównym oprawcą wcale nawet nie są Niemcy tylko Polacy,Intencją tego paszkwila -nawet po samym tytule widać, ze jest wzbudzenie odpowiedzialności moralnej wszystkich współcześnie żyjących Polaków za zbrodnie na Żydach 70lat temu.Ten paszkwil rozdrabnia sie na temat narzędzi jakich używano,tragizmem scen sąsiedzkiego mordowania ,jak to okrutnie Żydzi byli mordowani przez sąsiadów oczywiście masowo ale już o konkretnych liczbach ofiar wypowiedzieć sie nie potrafi,nawet nie potrafi wskazać roli samych sprawców którymi byli Niemcy.Niemcy sami sie do tego poczuwają i to mogliśmy ponownie usłyszeć od Ministra Spraw Zagranicznych Niemiec .Uznałem więc że podejmę ten styl i przedstawię temat zagłady Żydów w Polsce z punktu widzenia drugiej strony zawężając przyczyny i okoliczności w jakich się dopuszczono tych masowych zbrodni.Dokładnie tak jak zrobiła to autorka tego paszkwila.Czytelnik może sobie wówczas wyrobić obiektywne spojrzenie na zagładę Żydów i jaka to jest skala tych zbrodni w tych miejscowościach do skali zbrodni w pozostałych części Polski i jakie to ma znaczenie.Jeden fakt jest tu bardzo ważny-Państwo Polskie nie istniało a Rząd Polski w Londynie poprzez swoje instytucje i organizacje w kraju takie jak AK czy ZWZ nigdy nie podjął współpracy czy kolaboracji z Niemcami a wręcz podejmował wysiłki żeby Żydów ocalić.Skala mordów w tych kilku miejscowościach to 2-5tys Żydów w całym Podlaskim rozbieżność liczb wynika z braku rzetelnych badań.SKala mordów do których przyłożyły sie instytucje żydowskie w Gettach które oficjalnie powstały na na polecenie Niemców czyli ewidentnie współpracowali z Niemcami w zagładzie -mowa tu o Judenratach i Policji Żydowskiej – jest nieporównywalnie większa i już nie zamyka sie w tysiącach ale w setkach tysięcy ofiar.Te instytucje idąc na współpracę wpisały sie w sprawnie działający mechanizm zagłady który stworzyli Niemcy.Starszyzna Żydowska sama je stworzyła na polecenie Niemców i sama decydowała kto i w jakiej kolejności będzie typowany do transportów.wiedząc że wysyłają ich na pewną śmierć.Czy są mniej winni bo sami też nie ocaleli z tej samozagłady?Moim zdaniem Polska powinna mówić o tych organizacjach głośno i oficjalnie że takie istniały,że one głównie przyczyniły sie do niemal całkowitego wymordowania ludności żydowskiej na terenie Polski.Te organizacje usprawniły ten mechanizm masowego mordowania i zamiast działać w kierunku zupełnie odwrotnym.Faktem jest że byli również obywatelami Polskimi narodowości żydowskiej i też powinni zostać rozliczeni pośmiertnie ze swoich czynów jakich dokonali.Pani filozof w tym paszkwilu przywołuje upiory z drugiej Wojny Światowej – ale pisze o tych malutkich gdzieś na Podlasiu gdzie psy dupami szczekają,a w dużych miastach upiory były znacznie większe ,mordowali się milionami i to nie jakaś tam prosta zaściankowa ludność ale wykształcone elity żydowskie okazują się nieporównywalnie większymi upiorami.Może panią filozof ta uczelnia w Krakowie nauczyła tego że większym upiorem będzie chłop ze wsi co zamordował sąsiada pałką z nabitymi gwoździami, aniżeli wykształcony urzędnik siedzący za swoim stylowym biurkiem który podpisując się pięknym złotym wiecznym piórem,wysyła dziesiątki tysięcy swoich rodaków na śmierć.Ale skoro to robi w białych rękawiczkach to do upiora nie pasuje w wyobraźni czytelnika-tylko że cierpienie umierającego jednego człowieka jest niczym w porównaniu do dziesiątek czy setek tysięcy umierających ludzi.

niom

PS;zapomniałem podać źródła-proszę bardzo; Hannah Arendt w głośnej książce pt. „Eichmann w Jerozolimie” z 1963 r. oskarżyła Judenraty o czynny udział w żydowskiej Zagładzie. Jej zdaniem bez ich udziału w rejestracji Żydów, koncentracji w gettach, a potem aktywnej pomocy w kierowaniu do obozów, zginęłoby dużo mniej Żydów. Niemcy mieliby kłopot z ich spisaniem i wyszukiwaniem. Krótko mówiąc, praca Judenratów usprawniała i przyspieszała żydowską Zagładę. A niektórzy ich szefowie pomagali Niemcom szczególnie. Legendarny Chaim Rumkowski został mianowany przez Niemców szefem Judenratu w łódzkim getcie. Był prawdziwym królem getta, panem życia i śmierci tysięcy rodaków. Z niespotykaną gorliwością i bezwzględnością wykonywał wszelkie niemieckie polecenia. Za jego czasów działy się w łódzkim getcie rzeczy niewyobrażalne. Tak było m.in. 4 września 1943 r., gdy Rumkowski zażądał od mieszkańców getta oddania swoich dzieci po to, aby następnie wysłać je do obozów zagłady. Były przewodniczący izraelskiego Knesetu Szewach Weiss – sam jako dziecko uratowany z Zagłady – powiedział, że „gdyby Rumkowski nie zginął w Auschwitz, stanąłby po wojnie przed sądem”. Królami w swoich gettach było wielu innych szefów żydowskich Judenratów – Mojżesz Meryn z Sosnowca, Efraim Barsz z Białegostoku, Jakub Gens z Wilna czy Józef Parnas ze Lwowa. Oni i ich Judenraty byli współsprawcami żydowskiej Zagłady.

  Anonim

  ładna czysta odpowiedź

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Panie niom, bardzo dziękuję za spokojną i merytoryczną odpowiedź wyjaśniającą Pana stanowisko. Polecam jednak do lektury również książkę Bettiny Stangneth „Eichmann przed Jerozolimą” , która jest polemiką z pozycją Arendt, o której Pan wspomniał. Pozdrawiam serdecznie.

Anonim

Witam. Czy mógłbym prosić panią Wołos o podanie źródeł wykorzystywanych w powyzszym artykule ? Z góry dziękuję.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Anonimie, nie trzeba prosić Autorki, wystarczyć przeczytać tekst do końca – tam znajduje się bibliografia, którą Pani Wołos wykorzystała pisząc artykuł. Pozdrawiamy.

Tekla Bździu

I na koniec okazało się, że to bzdury polakożercy Grossa.

gorszysprt

A we wrześniu 1939 r, armię czerwoną na wschodzie II RP to witały krasnoludki. Autorze zamiast polityki antypolskiej radze dokształcić się. W UB mordowali Polaków żydki czy kosmici. Skoro żydom było tak źle w II RP to czemu tu przyjeżdżali a nie do innych krajów. Może chodzi o to ze POLSKA jako jeden z nielicznych krajów mówi prawdę o żydach i nie chce płacić odszkodowań za II WS. L>Kaczyński mówił że niemcy zapłacili za spokój dusz zydowskich a Polska jest za biedna więc trzeba zochydzić nasz kraj na forum międzynarodowym.

Anonim

Hermann Schaper kapitan SS-Ustalono, że przy pomocy swojego oddziału prowadził systematyczne mordy według tej samej metody na bolszewikach, ich sympatykach, NKWD-zistach i Żydach, w miarę zdobywania terytoriów wcześniej zagarniętych przez Sowietów w wioskach czasem raczej dość już daleko za przesuwającym się Frontem Wschodnim. Przeprowadził akcje likwidacji w takich wioskach jak: Wizna (koniec czerwca), Wąsosz (5 lipca), Radziłów (7 lipca), Jedwabne (10 lipca), Łomża (wczesny sierpień), Tykocin (22–25 sierpnia), Rutki (4 września), Zambrów w i Borkowie.Od 1960 roku oskarżany przez niemieckie prokuratury do spraw zbrodni wojennych (Ludwigsburg), obciążony przez Karla von der Groebena, Komisarza okręgowego (Kreisskomissar) Łomży wymordowaniem tamtejszych Żydów, został też rozpoznany ze zdjęć przez dwóch świadków z Izraela – Chaję Finkelsztajn z Radziłowa oraz Izzaka Felera z Tykocina – jako dowodzący pogromami w tych miejscowościach[3]: 7 lipca 1941 w Radziłowie i 25 sierpnia w Tykocinie.

Metody stosowane przez Schapera i jego patrole śmierci w tych masakrach były identyczne z przebiegiem mordów w Jedwabnem – zaledwie kilka kilometrów dalej, w kilka dni później. Schaper nie przyznał się do zarzutów i Niemcy uznali dowody za niewystarczające do osądzenia go. Kłamał przed sądem utrzymując, że w 1941 roku był kierowcą ciężarówki i posługiwał się fałszywymi nazwiskami. Pomimo pozytywnego rozpoznania go przez świadków sprawę przeciw Schaperowi zamknięto 2 września 1965 r
źródło Wikipedia- wystarczy chcieć znaleźć szanowna pani filozof a nie wciskać dyrdymały propagandowe.

niom

W 1974 sprawa Sharpera została ponownie otwarta a w 1976 Niemiecki sąd w Giessen ( Hessen ) ogłosił Sharpera winnym egzekucji POLAKÓW i Żydów we wcześnie wymienionych miejscach w tym w Jedwabnem i skazał Sharpera na 6 lat więzienia

Zdziwienie

Czemu Ciekawostki Historyczne opisuje osoba bez wykształcenia i warsztatu historycznego?
Może panią autorka o tym nie wie, ale pozycja pana Grossa nie jest publikacja historyczną.

Bogdan Możdżeń

Gdy we wrześniu 1939 Niemcy wkroczyli do Jedwabnego, ani tam, ani w żadnym innym miejscu Rzeczpospolitej nie doszło do agresji Polaków przeciwko żydowskim sąsiadom. Do wystąpień, co do których zdanie zawodowych historyków nie jest wspólne, dochodziło wyłącznie po wyparciu przez Niemców wojsk sowieckich i NKWD latem 1941. Na dużą skalę do takich zdarzeń doszło w szerokim pasie od Bałtyku do Morza Czarnego: Łotwa, Litwa, Ukraina. Co się stało miedzy wrześniem 1939 i latem 1941 na obszarach zajętych przez Związek Sowiecki? Dlaczego Niemcy liczyli na nastroje antybolszewickie i antyżydowskie? Czy pan Gross i inni odpowiadają na to pytanie?

Anonim

Jeśli chcemy zrozumieć prawdziwe przyczyny tych pogromów musimy sie cofnąć o 100lat do czasów kiedy na Światowych Kongresach Syjonistycznych elity żydowskie opracowywują plan powstania państwa żydowskiego w Palestynie poprzez wykup ziem w przy aktywnym udziale banku Rotschildów.Kolejne dziesięciolecia bardziej narzucały fale emigracji -było ich 5 i związane były z !-wsza wojną Światową jak i pogromami w Europie między innymi w Rosji międzywojennej.To świadczy o tym że Żydzi europejscy dobrowolnie przeprowadzać sie do Palestyny zdecydowanie nie chcieli a przeprowadzali sie z konieczności i pod przymusem.Najbardziej liczna opierająca sie emigracji grupa zamieszkiwała Polskę i Europę Wschodnią do wybuchu 2-giej Wojny Światowej.Tak więc należy rozróżnić rozbieżność planów i interesów żydowskich pomiędzy diasporą bogatą zachodnią amerykańską a wschodnioeuropejską zamieszkałą przez ortodoksyjne żydostwo.To tez tłumaczy sponsorowanie gospodarki zbrojeń Hitlera przez banki żydowskie na zachodzie kiedy ogólnie wiadomo że Hitler nie ukrywa nienawiści do rasy żydowskiej odkąd zdobywa władzę ją skutecznie też w Niemczech realizuje.Tak samo tłumaczy to obojętność elit żydowskich w Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych na holokaust w czasie drugiej wojny Światowej-pomimo alarmowania przez emisariuszy polskich ale też i żydowskich o dokonywanej masowej eksterminacji.Pomimo tak silnej pozycji elit żydowskich głównie powiązanych z finansami na zachodzie nie ma nacisków na prezydenta Trumana i Roosevelta i wszyscy udają że tego nie ma.Plan eksterminacji zostaje zrealizowany przez Hitlera a jako zadośćuczynienie na forum ONZ w 1948 Żydzi oficjalnie zaczynają istnieć jako państwo w Palestynie.Plan powstawania państwa żydowskiego zostaje zrealizowany już do końca.Paradoksem historii jest to że obecnie patriotyzm w Izraelu wciska sie młodym ludziom opierając go na holokauście i nienawiści do Polaków te same elity żydowskie w Stanach Zjednoczonych naciskają o zwrot majątków żydowskich pomijając rzymskie prawo dziedziczenia które obowiązuje na całym świecie zastępując go swoim plemiennym które od Rzymu jest starsze , ale nie obowiązuje nigdzie.Te elity są umoczone po uszy w tym co sie stało miedzy innymi w Polsce i na świecie

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Drogi Anonimie, Pana/ Pani wpis jest merytoryczny, spokojny oraz skłaniający do refleksji i dyskusji. Dziękujemy za podzielenie się z nami swoimi przemyśleniami i historyczną wiedzą. Pozdrawiamy.

IA

Pani Anno Dziadzio.
Moze mój wpis nie jest dostatecznie spokojny ale na pewno MERYTORYCZNY.
Prosze się nie dziwić, że nie jest spokojny skoro tyle szamba jest wylewane na bogu ducha winnych Polakóew, którzy sami byli poddawani takim represjom jak sami Żydzi, a jednak ratowali jeszcze Żydów!!!Jak mogą Żydzi być tak niewdzięczni… Prosze się również nie dziwić, ze przy takiej skali pomówień i niewdzięczności burzy się w nas krew i to w stopniu najwyższym. Mam bardzo dużo znajomych Żydów jeszcze z czasów li cealnych i nigdy wczesniej nie przychodziło mi do głowy aby mieć jakieś antyżydowskie instynkty, aż do tej pory…Bo tego się nie da znieść spokojnie i reakcja nas Polaków na takie Żydów zACHOWANIE NA ŚWIECIE JEST JAK NAJBARDZIEJ Z R O Z U M I A Ł E !!!!

IA

PIER…….NIE O SZOPENIE!!! POD ZDJĘCIEM PODPIS: „Nie pijany motłoch, a lokalna elita mordowała w Wąsoszu żydowskich mężczyzn, kobiety i dzieci.” No oczywiście, że nie pijany motłoch tylko lokalna żydowska elita mordowała biedotę żydowską tak jak to robili wszędzie nie tylko w Polsce. Chcecie przykłady??

dr Ewa Kurek o żydowskiej obłudzie i kłamstwach wokół holokaustu
FILMÓW NA TEN TEMAT JEST ZNACZNIE WIĘCEJ NA TEJ STRONIE

Jak wam mało, to jeszcze podam więcej przykładów. DOSYĆ WASZEGO KŁAMSTWA, WASZYCH GESZEFTÓW, WASZEGO MONOPOLU NA MARTYROLOGIĘ…

DOSYĆ!! DOSYĆ!! DOSYĆ!!!

OD……CIE SIĘ OD POLSKI!!!!

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/01/polacy-mordowali-nie-tylko-w-jedwabnem-trzy-pogromy-ktorych-powinnismy-sie-wstydzic/#comment-45566

IA

PANI ANIU, ZE ZDUMIENIEM SKONSTATOWAŁAM, ZE ZOSTAŁ USUNIĘTY MÓJ KOMENTARZ. pRAWDA OBRONI SIĘ SAMA. jEZELI TO, CO UMIESCIŁAM W KOMENTARZU JEST KŁAMSTWEM, TO ZOSTANIE NATYCHMIAST DOSTRZEŻONE I ZWERYFIKOWANE PRZEZ CZYTELNIKÓW. nIE MA WIĘC POTRZEBY USUWANIA KOMENTATRZY. PROSZE TEGO NIE ROBIĆ BO W PRZECIWNYM WYPADKU UZNAM ŻE CZYŚCICIE KOMENTARZE, BO NIE MACIE ARGUMENTÓW

IA

I ZNOWU DO DIABŁA USUNĘLIŚCIE MÓJ KOMENTARZ????
BOLI???
NIEWYGODNE???
JESTESCIE ZAKŁAMANI???

IA

PRZESTAŃCIE ROBIĆ WIELKĄ ŚCIEMĘ!!! JAK ZAOPONUJĘ, ŻE LIKWIDUJECIE MÓJ KOMENTARZ, TO GO POKAZUJECIE, A JAK WEJDĘ NA WASZĄ STRONĘ, TO TYCH KOMENTARZY NIE MA!!!!

IA

„P.S. w swoich wpisach o Polakach pisze Pan rzeczowo, przy Żydach dodaje mnóstwo przymiotników wskazujących na ich gorliwość i zapał w byciu okrutnymi. Czy może Pan wskazać źródła bibliograficzne – pamiętniki, dzienniki, zapiski – które wskazują na tę rzekomą gorliwość? Świadectwa, które mówią o uczuciach tamtych ludzi, czy Pan sam – nie żyjąc w tamtych czasach – dopowiedział sobie „prawdę” o ludzkich odczuciach?”
Ja podałam Pani linki, podałam źródło , zdjecia…I CO????

Tu nie o to chodzi , że ” Polaków usprawiedliwia wszystko, Żydów nie.” Pisze Pani „Tutaj nie widzi Pan niemieckiego terroru, strachu i bycia zmuszonym do działania przeciw własnej narodowości ze względu na strach o życie swoje i własnej rodziny”
Polacy bez względu na strach o życie swoje swoje i własnej rodziny pomagali Żydom bardziej niż to robili Żydzi wobec swoich współbratymców. Strach, niemiecki terror dotyczył tak Polaków jak i Żydów, ale to jednak Polacy podejmowali to ryzyko kierując się empatią, podczas gdy Żydzi nie ryzykowali bo ratowali własną skórę, no a poza tym jak to Engelking napisała, Żydzi umierali tak mistycznie, a Polacy tak ZWYCZAJNIE…. .

Mam jedną prośbę. Proszę podać mi 5 udokumentowanych przykładów kiedy to rodziny żydowskie ukrywały i chroniły Polaków

Normal

co za głupie antypolskie brednie

Red Ass Hunter

….ktoś kto podejmuje się poruszenia tematu Jedwabne powinien posiadać odpowiednią do tego wiedzę….której nie widzę i nie odczuwam czytając dany artykuł…..
…..nie trzeba być jakimś wilcy wiedzą tam profesorem żeby rozumieć kto za tym się skrywa….
…tak dla przypomnienia to do *brudnej roboty* niemcy korzystali z usług kolaborantów tj. ukraicy,białorusini,litwincy- o litwincach często wspominała moja teściowa, która jako 9 letnie
dziecko własnymi oczami widziała jak litwine gnali dzieci żydowskie w zimowy czas bez odpowiedniej odzieży czy też bez butów niektóre zsiniaczone od uderzeń oprawców….
dodam że teściowa przeżyła prawie całą wojnę na litwie i dużo sama przeżyła ….
….a sposoby mordowania to typowa *karta wizytowa* ukraińskich upa i temu podobne…
prawdziwi Polacy zawsze pomagali jak mogli … i dlatego przychodzi nam za to taki rachunek….
….także ODWALCIE się od Polski i Polaków jeżeli chodzi o jakieś tam bezpodstawne zarzuty….

Jarema

Do Redakcji- ja tylko lojalnie i z pełną sympatią radzę żeby nie unikać takich tematów ale starać się pewien krytyczny wobec Polaków ton równoważyć artykułami albo przynajmniej jednym o Żydach w NKWD, UB, o współpracy Żydów z reżimem komunistycznym albo kolaboracyjnej policji żydowskiej. Napiszecie prawdę, będzie to artykuł przypuszczam że również ciekawy i co najważniejsze to poprzez ukazanie pełnego obrazu wydarzeń i relacji polsko- żydowskich unikniecie niepotrzebnych krytycznych i złośliwych komentarzy oraz oskarżeń o antypolonizm i jednostronność. Zrobicie co uznacie za stosowne. Pozdrawiam

Jarema

Ok, pardon. Wie Pani, to jest tematyka bardzo kontrowersyjna i związana z bieżącą polityką. Nie dziwota że ludzie reagują tak a nie inaczej bo niestety, i tu mam nadzieje że Pani się ze mną zgodzi. przez wiele lat wylano na nas kubły pomyj, wielu naszych polityków i dziennikarzy przykładało do tego rękę i nie możemy się zgodzić na to żeby mówiono o polskim holocauście, Polakach- narodzie sprawców i ewentualnych roszczeniach finansowych podczas gdy nikt już nie ma pretensji do innych narodów winnych eksterminacji Żydów na czele z Niemcami (których zmieniono na mitycznych nazistów) Nie chcę się naprzykrzać z tym tematem ale jeden z byłych AKowców zadał mądre pytanie- czy w pociągach był napis ,,Nur fur Nazi” czy ,,Nur fur Deutsche”? Ja nie mówię żeby nie pisać o naszych winach ale warto napisać też o ,,wkładzie” innych nacji w dzieło holocaustu. Jak już kiedyś napisałem- to nie jest historia tylko polityka. Pozdrawiam

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Panie Jaremo, zgadzam się, dlatego właśnie publikujemy artykuły, które mówią o „wkładzie” innych nacji w Holokaust:
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/12/21/najwieksi-antysemici-slowacy-doplacali-niemcom-za-holokaust/
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/10/18/czy-kazdy-planowal-wlasna-wersje-holocaustu-oto-co-inne-panstwa-chcialy-zrobic-z-zydami/
  Zgadzam się jednak i z następnym komentarzem, że Polacy ze swoją winą mają ogromny problem. A nasza wina jest niezaprzeczalna i pójście za innymi narodami, które się do niczego nie przyznają, czyli drogą kłamstwa historycznego, żeby nie „bluzgać” sami na siebie według mnie nie jest odpowiednim postępowaniem. Rozumiem jednak Pana stanowisko. Niestety – inne kraje zapewne nie zmienią polityki historycznej.
  Pozdrawiam serdecznie.

