Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

10 faktów o rzekomym wyzwoleniu Polski, które otrzeźwią największych sympatyków komunizmu

45 lat sowieckiej propagandy przyniosło skutki.

fot.Anna Pietrzyk 45 lat sowieckiej propagandy przyniosło skutki.

Propagandowe filmy, zmanipulowane seriale, książkowe peany. Przez pół wieku władza ludowa robiła wszystko, by zaszczepić w Polakach dozgonną wdzięczność za uwolnienie spod niemieckiej okupacji. Miliony wciąż widzą w krasnoarmiejcach wyzwolicieli. A jak wyglądała rzeczywistość?

1. Rano ratowali, nocą gwałcili

Gdy Bożena Kozłowska z podwarszawskiego Anina ujrzała pierwszego sołdata, z oczu popłynęły jej łzy. Nie mogła uwierzyć, że to koniec okupacji. Że wróci wolność i bezpieczeństwo. Radość szybko zamieniła się w konsternację. Żołnierz pytał usilnie o wódkę. Jak wspominała: Niemcy zawsze prosili o wodę.

Tego dnia ten sam krasnoarmiejec odwiedził ją raz jeszcze. Tym razem był mocno pijany i przyszedł z towarzyszem. Próbowali zgwałcić ją i siostrę. Kobiety zostały uratowane tylko dzięki interwencji kilku żołnierzy ludowego Wojska Polskiego. Zwabieni okrzykami sióstr, bezpardonowo wywlekli niedoszłych gwałcicieli z domu. To był jednak wyłącznie wyjątek od reguły. Najczęściej ofiary okazywały się bezbronne, a żołnierze tylko dopomagali sobie w zbrodni. Znamienny jest tu przypadek z Pińczowa:

Donoszę, że w nocy z dnia 26 na 27 bm. [19]45 r. wtargnęło dwóch żołnierzy rosyjskich. Po wtargnięciu żołnierze ci sterroryzowali mnie, przykładając mi broń do głowy i grożąc wywozem do Rosji (…). Żołnierze ci twierdzili, że walczą trzeci rok o Polskę, więc mają prawo do wszystkich Polek i że przyszli tu z polecenia komendanta. (…) poczęli terroryzować żonę, przykładając jej rewolwer do ust, kopiąc, ciągnąc za włosy i żądając przy tym kategorycznie oddania córek. Kiedy żona oświadczyła, że absolutnie nie odda córek, wtedy ciągnąc ja za włosy, wyciągnęli na podwórko z mieszkania, gdzie w bestialski sposób, rzucając ją o ziemię, zgwałcili.

Czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek.

fot.Landesarchiv Czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek.

2. Czerwonoarmiści okradali Polaków i plądrowali ich domostwa już w momencie „wyzwolenia”

Osobiście przekonała się o tym rodzina Majkowskich, mieszkańców kaszubskiej wsi Skrzeszewo. Przebywali właśnie w domu, gdy do ich obejścia zawitał oddział sowieckich kawalerzystów. Po dosyć serdecznym powitaniu Polacy z przerażeniem stwierdzili, że w międzyczasie radzieccy żołnierze zdążyli wyprowadzić im ze stajni klacz ze źrebakiem.

Senior rodu stracił również swój zegarek i obrączkę ślubną. Gdy krasnoarmiejcy w końcu odjechali, Majkowscy zostali na podwórzu swojej zagrody boso i w samej tylko bieliźnie – zostali „wyzwoleni” z butów i kożuchów. Marian Majkowski skwitował: Taki był początek pierwszego dnia wolności, nowej wschodniej wolności. Mógł się przynajmniej cieszyć, że przeżył. Wielu Polaków nie miało okazji nacieszyć się wolnością od hitleryzmu. W protokołach krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej w 1945 roku notowano:

Czy wiesz, że ...

...jeden z rosyjskich naukowców postanowił skrzyżować człowieka z szympansem? Chociaż próba krzyżówki się nie powiodła, Iwanow wpadł na inny pomysł - do zapładniania kobiet chciał wykorzystywać spermę pobraną od ssaków naczelnych.

...w powstańczej Warszawie nie brakowało spekulantów, z którymi polska żandarmeria nie mogła sobie poradzić? Tylko w połowie sierpnia ceny żywności były od 2 do 5 razy większe niż pod koniec lipca. Potem jedzenie sprzedawano jedynie za złote monety lub biżuterię.

...Adolf Eichmann w ciągu zaledwie roku, między 1942 a 1943, zawłaszczył żydowski dobytek o wartości ok. 200 mln marek? To właśnie z jego rozkazu zamordowanym Żydom odbierano cenne przedmioty i wyrywano złote zęby.

...as pancerny w szeregach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, podporucznik Mark Weissenberg, zginął w bardzo niefortunnym wypadku? Podczas nocnego natarcia na Bydgoszcz usiadł na błotniku, aby pomagać w kierowaniu czołgiem. Zmęczony zasnął i osunął się pod gąsienice.

Komentarze (88)

  • ta strona to propagandowe pomyje Odpowiedz

   masz rację, historia to dla nich narzędzie z którego wybierają sobie co im pasuje, żeby uzasadnić swoje instynkty. Co z tego, że Niemcy zabili ponad 6 milionów Polaków, a planowali znacznie więcej – ważny jest Katyń, co z tego że Niemcy potrafili zgwałcić przed wystrzeleniem kulki w łeb (podczas Intelligenzaktion o której nie ma komu dzisiaj pamiętać) – ważne, że na niemieckich plakatach pisało, że to Ruskie gwałciły, co z tego, że Niemcy planowali eksterminację Słowian, przecież to Ruskie nam zeżarły kiełbasę (A Niemcy raptem ukradli nam wszystko co cenne, wyciągali nawet złote zęby swoim ofiarom, zburzyli kilkadziesiąt miast – w tym stolicę). Przecież Niemcy według typowego polskiego narcyza o wiedzy urągającej osobie piśmiennej byli spoko, dobrze ubrani, mili, prawie nas wszystkich zabili, ale to nie szkodzi.

   • zeppo szkorbut Odpowiedz

    Rosjanie za to cisnęli nas pod butem przez pół wieku, a „wyzwalanie” nie byłoby zapewne potrzebne, gdyby nie dali pewności Hitlerowi, że atak na Polskę to dobry pomysł – poprzez zaatakowanie wspólnie z nim. Zarówno naziści jak i sowieci mają grubo za uszami. Nie zapominaj o tym. Opisywanie uczynków jednych i pomijanie drugich, to jak tłumaczenia polityka, który od dwóch lat sprawuje władzę, że wszystkie jego niepowodzenia wynikają z błędu poprzedników (bo przecież hitlerowcy to byli mordercy i zwierzęta – a sowieci nie byli tacy źli w porównaniu, więc wszelka ich krytyka nie ma sensu?). W tym artykule masz tylko jeden temat – sowietów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o zbrodniach hitlerowskich, to przeczytaj artykuł na ten temat.

    • nie ośmieszaj się

     Niuńku mam już wiele lat. Cała moje dzieciństwo i młodość, przypadły na PRL. Nie zauważyłem żadnego Rosjanina, który by mnie cisnął.
     Jak ktoś dziecko ciebie cisnął, to najpewniej był to wikary w zakamarkach zakrystii. :) Wyglądasz na zgwałconego przez propagandę IPN oraz panów w czarnych sukienkach

 1. Toni Odpowiedz

  Żadnego sympatyka komunizmu ten artykuł nie otrzeźwi, oni są zwolennikami takich działań im się to podoba i tak według nich powinno być. Bolszewicka zaraza.

  • zeppo szkorbut Odpowiedz

   nie no poza gwałtami nie ma tu żadnych argumentów (bo jak np. ma się zarekwirowanie 98% NIEMIECKIEJ floty na odrze do rozkradania polskiego majątku?) bardzo słaby i tendencyjny wpis (artykułem tego nie da się nazwać). szkoda, bo temat zbrodni Armii Czerwonej zasługuje na poważniejsze potraktowanie niż clickbait na gimbopatryjotów.

 2. rw Odpowiedz

  A gdzie byli sojusznicy Polski??? Co ustalono w Teheranie i Jałcie??? Kto wydał rozkaz do akcji „Burza” i dlaczego nie został za to osądzony i rozstrzelany???Co uzyskaliśmy za wkład w zwycięstwo nad Niemcami na froncie zachodnim??? Dlaczego Anders wydał rozkaz o rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zanim zdecydowano o ich losie zmieniając żołnierzy zwycięskiej armi w niechcianych nigdzie przybłedów a następnie bronił przed deportacią Ukrainskich zbrodniarzy z Wafen SS a dziś ma i ulice i place w Polskich miastach???Tak Bolszewicka zaraza ,trzykrotna zdrada sojuszników tj; Angli i Francji bardzo nieudolni przywódcy Panstwa Polskiego na uchodźctwie .Ucierpiała najbardziejj ludność cywilna i patryjoci od których wyudzono przysiege aby następnie wydawac im bezsensowne rozkazy.

 3. Krzysztof Odpowiedz

  Ciemny lud wszystko kupi. We wsi mojego Ojca za próbę zgwałcenia radziecki żołnierz został rozstrzelany przez swoich.

    • Marcin N

     Był duży wzrost demograficzny za komuny ale spowodowany 20 stopniem zasilania. Nawet do matury z geografii się o tym uczyłem, wiec nie pisz o tym wzroście jak o komunistycznym błogosławieństwe!

  • wr Odpowiedz

   A może gdyby nie Ruscy to byśmy się sami obronili? Gdyby nas nie mordowali od początku wojny do spółki z Hitlerem. Spójrz na to z tej strony.

 4. Slawek Kowalczyk Odpowiedz

  Pocalujcie wszyscy , nas Polakow w dupe . My wiemy kto od 1944 roku mordowal naszych ojcow I dziadkow . Z pod osadzenia , wymkneli sie , ale kto wie jak potocza sie sprawy dalej . Chrzescijanin ma w obowiazku wybaczyc , ale Bog nigdy nie wybacza krzywd . Wiec poczekajmy cierpliwie . Marek jesli tak myslisz to powiedz to tym pomordowanym czy oni sa . Ty tak , ale czy oni moga powiedziec , tak my jestesmy …. np 22 , 000 — 13 z procesuu moskiewskiego itysiace innych .Odpowiedz sobie .

  • do menela Odpowiedz

   Gościu, jesteś kr6tynem, czy zagranicznym trollem? Wróć tutaj, jak już nauczysz się pisać po polsku. Bo na razie wychodzi ci bełkot.

 5. Halina Odpowiedz

  PO wkroczeniu armii czerwonej moja mama, jej siostra i inne kobiety całe dnie spędzały w piwnicy. Babcia przemycała im jedzenie bo w nocy mogły wyjść i spać w stodole > Żołdacy odchodząc zabrali co się dało a do beczki z kapustą zrobili k…Więc nie opowiadajcie o wyzwoleniu tylko o kolejnym zniewoleniu !

   • weź korepetycje Odpowiedz

    Dziczą to jest dla mnie prymityw, który nawet nie wie, że w języku polskim zdanie rozpoczynamy zawsze wielką literą. A słyszałeś trollu o czymś takim jak polska interpunkcja?

  • Rosjanie dla folksdojczów nie mieli litości Odpowiedz

   To może twoja rodzina podpisała folkslistę? To by wiele tłumaczyło. Moja babcia, mama i jej siostry też najpierw siedziały w piwnicy. Podczas powstania warszawskiego. Potem, po trafieniu do niemieckiej niewoli, trafiły na Zieleniak. Poczytaj sobie o tym. To było piekło. A następnie do niemieckich obozów. Rosyjska ofensywa, dała im wolność.
   Mogły wrócić do Warszawy i znowu poczuć się jak człowiek, a nie niewolnik skazany na śmierć przez rasę panów. Pomimo, że Warszawa była już tylko kamienną pustynią. Taki kaprys mieli Niemcy.

