Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Co się wydarzyło 17 września 1939 roku? 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę

fot.domena publiczna Kurier Poznański o agresji ZSRR na Polskę

17 września rozpoczął się kolejny akt polskiej tragedii. Armia Czerwona wkroczyła na ziemie polskie. Jak ZSRR uzasadniało tę decyzję? Czy można mówić o nieuzasadnionej agresji? Jak wydarzenia te przedstawiała radziecka propaganda?

Naiwny, lękający się wojny świat zachodni wierzył, że Stalin podjął działania skierowane przeciwko Hitlerowi. Bez wątpienia było to myślenie życzeniowe, gdyż niemal cała Europa znała treść paktu Ribbentrop-Mołotow, również w obrębie tajnego protokołu, w którym ustalono, że wschodnia Polska, Litwa, Łotwa i Estonia znajdą się a radzieckiej strefie wpływów, a zachodnia polska – niemieckich. Zadeklarowano także, że gdyby nastąpiły niewielkie zmiany w tym zakresie, to ZSRR otrzyma stosowną rekompensatę terytorialną. Jednocześnie zakazano obu stronom przystąpienia do innych układów skierowanych przeciwko jednej ze stron.

Strach przed wojną był jednak tak silny w Europie Zachodniej, iż możemy uznać, iż państwa takie jak Anglia czy Francja nie chciały widzieć prawdy.

fot.domena publiczna Pakt Ribbentrop-Mołotow, karykatura

Uderzenie nożem w plecy?

Jest oczywiste, że dyplomacja polska z różnych powodów nie była w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwa. Zawarte sojusze z najsilniejszymi wówczas państwami w praktyce okazały się niewystarczające. Czy jednak mogło to wyglądać inaczej? Narastające zagrożenie ze strony Niemiec skłoniło Wielką Brytanię do podjęcia rozważań na temat działań, jakie należałoby podjąć dla zatrzymania niemieckiej ekspansji. Planowano nawet zwołanie konferencji czterech mocarstw, która zajęłaby się tym problemem. W takiej konferencji miałby wziąć udział także Związek Radziecki. Takiemu pomysłowi przeciwna była jednak Polska, opowiadając się za sojuszem dwustronnym z Wielką Brytanią na wzór sojuszu polsko – francuskiego. Mogło się wydawać, że takie rozwiązanie zostało zaakceptowane przez Anglię, bowiem premier Chamberlain oświadczył w brytyjskim parlamencie, że jeśli rząd polski uzna, że jego żywotne interesy są zagrożone i zdecyduje się przeciwstawić się zbrojnie agresji, to Wielka Brytania udzieli Polsce wszelkiej pomocy.

Choć wódz naczelny Edward Rydz-Śmigły wielokrotnie zastanawiał się czy możliwy jest sojusz Hitlera i Stalina, to jednak Polska nie była świadoma umowy pomiędzy tymi państwami. 17 września 1939 roku armia Czerwona wkroczyła na terytorium polski pod pretekstem marszu wyzwoleńczego. Ogłoszono, iż wyzwalane są mniejszości białoruska i ukraińska, nękane na terytorium państwa polskiego. ZSRR złamał tym samym pakt o nieagresji, który państwa te zawarły w 1932 roku.

Wacław Grzybowski – ambasador Polski w Moskwie został wezwany na Kreml, gdzie oświadczono mu, że państwo polskie przestało istnieć i w związku z tym rząd ZSRR postanowił wziąć w opiekę ludność zachodniej Ukrainy i Białorusi. Miało to uzasadnić fakt, że ZSRR łamał zawarte wcześniej traktaty. Mołotow poinformował równocześnie, że Armia Czerwona dostała rozkaz przekroczenia granicy z Polską. Ambasador nie przyjął tej noty, co miało jednak tylko symboliczne znaczenie.

Londyński „Times” określił te wydarzenia pchnięciem Polski nożem w plecy. Anglia i Francja złożyły w Moskwie noty protestacyjne, jednak pojawiały się również głosy, jakby agresja ta miała w rzeczywistości charakter antyniemiecki. Agresja ZSRR zadała cios w plecy walczącej Polsce. Naczelny wódz marszałek Edward Rydz – Śmigły wydał dziwny rozkaz, nakazujący unikania walki z Rosjanami, chyba że żołnierze zostaną zaatakowani przez Armię Czerwoną i wycofanie się na teren Rumunii. Rząd polski zdecydował się opuścić terytorium państwa, by na emigracji kontynuować walkę. Agresja ZSRR była dopełnieniem losu Polski.

