Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Al Capone (1899-1946)

Al Capone (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Al Capone (fot. domena publiczna)

Al Capone (1899-1946) – najsłynniejszy amerykański gangster. Alphonse Gabriel Capone, znany szerzej jako Al Capone, lub Scarface, urodził się w Nowym Jorku w 1899 roku w rodzinie włoskich imigrantów z Neapolu. Skończył pięć klas, z szóstej został wyrzucony za przemoc względem nauczycielki. Oddał jej po tym, jak go spoliczkowała. Jako nastolatek zaczął zadawać się z nowojorskimi gangami, a w czasie jednej z bójek jego oponent pociął mu twarz w trzech miejscach.

Capone ożenił się z Mae Josephine Coughlin, z którą przed ślubem miał syna Alberta Francisa „Sonny’ego”. W związku ze swoją działalnością przestępczą musiał uciekać z Nowego Jorku. Przeniósł się do Chicago, gdzie kontynuował swoją karierę, pnąc się coraz bardziej w górę. W 1925 roku został jednym z najważniejszych gangsterów w mieście, stale rozwijając swoje interesy w czasie prohibicji (nielegalne browary i przemyt spirytusu) dzięki korupcji, zastraszaniu i przemocy.

Jednocześnie starał się uchodzić za jednego z przywódców lokalnej społeczności, w związku z czym angażował się w akcje dobroczynne, m.in. wspierając najuboższych w czasie wielkiego kryzysu. Wreszcie władze postanowiły dopaść go za wszelką cenę. Stworzono w tym celu specjalną grupę stróżów prawa pod wodzą Eliota Nessa (słynni Nietykalni). W 1931 roku został skazany za niepłacenie podatków.

Ostatecznie trafił do słynnego Alcatraz, gdzie został całkowicie odcięty od świata zewnętrznego. W tym czasie jego przestępcze imperium zaczęło się rozpadać, głównie z powodu zniesienia prohibicji, a pozycja samego Capone w półświatku drastycznie spadła. Gangster podupadł na zdrowiu. Syfilis, którym zaraził się w młodości, wszedł w ostatnie stadium, wyniszczając go zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W styczniu 1947 roku Al Capone najpierw dostał udaru, potem zapalenia płuc i w ciągu kilku dni zmarł.

Dowiedz się więcej o Alu Capone:

Al Capone. Fragment hiszpańskiego plakatu filmowego.

Dwudziestolecie międzywojenne | 03.11.2014 | Autor:

Al Capone na celowniku polskiego gangstera

Koledzy wołali na niego Hymie Weiss. On jednak wolał, żeby nazywano go Earlem Wojciechowskim. Ze wszystkich śmiertelnych wrogów Capone’a on chyba był najbliżej zgładzenia szefa chicagowskiej mafii.

Może i wygląda na czystą, ale...

Nowożytność | 23.08.2011 | Autor:

Szaleństwo przenoszone drogą płciową. Najsłynniejsi syfilitycy w historii

Drgawki, porażenie nerwowe, a przede wszystkim postępujące zaburzenia psychiczne. To tylko niektóre z objawów syfilisu – jednej z najbardziej złowieszczych chorób w historii świata, której dziejowa rola wciąż jest bagatelizowana. Na kiłę chorowali Al Capone, Randolph Churchill (ojciec…

Ciekawe materiały o Alu Capone z portalu TwojaHistoria.pl:

Al Capone zbił prawdziwą fortunę na handlu alkoholem w czasie prohibicji.

artykuł | 23.09.2017 | Autor:

Jak bardzo bogaty był Al Capone?

50 milionów za alkohol, 25 milionów z hazardu, 10 z prostytucji i tyle samo z narkotyków. To dochody słynnego gangstera… z jednego tylko roku. Ile łącznie Capone zarobił na swojej przestępczej karierze?

Książki o Alu Capone: