Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Seks ze zwierzętami. Przemilczany problem średniowiecza [18+]

Nowożytna islandzka rycina. Mityczna krowa i człowiek...Żyjący w VII wieku mnich i uczony Jan Klimak nie miał wątpliwości: groźba zoofilii czyhała na pobożnych ludzi na każdym kroku. W swoich pismach przytoczył nawet historię klasztornego pastucha, który „nieszczęśliwie uległ urokowi dzikich osłów i został sprowadzony na złą drogę”. Na szczęście władze kościelne czuwały. Za seks ze zwierzętami groziło nawet dożywocie.

Konkretnie była to dożywotnia pokuta. W 314 roku synod w Ancyrze, jako pierwsze zgromadzenie kościelne, zajął się na poważnie problemem zoofilii. Ustalono, że kara będzie zależna od wieku. Osoby poniżej 20 roku życia za stosunek ze zwierzęciem miały być karane ciężką, 15-letnią pokutą. Grzesznikom powyżej 20 roku życia groziło już 25 lat samoumartwienia. Ci zaś, którzy dopuścili się spółkowania ze zwierzęciem po ukończeniu 50 roku życia mieli pokutować aż do śmierci.

Średniowieczny pastuch czyhający na bezbronną owcę... Nawet ponad 50% nastolatków w średniowieczu dopuszczało się aktów zoofilii.

Średniowieczny pastuch czyhający na bezbronną owcę… Nawet ponad 50% nastolatków w średniowieczu dopuszczało się aktów zoofilii.

Tak wysokie kary nie były żadnym przypadkiem. Zoofilia stanowiła nieodłączny element życia na wsi. Na podstawie nowożytnych badań, prowadzonych w Europie i Ameryce od XVII wieku, można przyjąć, że stosunków ze zwierzętami dopuszczała się ponad połowa członków tradycyjnych społeczności.

O ile w epoce antycznej nikomu to nie przeszkadzało, a temat zoofilii przenikał do mitów, sztuki i literatury, to chrześcijaństwo wypowiedziało seksowi ze zwierzętami otwartą wojnę. I trwała ona przez całe średniowiecze.

Lepsza zoofilia od miłości francuskiej?

Pierwsze stulecia upłynęły pod znakiem debat na temat skali grzeszności stosunków ze zwierzętami. Dość powszechnie zoofilię traktowano jako odmianę masturbacji. To jednak nie rozwiązywało problemu. Tak samo jak różnie karano za masturbację z użyciem akcesoriów lub za czynności dokonywane w towarzystwie, tak też uczeni szybko zaczęli pochylać się nad poszczególnymi odmianami zoofilii.

Niełatwe było życie krowy w średniowieczu.

Niełatwe było życie krowy w średniowieczu.

Autorzy wschodniosłowiańskich penitencjałów (ksiąg pokutnych) twierdzili, że seks z ptactwem jest bardziej grzeszny, niż ze ssakami. Hiszpańscy mnisi byli zdania, że na większą karę zasługuje ten, kto dopuszcza się stosunków z małymi zwierzętami, niż z dużymi.

Nie brakowało też autorytetów skłonnych zmniejszyć pokutę grożącą za spółkowanie ze zwierzętami domowymi, w porównaniu do tych gospodarskich. Wreszcie święty Hubert z Liège (VII-VIII wiek) stawiał sprawę prosto: im zwierzę było bardziej „nieczyste” tym większa miała być kara za seks z nim.

Ogółem zoofilię traktowano jako trzeci najcięższy grzech w obszarze seksualności. Z badań Jamesa A. Brundage’a, autora książki „Law, Sex, and Christian Society in Medieval Europe” wynika, że większa pokuta groziła tylko za seks oralny i analny.

Czy to pastuch uwiódł owcę… czy owca pastucha?

Przed 750 rokiem w kościelnych zaleceniach pojawił się nowy motyw. Zoofilię w coraz większym stopniu traktowano nie jako formę masturbacji, ale stosunku seksualnego. W związku z tym zaczęto karać nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Teodor z Canterbury pisał: „Zwierzęta zbrukane przez stosunek seksualny z człowiekiem mają zostać zabite, a ich truchło rzucone psom na pożarcie”

Owcy zresztą też.

