Ciekawostki Historyczne

W piątek 22 listopada 1918 roku por. Abraham i chor. Mazanowski zawiesili polską flagę na wieży lwowskiego ratusza. Kilka godzin wcześniej ukraińscy żołnierze wycofali się z miasta. Na Rynku gęstniał tłum – świętowano zwycięstwo, ale też czekano na hasło do rozpoczęcia... rabunku i mordów żydowskich mieszkańców miasta. 

Gdy ciemność ustąpiła, do centrum ruszył tłum cywili ze wszystkich klas społecznych, żołnierzy, policjantów, urzędników. W głowach mieli żądzę zemsty za wyimaginowane krzywdy poniesione z rąk Żydów oraz rzekomą współpracę z Ukraińcami, a przede wszystkim – nienawiść wtłaczaną od lat przez endecję, narodową prasę i Kościół katolicki. A gdzieś w głębi chciwość, podsycaną przez opowieści o majętności Żydów.

Około 100 m od ratusza na dole kamienicy znajdował się bogaty sklep jubilerski Zippera. Żołnierze por. Abrahama rozbili granatami żaluzje, wdarli się do środka i zaczęli rabunek. Rozemocjonowany tłum tylko na to czekał.

Ludzie ruszyli ul. Krakowską od Rynku. Wojsko rozbijało grantami żaluzje i bramy, żołnierze strzelali do osób widocznych w oknach. Rabowali wszyscy. Na ulicach leżały już pierwsze trupy…

Komendant patrzy, ale nie dostrzega

O 9.00 rano Maciej Rataj, późniejszy Marszałek Sejmu, zobaczył na ulicy uśmiechniętego kpt. Mączyńskiego, komendanta miasta, endeka. Mączyński nie reagował, gdy pogrom rozlewał się na kolejne ulice ani gdy zapłonęła synagoga. Przedstawiciele środowisk żydowskich próbowali u niego interweniować, ale ich nie przyjął. Ignorował też polecenia dowódców wojskowych.

Spalona podczas pogromu Synagoga Beit Chasidimfot.domena publiczna

Spalona podczas pogromu Synagoga Beit Chasidim

Przemoc eskalowała. „Mściciele” ruszyli do ratusza po wiceprezydenta miasta – Żyda. Tylko przytomność umysłu czterech lewicowych działaczy ocaliła tego zasłużonego patriotę. Dowództwo wojskowe było bezradne, choć niektórzy próbowali ratować sytuację, jak kpt. Ludwik de Laveaux, komendant lwowskiej Polskiej Organizacji Wojskowej. Niewiele mógł jednak zrobić – tłum był liczny i agresywny.

Czytaj też: Kolaboracja czy ratowanie polskości? Postawa inteligencji w sowieckim Lwowie

Zobacz również:

Nie wypada, aby dama z towarzystwa sama rabowała

W lwowskich archiwach zachowały się bardzo lakoniczne, ale wstrząsające zeznania ofiar. Dotarł do nich Grzegorz Gauden, autor książki „Lwów. Kres Iluzji”.

Żądali pieniędzy i złota. Oficer strzelił do Altmana, a żołnierz zastrzelił mojego ojca.

Sonntag ukryła polska służąca, słyszała tylko strzał po strzale, mordujący jej rodzinę, oraz krzyki pielęgniarki zachęcającej do mordów. 14-letnia siostra Sally prosiła napastników o litość, zabili ją strzałem w usta.

W domu napadli, pobili, grozili strzałami, rewolwerami i żonie rozbili głowę, a córce odcięli palce z ręki, złośliwie zniszczyli urządzenia domowe.

Mogiły ofiar pogromu na Nowym Cmentarzu Żydowskim we Lwowiefot.domena publiczna

Mogiły ofiar pogromu na Nowym Cmentarzu Żydowskim we Lwowie

Przejawem wyjątkowego bestialstwa było strzelanie do osób wyskakujących z okien płonących kamienic.