 6. Slawek Kowalczyk Odpowiedz

  Marek , czy Jak ci tam . Powiedz to pomordowanym 22000 Katyn 13tu w procesie moskiewskim , tysiace lezacych w mogilach bezimiennych ,sybir ,Kazachstan , Gdyby oni byli ruskimi I gineli za rRosje okrzyknieci byliby bochaterami , ale to byli obroncy Polski wiec to bandyci .Jaki dziwny jest I nieszczesliwy ten kraj Polska . Nie ma synow , wybici ,zostali SUKINSYNY .To cala prawda q

  • żałosny jesteś Odpowiedz

   To tylko tych zabitych przez Sowietów (a nie tylko Rosjan) żałujesz? A ponad 6 milionów polskich obywateli zamordowanych przez Niemców, to masz w doopie?

 7. PW Odpowiedz

  To są stare informacje. IPN podaje, że sowieci i ich pachołkowie pacyfikując Polskę zabili 125 000 ludności, głównie walczących z bronią AKowców. Prześladowali 750 000

 8. Andrzej Kocon Odpowiedz

  Wojna niesie za soba rozne okropnoscci . Pamietajmy jednak kto ja wywolal, , kto chcial uczynic z nas podludzi, kto zakladal obozy masowej zaglady. To dzieki glownie Rosjanom wojna zakonczyla sie tak a nie inaczej , to oni poniesli najwieksze ofiary . A K wykazywalo sie duza wstrzemiezliwoscia + ich wklad ocenilbym jako skromny a teraz chce zawlaszczyc sobie wszystkie ordery . Jakby nie Armia Radziecka nie byloby dzisiaj Polski za….ani politycy .

  • felix Odpowiedz

   Panie Andrzeju Armia czerwona w 1939 r. była również agresorem. Wojnę wywołał Adolf do spółki z Józefem, o tym też pamiętajmy.

   • Anonim Odpowiedz

    Niestety w/g najnowszych badań Ministerstwa Prawdy to polacy wywołali II wojnę. Odnaleziono sensacyjne dokumenty o napaści na radiostację w Gliwicach oraz podstępne zajęcie budynku poczty w Danzing.W póżniejszym czasie zbudowali sieć obozów koncetracyjnych w , których mordowali żydów , niemców i ruskich .

  • Polak Odpowiedz

   Andrzej to przykład jednostki, którą można porównać do figury z gipsu. Raz uformowana, ukształtowana jest nie do ruszenia. Owoc długiej propagandy, który i tak wie swoje. Nawet o wojskach sowieckich pisze wielkimi literami „Armia Radziecka”. Można sądzić, że takich Jędrków jest więcej, co dobrze widać na tym forum. Druga rzecz to setki (tysiące) ruskich trolli, którzy pracowicie wykonują polecenia Putina i jego kolegów.

   • zeppo szkorbut Odpowiedz

    Ale wiedz ty (celowo małą) językowy purysto, że nazwy własne w języku polskim piszemy wielką literą, choćby była to Armia Radziecka, Armia Czerwona czy Święte Oficjum. Pomijam brednie, które pan Kocon wypisuje, bo inaczej niż przelewem od Putina albo debilizmem nazwać nie można.

 9. Wiewiór Odpowiedz

  Sowieci rabują i gwałcą? Straszne!, zgroooza!, ludobójstwo!!
  Wyklęci rabują i gwałcą? Noo.. to takie czasy, była wojna, trzeba to zrozumieć..

   • prawicowym psycholom do sztambucha Odpowiedz

    och ty matole, według ciebie zgwałcenie przez rosyjskiego sołdata to tragedia. ale już zgwałcenie i zastrzelenie przez jakiegoś bandytę Łupaszkę to oczywiście czyn patriotyczny, bohaterski, godny postawienia bohatera na cokole

    • Arecki

     Napisz kiedy i gdzie Łupaszka zgwałcił i zamordował, bohaterze znad klawiatury Łupaszce butów nie jesteś godzień czyścić.