Owcy zresztą też.

Tę samą regułę powtarzano przez kolejne wieki, wyjaśniając że zaszlachtowanie zwierzęcia pomoże „wymazać wszelką pamięć o grzesznym akcie” (Iwo z Chartres, XI wiek).  Krytyka zoofilii jeszcze bardziej nasiliła się w XII i XIII wieku, wychodząc wówczas poza uczone zgromadzenia oraz klasztory i docierając do zwyczajnych kaznodziejów. O ile dotąd spowiednicy często przymykali na ten grzech oko, to teraz zaczęli go traktować z pełną powagą.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

Będą ich gwałcić ogniste potwory

Anonimowy mnich z Evesham przestrzegał 1196 roku, że osoby, które za życia spółkowały ze zwierzętami, po śmierci trafią do piekła, gdzie będą bez końca gwałcone przez „wielkie, ogniste bestie, tak ohydne, że nie sposób tego opisać”.

Ciekawe czy to o takie ogniste demony chodziło mnichowi z Evesham?

Ciekawe czy to o takie ogniste demony chodziło mnichowi z Evesham?

Dla Tomasza z Akwinu (XIII wiek) zoofilia była już największym grzechem nieczystości. Cięższym zarówno od homoseksualizmu, seksu w pozycjach innych niż misjonarska, jak i od masturbacji. W jego czasach seks ze zwierzętami zaczęto utożsamiać z siłami piekielnymi i z czarną magią. A to oznaczało, że zwyczajna pokuta za taki grzech nie wystarczy.

Do wyboru: kastracja albo śmierć

Tomasz z Akwinu miał bardzo surowe podejście do zoofilii. Współcześni mu prawodawcy też.

Tomasz z Akwinu miał bardzo surowe podejście do zoofilii. Współcześni mu prawodawcy też.

XIII-wieczne prawo fryzyjskie za zoofilię przewidywało trzy możliwe kary: kastrację, zakopanie żywcem i spalenie na stosie. Wyboru dokonywał skazaniec. Zakopywanie żywcem za „bestialstwo” pojawia się także w angielskim traktacie prawnym z tej samej epoki. Gdzie indziej winnych wieszano, a następnie palono ich ciała. Znane jest wiele przypadków przeprowadzonych egzekucji. W 1468 roku we Francji stracono niejakiego Jeana Beisse za seks z krową i kozą. W 1539 roku inny Francuz Guillaume Garnier został poddany torturom i powieszony za odbywanie stosunków ze swoją suczką.

Coraz częściej karano również kobiety, tak że procesy o zoofilię stopniowo zaczęły się zlewać z masowymi procesami o czary. W ich efekcie spłonęły dziesiątki tysięcy niewinnych kobiet. A zoofilia? Wszystko wskazuje na to, że w wieku XVI czy XVII wciąż była równie powszechna, co na samym początku średniowiecza.

Źródła:

Kliknij, aby rozwinąć bibliografię.
 1. James A. Brundage, Law, Sex, and Christian Society in Medieval Europe, University of Chicago Press 2009.
 2. Vern L. Bullough, James Brundage,Handbook of Medieval Sexuality, Routledge 2013.
 3. Ruth Mazo Karras, Sexuality in Medieval Europe: Doing Unto Others, Psychology Press 2005.
 4. Margo de Mello, Animals and Society: An Introduction to Human-Animal Studies, Columbia University Press 2013.
 5. Joyce Salisbury, The Beast WithinAnimals in the Middle Ages, Routledge 2012.
 6. Castration and Culture in the Middle Ages, red. Larissa Tracy, DS Brewer 2013.

Kup książkę autora artykułu (dużo taniej niż inni):

Czy wiesz, że ...

