Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Szaleństwo przenoszone drogą płciową. Najsłynniejsi syfilitycy w historii

Może i wygląda na czystą, ale...Drgawki, porażenie nerwowe, a przede wszystkim postępujące zaburzenia psychiczne. To tylko niektóre z objawów syfilisu – jednej z najbardziej złowieszczych chorób w historii świata, której dziejowa rola wciąż jest bagatelizowana. Na kiłę chorowali Al Capone, Randolph Churchill (ojciec Winstona) i Iwan Groźny. Niewykluczone, że stała ona również u podstaw szaleństwa Adolfa Hitlera.

O syfilis podejrzewano setki znanych postaci historycznych. Już od czasów nowożytnych był to jeden z ulubionych zarzutów we wszelkiego rodzaju paszkwilach politycznych. Z drugiej strony także popularyzatorzy historii upodobali sobie kiłę, jako kontrowersyjne, a zarazem trudne do obalenia wyjaśnienie psychicznych zaburzeń, trapiących władców, polityków i artystów. Pisano, że na syfilis cierpieli Napoleon, Artur Schopenhauer, Franklin Delano Roosevelt, Włodzimierz Lenin, Fiodor Dostojewski, Tołstoj, Józef Stalin i Woodrow Wilson.

Syfilitykiem miał być rzekomo m.in. Włodzimierz Lenin.

Syfilitykiem miał być rzekomo m.in. Włodzimierz Lenin.

W większości były to wyłącznie pozbawione podstaw pogłoski, ale w przypadku niektórych pierwszoplanowych aktorów historii taka diagnoza wydaje się nad wyraz prawdopodobna, czy wręcz pewna. Bazując na nowej książce Deborah Hayden pt. „Pox. Genius, Madness, and the Mysteries of Syphilis” przypomnijmy kilku z nich.

Adolf Hitler (1889-1945)

Führer Tysiącletniej Rzeszy syfilitykiem? To kusząca teza, choć w tym jednym przypadku możemy tylko snuć przypuszczenia. Jedno trzeba przyznać – gdyby Hitler rzeczywiście cierpiał na kiłę, łatwiej byłoby zrozumieć jego szaleńcze marzenia o przejęciu kontroli nad światem i wytępieniu wszystkich „podludzi”.

Informację o tym, że Hitler borykał się z syfilisem po latach opublikował w swoich wspomnieniach jego przyjaciel z czasów spotkań nazistów w piwiarniach i puczu monachijskiego, Putzi Hanfstaengl. Zdaniem tego nazisty-renegata przyszły przywódca Niemiec zaraził się kiłą już w 1908 roku w Wiedniu. Co znamienne, nie jest to historia, którą były sponsor NSDAP ułożył po tym jak porzucił Hitlera, by krytykując go oczyścić samego siebie. Szymon Wiesenthal, znany tropiciel niemieckich zbrodniarzy, zdołał ustalić, że Hanfstaengl opowiadał o chorobie przywódcy Rzeszy jeszcze kiedy cieszył się łaskami reżimu.

Hitler w 1914 roku (siedzi pierwszy z prawej) – niedługo po tym, jak rzekomo zaraził się syfilisem od wiedeńskiej prostytutki (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

Hitler w 1914 roku (siedzi pierwszy z prawej) – niedługo po tym, jak rzekomo zaraził się syfilisem od wiedeńskiej prostytutki (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

Zresztą plotkę o syfilisie Hitlera powszechnie powtarzano na salonach i na ulicach – zwykle dodając, że zaraził się od żydowskiej prostytutki. Oczywiście pogłoski to żaden dowód historyczny. Dysponujemy jednak mocniejszymi przesłankami. Po pierwsze, w 1936 roku Hitler zatrudnił jako swojego prywatnego lekarze nie kogo innego, ale renomowanego syfilologa, Theo Morella. Wzbudziło to konsternację w najbliższym otoczeniu wodza, szczególnie że ten wychwalał zbawienne skutki zaaplikowanej przez Morella terapii.