   Jarema

   Wiem że się narażę ale trudno. Moim zdaniem na pierwszym miejscu powinno być dobro Polski i Polaków a pojęcia takie jak prawda historyczna czy honor powinny zejść na plan dalszy. Oczywiście na tak długo jak inne narody też nie zaczną mówić szczerze o swoich zbrodniach. Czy zagrałaby Pani uczciwie w pokera ze starymi szulerami mając za stawkę pół majątku? Albo (piszę w przenośni więc proszę mnie nie zrozumieć żle) w towarzystwie w pełni ubranych ludzi zrzuciłaby Pani całe ubranie mówiąc ,,patrzcie oto jestem ja i moje winy”? przypuszczam ze w tej sytuacji ludzie ci pomyśleliby że wariatka, ekshibicjonistka i zamiast z szacunkiem dla szlachetnej postawy spotkałaby się Pani z szyderstwem bo pilnujący swoich interesów człowiek poczekałby w tej sytuacji aż się inni zaczną obnażać ze swoich win. Niestety, jak już pisałem II wś to polityka a holocaust to polityka do kwadratu.A przed szereg nie ma co wychodzić. Pozdrawiam
   Ps. też mi się ten cynizm i obłuda nie podoba

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Drogi Panie Jaremo, dlaczego miałby się Pan narazić? Szanuję Pana zdanie. Nie musimy się spotkać gdzieś w połowie z naszymi poglądami, ani przekonywać do ich wzajemnej zmiany, jednak wydaje mi się, że wcale nie mamy czasem aż tak przeciwnych. Zgadzam się, że historia zamieniła się dziś w „politykę historyczną”, jeśli chodzi o publiczną narrację. Może to idealistyczne przekonanie, że tak być nie powinno, ale czasem lepiej być idealistą niż zgodzić się na cynizm i obłudę, bo jeśli każdy stwierdzi, że nic z tym nie da się zrobić, rzeczywiście nic już nie będzie do ratowania. P.S. metafora z pokerem – świetna, ale z rozbieraniem – genialna ;) Pozdrawiam serdecznie.

   SOWA

   A ja zapytam, dlaczego to Polacy mieliby się – zasłużenie czy nie – pierwsi do czegoś przyznać, gdy Żydzi żadnych swych własnych win nie chcą widzieć? Nie sądzi pani, że to nie w porządku? Jak już się chce kogoś rozliczać, wypada zacząć od siebie. Przypomnieć sobie swą współpracę z okupantami – z różnych czasów, nie tylko II wojny, wydawanie Polaków na syberyjską zsyłkę lub kulę w potylicę, jakże owocną współpracę z Niemcami w swej własnej eksterminacji itp. itd… Czy widzi pani, by ktokolwiek z nich się za to kajał, przyznawał się do tych niegodnych czynów swej nacji? Raczej nie, a w stronę innych to samo wymaganie tak lekko się stawia… Może dlatego, że nie chodzi o rzeczywistą winę czy pokajanie się, tylko samo przyznanie się, które będzie potem wykorzystane jako argument za potrzebą materialnego zadośćuczynienia i to nie głównie ofiarom czy ich potomkom, tylko ludziom i organizacjom, które w żaden sposób nie były ani nie są z nimi powiązane. Szopka… Podobnie wygląda ze sprawą braku próby zrozumienia z ich strony, czy cała ta – wedle nich irracjonalna – niechęć narodów, wśród których żyli, wzięła się wyłącznie znikąd czy też miała jednak jakieś realne podstawy.

Michagm

U nas jest bardzo poważny problem z Polakami. Żaden Polak nie przyzna do winy.
Anty-Semita to taki sam jak UPA/UON. Polacy Anty-Semici mordowali Żydów i też Polaków.
AK walczyła z NKWD a NKWD też byli Polacy. Strasznie pomieszana historia w II Wojnie Światowej.
Nawet wywiad Muszkieterowie W.Sikorskiego też mieli konflikty z AK/NKWD.
Mam wrażenie że w II Wojnie Światowej i po II WŚ – Polacy bili z Polakami a nawet do dzisiaj Polacy z Polakami czyli Bratobójcza wojna.
J.Piłsudskiego cytat: „Polska piękny Naród, Polacy są narodem idiotów”.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Drogi komentatorze, trudno się nie zgodzić. Zarówno jak chodzi o zbrodnie Polaków w czasie wojny, jak i refleksję o współczesnej bratobójczej walce. Pozdrawiam.

  Jarema

  Zgoda że lubimy naszą martyrologie ale on moment please. Polski antysemityzm był głównie natury ekonomicznej a w czasie wojny wielu antysemitów (Mosdorf) pomagało Żydom. Porównywanie naszych zbrodni na Żydach do ludobójstwa OUN- UPA to co najmniej nietakt, nie chodzi nawet o skalę ale fakt że polskie władze nie aprobowały a wręcz karały antyżydowskie zachowania podczas gdy ukraińskie do ludobójstwa Żydów i Polaków wręcz zmuszały.
  NKWD to byli w sporej mierze Polacy, ok ale do 1937, w czasie wojny Polacy to był margines a jeśli już to polscy Żydzi. Kursy NKWD skończyło w Riazaniu ok 200 Polaków jak np. S. Radkiewicz.
  Racja że czasami Polak strzelał do Polaka, szczególnie po wojnie. Wyidealizowani obecnie a do nie dawna ,,gnojeni” Wyklęci z reguły walczyli z Polakami z MO, LWP I KBW.
  J. Piłsudski powiedział ,,Polacy to naród wspaniały ale ludzie k….” . Ale czy ten człowiek zawsze się zachowywał racjonalnie to nie wiem. odsyłam do niektórych wspomnień. Czasami myślę że z L. Wałęsą mógłby się posprzeczać o to kto jest Polakiem wszechczasów bo oboje byli szalenie skromni.

Jarema

To nie jest tak że to dziś historia jest upolityczniona bo zawsze tak była. Piękne proroctwo że oto historia się skończyła okazało się niewypałem. Pięknie by było jakby się tak wszyscy ,,poobnażali” i robili rachunek sumienia ale patrząc na zachowanie poszczególnych państw to oni się jeszcze ,,pookrywali i pozapinali”. Dobrze że przynajmniej próbujemy się porozumieć. I mam nadzieje że chociaż stanie się to co powinno- Polska i Izrael będą strażnikami pamięci i prawdy o holocauście.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Oj, byłoby pięknie, ale to nawet nie złudne nadzieje, ale zwykłe mrzonki, bo o „poobnażaniu” i rachunku sumienia wszystkich państw możemy pomarzyć…

   Jarema

   No i ,,niechcący” przyznała mi Pani rację:) Dziękuje i Pozdrawiam

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Trudno się nie zgodzić, chociaż myślę, że nie „niechcący”, ale pośredni :) Również pozdrawiam serdecznie.

filozof

polecam słuchać i czytać doktorów i profesorów historii a nie jakąś abiturientkę filozofii :) ekshumację w Jedwabnem zatrzymali bo prawda jest nie na rękę żydom. Bańka by pękła… Gdziekolwiek pojawili się żydzi to tam zawsze były problemy, że też byliśmy tacy mili za Kazika i wpuściliśmy tą swołocz do Polski. Chytre to i pazerne i pożytku żadnego… Napoleon wiedział co mówi.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Drogi komentatorze, Autorka jednak miała na tyle subtelności by napisać o sobie „absolwentka filozofii”, Pan już otwarcie nazwał się „filozofem”. Stawianie się wyżej musi mieć jakieś podstawy, a Pana dość nieobiektywny wpis, który wyraźnie pokazuje Pana niechęć do narodu żydowskiego raczej nie potwierdza słuszności tego wywyższenia.

JAR

Zestaw słów „Polacy mordowali” trąci odpowiedzialnością zbiorową, po co , dlaczego i z powodu jakiego?

Marta

Chętnie przeczytam na tym portalu artykuł, który mówi o tym, jak to podczas wojny Żydzi zabijali Żydów dla niemieckich nazistów. Mówi o tym wiersz…pewnego Żyda. Ponadto chętnie też poczytam na temat Żydów zabijających Polaków podczas wojny. Osobiście nie lubię, kiedy pisze się niewygodną prawdę lub „prawdę” o jednej nacji, ale inną traktuje, jak „święte krowy”, a tu takimi krowami są Żydzi, i udaje się, że tego problemu nie było. Na pewno znajdzie się na tym portalu pisarz, który podchwyci te tematy i napisze takie artykuły.
Co do historii, moja babcia mówiła, że wiele Polaków pomagało Żydom, ale kiedy ich na tym przyłapywano, to Niemcy palili i mordowali całe wioski w ramach kary za ten czyn. Artykuł o ratowaniu Żydów przez Polaków też chętnie przeczytam. I o ratowaniu Polaków przez Żydów – o ile tacy istnieli.

