Ciekawostki Historyczne
Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Piłsudski kochał Żydów?

Jaki był stosunek Piłsudskiego do Żydów? Odpowiedź na to pytanie przynosi sensacyjny wywiad z polskim przywódcą przeprowadzony przez Israela Cohena w 1918 roku.

Artykuł w wydawanym w Chicago czasopiśmie „Sentinel”, nr 173 z 6 VI 1935, s. 8; jęz. angielski.

Śmierć polskiego Dyktatora Piłsudskiego była opłakiwana przez Żydów na całym świecie, chociaż stał on na czele rządu, który prowadził politykę ekonomicznej dyskryminacji swoich żydowskich obywateli. Czy Piłsudski kochał Żydów? Odpowiedź na to pytanie przynosi sensacyjny wywiad, przeprowadzony przez znanego angielsko-żydowskiego dziennikarza Israela Cohena z polskim Dyktatorem 17 lat temu. My publikujemy go jako pierwsi.

Pogromy Żydów w Polsce

(…) Marszałek Piłsudski wszedł powoli, kaszląc. Miał na sobie strój wojskowy – czarne spodnie, szarą kurtę z wysokim kołnierzem i białymi mankietami. Gdy poprosił, żebym usiadł, zauważyłem jego stanowcze, ukradkowe spojrzenie, opadający wąs i krótko przystrzyżone włosy, powszechnie znane dzięki wszechobecnym w kraju pocztówkom z jego podobizną. Najwyraźniej był przeziębiony, z jego kieszeni wystawało kilka chusteczek, oprócz tej, której używał akurat do ocierania nosa.

Zacząłem od pytania, w jakim języku moglibyśmy porozmawiać – po angielsku, francusku czy niemiecku. „Po niemiecku” – odparł. Wyjaśniłem, że przybyłem z Anglii, żeby przyjrzeć się sytuacji Żydów w Polsce, w związku z niekorzystnym wrażeniem, jakie wywołały pogromy.

PIŁSUDSKI: Pogromy wybuchły z powodu nagłego załamania się austriackich rządów, z braku władz i z nienawiści do żydowskich handlarzy – jedynej grupy, która odniosła korzyści z wojny. Prawdą jest, że zyskali na niej kupcy we wszystkich częściach świata. Ale ponieważ tak wielu Żydów w Galicji parało się handlem, nienawiść łatwo skierowała się przeciw nim.

I.C.: Czy także polscy ziemianie i chłopi nie skorzystali na wojnie?

PIŁSUDSKI: Jeśli tak, to dzięki temu, że handlowali z Żydami. Skupiono złość na Żydach, ponieważ to oni byli szmuglerami i pracowali jako Kettenhändler (pośrednicy), podbijając ceny.

Czytaj też: Polacy mordowali nie tylko w Jedwabnem. Trzy pogromy, których powinniśmy się wstydzić

Zobacz również:

„Obecna przemoc nie może dłużej trwać”

I.C.: Czy rząd nie zamierza potępić pogromów?

PIŁSUDSKI: Dlaczego pan oczekuje, że rząd oświadczy, że potępia pogromy? To by sugerowało, że składa się ze zwolenników pogromów. To oczywiste, że rząd nie pochwala pogromów ani jakiejkolwiek przemocy przeciwko komukolwiek.

Zdaniem Piłsudskiego pogromy wynikały z faktu, że Żydzi jako jedyni dorobili się na wojnie, co wzbudzało nienawiść w Polakachfot.domena publiczna

Zdaniem Piłsudskiego pogromy wynikały z faktu, że Żydzi jako jedyni dorobili się na wojnie, co wzbudzało nienawiść w Polakach

I.C.: W takim razie co ze strzelaniną w żydowskiej części miasta, na Nalewkach, kiedy w zeszłą niedzielę zostało rannych siedmiu Żydów?

PIŁSUDSKI: Nie wydaje mi się, żeby to było poważne zajście, nie otrzymałem też jeszcze na jego temat pełnego raportu. Muszę zapoznać się ze szczegółami. Na razie, zważywszy na całą sytuację, muszę powiedzieć, że Polacy nie są filosemitami. To trzeba przyznać. Żydów w Polsce jest bardzo wielu i stanowią obcą grupę, której wielu chciałoby się pozbyć. Po pierwsze trzeba jednak powiedzieć, że Polacy z natury nie są dzikim ludem, a obecna dziś przemoc nie może dłużej trwać. Po drugie, gdy tylko zapadła decyzja o zadeklarowaniu niepodległości Polski, Żydom przyznano równe prawa, tak jak w zachodnich demokracjach. Nie było żadnych wyjątkowych praw odnoszących się do Żydów.

Źródło:

Tekst stanowi fragment książki Jolanty Żyndul „Żydzi i Piłsudski. Wybór źródeł do historii stosunków polsko-żydowskich w okresie międzywojennym”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa ŻIH.

KOMENTARZE (8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

STAŃCZYK

Dlaczego nie piszecie o zbrodniach Żydów na Polakach. Ich współpracy z najeźdźcami i zaborcami. Żydowskich bandach w I i II wojnę. Cóż modami rytualnymi na dzieciach polskich w Rzeszowie, Sandomierzu?