    • ol22

     Niemcy palili uchodźców – zbrodnia; Anglicy palili uchodźców – walka z faszyzmem…

 10. Krystian Hawryluk Odpowiedz

  Dno…
  Propaganda Macierewicza mająca na celu spotęgowanie nienawiści do Rosjan.
  Rosjanie wyzwalając Polskę tracili setki tysięcy żołnierzy… Mogli dogadać się z Niemcami i zakończyć wojnę. Dyplomaci niemieccy po przegranej bitwie na łuku kurskim nieustannie chcieli oddac ziemie radzieckie i zakończyć wojnę. Rosjanie nie zgodzili się. Niemieccy generałowie przygotowali plan obronny, który miał wykrwawić Armię Czerwoną. Np. Gdańsk, Wrocław i Poznan był fanatycznie broniony. Polak chcialby zostać wyzwolony i zadowolony. Ale tak jak Amerykanie wprowadzili demokracje na zachodzie, tak Sovieci komunizm na wschodzie. Rosyjski przemysł i tak został zniszczony z czasie wojny. Z perspektywy czerwonoarmistów Polacy i inne narody wschodniego bloku powinny zapłacić za wyzwolenie i to jest uzasadnione.
  Trzeba pamiętać, że rosyjski żołnierz jadący na wyzwolenie Polski mógł już nigdy nie zobaczyć matki, żony i swojej wsi. Okropne jest niszczenie pomników upamiętniacych ich śmierć. Rosjanie jakoś dbają o pomnik w Katyniu. Propaganda antysoviecka staje się coraz bardziej kłamliwa.
  Związek Radziecki mógł zatrzymać się na Brześciu…

  • wr Odpowiedz

   My mamy płacić Rosji za wyzwolenie? A kto im kazał nas wyzwalać? To po pierwsze. Po drugie gdyby nas wcześniej nie niszczyli od 1940 roku, nie mordowali naszych wojskowych w Katyniu i innych miejscach to może nie potrzebowalibyśmy ich „bohaterskiego” wyzwolenia. To ZSRR przyczyniło się do naszej porażki w wojnie z Niemcami. Stalin tylko dlatego nas wyzwolił, że Hitler złamał umowę i zaatakował ZSRR. O tym trzeba pamiętać. Śmierć niewinnych i skądinąd bohaterskich rosyjskich żołnierzy to inna sprawa.

   • Anonim Odpowiedz

    I tu racja najpierw z Niemcem się dogadali a później gdy Niemiec wziął kierunek na Rosję to swojej dipy zaczęli bronić.

 11. ta strona to propagandowe pomyje Odpowiedz

  Jak autor w ogóle śmie podważać to, że Rosjanie nas wyzwolili? Historyk? Hańba, a nie historyk. Hańba, a nie człowiek!
  Kolejny artykuł proszę napisać o niemieckich gwałtach bezpośrednio przed egzekucją podczas akcji likwidacji polskiej inteligencji i porywaniu kobiet z ulicy do burdeli gdzie były codziennie gwałcone na pełen etat przez wojsko oraz o gwałtach na kobietach i mężczyznach zmuszanych do niewolniczej pracy. Historyk chyba powinien znać te fakty bez zaglądania w książki.

 12. Andrzej Baranowski Odpowiedz

  Zadam PYTANIE : Gdzie byli nasi „sojusznicy” , i „przyjaciele” typu anglia francja ( piszę małą litera ze względu na całkowity brak szacunku do tych dwóch narodów) ??????? Ile razy ZDRADZILI POLSKĘ ????????

 13. dfgh Odpowiedz

  Ciekawe jakby Ruskie zatrzymały się na dawnej granicy Polski , niech sobie AKowcy radzą , jak takie kozaki, z Niemcami i z UPA .

 14. Marwit Odpowiedz

  „Dziadku, kiedy pierwszy raz kochałeś się z kobietą? Oj wnusiu, to było dawno, na wojnie. A co to była za kobieta? Wojna to wojna, na wojnie się nie wybiera.” Gwałcili Rosjanie, gwałcili Niemcy, gwałcili Amerykanie, gwałcili i Polacy jak mieli okazje. Nie było wojny bez gwałtów. Hitler walczył rasą, Roosevelt kasą a Stalin masom. Rosyjskich wojaków były miliony więc i gwałtów było odpowiednio więcej niż w innych armiach.