Marta

Żydzi nienawidzą Polaków. W ich interesie leży ich oczernianie, aby ich zdyskredytować na arenie międzynarodowej. Fakt: Żydzi twierdzą, że Polacy zabijali ich w Jedwabnem. Rozpoczyna się śledztwo. Zostają znalezione niemieckie pociski, co ewidentnie świadczy o tym, że Żydów w Jedwabnem zabijali nie Polacy, a Niemcy. Żydzi szybko każą przerwać śledztwo. Co z tego wynika? Że Żydzi i źródła żydowskie mówiące o zabijaniu Żydów przez Polaków są niewiarygodne. Ich nie obchodzi prawda – gdyby im na niej zależało, pozwoliliby dokończyć śledztwo. Ale po znalezieniu niemieckich pocisków już wiedzieli, że nie Polacy zabijali Żydów, a to już było dla nich niewygodne. Dlatego najlepiej uciąć tę sprawę w zarodku i pozwolić, by inne kraje myślały to, co Żydzi chcą, aby myślały. Brzydzi mnie taka polityka. Niegdyś uważałam, że wszyscy są równi i zasługują na równe traktowanie. Ale takie działania Żydów (i nie tylko ich) brzydzą mnie. Kłamstwa z nienawiści i chęci zniszczenia innego narodu, narodu, w którym jest najwięcej na świecie osób, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów i ich dzieci i zostało to udokumentowane i nagrodzone medalami. Jak widzę te podłe machinacje Żydów to zastanawiam się, czy ci Polacy dobrze zrobili. Nienawidzę takiej czarnej niewdzięczności i podłości. To plugawe. Wydaje mi się, że Żydzi uważają siebie za lepszych od innych, a innych za pomiot. Poznałam w UK trochę Żydów, w tym staruszków, którzy zapewne pamiętają czasy wojny, choć byli wtedy dziećmi. Kiedy dowiadywali się, że jestem Polką, trudno im było ukryć wyraz pogardy, który malował się na ich twarzach. Oni mają Polaków za nic.
Nie słyszałam też nigdy o fakcie, że naród Żydowski podziękował narodowi polskiemu za uratowanie około miliona Żydów z narażeniem własnego życia. Dla Żydów istnieje tylko ich interes. Wielcy tego świata podobnie się na ten temat wypowiadali.
Uprzedzając ewentualnych hejterów i różnych śmieszków: nie, nie pracuję na zmywaku w UK. Prowadzę tu firmę od paru lat.
Uprzedzając „wielce sprawiedliwych”, którzy chcą, aby Polska wzięła odpowiedzialność za Jedwabnem: nie jestem zwolennikiem zamiatania prawdy pod dywan nawet, jeśli jest niewygodna. Jestem w stanie przyjąć ją „na klatę”, jeśli istnieją twarde dowody. Ale mówię stanowczo NIE dla brania odpowiedzialności za zbrodnię, na którą nie ma dowodów, że mój naród ją popełnił. Przecież śledztwo zostało przerwane po znalezieniu niemieckich pocisków…nie polskich, bo ich tam nie było. Tak więc już na samym początku śledztwo to udowodniło, że zabijali Żydów Niemcy. Nie Polacy. Uważam za głupotę branie odpowiedzialności za cudzą zbrodnię i za podłość i niesprawiedliwość zmuszanie nas do jej brania. I każdy normalnie myślący człowiek stwierdzi to samo. Zmuszanie Polaków do przyznawania się do tej zbrodni po tym, jak znaleziono tam niemieckie pociski ma taki sam sens, jak zmuszanie do tego samego Filipińczyków. Żaden. Tak więc całe te machinacje uważam za propagandę nienawiści do narodu polskiego, który – jak każdy inny – kryształowy na pewno nie jest, ale tej zbrodni zdecydowanie nie popełnił. A opieranie artykułu na wymysłach Grossa nie jest poważnym dziennikarstwem. Ten pan jest znany z nienawiści do narodu polskiego. Stąd nikt poważny i uczciwy nie uzna go za wiarygodne źródło. Pewnie jest narzędziem w rękach szarych żydowskich eminencji.
Powtórzę jeszcze raz: moja babcia nie raz mi opowiadała, jak Polacy ratowali albo usiłowali ratować Żydów przed Niemcami. I jak palono za to nieraz wioski i mordowano ich ludność.. Ona i jej rodzina oraz znajomi była bezpośrednim lub pośrednim świadkiem tych zdarzeń (a było ich trochę). ŚWIADKIEM.

M

Niestety moje komentarze są nie publikowane. Może tym razem się uda: (komentarz skróciłam)

doradzam przeczytać wspomniany wcześniej artykuł przez jednego z komentatorów.
Otóż jest tam opis dwojga naocznych świadków zbrodni w Jedwabnem i z tych relacji jasno wynika, że „Gwałcili, mordowali, wyrywali złote zęby i rozbijali główki niemowląt” nie Polacy, a NIEMCY. Których pociski zresztą tam znaleziono.
Artykuł jest na stronie: http://www.wykop.pl/ramka/3307615/miesiecznik-wpis-dotarl-do-nowych-zeznan-swiadkow-z-jedwabnego-to-byli-niemcy/
SĄ TAM PODANE NAZWISKA POLAKÓW, z tamtego rejonu, KTÓRZY Z NARAŻENIEM ŻYCIA UKRYLI RATUJĄC W TEN SPOSÓB WYMIENIONE TEŻ Z NAZWISKA RODZINY ŻYDOWSKIE. Jedna z tych uratowanych osób co roku odwiedza Jedwabnem, aby spotkać się z rodziną, która uratowała go i jego rodzinę. POLECAM PRZECZYTAĆ KAŻDEJ OSOBIE, KTÓRA CHCE ZNAĆ PRAWDĘ O JEDWABNEM.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Pani Marto, oczywiście, że Pani nie straciła możliwości komentowanie i Pani komentarze nie są blokowane! Pierwsze były za długie i wpadły do naszego systemu jako „oczekujące na przegląd” (miały w Wordzie w sumie prawie 10 stron długości), a to mogło zaciąć kolejne, które nie były krótsze. Już jednak komentarz się pojawił, przepraszamy że z opóźnieniem i pozdrawiamy serdecznie :)

zwyczajny polak

ofiary które jedynie niewprawnie postrzelono/niby przez polaków/ to cytat wyjęty z tego tekstu i wszystko jest oczywiste -antypolski bełkot w rodzaju grosa

Filip B.

Za porządek prawny na terenie okupowanym, odpowiada okupant.
Przypisywanie mordów na polskich Żydach całemu narodowi polskiemu jest po prostu wstrętne.

Kot Behemot

Naziści i bolszewicy byli najeźdźcami i katami polskiego narodu. Nic dziwnego, że ludność polska ,po przepędzeniu czerwonej zarazy przez brunatną zarazę z zachodu, mściła się na Żydach, których ogromna ilość sympatyzowała z bolszewikami i brała udział w mordach dokonywanych przez bolszewików na Polakach. Byli zdrajcami na terenie Polski, a zdrajców podczas wojny zawsze likwiduje się na pokaz. Niemcy zabijali wrogów karabinami, bo je posiadali (Jedwabne), a rozbrojona ludność polska tym, co znalazła lub skonstruowała. Przykre jest to, że nie wszyscy Żydzi byli kanaliami, a spotkał ich okrutny los (zwłaszcza dzieci). Ale jeszcze gorsze jest to, że dziś jakiś pseudo historyk – Gross – wymyśla sobie teraz rewelacje, żeby fakty historyczne podkolorować antypolskimi bzdurami i w ten sposób swoimi kłamstwami bezcześci godność ofiar tych mordów ku chwale swojego portfela i takich samych podżegaczy, którzy spowodowali niegdyś ludobójstwa. Żyd przeciwko dobremu imieniu Żydów… Prawdy nie należy szukać w publikacjach podpieranych bredniami spod pióra Grossa – jego kłamstwa na temat Jedwabnego zostały już dawno zdemaskowane. Proszę szukać prawdy historycznej w wiarygodnych publikacjach. Już prawie nikt w Polsce nie goni dziś Żydów za ich udział w historycznych bolszewickich zbrodniach. Z jakiegoś dziwnego powodu wywleka się incydenty z udziałem Polaków wzbogacając je o brednie. Manipulacja.

borizm

Czyli jak Żydzi współpracują z Hitlerowcami i mordują masowo Polaków, to jest OK, podczas jak Polacy, czy raczej czerwona hołota zamorduje trochę Żydów w Polsce to wielka afera.
Jeśli faktycznie nawet jacyś Polacy zamordowali w Polsce Żydów, to raczej nie bez powodu – musieli to być Żydzi z SS, albo kolaborujący z Hitlerowcami, mordujący Polaków i nie ma tu znaczenia, że byli Żydami, czy Chrześcijanami – wyrok śmierci w takim przypadku należał się bez względu na wiarę.

Piotr

Kto powołuje się na pisaninę Grossa, ten sam się skutecznie kompromituje.
.
„Absolwentka filozofii” powołując się na socjologa-paszkwilanta pisze o jednym z najbardziej newralgicznych tematów.
Jak na portal o ambicjach popularyzowania historii nie spełniacie podstawowych kryteriów
To tak jakbym u golibrody zastał małpę z brzytwą. Dziękuję bardzo!

Antoni

Co szukac prawdy daleko, teraz podczas sztucznego spokoju odkand przed trzema laty wrocilem z USA przez pliskich i znajomych zostałem okradziony , panienka podstępem narobila mi wielkich strat , jest oszustka polsko jezyczna , do tego ma znajomości w sadzie , w mopsie i w sluzbie zdrowia i twierdzila ze oni grecy wygrywają zawsze podstępem , to by się zgadzalo teraz, włodarze miasta i Pani z sadu wojewódzkiego również mowia mi , po co wracałem do kraju, przy stu procentowych dowodach mojej prawdy umorzyli postepowanie , pisze to wszystko bezimiennie lecz zamierzam dochodzić prawdy mimo klod zucanych pod nogi przez szubrawców. Tak wiec zostawcie inne narodowości w spokoju , i popoczcie kim wy jesteście. Oczywiście pisze o tych moich pechowych kontaktach. Spodkalem również w urzędach i innych sytuacjach bardzo porzadnych ludzi , lecz zlo czasami jest mocniejsze. CDN

Anonim

Przykro że takie kłamstwa są rozpowszechniane, ale pamiętajcie, za wszystko przyjdzie zapłacić rachunek, nie wypierzecie mózgów wszystkim ludziom, wstyd i hańba !

Charlie

do dzisiaj wschodnia Polska nie przepada za żydami po tym jak zdradzili swoich sąsiadów po agresji sowieckiej 17 września 1939 r. Przeszło 100 tysięcy Polaków zostało zesłanych do czego w dużej mierze przyczynili się ówcześni polscy żydzi doskonale znający swoich polskich sąsiadów. Fuj.

Cyr4x

Polacy nie mordowali w Jedwabnem! Paszoł z taką propagandą babilońskie nasienie!

ort

Jeśli ktoś powinien się wstydzić, to ten, kto powiela takie brednie i mieni się Polakiem.

ALKI

Gross i inni to kłamcy, szkalownicy Polaków, jeżeli nawet były wypadki kryminalne jakiś bandytów to tylko na takich zdrajcach jak oni. Żydzi rabowali, mordowali Polaków, okradali i przejmowali majątki tych którzy walczyli w obronie Polski, bo sami tylko nieliczni szli do walki. Żydom było najlepiej jak Polska była pod zaborami, obłowili się na Polakach i biednych Żydach z których wyciągali ostatni grosz w podatkach, złodzieje.

Da

W ogole co to jest? Stek klamstw wyssanych z palca na szkode Polski.I taka kobieta, ktora pojecia nie ma o czym pisze,zostala filozofem po papieskiej uczelni?!?!