Czy wiesz, że ...

...w jednym z domów w Oszmianie czerwonoarmiści w 1939 roku spożyli właścicielce cały zapas kremu Nivea? Smarowali nim chleb, sądząc być może, że był to smalec ze specjalnymi dodatkami smakowymi.

...jedna z najważniejszych radzieckich snajperek w przeciwieństwie do większości ochotniczek, które zgłaszały się do Armii Czerwonej nie była młoda, a jednak stała się śmiertelnie skuteczna. Zdążyła zabić ponad 100 Niemców i wyszkolić setki następczyń.

...kiedy Armia Andersa przebywała w Palestynie, dezercje żołnierzy pochodzenia żydowskiego odbywały się… za wiedzą i aprobatą polskiego dowództwa? Zdarzały się nawet takie przypadki, że przyszły „dezerter” przed ucieczką przechodził dodatkowe przeszkolenie dywersyjno-sabotażowe.

Komentarze (22)

 1. jw Odpowiedz

  Nie rozumiem dlaczego o napadzie na Polskę przez czerwonych z ZSRR pisze się „wkroczyła” a o Niemcach że napadli. Jedni i drudzy to zbrodniarze!

    • Anonim

     Powiedzmy jeszcze o naradzie zachodnich aliantów w Abbeville, gdzie ustalili, że nie pomogą Polsce. Stalin tylko na to czekał.

   • Anonim Odpowiedz

    Tak a potem w tym samym czasie w Oświęcimiu zaczęto więzić AK…wyzwolili..dobry dowcip zobacz ile po tym wyzwoleniu wymordowano Polaków ile wywieziono…Rosjanie nas zniewolili

    • Prawda historyczna

     Masz coś z deklem? Po wojnie w Auschwitz zginęło 144 nazistów i folksdojczów i to niby to samo co zbrodnie Niemców? Idź do lekarza

 2. Cześć Odpowiedz

  Nie rozumiem, z jednej strony „cała Europa znała treść paktu Ribbentrop-Mołotow, również w obrębie tajnego protokołu, w którym ustalono, że wschodnia Polska, Litwa, Łotwa i Estonia znajdą się a radzieckiej strefie wpływów, a zachodnia polska – niemieckich.”
  A z drugiej „Polska nie była świadoma umowy pomiędzy tymi państwami.”

  • Członek redakcji |administrator administrator Odpowiedz

   „Niemal cała Europa”. Żadne państwo nie podzieliło się z Polską tą wiedzą.

 3. Anonim Odpowiedz

  ala- nie pitol głupot!Pan każe sługa musi!Stalin zawsze był cwany i chciał rękoma swoich żołnierzy się wybielić!

 4. Anonim Odpowiedz

  Piszecie,że nie trzeba podawać adresu e=maila i można komentować anonimowo!GÓWNO PRAWDA! Dwa razy próbowałam i mój komentarz się nie ukazał!Kłamcy i oszuści!

  • Juniors Odpowiedz

   A mnie zastanawia ten typowo polski żal i ciągły płacz lament i pretensje do wszystkich lecz nie do siebie. Od chyba zawsze Polacy są poszkodowani, najlepsi, najmadrzejsi i bez winy. Szukamy winy i krzyczymy to na zachod to na wschód. Ci nas napadli a tamci napadli choc mogli tego nie robić. Ci zli tamci gorsi. A my? Tacy niewinni, zostawieni sami sobie… Placzki polaczki. Zapominacie albo nie wiecie.
   Jak juz tak prawicie o napadach ze z dwoch stron i w ogole… To do wspomnianych najeźdźców należy dodac co prawda malo znaczący ale jednak atak Slowacji na Polske. I tak pi razy drzwi od 81 lat Czesi są wkurwieni za napad na ich kraj i zagrabienie ich ziemi lecz nie płaczą i nie rządaja zwrotu. Zeby było ciekawiej to wspierająca Czechoslowacje Polska po podpisaniu traktatu monachijskiego widzac dramatyczna sytuacje polityczna Czechoslowacji oraz jej osamotnienie wbrew zapewnieniom wbija noz w plecy sasiadom wylatuje z nota dyplomatyczna zadając od rzadu Czechosłowacji pokojowego przekazania Zaolzia. Ktore to 2.10.1938 zostaje do Polski włączone.
   Pokojowe przekazanie według Polskiego rządu to wysłanie 35-tysięcznego oddziału Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Bortnowskiego.
   Przekazanie Zaolzia a raczej jego zajęcie odbyło się etapami. Polska z rozpędu zaaneksowala kilka wsi Slowackich. Ogólnie obszar zagarniety przez Polske to 906 km kw.
   Niemal od razu władze polskie rozpoczęły usuwanie z pracy i wydalanie za granicę Czechów. Czy oni placza i krzycza jakimi to dwulicowymi piczami sa Polacy?

