Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Nie tylko mordy rytualne. Najbardziej absurdalne oskarżenia pod adresem Żydów

Ogr w żydowskim stroju pożera dziatwę (autor: Sailko, lic.: CC BY 3.0).

Ogr w żydowskim stroju pożera dziatwę w szwajcarskim Bernie (autor: Sailko, lic.: CC BY 3.0).

Mieli być wrogami Chrystusa i całego rodzaju ludzkiego. Podstępni, chciwi, śmierdzący i żądni chrześcijańskiej krwi. Porywanie i mordowanie niewinnych dzieci nie było najgorszą ze zbrodni, o jakie ich oskarżano.

Rok 1144, Anglia. Tuż przed Wielkanocą w Norwich znika syn zamożnego chłopa, William. Dwa dni później jego okaleczone ciało zostaje odnalezione w lesie nieopodal miasta. Rodzina wysuwa oskarżenie wobec Żydów: mieli zamordować młodzieńca, by powtórzyć w ten sposób mękę Chrystusa. Obwinionych ratuje jako poddanych króla miejscowy szeryf.

Wkrótce wokół grobu zabitego zaczynają się dziać cuda, a w 1150 roku powstaje pierwszy żywot św. Williama męczennika. Do Norwich zaczynają przybywać pielgrzymi, a wieści o rzekomym spisku żydowskim rozchodzą się po Europie. Najpierw w Anglii, później we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii i Włoszech pojawiają się następne oskarżenia o mord rytualny.

Kolejni posądzeni przyznają się na torturach do winy. Gdy tylko znika chrześcijański chłopiec, podejrzenie zawsze może paść na Żydów. Pojawiają się nawet szantażyści, którzy rzucają oskarżenie, a wycofywali je w zamian za pieniądze. Do pomówień o mordy rytualne dochodzą kolejne: o profanowanie hostii. Nie pomagają bulle papieskie tłumaczące wiernym, że religia zabrania wyznawcom Mojżesza składania ofiar z ludzi i spożywania krwi.

Wierzono, iż starozakonni znają prawdę o Zbawicielu i przemianie chleba i wina w jego ciało i krew. Odmowa nawrócenia wynikać miała z wrodzonej niegodziwości i uporu, a celem mordów i profanacji sakramencie miało być znieważenie chrześcijaństwa. Krew miała być też Żydom potrzebna do wyrobu macy lub jako lekarstwo, a także składnik wykorzystywany w różnego rodzaju praktykach magicznych.

Zniknęło chrześcijańskie dziecko? To z pewnością wina miejscowych Żydów! Na rysunku widzimy, jak rytuał poświęcenia dziecka wyglądał według Hartmanna Schedela (Kronika Norymberska z 1493 roku, źródło: domena publiczna).

Zniknęło chrześcijańskie dziecko? To z pewnością robota miejscowych Żydów! Na rysunku widzimy, jak rytuał poświęcenia dziecka przez staroobrzędowców wyglądał według Hartmanna Schedela (Kronika Norymberska z 1493 roku, źródło: domena publiczna).

Historycy doliczyli się od 80 do 150 oskarżeń o mord rytualny w średniowiecznej Europie Zachodniej. Niektórzy z obwinionych unikali kary, dochodziło też jednak do masowych pogromów wywołanych pomówieniami. Od XVI wieku liczba takich spraw zmalała na Zachodzie kontynentu, ale wzrosła na Wschodzie. W epoce nowożytnej na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów miało miejsce przynajmniej 100 procesów o mord rytualny.

Mit ten okazał się wyjątkowo żywotny. Jeszcze w 1946 roku pogłoska o porwaniu chłopca przez Żydów doprowadziła w Kielcach do pogromu. Mordy rytualne nie były jednak jedynymi oskarżeniami wysuwanymi wobec wyznawców Mojżesza. Według powszechnych przekonań starozakonni:

Czy wiesz, że ...

...książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” słynął z rozrzutności i dzikich wybryków. Pewnego razu latem chciał pojeździć na saniach. A ponieważ nie było śniegu, to kazał wysypać dziedziniec nieświeskiego zamku cukrem i na nim urządzono kulig.

...w czasie kryzysu lat czterdziestych XVII wieku kolonie złagodziły problemy finansowe Nowej Anglii, wykorzystując wampum, czyli pas wykonany z muszelkowych paciorków, jako legalny środek płatniczy? 

...nasi przodkowie nie jadali w średniowieczu znanego nam dzisiaj barszczu – przyrządzanego z buraków? Pierwotnie danie o tej nazwie wyrabiano z rośliny o nazwie barszcz zwyczajny.

Komentarze (27)

 1. wierzący Odpowiedz

  W latach 53 ,56 na lekcjach religii uczył mnie w szkole ksiądz że wszystkiemu winni są żydzi, a każde zmarłe dziecko a nie ochrzczone jest ścierwem i nie może być pochowane na poświęconym cmentarzu. Są jeszcze ludzie co to pamiętają, ale boją się o tym mówić i pisać bo będą prześladowani i ich rodziny.

 2. seba Odpowiedz

  Szkoda że autor zapomniał napisać o czym napisane jest na temat gojów w talmudzie który nakazuje żydom posługiwać się etyką sytuacyjną, uznaje gojów za demony, zwierzęta pociągowe i istoty mające służyć żydom. Ciekawe że uznaje się za ofiary żydów, którzy kilkaset lat temu byli absurdalnie oskarżani, a dziś sami robią to samo swoim rzekomym oprawcom w których usilnie próbuje się wywołać poczucie winy.
  No i jeszcze ten post na fb „Nie tylko mordy rytualne. Najbardziej absurdalne oskarżenia pod adresem Żydów”. Wygląda na to że wedle autora krytykowanie mordu rytualnego to coś niewłaściwego.
  Po dodaniu do tego poprzedniego artykułu w którym powielano kłamstwo o mordzie w jedwabnem pokazując jednocześnie inne przykłady polskiego antysemityzmu muszę stwierdzić że z Narodem Polskim autorzy tej strony dzięlą jedynie język.

   • Czytacz Odpowiedz

    „Naród”, poczytaj Talmud, potem komentuj (jako „zwierzę pociągowe” i z przyrodzenia tępa małpa to z Talmudu). Swoją drogą, oskarżenia wobec żydów były częste np. o wyrabianie macy z krwi chrześcijan w tym z porwanych dzieci. Idiotyczne bo nie mogły być koszerne. Zatruwanie studni miało miejsce w rzeczywistości, jednak przypisywanie tego żydom to nadużycie. Pozdrawiam.

 3. Muszko Odpowiedz

  Na pierwszym rysunku to przeciez mohel podczas brysu – oj nieuki. Natomiast czarna smiercz przylazla prawodpodobnie z Azji. Zydzi byli handlazami I podrozowali po swiecie wobec czego latwo mozna bylo ich skojarzyc z zaraza nadchodzaca ze Wschodu. I wsio.

 4. Sokole Oko Odpowiedz

  Zarzucanie Żydom nieprawości i wszelkich zbrodni jest stare jak świat. Listę przewinień wymyślili Egipcjanie, potwierdzili Grecy, a Rzymianie dobrze się przy tym bawili. Na przykład Józef Flawiusz ur. ok. 37 r. n.e. – zm. I w. / II w. n.e. odtworzył przekaz wyjścia z niewoli : Za króla Egiptu Bokchorisa naród żydowski dotknięty trądem, parchem i cierpiący na jakieś inne choroby schronił się do świątyń, gdzie wiódł żebraczy żywot. Ponieważ mnóstwo ludzi zapadło na choroby, nastąpiła w Egipcie klęska nieurodzaju. Król udał się więc do wyroczni, która kazała mu wygnać na pustynię nieczystych i bezbożnych, zaś trędowatych i parchatych wrzucano do morza. Ci, którzy unikneli rzezi, na pustyni naradzali się, co robić dalej. Wtedy Mojżesz doradził im iść do najbliższych zamieszkanych okolic, nie okazywać nikomu życzliwości i niszczyć napotkane miejsca kultu religijnego. Żydzi doszli do krainy zwanej Judeą i tam założyli miasto Hierosyla (czyli dosłownie „miasto ograbiających świątynie” ). Dopiero potem ze wstydu zmienili jego nazwę na Hierosolyma.