 15. Wadim Czernienko Odpowiedz

  Gdyby nie ci krasnoarmiejcy, to dzisiaj bylibyście, wy polscy pajace , co najwyżej zwierzętami pociągowymi w wielkoobszarowych gospodarstwach niemieckich nadludzi. Nie podobała się „czerwona zaraza”, to przecież mogliście się sami wyzwolić. Wasza AK spróbowała w 1944 – ze skutkiem 200 tys. zabitych i zrujnowaną Warszawa, przy stratach niemieckich niecałe 2 tys. (hahaha)

 16. colargo Odpowiedz

  Wojna to nie poligon w Orzyszu. Okrucieństwo po obu stronach frontu. Sowieci za bardzo nie odstawali od reszty, od aliantów także, wbrew pozorom (warto pamiętać o alianckich bombradowaniach Drezna, Hamburga, Kolonii, skupionych na obiektach cywilnych). Sowieci w cywilizowany sposób nie pokonaliby Niemców. Front zachodni, już na terenie Niemiec, był w 1945 roku już tylko wojennym spacerkiem, więc tam Amerykanie i Brytyjczycy mogli pozwolić sobie na wojnę wg zasad. Front wschodni był natomiast prawdziwą jatką, tu Niemcy skupili swój główny wysiłek. I tylko sowiecka dzicz mogła to roznieść w puch!. W XXI w., przy klawiaturze i kawce, ignorując realia II wojny, bardzo łatwo jest ferować opinie. Tyle tylko, że są one bardziej współczesną propagandą niż interpretacją historii. Idąc bowiem tym tokiem myślenia, trzeba by uznać, że rozbicie III Rzeszy (głównie przez ZSRR) było historyczną klęską, co logicznie prowadzi do wniosku, że panowanie Hitlera było lepszym rozwiązaniem.

 17. mariner Odpowiedz

  Ten portal zchodzi na dno, stopniowo od jakiegos juz czasu zamienia sie w sciek nacjonalistycznych fobii.! Artykul ten to raczej ulotka polityczna , jasno okreslajaca sie jako ultra prawocowo- nacjonalistyczna czyli bliska faszyzmowi.
  Artykul niewiele majacy z tym co nazywa sie nauka historii. Czarny PR i eliminacja niewygodnych faktow to cechy okreslajace autora jako majacego problemy z samym soba.Przeciez nienawisc to cecha czlowieka sfrustrowanego.Ja w tym artykule odbieram na pierwszym miejscu negatywne emocje a nie fakty!
  Chce zaznaczyc ze nie podwazam, ze w Polsce dochodzilo do naruszen godnosci czlowieka i wypaczen w czasie przemarszu Sowietow przez Polske.Nawet w tej sprawie nasi komunisci mieli rozmowe ze Stalinem, zwracajac uwage na negatywny wydzwiek takich spraw na proces przejmowania wladzy.Po ich interwencji wydano stosowne rozkazy i skala zjawiska zmalala ale nie zanikla. cdn

 18. mariner Odpowiedz

  cd
  Zreszta Niemcy i Czesi tez maja wiele dowodow i pretensji na to ze Polacy zachowywali sie podobnie na ich ziemiach w 1945 .Tak ze jestesmy ostnimi ktorzy maja powod do moralnej wyzszosci.Wiele mamy na sumieniu rowniez.
  To co pokazuje artykul to jest obraz z perspektywy 2017 r i na dodatek podbudowany ideologia nacjonalistyczna.Dla autora czas ma wartosc constans, nie rozumie ze w 1944-1945 perspektywa i odczucie byly inne.Sytuacja tez byla inna , szalenie skomplikowana.
  Jesli ktos sie zabiera za opisywanie tamtych dni wskazany jest daleko idacy omiar i neutralnosc oparta na faktach.
  Nieautor mowi o tym ze gdyby wladze uchwycili zolnierze tzw podziemia to polalaby sie taka sama rzeka krwi, a moze nawet wieksza, ale tym razem ludzi z Lewicy.Dowodcy podziemia nie ukrywali tego, gdy tlumaczyli swym podwladnym dlaczego walcza po lasach i skrzelaja w plecy bezbronnym cywilom ktorych jedyna wina bylo to ze wlaczali sie proces odbudowy kraju i chcieli spokojnie zyc bez strachu o to ze wkazdej chwili strac zycie.Tragiczne jest to ze placili za to zyciem z rak
  WLASNYCH RODAKOW(!)