Po drugie, szanowany londyński specjalista w tej samej dziedzinie T. Answyn dotarł do dwóch mężczyzn-syfilityków, którzy twierdzili, że zaraziła ich ta sama prostytutka, co Hitlera. W to, że führer w ostatnich latach u władzy cierpiał na trzecie, najbardziej zaawansowane stadium kiły wierzył nie tylko Answyn, ale też wspomniany Szymon Wiesenthal, który widział w tej dolegliwości podstawy szaleństwa ogarniającego przywódcę Niemiec. Także Putzi Hanfstaengl w wydanej w 1957 roku pracy „Hitler: The Missing Years” między innymi rozwijającą się kiłą tłumaczył przemianę elokwentnego, ludowego mówcy, w diabolicznego potwora łaknącego nieograniczonej władzy.

O dziwo ten wątek jego dociekań został kompletnie zbagatelizowany przez późniejszych badaczy i czytelników – zamiast wzmianek o kile, w kolejnych książkach przytaczano raczej wynurzenia Hanfstaengla na temat uzależnienia Hitlera od masturbacji, jego nieokreślonej orientacji seksualnej i impotencji. Swoją drogą, sam Hitler miał prawdziwą obsesję na punkcie syfilisu – w „Mein Kampf” poświęcił tej degenerującej, żydowskiej chorobie (jego słowa, nie moje) kilkanaście stron.

Czy to syfilis stał u podstaw szaleństwa Adolfa Hitlera?

Czy to syfilis stał u podstaw szaleństwa Adolfa Hitlera?

Wszystko co już napisałem to jednak wciąż tylko spekulacje. Na to, że Hitler mógł chorować na syfilis wskazują przede wszystkim dolegliwości, na które się uskarżał. Pokrywają się one z listą objawów kiły.

O tym, że Hitler chorował na syfili był przekonany m.in. Szymon Wiesenthal (źródło: National Archives of the Netherlands; fot. Rob Bogaerts; lic. CC ASA 3.0).

O tym, że Hitler chorował na syfili był przekonany m.in. Szymon Wiesenthal (źródło: National Archives of the Netherlands; fot. Rob Bogaerts; lic. CC ASA 3.0).

Hitler cierpiał na ostre bóle brzucha, skurcze jelit, nawracające bóle głowy, drętwienie kończyn i dygotanie rąk, bezsenność, zawroty głowy, stopniowe pogarszanie się pamięci. Co więcej miał poważne problemy z sercem – obok szaleństwa i porażenia jeden z trzech głównych wyznaczników ostatniego stadium kiły. Zdaniem Deborah Hayden:

dzienniki dostarczają aż w nadmiarze przesłanek do stwierdzenia, że Morrel odkrył swoim stetoskopem pierwsze oznaki (…) wskazujące na syfilityczną chorobę serca.

Czy rzeczywiście Hitler na nią cierpiał, czy może tylko miał podobne objawy innej choroby? Być może nigdy się tego nie dowiemy, ale samo podejrzenie, że tak było rzuca nowe światło na biografię przywódcy III Rzeszy, II wojnę światową i Holokaust.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...w pierwszych miesiącach II wojny światowej Departament Stanu USA wyłożył łącznie 80 milionów dolarów na pomoc dla Polski? Inicjatorem powstania tzw. Commission for Polish Relief był były prezydent Stanów Zjednoczonych, Herbert Hoover. Pieniądze posłużyły na zakup żywności, lekarstw i ubrań dla dotkniętych okupacyjną biedą Polaków. 

...jedynym "nawróconym" nazistą w Norymberdze był Hans Frank, generalny gubernator okupowanych ziem polskich? Twierdził, że w celi śmierci "odnalazł Boga".

...w 1919 roku urzędujący prezydent USA Woodrow Wilson miał wylew, który uniemożliwił mu normalne funkcjonowanie na kilka miesięcy? Opinia publiczna nie dowiedziała się o tym, bo stan zdrowia głowy państwa ukrywała Pierwsza Dama, Edith Wilson, z pomocą prywatnego sekretarza prezydenta, Josepha Tumulty'ego.