Anonim

Biedna osoba -absolwentka filozofii,szkoda czasu.
Naprawdę szkoda czasu aby cokolwiek komentować z tych IDIOTYZMÓW,powinna sięPani leczyć

Anonim

Żydki wpółpracowują z Niemcami w zakłamywaniu historii,aby z polaków zrobić katów,wybielając siebie i szantazujac swoim holokaustem!
To Żydzi,których polacy ratowali w gettcie,wstępowali do NKWD i katowali,mordowali polskich bohaterów,zołnierzy wyjlętych!!
ZYDZI CIĄGLE BOJĄ SIE ABY NIE DOSZŁO DO EKSHUMACJI W JADWABNEM,BO WYSZŁA BY PRAWDA I NIE MOGLIBY SZANTAŻOWAĆ POLSKIEJ TARGOWICY I LEMINGÓW !!

Odhorek

Tak… bo Polacy to taki dobry naród, który tylko krzywd doznał a wszyscy wokół kłamią. Wszyscy zawsze winni tylko nie Polacy. Jestem Palakiem, ale jak słucham tego wybielania rodaków z czasów wojny to aż się niedobrze robi. Polacy mordowali i gwałcili tak samo jak cała reszta. Moją ciotke (siostre dziadka) zgwałcili i pobili w czasie wojny właśnie Polacy. Cudem przeżyła. Banda Polaków, „zakolegowała się” z Ruskimi i gwałcili, mordowali Żydów, Niemcówn i nawet Polaków. Było im bez róźnicy. Myślicie wszyscy, że Polacy tacy bez skazy byli? Mieliśmy i mamy w kraju zarówno skur…w jak i bohaterów. Z resztą, życie mojej ciotce uratował Niemiec, który na Hitlera przeklinał do końca swoich dni. W każdym narodzie są bydlaki. Ja z opowieści ludzi, którzy pamiętali tamte czasy bardzo mało słyszałem dobrego o Polskich żołnierzach. Chociaż najpodlejsi wojskowi to byli Ruscy, jeśli już chcecie uogólniać, to coniektórzy rodacy wcale nie ustępowali im w okrucieństwie. Pseudo historyczne książi to sobie możecie wsadzić… Wielu ludzi pamięta/ pamiętało jak naprawdę było. Wielu historii człowiek wysłuchał. KAŻDY naród ma na swoim koncie zbrodnie, których powinien się wstydzić. KAŻDY.

Anonim

ahahhahahahahha, autor to absolutnie skończona prymitywna kanalia !!, jak można powoływać się na antypolską ś. winię, której pochodzenie nie do końca jest żydowskie, jak można cytować pro żydowskie b. ydle antypolskie którego NIKT w świecie nauki nie uznaje i nie traktuje poważnie !!! gross przecież to nieuk, kanalia i kłamca !!. Gdyby był uczciwy i znalazł (choć nigdy nie szukał) dowody na jakieś mordy napisałby nie tylko o czerwcu i lipcu 1941r. przemilczając okres od 17.09.1939 do czerwca 21.06.1941r i napisałby Polacy byli mordowani i okradani przez policję żydowską, która po napaści sowietów na Polskę, była utworzona z ochotników żydowskich, którzy robili wszystko, aby wymordować albo zesłać na Sybir Polską inteligencję. Wszyscy księża, nauczyciele, żołnierze którzy po przegranej kampanii wrześniowej chowali się na wioskach, wszystkich ich wyszukiwali żydowscy sąsiedzi w wielu przypadkach już wtedy członkowie NKWD i policji żydowskiej. Gross nie napisał o tym bo to niewygodny fakt, że akurat od czerwca 1941 roku raptem zaczęto mordować żydów. Nie napisał, że były to sporadyczne akty zemsty za mordy Polaków przez żydów, które trwały dwa lata od 17.09.1939r do 21.06.1941r.

  tomasz

  Jesli osoba rabujaca getto zostawala po wojnie dyrektorem szkoly…Dochodzilo do pogromow w 1941 niema co zaprzeczac. Dodatkowo ofariami byly najczesciej niewinne osoby bo Zydzi komunisci jak tylko dali rade to uciekli. Mordowanie Chasydow-zaden chasyd nie popieral komunizmu bo to byl dla nich diabelski system…

Adam Sopot

zauważyliście, że wszystkie wpisy zaczynają się od czerwca 1941r. wiecie dlaczego, bo od 17.09.1939r po napaści sowietów na Polskę żydzi przez dwa lata mordowali Polaków, kradli ich majątki i wydawali ich w ręce ruskich, a żydzi rosyjscy wysyłali Polaków na Sybir. Prawie 2 miliony Polaków zostało zesłanych i około 500 tysięcy zamordowanych przez żydów. O tym gross nie napisał, że w kilku przypadkach napaści na żydów była to czysta zemsta matki, ojca brata na żydach którzy przez dwa lata mordowali i okradali Polaków !!!

Yup

Widac po komentarzach jak na dloni, ze pogromy na niewinnej ludnosci urzadzone przez polakow to nie bajki. W Polsce wystarczylo byc innej wiary, zeby zobaczyc prawdziwe oblicze polakow, szczegolnie na wsiach. Moj ojciec w latach 70/80 byl bity, kopany po glowie, za inna wiare. W innym miejscu, inna wies, obecna sasiadka opowiadala jak ludzie na nia pluli, bo nie byla katoliczka. Winni za zachowanie prostych ludzi byli tez ksieza.

Lolekniebolek

Całe te tak zwane pogromy były „ zapłata pięknym za nadobne „ ocalałych Polaków na terenach okupowanych przez Sowietów po 1939 roku, gdzie żydowskie społeczeństwo bardzo blisko współpracowało z NKWD i dzięki ich donosom setki tysięcy Polaków zostało wysłanych na Syberie albo po prostu zabitych .
Ja bym zrobił dokładnie to samo jeżeli straciłbym swoich bliskich dzięki żydowskim donosom .

dziadek

Ludzie ludziom zgotowali ten los. Krew za krew. W czasie wojny Polacy mordowali Polaków, Żydów, Niemców. A Żydzi mordowali Żydów, Polaków. Wojna wyzwala najdziksze żądze, oraz chęć przetrwania. Te komentarze to taki ping-pong. Pamiętać i nigdy nie zapomnieć, jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Choć współczesne wojny przeczą, że cokolwiek się zmieniło. Jako przykład była Jugosławia, Irak, Syria itd.

Mirosława Jakubowska

W latach 75-80 uczęszczałam do Szkoły Muzycznej w Kutnie.wśród naszych uczniów wyróżniał się jeden uczeń – Andrzej Henclewski zam. w gminie Skulsk woj. obecnie wielkopolskie. A wyróżniał się nie zdolnościami a tym, że wyglądał jak model z Pewexu. I lubił się chwalić ZŁOTYMI MONETAMI, które dostawał od rodziców. Skąd chłop spod Skulska posiadał ZŁOTE MONETY, które dawał synowi??? Ta myśl od zawsze daje mi spokoju, bo kojarzy mi się z Zydami.Ojciec Andrzeja Henclewskiego już nie żyje i tajemnicę zabrał do grobu. Zawsze dziwiło mnie ludzie, którzy przed wojną byli biedni nagle po wojnie stali się osobami bardzo zamożnymi. Jestem polką w 100 procentach ale bardzo wstyd mi za polaków. No, niby tacy katolicy. Jak mogą spokojnie umierać. Nie rozumiem!!! Oj Oj.

  Czytacz

  Pani Mirosławo, z całym szacunkiem, ale Pani wypowiedź bazuje na uprzedzeniach i domysłach! Nie wie Pani jakie były źródła zamożności czy bogactwa wspomnianych przez Panią ludzi, a zakłada Pani, że pochodziły z cyt. „Żydami”. Zastosowane przez Panią uogólnienie jest niesłuszne i być może krzywdzące dla tych ludzi. Całkowie już rozbawiło mnie przyznawanie sobie przez Panią prawa do oceny Polaków i katolików i ich sumień. Reasumując uogólnienie i domniemanie to słabe metody przekonywania innych.

Anonim

Polacy zabili, ale niech Żydzi też uderzą się w piersi
Agnieszka Domanowska
20 kwietnia 2015 | 08:25
Przy rynku był dom Surowskich. Wyszła pani Surowska i zabrała od Niemca pejcz. I tak lała tych Żydów. To za ojca, to za matkę, to za brata. Dostała szału, ale miała za co
Alina Gawel ma dokładnie 90 lat. Była 15-letnią dziewczynką, kiedy doszło do mordu Żydów w lesie w okolicach Rajgrodu. Stała w oknie, kiedy kilkudziesięciu mężczyzn Polacy w towarzystwie Niemców przygnali na rynek w centrum miasteczka. Sama skontaktowała się z „Wyborczą” po publikacji, która ukazała się niespełna miesiąc temu.

– Ja muszę to opowiedzieć. Nie wszystko, co zostało napisane jest prawdą. Ja kilkadziesiąt lat czekałam na to, aby komuś to opowiedzieć – mówiła, kiedy pierwszy raz do nas zadzwoniła.

Przyjęła nas w swoim domu w Rajgrodzie. Nad samym jeziorem, niedaleko kościoła. Mimo wieku i licznych chorób jest cały czas sprawna. Uśmiecha się, żartuje i częstuje domową szarlotką.

Rozmowa z Aliną Gawel

Agnieszka Domanowska: Jak przed wojną układały się stosunki polsko-żydowskie w Rajgrodzie?

Alina Gawel: Przed wojną nie było żadnego problemu. Żydzi mieszkali obok nas, żyli obok nas, z niektórymi przyjaźniliśmy się bardziej, z innymi mniej. Mój ojciec miał ogród. Tam była kuźnia i prowadził ją Żyd. Było wśród nich kilku bogatych i naprawdę dobrze usytuowanych takich jak Schapiro, Cukerbraum. Miałam kilka koleżanek Żydówek. Chodziłam z nimi do szkoły i nie było żadnego problemu Żyd – Polak. Nie było, naprawdę. Po wojnie dostaliśmy list ze Szwecji. Napisała go jedna z Żydówek. Nie pamiętam, jak się nazywała, pod listem podpisała się Jadwiga. Zmieniła imię. Ale ten list świadczy o tym, że myśmy z tymi Żydami naprawdę w zgodzie żyli.

A jak wybuchła wojna?