 19. mariner Odpowiedz

  Zreszta Niemcy i Czesi tez maja wiele dowodow i pretensji na to ze Polacy zachowywali sie podobnie na ich ziemiach w 1945 .Tak ze jestesmy ostnimi ktorzy maja powod do moralnej wyzszosci.Wiele mamy na sumieniu rowniez.
  To co pokazuje artykul to jest obraz z perspektywy 2017 r i na dodatek podbudowany ideologia nacjonalistyczna.Dla autora czas ma wartosc constans, nie rozumie ze w 1944-1945 perspektywa i odczucie byly inne.Sytuacja tez byla inna , szalenie skomplikowana.
  Jesli ktos sie zabiera za opisywanie tamtych dni wskazany jest daleko idacy omiar i neutralnosc oparta na faktach.
  Nieautor mowi o tym ze gdyby wladze uchwycili zolnierze tzw podziemia to polalaby sie taka sama rzeka krwi, a moze nawet wieksza, ale tym razem ludzi z Lewicy.Dowodcy podziemia nie ukrywali tego, gdy tlumaczyli swym podwladnym dlaczego walcza po lasach i skrzelaja w plecy bezbronnym cywilom ktorych jedyna wina bylo to ze wlaczali sie proces odbudowy kraju i chcieli spokojnie zyc bez strachu o to ze wkazdej chwili strac zycie.Tragiczne jest to ze placili za to zyciem z rak
  WLASNYCH RODAKOW(!)

 20. Paweł Odpowiedz

  @Arecki
  Łupaszko jest winien (co najmniej) jednej zbrodni wojennej. Jak informuje wydana w Instytucie Pamięci Narodowej książka „Glinciszki i Dubinki”, autorstwa dr Pawła Rokitnickiego, pracownika Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Biuro Edukacji Publicznej IPN, Łupaszko jest jest odpowiedzialny za zamordowanie kilkudziesięciu mieszkańców wsi Dubinki. Większość z ofiar, stanowiły kobiety i dzieci.
  Nie wszyscy żołnierze wyklęci, byli rycerzami na białych koniach. Niektórzy z nich, to zwyczajni bandyci.
  Zamiast bezmyślnie atakować innych rozmówców, polecam lekturę książek na temat, na który się wypowiadasz. Bo inaczej sam skończysz czyszcząc innym buty.

 21. Paweł Odpowiedz

  Do książek goowniaku. Do nauki.
  Hitler napadł na nas 1 września 1939 roku. Kiedy napadł na nas Stalin, 17 września 1939, to było już pozamiatane.Nie istniał front, 3/4 naszego wojska było rozbite, lub wzięte do niewoli. Nasze magazyny wojskowe były już w rękach Niemców. A ty bredzisz niedouku o Stalinie?
  Jakbyśmy Niemcom dali po doopie, to by do nas nie wkroczył.
  Weź korepetycje z lekcji historii. Bo zdaje się, że tylko na lekcje religii chodziłeś.

 22. Adam Odpowiedz

  A pseudopatriotyczna swołocz (bo to rosyjskie słowo najlepiej opisuje ich mentalność) nadal będzie twierdzić, że jak bandyci wyklęci mordowali Polaków i palili wsie, to na pewno ich ofiary nie wspomagały „ich patriotycznej walki” ponieważ należały do esbeckich (sic!) zdrajców:) Jakby pseudopatrioci nie wywodzili się z komunistycznych organizacji narodowych typu Grunwald i moczarowców.