Komentarze (22)

 1. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Facebooku:

  Adam Cygański:
  w takim razie zaczynam wątpić, czy syfilis jest sensu stricte chorobą…

  Ciekawostki historyczne:
  Dlaczego?

  Adam Cygański:
  jak doprowadza ludzi do takich pozycji społecznych…

  Ciekawostki historyczne:
  To chyba nie w tej kolejności ;-). Poza tym – nie wiem jak Ty, ja bym nie chciał skończyć tak jak Randolph Churchill. Umrzeć w wieku 46 lat jako mający problemy z mową, rozumowaniem i pisaniem impotent…

  Łukasz Męczykowski:
  Cóż – pamiętajmy o prezerwatywach :D

  Ciekawostki historyczne:
  Dzisiaj to przynajmniej jest na syfilis penicylina. Opisani w artykule panowie leczyli się głównie – jakże zdrową – rtęcią ;-).

  Łukasz Rokicki:
  Rtęcią, która mogła wzmagać psychiczne objawy…

 2. flak Odpowiedz

  podpis pod obrazkiem: „Abraham Lincoln wraz z członkami swojego gabinetu w 1964 roku. Wiele wskazuje na to, że już wtedy popadał w wywołane kiłą szaleństwo…”

  w 1964 roku…?? kutwa muszę trochę podszkolić się z historii…

 3. Anonim Odpowiedz

  Jak to się ma do teorii, że syfilis to łagodna choroba skóry endemiczna wśród Indian Ameryki Północnej, przywleczona do Europy PO „odkryciu” Kolumba, która przekształciła się w_chorobę wewnętrzną z_powodu noszenia ubrań przez mieszkańców europejskich portów?

 4. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z facebookowego profilu Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś https://www.facebook.com/pages/Ciekawostki-historyczne-o-kt%C3%B3rych-prawdopodobnie-nie-s%C5%82ysza%C5%82e%C5%9B/157583547765498?fref=nf:

  Piotr K.: …a co z ówczesnym szaleństwem narodu niemieckiego ? czyżby wszyscy chorowali na syfilis ?

  Michał C.: wystarczy, że jeden pociągnie za sznureczki…

  Piotr K.: No, nie bardzo. Zdrowe społeczeństwa są selektywne w odniesieniu do szaleńców. Agresywni wariaci zapluwający się na mównicach…lądują tam w kaftanach. Próba zrzucania winy za zbrodnie wojenne…na szaleństwo/chorobę Hitlera i zbiorową hipnozę (?) która doprowadziła naród niemiecki – do takiego amoku… świetnie wpisuje się w propagandę „wybielania” – jaką forsują obecnie Niemcy.

  Łukasz O.: Naprawdę ? Mao,Mussolini,Lenin, w sumie cały świat szalał ? Nawet w Polce mieliśmy dyktatora a „zdrowe społeczeństwo ” go nie odrzuciło.
  Choroby to do siebie mają że mogą oddziaływać na psychikę.
  Zresztą już się nie wybiela Niemców a oczernia Polaków,Żydzi z Niemcami zrobili swoje.

  Gosha M.: Na taka skalę jak Niemcy, to raczej nikt nie szalał.

  Kacper S.: Tak Syfilis plamisty to ciężka przypadłość..

