Ciekawostki Historyczne

Al Capone (1899-1946)

Al Capone (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Al Capone (fot. domena publiczna)

Al Capone (1899-1946) – najsłynniejszy amerykański gangster. Alphonse Gabriel Capone, znany szerzej jako Al Capone, lub Scarface, urodził się w Nowym Jorku w 1899 roku w rodzinie włoskich imigrantów z Neapolu. Skończył pięć klas, z szóstej został wyrzucony za przemoc względem nauczycielki. Oddał jej po tym, jak go spoliczkowała. Jako nastolatek zaczął zadawać się z nowojorskimi gangami, a w czasie jednej z bójek jego oponent pociął mu twarz w trzech miejscach.

Capone ożenił się z Mae Josephine Coughlin, z którą przed ślubem miał syna Alberta Francisa „Sonny’ego”. W związku ze swoją działalnością przestępczą musiał uciekać z Nowego Jorku. Przeniósł się do Chicago, gdzie kontynuował swoją karierę, pnąc się coraz bardziej w górę. W 1925 roku został jednym z najważniejszych gangsterów w mieście, stale rozwijając swoje interesy w czasie prohibicji (nielegalne browary i przemyt spirytusu) dzięki korupcji, zastraszaniu i przemocy.

Jednocześnie starał się uchodzić za jednego z przywódców lokalnej społeczności, w związku z czym angażował się w akcje dobroczynne, m.in. wspierając najuboższych w czasie wielkiego kryzysu. Wreszcie władze postanowiły dopaść go za wszelką cenę. Stworzono w tym celu specjalną grupę stróżów prawa pod wodzą Eliota Nessa (słynni Nietykalni). W 1931 roku został skazany za niepłacenie podatków.

Ostatecznie trafił do słynnego Alcatraz, gdzie został całkowicie odcięty od świata zewnętrznego. W tym czasie jego przestępcze imperium zaczęło się rozpadać, głównie z powodu zniesienia prohibicji, a pozycja samego Capone w półświatku drastycznie spadła. Gangster podupadł na zdrowiu. Syfilis, którym zaraził się w młodości, wszedł w ostatnie stadium, wyniszczając go zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W styczniu 1947 roku Al Capone najpierw dostał udaru, potem zapalenia płuc i w ciągu kilku dni zmarł.

Dowiedz się więcej o Alu Capone:

Dwudziestolecie międzywojenne

Al Capone na celowniku polskiego gangstera

Koledzy wołali na niego Hymie Weiss. On jednak wolał, żeby nazywano go Earlem Wojciechowskim. Ze wszystkich śmiertelnych wrogów Capone’a on chyba był najbliżej zgładzenia szefa…

3 listopada 2014 | Autorzy: Włodzimierz Kalicki

Nowożytność

Szaleństwo przenoszone drogą płciową. Najsłynniejsi syfilitycy…

Drgawki, porażenie nerwowe, a przede wszystkim postępujące zaburzenia psychiczne. To tylko niektóre z objawów syfilisu – jednej z najbardziej złowieszczych chorób w historii świata, której…

23 sierpnia 2011 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały o Alu Capone z portalu TwojaHistoria.pl:

Dwudziestolecie międzywojenne

Jak bardzo bogaty był Al Capone?

50 milionów za alkohol, 25 milionów z hazardu, 10 z prostytucji i tyle samo z narkotyków. To dochody słynnego gangstera… z jednego tylko roku. Ile…

23 września 2017 | Autorzy: Wojciech Lada

Książki o Alu Capone:

[book znak=103566 tracking=”utm_medium=leksykon_al_capone”]

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.