W rabunkach uczestniczyły wszystkie grupy społeczne – eleganckie kobiety nawet podczas pogromu nie mogły jednak pojawić się na ulicy same, więc w kradzieżach towarzyszyli im mężczyźni lub służące. Nie do pomyślenia było też, aby damy z towarzystwa samodzielnie niosły zrabowane rzeczy, które panowie podawali im uprzejmie i z gracją…

Dopiero drugiego dnia po południu wojsko zaczęło interweniować i dokonano pierwszych aresztowań uczestników pogromu. Nie uspokoiło to bynajmniej nastrojów – zabójstwa, rabunki i gwałty trwały do późnej nocy. Wieczorem Mączyński uległ w końcu naciskom niektórych polityków i wojskowych i wydrukował obwieszczenie o sądach doraźnych dla sprawców zbrodni. Rozwieszono je w niedzielę rano. Groźba zadziałała – pogrom wygasł około godziny 8.

Czytaj też: Polacy mordowali nie tylko w Jedwabnem. Trzy pogromy, których powinniśmy się wstydzić

Pogrom? Jaki pogrom?

Wiadomość o lwowskim pogromie szybko przedostała się do zachodniej prasy. Powstała obawa, że artykuły na temat bestialstwa uczestników tamtych wydarzeń zaszkodzą polskim interesom, zwłaszcza na konferencji pokojowej w Paryżu. Polska dyplomacja obawiała się, że Ententa wycofa swoje poparcie dla dążeń Rzeczpospolitej.

Władze w Warszawie, nie ufając lwowskim, uznały za pilne zweryfikowanie doniesień zagranicznych dziennikarzy. Cztery tygodnie po pogromie powstał pierwszy raport dr. Leona Chrzanowskiego i red. Józefa Wasserzuga, potwierdzający skalę zniszczeń i rabunków, a także udział w pogromie polskich wojskowych i ludności cywilnej. Liczbę ofiar oszacowano na 150 (zachodnie media liczyły je w tysiącach).

Wielka Synagoga Przedmiejska spalona w czasie pogromufot.domena publiczna

Wielka Synagoga Przedmiejska spalona w czasie pogromu

Autorzy raportu przyjrzeli się też działaniom żydowskiej milicji, której rzekome wsparcie dla Ukraińców miało wywołać gniew Polaków. Formacja ta powstała w czasie walk o Lwów w celu ochrony żydowskich mieszkańców przed napadami rabunkowymi. Działała za zgodą strony polskiej i ukraińskiej, ale zachowała neutralność, co potwierdziły liczne raporty i powojenny proces sądowy kilku milicjantów.

Na użytek wewnętrzny budowano jednak legendę usprawiedliwiającą pogrom. Pojawiały się opinię, że Żydzi zachowali się nielojalnie wobec Polaków i zasłużyli na to, co ich spotkało. Mówiono, iż to nie Polacy zabijali, tylko jacyś dezerterzy, maruderzy, bandyci, a nawet że Żydzi zabijali Żydów. Najskuteczniejsza okazała się jednak zmowa milczenia. Tymczasem prześladowania Żydów, znęcanie się, profanacje cmentarzy trwały jeszcze długo po pogromie.

Dziś uznaje się, że w pogromie lwowskim zginęło 76 osób. Przez pierwsze dwa dni aresztowano aż 2900 uczestników tamtych wydarzeń, ale postępowaniem sądowym objęto zaledwie 79 z nich, w tym 46 kobiet i zaledwie 3 wojskowych, choć dowody – rany postrzałowe i zadane bagnetami u ofiar – wskazywały na żołnierzy jako sprawców mordów. Za to w stan oskarżenie postawiono dwóch jedenastoletnich chłopców.

Wydarzenia we Lwowie były największym polskim pogromem w tym czasie, ale nie jedynym. Fala przemocy szła od Kielc, Częstochowy i innych miast w kierunku wschodnim wraz z polskim wojskiem. Po kilkadziesiąt osób zginęło w Wilnie, Mińsku Białoruskim i innych miastach tzw. Kresów.

Bibliografia

 1. Grzegorz Gauden: „Lwów. Kres Iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 r.”, Wydawnictwo Universitas.
 2. Michał Klimecki: „Wojna Polsko – Ukraińska”, wyd. Bellona.