  • Ciotka Odpowiedz

   „Forsuja OBECNIE Niemcy”? Oj, cos slabo znasz najnowsza historie.:)
   „Whitewash” (bielenie, pobielenie, wybielanie – nie przypadkowo uzywam tu angielszczyzny) to bylo dzialanie tak przez Polakow ukochanej CIA, ktore pozwalalo politykom amerykanskim „zrobic na zlosc Ruskim” przy pomocy Planu Marshala: trzeba bylo Niemcow „wybielic”, by amerykanski podatnik nie protestowal przeciwko wspieraniu jego ciezko zarobionym cashem pohitlerowskich ludobojcow.
   Do pomocy przy tym „wybielaniu” CIA wykorzystala min. organizacje Gahlena, ktora ochoczo sie za to zabrala, min. wykorzystujac podwojne znaczenie sformulowania „Polish Death Camp”.
   BTW. Po raz pierwszy to sformulowanie ukazalo sie jako tytul … artykulu Jana Karskiego (skrotu jego raportu) 18 pazdziernika 1944 w poczytnym wowczas amerykanskim czasopismie Collier’s. Rzecz jasna w owym czasie pojmowano to wylacznie jako lokalizacje niemieckich obozow smierci w okupowanej Polsce.
   I pewnie pojmowano by tak nadal, gdyby nie spolka CIA-Galhen i jej „whitewash”.
   Kochajcie Amerykanow, Polacy! I popierajcie wszelkie, rownie „etyczne” pomysly CIA, a jeszcze wam wyjdzie, ze Ukraincy malo ze Auschwitz, ale nawet Treblinke, Belzec i Sobibor oswobodzili…

  • Ciotka Odpowiedz

   I jeszcze jedno – od Zydow to prosze mi sie orturlac, bowiem to wlasnie Kongres Zydow Amerykanskich od samego poczatku najgorecej i najglosniej protestowal przeciwko uzywaniu „Polish Dearh Camp” w tym nowym, forsowanym przez spolke CIA-Galhen znaczeniu.
   Niestety, byl to glos na puszczy, bo Polska pozostawala po zlej stronie Zelaznej Kurtyny. Kurtyna opadla, ale gowno co raz przylgnelo, pozostalo…

   • Ewa Odpowiedz

    Z tego co wiem, ty tylko Żydzi skutecznie! ścigali zbrodniarzy wojennych i sprawiedliwie ich osądzali (Mosad). Inne narody (alianci itp.) to tylko tych zbrodniarzy chowali u siebie i dawali im wikt i opierunek. Dlaczego?

   • Andrzej Dąbrowski Odpowiedz

    Skoro tak, to DLACZEGO , było takie AJ W AJ Medin-at (Państwa) J-i-sra ( Walczącego z ) Elohim ( Bogami ) kiedy Sejm Rzeczypospolitej Ljędch`owskiej uchwalił ustawę o ŚCIGANIU & KARANIU za określenie „ljęch`owskie ” obozy zagłady?!!!Że już nie wspomnę o północnoamerykańskich OKUPANTACH ŻYDOWSKICH ziemi TUBYLCZYCH , RDZENNYCH Amerykanów , owego ŻYDOWSKIEGO kongresu północnoamerykańskiego, wyjących podobnie jak Ben Jahwe Min Metan Jahwe, w Medin-at J-i-sra Elohim`ie !!!

 5. Anonim Odpowiedz

  „W to, że führer w ostatnich latach u władzy cierpiał na trzecie, najbardziej zaawansowane stadium kiły […]”

  Problem w tym, że kiła ma cztery stadia i to kiła czwartorzędowa jest najbardziej zaawansowana i daje objawy naurologiczne.

  Poprawcie chochlika a mój komentarz możecie usunąć.

 6. Bogumil Wojnowski Odpowiedz

  czytajcie FOCUS z 2005 r.: Jak syfilis zmienił dzieje świata.
  Syfa miał też Piłsudski ( Największa tajemnica marszalka – dr Nowak), Ludwik Bawarski, Bonaparte. A oprócz Kolumba- do Europy przywlókł go Dżingis Chan z Mongolii.
  Dzisiaj potomkowie syfilityków ( i gruźlików ) mają łysiny w młodym wieku, krzywe zęby, nosy etc.

 7. anonim Odpowiedz

  Znam pewnego słynnego syfilityka, który wyleczył się tłukąc termometr. Teraz zaleca to innym – jako uniwersalne lekarstwo na wszelkie choroby.

 8. wika Odpowiedz

  Skoro syfilisem mozna się zarazić zupełnie przypadkiem, niekoniecznie być z nizin, to czemu i po co o tej chorobie mówi się że wstydliwa? Choroba jak choroba.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.