  • zuber Odpowiedz

   Judę oficjalnie dostali w prezencie od Boga. Niestety gdy Ten zorientował się komu to dal wypędził ich z tej ziemi. Jeśli Bóg się dołączył do listy sygnatariuszy przewinień i sami żydzi to potwierdzają to lista przewinień w Egipcie nie wygląda na zupełnie bezpodstawna i wymyśloną.

 5. Marcin Dziadek Odpowiedz

  mam prośbę do autora, aby napisał tekst w którym wyjaśni dlaczego naród wybrany osiedlał się głównie wśród chrześcijan , nawet w krajach o tak odmiennym klimacie jak Polska czy Niderlandy, a nie osiedlał się w krajach słynących z tolerancji o lepszym klimacie jak Chiny czy Indie , nie mówiąc o krajach arabskich. Ufam, że nie ma tabu.

   • Adamski Odpowiedz

    W Indiach też. W Cochin i Mumbaju między innymi były całkiem spore ich społeczności. Synagoga w Cochin ma mini-muzeum prezentujace ich dzieje – od XV wieku bodajże tam mieszkali

 6. Marcin Dziadek Odpowiedz

  mam jeszcze prosbe do autora, aby napisal tekst w ktorym wyjasni dlaczego narod wybrany osiedlal sie glownie wsrod chrzescjan , nawet w krajach o tak odmiennym klimacie jakPolska czy Niderlandy, a nie osiedlal sie w krajach slynacych z tolerancji o lepszym klimacie jak Chiny czy Indie , nie mowiac o krajach arabskich.

  • Wojtek Odpowiedz

   Osiedlali się podobnie jak obecnie uchodźcy z Afryki najchętniej w Europie i Ameryce Północnej. A powodem były przede wszystkim względy ekonomiczne.

  • Ross Odpowiedz

   Seba …Pewnie gdzies slyszales ze narod zydowski znajdowal sie pod wladaniem Rzymu ..(najprostsze zrodlo – Biblia) . Po nieudanej probie powstania , zydzi zostali wypedzeni przez Rzymian z Izraela tworzac gminy zydowskie w basenie Morza Srodziemnego a pozniej calej Europy ( napewno slyszales w kosciele ; List sw. Piotra do Galatow , Koryntian etc) Zydzi z uplywem czasu utwozyli sprawna siatke handlowa , rozumiesz poslugiwali sie jednym jezykiem czyli nie mieli problemow ze sprawna komunikacja co wiecej gminy pomagaly sobie. Rozwoj handlu byl na reke wladcom panstw czy poszczegolnych miast europejskich gdyz niosl za soba postep i zyski z podakow oczywiscie, wiezc poszczegolni wladcy wydawali zgody czy wrecz zapraszali Zydow do siebie. Stad tez lokowanie gmin zydowskich w panstwach calej Europy.To tak pokrotce bez dokladnej hronologii i detali . Pozdr

   • Ross Odpowiedz

    Chronologii ,…..
    Problemy , jak zawsze powstaja kiedy pozycza sie pieniadze ,temat stary jak swiat…. A zydzi pozyczali bo mieli co pozyczac co zawsze wzbudza zawisc , dzisiaj tez…( Kowalski cieszy sie jak dostanie kredyt I zaraz po chwili ku…je banki od zlodzieji I lichwiazy….) Pozyczali krolom ,papiezowi, biskupom , bez wyjatku . I tak jak dzisial dluznicy nie bardzo maja ochote oddawac tak bylo I dawniej . Co wiecej za Zydem nikt nie stal ,w calosci polegali na umowach lokacyjnych I dobrej woli swoich wladcow. Wiec taki wladca czy biskup ktory wisial im kase ,czesto aranzowal akcje jak w powyzszym artykule ( na zasadzie ” Ciemny lud to kupi”….Sic ! ) fundujac Zydom …..pogrom….. Nie ma Zyda nie ma problemu ze splata… Zbieznosc z pogromem Templariuszy poniekad tez Katarow. Hitler odrobil ta lekcje historii z wynikiem celujacym ( pominal tylko wnioek o pozyczke…) Nie twierdze ze Zydzi sa bez winy bo tak napewno nie jest , ale glowny mechnizm tak dzialal stat tez wynikla wzajemna podejzliwosc , nienawisc , sterotypy….

