Ciekawostki Historyczne

Masz 30 lat, poukładane życie i nagle słyszysz: „Jesteś synem Adolfa Hitlera”. Komu jak komu, ale rodzonej matce wypada w takich sprawach wierzyć. Tym bardziej, gdy mówi o tym niemal na łożu śmierci. Jean-Marie Loret przeżył taką właśnie historię. Bardzo trudną dla francuskiego patrioty.

Nasz bohater przyszedł na świat w 1918 roku. Jego matka, Francuzka Charlotte Lobjoie, miała wówczas dwadzieścia lat i pozostawała niezamężna. Ojcem był nieznany z nazwiska niemiecki żołnierz, który w czasie I wojny światowej przebywał na terenie okupowanej Francji. Jean-Marie otrzymał nazwisko Loret po mężczyźnie, który kilka lat później poślubił Charlotte.

Podobnie jak inne dzieci pochodzące z przelotnych związków francusko-niemieckich, nie miał łatwego dzieciństwa. Dokuczano mu w szkole, a na początku lat 30. XX w. matka oddała go do adopcji, choć nadal utrzymywała z nim kontakt.

I nagle taka bomba: Twój ojciec to Adolf Hitler.

Żeby jeszcze Loret fascynował się nazizmem! W 1939 roku bronił linii Maginota (no dobra, wiemy, jak wyglądała ta francuska obrona), później działał we francuskim ruchu oporu. Rodzina mówiła o Charlotte „wariatka”, ale jej historia brzmiała prawdopodobnie.

Kiedy Adolf poznał Charlotte

Pewnego razu w okupowanej Francji… Był rok 1917, czasami pojawia się data 1914, w każdym razie lata I wojny światowej. W czasie sianokosów Charlotte Lobjoie zobaczyła po drugiej stronie ulicy niemieckiego żołnierza ze szkicownikiem. Zaciekawiona poszła sprawdzić, co rysuje – i tak zaczęła się znajomość krótka, acz intensywna.

Francuscy żołnierze stanowiący załogę linii Maginota. W 1940 roku wśród nich znalazł się również Jean-Marie Loret (źródło: domena publiczna).

Francuscy żołnierze stanowiący załogę linii Maginota. W 1940 roku wśród nich znalazł się również Jean-Marie Loret (źródło: domena publiczna).

Młodzi niewiele rozmawiali, bo Charlotte nie znała niemieckiego, a jej wybranek francuskiego. Zresztą może to i lepiej, bo Niemiec miał tendencję do wpadania w dziwne nastroje i wygłaszania długaśnych monologów.

Tym Niemcem miał być Adolf Hitler, a owocem krótkiego romansu Jean-Marie Loret. Dla tego ostatniego była to przytłaczająca wiadomość. Przez trzy dekady żył w nieświadomości, kim był jego ojciec, a tu okazało się, że to jeden z najsłynniejszych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Nieciekawa perspektywa, która musiała odbić się na jego psychice.

Loret był w straszliwym szoku. Rzucił się w wir pracy, nie brał urlopów, przez 20 lat nawet nie zajrzał do kina. Wreszcie, w 1979 roku, zjawił się przed znanym paryskim adwokatem François Gibaultem i oświadczył: Panie, jestem synem Hitlera! Powiedz mi, co mam robić.

Gibault, doświadczony prawnik, wiele rzeczy widział, ale takiego klienta się nie spodziewał. Loret był normalnym mężczyzną, mówił nienaganną francuszczyzną bez obcego akcentu i twierdził, że jest dzieckiem Führera III Rzeszy! Adwokat musiał wczuć się raczej w rolę psychologa, bo przypadek był to niecodzienny.

Zobacz również:

Obrazy na strychu

Relacja jednej kobiety to jeszcze żaden dowód, należało twierdzenia Loreta jakoś zweryfikować. On sam był zresztą najbardziej zainteresowany ustaleniem, kim naprawdę był jego ojciec. Historycy się podzielili. Werner Maser, uchodzący za najlepszego specjalistę od Hitlera, był przekonany o prawdziwości historii Francuza.

Adolf Hitler (pierwszy z prawej) na zdjęciu z okresu służby wojskowej (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

Adolf Hitler (pierwszy z prawej) na zdjęciu z okresu służby wojskowej (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

Nie, to nie był badacz nastawiony na uprawianie taniej, sensacyjnej publicystyki, tylko poważny, rzetelny naukowiec. Wykazał przykładowo, że publikowane w 1983 roku pamiętniki napisane rzekomo przez Hitlera były fałszerstwem. Inne autorytety, jak np. Ian Kershaw i Anton Joachimsthaler, odrzucały relację o odnalezionym synu niemieckiego dyktatora.