...jednym z najbardziej intratnych zawodów w średniowiecznej Polsce było aptekarstwo? XIV-wiecznych farmaceutów stać było np. na nieruchomości w mieście czy rozkręcenie dochodowego handlu saletrą.

...średniowieczni Polacy nie zdawali sobie sprawę ze śmiertelnego zagrożenia dla zdrowia, jakim było spożyciu sporyszu. Znalezione okazy zbożowych kłosów razem z kłosami z zarodnikami splatano w bukiet, który umieszczano u sufitu chaty, aby w porze siania zbóż te właśnie nasiona wysiać pierwsze.

...Bizantyńczycy przez cały okres istnienia swojego imperium nazywali się „Rzymianami”? Uważali, że po upadku Wiecznego Miasta centrum cesarstwa przeniosło się do Konstantynopola. Nie we wszystkich aspektach dorastali jednak do poziomu swoich poprzedników - zwłaszcza, jeśli chodzi o armię.

...w średniowieczu uważano za ryby wszystkie zwierzęta żyjące w wodzie, w tym m.in. walenie i morświny? Te ssaki ze względu na walory smakowe zyskały nawet miano "ryb królewskich".

Komentarze (50)

 1. Inkwizycja i czarownice Odpowiedz

  ” W ich efekcie spłonęły dziesiątki tysięcy niewinnych kobiet.”

  Wcale tak dużo nie było. Przez 200 lat spłonęło 50 000 kobiet w całej Europie. Czyli ok. 250 na cały rok, a wynik byłby jeszcze pewnie mniejszy gdyby nie wojny religijne w Niemczech gdzie spłoneło 25 tyś.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki Odpowiedz

   Ale zaraz, zaraz, czy 50 tysięcy to nie są dziesiątki tysięcy? A może uważasz, że to NIE były niewinne ofiary tylko naprawdę czarownice? :)

  • Nasz publicysta | Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Faktycznie! średnio 250 kobiet zabijany w straszliwych męczarniach, torturowanych i palonych żywcem to nie tak dużo. Nawet gdyby wychodziła 1 na rok, byłoby o jedną za dużo. Jedna spalona czarownica to osoba. Dziesiątki tysięcy to już zwykła statystyka?

   • Inkwizycja i czarownice Odpowiedz

    Pewnie, że nawet 1 to za dużo. Ale nie oszukujmy się świat nie jest idealny.

    A w tym chodzi o to, ze wbrew propagandzie inkwizycja nie była wcale taka krwawa jak się głosi. 50 000 to często ginęło rzez tydzień na froncie wschodnim.

    I żeby nie było, nie jestem miłośnikiem Świętej Inkwizycji.

    • Heini

     >> I żeby nie było, nie jestem miłośnikiem Świętej Inkwizycji.

     Czytałem kiedyś książkę „Obrona Inkwizycji” i w dużej części wydała mi się sensowna. Główna teza była taka, że ta instytucja była przesadnie zdemonizowana w okresie Oświecenia i tak zostało.

    • grundol

     „50 000 to często ginęło rzez tydzień na froncie wschodnim.”

     A teraz porównaj jaką populację miała Europa w czasie IIWŚ, a jaką w czasach Inkwizycji.

    • Inkwizycja i czarownice

     Zgadza się grundol.

     Ale kilka tysięcy to potrafiła ginąc podczas jednej bitwy w jeden dzień.

     Na przykład pod grunwaldem w jeden dzień 10 000. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Grunwaldem

     Oczywiście ta bitwa jedną z krwawszych, ale mimo wszystko mniejszych bitew w całej Europie były dziesiątki.

     Dlatego opowiadanie, że 50 000 wyroków śmierci przez 200 lat w całej Europie to dużo w stosunku do rzezi na polach bitwy to jawne przejaskrawianie dla mnie.

     Co nie zmienia faktu, że 50 000 to o 50 tyś. za dużo.

    • Sophia

     Czy uważasz, iż na stosie palono tylko „czarownice”? Przypuszcza się, pobożni katolicy zamordowali w ten sposób grubo ponad milion niewinnych ludzi.

    • Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

     Milion? Ta liczba wydaje się akurat zdecydowanie zawyżona… Pozwolisz, że zapytam skąd ją zaciągnęłaś? ;>

  • Tomasz Odpowiedz

   Dobre. Tak samo można powiedzieć o holokauście. Zginęło nie aż tak dużo tych Żydów w obozach koncentracyjnych/pracy. Raptem 1 milion. Zresztą to nie były obozy koncentracyjne. Żydzi sami przyszli do pracy.

  • MEK-Z Odpowiedz

   Czy kiedykolwiek sparzyłeś sobie rękę?
   Może inną część ciała?
   Niedużo i obyło się bez interwencji lekarza.
   Bolało?
   Na pewno tak. Nawet bardzo.
   To WYOBRAŹ sobie cierpienie człowieka, który bólu doświadcza na całym ciele.
   Bólu niewyobrażalnego.
   Czasami warto zastanowić się. To nie boli jak palenie żywcem

   • Anonim Odpowiedz

    Spalenie na stosie nie było akurat najbardziej brutalną formą kary śmierci ;) Człowiek bardzo szybko tracił przytomność w wyniku zaczadzenia.

    • Anonim

     To jest podobno najbardziej bolesna forma smierci- poprzez spalenie zywcem. Zanim sie zaczadzisz Kazda sekunda bedzie trwala pewnie jak wieki…
     Chociaz…Wolalabym zostac chyba spalona niz nabita na pal…

    • Anonim

     Z tego co ja kojarze to najokrutniejszą formą znęcania sie nad ofiarą w czasie inkwizycji było rozcinanie człowieka na pół który to był uprzednio powieszony za nogi głowa do dołu….ofiara czuła każde cięcie oraz była swiadoma nieraz aż do rozcięcia w okolicy splotu słonecznego…prosze sobie tylko wyobrazic jaki ogrom cierpień……

  • adam w.a. Odpowiedz

   Kłamstwo.Święte Oficjum spaliło między 9 i 15 tys.w ciągu 600 lat. tzw.inkwizycja protestancka spaliła 270 tys.ludzi w bardzo krótkim czasie.

 2. Zdruzgotana Odpowiedz

  Najpierw próbują mi wmówić, że homoseksualizm jest normalny. Po tym, że pedofilia towarzyszyła ludziom od zawsze, a dzieci nie mają świadomości seksualnej, więc im wszystko jedno. Teraz, że zoofilia to w sumie zawsze była popularna… Niedługo okaże się, że nie istnieje coś takiego jak dewiacja seksualna, a np. gwałty to naturalne zachowania ludzkie i powinniśmy im przyklaskiwać…

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki Odpowiedz

   Droga czytelniczko, nie będę komentować wyrażonych przez Ciebie poglądów na temat homoseksualizmu. Zresztą nie jest to temat artykułu.

   Natomiast chciałbym podkreślić, że tekst w żaden sposób NIE pochwala zoofilii. Przedstawiliśmy pewien problem z przeszłości. Bo fakty są takie, że przynajmniej do czasu rewolucji przemysłowej zoofilia była bardzo rozpowszechniona – dopiero nowoczesne społeczeństwa poradziły sobie z tym procederem.

   Nawet w XX wieku, kiedy przeprowadzano badania ankietowe wśród mieszkańców farm w Stanach Zjednoczonych, około 50% młodych mężczyzn przyznało się do zoofilii. PIĘĆDZIESIĄT procent, w czasach niemal nam współczesnych.

  • hrab Odpowiedz

   Po Pani świętym oburzeniu podejrzewam u Pani podwójną moralność, a co za tym idzie hipokryzje. Obie nieuświadomione jeszcze…
   Ten świat droga Pani, to nie worek pobożnych życzeń i takiego samego myślenia, ale jest on zdecydowanie bardziej złożony i ma więcej zależności, poziomów i dziedzin oraz wartości poznawczych niż wynikało by to z Pani słabej jakości domniemania i wnioskowania opartego między innymi o ukryte lęki…
   Osobom słabym na psychice i duchu pozostaję w miarę bezpieczna i opisana obyczajowość, gdzie rzeczy są ponazywane i nie trzeba za wiele myśleć, a już broń boże abstrakcyjnie.
   Seksualność człowieka jest w dalszym ciągu seksualnością zwierzęcia.
   Jesteśmy zwierzętami tyle, że obdarzonymi najwyższą dostępną na tej planecie inteligencją i świadomością.