– Jak wojna wybuchła przyszli Niemcy. Przyjechali i pojechali. Weszli Sowieci. To był 1939 rok. Przyszli w październiku. I Żydzi wtedy zaczęli rządzić. Wszystko wzięli w swoje ręce. Współpracowali z Sowietami, zsyłali na Rosję. O tu, obok naszego domu stała taka drewniana chałupa. Pamiętam taki dzień. Była szarówka, jak usłyszeliśmy: „Ludzie ratunku!”. Ojciec zerwał się. Zaszedł do sąsiadów. A tam już Żydzi ładowali ich na samochód. Kierunek Rosja. My wszyscy na nogi i kto co miał, jakąś słoninę, mąkę, chleb to wszystko wrzucaliśmy na ten samochód. Był u nas ksiądz Radwański. To on budował plebanię i szkołę. Niemcy przyszli i zabrali go do Ełku, ale na krótko. Wrócił. Niemcy powiedzieli do niego, że jak przyjdą Sowieci, to cię wykończą, my nie musimy. I tak się stało. Sowieci go aresztowali. Trafił do Mińska do więzienia. A jego matkę wyrzucili z plebanii i mieszkała tutaj obok nas. Miała wtedy z 80 lat. Ona była dla mnie takim wzorem. Ja powiedziałam, że jak będę stara, to będę jak pani Radwańska układać pasjansa i papierosy palić i kawę pić. Jak ją na ten samochód wsadzali, jak przyszło do wywózki, to Sowietów było może czterech, reszta to byli Żydzi. Ja do dziś słyszę ten głos pani Radwańskiej: „Precz Żydzie. Ja sama”, a on ją jeszcze popychał. To był ostatni transport do Rosji. Pani Radwańska miała gospodynię. Olesia się nazywała. Po tym jak zabrali panią zaszłam do niej na podwórko, a ona kury zapędza do kurnika i pakuje toboły. Pytam: „A gdzie Olesia idzie?”, a ona: „Idę za swoją panią”. Poszła pieszo do Grajewa i w ostatniej chwili ją wepchnęli do tego wagonu. Pojechała ze swoją panią. W Rosji ją dochowała.

Jak wtedy traktowaliście Żydów?

– Był taki moment, że przez dwa tygodnie nie było Niemców i nie było Sowietów. A był tutaj taki Żyd Kmiciński. Przez niego dużo ludzi siedziało w więzieniu w Grodnie. Wszyscy się bali, że będzie wskazywał i wydawał ludzi. Wtedy tego Kmicińskiego osądzili. Ludzie na karę śmierci go skazali. Przywieźli go tutaj do kościoła o godzinie 10 wieczorem. Księdza do spowiedzi zawołali i powiesili na drodze, na obrzeżach Rajgrodu i pochowali. Ale w tym czasie innych Żydów nikt nie ruszył. Nikt. Do nas przychodzili Żydzi do domu, bardzo często swój towar przynosili. Mieszkała z nami moja babcia. Przyszedł raz Żyd z towarem, a ona mówi do niego: „Boże mój Boże, jak my teraz będziemy żyli. A on na to: „Oj pani Gołębiewska, przy nas jakoś będzieta żyć”.

Taki Żyd Icek mówił do mego ojca: „Pan Bóg dał nam bryczkę i my na tej bryczce będziemy jechać”. A mój ojciec mówił: „Ty się Icek tak nie ciesz, bo jeszcze jest Hitler”. Mój ojciec pomagał Żydom. Woził ich na pole, później do getta woził jedzenie. Żydówka przychodziła do nas do domu i gotowała. Taką dobrą rybę gotowała. Wtedy nauczyłam się robić ryby po żydowsku. Traktowaliśmy ich normalnie, tak jak ludzi. Nikt im złego słowa nie powiedział.

Co się wydarzyło w czerwcu 1941 roku?

– Było ciepło. Żydów zaczęto zganiać na rynek. To prawda, że robili to Polacy. Niemców było dwóch. A ja w tym czasie byłam w domu u takiej zaprzyjaźnionej rodziny. Stałam w oknie, wszystko widziałam na własne oczy. Oni tych Żydów, a było ich może z dwudziestu, może trzydziestu, sami mężczyźni, ganiali na około parku. Tam rosły takie młode drzewka, ale nie pamiętam, jaki to był gatunek. Takie gibkie. Niemiec naginał drzewko i kazał każdemu Żydowi na nie skakać. Jak Żyd skakał, to on puszczał to drzewko i Żyd leciał do góry. Polacy na rynku ich nie bili. Ale przy rynku był dom Surowskich. Jak ci Żydzi biegali wokół rynku, wyszła pani Surowska i zabrała od Niemca pejcz. I tak ich niemiłosiernie lała. To za ojca, to za matkę, to za brata. Szału dostała.

Dlaczego?

– Bo Żydzi katowali jej rodzinę. Pod przysięgą mogę powiedzieć jak to było. Niedziela rano. Widzę, że z miasta leci brat tej Surowskiej. Biegł w stronę domu. Za chwilę jechało trzech, czy czterech kozaków na koniach. I masa Żydów biegła za nimi. Oni szukali tego brata Surowskiej. Znaleźli rodziców tego chłopaka i chcieli się dowiedzieć, gdzie on jest. Rodzice szli w zaparte i nie powiedzieli. Wtedy ci Żydzi ich normalnie krzyżowali, drutowali, bili, naftę do nosa wlewali, do ust, żeby tylko powiedzieli, gdzie ten chłopak jest. Nie powiedzieli. No to ci bagnetami w stodole szukali. Wbijali je na oślep w siano. Znaleźli. Wyciągnęli bagnet we krwi. Przywieźli go do szpitala, który był na plebanii i zabrali do Mińska do więzienia. Wtedy na tym rynku tej Surowskiej nerwy puściły, dostała szału i biła. Długo biła. Ona była z porządnej dobrej rodziny i to był jej jedyny wyskok. Ona miała za co ich pobić.
Lejb Lewentin, Żyd pochodzący z Rajgrodu, któremu udało się przeżyć, w roku 1947 zeznał, że wszystkich Żydów rozebrali i zostawili w bieliźnie, a dwudziestosiedmioletniej córce Finklesztejna dano czerwoną chorągiew i wszyscy zebrani, ustawieni czwórkami, musieli maszerować przez całe miasto i śpiewać różne piosenki. Ubrania Żydów rzucano Polakom, a oni je łapali.

– Nie byli porozbierani, to nieprawda. Tylko jedna kobieta buty Żydowi zdjęła z nóg. Jedna. Ja to widziałam i do końca życia jej dzień dobry nie powiedziałam. Ona potem chorągiew w kościele nosiła i nieraz chciałam księdzu powiedzieć, żeby ją z tej procesji wyrzucił. A ci Polacy, co byli na rynku, to też nie byli z dobrych domów. Wiadomo. W każdym społeczeństwie są i dobrzy, i źli. Porządni mieszkańcy Rajgrodu na ten rynek nie poszli. I u nas były szumowiny i u Żydów też. Ale oni też powinni się w piersi uderzyć. Bardzo dużo złego zrobili. We mnie się wszystko gotuje, jak wracam do tamtych czasów. Dlaczego nikt Żydów nie osądzi za te zbrodnie. Dlaczego? Tak samo na pewno było i w Jedwabnem, i w Szczuczynie. Oni myśleli, że oni doszli do władzy, że jak Ruscy przyszli, to im będzie wszystko wolno.

Ale nie wszyscy przecież byli źli?

– A pewnie. Powiem więcej. Byli też tacy, dzięki którym na przykład wielu nie pojechało do Rosji. Kiedyś przyszedł ojciec do domu i mówi do mnie: Biegnij do Sienkiewiczów, bo dzisiaj będą ich aresztować. Jeden Żyd mu tak powiedział: „Panie Gołębiewski. Sienkiewicze nie powinni być dzisiaj w domu. Nie powinni”.

A co się działo w lesie?

– Nie wiem. Nie chcę mówić. Bo ja tam nie byłam. Nie wiem, kto ich zabił, jak zabił. Ja tego nie wiedziałam, ale różnie ludzie mówili. Jedni, że zostali rozstrzelani, inni, że szpadlami zabici. Ja tego do dzisiaj nie wiem.

Jedni mówią, że Żydów z Rajgrodu zaprowadzono do magla i tam doszło do zbiorowego mordu. Tak drastycznego, że krew wylewała się przez drzwi na ulicę…

– To nie prawda. Nie było żadnego magla i nic takiego się tutaj nie wydarzyło.

Zbyszek

Meine boże, szekiel podrożał…. Skąd by tu wziąć kolejne piniędze. Niemcy się już sowicie opłaciły. Już wiem….podgrzejemy atmosferę wg goebelsowskiej zasady „kłamcie, kłamcie, a zawsze coś z tego zostanie”, potem leciutki nacisk na Kongres amerykański, a jakże…i niech bijąc się w piersi zwracają odbudowane po II wojnie ze zgliszcz nieruchomości.
Powyższy artykuł pasowałby jak ulał.

Wojt

POLACY czytamy książkę „Powrót do Jedwabnego” Premiera 25 listopada 2019.
Książka zakazana przez Gminę Żydowską …
Poniżej fakt pomijany w mediach i książkach Tomasza Grossa…
Tego mordu na żydach w Jedwabnem dokonało gestapo i Einsatzkomando SS pod dowództwem hauptsturmführera Hermanna Schapera. Udowodnili to sami Niemcy po wojnie, a winowajców ukarały więzieniem niemieckie sądy, co się przemilcza. Dodatkowo potwierdza ta wstępna ekshumacja, bo odkryto łuski poniemieckich pocisków. A skąd u Polaków broń? Za każdą znaleziona u nich na miejscu ich rozstrzeliwano. Tak samo Niemcy palili ludność wszędzie w okolicach Jedwabnego (Wizna, Wąsosz, Radziłów, Jedwabne, Łomża, Tykocin, Rutki, Piątnica, i inne).

Wojt

POLACY czytamy książkę „Powrót do Jedwabnego” Premiera 25 listopada 2019.
Książka zakazana przez Gminę Żydowską …
Książka przemilczana w mediach głównego nurtu, w największych telewizjach TVP i TVN, Polsat …
Historia, którą pokazujemy, odsłania opatrzone klauzulą tajności fakty dotyczące relacji polsko – żydo_wskich, sięgające do mrocznego świata wielkiej polityki i międzynarodowej finansjery. To historia niezwykła i niepokojąca, demaskująca kulisy prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Holo_kaust długofalowej mistyfikacji zmierzającej do wyłudzenia wielomiliardowych roszczeń – i nie tylko. Niewielu wierzy, że ta historia może skończyć się dobrze. Starannie zweryfikowany, a zarazem wyglądający, jak thriller polityczny, zapis wielkiej gry, mechanizmów manipulacji i kłamstw, dla których fundamentem stała się zbrodnia w Jedwabnem, a paliwem Justice Uncompensated Survivors Today – ustawa 447 (spłata przez Polskę roszczeń w wysokości nawet BILIONA ZŁOTYCH !!!). W tej rozgrywce nie chodzi o następne kadencje – ale następne pokolenia.
STOP z kłamstwami Tomasza Grossa, pierwsza bajeczka Grossa 1600 zgładzonych w Jedwabne, o reszcie poczytajcie a jest co czytać …

jukatano

Największym zbrodniarzem ludzkości był niewątpliwie szyd Stefan Bandera, którego to tak czczą teraz Ukraińcy i Napoleon Bonaparte który ostatecznie został przegranym, i uwięzionym i który zaistniał w hymnie Polskim jako to przykład z którego mamy brać w drodze do zwycięstwa zamiast jako przykład brać naszego polskiego króla Jana lll Sobieskiego oraz szyd Beria!!!! To ruskie ale pochodzenia szydowskiego stoją za najokrutniejszymi zbrodniami na ziemii, to oni byli w NKWD i UB i mordowali polaków w Katyniu aby obsadzić później szydami najważniejsze stanowiska w powojennej Polsce, przez co później Gomułka wydalił ich z kraju a reszta tej hołoty pozmieniała nazwiska na polskobrzmiące i do dziś okupują sejm z którego już zrobili dawno kneset i media oraz teatry i muzea… Wniosek z tego taki, że za najokrutniejszymi zbrodniami stał zawsze szyd!!! Szydzi teraz kłamna i oszukują historię a firma holokaust blokuje ekshumację w Jedwabnem aby prawda że to niemieccy szydzi wymordowali tam swoich nie ujżała światła dziennego!!!