KOMENTARZE (31)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polak

,,wyimaginowame,,,,rzekome,,co to za bzdury.Dawno udowodniono że żydzi wspomagamy ukraincow ,utworzyli nawet oddział zbrojny.Autor w GW pracuje czy u Grossa brał lekcje ,,historii,,.Pomagali też bolszewikami w czasie wojny w 1920 jak i pomagali w 1939.A może to też,,wyimaginowame,,?

  Poznaniak

  O matko jak dobrze że nasi wspaniali Żołnierze Wyklęci byli bez skazy.
  Ojej jak to dobrze.
  To teraz wiemy dlaczego my Polacy strzelaliśmy do dzieci Żydowskich.
  Wszystko jest ok.

   Mariola Czapiewska

   Powiem tak to prawda że Żydzi mieszkali w Polsce. Prawdą jest też , że Polskę okradali przy okazji każdego zagrożenia dla kraju . Wtedy kiedy byli bezkarni. Historycy wyliczyli że ukradli biliony . Prawdą też jest (patrz obrona Warszawy i rozmowy Starzyńskiego z rabinami – odmówili. Ich bogactwa mieli bronić Polacy. A potem ich oskarżali że w zawirusze wojennej robiono im krzywdę)że nigdy nie bronili Polski tylko zarabiali na kolaboracji z wrogiem . Było to masowe . Było im wszystko jedno czy to byli Niemcy , Rosjanie czy Ukraińcy. Jeżeli tak nie było to dlaczego uciekali z Rosjanami w 1941 roku. W wojnach ginęli nie tylko wyjątkowi Żydzi. Gineli też niewinni Polacy i to w większej liczbie niż Żydzi.
   Prawdą jest też , że żaden niewinny człowiek nie powinien ginąć. Nieważne czy Żyd , Polak , Rosjanin czy Niemiec. Niestety tak jest spowodu przygłupów takich jak Hitler czy Stalin. Jest tak też że giną niewinni Żydzi ponieważ żydowscy „filantropii” okradają ciągle cały świat doprowadzając do KONFLIKTÓW. Robią to bo są chciwi i bezwzględni. To za to ludzie ich nienawidzą i w konsekwencji zabijają niewinnych nieważne jakiej narodowości. Pozatem „filantropi” żyją z wojny. Kto sfinansował Hitlera? Przecież nie Polacy i Żydzi zamordowani w Oświęcimiu. Tylko ” filantropi” bezpiecznie siedzący za oceanem. A teraz za to chamstwo znowu żądają pieniędzy. Nie powinni dostać nawet złotówki. To oni powinni płacić za to co się stało , a nawet siedzieć w Oświęcimiu. Chciwym chamom się to należy.

    Légionnaire

    Dokładnie tak, łatwo jest zwalać winę na żołnierzy wyklętych którzy walczyli o wolność Polski gdy Żydzi nie ruszyli nawet palcem. Nawet gdy Niemcy wysiedlali ich w czasie powstania warszawskiego do getta, wiwatowali że nareszcie będą mieli podwaliny własnego miasta gdy już nie będzie Polaków. Oczywiście część rodaków z zemsty zachodziła im za skórę ale to nasz kraj został zaatakowany a oni po 17 września 1939 układali się z Ruskimi aby przejąć władzę w naszym kraju po wojnie. Tak jak piszesz, większość konfliktów i wojen, szczególnie w Europie już od wojen Napoleonskich była przez nich sponsorowana i robią to do teraz. Zapewne 1000 krotnie więcej mają krwi na rękach od Polaków.

   Gary

   Poznaniak sprawdź sobie proszę co robili poznańscy Żydzi podczas Powstania Wielkopolskiego to zrozumiesz, że niechęć Polaków do mniejszości żydowskiej nie była nieuzasadniona. Nic oczywiście nie usprawiedliwia pogromów i mordowania cywilów, nie po to piszę ten komentarz. Chodzi mi jednak o to że za spiralę wzajemnej niechęci nie są odpowiedzialni tylko Polacy. Żydzi swoje w tym kierunku niestety także zrobili. Współpracując z okupantami Polski nie dali wielu powodów do sympatii, jakoś nigdy w przypadku Tatarów na przykład takich problemów nie było, prawda?

   marek

   Berman , Minz, KRWAWA LUNA , Salomon Morel , Michnik vel Shechter – cała dłuuga lista żydowskich zbrodniarzy – udowodniona , sprawdzona …..ALE UTAJNIONA /
   Na tamtych terenach mieszkali rosyjscy zydzi i tzw ” litwacy ” -żydzi przesiedleni z Litwy – obie nacje NAS POLAKÓW NIE NAWIDZILI – mieli wbijane przez carat i bolszewików rzekome krzywdy zadane przez POLAKÓW.
   KTOŚ KTO PISZE TAKIE ARTYKUŁY JAK TEN POWYŻEJ NIE ZNA HISTORI LUB INTERPRETUJE JĄ NA SWÓJ SPOSÓB I NA SWOJĄ UŻYTECZNOŚĆ !!!

Y

Nie dziwię się. Żydzi od wieków okazują szczególną ,,wdzięczność” za gościnę. Nie bez przyczyny przez wieki wszędzie w Europie ich tępiono i broniono. Sam mam złe doświadczenia z pewną toksyczną rodzinką wpływowych żydowskich świrów i alkoholików. Najchętniej po latach odwiedził bym ich z miotaczem ognia.

Jan Michalewski

Jeżeli bilans to „zasługi” Żydów oraz 'RUSINÓW ” W STOSUNKU DO POLAKÓW -mieszkańców Lwowa i okolic , aż po Brody/Podole/ i to przez dziesiątki lat /dni i nocy/ rozbiorów. Teraz w XXI czas na wyprowadzkę Żydów do Izraela !