   A tutaj link
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Homoseksualne_zachowania_zwierz%C4%85t

   Pozdrawiam

 3. Martyna B. Odpowiedz

  Nie wierzę, zwłaszcza zdaniu :”Na podstawie nowożytnych badań, prowadzonych w Europie i Ameryce od XVII wieku, można przyjąć, że stosunków ze zwierzętami dopuszczała się ponad połowa członków tradycyjnych społeczności.”

  Gdyby zechciał Pan napisać kilka słów o metodologii tych badań, ewentualnie proszę odesłać mnie do konkretnego źródła.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki Odpowiedz

   Martyno, polecam książki podane w bibliografii, które przedstawiają ten temat znacznie bardziej szczegółowo. Jeśli miałbym wskazać jedną konkretną to: Joyce Salisbury, The Beast Within: Animals in the Middle Ages, Routledge 2012. Autorka porusza między innymi temat wspomnianych badań.

 4. maxx Odpowiedz

  „gdzie będą bez końca gwałcone przez „wielkie, ogniste bestie, tak ohydne, że nie sposób tego opisać”.” jak to do konca?koniec pikla?

 5. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne

  Wojciech Sz.: A myślałem że księża uwodzeni przez rozseksualizowane feminiznem dzieci to był hardkor…

  Ciekawostki historyczne: Osły. Osły to był PRAWDZIWY problem.

  Jacek S.: problem z osłami pozostał do dziś o czym świadczy komentarz WS

  Waldemar T.: Góry nase góry..lasy nase lasy i nase łowiecki kochane hej…żebyśta jesce gotować umiały hej… :D

  Ciekawostki historyczne: O_o…

  Pawel M.: Wszystko przez legalizację małżeństw homoseksulanych : P

  Joanna O.: bardzo dobry tekst, ale boję się że jak „pulubię” to ci z sumieniem, albo też jakaś fejsbógowa policja wyznaniowo-etyczna mnie namierzy…

  Lidia T.: Sprzeciw wobec zoofilii nie jest u swych źródeł chrześcijański- to Żydzi przekazali chrześcijaństwu zakaz stosunków ze zwierzętami.

  Marek S.: erotyka miedzygatunkowa

  Marcin Radosław Z.: oczywiście chodziło o dożywocie dla dzikich osłów?

  Kamil Janicki: Tak dobrze to nie było. O ile na ludzi najczęściej nakładano tylko pokutę (poza późnym średniowieczem) o tyle zwierzęta były od mniej więcej VIII wieku zabijane „za karę” za seks z ludźmi.

  Ida L.: Widać logika „prawa” nie zmienila sie od średniowiecza – likwidowanie ofiar a nie zapobieganir i karanie sprawców. Przemoc seksualną dziś zwalcza się w podobny sposób, tylko dzis rzw uciszanie juz nie konczy sir tak czesto śmiercią.

  Piotr J.: Dziwić może tak duża powszechność aktów zoofilii w średniowieczu, jednakże można to tłumaczyć tym, że duża część ówczesnej populacji w Europie mieszkała na wsiach i miała kontakt ze zwierzętami. Pozostaje jednak wciąż pytanie natury społecznej i moralnej o samą chęć odbywania stosunków ze zwierzętami. O brak oporów pomimo drakońskich kar. Dziwne to były czasy.

  Kamil Janicki: Piotrze, jak zawsze dzięki za komentarz. Co do przyczyn – jest na ten temat trochę literatury. Większość naukowców przyjmuje, że w społecznościach tradycyjnych (a więc niekoniecznie w średniowieczu) zoofilia często traktowana jest jako rodzaj „młodzieńczej zabawy”, a nawet – jakkolwiek odstręczająco by to nie brzmiało – „treningu” przed stosunkami z kobietą. Najczęściej ofiarami tych „zabaw” padały krowy, kozy, owce.