   • xxxz Odpowiedz

    Czesi w 1920 roku zagarneli zajmnie kiedy mysmy odzyskiwali wszchod zagarniety zaborow.Polacy dziel I co swoje I widac ześ risen probujacy oczernic polske to czasu krym zagarneliscie jesli był Ukrainski

   • Polak Odpowiedz

    Widzisz Juniors jesteś propagandowym Ruskiem o tym nie napisałeś ze 21 lat wczesniej Kiedy Polska Walczyła o Niepodległosc to Czesi wkroczyli na Zaolzie gdzie było tylko kilku polskich Policjantow na 85 procent polskiej ludnosci o tym mogłes napisac jak to Dobrzy Czesi wbili nam noż w Plecy .A Polacy zrobili dokładnie to samo odbierajac to co Polskie.Wy Rosjanie p.o. co zabieraliscie krym był Ukrainski a Putin płaci za wypisywanie takich bzdur

  • Anonim Odpowiedz

   Nie ukarał,zachował sie podobnie jak przy tworzeniu swiata zwierzat podzielił narody na drapierzniki i ofiary polakom przypadła to druga rola
   dlatego polacy nie uczą sie na błedach , są rzadzeni przez degeneratów itp. bóg nie karze polaków bóg ich wybrał na ofiary dla niemców zydów i rosjan.

 5. Lilianna Mazurek Odpowiedz

  Trudno zrozumiec dla rodzin takich jak moja ,ze inni Polacy sceptycznie odnosza sie do napasci Rosji na Polske i mowienie o histori walk Polakow z wrogami Polski jako narzekanie .Moi dziadkowie walczyli w I i II Wojnie Swiatowej ,Powstaniu Wielkopolskim i nastepne pokolenia byly uczone patriotyzmu.Zobaczcie jak Amerykanie robia barwne dokumentalne filmy o ich udziale w II W.S. .Jak Amerykanie spragnieni wiedziec duzo krotkiej o histori stylu zycia przybyszow z Europy ,z zaciekawieniem ogladaja filmy dokumentalne o tym. Oczywiscie ,ze nie wymaga sie w ich szkolach znajomosci swiatowej histori .Ale my Polacy jestesmy super bohaterami .Walczylismy z potegami Europy .Kto obecnie zrobilby by to w Polsce jakby nie byl wychowany w podziwie dla swych dziadkow Polakow ?To ,ze mamy wolny kraj od obcej zaglady to jest nasza wygrana i nalezy sie tym chwalic .Dziwicie sie ,ze Rzad polski zaufal sowietom ? A Wy przeciec sami piszecie ,ze Rusek i Ukrainiec to fajne chlopy .Do odcinania glow polskim rodzinom na Ukrainie i zabijania polskiej inteligencji i oficerow przez sowietow .Czy trzeba wiecej pic wodke z nimi i ufac im .Robilibyscie by to z sasiadem za sciana ,jakby zrobili to z waszymi rodzicami?

 6. Prawda historyczna Odpowiedz

  Gdyby posłuchano Stalina i jego propozycji ogólnoeuropejskiej antyniemieckiej koalicji wojny by nie było jednak tzw zachód chciał skierować swego pupila Adolka na ZSRR mimo wszystko ZSRR pokonał tą kapitalistyczną zaraze i uratował cały świat od nazizmu a nas Polaków uratował od pieca i całkowitej zagłady jakiej chcieli dokonać kapitalisci Hitlera

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.