  Róża wiatrów

  Czas na twoją wyprowadzkę na Księżyc.
  😡😡😡😡😡😡

Anonim

Za parę szelki z Izraela autor Piotr Janczarek uprawia antypolska propagandę. Jest w tej sprawie raport komisji Morgrnthaua z USA, w którym stwierdzono że we Lwowie znaleziono 64 ciała ofiar. Ale oczywiście w tekście jest mowa o od 76 do 150 ofiarach, dlaczego nie powołać się na prasę niemiecką i austriacką która pisała o 1100 ofiarach. Jest też raport sędziego Rymowicza który wymienia 50 ofiar. Nawet użyte przez autora słowo pogrom jest kłamstwem, bo sami członkowie przybyłej z USA komisji Morgenthaua mówili o ekscesach i zwykłym bandytyzmie. Wystarczy przybliżyć tło historyczne żeby sobie wyrobić zdanie o panującej we Lwowie sytuacji.Jest rok 1918, koniec 1 wojny i rozpad wielonarodowosciowej monarchia Austro-Węgierskiej. W mieści zaczynają się walki pomiędzy Polakami i Ukraińcami, Lwów to miasto w którym Ukraińców mieszkało 30 tysięcy, obok 70 tysiący żydów i 100 tysiący Polaków. W mieście przebywali zdemobilizowani żołnierze z wszystkich państw dawnej monarchii Austriackiej, z których większość wróciła do swoich krajów, ale byli też tacy, którzy pozostali, do tego dochodzą wypuszczenie z więzień przez Austriaków i Ukraińców kryminaliści. Teraz warto się przyjrzeć stronie Żydowskiej. Pomimo tego ze żydzi ogłosili neutralność w konflikcie to powołali milicję w sile 200 osób pod dowództwem kapitana Eislera, działała ta milicja na okreslonym terenie za wiedza WP, oraz za wiedza strony ukraińskiej, która dostarczyła żydowskiej milicji uzbrojenia, nie tylko karabinów ale i broni maszynowej.I wszystko było by dobrze gdyby Żydzi tej neutralności przestrzegali. Tymczasem milicja ta sympatyzowała wyraźnie z ukraińcami, wylapywała ochotników, którzy chcieli się przedostać na stronę polską i przekazywala ich Ukraińcom. Był też przypadek współdziałania milicji z oddziałami ukraińskim w walce, oraz współudział żydowskim milicjantów w zamordowanie razem z Ukraincami kilkunastu polskich jeńców. Działała także żydowska propaganda o rzekomym przymusowym wcielaniu żydów do Wojska Polskiego. Tymczasem wśród 6 tysięcy żołnierzy i ochotników walczących o Lwów po stronie polskiej walczyło dobrowolnie aż …49 żydów, był wśród nich późniejszy generał Mond. Jak na 70 tysięcy żydów mieszkających we Lwowie to tych 49, słabo jakoś wygląda. Oczywiście i po stronie polskiej nie zabrakło podejrzanego elementu, bo broń wydawanego każdemu kto chciał walczyć po polskiej stronie. Co do mundurów po wojnie to nosili je wszyscy byli żołnierze choćby z tego powodu że żadnego innego ubrania nie mieli. Dodatkowo jako ofiary zajść we Lwowie policzone zwłoki przechowywane w prowizorycznych kostnicach, należące do żydów zabitych w trakcie strzelanin i rabunkow prowadzonych w okupowanej przez Ukraińców części Lwowa. Po wycofaniu się Ukraińców te zwłoki zaliczono do ofiar zajść. Wśród aresztowanych po zajęciach i zbrodniach byli zarówno zwykli kryminaliści jak i byli żołnierze CK armii, ochotnicy i żołnierze WP, Ukraińcy, …..Żydzi i ludność cywilna. Ponadto w raporcie dla USA – Jadwin i Johnson, uwzględnili tło historyczne relacji polsko-żydowskich, podkreślając lepsze położenie Żydów w dawnej Posce, niż w innych krajach. Wskazali na fakt współpracy żydowskiej z okupantem niemieckim, brak zaangazowania w aspiracje terytorialne Polski, oraz odwoływanie się Żydów do czynników międzynarodowych co w opinii polskiej traktowane było jako przejaw wrogości. Jako przyczynę ekscesów wskazywali ogólnie trudną sytuację w kraju a nie celową działalność władzy i mieszkańców. Ponadto zwrócili uwagę Jadwin ii Johnson, że kwestia prześladowań żydowskich była wyolbrzymiona przez propagandę NIEMIECKĄ by zdyskredytować wizerunek powstającego państwa Polskiego.

  Tomasz

  brawo. rzeczowy komentarz. niestety koszerny portal ciekawostkiANTYhistoryczne prowadzi politykę. piszą to za co im płacą. i co mają napisać…. prawda leży głęboko w ziemii.

Normalny

Co to za antypolski paszkwil?

  Róża wiatrów

  Co prawda w oczy kłuje marny polaczku ?
  Mordowali i okradali Żydów właśnie Polacy .
  Wstyd !
  Gdyby nie Żydzi siedziałbyś teraz jeszcze na drzewie.
  O cywilizacji nie miałbyś w ogole pojęcia .
  Poczytaj sobie o Żyznym półksiężycu to będziesz wiedział o czym piszę.
  Wiele wynalazków zawdzięcza ludzkość Żydom.
  Nauka,film medycyna i wiele innych dziedzin to właśnie Żydzi przodują w tych tematach nie Polacy.
  Więc nie pisz nic przeciw Żydom bo nie masz o niczym pojęcia.

   Sylwia bll

   A ty dalej łykaj jak pelikan ze Polacy zabijali Żydów… gowno im zawdzięczamy!! Polską sie podzielili jak tortem !! Sulmiński napisal o tym trzy ksiazki, wez se przeczytaj

   Evergreen

   Spadaj do siebie, jak ci się Polska nie podoba. Tam twoje miejsce.