Gosia Maksymiuk (@GosiaMaksymiuk)

Wstydzić powinien sie autor tego artykułu. Wbrew narracji o Polakach Żydożercach, prawda jest taka, że m.in. za Jedwabne skazano Hermanna Schapera

kacu1980

Ty kłamliwa babo. Napisz lepiej o szlomo morelu i innnych żydelcach mordujących Polaków!!!

Anonim

To żydzi opłacili ludobójstwo na Polakach na Kresach – to oni stali na czele band upaińskich i odznaczali się największym bestialstwem – dlatego dalej kłamią i odwracają historię – podłość żydowska nie ma granic

mirosław

piotr34 brawo w końcu ktoś prawdę napisał, czego media boją się mówić o żydach.

  weresilo

  Media proszę pana boją się mówić o PRAWDZIWEJ HISTORII, za to z lubością delektują się historią w wersji wygodnej jaką PRZEDSIĘBIORSTWO HOLOKAUST promuje od wielu lat. Panu również przydałaby się lekcja historii , nie tylko autorce tego artykułu.

Anonim

podłość żydowska nie ma granic

gfgghghgh

polacy zabili wydali okolo 200 000 Zydow w czasie wojny.

weresilo

To prawda, że Polska ma powód do wstydu jednak nie z powodu opisanego przez autorkę artykułu. Powodem jest fakt, że Uniwersytet patrona Świętego Patrioty w Krakowie wykształcił tak bardzo antypatriotyczną absolwentkę !
Pani Danielo Wołos apeluję, proszę najpierw nauczyć się historii naszej ojczyzny, Polski która jako JEDYNY kraj zachowała godność patriotycznych idei, jako jedyny kraj walczyła od początku do samego końca o wolność i niepodległość swojej ojczyzny. Zdradzona przez Anglię, osamotniona przez WSZYSTKICH sąsiadów , napadnięta ze wszystkich stron …. od zachodu i północy przez Niemców, od wschodu przez ZSRR, od południa przez Czechy … kolaborowana od środka przez Żydów, którzy nigdy nawet nie próbowali się zasymilować z narodem polskim (zamykających się przed gojami w gettach) , który jako jedyny kraj przyjął ich na swoje ziemie dając im schronienie.
To Polacy Pani Danielo, którym za podanie Żydowi szklanki wody groziła śmierć , polski Kościół i tym samym wiele klasztorów, wiele polskich organizacji m.in Żegota przy Delegaturze Rządu RP na kraj, a było ich tysiące, pomagali tym właśnie Żydom przeżyć, ukrywając, karmiąc, fałszując nawet dokumenty metryk urodzenia, wspomagając finansowo, medycznie etc …
TYSIĄCE POLAKÓW oddało również życie ratując żydowskie.
Po wojnie wielu z nich już o tym nie pamięta, na szczęście nie wszyscy … pan Gross autorytetem tej wiedzy nie jest i Pani tak wykształcona za POLSKIE PIENIĄDZE powinna o tym wiedzieć. Powinna również znać historię okupacji sowieckiej w powojennej Polsce i fakt fałszowania dokumentacji historycznych ich przyczyn i sposobów.
Jak pokazuje historia Polski , nasz kraj jako jedyny na świecie zasługuje najmniej na miano antysemityciego i o tym również winna Pani wiedzieć. Wstyd mi również, że takich jak jak Pani jest więcej, i tych, którzy za aprobatą polskich władz…. takich Grossów czy Kieresów… nadal nie wyrzucą poza nawias publicznego życia.
Za to, mi jako Polakowi jest wstyd.

Andrzej Lorenc

Dużo kłamstw na zamówienie. Wiadomo, że chodzi o 300 mld $.
Cytuję: „dr Andrzej Żbikowski pisze: „W bogatych materiałach wspomnieniowych w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego natrafiłem na bardzo niewiele informacji o krwawych pogromach poza terenami zamieszkanymi przez Ukraińców. Pogrom litewski w Kownie jest znany z literatury, rezygnuję więc z jego relacjonowania. O pogromie w Radziwiłowie koło Grajewa oraz o krwawych zajściach w sąsiednim Wąsoszu i Jedwabnem informuje jedynie relacja Menachema Finkielsztejna. Składał ją przed urzędnikami Komitetu Żydowskiego w Białymstoku w 1945 r. kilkakrotnie. Zapis wywiadu jest dosyć zniekształconym tłumaczeniem z języka jidisz. Całość zeznań Finkielsztejna jest wyraźnym doniesieniem na kilku czy też kilkunastu Polaków z Radziłowa, pomagających Niemcom w poszukiwaniu miejscowych komunistów i komsomolców. Osoby te zostały podobno przez Niemców uzbrojone i przez trzy dni terroryzowały całe miasteczko. Wiele danych przytoczonych przez autora relacji, przede wszystkim liczba ofiar pogromu (1.500 osób), budzi spore wątpliwości. Informacje dotyczące Jedwabnego są równie mało dokładne”. ”
Tekst z artykułu dr. Cyry pt. „Znowu sąsiedzi…”

Anonim

No i proszę co mamy podane w źródłach: Gross oraz Tryczyk. Przecież zarówno jeden, jak i drugi nie jest historykiem, a ich „twórczości” nie należy brać na poważnie, chociażby ze względu na przekłamania i brak warsztatu metodologicznego, ale jak widzę mimo to stanowi ona bez problemu podstawę do felietonu na ciekawostkach.

Tracy Watt

PROSZĘ CZYTAĆ MÓJ ŚWIADECTWO:
Jestem Tracy Watt ze Stanów Zjednoczonych. Tak się cieszę, że mój mąż wrócił, po tym, jak zostawił mnie dla innej kobiety. Mój mąż miał romans z inną damą i tak bardzo kocham mojego męża, ale zdradzał mnie ze swoim współpracownikiem, a ona używa czarów do mojego męża, aby go nienawidził, a to było tak krytyczne, że płakałem cały dzień i noc, aby Bóg przysłał mi pomocnika, aby przyprowadził mojego męża! Byłem naprawdę zdenerwowany i potrzebowałem pomocy, więc szukałem pomocy online i natknąłem się na prawdziwą historię życia zasugerowaną przez inną kobietę, że dr Ogundele może pomóc odzyskać męża. Więc czułem, że powinienem spróbować. Skontaktowałem się z nim, a on powiedział mi, co mam robić, i zrobiłem to, 24 godziny później mój mąż zadzwonił do mnie i powiedział, że bardzo za mną tęskni, o mój Boże! Byłem bardzo szczęśliwy, a dziś znów jestem szczęśliwy z moim mężczyzną i żyjemy z radością i zgodziłem się z dr Ogundele, że po udzieleniu mi pomocy obiecałem, że podzielę się moim świadectwem, aby ludzie dowiedzieli się o nim więcej. Jeśli potrzebujesz pomocy, radzę skontaktować się z nim za pomocą jego WhatsApp: //+27638836445// E-mail: //ogundeletempleofsolution@gmail.com//

Attylla Flagellum Dei

Sami się proszą, a ich hipokryzja nie zna granic. Od ponad 200 lat sieją zgniliznę w cywilizacji europejskiej doprowadzając ją do upadku. Dziś w ramach dupokracji pod sztandarami gender, LGBTQIA czy tęczy doprowadzili do upadku tradycyjnych wartości kulturowych w Europie .

tess

Proszę mi nie wmawiać,że mam się czegoś wstydzić.Nic zlego nikomu nie zrobiłam,a raczej ludzi ratowałam.Żydzi każą nam,jako wlaściciele niemal wszystkich mediów, patrzeć na nich nie przez prytzmat zła,jakie wyrządzili wielu narodom,ale ostatniej wojny i swój holokaust.Tymczasem zginęły miliony Polaków,Rosjan,Niemców(szary Niemiec wojny nie wywołał),wcześniej Indian,Wietnamczykòw,Koreańczykòw,Japończyków,,itd..Masa ludzi gineęa w okrutnej historii.Żydzi zakłamują historię i stawiają się w podręcznikach szkolnych na równi z wielkimi narodami tworzącymi cywilizację,pomniejszając tym dokonania Sumeròw,Mezopotamii,Babilonii,Asyrii,Chin,Indii,Egiptu,Rzymu Grecji,Macedonii,Serbii(Tesla) i wielu innych.Einsteinowi,któremu podniesiino ocenę dyplomową,żona Serbka,z którą się rozwiódł i tym samym przestał pisać prace naukowe,napisala mu pracę noblowską ,a słynny wzór opublikowany w 1905 r.należał w 1903 r.do pewnego Wlocha-producenta(informacje z przekazu syna Einsteina).Żyjemy po prostu w zakłamaniu.Ile światyń wybudowali inni?A tu tylko mówi się o świątyni Salomona.Dekalog,to jakby „korekta”wcześniejszych kodeksòw.Jerozolimę budowali też Rzymianie,zostala ona wiele razy zniszczona,a z nią świątyna Salomona..Jerozolima jest miastem kilku religii i nie powinna byc zawłaszczona.

tess

Każdy człowiek umiera sam,ze swoim cierpieniem,bez swiadomości statystyki.Umiera jego cały świat.I tu jesteśmy równi w tej samotności i zmaganiu z niewiadomym.Śmierć pod względem winy ,a raczej chwały i odwagi oraz cierpienia nie jest jednakowa.Na Wolyniu ludzie prosili o kulę,otrucie tym bardziej.Ginęli w takim okrucieństwie(kodes mordow ,ponad 300 sposobów śmierci),że wyobrażnia ludzka nie ogarnia bestialstwa i nie dotyka procenta cierpienia(szczególnie dzieci niepłaczących z bólu,konających na sztachetach;żaden film nie jest w stanie podobnych cierpień opisać).Nie umniejsza ten opis innym,o których nie piszę.

Realista

historia wg. kiepskich, artykuł napisał jełop, ignorant, nieuk , za żydowskie tzw. srebrniki, brak poszanowania prawdy historycznej aż kipi, no cóż w bibliografii widzimy niejakiego „arcymistrza” i „badacza historii” grossa co wszystko wyjaśnia. Ilu Polaków uratowali żydzi pod okupacją sowiecką ?????

