Ciekawostki Historyczne

Władysław Gomułka (1905-1982)

Władysław Gomułka i Leonid Breżniewfot.Bundesarchiv/Ulrich Kohls/CC-BY-SA 3.0

Władysław Gomułka i Leonid Breżniew

Władysław Gomułka

Był polskim komunistą, znanym jako towarzysz Wiesław. Funkcjonariusz partyjny, I sekretarz KC PZPR. Od 1926 roku członek Komunistycznej Partii Polski. W roku 1932 został aresztowany i skazany za działalność na szkodę państwa polskiego. Zwolniono go w 1934 roku z powodu złego stanu zdrowia. W połowie lat 30. przebywał w ZSRR. Ponownie został uwięziony w 1936 roku. Z więzienia wyszedł w roku 1939 na skutek wybuchu II wojny światowej. Jesienią 1943 roku wybrano go na sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej (PPR). W tym samym roku z jego inicjatywy doszło do powstania Krajowej Rady Narodowej.

W latach 1945-49 minister Ziem Odzyskanych. Już po wojnie, kiedy komuniści przejęli rządy, w rozmowach m.in. z PSL-em twardo zapowiedział: „władzy nie oddamy”.  Jednakże działania jego samego Moskwa w coraz większym stopniu odczytywała jako zbyt niezależne, tracił też zaufanie Bieruta. W 1948 roku oskarżono go o „odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne”. W 1951 roku został usunięty z partii, pozbawiony immunitetu i uwięziony. Na wolność wyszedł w 1954 roku, na fali destalinizacji. W roku 1956 został ponownie przyjęty do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W październiku 1956 roku został pierwszym sekretarzem KC PZPR. Był również członkiem Rady Państwa. Ustalił na nowo relacje z ZSRR, jego celem stała się zapowiedziana polska droga do socjalizmu.

Był później odpowiedzialny za pacyfikację wystąpień studenckich w marcu 1968 roku oraz za brutalne działania przeciwko robotnikom w grudniu 1970 roku. Został usunięty ze stanowiska sekretarza 20 grudnia tego roku, zastąpił go Edward Gierek. W roku 1971 został też odwołany z innych pełnionych funkcji. Do polityki już nie powrócił, przeszedł na emeryturę. Zmarł 1 września 1982 roku.

Dowiedz się więcej o Władysławie Gomułce:

Zimna wojna

Żołnierze-górnicy w PRL-u

Władze PRL-u uważały, że podejrzany element polityczny trzeba trzymać w ryzach i reedukować. Najlepiej przez ciężką pracę w kopalniach…

15 maja 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Zimna wojna

Moda w czasach PRL

Koniec II wojny światowej oznaczał dla wielu ludzi nowy początek. Polacy po latach okupacji chcieli się bawić, śmiać, tańczyć…

7 grudnia 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

Zimna wojna

Poznański Czerwiec ’56 – pierwszy bunt społeczeństwa w PRL

Rankiem 28 czerwca 1956 roku w Zakładach im. Józefa Stalina Poznań wybuchł pierwszy w PRL strajk generalny. Do stłumienia…

27 czerwca 2023 | Autorzy: Przemysław Matusik

 

Ciekawe materiały na temat Władysława Gomułki z portalu TwojaHistoria.pl:

Zimna wojna

O swoich zbrodniach mówił, jakby opowiadał… dobry kawał. Spowiedź Józefa Światły

Bezwzględny dygnitarz komunistycznej bezpieki na swoją spowiedź wybrał nietypowy sposób – audycję na antenie Radia Wolna Europa. Tysiące osób…

8 października 2020 | Autorzy: Maciej Danowski

Zimna wojna

Sprawa Tarwida – najgłośniejszy proces poszlakowy PRL. Czy biolog zabił żonę?

21 stycznia 1955 roku wieczorem biolog Kazimierz Tarwid wrócił do domu. Po wejściu do mieszkania, wezwał pogotowie. Jego młodziutka…

19 sierpnia 2020 | Autorzy: Marcin Moneta

Zimna wojna

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Jak mało brakowało, by w tym…

Gdy na czele PZPR stanął Gomułka, partyjna wierchuszka „bratniego narodu” kręciła nosem. Władze ZSRR bały się reform nowego pierwszego…

11 sierpnia 2019 | Autorzy: Marcin Szymaniak

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.