   Anonim

   Różo która puszczasz wiatry, twoim rodakom Żydom zawdzięczamy, Socjalizm, Komunizm i Bolszewizm. Wszystkie te „dobra” podarował światu syn rabina żyd – Marks. Efektem tego daru żydów były wojny i śmierć milionów ludzi. Bo tak się dziwnie składa ze wszędzie tam gdzie wybucha wojna tam jak sepy zlatuja się Żydzi, żeby sprzedawać wszystko, nawet żywność po kilkukrotnie zawyżonych cenach. Ciekawe dlaczego w żadnym kraju na świecie nikt nie lubi żydów ? Polska zrobiła ten błąd że przyjmowała te przybłedy do swojego państwa pomimo tego że wszystkie kraje w Europie się ich przebywały. Za przyjęcie żydów zapłaciła Polską wysoką cenę w rozbiorach z lat 1772-1795. Nikt tak nie szkodził zawsze Polsce jak żydzi. A kiedy już Polska powstała ponownie w 1918 roku, to od razu lecieli się do niej jak sepy, żydzi, chociaż nic nigdy nie zrobili dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

   Tomasz

   jak odróżnić agresora skoro w pomieszanych mundurach byli żołnierze i zwykli bandyci z CK armii o 10 narodowościach. kradli wszyscy od Niemca po Żyda.

   edddd

   „Marny polaczku”> marni to byliście wy mordując Polaków uśmiechając się 17.09.1939 r. czerwonoarmistów dopóki nie zauważyliście, ze was też wybiją. Wszędzie szukacie kasy i tego co już dawno Niemcy zrównali z ziemią… Do 1968 stanowiliście aparat „zagłady i terroru” w Polsce. Przywłaszczacie sobie wszystko co możecie. I co pewien okres czasu historii kończycie jak kończycie. A przepraszam teraz tępicie i mordujecie Palestyńczyków …

nata

lektura komentarzy świadczy, że lata propagandy, głównie kościelnej zrobiły swoje i antysemityzm w tym kraju kwitnie. Hitler wiedział gdzie budować obozy. Wstydźcie się „polacy” a w niedziele leććie poklęczeć do kościółka

  czytelniczka

  Jestem niewierząca i nie chodzę do kościoła, ale obiektywnie muszę przyznać, że my Polacy zdecydowanie więcej zawdzięczamy Kościołowi niż Żydom

  Anonim

  Wyznawczyni ideologii marksistowsko-leninowskiej podpisująca się nata, próbuje przypisać jakąś rolę religii katolickiej, w rzekomych prześladowaniach żydów. Tymczasem Socjalizm i Komunizm oraz Bolszewizm to wynalazki Żydów – Marksa, który był synem rabin, oraz Lenina którego mame pochodziła z narodu wybranego, podobnie żydem był Trocki, Zinowiew, Kamieniew, czyli cała wieruszka bolszewizmu po 1918 roku, która swoim zbrodniczym ustrojem chciała się podzielić ze swiatem. Jednak Żydzi-Bolszewicy potknęli się już przy pierwszym kroku, o Polskę i swoją misję uszczelniania świata musieli odłożyć do 1945 roku. Stąd też nienawiść żydów do Polaków. Natomiast fakt że Niemcy i ich kanclerz Hitler ( wybrany w demokratycznych wyborach ), zlokalizowali obozy koncentracyjne na terenie ziem polskich pod okupacją Niemiecką, był bardzo prosty, w Polsce mieszkało najwięcej żydów w całej Europie. Zresztą w armii Hitlera służyło 150 tysięcy żołnierzy Żydów. Największy Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz powstał w miejscu gdzie wcześniej działał Austriacki obóz przejściowy, a Hitler był przecież Austriakiem. Zresztą obóz Auschwitz powstał i funkcjonował jako obóz dla…Polaków i działał w latach 1940-1945. Natomiast obóz dla żydów z Europy został wybudowany dopiero w 1942 roku i działał tylko do roku 1944, nazywał się Birkenau. Żydów z Polski, Niemcy zabijał w Chełmie nad Nerem, Treblince i Majdanku, oraz Sobiborze. Od 1945 do 1956, Żydzi których zainstalował w Polsce Stalin mordowali Polskich patriotów, a w 1956, co wszyscy żydowscy zbrodniarze uciekli do Izraela. I z tego też Izraela potomkowie tych żydów morderców plują z nienawiści swoim jadem na Polskę do dziś.

  xaaf

  W. Cz. Panie/Pani Nata, a czy zadała Pani sobie pytanie, trudne wiem, skąd w polsce wzieło się tylu Żydów? Dlaczego zamieszkali tutaj a nie w innych krajach tzw. zachodniej europy?

obywatel

Dobry mocny artykuł na podstawie bardzo dobrej książki. Szczerość leży u podstaw zdrowego i dumnego społeczeństwa zbudowanego na prawdzie, a nie wyimaginowanym kulcie „rycerskości” Polaka. Wniosek z artykułu jest jeden: róbmy wszystko, aby do podobnych zbrodni nie dochodziło, a nie udawajmy ślepych przygłupów, że to nie mogło się zdarzyć.

  Alchemik

  Bardzo słaby i nie merytoryczny artykuł. Żenujący poziom, grafomanii. Bądź może Obywatel, rycerski jak „górale z wzgórz Golan” wobec Polaków w Nalibokach i Koniuchach, lojalni wobec Polski jak w czasie najazdu ZSRR w 1939, ludzcy jak wobec Palestyńczyków obecnie.

Sarabi

W ogóle żadnych antysemitow tu nie ma zal czytać tych ograniczonych braci bakiewicza

gajowy

Majmonides ” orzeł synagogi” powiadał – ” Zakazanym jest litować się nad gojem; dlatego nie powinieneś go ratować , chociażbyś go widział ginącego lub w rzece tonącego, albo też bliskiego śmierci”. To jedna z wielu ” mądrości ” żydowskich przekazywana z pokolenia na pokolenie. Filoizraelici zapoznajcie się z Talmudem to może w końcu dowiecie się co o was sądzą i jak was traktują żydzi. Neofici – jak mocno trzeba mieć skrzywioną czapeczkę żeby udawać dobrego chrześcijanina a potajemnie sprawować obrzędy religii żydowskiej.

yogin

Wyjaśnienie tego wszystkiego dla mnie osobiście jest obraz polskiego malarza „rugi pruskie”.
To malowidło obrazuje; dlaczego.

Anonim

Rabin Janczarek wysmażył swój tekst na podstawie książki innego oszusta Gaudena. „Dzis uznaje sie że w pogromie lwowskim zgineło 76 osób”. kto tak uznaje Gauden i Janczarek ? Raport Morgenthaua mówi o 64 ofiarach. Natomiast sedzia Rymowicz doliczył sie 44 ofiar w tym 11 Polaków, wiec wersja Gaudena i Janczarka o rzekomym antysemityzmie upada, to były zwykłe ekscesy rabunkowe podczas których jednak nie wachano sie mordować ludzi, którzy bronili swojego mienia. Kto kradł i zabijał ? Uzbrojeni dezerterzy z dawnej CK armii, jest rok 1918, koniec 1 wojny światowej. Wiezniowie wypuszczeni przez Ukraińców z wiezienia – 750 kryminalistów 21.11.1918 roku, w celu pogłebienia chaosu w mieście. Zresztą 03.11.1918 uciekło już kolejnych 290 wiezniów. Zresztą ludzie z marginesu społecznego służyli też wśród Polskich obrońców Lwowa. Żydzi neutralni śmiechu warte, od początku współpracowali żydzi z Ukraińcami, którzy dali żydowskiej milicji broń, nie tylko karabiny ale tez karabiny maszynowe. Od kiedy to milicja używa karabinów maszynowych panowie Janczarek i Gauden ? Czyli ci żydzi nie byli bezbronni we Lwowie ? Zreszta żydowska milicja to 300 osób pod dowództwem byłego oficera austriackiego Zislera. A co piszą żołnierze którzy mieli opanować sytuacje w dzielnicy żydowskiej. „Na nasze strzały w góre, odpowiedziano strzałami celowanymi wprost w nas. Trudno było rozeznać, kto i skąd strzela, właściwie strzelano do nas ze wszystkich stron, było nas za mało, wysiłki nasze nie mogły mieć żadnego sukcesu oprócz strat”. Ale Janczarek i Gauden nie słyszeli że ktoś strzela do polskich żołnierzy, czyżby dlatego ze strzelali też ŻYDZI ?