   • Czytacz Odpowiedz

    Ross zadam ci pytanie, posiadasz jakieś dowody na wypędzenie Izraelitów przez Rzymian? Z tego co wiem to mistyfikacja. Rzymianie nie byliby w stanie skutecznie wypędzić- przesiedlić całego narodu. Sprawdź proszę źródła historyczne. Rzymianie stłumili powstanie i zburzyli świątynię, ale nikogo nie wypędzali. Mało tego po podboju arabskim wielu żydów przyjęło islam z powodu zniesienia podatków. Poczytaj.

  • kk Odpowiedz

   Żydzi nie musieli ‚osiedlac’ się w krajach ‚arabskich’. W większości z nich (Syria, Egipt, Libia, dzisiejsze Irak, Tunezja i Algieria) byli dluuugo przed Arabami.

 7. goj Odpowiedz

  Co za bzdury.Propaganda przeciw gojom. Żydzi uważają obcych za coś gorszego,coś na podobieństwo zwierzat. Oszukać goja to nie grzech. Czysty rasizm.

  • Anonim Odpowiedz

   Goj…Tak a my za to szanujemy i kochamy kacapow , szwabow, ciapatych,muslimow,pepikow, cyganow, rumunow, angoli, zabojadow, makaroniazy , ukraincow ,zydow i marsjan………Peace !!!

 8. Anakin Odpowiedz

  Chciałbym zwrócić uwagę, że Pogrom Kielecki niepotrzebnie został przedstawiony jako tak późne przesądy. Wszak jeszcze w latach 1952-1953 miał miejsce proces o „spisku lekarzy”, którzy mieli działać na szkodę samego Stalina. Proces ten był jednym z ostatnich akordów terroru antysemickiego w ZSRR.

 9. PAD Odpowiedz

  Zawsze czytałem Pana opracowania z przyjemnością i uważałem że stara się Pan rzetelnie przedstawić sprawę. Ale widzę że te wcześniejsze tematy to było takie przygotowanie do pokazania i udowodnienia „ jedynie słusznej tezy – że jak piszesz o żydach to piszesz tylko dobrze – a tych co piszą źle – to ośmieszasz lub przemilczasz „. Wiadomo że oficjalna literatura o żydach i ich obrzędach wydawana do 1949 do chwili obecnej to jest jedno wielkie kłamstwo a szczególna ta z lat 1990 do 2017 – to już jest bełkot propagandowy. A może Pan po prostu nie wie ?. To proszę sięgnąć do literatury Polskiej międzywojennej i do takiego autora książek jak Ariela Toaffa. A już współcześnie to, w jaki sposób zamordowano Bohdana Piaseckiego w 1957 rok. I kto to zrobił ?. I to że w ciągu paru lat wszyscy ci oprawcy zamieszani bezpośrednio w morderstwo ( milicjanci i ubecy ) wyjechali do Izraela – to nic nie znaczy ? czy można ośmieszyć ?czy przemilczeć ? – ( niepotrzebne skreślić ). Szkoda – a tak było pięknie ……..

 10. ------- Odpowiedz

  Jeśli wierzyć w teorie, że polscy politycy są żydami, to legenda o współżyciu ze świniami może być prawdziwa. Nie sądzę, żeby naprawdę mieli żydowskie korzenie, ale pochodzenie od świń jest w ich przypadku bardzo prawdopodobne,

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.