  Problem był tak duży, że w XVI-XVII wieku lokalne kościoły, m.in. w Szwecji starały się całkowicie zakazać młodym mężczyznom zatrudniania się w roli pastuchów.

  Marcin TPR.: środek antykoncepcyjny? Zaspokoić się można i bez obawy o kolejną, czternastą już córkę ;)

  Julia E.: Kamil Janicki, jeżeli chodzi o Szwecję, to całkiem niedawno zoofilia podlega karze, prawie do dnia dzisiejszego, była legalna ;)

 6. okmanek okmanek Odpowiedz

  „Nawet ponad 50% nastolatków w średniowieczu dopuszczało się aktów zoofilii.”

  Ciekawe jak to zmierzono. Pewnie zrobiono ankietę online. Co prawda za zoofilię groziło co najmniej 15 lat więzienia, ale w średniowieczu wszyscy korzystali z TORa więc nie bali się że ktoś pozna ich odpowiedź w ankiecie.

 7. endo Odpowiedz

  No, niezbyt wiarygodne te dane badawcze. Ciekawe, w jaki sposób zostały zebrane. W średniowieczu – zdaniem autora – prawie wszyscy to robili, a teraz jakoś wyszło z mody i prawie nikt nie chce… Mimo iż wtedy groziło za to minimum 15 lat, a obecnie chyba nic lub ewentualnie grzywna. ktoś ich zmuszał wtedy do tej „rozkoszy”?

 8. Tomek Odpowiedz

  No i dobra, załóżmy, że to wszystko prawda, ponieważ patrząc na bibliografię, mam pewne wątpliwości co do „Human – animals studies”. Poza tym seksualność jest dziś tematem śliskim, dlatego z różnych doraźnych względów lubi się nim manipulować i pisać pod tezę. Ale spójrzmy na co innego: wówczas zoofilię penalizowano, dzisiaj powstają organizacje, chcące legalizacji „prawa do zoofilii”. Wyczuwacie różnicę? ;)

 9. pstryczek Odpowiedz

  Gdyby dzisiaj zamknąć domy uciech czy sex shop-y to zwierzątka miałyby się różnie ,a zboczki są były i będą, Dzisiaj jest to samo tylko trochę inaczej…Po co męczyć kozę jak gotowa ponętna lala spogląda z wystawy.

 10. tadek33 Odpowiedz

  ,jest muzeum w St.Petersburgu wabi sie ,wernisage ,czy tak jakos ,znajoma tam zwiedzala i opowiadala ze byla tam konstrukcja, cos w rodzaju klatki w ktora wsiadala Katarzyna Wielikaja i bzykala sie z swoim ogierem .dodajcie komentarz -czy ktos slyszal- i tak powstal centaur,tylko nie wiem czy kobyla czt kon i gdzie ma instalacje ,w przednim zawieszeniu czy tylnym,bo jak w obu to lepiej ,od przybytku glowa nie boli.

 11. Przemysław Lipowski Odpowiedz

  Dlaczego pierwszym obrazkiem w artykule jest mityczna scena narodzin Búriego? Co to ma wspólnego z treścią?

 12. Robert S. Odpowiedz

  W renesansie czyli XVI wiek, takie i inne zboczenia się bardzo rozwinęły zgodnie z maksymą „nic co ludzkie nie jest mi obce”. Obecnie też pewne środowiska te hasło lansują pod zmienioną nazwą co jest zrozumiałe bo Kościół jest słaby czyli „hulaj dusza piekła nie ma”. Sodomia zawsze kwitła tylko zależało w jakiej skali i przyzwolenia na nią a w biblijnej Sodomie i Gomorze takie praktyki były na porządku dziennym. W USA w 11 stanach zoofilia nie jest zakazana jak również w Danii i Norwegi z tego co wiem.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.