Tomasz

no no bogate źródła. opowieści biednych i uciśnionych ale Wybranych judeomanów. a może bliżej przyjżeć się tej części gdzie wspomniano „żydzi mordowali żydów”? a nie, bo to NIEDOBRA jest? Gauden jak Gross, antypolonializm wypił z mlekiem koszernej matki.

4444

Nikt nie pamięta co robiły w czasie wojny wasze Judenraty! To dopiero była tłuszcza sprzedająca swojego za kilka groszy.

69

Ciekawe skąd się tam wzięła Endecja skoro ona raczej na zachodzie Polski była aktywna. Czysty bełkot głąba nie mającego pojęcia o historii. A tym bardziej ze żydzi wcale nie wspierali wysiłku Polaków do wyzwolenia a wręcz przeciwnie. Te rakudły kolaborowały z kimkolwiek byle nie współpracować z Polakami. Co jest zdumiewające. Bo o ile w Polsce żydzi żyli w całkowitym spokoju to ruscy, niemiaszki, upadlińcy czy inni trzymali ich za mordy aż miło było popatrzeć. Syndrom sztokholmski w wymiarze całej nacji czy co? I do dziś wychwalają ruskich, niemiaszków, Austriaków jak to im cudownie na świecie pod ich panowaniem. A wobec Polski gdzie mieli największe swobody zieją jakąś patologiczną nienawiścią. Nie jest to jakiś rodzaj schizofrenii politycznej?

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Mieszkańcy tej polskiej wsi w ZSRR padli ofiarą brutalnych prześladowań. Do dziś nie wiadomo, ilu Polaków zginęło w Greczanach...

Bycie Polakiem w Związku Radzieckim nie było łatwe, o czym najlepiej świadczą losy mieszkańców tej wsi – gnębionych za narodowość i wiarę.

22 lipca 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Zmuszane do prostytucji w zamian za jedzenie – tragiczny los kobiet podczas oblężenia twierdzy Przemyśl

We wrześniu 1914 roku Rosjanie rozpoczęli oblężenie Przemyśla. Zamknięte w twierdzy kobiety były w tragicznej sytuacji. By przeżyć, kupczyły własnym ciałem.

8 marca 2022 | Autorzy: Alexander Watson

Dwudziestolecie międzywojenne

Pogrom lwowski w 1918 roku

W listopadzie 1918 roku we Lwowie doszło do pogromu ludności żydowskiej. Falę rabunków, podpaleń i morderstw Żydów zapoczątkowali Polacy. Dlaczego?

20 grudnia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Dwudziestolecie międzywojenne

Grzechy pierworodne. Krwawe narodziny niepodległej Polski

Budowanie siły odrodzonej Polski szło Piłsudskiemu jak po grudzie. Każdy szarpał w swoją stronę. Kiedy na szczytach władzy spierano się o to, czy nowe państwo...

23 października 2020 | Autorzy: Maciej Gablankowski

Zimna wojna

Ofiary, o których wciąż nie mamy odwagi mówić. Ilu Żydów zginęło z rąk Polaków po zakończeniu II wojny światowej?

Szykany, pobicia, pogromy i zabójstwa – to czekało w powojennej Polsce na wychodzących z ukrycia i wracających z obozów Żydów. Polscy współobywatele eksplodowali nienawiścią wobec...

21 grudnia 2017 | Autorzy: Paweł Stachnik

Druga wojna światowa

Zdradzieccy Żydzi czy… zwyczajni Polacy? Kto wiwatował na widok Armii Czerwonej?

Polski internet ma na to pytanie jedną odpowiedź. Obraz Żydów, witających z kwiatami wkraczającą Armię Czerwoną, na trwałe zapisał się w pamięci zbiorowej Kresowiaków i...

20 kwietnia 2016 | Autorzy: Roman Sidorski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.