Tymczasem kolejne szczegóły przemawiały za jej prawdziwością. Po śmierci matki Loret znalazł na strychu obraz (lub, jak chcą niektórzy: obrazy) sygnowany… Adolf Hitler. Oprócz tego zgadzała się grupa krwi, a podpisy Francuza i niemieckiego dyktatora były podobne. Do tego wszystkiego dochodzi historia z czasów II wojny światowej.

W październiku 1940 roku Jean-Marie Loret, francuski sierżant, jeden z wielu, został wezwany do paryskiego hotelu Lutetia, gdzie przesłuchiwali go wysoko postawieni niemieccy oficerowie. Sprawdzono jego grupę krwi, dokładnie go zmierzono (także czaszkę) i zadawano mnóstwo pytań. Wszystkie krążyły wokół jego ojca. Francuski sierżant wiedział wtedy tylko tyle, że był nim niemiecki żołnierz.

Paryski hotel Lutetia. To właśnie tam Niemcy wezwali Jean-Marie Loreta (źródło: domena publiczna).

Paryski hotel Lutetia. To właśnie tam Niemcy wezwali Jean-Marie Loreta (źródło: domena publiczna).

Mulders na tropie tajemnicy

Jean-Marie Loret do końca życia był przekonany, że był synem Hitlera. W domu na ścianach zawiesił mnóstwo zdjęć (rzekomego?) ojca, zapuścił nawet charakterystyczny wąs, wydał książkę „Ton père s’appelait Hitler” („Twój ojciec nazywał się Hitler”). Zmarł w 1985 roku, pozostawiając dziewięcioro dzieci.

W 2008 roku belgijski dziennikarz Jean-Paul Mulders postanowił zweryfikować tę historię. Opierając się na wynikach badań DNA, oświadczył, że Loret nie mógł być synem Adolfa Hitlera. Tyle że sposób zbierania materiału genetycznego pozostawiał w tym przypadku dużo do życzenia. W rzeczywistości Belg wykazał jedynie, że krewni Führera ze Stanów Zjednoczonych i krewni mieszkający na terenie Austrii faktycznie są ze sobą spokrewnieni.

Kto wie, czy artykuł dziennikarza nie był pisany pod z góry założoną tezę. Po pierwsze, ze względu na autorskie prawa majątkowe do „Mein Kampf”, które w takiej sytuacji przysługiwałyby dzieciom Loreta. Po drugie, Francuz wprowadza lekki powiew normalności do życia zwyrodnialca. Młody żołnierz poznaje francuską dziewczynę, umawiają się na randki, mają syna…

Czy to możliwe, że Hitler miał syna? Zapewne przyjdzie nam jeszcze poczekać na ostateczną odpowiedź na to pytanie (źródło: domena publiczna).

Czy to możliwe, że Hitler miał syna? Zapewne przyjdzie nam jeszcze poczekać na ostateczną odpowiedź na to pytanie (źródło: domena publiczna).

O całej tej historii prasowe nagłówki krzyczały zazwyczaj: „Hitler miał syna!”. Zapominano o tragedii Loreta, któremu ta wiadomość zwichnęła życie. Może w przyszłości rzetelnie przeprowadzone badania pozwolą definitywnie zweryfikować relację Charlotte Lobjoie, która jako nastolatka miała przeżyć romans z przyszłym kanclerzem III Rzeszy.

Jeżeli ta historia się potwierdzi, drzewo genealogiczne Hitlerów wzbogaci się o francuską gałąź. Jeżeli nie, będzie to znaczyło, że Jean-Marie Loret przez połowę życia niepotrzebnie zamartwiał się, że był dzieckiem zbrodniarza.

Źródła:

 

 1. Allen Peter, Hitler had son with French teen, „The Telegraph”, 17 lutego 2012 [dostęp: 27 października 2015].
 2. Liebe in Flandern, „Der Spiegel”, 7 listopada 1977 [dostęp: 27 października 2015].
 3. Lorenzi Rosella, Proof That Hitler Had An Illegitimate Son?, [w:] Discovery News, 18 lutego 2012 [dostęp: 27 października 2015].
 4. Reiffert Stefanie, Das Hitler-Chromosom, Focus Online, 26 lutego 2010 [dostęp: 27 października 2015].
 5. Smith Candace, Did Hitler Have a Secret Son? Evidence Supports Alleged Son’s Claims, [w:] ABC News, 21 lutego 2012 [dostęp: 27 października 2015].
 6. Wordsworth Araminta, Is Jean-Marie Loret Hitler’s long lost son?, „National Post”, 17 lutego 2012 [dostęp: 27 października 2015].

KOMENTARZE (14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

A ja myślałem, że w końcu odnaleziono syna Ewy Braun, która zdarzyła opuścić Berlin będąc w 3 miesiącu ciąży i wy o tym pierwsi piszecie. To by była dopiero ciekawostka.

Anonim

Przez pół życia zamartwiał się, że jest synem zbrodniarza i jednocześnie zapuszcza sobie taki sam wąsik. Był tak samo pokręcony jak jego mama.

  Anonim

  Co się czepiasz nastolatki, nigdy nie przelec..łeś.16 po godzinnej znajomości? To żałuj ,co do wąsika to masz racje.

Gosc.

Huj z nimi wszystkimi. Co mnie to kurwa obchodzi. Zajmijcie sie czyms pozytecznym a nie pierdolami.

  Anonim

  Skoro cie to nie interesuje to po co wchodzisz na tego typu strony

   Anonim

   ” Bo spać nie mogę.”

123PKT

Haplogrupa-Y Hitlera jest przecież znana (badania krewnych linii męskiej w USA), więc co za problem pobrać próbke sliny od np. jego synalka?

  Anonim

  Problem w tym, że on już nie żyje zmarł w 1985 roku, a dzieci, które zostawił wcale nie muszą być jego.Mater semper certa est.

   uj

   co ty piszesz on umar w 2005

Klaudak

Czegoś w tej historii nie rozumiem. Niby domniemany syn zamartwia się, że jego ojcem jest zbrodniarz, a z drugiej strony wiesza w domu zdjęcia Hitlera i zapuszcza wąsik… Czy aby na pewno można zawierzyć jego słowom? Nie wydaje mi się, że człowiek zawstydzony faktem, że jego ojcem jest Hitler, próbowałby się do niego upodobnić…

  AntiL

  może jak się dowiedział to sie zatracił i próbował odnaleźć siebie poprzez domniemanego ojca? było napisane, że sfiksował, więc mogło tak być

gladiator

Ten blog tp semicka propaganda-precz

Anonim

Mają rozmach

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Niedoszły szwagier Hitlera. Co trzeba było zrobić, by wejść do rodziny wodza III Rzeszy?

To nie była zwykła historia miłosna z czasów drugiej wojny światowej. Zaczęło się całkiem dramatycznie. On, ona i komora gazowa. Tylko, że… ona była siostrą...

27 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

XIX wiek

Czy sto lat temu w Afryce żyły dinozaury?

Brontozaury atakujące przepływające rzeką czółna. Triceratopsy demolujące wioski tubylców. Sto lat temu to była codzienność w Kongo. A przynajmniej tak się wydawało Europejczykom.

12 grudnia 2015 | Autorzy: Adam Węgłowski

Dwudziestolecie międzywojenne

Hitler wygrał wybory. Dlaczego Niemcy oddali swoją ojczyznę w ręce szaleńców?

Incydent bez znaczenia. Pięć minut sławy śmiesznego kurdupla z wąsikiem. Szczypta oszołomstwa, która otrzeźwi wyborców. Na przełomie 1932 i 1933 roku nikt nie rozumiał prawdziwej wagi...

25 października 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Zimna wojna

Ojciec złamał im psychikę. Synowie dyktatorów, którzy okazali się zwyrodniałymi socjopatami

Trudno przelicytować tatę, który wymordował setki tysięcy ludzi. Oni jednak bardzo się starali. Gwałty, barbarzyńskie tortury, bestialskie mordy. Przedstawiamy psychopatów, który zbrodnię mieli we krwi.

4 października 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Nowożytność

Szaleństwo przenoszone drogą płciową. Najsłynniejsi syfilitycy w historii

Drgawki, porażenie nerwowe, a przede wszystkim postępujące zaburzenia psychiczne. To tylko niektóre z objawów syfilisu – jednej z najbardziej złowieszczych chorób w historii świata, której...

23 sierpnia 2011 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.