 23. Anonim Odpowiedz

  Myślę, że czas zająć się przyszłością bo szykuje się większa tragedia niż te co były jeśli się Polacy nie zjednoczą w moralnym postępowaniu i etycznym. Wiara nawet tu nie ma nic do rzeczy bo to wyższy poziom a zacząć trzeba od budowy fundamentów domu, może trochę na wzór Starego a nie Nowego Testamentu. Historia uczy ale to nic nie zmieni jak wewnątrz kraju agentura obcych, wrogich Polsce szubrawców i złodziei dalej robi co chce …

 24. Jooozek z Grooo Odpowiedz

  Cześć argumentów słaba lub bardzo słaba /że oprócz Polaków łupili również swoich wracających z niewoli/.
  Nie wybielam Rosjan, ale lekarstwo lecząc z choroby, ma też szkodliwe skutki uboczne dla organizmu. Stawiam więc pytanie czy więcej dobrego zrobili wyzwalając Polskę czy złego? Uważam że więcej dobrego. Czy kominy w obozach, w tym w Oświęcimiu dalej by dymiły gdyby nie Rosjanie? Czy Amerykanie i Brytyjczycy tak bardzo by się spieszyli by nas wyzwolić ?

 25. wojtek Odpowiedz

  Zamiast wypisywać tutaj różne głupoty (przypominające stary dowcip o dyskusji łysego z rudym w tramwaju!) po prostu nie kupujcie tego propagandowego paszkwilu!

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   @wojtek. A Pan czytał książkę autora, że skwitował ją tak ‚konstruktywną’ uwagą czy po prostu stwierdził, że to, co nie zgadza się z Pana poglądami to propagandowy paszkwil?

 26. farmerek Odpowiedz

  Ten cały Kaliński wypisuje brednie. Oczywiście było ciche przyzwolenie w stosunku do ludności niemieckiej , ale nie Polaków. Opowiadał mi ojciec jak w jednej z wiosek (obecnie na pograniczu woj. łódzkiego i mazowieckiego, jakis dwóch sołdatów cos przeskrobało i mieszkańcy wioski się poskarzyki dowódcy, ten kazał ich wyprowadzic za stodołę i seria z pepeszy az mózgi sie rozprysły po ścianach. Równiez moja mama opowiadała , że w domu nocowało trzech rosyjskich oficerów w styczniu 1945 roku , chcieli płacic za nocleg i posiłek i tylko się zapytali czy jest w tej wiosce są jeszcze Niemcy i kolaboranci.Oczywiście zdarzały sie przypadki niegodnego postępowania , ale na takiej podstawie nie wolno generalizować.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   @farmerek: Dziękujemy za komentarz i odwołanie się do autentycznych wspomnień. Napisał Pan jednak, że autor generalizuje i tu widzi Pan główny zarzut wobec tekstu. Sam Pan jednak przytaczając jedną opowieść wysnuwa wnioski ogólne. Zaręczam, że autor – podobnie jak Pan – również opierał się na źródłach. Może zatem warto uzupełniać wzajemnie informacje, nie oskarżając nikogo o wypisywanie bredni? Historia nie jest czarno-biała i ma Pan rację, że generalizować się nie powinno. Zachęcam do zapoznania się z całą książką.

  • Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Szanowny Panie Farmerku,
   bardzo wiele zależało w tamtym okresie od dowódców oddziałów. Wśród wspomnień tamtych dni pojawiają się historie takie, jak z Pańskiej rodziny – o karnych sołdatach, którzy zachowywali się honorowo wobec Polaków. Pańska rodzina miała niesamowite szczęście. Sytuacji opisanych przez Pana Kalińskiego było bowiem zdecydowanie więcej… Serdecznie polecam lekturę jego książki „Czerwona zaraza”, gdzie znajdzie Pan mnóstwo cytatów ze wspomnień świadków tamtych dni.

 27. Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

  @Tomasz Kocio Kotowski, @skory, @Columb: dyskusja Panów jest nie tylko nie na miejscu, ale przeczy jakimkolwiek zasadom poważnej i merytorycznej debaty. Proszę o przeniesienie się z nią w inne miejsce albo nie kontynuowanie jej w taki sposób.

  • Andrzej T Odpowiedz

   Zrabowano z terenów dzisiejszej Polski? Szkoda, że Autor ne poda procentowego udziału tego rabunku z ziem Północnych i Zachodnich, które w czasie rosyjskiej inwazji były jeszcze terenami III Rzeszy. To tam można było zrabować najwięcej.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.