  Kot

  Napisz sam :)

   Goj

   No właśnie, napisz sam byśmy cie lepiej poznali

  Nauczyciel

  Podajesz informacje, które nie są faktami historycznymi.Chyba powinno się zweryfikować swoje przekonania i dopiero wtedy się wypowiedzieć. Historia to głównie fakty a nie legendy czy insynuacje

   Leszek

   To, że o tym nikt nie pisze nie oznacza, że jest to nieprawda. Zwróć uwagę, na to, że Rzeź Wołyńska też jest rugowana z przestrzeni medialnej. Jest to wynikiem „Polskiej Racji Stanu”. Spójrz co się dzieje na forach wszelakich. Ktokolwiek podejmuje ten temat jest natychmiast nazywany „ruską onucą” i często banowany przez administrację. Co nas czeka w tym kierunku? Całkowite wymazanie tego tematu. Starzy wymierają, średnie pokolenie uczyło się tylko o zbrodniach Niemców, a nowe pokolenia nie mają już nic ani lekcji w szkole ani świadectwa swoich dziadków.

  Xtx

  Mordy rytualne na dzieciach? Kłamstwo i obłuda. Żydzi się nigdy nie zajmowali czymś takim.

  Rudoslava

  😂😂😂😂😂😂 leków zapomniałeś wziąć na schizy ciulu.

Anonim

Skąd się wzięli żydzi w Polsce ? Wbrew propagandzie żydów na ziemiach Korony/Polski mieszkało niewielu w przeciwieństwie do ziem Litwy i ziem Ruskich Litwy włączonych do Korony w roku 1569 – unia lubelska. W czasie rozbiorów z lat 1772-1795 najwięcej żydów znalazło się w zaborach Rosyjskich, gdzie została utworzona przez carów tzw. Strefa Osiedlenia która istniała w latach 1791-1917. Natomiast na ziemiach Królestwa Polskiego żydzi znaleźli się tak naprawdę w większych ilościach dopiero po roku 1835 kiedy ziemie KP, po wojnie polsko-rosyjskiej z roku 1830 zostały włączone do Strefy Osiedlenia. Kolejni żydzi – rosyjskojęzyczni Litwacy znaleźli się w Królestwie Polskim w 2 falach imigracji pod koniec lat 90 XIX – 70 000 rodzin i na początku XX wieku, lata 1905-1907. Żydzi Litwacy osiedlali się w okolicach dużych ośrodków przemysłowych głównie Warszawy i Łodzi. Następna 3 już imigracja żydów na ziemie 2 RP nastąpiła w latach 1918-1924 i to właśnie tej 3 fali rosyjskich żydów Litwaków, która dotarła na ziemie Polski w liczbie 600 000 kazał Piłsudski nadać w roku 1927 …polskie obywatelstwo, za co podziękowali żydzi – Polakom w latach 1939-1941, na ziemiach pod okupacją ZSRR. Stąd nic dziwnego że w roku 1935 żydzi tak płakali po swoim dobroczyńcy – Piłsudskim. Piłsudski kochał żydów a żydzi kochali Piłsudskiego. Biedna Polskę przyjęła aż …600 000 rosyjskich żydów w roku 1927, a w roku 1938 kolejne …15 000 żydów z Niemiec, podczas kiedy bogate USA i Kanada nie chciały przyjąć w roku 1939 zaledwie …1000 żydów( statek St. Louis ), którzy uciekali z 3 Rzeszy – Hitlera.

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Jak rozprawić się z opozycją? Najlepiej przez... aresztowania. A przynajmniej tak uważał Józef Piłudski [WYWIAD]

By zapewnić sobie bezwzględną większość w sejmie, jesienią 1930 roku Piłsudski brutalnie rozprawił się z opozycją. Nie cofnął się nawet przed torturami...

14 stycznia 2024 | Autorzy: Andrzej Brzeziecki

XIX wiek

Na świecie starszy brat marszałka jest lepiej znany od niego. Co osiągnął Bronisław Piłsudski?

W Polsce mało kto o nim słyszał, ale w Japonii jest bohaterem narodowym. Za granicą uważa się go za najwybitniejszego przedstawiciela rodu Piłsudskich.

27 grudnia 2022 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

Wszystko zostaje w rodzinie? Piłsudski rywalizował z bratem o dziewczyny, w tym o... własną ciotkę!

Zanim w życiu Piłsudskiego pojawiły się Leosia, Maria i Aleksandra, serce skradły mu dwie kobiety, o które musiał walczyć ze starszym bratem, Bronisławem. 

16 grudnia 2022 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

Ciało starszego brata Piłsudskiego wyłowiono z Sekwany. Czy został zamordowany?

Okoliczności śmierci Bronisława Piłsudskiego wciąż są niejasne. Czy zginął, bo nosił „niebezpieczne nazwisko” kojarzone z rewolucyjną działalnością brata?

9 grudnia 2022 | Autorzy: Przemysław Słowiński

XIX wiek

Bracia Józef i Bronisław Piłsudscy w młodości byli... terrorystami! Za udział w zamachu zostali skazani na katorgę

Zanim jeden został Marszałkiem Polski, a drugi – wybitnym etnografem, bracia Piłsudscy byli członkami organizacji terrorystycznej, którą stworzył brat Lenina.

6 grudnia 2022 | Autorzy: Przemysław Słowiński

Dwudziestolecie międzywojenne

Pogrom lwowski w 1918 roku

W listopadzie 1918 roku we Lwowie doszło do pogromu ludności żydowskiej. Falę rabunków, podpaleń i morderstw Żydów zapoczątkowali Polacy. Dlaczego?

20 grudnia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.