TheOrrra

Takie brednie to moźe tumany z yadvaszem kupują i sprzedają dalej.Wstydzić powinniśmy się za zaraze którą przyjeliśmy z otwartymi ramionami w XV i XVI wieku.

Albert

Żydowska propaganda. Kłamstwo i tyle

Niestety

Bardzo żałuję że to wszystko nieprawda bo pejsaci powinni zostać zgładzeni co do jednego ! Plandemia-koronaświrusa to też ich dzieło!

Kasiołek

Żydostwo przyznajcie się co zrobiliście z Polakami. Zawsze płaciliście czarną niewdzięcznością za to, że was przyjęliśmy 700 lat temu. Z kwiatami witaliście naszych zaborców w XVIII w., w dwudziestoleciu międzywojennym zażądaliście bezczelnie autonomii a w 1939 we wrześniu zwąchaliście się z Niemcami i byliście ich tłumaczami, potem z Ruskimi i od razu donosiliście im, kto walczył w 1920r. w wojnie bolszewickiej. Żyd Beria był głównym architektem Katynia, jak i wielu wyższą ranga żydowskich dowódców pilnujących Rosjan czy ludobójstwo idzie sprawnie. Po wojnie jako UB mordowaliście resztki polskiej elity, żeby zająć jej miejsce. Po 1989 rozsprzedaliście i zniszczyliście polska gospodarkę a teraz ustawą 447 robicie gigantyczny skok na polskie pieniądze. Obleźliście wysokie urzędy w polityce, kulturze, sądownictwie i nauce oraz o zgrozo w Kościele i rozsadzacie wszystko od środka. Gardzicie nami, za to, że wam pomogliśmy i cały czas wprowadzacie pedagogikę wstydu. Zapomnieliście, że jest jeszcze Bóg na niebie i czeka was za to, że niszczycie narody tego świata, sroga kara. Bóg prawdziwy a nie wasz bóg talmudu (szatan), tej najplugawszej i najbardziej rasistowskiej księgi świata. Opamiętajcie się, bo kara na was się zbliża. Narody takie jak Francja czy Niemcy już się budzą z koszernego ogłupienia.

Krzysziu

Batalion złożony z koła gospodyń wiejskich zaatakował znienacka pokojowo żyjących Żydów. Wezwany na pomoc batalion niemieckiech czołgów skrył się w stodole, gdzie został obrzucony krowimi plackami i podpalony ręcznymi miotaczami płomieni. Gospodynie zrównały z ziemią stodołę, zginęło 300 Niemców i pięć tysięcy niewinnych Żydów.

ventus

co za bezecenstwa juz niedlugo prawda wyjdzie na jaw

Luk

NA MILOSC BOSKA JAK MOZNA „TAK” KLAMAC??
============================================

Luk

Polaku wygooglaj sobie sam bo tutaj linki usuwaja:
„IZRAELSKA GAZETA DONOSI JAK 7YDZI MORDOWALI POLAKOW”

Luk

Wygoogluj:
„MORD POLSKICH DZIECI W LODZKIM GETCIE Aleksander Szumanski”
==========================================================> TYLKO W TEJ KSIAZCE JEST O TYM PRAWDA!
Dzieci do Lodzkiego Getta byly przywozone z Auschwitz i gdy sie zporientowaly gdzie sie znalazly, to byl szloch, ze chca wracac!NIECH JUZ TO DA WAM DO MYSLENNIE POLACY! ! ! ! ! DZIECI W WIEKU OD 2 LAT DO 16 KTORE Z 20 000 TYS PRZEZYLO TYLKO 900!
Za najmniejsze przewonienie, jak np. „NIE WYKONANIE NORMY W PRACY, KRORA DLA NICH BYLA NIE DO WYKONANIA” . 150 BATOW NA 3 RYTACH, ZEBY WYCIERPIALY DO KONCA I NIE UMARLY WCZESNIEJ..???…
============================================> ZA ZROBIENIE SIUSIU W MAJTKI BLOK NR.8
ktorego zadne dziecko nie przezylo!Drzwi wylamane i okna bez szyb, przy temp.-27/30 °C dzieci spaly bez zadnego okrycia, ktorym pupcie przymarzaly do desek!Z daleka dalo sie tylko slyszec ich szloch za mama, gdy umieraly, pakowano ich do workow z umarlymi zakladajac ze i tak umra…???… dzieci same musialy sobie wymierzac kare bijac sie wzajemne, gdy bil za slabi, sam d´ta kare otrzymywal dodatkowo…???…gdy sie pomylily w liczeniu, liczono od nowa…???…dziewczynki, ktore zemdlaly z bolu polewala wiadrem zimnej wody, co nie wszystkie ozezwilo, szczegonie przy temp.-27/30 °C taka wtedy zostawila lezec az umrze na dobre…
===================================================================================
W tym samym czasie, Polacy z narazeniem wlasnego zycia ratowali 7ydow jak np.Rodzina Ulmow ktoroa za to rozstrzelano…
„TAKICH” bylo kilkadziesiadtysiace…
==========================================================================================================
Z Getta tego nie bylo praktycznie ucieczki, poniewaz gdy udalo im sie uciec z obozu, w ktorym je umieszzono, to najpierw znalazly sie w Getcie poiewaz oboz dla utrudnienia znajdowal sie w samym srodku.Na pomoc 7yda nie mogli liczyc, poniewaz gdy to uczynily to ich oddali o obozu w rece sprawcow.Cala noc byly scigane i pomimo ze wiedzialy, jak ciezkie sa za to kary uciekaly do samego konca wojny.Udali sie wydostac tylko garstce, ktora najgorszy moment schronila sie w grobwcach wchodzac do ich trumien,albo zanurzeni po szyje w kiblu i gdy ktos wchodzil to nurkowaly, nie kazde bylo na to stac!
========================================================================================================
NAJGORSZA Z NICH BYLA 7YDOSKIEGO POCHODZENNIA WIESLAWA WROBLEWSKA z Ozorkowa k.Lodzi, podczas wojny Genowefa Pohl, a po wojnie Eugenia Pol.aresztowana po w latach 70-tych, poniewaz tak byla chroniona przez prawo, ze nie udalo sie tego uczynic wczesniej i do tego czasu pracowala byla nietykalna i pracowala w tym samym mieisicie w Przedszkolu jako przedszkolanka ostatnie lata jako kierownik…
==========================================================================================================
=========================>> Gdy zasiadla na Lawie oskarzonych domagano sie kary smierci, co zamieniono na dozywocie w koncu 25 lat wiezienia na 7 i po 2 latach ja wypuszczona, umarla w dobrobycie w Sopocie.
To co od wojny powielano w „TAKICH” „Ciekawostkach historycznych.pl” bylo napisane na kolanie przez pania Barbare Engelking. zdoskiego pochodzenia,..
====================================================================================================
Pani BARBARA ENGELKING – BONI kierowala „Centrum Badan nad zaglada 7ydow” kierujac sie wlasnymi przeslakami, ze Polacy sa odpowiedzialni za 120 tys.zamordowanych przez nich 7ydow, Nie nazisci uwaza pani Boni, tylko Polacy!!
================================================================================
W artykule Anny Niemskiej -Hassen opublikowany w czasopismie „SLUZBA SPOLECZNA” w 1946 r. napisala „Oboz przy ul.Przemyslowej istnial glownie w pamieci tych, ktorzy ocaleli.Nie pozostal po nim zaden materiolny slad!”
=====================================================================
JOZEF JAZDZYNSKI kustosz „Muzeum Niepodleglosciowego” w swoich artykulach „PUUBLIKACJE O MOIM OBOZIE” + „REPORTAZ Z PUSTEGO POLA” pisal miedzy innmi o Eugeni Pol:
„Przemycila do obozu gitare.Dziewczeta spiewaly razem z nia, urzadzaly zabawy w podchody, berka kucanego i w tej ciszy, gdy nie bylo slychac pokrzykiwan nadzorcow, powstala moze naiwna, lecz pelna wymowy „PIOSENKA WIEZNIAREK”….
SLADY OWYCH ZABAW WIEZIARKI MAJA WYPISANE NA SKORZE DO DZISIAJ A JESZCZE WIECEJ ICH NIE PRZEZYLO!Amen.

Autor uciekl na zachod, poniewaz za ta sama prawde cale zycie przesladowali dr.Dariusza Ratajczaka i w koncu go zamordowali.Gdy go odnaleziono jego zwloki gnily w aucie, co w Wyborczym G@wnie bardzo rozsmieszylo Michnika…

jacek

Tu jest prawda:
100 kłamstw J.T. Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem

czytelnik

co za antypolskie brednie!!! Gross, tak jak Engelking, to żadni historycy, co nawet ostatnio polski sąd potwierdził. To może napiszcie jak żydostwo witało Armię Czerwoną na wschodzie kraju, albo o Sonderkommando
Po klęsce Polski w 1939 roku elity żydowskie postawiły na współpracę z Niemcami. Za cenę uległości wobec nich chciały uzyskać realizację swojego planu utworzenia żydowskich autonomii w dzielnicach żydowskich /gettach/. Nie można tego uważać za zdradę Polski, gdyż polscy Żydzi czuli się zupełnie odrębnym od Polaków narodem /i byli nim/.

Gdy Niemcy ustanowili getta w których rządziła /pod nadzorem Niemców, oczywiście/ czysto żydowska administracja i policja, większość Żydów była z tego zadowolona. Jak napisała Ewa Kurek:

„Skutkiem tego po upływie pierwszych trzech lat wojny [w lipcu 1942] mieli wprawdzie polscy Żydzi rozrzucone na terenie całej Polski upragnione struktury autonomiczne, których kursowały zydowskie tramwaje, dzieci żydowskie uczyly się w żydowskich szkołach żydowskiego języka, płacono żydowskimi pieniędzmi, przestępcow łapała żydowska policja (…), lecz w sensie polityczno militarnym i mentalnościowym byli bezbronni i osamotnieni. Skazani tylko i wyłacznie na siebie i łaskę Niemców.”.

W tym okresie Żydzi czuli sie bardziej bezpieczni w gettach niż poza nimi. Niemcy mordowali wielokrotnie wiecej Polaków niż Żydów. Getto warszawskie otoczono murem na polecenie Niemców, ale prace budowlane przeprowadziła i sfinansowała Gmina Żydowska. NIkt nie próbował sabotować robót. Uważano, że za murami da sie jakoś przetrwać wojnę. Snuto nawet plany obrony getta przed … Polakami.

Wszystkim polecam lekturę „Zakłamany holokaust” Ireneusza Lisiaka.

sarmata

Ratowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Dziwi mnie ten fakt , który jest bardzo mało znany , ale mi się wydaje że nikt nie będzie ryzykował życiem mojej rodziny , dla ratowania innych . Nidy bym sobie tego nie wybaczył . Moim zdaniem , część ludzi myślała materjalnie , bo żydzi byli bogaci , bardzo mało było ludzi altruistycznych . Ja osobiście nigdy bym nie poświęcił mojej rodziny dla innych.