Ciekawostki Historyczne

Al Capone (1899-1946)

Al Capone (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Al Capone (fot. domena publiczna)

Al Capone (1899-1946) – najsłynniejszy amerykański gangster. Alphonse Gabriel Capone, znany szerzej jako Al Capone, lub Scarface, urodził się w Nowym Jorku w 1899 roku w rodzinie włoskich imigrantów z Neapolu. Skończył pięć klas, z szóstej został wyrzucony za przemoc względem nauczycielki. Oddał jej po tym, jak go spoliczkowała. Jako nastolatek zaczął zadawać się z nowojorskimi gangami, a w czasie jednej z bójek jego oponent pociął mu twarz w trzech miejscach.

Capone ożenił się z Mae Josephine Coughlin, z którą przed ślubem miał syna Alberta Francisa „Sonny’ego”. W związku ze swoją działalnością przestępczą musiał uciekać z Nowego Jorku. Przeniósł się do Chicago, gdzie kontynuował swoją karierę, pnąc się coraz bardziej w górę. W 1925 roku został jednym z najważniejszych gangsterów w mieście, stale rozwijając swoje interesy w czasie prohibicji (nielegalne browary i przemyt spirytusu) dzięki korupcji, zastraszaniu i przemocy.

Jednocześnie starał się uchodzić za jednego z przywódców lokalnej społeczności, w związku z czym angażował się w akcje dobroczynne, m.in. wspierając najuboższych w czasie wielkiego kryzysu. Wreszcie władze postanowiły dopaść go za wszelką cenę. Stworzono w tym celu specjalną grupę stróżów prawa pod wodzą Eliota Nessa (słynni Nietykalni). W 1931 roku został skazany za niepłacenie podatków.

Ostatecznie trafił do słynnego Alcatraz, gdzie został całkowicie odcięty od świata zewnętrznego. W tym czasie jego przestępcze imperium zaczęło się rozpadać, głównie z powodu zniesienia prohibicji, a pozycja samego Capone w półświatku drastycznie spadła. Gangster podupadł na zdrowiu. Syfilis, którym zaraził się w młodości, wszedł w ostatnie stadium, wyniszczając go zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W styczniu 1947 roku Al Capone najpierw dostał udaru, potem zapalenia płuc i w ciągu kilku dni zmarł.

Dowiedz się więcej o Alu Capone:

Dwudziestolecie międzywojenne

Al Capone na celowniku polskiego gangstera

Koledzy wołali na niego Hymie Weiss. On jednak wolał, żeby nazywano go Earlem Wojciechowskim. Ze wszystkich śmiertelnych wrogów Capone’a…

3 listopada 2014 | Autorzy: Włodzimierz Kalicki

Nowożytność

Szaleństwo przenoszone drogą płciową. Najsłynniejsi syfilitycy w historii

Drgawki, porażenie nerwowe, a przede wszystkim postępujące zaburzenia psychiczne. To tylko niektóre z objawów syfilisu – jednej z najbardziej…

23 sierpnia 2011 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały o Alu Capone z portalu TwojaHistoria.pl:

Dwudziestolecie międzywojenne

Jak bardzo bogaty był Al Capone?

50 milionów za alkohol, 25 milionów z hazardu, 10 z prostytucji i tyle samo z narkotyków. To dochody słynnego…

23 września 2017 | Autorzy: Wojciech Lada

Książki o Alu Capone:

[book znak=103566 tracking=”utm_medium=leksykon_al_capone”]

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.